Justitie wordt spraakzamer PZC Marechaussee verscherpt controle in kleinere havens HAf/M MS MiTsees D/etWécveH Voorspelde komst van malariamug maakt geen indruk order voor KSG niet aan Melkert twijfelt Mondspray is niet van invloed op blaastest zeeland 17 Rechtspraak Boeren willen strengere milieu-eisen voor Total in Vlissingen-Oost verkiezingen Z-Vlaanderen proefgebied voor bundeling van krachten in zorg Grensarbeiders vragen PvdA om aandacht TERNEUZEN-Mondspray met alcohol heeft geen enkele in vloed op de blaastest. Dit bleek vrijdag op de zitting van de Ter- neuzense politierechter uit een rapport over de werking van het ademanalyseapparaat. Het ap paraat registreert alleen de uit geademde lucht die diep uit de longen komt. „De toevoeging van mondlucht speelt geen en kele rol bij de blaastest", aldus- de leverancier van het apparaat. De uitkomst van de blaastest werd op de zitting van 18 de cember door een vijftigjarige drankrijder uit Stekene fel aan gevochten. omdat hij vlak voor het afnemen van de test mond spray met alcohol zou hebben ingenomen Hij zou op 8 oktober vorig jaar in Hulst 1125 micro gram alcohol per liter uitge ademde lucht, ruim vijf keer de toegestane 220 microgram, heb ben geblazen. Dit was volgens de verdachte ver bezijden de waarheid. „Ik had slechts vijf glazen bier gedronken." Raadsman S Lhachmi vroeg een onderzoek van het gerechte lijk laboratorium om aan te tonen dat de mondspray de blaastest heeft beïnvloed. Poli tierechter A van Wamel besloot de zaak aan te houden De verdachte houdt ook vol in zijn eigen auto naar het politie bureau in Hulst te hebben gere den. Een aanvullend proces verbaal verschafte gisteren meer duidelijkheid. Daaruit bleek dat een verbalisant de au to van de verdachte, die naast hem zat, naar het politiebureau had gereden Officier van justitie H. den Har- tog eiste een hogere straf dan door haar collega op de eerste zitting was gevraagd Ze liet in haar eis van een jaar rijontzeg ging en twee weken cel de leu genachtige verklaringen van de verdachte meewegen. De poli tierechter constateerde dat er in eerste aanleg - de blaastest bij de auto gaf boven de duizend microgram aan - al voldoende indicatie was. Ze zag dan ook geen reden om te twijfelen aan de deskundigheid. De verdachte werd veroordeeld tot veertig uur werkstraf, 2500 gulden boete en twaalf maanden rijontzegging, waarvan vier maanden voor waardelijk. zaterdag 30 januari 1999 door Jacques Cats Soms zijn de wegen die Vrouwe Justi- tia volgt ondoorgrondelijk. Dan reageert het publiek vol ongeloof of met verbijstering op de uitspraken. Een en kele keer leidt dat onbegrip zelfs tot een soort volksgericht, zoals recent in Urk. Rechters zijn over het algemeen niet erg mededeelzaam 'De rechter spreekt via zijn vonnis', luidde altijd de formule ring. Dat tijdperk lijkt ver ten einde nu de zittende magistraat meer het com municatiepad op wil. Bij een aantal rechtbanken in het land worden fulltime voorlichters gestatio neerd. Middelburg moet zo'n functio naris ontberen. „Hier gaat zo weinig om", verklaart R. C. P. Rammeloo, woordvoerder van de rechters in het ar rondissement Middelburg. „Bij ons lo pen niet alle dagen mensen met came ra's rond." Maar er zijn voor de rechterlijke macht ook andere manieren om in te spelen op de toenemende aandacht voor wat er binnen justitie gebeurt. Dat kan varië ren van een door de president van de rechtbank te verzorgen column in de krant tot het werken met een ideeënbus