COURAN Feyenoord laat supporters thuis 30 Politiebonden eisen vertrek minister Peper Schenden graf van Poolse bevrijder schokt Axel 4 WEKEN Man schiet portier discotheek in hand Van der Poel grijpt brons Bestuur kiest voor harde lijn na ernstige rellen bij wedstrijd in Duitsland Zuidvruchten in winterjas 21 Nu extra kassakorting V00E 16,00 JA, y T 4 NW 3 Mist of nevel Veel bewolking en nevelig met plaatselijk hardnekkige mist. Middagtemperaturen 7 242e jaargang no. 26 maandag 1 februari 1999 losse nummers 1,80 PZC pagina 13 Jong Urk houdt opnieuw huis van onze sportredactie ROTTERDAM - Feye noord neemt de komende anderhalf jaar geen sup porters meer mee naar in ternationale uitwedstrij den. Het bestuur van de club besloot dat naar aan leiding van de ernstige rel len zaterdag rond het vriendschappelijke duel met het Duitse Bayer Le- verkusen (1-0). „De grens is bereikt"aldus Fey- enoord-voorzitter Jorien van Öcalan geweigerd in Rotterdam ROTTERDAM - Koerdenleider Öcalan moest vanmorgen zijn voornemen om met een privé- vliegtuig in Rotterdam te lan den, laten varen. Volgens zijn advocate B. Böhler had hij geen toestemming gekregen om te landen in Nederland. Böhler verklaarde dat Öcalan daarom naar Athene zou uitwij ken. De PKK-leider was gister avond onderweg naar Rotter dam Airport. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie stelde kort na middernacht dat de vlucht van tevoren niet was aangekon digd. Daarom mocht het vlieg tuig niet landen. Öcalan wilde het Internationaal Hof van Arbitrage in Den Haag vragen om te bemiddelen tussen de Turkse regering en het Koer dische volk. Hij had tevergeefs asiel in Italië gevraagd. ANP den Herik. „De foute supporters hebben met hun wangedrag de toekomst van Feyenoord op het spel gezet. Onze naam is op nieuw besmeurd. Ik wil en kan dit niet tolereren." Feyenoord bevestigt de maatre gel deze week bij de Europese voetbalbond UEFA. De ontvan gende buitenlandse clubs zullen geen plaatsbewijzen meer aan Feyenoord-fans kunnen verko pen. De maatregel geldt voor al le internationale wedstrijden. De politie in Leverkusen hield na de ongeregeldheden honder door Joost Bosman AXEL - Het opgraven van de beenderen van een Poolse mili tair op de begraafplaats aan de Burchtlaan in Axel heeft tot grote verontwaardiging geleid. Secretaris C. Kajpus van de Kring Benelux van Poolse oud strijders toonde zich zondag verbijsterd door de grafschen nis en de Axelse burgemeester W. de Graaf sprak van een beest achtige daad. Axelaar A de Jonge, secretaris van de vereniging Vrienden van de Eerste Poolse Pantserdivisie, was zichtbaar aangedaan. „Het leek wel of er een bom was ge vallen. De beenderen lagen om de put heen en de schoenen van de militair stonden er nog naast." Op de begraafplaats in Axel lig gen 22 Poolse militairen, die in het najaar van 1944 sneuvelden bij de bevrijding van Zeeuws- Vlaanderen. Volgens politie-woordvoerder J. van Mourick lagen bij de ont dekking van de grafschennis een aantal menselijke beende ren in het gras rondom het graf. Dat is later weer voor de helft dichtgegooid door de daders. „Met vandalisme heeft het niets van doen. Er is een stuk van 125 bij 60 centimeter weggegraven, terwijl vandalen meestal alleen maar grafstenen omver trekken. Er moet dus meer achter zitten" vermoedt Van Mourick. De grafschennis werd zondag rond het middaguur ontdekt door een Axels gemeenteraads lid. Hij bezocht het kerkhof met het oog op de eventuele gedeel telijke ruiming van de begraaf plaats. Het gedeelte waar de Poolse verzetstrijders liggen be graven, valt overigens niet on der die plannen. Leden van de Vrienden van de Eerste Poolse Pantserdivisie, een vereniging van en voor Poolse oud-strij ders, zouden volgens Van Mou rick verband hebben gelegd tus sen de mogelijke ruiming en de grafschending. „Ze dachten dat misschien familieleden van de te ruimen graven het niet eerlijk Philip Morris mag sigaretten niet weggeven UTRECHT - Marktleider Philip Morris mag geen gratis pakjes sigaretten meer uitdelen. