Lokaal bordeelbeleid nog ver weg PZC Dweilbands blazen woaidaehen in Lampionoptocht voor de koningin Zeeuws team klaar voor sponsorloop Rotterdam-Parijs Een keuze uil onze weekreklames DUIDEMK DE GOEDKOOPSTE! SGP heeft genoeg van herindelingen zeeland maandag 1 februari 1999 b 10 Gemeenten maken geen haast met opstellen regels voor sekshuizen Inbrekers in eethuis gesnapt door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Voor de tweede keer doet een Zeeuws team aan de Roparun, de langste nonstop estafette loop ter wereld, die start in Rotterdam en eindigt in Pa rijs. Anders dan twee jaar ge leden bestaal het team nu bijna uitsluitend uit Zeeu wen, aangevuld met écn Belg. En die is van plan op 12 mei de 527 kilometer lange tocht onafgebroken te fiet sen. De voorbereidingen zijn in september vorig jaar begon nen. In 1997 deed het team voor het eerst mee. „Omdat we te druk hadden met ande re zaken hebben we het vori ge jaar overgeslagen", zegt teamlid en loper Paul Po land. Poland, agent bij de re giopolitie Zeeland, houdt van triatlon en is een ver woed hardloper. „Ik loop ook, maar niet zo hard", grapt zijn vriend en team captain Bert Schreurs. Hij werkt bij de brandweer in Vlissingen. Als teamcaptain loopt hij niet mee, want de organisatie vergt erg veel tijd. De twee Oost-Souburgers zijn druk bezig met het wer ven van sponsors. Tot nu toe zijn 90 bedrijven en particu lieren benaderd en nu is het wachten'op definitieve toe zeggingen. Zeker is in elk ge val dat het bedrijf Alstom uit Roosendaal optreedt als hoofdsponsor van het Zeeuwse team. Doel De Roparun, die voor de achtste keer wordt gehou den, is bedoeld om geld in te zamelen voor kankerpatiën ten. Een belangrijk doel voor het Zeeuwse team dit jaar is de financiering van een ap paraat dat gebruikt wordt om de vochtafvoer bij vrou wen met borstkanker beter te regelen, omdat die door de aantasting van lymfeklieren vaak verstoord raakt. Het apparaat, bestemd voor het Ziekenhuis Walcheren en het Oosterscheldeziekenhuis in Goes, kost 40.000 gulden. „Dat bedrag moeten we bij elkaar kunnen lopen", voor spelt Poland. De twee teamleden hebben veel geleerd van de vorige keer Schreurs: „Toen had den we maar één bus, één chauffeur en één fysiothera peut. Die waren helemaal kapot op het laatst. We heb ben het nu allemaal uitge breid. Er is één grote bus en twee kleinere. Die worden door zes mensen bestuurd die om beurten rijden, kaart le zen of fietsen. Elke loper wordt begeleid door één fiet ser. De vorige keer dreigde het 40 kilometer voor Parijs mis te gaan. De bus strandde zon der verlichting midden in de nacht in de bossen. Met enige improvisatie werd de finish bereikt. „Het is leuk als er iets verkeerd gaat, als je het maar kunt oplossen", lacht Poland. „Of je nu loper, fiet ser of begeleider bent, ieder een is op het laatst helemaal op", verzekert Schreurs. „We hopen binnen 40 uur in Parijs te zijn." Probleem Een groot probleem waar het team op dit moment mee worstelt is de huisvesting. De vorige keer zorgde de land macht voor een grote leger tent die door de kwartierma kers bij de finish werd op gezet. „Vorige week heeft de landmacht afgezegd. Waar schijnlijk zijn ze door de voorraad heen. We moeten zo snel mogelijk op zoek naar een alternatief", verzucht Poland. De wintertrainingen zijn in volle gang. Op het program ma staan de Ronde Veerse Meer (60 kilometer) en een 120 kilometer lange tocht langs de Oosterschelde. „Met hier en daar wat valse truc jes", grijnst Poland. „We la ten de lopers expres hier en daar verkeerd lopen om ze zo goed mogelijk voor te berei den op onverwachte situa ties." Schreurs: „Want je moet ook 's nachts lopen en dan weet je niet altijd precies de weg in Frankrijk." De Lamsoren vuren de polonaise aan tijdens het dweilbandfestival in Gróót Pesööt. foto Willem Mieras door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - Snip verkouden is Eric van Hees, nar tijdens de carnavalsperio de in Oud-Vossemeer en orga nisator van het zaterdag voor de zesde keer gehouden dweil bandfestival in het plaatselij