of klachtenboek om in de gaten te krij gen wat bij het publiek leeft. Voorts gaan vanaf februari bij wijze van proef vier rechtbanken Internet op. Slaagt die proef dan kan straks iedereen die dat wenst zicht krijgen op wie er in het arrondissement Middelburg allemaal rechter is en wat hun nevenfuncties zi j n. Ook is het de bedoeling het publiek zo te laten kennisnemen van uitgespro ken vonnissen. Niet met naam en toe naam op het web. zoals in de VS, maar geanonimiseerd. Allemaal mogelijkhe den om de rechterlijke organisatie transparanter te maken en het publieke vertrouwen in de rechtspleging te ver groten. Vonnissen Rammeloo is persrechter. Dat betekent dat hij zijn dagen niet alleen slijt met het spreken van recht. Hij houdt zich ook beschikbaar om desgewenst in de richting van de media vonnissen inhou delijk toe te lichten. Dat rechterlijke uitspraken vaak voor de buitenstaander niet uitmunten in toegankelijkheid is volgens Rammeloo begrijpelijk en tegelijkertijd onont koombaar. Een vonnis wordt wel in het openbaar uitgesproken, doch is niet ge schreven voor de gemeenschap maar voor de bij een zaak betrokken partijen. Toch juicht de persrechter het toe dat vonnissen tegenwoordig veel meer worden gemotiveerd. „Daar is behoefte aan." Hoe-kan dat nou? Dat zal het publiek De publieke tribune blijft bij rechtzaken vaak leeg. Persrechter Rammeloo: „Het bijwonen van een zitting kan soms machtig interessant zijn." foto Lex de Meester zich afvragen wanneer in een zaak twaalf jaar is geëist en er ten slotte slechts een paar cel uit rolt, plus tbs. Rammeloo daarover: „Je kunt in het al gemeen wel wat overwegingen geven en bijvoorbeeld uitleggen wat tbs bete kent: dat je in beginsel behandeld wordt en dat het voor onbepaalde tijd kan, zodat het een factor is die mee weegt in de straf." Wanneer een rechter meent te moeten kiezen uit het scala van werk- en leerstraffen als alternatief voor de tra- ditionele sancties wordt er vanuit de samenleving al snel geroepen: wat een watjesgedoe, de cel in met dat tuig, niet dat softe. Rammeloo zegt zich te kun nen voorstellen, dat er raar wordt opge keken wanneer iemand die eigenlijk zes maanden de bak in zou moeten draaien, 240 dienstverlening opgelegd krijgt. „In z'n algemeenheid valt daar op te zeggen: dat is een norm die staat in de wet en die wet is geaccepteerd. Maar je hoort nu stemmen die zeggen: 240 uur dienstverlening als alternatief is dat nog wel een goede verhouding? Daar is nu ook discussie over. Niet alleen bij het publiek. Het speelt ook in de Kamer. Zelfs rechters worstelen daar af en toe mee." Er zitten ook goede kanten aan, meent de persrechter:.Voor iemand die nog nooit heeft gezeten kun je met zo'n maatregel het zitten, met al die nadeli ge effecten, voorkomen." De tussenkomst van Rammeloo in het verschaffen van helderheid heeft be perkingen. „Een persrechter kan niet meer doen dan duidelijk maken wat er in een vonnis staat. Als een rechter die dat vonnis heeft geschreven niet meer argumenten opvoert, kan ik die niet alsnog gaan inbrengen. En het is ook moeilijk toe te lichten wat de diepere overwegingen zijn, want dan zou je in het hoofd van zo'n rechter moeten kij ken. In specifieke gevallen kom je zelfs helemaal niet achter bepaalde zaken. Die blijven tot het geheim van de raad kamer behoren." Dat het publiek soms wenkbrauwfron send kennis neemt van een gerechtelij ke uitspraak heeft volgens Rammeloo sterk te maken met de omstandigheid dat men