Lokaal bordeelbeleid nog ver weg PZC Lampionnen voor jarige koningin Zeeuws team klaar voor Roparun SGP heeft genoeg van gemeentelijke herindelingen Mobiele toiletten op Oesterdam verhogen verkeersveiligheid zeeland 10 Gemeenten maken geen haast met opstellen regels voor sekshuizen Tholen spreekt reserve aan om bedrijvengrond betaalbaar te houden Dieselolie op Goese wegen Opbrengst Vastenactie naar speciaal onderwijs krottenwijken Nairobi maandag 1 februari 1999 door Frank Balkenende VLISSINGEN - Geen enkele Zeeuwse gemeente heeft al een raamwerk voor een plaatselijk bordeelbeleid. Afschaffing van het bordeelverbod - momenteel worden sekshuizen gedoogd - moet nog door het parlement. Daarnaast wachten de gemeen ten op een modelverordening van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), die als ruggengraat kan dienen voor een lokaal vergunningensys teem. Haast is dus niet nodig, re deneren gemeenten. Met de afschaffing van het bor deelverbod wordt de seksclub een legaal bedrijf, dat straks netjes aan een vergunning moet voldoen. Een vergunning waar in de gemeente voorwaarden stelt, regels voorschrijft en sancties opneemt. Het Rijk hoopt op deze manier de bran che beter te kunnen controleren en reguleren. Als de wet is aan gepast, heeft een prostituee recht op ziektegeld, houdt de brandweer toezicht op de vei ligheid van en in het bordeel en controleert de arbeidsinspectie de werkplek. Natuurlijk wil het Rijk via legalisering - en dus be tere controle - ook de vrouwen handel de kop indrukken. De exploitant is verantwoordelijk en kan bij misstanden zijn ver gunning verliezen. Dat zal hem ertoe bewegen zich niet (meer) in te laten met wouwenhande laren. Schemergebied Net als bij de koffieshops, zal het formuleren van een gemeen telijk beleid voor bordelen flink wat politieke discussies opleve ren. Vooral in gemeenten waar zich al sekshuizen bevinden of waar prostitutie in een sche mergebied wordt bedreven, zo als in nevenruimten van sommi ge sekswinkels. Dat laatste gebeurt in Hulst, vermoedt burgemeester A Kes- sen. Toch heeft de gemeente nog geen beleid in de steigers staan, noch over voorwaarden nage dacht. „We wachten op de mo delverordening van de VNG." Vooruitlopend op afschaffing van het bordeelverbod heeft Hulst al wel een werkgroepj e in gesteld. Kessen verwacht niet dat, zoals bij koffieshops, een nuloptie mogelijk is: geen enkel sekshuis. „Eén tot twee borde len, maar dat is wel het maxi mum'', geeft hij de limiet aan. Zijn collega Th. Steenkamp van Hontenisse, met vijf gedoogde seksclubs, schetste recent al iets duidelijker de contouren van een lokaal prostitutiebeleid: een overgangsregeling voor be staande bordelen, een maxi mum van vijf sekshuizen en, mocht daar aanleiding toe zijn, een onderzoek naar de handel en wandel van de exploitant. Rechten Ook Vlissingen zit op die lijn. L. Klaasse van het stafbureau be stuur vindt dat een strafblad een rol kan spelen bij het afge ven van een bordeelvergunning. Klaasse zijn twee bordelen be kend in Vlissingen. „En voor zo ver ik weet, bezorgen die geen overlast." Hij voorspelt dat een nuloptie in Vlissingen onhaal baar is. „Bestaande bordeel houders hebben rechten opge bouwd. Als je die clubs wilt opheffen, zul je met een uitsterf constructie moeten werken en dat is geen gemakkelijke weg. Je zult ook belangen van exploi tanten in het oog moeten hou den." Overigens heeft Vlissin gen zich nog niet de materie verdiept. „Maar we zullen straks wel moeten." Eenzelfde geluid in Middel burg, dat geen enkele bordeel kent. Misschiefi enkele privé- huizen en thuiswerkers, maar dat valt niet na te gaanzegt sec tiehoofd bestuurszaken J. Groe- nenberg. Hij spreekt klare taal: „De Middelburgse politiek zal niet juichen als er aanvragen voor vestiging van een bordeel binnenkomen." Groenenberg noemt een lokaal prostitutiebe leid onontkoombaar, maar vindt een aanpak