Kafelnikov bedankt Sampras Timmer verbaast zichzelf Hingis wil na Australië nummer-één-positie Zwolle kraakt beleid van KNSB Bart Wellens vliegt ook zonder duif naar de wereldtitel Winst op eerste Grand Slam brengt Rus in topdrie wereldranglijst ITF wil in beroep zaak-Korda Goossens voldoet aan limiet Heideman naar Wehkamp Zwemploeg PSV heerst in Uster Rugby verbroedert Noord-Ieren Sponsor drong aan op maatregelen van bond Nederlandse wereldbeker begin januari Bronzen medaille voor junior Thijs Verhagen van onze sportredactie MELBOURNE - Jevgeni Kafel nikov bedankte gisteren zijn vrouw Mascha, zijn coach Ste- fanki en tenslotte ook Pete Sampras, de nummer één van de wereldranglijst. Het ontbreken van de Amerikaan had de Rus, zo meende hij zelf, in staat ge steld de Australian Open te win nen. Het was goed beschouwd ook de twijfelachtige verdienste van Thomas Enqvist. De Zweed bleek in de finale minder stress bestendig dan verwacht. In vier sets (4-6 6-0 6-3 7-6), pakte Kafelnikov op overtui gende wijze zijn tweede Grand Slam-titel. In 1996 versloeg hij op Roland Garros de Duitser Michael Stich. Door zijn over winning stijgt de Rus op de we reldranglijst van de tiende naar de derde plaats achter Pete Sampras en de Marcelo Rios, die eveneens ontbrak in Melbourne. „Dit is een geweldig gevoel. Be dankt dat je me dit hebt laten meemaken", richtte Kafelnikov zich in zijn toespraak na afloop tot Sampras aan de overzijde van de Stille Oceaan. De Ameri kaan besloot aan het einde van het afgelopen jaar af te zeggen voor het eerste Grand Slam- toernooi van 1999 vanwege oververmoeidheid. Zijn ge slaagde inspanningen om voor de zesde keer op rij het jaar als nummer één van de wereld af te sluiten hadden hun tol geëist. Kafelnikov was de enige ge plaatste speler die de halve fina les bereikte in Melbourne. Hij waande zich, nadat hij in de hal ve finales de Duitser Tommy Haas had verslagen, ook de fa voriet, hoewel Enqvist onder ling met 4-2 leidde. Indruk De meestal zo koele Zweed, fa voriet bij de bookmakers, haal de in de finale niet het niveau dat hij eerder in het toernooi etaleerde. Met name met zijn overwinningen op Philippous- sis en Rafter had hij indruk ge maakt. In de eerste set leek het er nog wel op. Enqvist opende zijn eerste servicegame met een ace en sloeg er in die eerste set nog vijf langs de verbouwereer de Rus. In 33 minuten pakte hij de set: 6-4. Kafelnikov veranderde van tac tiek en richtte zich met succes op de minder betrouwbare backhand van de ongeplaatste Zweed. Enqvist verloor negen games op rij, waarna de Rus plots bij een 1-1-stand in sets met 3-0 leidde in de derde set. De Zweed ontkende na afloop te zijn bezweken onder de hem op gedrongen favorietenrol. „Ik speel normaal juist goed onder druk." Niets lukte er nog bij Enqvist, die in de totale partij 62 'unfor ced errors' maakte. Het Zweed se legioen op de tribunes werd er stil van. Enqvist begreep het zelf ook niet. „Ik speelde agres sief, maar na de eerste set ging er gewoon veel mis." Volgens Ka felnikov was het een kwestie van ervaring. „Ik heb veel meer grote wedstrijden gespeeld", al dus de Rus. De Zweed stapelde fout op fout en verloor de derde set met 6-3. In de vierde ging het lang gelijk op. Beide spelers behielden hun service. In de tiebreak maakte de Zweed opnieuw de fouten. Met vijf wedstrijdpunten tegen sloeg hij tot overmaat van ramp een dubbele fout. Het betekende een passend slot van een merk waardige partij. Kafelnikov is de eerste Rus die de Australian Open op zijn naam heeft ge schreven. ANP Jevgeni Kafelnikov