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Reclame Code Commis sie na een klacht van de Niet-ro- kersvereniging CAN. Volgens de CAN bood de fabri kant bij een verkooppunt op een NS-station in Den Haag kopers van een pakje sigaretten van een ander merk een gratis pakje Philip Morris aan. Als zij over stapten op dit merk, kregen ze nog een pakje cadeau. De Commissie keerde zich deze handelwijze omdat het ver kooppunt geen tabaksspeciaal zaak is en omdat ook niet-ro- kers aangesproken konden wor den. Zo mag het bedrijf geen re clame meer maken, oordeelde de Commissie. ANP den Feyenoordfans tot vijf uur gisterochtend vast in het stadi on. Tien fans zijn pas gistermid dag vrijgelaten. De supporters lopen het risico alsnog in Nederland te worden vervolgd. Volgens hoofdinspec teur J. Damsteegt, chef van de supporterbegeleiders, gaan de Duitse politie en justitie onder- zoekdossiers samenstellen van supporters die zich hebben mis dragen. De politie in Duitsland heeft ruim 1100 van de naar schatting 15 a 1600 aanwezige supporters vinden dat de Poolse graven met rust worden gelaten", verklaart Van Mourick. De politie gelooft zelf overigens niet in die lezing, maar weet vooralsnog ook niet waar ze de daders wel moet zoe ken. Gissen Secretaris De Jonge van de ver eniging Vrienden van de Eerste Poolse Pantserdivisie zegt er absoluut geen idee van te heb ben wie de daders geweest zou den kunnen zijn. „Dat is alleen maar gissen. "Wel denkt De Jon ge dat het, gezien de grootte van het gegraven gat, om een voor opgezette actie gaat. „Die men sen moeten met spades naar de begraafplaats zijn gekomen. Als je zoiets iets doet, heb je toch een afwijking." De secretaris Kajpus van de Kring Benelux van Poolse oud strijders kwam zondag-al kijken op het kerkhof. Hij het weten, verbijsterd te zijn dat zoiets in Axel kon gebeuren. De Axelse burgemeester W. de Graaf heeft zondagmiddag eveneens een bezoek gebracht aan de Oude Begraafplaats. Hij noemt de grafschending „beest achtig" en „oneerbiedig". De veronderstelling van de politie dat het niet om vandalen gaat, kan hij zich voorstellen. „Het is typerend dat het om maar één bepaald graf gaat. dat niet aan de rand ligt, maar van de weg af. Ik vermoed dat de daders naar iets op zoek zijn geweest", aldus De Graaf. HflHHHHHI PALERMO - De sinaasappels in een frnitstaUetje in de Sicili- aanse hoofdstad Palermo boden gisteren een winterse aan blik. Een groot deel van Zuid- en Midden-Europa is in de greep van een hevige kou. zie ook pagina 5 gefotografeerd en hun persona lia genoteerd. „De politie in Le verkusen vond het een goed idee om justitie van Leverkusen en Rotterdam te laten overleggen over de plaats waar de vervol ging kan plaatshebben," zegt Damsteegt. Stadionverbod De ongeregeldheden begonnen zaterdagmiddag bij de aan komst van Rotterdamse hooli gans in het centrum van Lever kussen. Verscheidenë win kelruiten sneuvelden. De politie moest zich enkele keren terug trekken. In de binnenstad ver richtte de politie al een tiental arrestaties. Onder de relschop pers waren ook hooligans die in Nederland een stadionverbod hebben in verband met de sup- portersrellen bij Beverwijk. Na afloop van de vriendschap pen jk bedoelde wedstrijd kwam het in het stadion tot een con frontatie tussen de politie en een deel van de Feyenoord-suppor- ters. Enkele honderden hooli gans gooiden uit de bovenste ring stenen en ijzeren voorwer pen naar geparkeerde auto's. Drie agenten en verschillende suppoosten raakten hierbij ge wond. Ook werden drie