Stormloop op herhalingsrecepten PZC Vliegramp staat weer op netvlies Veilingklok verdwijnt uit Westland binnenland Onduidelijkheid over vergoedingslimieten leidt tot hamsterwoede Tipgevers menen Sybine recent te hebben gezien Tegenstanders Betuwelijn bezetten grond van de NS Zeven ongelukken bij Leiderdorp Begin sloop Helderse flats Cel geëist voor mensenhandel Geld herstel De Walvisch binnen Brand in school Bergen op Zoom Van der Ploeg neemt het op voor Nederlandse lied Kabinet stelt besluit over kooppremie uit Artsen werven in Vlaanderen UVA krijgt 200 brieven van 19e-eeuwse schrijvers Schuif aan voor onze spectaculaire opruiming. zaterdag 30 januari 1999 door Yvonne Hamar de la Brethonière UTRECHT - Huisartsen hebben de afgelopen twee dagen over uren gedraaid, omdat een groot aantal patiënten kwam vragen om herhalingsreeepten voor hun geneesmiddelen. I)e apo thekersorganisatie KNMP was de afgelopen dagen druk bezig alle recepten te inventariseren en de apothekers in te lichten. Dat meldde de landelijke huis artsen vereniging LHV gisteren. De stormloop op herhalingsre cepten heeft te maken met de onduidelijkheid over de vergoe- dingslimieten die het ministerie van Volksgezondheid maandag introduceert. Het probleem is dat de huisartsen nog niet weten voor welke medicijnen bijbe taald moet worden en om welke bedragen het gaat Het is met duidelijk of er sprake is van een landelijke hamster woede, maar er zijn wel signalen dat veel mensen hun dokter eer der om een herhalingsrecept vragen. Het ministerie heeft pas deze week de nieuwe limieten voor de vergoeding van medicij nen door de zorgverzekeraar vastgesteld. Op die lijsten voert het ministerie nog steeds veran deringen door. De bijbetalingen variëren van een dubbeltje tot 180 gulden per product. Maar ook de KNMP heeft nog geen goed overzicht op alle bij betalingen, omdat nog niet dui delijk is welke fabrikanten de prijzen verlagen voor genees middelen. De huisartsen heb ben in een brief van het ministe rie van Volksgezondheid, die woensdag werd verstuurd, slechts twaalf middelen doorge kregen die op de lijsten staan. De ingreep in de limieten wordt door huisartsen met verwel komd. Het kost huisartsen veel tijd en aandacht om hun patiën ten in te lichten. Daarnaast gaat het uitgangspunt van het minis terie dat er altijd een vergelijk baar alternatief geneesmiddel is dat wel volledig vergoed wordt, in de praktijk niet altijd op. „Ie der mens reageert anders op eenzelfde medicijn. Zo heeft el ke vrouw weer andere bijwer kingen van een anticonceptie pil. Maar voor de ene pil moet bijbetaald worden en voor de andere niet", aldus een LHV- woordvoerder. Inkoopvoordelen De apothekersorganisatie KN MP maakte gisteren bekend toch in te stemmen met een on derzoek naar de inkoopvoorde len van apothekers, zonder van onze redactie binnenland UTRECHT - Mensen uit ver schillende regio's van Neder land menen de vermiste 13-ja- rige Sybine Jansons uit Maarn recent gezien te hebben. De po litie kreeg daarover verschillen de meldingen na de oproep don derdagavond in een extra uitzending van het televisiepro gramma Opsporing Verzocht. De ouders deden daarin een dringende oproep aan de men sen die iets over de verblijf plaats van hun dochter weten. De politie wil niet ingaan op het exacte aantal mensen dat Sybi ne meent te hebben gezien, de plaatsen waar dat is geweest en of er meerdere meldingen uit één plaats komen. daaraan voorwaarden te stel len. De voorzitter van de KNMP, M. Hagenzieker, heeft dat laten weten aan minister Borst van Volksgezondheid. Borst besloot eerder deze week de 1500 apothekers een korting op te leggen van naar schatting 300 miljoen gulden, omdat de KNMP in haar ogen niet volle dig meewerkte aan een onder zoek. De bezuiniging gaat in die orde van grootte in principe ge woon door. De apothekers steken de in koopvoordelen in eigen zak, terwijl Borst wil dat dit geld te rugvloeit naar de patiënt. Uit- In totaal kwamen tot vrijdag avond zo'n 750 nieuwe tips bin nen op het speciaal geopende te lefoonnummer 