I I I I I I Belgische broedermoord bij WK Kloetinge omarmt drie punten 14 15 16 17 20 22 Adrie van der Poel pakt brons bij wereldtitelstrijd veldrijden Meer IOC-leden van corruptie verdacht Kalun Yu verrast met tweede plaats Top 12 Noodlanding Rijkaard in de Noorse bergen Oostkapelle haalt opgelucht adem RCS loopt tegen eerste verlies op Volleyballers VVS zijn van slag Michel de Koning pakt ATB-Cup Dennis Bergkamp held van Arsenal Tweede Grand Slam voor Kafelnikov Belgen heersen bij indoorcross door Fred POPRAD - Het gelijk van Adrie van der Poel was geen goud waard, maar wat scheelde het weinig. Zijn dertiende WK- veldrijden bracht hem meer on geluk dan goed is voor een wiel renner. Door een val verdwenen zijn kansen op een tweede mon diale titel in de ijskoude Slo waakse lucht. Hij eindigde ten slotte als derde. De Belg Mario De Clercq prolongeerde zijn we reldtitel. Toch was er gisteren op de ski helling, waar het WK werd ver reden, een nóg grotere schlemiel dan Van der Poel. Erwin Vervec- ken liet zich in de laatste ronde foppen door de vanuit een kans loze achterstand terug gekomen Mario De Clercq, zijn landge noot Over die actie zal het wie- lergekke Belgische publiek de komende maanden ongetwij feld niet uitgesproken raken. Het gelijk van Adrie van der Poel. Vooral de Belgen, maar toch ook in eigen gelederen, werd smalend gedaan over het late tijdstip, vrijdag in de na middag, waarop de Brabander in Poprad arriveerde. Volgens Eric De Vlaeminck, de succes volle bondscoach van de Belgen, zei dat veel over zijn vorm. „Als ge niet sterk in uw schoenen staat, kunt u maar beter zo laat mogelijk komen." De Belgen achtten Van der Poel de dagen voor het kampioen schap kansloos, maar thuis in Belgisch Kapellen trainde de 39-jarige Brabander intussen harder dan ooit te voren. In de computer van zijn hometrainer had hij het parcours gepro grammeerd, zodat hij exact wist wat hem te wachten stond. De barre koude fantaseerde hij er bij. De Belg Mario De Clercq prolongeerde zijn titel bij de wereldkampioenschappen veldrijden in Poprad. Het was geen toeval dat Van der Poel samen met Daniele Ponto ni lange tijd het beeld van het WK bepaalde. De privé-jet van de Italiaan landde vijf minuten eerder op het vliegveld van Pop rad dan het toestelletje van de Nederlanders. Pontoni vergooi de zijn kansen echter door een Comedy Capers-achtige fiets- wissel waardoor hij tijd, energie en misschien zelfs de wereldtitel verloor. Voor de brave Erwin Vervecken lag de weg naar goud toen open, maar De Clercq, note bene een landgenoot, hield hem er in een zinderende finale van af. Wederdienst Vorig jaar in Denemarken wa ren ze ook al één en twee, maar toen kon Vervecken nog enigs zins vrede hebben met het zilver. Gisteren in het desolate land schap van het Tatradal beukte hij van frustatie bijna zijn stuur in elkaar. „Ik heb me vorig jaar opgeofferd voor Mario, terwijl ik de sterkste was. Dit jaar hoopte ik op een wederdienst. Meer wil ik er niet over zeggen." De Clercq (32) sprak de woorden van Vervecken tegen. „Het is heus niet zo dat Erwin vorig jaar kans had op de titel. Ik was daar de allersterkste. Ik vind het sneu voor hem. Ik dacht dat ik voorde tweede plaats reed toen ik hem opeens twintig meter voor me zag rijden. Als ik iemand in mijn wiel had gehad, was ik uiter- foto Ed Oudenaarden/ANP aard niet naar hem toe gereden, maar nu was de situatie anders. Had ik dan mijn benen stil moe ten houden?" Erwin Vervecken zat stil in een hoekje toen de Belgen hun zo veelste feest van dit weekeinde vierden; twee gouden, twee zil veren en een bronzen medaille won de ploeg van Eric De Vlae minck. Behalve een hele verza meling titels, hebben ze ook een gouden toekomst. De Clercq, Vervecken, Van Santvliet en Janssens kunnen nog wel even mee en Berden, Vannoppen en Wellens komen er aan. Een tegenvaller was het optre den van Sven Nijs (6de) Hij reed zijn eerste WK als prof en dat werd geen onverdeeld succes. Maar Nijs is nog jong. Hij is ge boren op de dag dat Van der Poel zijn zeventiende verjaardag vierde, op 17 juni 1976. Van der Poel had zijn vader kunnen zijn en zo gaan ook zo met elkaar om in de Rabobankploeg. Van der Poel pakte gisteren op zijn der tiende WK zijn tweede bronzen medaille. Slechts één keer, vorig jaar. eindigde hij lager dan een vijfde plaats. Nederand moet zich zorgen ma ken over zijn opvolging. Als Van der Poel na het WK van 2000 in St. Michielsgestel stopt en Ri chard Groenendaal zich nog een seizoen als dit permitteert, dan gaapt er een enorm gat. Groe nendaal werd gisteren vanwege een te grote achterstand uit de strijd genomen. Wim de Vos werd 12de, Maarten Nijland 14de en Gerben de Knegt 17de. Van der Poel: „Eigenlijk is het een schande dat ik het jongens die vijftien jaar jonger zijn nog zo lastig maak. Maar ik lééf er voor, de laatste weken nog seri euzer dan daarvoor. Mario De Clercq heeft dezelfde instelling en daarom gun ik hem die titel. Hij rijdt er altijd voor en doet al les voor het veldrijden." Vorige week zette hij zelfs zijn vrouw het huis uit. Niet omdat hij Patricia zat is, maar omdat ze ziek was. „En dan is het beter niet samen te slapen", zei De Clercq. „Net als de duiven bij ons in België ben ik op weduw schap gegaan. Ik weet nu wat het effect is. Ge wordt er heel gretig van." GPD zie ook pagina 21 Postma zorgt voor irritatie bij sprinters BERLIJN - Ids Postma, olym pisch kampioen op de 1000 me ter, wil ook in aanmerking ko men voor de wereldtitel op die afstand. De Fries probeert de schaatsbond ervan te overtui gen dat hij bij de NK afstanden in maart in Heerenveen niet op de kilometer mag ontbreken. Jan Bos, Jakko-Jan Leeuwangh en Erben Wennemars, de num mers drie, vijf en zeven van het klassement om de wereldbeker, vinden dat Postma geen recht heeft op één van de drie start plaatsen. Bondscoach Henk Gemser zal vandaag bij een vergadering met het sectiebestuur lange- baan van de KNSB pleiten voor een skate-off, waarin Postma het zou moeten opnemen tegen minimaal Leeuwangh en Wen nemars. Bos, die dit seizoen vier van de zes wereldbekerwed strijden won en in Seoul (andere verplichtingenen Berlij n (ziek te) ontbrak, lijkt boven alle twijfel verheven. Leeuwangh, die gisteren de tweede wereldbekerzege uit zijn carrière behaalde, noemde de pogingen van Postma 'pure onzin'. Ook Wennemars voelt er niets voor om de strijd met Post ma aan te gaan. „Ik heb geen boodschap aan die sprinters", zei Gemser. Sneller Leeuwangh en Wennemars schaatsten de kilometer in Ber lijn sneller dan de olympisch kampioen van vorig seizoen. Leeuwangh won in 1.12,01, Wennemars werd vijfde in 1.12,38. Postma had 's morgens in de B-groep 1.12,51 laten klokken. „Als hij zo in vorm is, had hij ons nu eraf moeten rij den", brieste Leeuwangh, die woensdagnacht vanuit het Ita liaanse Collalbo urenlang in de auto zat, terwijl Postma rustig vanuit Nederland naar Berlijn kon vliegen. „Wij zijn moe, heb ben een paar slechte nachten ge had, maar zijn hier toch sneller dan Ids." De kalender laat weinig ruimte voor eventuele beslissingswed strijden. Bos, Leeuwangh en Wennemars vertrekken morgen naar de WK sprint in Calgary. Het weekeinde daarop, eind fe bruari, zouden de wereldbeker- j wedstrijden in Roseville (VSt) een mogelijkheid bieden. „Als het moet, laat Postma dan maar naar Roseville komen. Wij", zo sprak Leeuwangh mede namens ploeggenoot Wennemars, „heb ben niks te maken met een even tuele beslissingswedstrijd in In zeil of zo. "ANP Hoofdklasser maakt tegen Spakenburg einde aan slechte serie: 2-1 zie ook pagina 21 door Eldridge Pentury KLOETINGE - Kloetinge weet weer hoe het voelt om te win nen. Na achtereenvolgende ne derlagen tegen Sparta Nij- kerk, Bennekom en Kozakken Boys schreef de hoofdklasser op eigen veld eindelijk