kust de beker, die hij in ontvangst mocht nemen nadat hij in de finale van de Australian Open de Zweed Thomas Enq vist versloeg. foto Reuters van onze sportredactie MELBOURNE - Martina Hin gis wil zo snel mogelijk de nummer-één-positie herove ren op de wereldranglijst van het vrouwentennis. De Zwit serse deed zaterdag een goede stap in de richting door voor de derde maal op rij de Australian Open te winnen. Hingis overk laste in Melbourne de Fran^ai- se Amelie Mauresmo: 6-2 6-3. De prestaties van de onge plaatste Mauresmo werden door haar concurrenten de af gelopen week in een vreemd daglicht geplaatst. Zowel Hin gis als Lindsay Davenport, de nummer één van de wereld, vond de gespierde Fran?aise wel erg mannelijk overkomen. „Soms dacht ik dat ik tegen een man speelde", zei Daven port na haar verlies in de halve finales. Ook Hingis liet zich eerder in de week tegen Duitse verslaggevers ontvallen dat Mauresmo wel 'een halve man' leek. „Ze hebben allebei hun excu ses aangeboden. Ik wil er niet meer over praten", zei het slachtoffer van alle roddel na afloop van haar eerste optre den in een Grand Slam-finale. Nog op het court had ze haar coach ChristopheFournièreen haar vriendin Sylvie Bourdon bedankt voor de steun die ze van hen had gekregen. Ook haar relatie was de afgelopen dagen onderwerp van veel pu blicaties. Hingis ontkende zich geëxcu seerd te hebben bij haar tegen standster. „We hebben even ge praat. Het gaat niemand wat aan waarover", zei de Zwitser se, die met haar zege op de we reldranglijst in de buurt van Davenport kwam. De achtien- jarige tennisster heeft nog een beetje geduld. „Het was mooi geweest als ik haar hier al ge passeerd was. Maar volgende week is er weer een toernooi. Als ik zo blijf spelen, gebeurt het vanzelf", zei Hingis. Na haar eerste zege in Mel bourne (1997) werd ze de jong ste tennisster ooit aan kop van de mondiale lijst. In dat jaar schreef ze ook Wimbledon en de US Open op haar naam. Op Roland Garros verloor ze in 1997 de finale van de Kroati sche Majoli. Het afgelopen jaar was Australië de enige van de vier Grand Slam-toernooien waar Hingis succesvol was. Ze verloor haar koppositie aan Davenport, die dit jaar in Mel bourne tot de halve finales reikte. Relaxed ogend won Hingis de eerste set (6-2). Ze sloot af met een ace, haar enige van de par tij die slechts 67 minuten in be slag nam. In de tweede set lag het breakpunt in de zevende game, waarin ze de service van Mauresmo brak. Op haar eigen service, bij een 4-3-voor- sprong, kwam Hingis terug van een 0-40-achterstand met vijf succesvolle punten op rij, waaronder een klassiek drop shot vanaf de baseline. „Een gelukje, maar als je met 40-0 achterstaat moet je er gewoon voor gaan", aldus Hingis. Mauresmo, die in de eerste ron de tegen de Amerikaanse Mo- rariu twee wedstrijdpunten overleefde, liet zich nog even van haar taaiste kant zien. Ze redde zes matchpoints maar moest zich toch gewonnen ge ven. Hingis had vrijdag al de finale van het vrouwendubbel ge wonnen samen met de Russin Koernikova. Het was de derde keer dat ze de 'double' pakte in Australië. „Ik speel hier altijd goed. Au stralië begint mijn territorium te worden." ANP/RTR MELBOUNRE - De Internationale Tennis Federatie (ITF) overweegt in beroep te gaan tegen de beslissing van het Britse Hooggerechtshof dat de bond pogingen moet staken Tsjech Petr Korda te schorsen wegens dopegebruik. Volgens woord voerder Alan James heeft de ITF nog geen stappen onderno men omdat de ITF vreest dat de sport alleen maar schade on dervindt van een slepende affaire. „We