Lokaal bordeelbeleid nog ver weg Tholen ziet geen alternatieven meer voor sluiting haven St. Philipsland Lampionoptocht voor de koningin Ruimtegebrek op begraafplaatsen op S-Duiveland SGP heeft genoeg van gemeentelijke herindelingen zeeland maandag 1 februari 1999 w 10 Gemeenten maken geen haast met opstellen regels voor sekshuizen door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het moet afgelo pen zijn met gemeentelijke her indelingen, vindt de SGP in de Tweede Kamer. Alleen in nood gevallen, als een gemeente echt aantoonbaar slecht functio neert, mag dat middel nog uit de kast worden gehaald, als andere oplossingen geen soelaas bie den. De SGP neemt stelling aan de vooravond van een discussie in de Tweede Kamer over de be leidsnotitie gemeentelijke her indeling van minister A Peper van Binnenlandse Zaken. Peper wil toe naar 'robuuste', dus ster ke gemeenten. Een minimum aantal inwoners noemt hij niet, maar Peper wil op den duur al leen nog maar voltijdse wethou ders overhouden. Dat betekent dat alle gemeenten tot 18.000 inwoners weg moeten. Zes van de nog zeventien Zeeuwse ge meenten - vooral in Zeeuws- Vlaanderen - halen dat aantal niet. De visie van Peper gaat de SGP veel te ver, en niet alleen de SGP WD, CDA en GroenLinks zet ten vorige week in de Eerste Ka mer grote vraagtekens bij ver dere gemeentelijke herindeling. Het woord is vandaag (maan dag) aan de Tweede Kamer, waar de beleidsnotitie van Pe per wordt besproken. Tegen-nota De SGP maakte een tegen-nota, waarin de partij zich opwerpt tegen gemeentelijke herindelin gen, omdat die alleen worden uitgevoerd onder het mom van 'versterking van bestuur en ambtelijke organisatie'. Terwijl een gemeente in SGP-ogen meer is. Een gemeente staat voor een gemeenschap, met veelal een ei gen karakter en identiteit- Dat staat bij de SGP voorop. Als voorbeelden worden genoemd Urk en Rijssen, maar dat had den - voor de gemeentelijke her indeling op Walcheren - net zo goed Westkapelle of Arnemui- den kunnen zijn. Om te 'bewijzen' dat een ge meente meer is dan een bestuur lijk en ambtelijk apparaat, haalt de SGP - die niet erg Euro pees gezind is - het Europees Handvest over lokale autono mie aan. Aan die autonomie moet recht worden gedaan, vol gens dat handvest. En lokale au tonomie betekent dat gemeen ten binnen de wet een eigen koers mogen varen, bijvoor beeld met betrekking tot koffie shops, winkeltijden en zondags rust. Herindeling kan dat in de war schoppen, omdat er grotere verbanden ontstaan zonder ei gen identiteit. Enquête De SGP wil in elk geval dat de bevolking meer betrokken wordt bi] plannen voor gemeen telijke herindeling. Niet via een referendum, maar via een breed uitgevoerde enquête. Dat is voor de SGP vernieuwend, dat de partij de inbreng van de be volking zo wil versterken. Een reëel probleem is dat cen trumgemeenten, vanwege de vele extra voorzieningen, finan cieel moeilijker zitten. Daar voor ziet de SGP als oplossin gen: herverdeling van het geld binnen het gemeentefonds van het Rijk of intergemeentelijke samenwerking. Minister Peper wil overigens al leen tot gemeentelijke herinde lingen overgaan op vrijwillige basis. Daar heeft de SGP zo haar bedenkingen bi], 'Tot nu toe werden vrijwillige herinde lingen veelal ingegeven door drang en de dreiging van dwang van bovenaf'. Om dit voorko men, stelt de SGP voor de macht van de minister van Binnen landse Zaken te beperken. Drankrijder rijdt boompjes omver in Hulst HULST - Een 35-jarige inwoner van Vogelwaarde is zondagoch tend na een eenzijdig ongeval met onbekende verwondingen per ambulance naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen ge bracht. Omstreeks 9.30 uur raakte de automobilist op de Hulsterweg in Hulst