ke café Hof van Holland. Het mag de pret niet drukken. Al bij het eerste optreden loopt Van Hees vrolijk in de polonai se mee. „Want het gaat nu echt begin nen. We hebben vanmiddag de plaatsnaamborden neergezet en dat betekent dat de woaidaehen aanbreken. Dit is de aanzet", beschrijft Van Hees de betekenis van het fes tival. Acht dweilbands, waar van drie samengesteld uit mu zikanten van eigen bodem, verzorgen optredens van een minuut of vijfentwintig. Typi sche carnavalskrakers worden afgewisseld met vrolijke inter pretaties van anderssoortige muziek. En, uiteraard, het ul tieme begin van de feestavond is de uitvoering van het lijflied van Oud-Vossemeer (dit jaar omgedoopt in Gróót Pesóöt): M'n a anhenaeme joekte, door de plaatselijke dweilband ge bracht op de wijs van Delilah. Sfeer Het moet gezegd; de stemming zit er direct in. Nog vóór het re frein van het eerste nummer wordt ingezet beweegt een lange, vrolijk uitgedoste stóet mensen zich door de met bal lonnen versierde zaal van Hof van Holland. De leden van car navalsvereniging De Vlooien- trappers onderscheiden zich door rode kielen en klompen van de eveneens uitbundig ge klede leden van de verschil lende dweilbands. Het café loopt snel vol, maar de sfeer blijft er één van ons-kent-ons. Klopt, bevestigt Van Hees. De vereniging zelf brengt al zo'n veertig leden op de been. Sa men met de muzikanten van de - veelal grote - dweilbands en de meegekomen aanhang le vert dat al snel een publiek van zo'n honderdtwintig mensen op. „Het is altijd leuk als er ook nog andere mensen op afko men, maar dat zie je eigenlijk bij alle dweilbandfestivals wel", constateert de organisa tor. Met drie dweilbands in het eigen dorp kan de carnavals vereniging bijna niet om het organiseren van een jaarlijks festival heen. Tussen de ver schillende feestvierende plaatsen vindt een hechte uit wisseling plaats, De leden van de kapel De Stoeprakkers uit Nieuw-Vossemeer, twee we ken geleden zelf nog organisa tor van een dweilbandfestival, geven nu acte de présence in het buurdorp. De achttien mu zikanten tellende groep, die zestien jaar geleden werd op gericht, verzorgt zo'n dertig tot veertig optredens per jaar. Slijtageslag „Af en toe een slijtageslag, maar altijd leuk", meldt voor zitter Henk Keijzers van de Stoeprakkers. Wat hem be treft verdient Oud-Vossemeer een plaatsje op de landkaart van feestvierende plaatsen. „In een paar jaar tijd hebben een paar mensen het carnaval hier uit de grond gestampt. Hun optocht doet niet onder voor een optocht in Brabant en ze hebben zelfs drie eigen dweilbands. Daar neem ik m'n petje voor af." Ribkarbonade C lm- X Tarvomout of 5- Tarvovolkoren Haaskarbonade fitiSs van Doornestraat 2 Goes aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 6 februari De PZC bezorgt de Agrimarktfolder, heeft u onze folder niet ontvangen bel dan: 0113 - 62 92 00 VLISSINGEN - Twee mannen zijn zondagmorgen na een mel ding dat er onbekenden in een eethuis in de Walstraat waren binnengedrongen, in de kraag gevat. Toen de politie rond 6 uur arriveerde wilden een 21- en 19- jarige Vlissinger net ontkomen. Zij stapten via een gebroken ruit naar buiten. Beiden werden naar het bureau overgebracht en werden in de loop van de dag na het opmaken van een proces-verbaal wegge stuurd. In Domburg werd die zelfde morgen omstreeks 4.30 uur in een kledingzaak aan de Ooststraat een snelkraak ge pleegd. Met een moker werd een glazen toegangsdeur ingeslagen en heel snel werd een tot nu toe onbekend aantal, voornamelijk leren kledingstukken meegeno men. De daders verdwenen ver moedelijk met een auto in de richting van Oos*ipelle. Spa Rood 1,5 liler door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het moet afgelo pen zijn met gemeentelijke her indelingen, vindt de SGP in de Tweede Kamer. Alleen in nood gevallen, als een gemeente echt aantoonbaar slecht functio neert, mag dat middel nog uit de kast worden gehaald, als andere oplossingen geen soelaas bie den. De SGP neemt stelling aan de vooravond van een discussie in de Tweede Kamer over de be