gaan met onze part ners bekijken wat de beste optie is", aldus James zaterdag in Melbourne. Korda reageerde positief op een dopingcontrole tijdens Wimbledon vorig jaar. De strafcommissie van de ITF bepaalde aanvankelijk dat Korda alleen zijn ranglijstpunten en prijzengeld van Wimbledon moest inleveren. Later werd een schorsing overwogen, waarna Korda besloot de recht bank in Londen in te schakelen. RTR DEN HAAG - Ester Goossens heeft gisteren in Den Haag vol daan aan de richtprestatie van de KNAU op de 400 meter voor de WK indoor van 5-7 maart in Maebashi, Japan. De Apel- doornse atlete liep de afstand in 52,71 seconden. Dat was ne genhonderdste seconde onder de richttijd. Goossens is de vierde die zich heeft gekwalificeerd voor de WK indoor. Moni que de Wilt (polshoog), Robin Korving (60 m horden) en Gert- Jan Liefers (1500 m) gingen haar voor. ANP WEISSENSEE - Jan Maarten Heideman, winnaar van zes schaatsmarathons op kunstijs, heeft in het weekeinde over eenstemming bereikt voor een overga ng naar de Wehkamp - formatie. Heideman rijdt dit seizoen voor Klerk's. Deze for matie valt aan het eind van het seizoen uiteen. Hoe de Weh- kamp-ploeg er gaat uitzien, is nog niet duidelijk, behalve dat hij Haico Bouma aan zijn zijde zal vinden. ANP USTER - De zwemploeg van PSV heeft zaterdag de interna tionale kortebaanwedstrijden in de Zwitserse plaats Uster kleur gegeven met een reeks overwinningenMark Veens, Pie- ter van den Hoogenband, Marcel Wouda, Inge de Bruijn, Kir- sten Vlieghuis en Madeion Baans tekenden voor dat succes. De Bruijn, al maanden supersnel, boekte twee overwinnin gen. Op de 50 vrij was ze met 24,72 haar Friese clubgenote An gela Postma (25,57) opnieuw duidelijk de baas. Op de 100 vlinder dook de Barendrechtse ook royaal onder de minuut: 59,22. Vlieghuis maakte met 2.00,33 indruk op de 200 meter vrije slag. Schoolslagzwemster Baans won de 100 meter in 1.10,01. Wouda zegevierde ook tweemaal. Op zijn specialiteit, de 200 wissel, had de Brabandse wereldkampioen (50-meter- bad) geen tegenstand te duchten van de Duitsers Keiler en Kruppa. Dat gold ook voor zijn uitstapje naar de 200 rug: 1.58,26. Van den Hoogenband hoefde zich op z'n geliefde 200 vrij ook niet bijster in te spannen om als eerste aan te tikken: 1.45,15. Op de 400 meter vrije slag verbeterde hij het Neder lands kortebaanrecord. De Geldropse student kwam zonder tegenstand tot een tijd van 3.45,00. Veens was veruit de snel ste op de 50 vrij in een goede 22,31. ANP DUBLIN - Rugby heeft zaterdag gefungeerd als warming-up voor een mogelijk definitief vredesakkoord en heeft de Noord-Ieren, katholiek en protestant, in elk geval voor even verbroederd. Ze togen massaal, naar schatting 35.000 man sterk, naar het stadion aan Lansdo wne Road in Dublin om Ul ster aan het werk te zien in de Europa-Cupfinale tegen de Franse club Colomiers.Ulster veroverde als eerste (Noord- )Ierse club de Europa Cup door de Franse opponent in de eindstrijd met 21-6 te verslaan. AFP door Peter van der Hulst BERLIJN - Het komt nooit meer goed tussen Sandra Zwolle en de KNSB. Hevig teleurgesteld over de verlo ren tweekamp met Annaraa- rie Thomas veegde de Hee- renveense gisteren de vloer aan met het selectiebeleid van de schaatsbond. De ar gumenten om de laatste plek voor de WK sprint in Calgary tijdens een zogenaamde 'ska- te-off' in Berlijn te verdelen, ontbraken volgens haar. „De bond is vrij in haar doen en laten. Als ze willen kun nen ze de nummer tien aan wijzen." De KNSB hanteert de selectiecriteria naar eigen goedvinden, meent Zwolle. „Je moet