op stadsge westelijke of liever nog Wal- cherse schaal noodzakelijk. Net als bij de koffieshops dus. Terneuzen maakt zich helemaal niet druk. Gedoogde bordelen zijn er niet, al 'zijn er panden waar commerciële seks wordt bedreven', laat voorlichter O. Vosveld weten. „Ik verwacht niet dat ons beleid veel zal ver anderen. Terneuzen zit niet op zulke activiteiten te wachten." Bij de gemeente Goes - met twee gedoogde bordelen - was nie mand bereikbaar. zie ook pagina 11 door Harold van der Vloet SLUISKIL - Ter gelegenheid van de 61ste verjaardag van koningin Beatrix werd za terdagavond in Sluiskil een lampionop tocht gehouden. Onder muzikale begelei ding van de showband De Zwaluw liepen ruim honderd kinderen de route door het kanaaldorp. Verzamel- en vertrekpunt was Het Meu- lengat, vaste thuisbasis van het organise rende Sluiskil Cultureel Initiatief (SKI). Tijdens de rondgang hielden de muzikan ten van De Zwaluw op verschillende plaatsen halt om een show te brengen. Bij terugkomst in Het Meulengat ontvingen alle kinderen een aandenken aan de tocht. foto Charles Strijd door Esme Soesman SINT-ANNALAND - Om de uitgifteprijs van grond op het bedrijventerrein in Sint-Anna- land te drukken, wil de gemeen te Tholen zes ton aanwenden uit de reserve bouwgrondexploita tie. Doet de gemeente dat niet, dan moet voor elke vierkante meter grond ruim tachtig gul den worden neergelegd. Ge vreesd wordt dat de grond bij zo'n hoge prijs onverkocht blijft. Een kostprijs van 82,75 gulden per vierkante meter staat, zo constateert het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Tholen, bovendien in geen verhouding tot de prijzen die in andere Thoolse kernen worden gehanteerd. Zo ligt de prijs voor gunstig ge legen kavels op bedrijventer rein Welgelegen in Tholen-stad - dat een regionale opvangfunc- tie vervult - op 55 gulden. Voor kavels kleiner dan 5000 vier kante meter moet per vierkante meter bijna vijftig gulden wor den neergelegd. Kavels groter dan 5000 vierkante meter kos ten 42,50 gulden per vierkante meter. In Sint Philipsland wordt een bedrag van 52,50 gulden ge hanteerd. St. Maartensdijk De gemeente wil de grondprijs in Sint-Annaland afstemmen op Sint-Maartensdijk, waar voor gunstig gelegen en aan trekkelijk vormgegeven kavels een bedrag van 62,50 gulden wordt aangehouden. De overige kavels kosten per vierkante me ter ruim 51 gulden. Om tot een acceptabele uitgifteprijs te ko men moet echter zes ton worden bijgelegd. De verkoopprijs komt daarmee standaard - de kavels zijn vergelijkbaar in lig ging en vorm - op 5,75 gulden per vierkante meter te liggen. De extreem hoge grondprijs is het resultaat van een herbereke ning op basis van de Beleidsvi sie Bedrijventerreinen, waarin is aangegeven dat de lokale be drijvigheid in Sint-Annaland beperkt moet blijven tot vijf hectare. Hierdoor vervalt een - eerder wel meeberekend - stuk grond van 3,5 hectare groot met de bestemming landbouw, waar weinig infrastructurele investe ringen gepleegd moesten wor den terwij 1 er veel inkomsten uit voort zouden komen. Het terrein - met de bestemming bedrijfsterrein - dat overblijft omvat 3,5 hectare, waarvan ruim een hectare inmiddels al tegen de oude prijs van 45 gul den is verkocht. Bovendien gaat dit overgebleven te gebruiken gebied de gemeente nog heel j wat kosten. Zo moet er nog voor j anderhalf miljoen aan openbare werken worden uitgevoerd. Bo vendien dient nog zo'n 2,1 hec tare grond te worden aange- kocht, waarvan uiteindelijk slechts anderhalf hectare uit- geef baar is. Aankoop Omdat de gemeente op dit mo ment nog maar 0,8 hectare in Sint-Annaland kan uitgeven, wil ze nog dit jaar tot aankoop van deze grond overgaan. Uit gaande van een uitgiftetempo van zo'n drieduizend vierkante meter per jaar kan de gemeente Tholen dan zo'n zeven tot acht jaar vooruit. De leden van de commissie gemeentelijke ont wikkeling adviseren over de