politie wagens en een aantal personen auto's zwaar beschadigd. ADO Den Haag In Den Haag zorgden honder den Haagse voetbalsupporters gistermiddag voor onrust na de wedstrijd ADO Den Haag-FC Den Bosch (1-2). De politie wist een confrontatie tussen de fans van beide clubs te voorkomen. Wel hebben Hagenaars vernie lingen aangericht. De politie verrichtte veertien aanhoudin gen. ANP/GPD De politie heeft in het afgelopen weekeinde op het nippertje voorkomen dat op Urk voor de tweede keer binnen korte tijd een volksgericht zou worden gehouden. De woede richtte zich opnieuw tegen een dorpsgenoot die is veroordeeld voor een zedenmisdrijf. Bij het politiebureau op Urk -O werden ruiten ingegooid. Nog geen regels voor bordelen Geen enkele Zeeuwse gemeente heeft regels voor bordelen vastgesteld. Een plaatselijke verordening is nodig als het wet telijke bordeelverbod wordt opgeheven door het parlement. De gemeenten wachten een model verordening van hun belangenorga- 1 H q k* 1 1 nisatie VNGaf. I vl I I I Tweede Grand Slam Kafelnikov Jevgeni Kafelnikov heeft in Melbourne de Austra lian Open op zijn naam geschreven. De Russische tennisser veroverde de ti tel, zijn tweede na Roland Garros in 1996, ten koste van de Zweed Thomas Enqvist. Kafelnikov ze gevierde in vier sets (4-6 6-0 6-3 7-6). Door de winst in Australië stijgt de Rus van de tiende naar de derde plaats op de wereld ranglijst. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,21 en 22. NA V O-secretaris gemachtigd tot aanval op Kosovo BRUSSEL - De leden van de NAVO hebben het afgelopen weekeinde secretaris-generaal Solana gemachtigd luchtaan vallen uit te voeren in Joegosla vië. Dit moet de druk op de strij dende partijen in het conflict in Kosovo verhogen om deel te ne men aan een vredesconferentie bij Parijs en om daar in twee we ken tijd ook een regeling te tref fen. Geen enkele partij heeft in het afgelopen weekeinde nee dur ven zeggen op de dwingende uitnodiging van de Britse mi nister Cook, die namens de Con tactgroep naar de Balkan was gekomen. Een duidelijke aanvaarding van de uitnodiging kreeg Cook ech ter alleen van de gematigde po litieke leider van de etnische Al banezen in Kosovo, Ibrahim Rugova, en een invloedrijke Kosovaarse uitgever, Veton Surroj. De vechtende partijen hebben meer tijd nodig. De Joe goslavische machthebber Milo sevic en het radicale Kosovo Be vrijdingsleger (UÖK) denken nog 'enkele dagen' na over de in vitatie. Het geweld duurt ondertussen onverminderd voort. Vrijdag werden 24 etnische Albanezen gedood in het dorp Rogovo en ontplofte er een bom in een café in Pristina, waar veel Serviërs komen. Joegoslavische tanks vielen za terdag stellingen van het UQK aan in het noorden van de be twiste provincie. ANP/AFP/RTR zie ook pagina 5 Advertentie 30% op diverse reeds afgeprijsde artikelen met een blauwe stip. 50% op diverse reeds afgeprijsde artikelen met een rode stip. Geldig t/m zondag 7 februari. Vroom Dreesmann van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De politie in Amsterdam heeft zaterdagochtend een 27-jarige man aangehouden, nadat hij door de deur van een discotheek aan de Rozengracht had geschoten. Een 28-jarige portier raakte gewond aan zijn hand. In Zeist dreigde een onbekende man in de nacht van zater dag op zondag op een portier van een café te schieten. De schutter in Amsterdam had gedronken en wilde met twee andere mannen de dis cotheek bezoeken. De toegang werd hen geweigerd, omdat in de discotheek een feest gaande was, waar alleen mannen in gezelschap van een vrouw naar binnen mochten. De verdachte liep daarop woedend naar zijn auto en kwam even later terug met een pistool. De portiers wisten net op tijd de deur dicht te doen. De man vuurde vier kogels af op de deur en ging er vervolgens vandoor, waarbij