030-2100002 van de Utrechtse politie. Die worden gevoegd bij de driehon derd aanwijzingen die de politie al eerder kreeg na de verdwij ning van Sybine vorige week dinsdag. Volgens politiewoord voerder R. Kooring zitten er veelbelovende tips tussen, maar niet de gouden tip. „Dat kan la ter ook nog blijken natuurlijk. De informatie moet eerst geor dend worden." Overigens zijn alle tips ogenblikkelijk op hun waarde en realiteitsgehalte be keken en stond een team politie mensen paraat om in te grijpen als een tip daartoe aanleiding zou geven. GPD Actievoerders trekken met hun spulletjes naar de boerderij en het arbeidershuisje die vrijdag werden gekraakt. foto Rafael Drent/ANP door Heiwig Sauveur GELDERMALSEN - Leden van de milieugroep Groen- Front! hebben gistermiddag een perceel met drie panden in Geldermalsen bezet uit pro test tegen de aanleg van de Be tuwelijn. Het terrein is eigen dom van de NS, die in de loop van de middag aangifte deed bij de politie. Vijftig actievoer ders hebben er hun bivak op geslagen en de opstallen ge kraakt. De officier van Justitie besloot gistermiddag na overleg met de NS de bezetters voorlopig ongemoeid te laten", aldus een woordvoerder van de politie in Tiel 's avonds. De officier wacht de uitkomst af van de aangekondigde civiele proce dure die NS zal aanspannen." Overbodig De actievoerders vinden de goederenspoorlijn, die wordt aangelegd tussen Rotterdam door de Betuwe naar het oos ten van Nederland, overbodig en gevaarlijk voor de natuur-. De NS heeft het terrein ontei gend voor aanleg van de spoorlijn. „Op het perceel staan twee panden die zullen worden gesloopt, en een pand dat moet worden verkocht", zegt een woordvoerder van NS. De actievoerders hebben laten weten niet van plan te zijn het bezette terrein vrijwil lig prijs te geven. Volgens een woordvoerster is de toegang inmiddels gebarricadeerd. In een verklaring stelde Groen- Front! dat de Betuwelijn het landschap zal aantasten en steeds meer onzinnig trans port aanwakkert, terwijl het wegvervoer niet vermindert. „Maar goederentransport per spoor is alleen milieuvriende lijk wanneer er eindelijk maatregelen worden genomen om het vervoer over de weg te verminderen en geprobeerd wordt schade aan het land schap te voorkomen", aldus de actievoerders. ANP eindelijke opzet van de be windsvrouw is voor apothekers een honorarium in te stellen en de praktijkkosten te vergoeden. ANP zie ook pagina 4 LEIDERDORP - Politie, brandweer en ambulancediensten hebben gistermiddag bij Leiderdorp de handen vol gehad aan zeven auto-ongelukken. Er vielen twee zwaargewonden. De eerste drie ongevallen gebeurden rond drie uur op de A4 richting Den Haag. Drie auto's klapten op elkaar. Een gepar keerde politieauto werd vervolgens door een passerende au tomobilist geramd. Enkele honderden meters verderop reden vier andere voertuigen op elkaar in. Aan de andere kant van de A4 richting Amsterdam waren drie voertuigen betrokken bij een kettingbotsing. Nog geen uur la ter reden nabij Hoogmade, twee auto's op elkaar. Binnen de bebouwde kom van Leiderdorp verleende tegelij kertijd een bestelauto geen voorrang aan een motorrijder. Om kwart voor vijf botsten op de N446 twee auto's op elkaar. ANP DEN HELDER - De afgelopen dagen is begonnen met de sloop van de beruchte Falga-flats in Den Helder De leefbaar heid in de Falgawijk was jarenlang een punt van discussie, maar bereikte een absoluut dieptepunt in de zomer van 1997. Bewoners voelden zich bedreigd door rondhangende jonge ren en ook het drugsgebruik nam hand over hand toe. Initia tieven om de leefbaarheid op te krikken bleken minder effect te hebben dan was gehoopt De Woningstichting, die de eigenaar van de flats is, wil een ge heel nieuwe wijk bouwen. Met het door stedenbouwkundige Ashok Bhalotra ontwikkelde 'Deltaplan' keren de duinen min of meer terug in de buurt. GPD BREDA - Op de tweede zittingsdag van het proces tegen Al banezen wegens mensensmokkel zijn gisteren voor de recht bank in Breda tegen twee leden van de bende celstraffen van