uit gifteprijzen in de vergadering van maandag 8 februari. Deze vergadering in het gemeente huis in Sint-Maartensdijk be gint om half acht. GOES - Op verschillende wegen binnen en buiten de bebouwde kom in Goes zijn zaterdag resten van dieselolie op het wegdek aangetroffen. De politie is nog op zoek naar de veroorzaker van de vervuiling. De dieselolie lag verspreid over de Grote Markt, Singelstraat, Zusterstraat, Van de Spiegel-1 straat, Piet Heinstraat en de Wulphaartstraat. Ook de Pa- tijnweg, Ballotstraat en de 's- Gravenpolderseweg bleken besmeurd te zijn. De wegen zijn schoongemaakt door de vrijwillige brandweer van Goes in samenwerking met de afdeling gladheidsbestrij- ding van de gemeente. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het moet afgelo pen zijn met gemeentelijke her indelingen, vindt de SGP in de Tweede Kamer. Alleen in nood gevallen, als een gemeente echt aantoonbaar slecht functio neert, mag dat middel nog uit de kast worden gehaald, als andere oplossingen geen soelaas bie den. De SGP neemt stelling aan de vooravond van een discussie in de Tweede Kamer over de be leidsnotitie gemeentelijke her indeling van minister A Peper van Binnenlandse Zaken. Peper wil toe naar 'robuuste', dus ster ke gemeenten. Een minimum aantal inwoners noemt hij niet, maar Peper wil op den duur al leen nog maar voltijdse wethou ders overhouden. Dat betekent dat alle gemeenten tot 18.000 inwoners weg moeten. Zes van de nog zeventien Zeeuwse ge meenten - vooral in Zeeuws- Vlaanderen - halen dat aantal niet. Vraagtekens De visie van Peper gaat de SGP veel te ver, en niet alleen de SGP. WD, CDA en GroenLinks zet ten vorige week in de Eerste Ka mer grote vraagtekens bij ver dere gemeentelijke herindeling. Dief loopt met tv uit winkel GOES - Op klaarlichte dag zijn zaterdag vanuit een winkel in het centrum in Goes een televi sie, van het merk Philips, en en kele videobanden gestolen. Een 34-jarige Goesenaar meldde dit bij de politie. Ook in een horecagelegenheid in Goes-Noord is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. Via de achterzijde verschaften de daders zich toegang tot het pand. Naast de inhoud van de geldla is de inhoud van de open gebroken gokkast meegeno men. Het gestolen bedrag is on bekend. Een 31-jarige man uit Goes deed aangifte. Aan de Thorbeckelaan in Goes vond in de nacht van vrijdag op zater dag eveneens een inbraak plaats. Door het forceren van een deur werd toegang tot een bedrijfspand verkregen, waar na een onbekend bedrag uit de kassa werd ontvreemd. Een 40- jarige Goesenaar deed daarvan aangifte. Het woord is vandaag (maan dag) aan de Tweede Kamer, waar de beleidsnotitie van Pe per wordt besproken. De SGP maakte een tegen-nota, waarin de partij zich opwerpt tegen gemeentelijke herindelin gen, omdat die alleen worden uitgevoerd onder het mom van 'versterking van bestuur en ambtelijke organisatie'. Terwijl een gemeente in SGP-ogen meer is. Een gemeente staat voor een gemeenschap, met veelal een ei gen karakter en identiteit. Dat staat bij de SGP voorop. Als voorbeelden worden genoemd Urk en Rijssen, maar dat had den - voor de gemeentelijke her indeling op Walcheren - net zo goéd Westkapelle of Amemui- den kunnen zijn. Om te 'bewijzen' dat een ge meente meer is dan een bestuur- lijk en ambtelijk apparaat, haalt de SGP - die niet erg Euro pees gezind is - het Europees Handvest over lokale autono mie aan. Aan die autonomie moet recht worden gedaan, vol gens dat handvest. En lokale au tonomie betekent dat gemeen ten binnen de wet een eigen koers mogen varen, bijvoor beeld met betrekking tot koffie shops, winkeltijden en zondags rust. Herindeling kan dat in de war schoppen, omdat er grotere verbanden ontstaan zonder ei gen identiteit. Enquête De SGP wil in elk geval dat de bevolking meer betrokken wordt bij plannen voor gemeen telijke herindeling. Niet via een referendum, maar via een breed uitgevoerde enquête. Dat is voor de SGP vernieuwend, dat de partij de inbreng van de be volking zo wil versterken. Een reëel probleem is dat cen trumgemeenten, vanwege de vele extra voorzieningen, finan cieel moeilijker zitten. Daar voor ziet de SGP als oplossin gen: herverdeling van het geld binnen het gemeentefonds van het Rijk of intergemeentelijke samenwerking Minister Peper wil overigens al leen tot gemeentelijke herinde lingen overgaan op vrijwillige basis. Daar heeft de SGP zo haar bedenkingen bij. 