de boel op papier hebben staan anders naaien ze je waar je bij staat", aldus de Friezin, die dit weekeinde ruimschoots achterbleef bij Thomas en gisteren zwaar te leurgesteld haar afscheid aankondigde. Zwolle dacht met een vierde plek op de NK sprint verze kerd te zijn van deelname aan de WK. De keuzeheren oordeelden al snel anders en een door het kernploeglid aangespannen juridische procedure kon daar niets meer aan veranderen. Met de strijd achter de groene tafel verloor ze voor haar gevoel ook het gevecht op het ijs van Berlijn. „Ik kon het in deze wedstrijd gewoon niet meer opbrengen." Inspanningen Na de NK waren alleen de nummers één en twee, Mari anne Timmer en Andrea Nuyt, bij voorbaat zeker van uitzending. De bond bezat het recht om de andere twee deelnemers aan te wijzen. De startplek van Tonny de Jong (drie op de NK) stond niet ter discussie, die van Sandra Zwolle wel. Annamarie Tho mas (vijfde) drong meteen aan op een 'skate-off'. Ze kon in Groningen niet optimaal presteren, omdat ze niet vol doende was hersteld van haar inspanningen tijdens de EK allround. „Ik ben ook voor aanwijs- plekken," aldus Zwolle, „maar alleen in het geval dat er iemand ziek wordt of valt. Niet omdat iemand vermoei de benen heeft. Voor de NK heb ik ook drie dagen niet kunnen trainen vanwege een voetblessure, maar mij wordt niets gevraagd." Dat de EK allround een week voor de NK sprint plaatsvond, zei Zwolle niets. „De KNSB stelt zelf dat programma op." Ontevreden stapte Zwolle daarom naar de geschillen commissie. „Na de NK was ik boos en als ik daar dan niets aan doe, blijf ik boos.Ze ne geerde daarmee Sijtje van der Lende, die de schema's tot aan de 'skate-off' al had uitgestippeld. Zwolle lichtte haar trainster vooraf bewust niet in. „Sijtje hoeft hierdoor geen gedon der met de KNSB te krijgen", aldus de schaatster, die de stap nam na overleg met haar ouders, haar club HCH en het gewest Friesland. „De ge westen hebben hierover ge sproken en waren het niet met deze procedure eens, unaniem.Dat bondsbestuur en dagelijks bestuur de ge westen vervolgens hebben genegeerd, bevreemd Zwol le. „Het zijn een stelletje schijters." Het is niet de eerste keer dat Sandra Zwolle in conflict raakte met de KNSB. „De bond duldt geen tegen spraak. Als je een keer wat zegt, dan word je aan de kant gezet." Nadat ze in het verle den geen uitnodiging voor de kernploeg kreeg, stapte ze voor langere tijd over naar het marathonschaatsen. Ook was Zwolle boos toen ze niet naar de Olympische Spelen in Hamar mocht ondanks dat ze tot twee keer toe de limiet voor de 1000 meter had ge schaatst. Rottig Reden voor de 27-jarige Zwolle om aan het einde van dit seizoen een punt te zetten achter haar carrière als lan- gebaanschaatsster. De re cente frustraties speelden geen rol bij die beslissing. „In november heb ik dat al beslo ten, maar dit maakt het wel veel rottiger. Ik had liever op een andere manier afscheid genomen." Wat rest is de World Cup in Roseville en eventueel de WK afstanden in Heerenveen. Thomas verdiende in Berlijn het laatste ticket voor de WK sprint. Zaterdag al besliste de schaatsster uit Bantega de tweestrijd. GPD Schaatsster verslaat op World Cup in Berlijn mondiale toppers van orize sportredactie BERLIJN - Tot haar eigen ver bazing schreef schaatsster Ma rianne Timmer gisteren de 1000 meter in Berlijn op haar naam. „Ik had niet gedacht dat ik deze afstand zou winnen. Vooral om dat de laatste ronde niet zo soe pel ging, maar het ijs was denk ik zwaarder dan verwacht. Bij alle rijdsters gingen de tijden omhoog. Ten opzichte