niet, zoals de rechter, alle ach tergronden en omstandigheden van een zaak en een verdachte kent en op zitting alle argumenten heeft gehoord. „Een burger die een beetje ingevoerd mee kijkt zal eerder tot de slotsom komen dat de opgelegde straf, gerekend naar de omstandigheden, toch wel redelijk is. Rechters doen niet voor niets in het openbaar hun werk. Zo kunnen ook an deren daar naar kijken." Daarom vindt de persrechter het juist zo jammer maar weinig belangstellenden op het publie ke tribune aan te treffen. „Een zitting meemaken, dat lijkt mij heel aardig, leerzaam en ook verhelderend. Soms zelfs machtig interessant". Richtlijnen Bij het Openbaar Ministerie bestaan er richtlijnen om ervoor te zorgen dat een eis in een te Middelburg dienende zaak niet totaal anders uitpakt dan in een soortgelijke zaak die elders in het land loopt. De onafhankelijk opererende rechters hebben nu ook bepaalde aan knopingspunten, zodat de mate van be straffing meer overeenkomt. Dat uit gangspunt is niet verkeerd, meent Rammeloo. „Je kunt het niet verkopen dat het hier anders zou zijn dan in Gro ningen." De persrechter stelt vast dat. het straf klimaat in Nederland verhardt. In Spanje mogen dan soms flinke straffen worden uitgedeeld, als je kijkt wat daar van overblijft komen ze toch een eind overeen met die in Nederland. Ramme loo zou niet graag willen dat het hier dezelfde kant opgaat als in de Verenig de Staten. Daar kreeg iemand onlangs 25 jaar gevangenisstraf voor het stelen van een buisje vitamine. Omdat-ie al twee keer eerder was veroordeeld. „Dat helpt misschien wel om recidive te voorkomen. Maar het is wel heel erg on redelijk." door Adri Klinkenberg DEN HAAG- Agrariërs in de omgeving van de Total Raffina derij in Vlissingen-Oost hebben in een rechtszaak bij de Raad van State geprotesteerd tegen de nieuwe milieuvergunning van het bedrijf. De vier land- en tuinbouwers vinden de vergunning die het provinciebestuur aan Total heeft verleend niet streng ge noeg. Zij klagen over gewas- schade en wijzen erop dat er te weinig voorschriften zijn over de vermindering van de uitstoot van stank en roet en van ge luidshinder. Vergunning Het provinciebestuur vindt aanscherping van de voor schriften niet nodig. Volgens de vergunning kunnen aan Total nadere eisen worden opgelegd, als blijkt dat de uitstoot van di verse stoffen omlaag kan. Giste ren zegde een woordvoerder van de provincie toe dat deze eisen, als ze worden opgelegd, naar de vier protesterende agrariërs worden gestuurd. Uitstoot De Stichting Advisering Be stuursrechtspraak, die op ver zoek van de Raad van State de milieuvergunning heeft beke ken, stelt dat Total onder nor male bedrijfsomstandigheden de voorschriften tot het jaar 2000 kan naleven. Na 2000 moe ten echter maatregelen worden getroffen voor de uitstoot van het verzurende stikstofoxide en zwaveldioxide. De Stichting Advisering Be stuursrechtspraak wil ook dat de provincie maatregelen neemt tegen de sterk verhoogde uit stoot van zwaveldioxide die vrijkomt bij bedrijfsstoringen. Volgens het RIVM kunnen deze hoge concentraties de veroorza kers zijn van gewasschade in de directe omgeving van Total. De Raad van State doet over en kele weken uitspraak. van onze regioredactie VLISSINGEN - Schepen die de kleinere (zee-)havens binnenlo pen kunnen vanaf 1 april bij binnenkomst de marechaussee aan boord verwachten, die de opvarenden zullen controleren of zij Nederland binnen mogen komen. Dit is een gevolg van het besluit, dat