'Tot nu toe werden vrijwillige herinde lingen veelal ingegeven door drang en de dreiging van dwang van bovenaf'. Om dit voorko men, stelt de'SGP voor de macht van de minister van Binnen landse Zaken te beperken. Paul Poland (1) en Bert Schreurs: „Of je nu loper, fietser of begeleider bent, iedereen is op het laatst helemaal op." foto Ruben Oreel Ploeg zamelt met sponsorloop geld in voor medisch apparaat door Jeroen Vlieqenberg VLISSINGEN - Voor de twee de keer doet een Zeeuws team aan de Roparun, de langste nonstop estafetteloop ter we reld, die start in Rotterdam en eindigt in Parijs. Anders dan twee jaar geleden bestaat het team nu bijna uitsluitend uit Zeeuwen, aangevuld met één Belg. En die is van plan op 12 mei de 527 kilometer lange tocht onafgebroken te fietsen. De voorbereidingen zijn in september vorig jaar begon nen. In 1997 deed het team voor het eerst mee. „Omdat we te druk hadden met andere za ken hebben we het vorige jaar overgeslagen", zegt teamli d en loper Paul Poland. Poland, agent bij de regiopolitie Zee land, houdt van triatlon en is een verwoed hardloper. „Ik loop ook, maar niet zo hard", grapt zijn vriend en teamcap tain Bert Schreurs. Hij werkt bij de brandweer in Vlissin gen. Als teamcaptain loopt hij niet mee, want de organisatie vergt erg veel tijd. De twee Oost-Souburgers zijn druk bezig met het weiven van sponsors. Tot nu toe zijn 90 be drijven en particulieren bena derd en nu is het wachten op definitieve toezeggingen. Ze ker is in elk geval dat het be drijf Alstom uit Roosendaal optreedt als hoofdsponsor van het Zeeuwse team. Doel De Roparun, die voor de acht ste keer wordt gehoudenis be doel d om geld in te zamelen voor kankerpatiëntenEen be- langri j k doel voor het Zeeuwse team dit jaar is de financiering van een apparaat dat gebruikt wordt om de vochtafvoer bij vrouwen met borstkanker be ter te regelen, omdat die door de aantasting van lymfeklie ren vaak verstoord raakt, Het apparaat, bestemd voor het Ziekenhuis Walcheren en het Oosterscheldeziekenhuis in Goes, kost40.000 gulden. „Dat bedrag moeten we bij elkaar kunnen lopen", voorspelt Po land. De twee teamleden hebben veel geleerd van de vorige keer. Schreurs: „Toen hadden we maar één bus, één chauffeuren één fysiotherapeut. Die waren helemaal kapot op het laatst. We hebben het nu allemaal uit gebreid. Er is één grote bus en twee kleinere. Die worden door zes mensen bestuurd die om beurten rijden, kaart lezen of fietsen. Elke loper wordt be geleid door één fietser. De vorige keer dreigde het 40 kilometer voor Parijs mis te gaan. De bus strandde zonder verlichting midden in de nacht in de bossen. Met enige impro visatie werd de finish bereikt. ,Het is leuk als er iets verkeeid gaat, als je het maar kunt op lossen", lacht Poland. „Of je nu loper, fietser of begeleider bent, iedereen is op het laatst helemaal op", verzekert Schreurs. „We hopen binnen 40 uur in Parijs te zijn Een groot probleem waar het team op dit moment mee wor stelt is de huisvesting. De vori ge keer zorgde de landmacht voor een grote legertent die door de kwartiermakers bij de finish werd opgezet. „Vorige week heeft de landmacht afge zegd. Waarschijnlijk zijn ze door de voorraad heen. We moeten zo snel mogelijk op zoek naar een alternatief", verzucht Poland. Valse trucjes De wintertrainingen zijn in volle gang. Op het programma staan de Ronde