van de rest valt mijn laatste ronde dan weer mee." Timmer versloeg op de World Cup de Amerikaanse Chris Witty en de Duitse Moni que Garbrecht. Drie weken voor de WK sprint lijkt de Sanex-rijdster weer de juist e vorm te pakken te hebben. „Ik heb het gevoel dat ik veel sterker ben dan in het begin van het seizoen. Toen had ik halver wege de rit geen kracht meer, nu kan ik veel beter doorgaan. Ik ben op de goede weg,-maar het is niet realistisch om te denken dat ik het WK in Calgary ga winnen. Ik denk dat Catriona LeMay- Doan op haar thuisbaan gigan tisch snel zal rijden", aldus Tim mer, die woensdag al naar Cana da afreist. LeMay-Doan bewees haar klas se zaterdag door de 500 meter te winnen. Timmer (zesde) was ook op deze afstand de hoogst geklasseerde Nederlandse. Een zelfde plaats veroverde de sprintster op de 1500 meter. Op deze afstand pakte Annamarie Thomas brons en werd Tonny de Jong vierde. Gunda Niemann- Stirnemann won de 'mijl' en on derstreepte nog eens haar kan didatuur voor de hoofdprijs bij het WK allround, komend weekend in Hamar. Bij de mannen schaatste Bos za terdag mee, maar had teveel last van bronchitis om een serieuze concurrent voor Jeremy Wo- therspoon te kunnen zijn. De Marianne Timmer zette op de World Cup in Berlijn de snelste tijd neer op de 1000 meter, foto Reuters rijder uit Hierden werd twee keer achttiende op de 500 en 1500 meter en besloot op advies van ploegarts Hans Smid om gisteren niet te starten op de 1000 meter. Morgen vertrekt Bos met de sprintploeg van bondscoach Peter Mueller naar Calgary, waar hij op 20 en 21 fe bruari zijn titel hoopt te verde digen. „Dan is Jan weer her steld", zo beloofde Smid. Bos' maat Erben Wennemars kwam op de 500 meter ten val, reed vervolgens een acceptabele 1500 meter, waarop hij zevende werd. De derde man uit de sprintploeg, Jakko-Jan Leeuw- angh, werd vijfde. Rintje Ritsma reisde niet naar Berlijn, hij be reidt zich samen met Martin Hersman in Inzeil voor op de WK allround in Hamar die 6 fe bruari begint. GPD/ANP van onze sportredactie BERLIJN - Hoofdsponsor Ae- gon heeft bij het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond aange drongen op maatregelen tegen Jan Augustinus, lid van de com missie kernploegen. De West lander, die in een artikel in De Telegraaf het instituut kern ploegen ter discussie stelde, staat sinds vrijdag op non-ac tief. Voorzitter Wim Schenk van de KNSBkreeg vrijdag bericht dat Ton Elias, hoofd communicatie van Aegon. zijn ongenoegen over de uitspraken van Augusti- nus had geuit. „Niet Aegon, maar de KNSB heeft het besluit genomen Augustinus op non- actief te stellen", zei Schenk za terdag. „De KNSB bepaalt het eigen beleid, niet de sponsor. Al houden wij natuurlijk altijd re kening met de wensen van Ae gon." Augustinus heeft volgens Schenk een gedragscode binnen de schaatsbond geschonden. „Er is een afspraak dat alleen de voorzitter over beleidszaken met de pers praat. Augustinus mag voorlopig geen activiteiten op de ijsbaan ontplooien, geen vergaderingen van de commis sie kernploegen of het sectiebe- stuur bijwonen of met de pers over inhoudelijke zaken praten. Hij moet met onmiddellijke in gang naar Nederland terugke ren. Augustinus zit nu namelijk op kosten van de bond in Ber lijn." Elias belde met Schenk om zijn ongerustheid kenbaar te ma ken. „Ik wilde de verzekering", aldus de directeur communica tie van Aegon, „dat deze uit spraken geen KNSB-beleid zijn of zouden worden. De schaats bond heeft daarna een zelfstan dige beslissing genomen." Begin volgende week zal Au gustinus door het