de macht over het stuur kwijt. In volle vaart ontwortel de zijn auto een paar boompjes en struiken en sloeg vervolgens een paar keer over de kop De politie wijt het ongeluk aan waarschijnlijk een te hoge snel heid in combinatie met alcohol- I gebruik. door Esme Soesman KLOETINGE - Jarig werd ko ningin Beatrix pas de volgen de dag en landelijk zal dat feestje pas over een paar maanden gevierd gaan worden. In Kloetinge, Wol- phaartsdijk en Kapelle trok ken de kinderen zich daar wei nig van aan. Zaterdag werd enthousiast aan lampionop tochten deelgenomen. Zoals in Kloetinge, waar hon derdvijfenzeventig kinderen een lampion kwamen halen bij de organiserende Oranjever eniging uit het dorp. ..Het is wat moeilijk in te schatten, maar ik denk dat er zo'n drie honderd tot driehonderd vijf tig mensen meeliepen. Want behalve de kinderen zijn na tuurlijk ook ouders en opa's en oma's van de partij", blikt se cretaris van de vereniging A Smulders op het evenement terug. Het is de Oranjevereniging uit Kloetinge niet zozeer te doen om de verjaardag van Hare Majesteit. „Het gaat vooral ook om de saamhorigheid op het dorp." Het initiatief lijkt aan te slaan. Vijf jaar geleden, toen de lampionoptocht voor het eerst werd gehouden, wer den slechts vijftig lampionnen afgehaald. „De opzet is nog steeds hetzelfde. Alleen vorig jaar hebben we, omdat de ko ningin toen zestig werd, een verloting gekoppeld aan de optocht", aldus Smulders. Onder begeleiding van straat orkest Olé uit Goes, dat vooral kinderliedjes liet horen voor de moedige wandelaartjes, werd de tocht gemaakt. Tot verrassing van Smulders ble ken ook dorpsbewoners in te spelen op het kleinschalige oranjefeest. „Het lijkt een tendens, maar de bewoners van het Wil lemsplein hadden de straat versierd met ballonnen en lampionnen. Ook in twee an dere straten was versierd. Dat is leuk. Dan zie je toch dat het groeiende is." foto Willem Mieras door Frank Balkenende VLISSINGEN - Geen enkele Zeeuwse gemeente heeft al een raamwerk voor een plaatselijk bordeelbeleid. Afschaffing van het bordeelverbod - momenteel worden sekshuizen gedoogd - moet nog door het parlement. Daarnaast wachten de gemeen ten op een modelverordening van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), die als ruggengraat kan dienen voor een lokaal vergunningensys teem. Haast is dus niet nodig, re deneren gemeenten. Met de afschaffing van het bor deelverbod wordt de seksclub een legaal bedrijf, dat straks netjes aan een vergunning moet voldoen. Een vergunning waar in de gemeente voorwaarden stelt, regels voorschrijft en sancties opneemt. Het Rijk hoopt op deze manier de bran che beter te kunnen controleren en reguleren. Als de wet is aan gepast, heeft een prostituee recht op ziektegeld, houdt de brandweer toezicht op de vei ligheid van en in het bordeel en controleert de arbeidsinspectie de werkplek. Natuurlijk wil het Rijk via legalisering - en dus be tere controle - ook de vrouwen handel de kop indrukken. De exploitant is verantwoordelijk en kan bij misstanden zijn ver gunning verliezen. Dat zal hem ertoe bewegen zich niet (meer) in te laten met vrouwenhande laren. Schemergebied Net als bij de koffieshops, zal het formuleren van een gemeen telij k beleid voor bordelen flink wat politieke discussies opleve ren. Vooral in gemeenten waar zich al sekshuizen bevinden of waar prostitutie in een sche mergebied wordt bedreven, zo als in nevenruimten van sommi ge sekswinkels. Dat laatste gebeurt in Hulst, vermoedt burgemeester A Kes- sen. Toch heeft de gemeente nog geen beleid in de steigers staan, noch over voorwaarden nage dacht. „We wachten op de mo delverordening van de VNG." Vooruitlopend op afschaffing van het bordeelverbod heeft Hulst