Veerse Meer (60 kilometer) en een 120 kilo meter lange tocht langs de Oosterschelde. „Met hier en daar wat valse trucjes", grijnst Poland. „We laten de lopers expres hier en daar verkeerd lopen om ze zo goed mogelijk voor te bereiden op onver wachte situaties." Schreurs: „Want je moet ook 's nachts lo pen en dan weet je niet altijd precies de weg in Frankrijk." door Joost Bosman SAS VAN GENT - Zoals ge woonlijk zal de Werkgroep Vas tenactie van de Kanaalzone ook dit jaar weer tweedehands kle ding gaan verkopen ten bate van een project in de Derde We reld. Deze keer zal de opbrengst gaan naar speciaal onderwijs voor kinderen van krottenwij ken in de Keniase hoofdstad Nairobi. Veel van de kinderen daar kun nen niet naar school, omdat ze moeten meehelpen in het huis houden of geld moeten binnen brengen. Onder de slogan Als ik later groot ben... wil de Vasten actie, de jaarlijkse campagne van rooms-katholieke ontwik- kelingsoi'ganisatie Bilance, in vesteren in de toekomst van de ze kinderen, „Onderwijs is daarbij van vitaal belang", zo stellen de organisatoren van de Vastenaktie. „Want alleen daar mee kunnen zij voor zichzelf, hun familie en hun gemeen schap betere kansen creëren." De Jozef en Maria parochie in Nairobi trekt zich het lot van de kinderen in de stad aan, en heeft een creatief leercentrum opge zet. „Hier wordt niet alleen les gegeven, maar krijgen de jon-i gens en meisjes ook hun eigen waarde terug." Hoge kosten Volgens de organisatoren van Vastenaktie is de leermethode aangepast aan ieder kind, en werkt dat heel goed. Wel is dé methode prijzig: naast speciaal materiaal, is er veel intensieve begeleiding nodig. De studie boeken en het salaris van de on derwijzers kosten voor Keniase begrippen een vermogen. De verkoop in Sas van Gent vindt plaats in de bijgebouwen van de voormalige rooms-katholieke pastorie, Markt 3. De winkel is open dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 12 en van 13.30 tot 16.30 uur in de periode van 2 fe bruari tot en met 25 maart. Tij dens carnaval (16 tot en met 19 februari) is de winkel gesloten. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Op de strandjes bij Gorishoek, Sint-Annaland en de Bergse Diepsluis komen in het hoogsei zoen mobiele toiletunits te staan. De gemeente Tholen wil met dit proefproject tegemoet komen aan de wensen van de re creant. De toeristisch-recreatieve aan trekkingskracht van Tholen groeit, waardoor het gemis aan voorzieningen op drukbezochte plekken steeds sterker wordt. Met name langs de Oesterdam levert het ontbreken van sani taire voorzieningen regelmatig gevaarlijke situaties op, omdat recreanten de weg oversteken op zoek naar een rustige plek. Het college van burgemeester en wethouders wil gedurende vijf weken in het hoogseizoen proefdraaien met mobiele toi letten. Behalve twee units bij de Bergse Diepsluis wordt aan de locaties Gorishoek en Sint-An naland gedacht. De kosten voor ditproject, 4500 gulden, worden ten laste gebracht van de reser-^ ve recreatieve voorzieningen. Uit diezelfde reserve moet 2800 gulden worden gebruikt om be- wegwijzerborden in de kernen te plaatsen, die mensen wijzen op de Waterlandroute in de ge meente. Deze Waterlandroute, een fietsroute over het eiland, is een intitiatief van Platform Leefbaar Platteland Tholen en wordt - in het kader van platte landsvernieuwing - voor veertig procent door de provincie ge subsidieerd. Advies De gemeente geldt als één van de participanten en heeft toege zegd de aanschaf en plaatsing van de bewegwijzering in de kernen op zich te nemen. De borden worden gekoppeld aan het al bestaande bewegwijze ringssysteem. De commissie ge meentelijke ontwikkeling brengt advies uit over beide in vesteringen op maandag 8 fe bruari in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. De verga dering begint om half acht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 26