de marechaussee verant woordelijk wordt voor het toe latingsbeleid in de kleine havens. Het Verdrag van Schen- gen, dat het wegvallen van de binnengrenzen regelt, verplicht de landen de buitengrenzen be ter te bewaken. „We zullen zeer regelmatig aan boord gaan. We concentreren ons dan, zoals ook op de lucht havens al gebeuld, op de geldig heid van de reisdocumenten. Als iemand geen geldige papieren heeft om Nederland binnen te komen, mag hij of zij niet van boord", zegt kolonel mr. B. W. Hopperus Buma, per 1 februari de nieuwe commandant van de marechaussee in het district Zuid Holland/Zeeland. Vooral omdat de buitengrenzen beter gecontroleerd gaan wor den, wordt het personeel in dit district van zevenhonderd naar achthonderd mensen uitge breid. Ook de havens van Vlis- singen, een deel van de Europort en Hoek van Holland zijn bui tengrenzen in dit districtHier is de marechaussee al aanwezig, maar zullen de controles wor den opgevoerd. Hopperus Buma: „In alle kleine havens in ons district, maar bij voorbeeld ook Cadzand, zal meer controle komen. Wij gaan ons ook intensiever bezighou den met het onderzoek naar mensensmokkel. "GPD ..\JOHD 7 Zo'n /SeSELKSSE eubmvil p/Htxn mv?Je Nier oprekent. ZÓN ÉgöreöesMK oR vte Kif/Ne /n 'nsetfW°r_ flfll Dfi7 itEitAVPESSenrnKer/?! KWjepAT ze jj\ij Ha;.. <7f sefeucneeep hetjct ueefiti \SoZ- TBee/SME TciugLiJK ipfySO/ De MMhW uw een DAHW/e IHTEaMeTBBZM cax-BzeMiEN sraueje aldast EBHVooeHeFFwe Uil/A (//LUS u COR DE JONGE door Jeroen Vlieqenberg VLISSINGEN - Komt de mala riamug weer terug of is er spra ke van een fabeltje? Eerder deze week waarschuwde professor A van Bronswijk van de Techni sche Universiteit in Eindhoven voor een mogelijke terugkeer van de gevreesde mug in nieuwe woonwijken die worden aange legd in natuurgebieden waar veel - stilstaand - brak water aanwezig is. In Zeeland is ge noeg brak water waar in de om geving is of wordt gebouwd, zo als het Goese Meer, het Veerse Meer en in Middelburg het pro ject van stedenbouwkundige Riek Bakker (Kwaliteitsatlas). Niemand lijkt hier echter onder de indruk te zijn geraakt van de voorspelling van de professor. Voorzitter A P de Haan van de Landinrichtingscommissie Schouwen-Oost. noemt de be richtgeving van de afgelopen week verwarrend. „Bij ons was onduidelijkheid ontstaan over wie die uitspraken had gedaan In elk geval is het zo dat op Schouwen-Duiveland al heel lang bijna overal brak water is. We hebben zoveel sloten met brak water. Nou, als die mug daar zo van houdt, dan had 'ie hier al lang moeten zijn. Ik heb hem nog niet gezien. Bovendien is het zo dat wetenschappers el kaar tegenspreken. Het lijkt me zinvol om eerst uit te zoeken hoe het zit. Ik voorzie geen proble men voor ons project, want dat is juist gericht op een goede doorstroming van het water Risico's De Middelburgse wethouder J. C. van Dijk-Sturm is wat voorzichtiger „Ik vind dat we deze waarschuwing van de pro fessor serieus moeten nemen. Natuurlijk duurt het nog wel even voor de Kwaliteitsatlas ge realiseerd is, maar dat neemt niet weg dat we bij de verdere uitwerking van de plannen nog eens goed moeten kijken naar eventuele gezondheidsrisico's." Arts infectieziekten W. Flipse van de GGD-Goes relativeert de waarschuwing van de Eindho- vense hoogleraar „De mug kan in theorie hidr wel voorkomen, maar dat wil niet zeggen dat er dan ook malaria uitbreekt. Je moet op de eerste plaats veel mensen hebben die besmet zijn. Een andere voorwaarde is dat elke