al wel een werkgroepje in gesteld. Kessen verwacht niet dat. zoals bij koffieshops, een nuloptie mogelijk is: geen enkel sekshuis. ..Eén tot twee borde len, maar dat is wel het maxi mum". geeft hij de limiet aan. Zijn collega Th Steenkamp van Hontenisse, met vijf gedoogde seksclubs, schetste recent al iets duidelijker de contouren van een lokaal prostitutiebeleid: een overgangsregeling voor be staande bordelen, een maxi mum van vijf sekshuizen en, mocht daar aanleiding toe zijn. een onderzoek naar de handel en wandel van de exploitant. Rechten Ook Vlissingen zit op die lijn. L. Klaasse van het stafbureau be stuur vindt dat een strafblad een rol kan spelen bij het afge ven van een bordeelvergunning. Klaasse zijn twee bordelen be kend in Vlissingen. „En voor zo ver ik weet, bezorgen die geen overlast." Hij voorspelt dat een nuloptie in Vlissingen onhaal baar is. „Bestaande bordeel houders hebben rechten opge bouwd. Als je die clubs wilt opheffen, zul je met een uitsterf constructie moeten werken en dat is geen gemakkelijke weg. Je zult ook belangen van exploi tanten in het oog moeten hou den." Overigens heeft Vlissin gen zich nog niet de materie verdiept. „Maar we zullen straks wel moeten." Eenzelfde geluid in Middel burg, dat geen enkele bordeel kent. Misschien enkele privé- huizen en thuiswerkers, maar dat valt niet na te gaan, zegt sec tiehoofd bestuurszaken J. Groe- nenberg. Hij spreekt klare taal: „De Middelburgse politiek zal niet juichen als er aanvragen voor vestiging van een bordeel binnenkomen." Groenenberg noemt een lokaal prostitutiebe leid onontkoombaar, maar vindt een aanpak op stadsge westelijke of liever nog Wal- cherse schaal noodzakelijk. Net als bij de koffieshops dus. Terneuzen maakt zich helemaal niet druk. Gedoogde bordelen zijn er niet, al 'zijn er panden waar commerciële seks wordt bedreven', laat voorlichter O. Vosveld weten. „Ik verwacht niet dat ons beleid veel zal ver anderen. Terneuzen zit niet op zulke activiteiten te wachten." Bij de gemeente Goes - met twee gedoogde bordelen - was nie mand bereikbaar. zie ook pagina 11 door Esme Soesman SINT PHILIPSLAND - Het einde van de haven van Sint Philipsland is nabij. Met het in stand houden van de han delshaven is zoveel geld gemoeid, dat de gemeente Tholen het niet verant woordelijk acht om op de oude voet door te gaan. Twee jaar geleden stond de sluiting van de haven eveneens ter discussie. Uit daarna gepleegd onderzoek blijkt dat het openhouden van de haven ruim een miljoen gulden gaat kosten. De gemeente heeft drie alternatieven onderzocht. De duurste optie, het volle dig handhaven als handelshaven, bete kent een investering van 1 070.000 gul den. In de investeringsplannen is maar 80.000 gulden opgenomen, wat de ge meente dus opzadelt met een tekort van bijna een miljoen. Om de handelshaven in stand te houden dient onder meer een havenontvangstinstallatie (HOI) te worden opgericht. Kosten: 75.000 gul den. Vervanging van elf meerpalen en herstel van de havendam brengt een in vestering van 70.000 gulden met zich mee. Vijf ton moet worden neergeteld voor herstelwerkzaamheden aan de be tonnen en stalen damwand en voor het baggeren - en afvoeren van de specie - van de havenbodem moet nog eens ruim vier ton worden opgehoest. Geen oplossing Het beperkt in stand houden van de handelshaven vindt het college van burgemeester en wethouders van de ge meente Tholen geen aantrekkelijk al ternatief Herstelwerkzaamheden aan de havendam en vervanging van de meerpalen is op korte termijn noodza kelijk, stelt het college. Niet baggeren betekent een fikse besparing, maar biedt geen oplossing. Schepen die de haven aandoen houden rekening met een beheersdiepte van 1 meter 50 onder NAP, terwijl