hij ook enkele keren in de lucht schoot. De politie kon hem snel overmeesteren. Het pistool bleek eenpoli- tiewapen te zijn dat vorig jaar was gesto len. In de discotheek waren naar schatting ruim honderd mensen aanwezig. In een aangrenzende zaal hadden scholieren een feest. De schutter wordt poging tot dood slag ten laste gelegd. De politie van Zeist is op zoek naar de man die in de nacht van zaterdag op zondag dreigde te schieten op de portier van een café. De man ontsnapte aan de politie. Zijn identiteit is bij de poli tie bekend. De gezochte man was eerder het café uitgezet en daarna teruggekomen met een pistool. In Raalte arresteerde de politie gisteroch tend zes mannen uit Hengelo die kort daarvoor betrokken waren geweest bij een vechtpartij voor een café. De groep zou met twee auto's op het publiek en en kele uitsmijters zijn inreden. Alleen doordat de mensen op tijd aan de kant sprongen is voorkomen dat er zware gewonden vielen, aldus de politie. Bij de vechtpartij raakte een 33-jarige inwoner van Raalte licht gewond aan zijn gezicht. De twee bestuurders van de auto's wordt poging tot zware mishandeling/doodslag ten laste gelegd, de anderen worden ver volgd voor openlijke geweldpleging. On der de verdachten, allen in de leeftijd van 21 tot 24 jaar, is één beroepsmilitair die in middels is overgedragen aan de mare chaussee. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De twee grootste politiebonden NPB en ACP vin den dat minister Peper van Bin nenlandse Zaken moet aftre den. Ze verwijten hem dat hij zijn afspraken niet nakomt. De ACP beschuldigt de minister van 'gedraai en onbetrouwbaar gedrag'. Voor NPB-voorzitter Van Duijn is het ook over en uit. Het ministerie van Binnenland se Zaken erkende woensdag dat een fout is gemaakt bij de nieu we inschaling van de lonen van de politie. Daardoor zou de overeenkomst van twee weken geleden 35 miljoen gulden duurder uitvallen dan was ge dacht. Peper krijgt dat geld niet van het kabinet en wil het ak koord daarom herzien. „Peper heeft een probleem in het kabinet en dat probeert hij op de politie af te schuiven. De afspraken in het akkoord staan, daar kan hij niet meer op terug komen", zegt ACP-voorzitter J. Vogel. Minister De Vries van Sociale Zaken vindt dat de ruzie tussen de partijen te hoog is opgelopen om er nog samen uit te kunnen komen, zei hij gisteren in het tv- programma Buitenhof. Een on afhankelijk deskundige moet volgens hem advies uitbrengen over wat met het akkoord moet gebeuren. Ook het Koipsbe- heerdersberaad dringt daar op aan. Voorzitter Deetman van het beraad vindt wel dat Peper over de bimg moet komen. De bonden wijzen bemiddeliifg door externe deskundigen af. „Dat suggereert dat beide par tijen schuld hebben. Maar dat is niet zo, we zijn de minister juist ter wille geweest en hebben ge probeerd een oplossing te zoe ken", vindt Vogel. Peper overweegt arbitrage aan te vragen, maar het is onwaar schijnlijk dat de bonden zich daar wat van aantrekken. Van daag beginnen ze met het voor bereiden van de acties, die don derdag vermoedelijk beginnen. CAO-onderhandelaar J. Steke lenburg, nu burgemeester en korpsbeheerder in Tilburg, zei zaterdag dat Peper zich moet houden aan de overeenkomst. „Er is geen sprake van dat wij onfatsoenlijk of onjuist hebben gewerkt, of dat wij een beetje gesjoemeld zouden hebben", zei hij. PvdA-f ractievoorzitter Melkert heeft zich achter zijn partijge noot Peper geschaard. Volgens Melkert zijn eventuele loonstij gingen van 6 procent die uit het akkoord kunnen voortvloeien, niet redelijk. ANP 'Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 8 713214 000002 Opgesloten Feyenoord-hooligans stichten brand in een loket van het Bayer-stadion. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1