weer eens drie punten bij. Spaken burg, waar iedereen vurig hoopt op het kampioenschap, was het slachtoffer: 2-1. Vleiende woorden over de ma nier waarop de winst was bin nengehaald vielen er niet. Maar geen mens bij midden moter Kloetinge die daaraan een boodschap had. Trainer Diederik Hiensch was vooral opgelucht dat zijn ploeg weer eens had gewonnen. „We speelden de afgelopen weken niet slecht, het was helemaal niet dramatisch. Er was alleen één probleem: we wonnen niet. Deze overwinning komt op tijd. Want bij een vierde neder laag zou het kunnen gaan kna gen in de groep." De staat van het Kloetingse hoofdveld - de mat was over wegend hard, maar op sommi ge plekken zacht - maakte combinatievoetbal, zoals Kloetinge dat graag speelt, za terdag vrijwel onmogelijk. Dat tegenstander Spakenburg van achteruit voortdurend de lan ge bal hanteerde, kwam de wedstrijd ook al niet ten goede. De ploeg van Simon Kistema- ker schiep voor rust evenwel de beste kansen via Arjan Lou wen. Kloetinge daarentegen stelde Spakenburg-keeper Marco Verhoeven niet eenmaal op de proef. Aanspeelpunt On- no Doeland was onzichtbaar en lag voorin volledig aan ban den bij Mark Eype. Kloetinge kon na rust beter uit de voeten op het veld, had dankzij de zwoegende Jeffrey van de Velde grip op het mid denveld en de zaken achterin ook prima voor elkaar. Ge vaarlijk waren de Bevelanders over de linkerflank, met Wou ter Labrujère als middenvel der en Ronald Zuijdwegt voor in op de vleugel. Zuijdwegts eerste succesvolle actie van de middag leidde in de 57e mi nuut de openingsgoal in. De captain van Kloetinge om speelde Gunnar de Bruin, zette voor en vond Jan Baaijens op de rand van de zestien meter. Baaijens, die zaterdag samen met Onno Doeland werd beke ken door Feyenoord-scout Kloetinge-aanvaller Jan Baaijens (midden) houdt Spakenburg-speler Patrick Dorrestein van de bal af, zodat ploeggenoot Johan de Goederen (links) de vrije doortocht heeft. fotoWillem Mieras Frans Bouwmeester, deed wat van hem gevraagd werd en schoot de bal laag achter Spa kenburg-goalie Marco Verhoe ven: 1-0. De spelers van Kloetinge kon den hun geluk niet op. Maar drie minuten later bracht Rob Koelewijn Spakenburg weer langszij nadat Kloetinge-kee- per Jaap Pijnenburg niet hele maal vrijuit was gegaan. Pij nenburg tastte mis bij een voorzet van Patrick Dorre stein, waardoor Koelewijn raak kon koppen: 1-1. Een gelijkspel leek een logi sche einduitslag, al ontsnapte Kloetinge enkele malen door goed werk van Jaap Pijnen burg bij inzetten van Arjan Louwen en Rob Koelewijn. Alex Lourens, die door Diede rik Hiensch buiten de basiself was gelaten, gaf het duel toch nog een verrassende wending. De Middelburger werd een kwartier voor tijd in het veld gebracht door Hiensch. Hij had nauwelijks een bal ge raakt of hij werd na een door kopbal van Jeffrey van de Vel de al in stelling gebracht. Met gevoel Lourens ging alleen op het doel van Spakenburg af, zag dat keeper Marco Verhoeven zijn goal had verlaten en liftte de bal met gevoel over hem heen: 2-1. Kloetinge hield stand en omarmde de drie punten. „Ik houd van lobjes", zei Lou rens achteraf. Ja, hij was er niet blij mee dat hij op de bank moest beginnen. „Daar ben ik niet het type voor." De uitleg van Diederik Hiensch: „Vorige week hadden we vooral moeite met opkomende verdedigers van Kozakken Boys. Alex is geblesseerd geweest en Jan Baaijens brengt verdedigend nou eenmaal iets meer." Lou rens kon-ermee leven, de win nende goal maakte veel goed. „Ik wilde per se scoren." Terwijl Kloetinge feestvierde, likten Simon Kistemaker en de zijnen hun wonden. Twee ach tereenvolgende wedstrijden op Zeeuwse grond (vorige week speelde de ploeg met 1-1 gelijk tegen Hoek) hebben Spaken burg geen goed gedaan. Het verlies tegen Kloetinge was een fikse streep door de re kening, erkende Kistemaker. „We konden op gelijke hoogte komen met Dovo, konden ook nog eens de eerste periodetitel binnenhalen. Als er zoveel moois op je ligt te wachten, moet je bij wijze spreken de doelpalen opvreten", foeterde de trainer die opmerkte dat het gemis van Paul Liefrink Spa kenburg punten kan gaan kos ten. „Met alle respect voor Kloetinge, maar van die ploeg ben ik niet onder de indruk ge raakt. Wil je, zoals Spaken burg, kampioen worden dan moet je wedstrijden als deze Kloetinge - Spakenburg 2-1 (0-0). 