dagelijks be stuur van de schaatsbond wor den gehoord over de gedane uitspraken. „Hij krijgt de gele genheid zijn verhaal te doen. Daarna nemen wij maatrege len", aldus bondsvoorzitter Schenk. ANP door Fred Seqaar POPRAD - Veldrijder Bart Wel lens is gewend voor elke wed strijd een aantal duiven te verorberen. De twintigjarige in woner van Vorselaar gelooft heilig dat hij vleugels krijgt van het vogelvlees dat zijn moeder Wiske naar eeuwenoud Vlaams recept meerdere keren per week voor hem bereidt. Maar aan de vooravond van het WK voor neo-profs (renners tot 23 jaar) at hij in het rennershotel wat de pot schaftte, want de duiven ingevroren naar Slowa kije vervoeren was nogal om slachtig. Toch won Wellens de gouden medaille. Ook zonder duif vlóóg hij over het parcours. Het was zó koud in Poprad dat hij, achteraf, de lekkernij niet thuis had hoeven in te vriezen. Hij had ze maar in de tuin van het hotel hoeven te leggen om verzekerd te zijn van diepvries duif. 's Nachts was het aan de voet van het Tatragebergte -10, overdag steeg de temperatuur iets, maar het voelde door de wind toch ijzig koud aan. Wellens reed zich snel warm. Al in de eerste ronde nam hij door zijn behendigheid een voor sprong, die de mondiale titel strijd devalueerde tot een uitermate éénzijdige wedstrijd. Op ruim anderhalve minuut werd zijn landgenoot Tom Vannoppen tweede. De Ameri kaan Tim Johnsson was de ver rassende nummer drie. Ook de voorgaande twee jaren heersten de volgelingen van bondscoach Eric de Vlaeminck in deze cate gorie. Wellens werd twee'keer tweede, steeds achter Sven Nijs. Wellens rijdt voor de Neder landse VKS-ploeg van sponsor Hans van Kasteren. Hoewel er serieuze belangstelling was van andere, draagkrachtiger ploe gen, zal hij dat ook na zijn gou den race in Poprad blijven doen. De Nederlanders presteerden teleurstellend. De nummer twee van het NK. Bram Schmitz, had grote moeite met de stroken waar gelopen moest worden. Hij werd veertiende. Pascal van Bussel uit Deurnewas met zijn tiende plaats de beste Neder lander. Hij eindigde één plaats voor Wilant van Gils. Roel van Houtum werd 27ste, Neder lands kampioen Camiel van den Bergh viel uit na een val. GPD POPRAD - De Nederlandse wedstrijd veldrijden om de we reldbeker heeft komend seizoen op 2 januari plaats. De cyclocrosscommissie van de internationale wielrenunie (UCI) heeft dit zaterdag in Pop rad bepaald. Zeddam, gastheer van dit jaar, en Heerlen, organi sator van de NK, hebben zich kandidaat gesteld. De cyclus om de wereldbeker begint op 7 november van dit jaar in Zwitserland. Daarna volgen wedstrijden in Tsjechië (21 november), Luxemburg (5 december), België (19 decem ber), Nederland (2 januari 2000) en Frankrijk (16 januari). ANP van onze sportredactie POPRAD - Nooit eerder hadden ze zich gemanifesteerd aan het front der veldrijders, maar het afgelopen weekeinde stonden de Amerikanen er opeens. Mat thew Kelly werd gisteren we reldkampioen bij de junioren, Tim Johnsson won een dag eer der brons in de categorie tot 23 jaar. De eerste medailles ooit voor de VS drongen de derde plaats van junior Thijs Verhagen uit het Brabantse Erp naar de achter grond. maar dat deed niets af aan zijn prestatie. In de VS zal de medaille van Kelly (17). uit Lake Mills in Winsconson, de krant niet halen. Verhagen had lang uitzicht op goud. Een stuurfoutje in de laat ste ronde maakte hem kansloos voor de titel. „Heel jammer, want er had meer in gezeten. Ik had graag om titel gesprint. Dan had ik zeker een kans gehad." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21