ze kunnen stuiten op aan slibbingen tot een 'meter onder NAP. Het voortdurend vastlopen van sche pen kan bovendien aansprakelijk heidsgevolgen hebben. Reparatie van de damwand zou wel kunnen worden opgeschort, wat een voorlopige bespa ring van vijf ton oplevert. Een derde mogelijkheid is omvorming van de handelshaven tot toevluchts- of thuishaven. Ook hierbij geldt dat de ha vendam en de meerpalen binnenkort gerenoveerd dan wel vervangen moeten worden, terwijl herstel van de dam wand nog kan worden uitgesteld. Pro bleem is echter dat juist het baggeren voor de schippers noodzakelijk is. Het vlakken van de havenbodem, een voor stel dat destijds door de schippers zelf is gelanceerd, is - blijkt uit onderzoek van Rijkswaterstaat - niet mogelijk. De aangetroffen specie valt in categorie drie en mag niet in de Oosterschei de worden gestort of verplaatst. Twee jaar geleden zag het toenmalige college van b en w door de vele protest geluiden af van het voornemen om de handelshaven te sluiten. Gekeken is toen of de Koninklijke Schippersver eniging Schuttevaer de haven kon overnemen, wat statutair niet mogelijk bleek. De hoge kosten afzettend tegen het 'zeer geringe' gebruik van de haven, komt de gemeente nu terug op haar eer dere voorstel. De commissie gemeente lijke ontwikkeling brengt advies uit in haar vergadering van maandag 8 fe bruari. Tholen drukt de prijs van bedrijvengrond SINT-ANNALAND - Om de uitgifteprijs van grond op het bedrijventerrein in Sint-Anna- land te drukken, wil de gemeen te Tholen zes ton aanwenden uit de reserve bouwgrondexploita tie. Doet de gemeente dat niet, dan moet voor elke vierkante meter grond ruim tachtig gul den worden neergelegd. Ge vreesd wordt dat de grond bij zo'n hoge prijs onverkocht blijft. Een kostprijs van 82,75 gulden per vierkante meter staat, zo constateert het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Tholen, bovendien in geen verhouding tot de prijzen die in andere Thoolse kernen worden gehanteerd- Zo ligt de prijs voor gunstig ge legen kavels op bedrijventer rein Welgelegen in Tholen-stad - dat een regionale opvangfunc- tie vervult - op 55 gulden. Voor kavels kleiner dan 5000 vier kante meter moet per vierkante meter bijna vijftig gulden wor den neergelegd. Kavels groter dan 5000 vierkante meter kos ten 42,50 gulden per vierkante meter. In Sint Philipsland wordt een bedrag van 52,50 gulden ge hanteerd. De gemeente wil de grondprijs in Sint-Annaland afstemmen op Sint-Maartensdijk, waar voor gunstig gelegen en aan trekkelijk vormgegeven kavels een bedrag van 62,50 gulden wordt aangehouden. De overige kavels kosten per vierkante me ter ruim 51 gulden. Om tot een acceptabele uitgifteprijs te ko men moet echter zes ton worden bijgelegd. De extreem hoge grondprijs is het resultaat van een herbereke ning op basis van de Beleidsvi sie Bedrijventerreinen, waarin is aangegeven dat de lokale be drijvigheid in Sint-Annaland beperkt moet blijven tot vijf hectare. Hierdoor vervalt een - eerder wel meeberekend - stuk grond van 3,5 hectare groot met de bestemming landbouw, waar weinig investeringen gepleegd moesten worden terwijl er veel inkomsten zou opleveren. Het terrein met de bestemming bedrijfsterrein dat overblijft omvat 3,5 hectare, waarvan ruim een hectare inmiddels al tegen de oude prijs van 45 gul den is verkocht. Bovendien dient nog zo'n 2,1 hectare grond te worden aangekocht, waarvan uiteindelijk slechts anderhalf hectare uitgeefbaar is. Omdat de gemeente nog maar 0,8 hec tare in Sint-Annaland kan uit geven, wil ze dit jaar tot aan koop van deze grond overgaan. doorWillem van Dam ZIERIKZEE - In diverse dorpen op Schouwen-Duiveland raken de begraafplaatsen vol. Om dat probleem op te lossen