57. Jan Baaijens 1-0, 60. Rob Koe lewijn 1-1, 85. Alex Lourens 2-1. Scheidsrechter: G.A Breugem (Den Haag). Gele kaart: Ronald Zuijdwegt, Wouter Labrujère en Onno Doeland (allen Kloetinge), Patrick Dorrestein (Spakenburg). Aantal toeschouwers: 1000. Kloetinge: Jaap Pijnenburg; John Kole, Erwin Dek, Niels Lodewijk, Rudy Banffer; Johan de Goederen (62 Arno Melaard), Jeffrey van de Velde, Wouter Labrujère; Jan Baaijens, Onno Doeland (68. Mar cel LourensRonald Zuijdwegt (75. Alex Lourens). Spakenburg: Marco Verhoeven; Peter de Gunst, Erwin Koelewijn, Patrick Dorrestein, Mark Eype; Niels Creutzburg, Rob Koelewijn, Gunnar de Bruin (70. Alex Ber- geyk); Menno van Appelen, Arjan Louwen, Frank van Twillert (77. Maurice Pot). van onze sportredactie LAUSANNE - Het interne onderzoek van het Interna tionaal Olympisch Comité naar corruptie door leden is uitgebreid. De Canadees Dick Pound, vice-voorzitter van het IOC, heeft dit week einde toegegeven dat het on derzoek verder gaat dan de veertien leden, van wie de meesten vorig weekeinde zijn gestraft. Pound noemde namen noch aantallen. Hij zei alleen: „We beperken ons niet langer tot de rapporten van Salt Lake City. We zoeken nu ook bij andere organisatoren van Olympische Spelen en/of kandidaten die campagne hebben gevoerd." Tot vorige week bekeek het IOC de handel en wandel van veertien verdachten in de zaak van Salt Lake City dat 1,2 miljoen gulden aan smeergelden uitgaf. Vijf van de veertien zijn inmiddels te ruggetreden, vijf wacht roy ement tijdens de ledenverga dering van half maart, drie zitten in een uitgebreider on derzoek en één (Anton Gees- ink) is er met een waarschu wing afgekomen. In de Verenigde Staten is de FBI in de archieven van de universiteit van Utah gedo ken met een lijst van zestig namen van IOC-leden en oud-IOC-leden. De federale politie probeert vast te stel len of er studiebeurzen zijn verleend in ruil voor stem men voor Salt Lake City. Een aantal van de grote sponsors van het IOC, waar onder Coca Cola, Xerox en Mercedes, hebben bij het IOC aangedrongen op een grote schoonmaak. Intussen is bekend dat lang niet alle schuldigen aan cor ruptie vrijwillig zullen te rugtreden vóór de ledenver gadering van 17 en 18 maart. De Congolees Jean Claude Canga kwam met zware kri tiek op Samaranch: „Door een paar koppen te snellen wil hij zijn eigen kop red den." Bankrekening Diezelfde Canga kwam dit weekeinde wederom in op spraak. Het IOC-lid zou samen met Tom Welch, voor malig voorman van het comi té dat de Winterspelen van 2002 naar Salt Lake City haalde, er een gezamenlijke bankrekening op na hebben gehouden. De advocaat van Welch, Tho mas Schaffer, is niet onder de indruk van de ontdekking van de krant USA Today. „Er is niets illegaals aan het heb ben van een gezamenlijke re kening", verklaarde de advo caat. Welch moest eerder al aftreden als voorzitter van het organisatiecomité van de omstreden Spelen. Hij zou onder meer verantwoorde lijk zijn voor de gift van 5000 dollar die het Nederlandse IOC-lid Anton Geesink ont ving. De ontdekte rekening bij een bank in Salt Lake City was toegankelijk voor Welch, zijn secretaresse Stephanie Pate en het IOC-lid Ganga. De Congolees is voor schorsing voorgedragen omdat hij in 1995 in drie dagen tijd 60.000 dollar heeft bijverdiend als grondspeculant in Salt Lake City. Hij zou door Welch op de aantrekkelijke investe ringsmogelijkheid zijn ge wezen. RTR/SID door Koen