leidsnotitie gemeentelijke her indeling van minister A Peper van Binnenlandse Zaken. Peper wil toe naar 'robuuste', dus ster ke gemeenten. Een minimum aantal inwoners noemt hij niet, maar Peper wil op den duur al leen nog maar voltij dse wethou ders overhouden. Dat betekent dat alle gemeenten tot 18.000 inwoners weg moeten. Zes van de nog zeventien Zeeuwse ge meenten - vooral in Zeeuws- Vlaanderen - halen dat aantal niet. De visie van Peper gaat de SGP veel te ver, en niet alleen de SGP. WD, CDA en GroenLinks zet ten vorige week in de Eerste Ka mer grote vraagtekens bij ver dere gemeentelijke herindeling. Het woord is vandaag (maan dag) aan de Tweede Kamer, waar de beleidsnotitie van Pe per wordt besproken. Tegen-nota De SGP maakte een tegen-nota, waarin de partij zich opwerpt tegen gemeentelijke herindelin gen, omdat die alleen worden uitgevoerd onder het mom van 'versterking van bestuur en ambtelijke organisatie'. Terwijl een gemeente in SGP-ogenmeer is. Een gemeente staat voor een gemeenschap, met veelal een ei gen karakter en identiteit. Om te 'bewijzen' dat een ge meente meer is dan een bestuur lijk en ambtelijk apparaat, haalt de SGP - die niet erg Euro pees gezind is - het Europees Handvest over lokale autono mie aan. Aan die autonomie moet recht worden gedaan, vol gens dat handvest. En lokale au tonomie betekent dat gemeen ten binnen de wet een eigen koers mogen varen, bijvoor beeld met betrekking tot koffie shops winkeltij den en zondags rust. Herindeling kan dat in de war schoppen, omdat er grotere verbanden ontstaan zonder ei gen identiteit. De SGP wil in elk geval dat de bevolking meer betrokken wordt bij plannen voor gemeen- telijke herindeling. Niet via een referendum, maar via een breed.' uitgevoerde enquête. Dat ia voor de SGP vernieuwend, dat de partij de inbreng van de be-' volking zo wil versterken. Een reëel probleem is dat cen trumgemeenten, vanwege dé vele extra voorzieningen, finan- i cieel moeilijker zitten. Daar voor ziet de SGP als oplossin gen: herverdeling van het geld binnen het gemeentefonds van het Rijk of intergemeentelijke samenwerking. Minister Peper wil overigens al leen tot gemeentelijke herinde lingen overgaan op vrijwillige basis. Daar heeft de SGP zo haar bedenkingen bij. 'Tot nu toe werden vrijwillige herinde lingen veelal ingegeven door drang en de dreiging van dwang van bovenaf'. Om dit voorko men, stelt de SGP voor de macht van de minister van Binnen landse Zaken te beperken. Goudse Kaas JongJW&r Jong Belegen M90r Belegen 4290r Extra Belegen Oud4d9fT of Jong. Komijn U99r door Frank Balkenende VLISSINGEN - Geen enkele Zeeuwse gemeente heeft al een raamwerk voor een plaatselijk bordeelbeleid. Afschaffing van het bordeelverbod - momenteel worden sekshuizen gedoogd - moet nog door het parlement. Daarnaast wachten de gemeen ten op een modelverordening van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), die als ruggengraat kan dienen voor een lokaal vergunningensys teem. Haast is dus niet nodig, re denereu gemeenten. Met de afschaffing van het bor deelverbod wordt de seksclub een legaal bedrijf, dat straks netjes aan een vergunning moet voldoen. Een vergunning waar in de gemeente voorwaarden stelt, regels voorschrijft en sancties opneemt. Het Rijk hoopt op deze manier de bran che beter te kunnen controleren en reguleren. Als de wet is aan gepast, heeft een prostituee recht op ziektegeld, houdt de brandweer toezicht op de vei ligheid van en in het bordeel en controleert de arbeidsinspectie de werkplek. Natuurlijk wil het Rijk via legalisering - en dus be tere controle - ook de vrouwen handel de kop indrukken. De exploitant is verantwoordelijk en kan bij misstanden zijn ver gunning verbezen. Dat zal hem ertoe bewegen zich niet (meer) in te laten met vrouwenhande laren. Schemergebied Net als bij de koffieshops, zal het formuleren van een gemeen- tebjk beleid voor bordelen flink wat pobtieke discussies opleve ren. Vooral in gemeenten waar zich al sekshuizen bevinden of waar prostitutie in een sche mergebied wordt bedreven, zo als in nevenruimten van