persoon per dag 40 mug genbeten moet oplopen om be smet te raken. Die kans is erg klein. Ook is het zo dat de mala riamug vroeger hier kon over winteren in kleine varkensstal len. Die zijn er nauwelijks meer, want.de bedrijven zijn veel gro ter en beter geventileerd waar door de mug de winter niet kan overleven." Boos Entomoloog W. Takken, ver bonden aan de Landbouwuni versiteit Wageningen. heeft in 1995 in stallen op Walcheren naar malariamuggen gezocht. Hij vond er geen een. Hij rea geert kort maar krachtig. „Ik ben boos op de uitspraken van professor Van Bronswijk Zij heeft vorige zomer precies het zelfde gezegd en toen heb ik laten weten dat ik haar uitspra ken ongelukkig vindt. Mijn me ning is niet veranderd." Ook Leen Verbeek, projectlei der Kwaliteitsatlas Middel burg, is sceptisch. „We moeten niet doen alsof het nieuw is dat mensen aan het water willen wonen. Dat gebeurt hier al eeu wen. De kennis van het milieu is de laatste tijd enorm toegeno men. Onze conclusie is dat dit project tot op heden zonder ge zondheidsrisico's is uit te voe ren. Ik wil de uitspraak over de malariamug zeker niet bagatel liseren, maar het is voor ons geen argument om het project af te blazen. Er kan niet voldoende worden aangetoond dat door dergelijke projecten de kans op terugkeer van de malariamug wordt vergroot." Kijkje achter de schermen bij Goese Operette GOES - De Goese Operette Ver eniging houdt woensdag 10 fe bruari open huis. Bezoekers krijgen in een kijkje achter de schermen te zien hoe een pro ductie tot stand komt. Het gezelschap kan nog leden gebruiken voor de operette Or pheus in de Onderwereld van Jacques Offenbach, die in het najaar in Zeeuwse theaters wordt opgevoerd. Daarnaast richt de vereniging zich op de toekomst. In april 2000 zal een eigen Zeeuwse musical worden opgevoerd De vereniging heeft leden in de hele provincie. Het open huis (van 19.30 tot 22.00 uur) is in het Sint Willibrordcol- lege aan de Fruitlaan in Goes. PvdA-fractievoorzitter Melkert bracht vrijdag onder meer een bezoek aan de bouwput van de Westerscheldetimnel. Met de marine-opdrachten is een basis gelegd onder de toe komst van de KSG, maar, on derkende Melkert, 'veel hangt af van de vraag hoe De Schelde zich een positie kan verwerven in de civiele scheepsbouw'. „En daarom is het nu van groot be lang dat er tempo wordt ge maakt, tempo met de verhuizing naar Vlissingen-Oost, tempo met het ondernemingsplan en met een overname-kandidaat." Melkert vertelde niet hoe het daarmee staat. „In de maand fe bruari moeten de hoofdbeslis singen voorbereid zijn", wilde hij nog wel kwijt. „En als wij geen hoop hadden op een goede afloop, hadden we eind 1998 niet ingestemd met die lening." 3 otuzewt Melkert bezocht vrijdag eerst De Schelde, vervolgens Pechi- ney in Vlissingen, de Wester- scheldetunnel in aanbouw. Hy dro Agii bij Sluiskil en tot slot de PvdA in Hulst. Bij Pechiney was Melkert onder de indruk van het WAO-beleid dat het bedrijf voert. Het alumi- niumbedrijf is erin geslaagd mensen die arbeidsongeschikt dreigden te worden, binnen de onderneming te herplaatsen. „De laatste twee jaar is bij Pe chiney niemand in de WAO te recht gekomen", sprak Melkert lovend. De oud-minister van Sociale Zaken en Werkgelegen heid zag daarin een bevestiging van zijn pleidooi voor het niet meer ontslaan van potentiële arbeidsongeschikten. De PvdA-voorman was onder de indruk van de grote investe ringen die in de Zeeuws-Vlaam se Kanaalzone op de rol staan. „Zeeland