de Vries LÖHNE - Kalun Yu is op het Top 12-toernooi voor de beste junio ren-tafeltennissers van Europa op de tweede plaats geëindigd. Zowel zaterdag als zondag won de zeventienjarige Middelbur ger vier van de vijf partijen. De Deen Michael Maze won het toernooi. Hij bleef ongeslagen. Kalun Yu blonk in Löhne (bij Bielefeld) vooral uit tijdens de laatste drie partijen. Tot drie keer toe balanceerde hij op de rand van de afgrond. Op basis van een ongeëvenaarde hoe veelheid inzet en zelfvertrou wen bleef hij de Roemeen Cioti, de Pool Such, de Hongaar Faze- kas en zijn eigen vermoeidheid de baas. De Middelburger verraste bijna al zijn tegenstanders met een gevarieerde service en een snoeiharde forehand. Alleen de Duitser Baum en toernooiwin- naar Maze hadden voldoende antwoord op de opslag. In Löhne rekende Yu en passant af met het imago nooit lang op hoog niveau te kunnen spelen. De Nederlandse tafeltennis- bond had kosten noch moeite gespaard om in Löhne goed voor de dag te komen. Voor de enige Nederlandse deelnemer waren twee bondscoaches afgereisd: hoofdcoach Peter Engel en juni oren-supervisor Achim Sialino. Peter Engel was zeer te spreken over de vorderingen van Yu. „De tweede plaats is er een om trots op te zijn. Hij heeft me verrast met een aantal zaken. Ondanks het succes is er geen reden even achterover te gaan leunen. Be langrijkste doel van dit jaar zijn de Europes jeugdkampioen schappen. Daar moet Kalun naar toe werken." Dat toernooi wordt komende zomer in Slo wakije gehouden. De eerste plaats ging in Löhne naar de enige speler die daar recht op had. De Deen Michael Maze stak met kop en schouders boven de andere elf spelers uit. Dankzij zijn goede eindsprint hield Yu de Roemeen Cioti (der de) en de Hongaar Fazekas (vierde) in laatste instantie ach ter zich. Volgens Engel is voor Yu nog niet de tij d gekomen naar Duits land te verkassen. Daar spelen de beste tafeltennissers van de wereld. „We gaan ervoor zorgen dat Kalun Yu het komende jaar in Nederland voldoende kan trainen. Pas het jaar erop wordt het tijd om eens met Peter Boon (de trainer van Yu) te praten." zie ook pagina 22 van onze sportredactie OSLO - Bondscoach Frank Rijkaard heeft angstige ogen blikken meegemaakt bij de noodlanding met een klein vliegtuig in het berggebied van Noorwegen. De landing op .Jiet bevroren vliegveld van Gol ten zuidoosten van Oslo liep goed af. Rijkaard en de tien andere inzittenden bleven ongedeerd. Rijkaard was in een gezelschap op weg naar een vrijgezellen- party van Benny Garcia, een vriend. De reisbestemming was Fagerness. Toen een van de twee motoren van het Beach-200 toe stel uitviel moest de piloot naar de grond. De Noorse verkeers leiding stuurde het vliegtuig naar Gol. Daar lag een lan dingsbaan, glad door vorst. Het toestel raakte bij de landing in een slip maar de glijpai*tij bleef zonder gevolgen. „Het was wel angstaanjagend", vertelde Rijkaard toegesnelde hulpver leners, „maar ik ben niet in pa niek geweest." De hulpdiensten voerden het gezelschap dat enige tijd in een tent verbleef, per sneeuwscoo ters af naar een wintersportver- blijf in Hamaedal. ANP Hoddle op het matje geroepen LONDEN - De Engelse voetbal bond FA heeft bondscoach Glenn Hoddle op het matje ge roepen. De FA wil dat Hoddle zich verantwoordt voor een door hem gegeven interview aan The Times. Hij zegt daarin dat gehandicapten gestraft zijn voor zonden die zij hebben be gaan in een eerder leven. In het gewraakte artikel stelt Hoddle dat hij gelooft in reïn carnatie en dat mensen met mentale of fysieke handicaps betalen voor misdragingen in een vorig leven. Een woedende Hoddle heeft inmiddels gezegd dat zijn woorden verkeerd zijn geïnterpreteerd. Bondsvoorzit ter Geoff Thompson wil toch op heldering. In Engeland is grote consternatie ontstaan over de uitspraken van Hoddle. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13