sommi ge sekswinkels. Dat laatste gebeurt in Hulst, vermoedt burgemeester A Kes- sen. Toch heeft de gemeente nog geen beleid in de steigers staan, noch over voorwaarden nage dacht. „We wachten op de mo delverordening van de VNG." Vooruitlopend op afschaffing van het bordeelverbod heeft Hulst al wel een werkgroepje in gesteld. Kessen verwacht niet dat, zoals bij koffieshops, een nuloptie mogelijk is: geen enkel sekshuis. „Eén tot twee borde len, maar dat is wel het maxi mum", geeft hij de ümiet aan. Zijn collega Th. Steenkamp van Hontenisse, met vijf gedoogde seksclubs, schetste recent al iets duidelijker de contouren van een lokaal prostitutiebeleid: een overgangsregehng voor be staande bordelen, een maxi mum van vijf sekshuizen en, mocht daar aanleiding toe zijn, een onderzoek naar de handel en wandel van de exploitant. Rechten Ook Vbssingen zit op diebjn. L. Klaasse van het stafbureau be stuur vindt dat een strafblad een rol kan spelen bij het afge ven van een bordeelvergunning. Klaasse zijn twee bordelen be kend in Vlissingen. „En voor zo ver ik weet. bezorgen die geen overlast," Hij voorspelt dat een nuloptie in Vlissingen onhaal baar is. „Bestaande bordeel houders hebben rechten opge bouwd. Als je die clubs wilt opheffen, zul je met een uitsterf constructie moeten werken en dat is geen gemakkelij ke weg. Je zult ook belangen van exploi tanten in het oog moeten hou den." Overigens heeft Vlissin gen zich nog met de materie verdiept. „Maar we zullen straks wel moeten." Eenzelfde geluid in Middel burg, dat geen enkele bordeel kent. Misschien enkele privé- huizen en thuiswerkers, maar dat valt niet na te gaan, zegt sec tiehoofd bestuurszaken J. Groe- nenberg. Hij spreekt klare taal: „De Middelburgse politiek zal niet juichen als er aanvragen voor vestiging van een bordeel binnenkomen." Groenenberg noemt een lokaal prostitutiebe leid onontkoombaar, maar vindt een aanpak op stadsge westelijke of liever nog Wal- cherse schaal noodzakelijk. Net als bij de koffieshops dus. Terneuzen maakt zich helemaal niet druk. Gedoogde bordelen zijn er niet, al 'zijn er panden waar commerciële seks wordt bedreven', laat voorlichter O. Vosveld weten. „Ik verwacht niet dat ons beleid veel zal ver anderen. Terneuzen zit niet op zulke activiteiten te wachten." Bij de gemeente Goes - met twee gedoogde bordelen - was nie mand bereikbaar. zie ook pagina 11 door Esme Soesman KLOETINGE - Jarig werd koningin Bea trix pas de volgende dag en landelijk zal dat feestje pas over een paar maanden gevierd gaan worden. In Kloetinge, Wolphaartsdijk en Kapelle trokken de kinderen zich daar weinig van aan. Zaterdag werd enthousiast aan lampionoptochten deelgenomen. Zoals in Kloetinge, waar honderdvijfenze ventig kinderen een lampion kwamen halen bij de organiserende Oranjevereniging uit het dorp. „Het is wat moeilijk in te schatten, maar ik denk dat er zo'n driehonderd tot driehonderdvijftig mensen meeliepen. Want behalve de kinderen zijn natuurlijk ook ouders en opa's en oma's van de partij", blikt secretaris van de vereniging A Smul ders op het evenement terug. Het is de Oranjevereniging uit Kloetinge niet zozeer te doen om de verjaardag van Hare Majesteit. „Het gaat vooral ook om de saamhorigheid op het dorp." Het initiatief lijkt aan te slaan. Vijf jaar geleden, toen de lampionoptocht voor het eerst werd gehou den, werden slechts vijftig lampionnen af gehaald. „De opzet is nog steeds hetzelfde. Alleen vorig jaar hebben we, omdat de ko ningin toen zestig werd, een verloting ge koppeld aan de optocht", aldus Smulders. Onder begeleiding van straatorkest Olé uit Goes, dat vooral kinderliedjes liet horen voor de moedige wandelaartjes, werd de tocht gemaakt. Tot verrassing van Smul ders bleken ook dorpsbewoners in te spelen op het kleinschalige oranjefeest. „Het lijkt een tendens, maar de bewoners van het Wil lemsplein hadden de straat versierd met ballonnen en lampionnen. Ook in twee an dere straten was versierd. Dat is leuk. Dan zié je toch dat het groeiende is. Foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 24