moet ook op de kaart komen wat betreft de industrië le kant", leidde hij daaruit af, in reactie op de Startnota ruimte lijke ordening die het kabinet foto Charles Strijd vorige week goedkeurde. Daar in staat Zeeland te boek als Groen Hart. met een accent op landbouw en recreatie. „Maar", verklaarde Melkert, „de start notitie is zeer globaal, een dis cussiestuk voor de Vijfde nota ruimtelijke ordening." Melkert vond het ook niet zo verwonderlijk dat in de Start nota niets over de relatie Rotter dam-Zeeland wordt gezegd. Zeeland speelt, zoals bekend, een rol als alternatief voor een Tweede Maasvlakte bij Rotter dam. Die discussie loopt nog. „Ik weet niet of Zeeland een kans maakt", hield Melkert zich op de vlakte. „Het is in elk geval de moeite waard dat ernaar wordt gekeken." HULST - Zeeuws-VIaanderen wordt mogelijk een experimen- teel gebied waar alle krachten in de zorgsector worden gebun- n deld. Gedeputeerde G. de Kok gaf vrijdag het groene licht voor het opstellen van een notitie om n dat voor elkaar te krijgen. Zijn partijgenoot, PvdA-frac- tievoorzitter A Melkert, zegde in Hulst toe het voorstel onder de aandacht van staatssecreta ris M. Vliegenthart van Volks gezondheid, Welzijn en Sport (VWS) te brengen. Het idee ach ter het experiment is alle finan ciële middelen voor thuiszorg, verzorgings- en verpleeghuizen en (een gedeelte) ziekenhuis zorg te bundelen in een regio budget. Dat moet het mogelijk maken hokjes over en weer te slechte?, klanten beter te hel pen en doelmatiger te werken. HULST - „Een volwassen ge worden mens." Aldus typeerde t Tweede Kamer-fractievoorzit- t ter A Melkert de jubilerende PvdA-afdeling Hulst bij de vie- j ring van zijn 25-jarig bestaan in I gemeenschapscentrum Den Dullaert. De feestavond vormde tevens het startschot voor de verkiezingscampagne van de sociaal-democraten naar de Provinciale Statenverkiezin- a gen. Op de bijeenkomst in Hulst e kwamen zo'n tweehonderd mensen af. n Melkert kondigde in Hulst aan r de negatieve gevolgen van de wijzigingen in het Nederlands- Belgisch belastingverdrag voor e Nederlandse grensarbeiders aan te zullen kaarten bij staats secretaris en partijgenoot W. n Vermeend van financiën. Hij zei l dit naar aanleiding van vragen uit de zaal. „Het is lastig om de f diverse belastingstelsels en so- r' ciale zekerheid in Europa op el- n kaar af te stellen zonder daarbij de positie van grensarbeiders e aan te tasten", stelde de PvdA- fractievoorzitter. door Harmen van der Werf HULST - Het tweede amfibisch transportschip voor de Konink lijke Marine wordt bij de Ko ninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen gebouwd. Waar staatssecretaris van Defensie H. van Hoof begin deze week nog een slag om de arm hield, was PvdA-fractievoorzitter A Mel kert vrijdag op werkbezoek in Zeeland zonneklaar. „Ik weet niet wat Van Hoof ertoe heeft bewogen zo voorzichtig te zijn", zei Melkert na afloop van zijn rondje Zeeland bij de 25-ja- rige PvdA-afdeling Hulst, „maar misschien is voorzichtig heid wel eigen aan een verant woordelijke voor materieel bij Defensie." Melkert legde een direct ver band tussen de lening van vijftig miljoen gulden die De Schelde eind vorig jaar van het Rijk heeft gekregen, en de opdracht voor het amfibisch transport schip. „Wij hebben uitgerekend dat overbruggingskrediet.ver strekt omdat die order eraan zat te komen." De KSG heeft ook nog werk aan vier LCF-fregat- ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 59