is de ko mende jaren een bedrag van ruim 1,2 miljoen gulden nodig. Het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland wil de begraafplaatsen van Scha- rendijke en Oosterland uitbrei den. In Bruinisse en Burgh blijkt dat om uiteenlopende reden niet mogelijk te zijn. In die plaatsen rpoeten bestaande graven wor den geruimd om een eind te ma ken aan het dreigende ruimte gebrek. Dat blijkt uit een voorstel dat het college van burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland aan de gemeente raad heeft gestuurd. Nijpend Ui t het voorstel wordt duidelijk, dat het gebrek aan ruimte op tal van begraafplaatsen nijpend dreigt te worden. Het dagelijks gemeentebestuur heeft plannen om de begraaf plaats in Oosterland uit te brei den. Dat kan echter alleen, in dien het gemeentebestuur erin slaagt aangrenzende percelen in eigendom te verkrijgen. Lukt dat niet, dan zal de ge meente gedwongen zijn een aantal graven te mimen. De kosten van een uitbreiding van de begraafplaats in Oosterland worden becijferd op 325.000 gulden. Scharendijke Problemen ook in Scharendijke. Daar wilde het college het te kort aan begraafruimte aan vankelijk oplossen door een ge deelte van de bestaande begraafplaats te ruimen. Dat stuitte op veel verzet van de de dorpsbevolking. Mede daarom is het dagelijks gemeentebe stuur op dat voornemen terug gekomen. Dat betekent overigens wel, dat de belendende volkstuinen moeten worden verplaatst. De kosten van uitbreiding van de begraafpaats te Scharendijke worden begroot op 195.000 gul den. Op de dodenakker in Bruinisse wil het college wél tot miming (kosten: 655.00 gulden) van gra ven overgaan. In principe be hoort vergroting van de begraafplaats tot de mogelijk heden. De verwerving van de benodigde gronden kost het ge- j meentebestuur echter te veel geld. Bodemonderzoek Maatregelen zijn ook nodig op de begraafplaats in Burgh .Daar wil het college van B en W even eens meer ruimte scheppen door bestaande graven te verwijde ren. De kosten daarvan worden geraamd op 75.000 gulden. Uitbreiding van het kerkhof in Burgh is nagenoeg onmogelijk, omdat de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek daaraan geen medewer king zal verlenen; de begraaf plaats is gesitueerd op het archeologisch monument de Karolingische Burcht. Tegen die achtergrond is het zelfs niet uit gesloten dat de begraafplaats op termijn geheel gesloten zal worden. Het bestuur van de plaatselijke dorpsraad heeft daartegen in middels protest aangetekend. De bezwaren worden vooral ge voed door emotionele overwe gingen. Waarnemend-voorzitter C. E Boogerd van de dorpsraad Burgh-Haamstede: „Er zijn veel mensen die op het eigen dorp be graven willen worden." Boogerd onderkent de histori sche betekenis van de Karolin gische Burcht. Maar: „Het heden is belangrijker dan het verleden." Het dagelijks gemeentebestuur ziet af van plannen om de ur nenmuur van de begraafplaats Vredehof Haamstede uit te brei den. Net als op zoveel anderebe graafplaatsen op Schouwen- Duiveland komt daar wel een zogeheten urnenveldje. Krediet Om de benodigde voorbereiden de maatregelen te kunnen tref fen die moeten leiden tot een oplossing van het dreigend ruimtegebrek op de diverse ge meentelijke begraafplaatsen, vraagt het college de gemeente raad een krediet beschikbaar te stellen van 85.000 gulden. Dat voorstel wordt dinsdag avond 9 februari behandeld door de betrokken raadscom missie. Die commissievergade ring wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. Na protesten tegen plannen om de Fliplandse haven te sluiten, twee jaar geleden, heeft Tholen drie alternatieven onderzocht, die echter ook niet haalbaar blijken. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 10