dertien en vijftien maanden geëist. Twee Albanese broers zouden belangrijke pooiers zijn in het prostitutiecircuit van Oost-Europese vrouwen in Groningen. Als de meisjes klaar waren met hun werk, werden ze door het duo bewaakt zodat ze niet weg konden lopen. Ook zouden de twee verdachten vluchtelingen uit Kosovo te gen hoge vergoedingen van reisdocumenten hebben voorzien. Donderdag al eiste de officier van justitie straffen van dertien maanden tot zes jaar tegen de drie andere bendeleden. ANP SCHIEDAM - Molen De Walvisch in Schiedam, die in februa ri 1996 afbrandde, kan worden herbouwd. Het Prins Bem- hard Fonds heeft de laatste 50.000 gulden geschonken van de in totaal 2 miljoen gulden die nodig is voor de restauratie. Eerder werd in Schiedam via sponsoring, schenkingen, de verkoop van munten en een benefietgala geld binnengehaald. Na de brand restten er van De Walvisch. een van de vijf toren hoge stellingmolens aan de vesten van Schiedam, slechts een stenen karkas. De molen moet eind mei weer draaien. ANP BERGEN OP ZOOM - Bij een korte, maar felle brand zijn gis termorgen twee lokalen en de aula van basisschool de Krab- benkooi in Bergen op Zoom in de as gelegd. De rest van de school liep aanzienlijke rook- en waterschade op. De politie houdt rekening met brandstichting. De brand die omstreeks vier uur begon was spoedig onder conti-ole. Toch kon de brandweer niet voorkomen dat een deel van de school uitbrandde. De 280 leerlingen hebben door de brand een verlengd weekeinde gekregen. Afgelopen zondag werd geprobeerd met behulp van twee mo lotovcocktails bij de school brand te stichten. Onderzocht wordt nu of die actie in verband staat met de brand. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Ploeg (Cultuur) gaat de I NOS vragen bij de organisatie van toekomstige songfestivals 'ervoor te zorgen' dat schrijvers en producenten meer Neder landstalige nummers inzenden. Van der Ploeg zegt het jammer te vinden dat van de 227 inzendin- I gen die hebben meegedongen naar de Nederlandse vertegen woordiging op het komende Eu rovisie Songfestival, het meren deel Engelstalig is. D66-Kamerlid Dittrich stelde I de bewindsman gisteren vragen I naar aanleiding van het feit dat Nederland een Engelstalig lied je afvaardigt naar het Eurovisie Songfestival op 29 mei in Jeru zalem. De deelnemende arties ten hoeven dit jaar niet meer in hun landstaal te zingen. Prompt heeft de NOS slechts Engelse songs voor het nationaal song festival geselecteerd. Een 'bloody shame', vindt Dit trich, die Van der Ploeg opriep zijn invloed aan te wenden ten faveure van het Nederlandse of Friese lied. Volgens de D66'er heeft de Nederlandse taal en identiteit het moeten afleggen tegen de commercie. Volgens de NOS heeft de selec tiecommissie alleen maar gelet op de kwaliteit van de ingezon den liedjes. „De taal is geen se lectiecriterium geweest en com merciële overwegingen hebben geen enkele rol gespeeld", zegt NOS-woordvoerder Fred de Vries. Hij bevestigt overigens dat de platenindustrie wel is vertegenwoordigd in de gehei me selectiecommissie. ANP DEN HAAG - Het kabinet pro beert ruzie te voorkomen over de individuele koopbijdrage, waarmee mensen met een laag inkomen een huis kunnen ko pen. In de Tweede Kamer is gis teren wel over de plannen ge sproken, maar een besluit bleef uit. Volgende week wordt op nieuw over de zaak vergaderd. Over het voorstel van staatsse cretaris Remkes (huisvesting) dreigt een conflict in de coalitie, omdat het volgens de PvdA niet ver genoeg gaat. Het CDA steunt de inzet van de PvdA en het is dus nog maar de vraag of de plannen van Remkes op een meerderheid kunnen rekenen. In het voorstel dat nu tafel ligt, ontvangen mensen die huursub- (Advertentie) DE NIEUWE CARAVAN EN KAMPEERBEURS IN AHOY' R'DAM DO T/M VR WPSSfi ZA EN 10 11.00 22.00 UUR. 10.00 18.00 UUR. ENTREE: ƒ14.50. 65- tn kinderent/m 12 jaar ƒ7,50. sidie krijgen en niet meer dan 70.000 gulden per jaar verdie nen, 45 tot 300 gulden premie per maand als zij een huis willen kopen. Dat zou voor maximaal 15 jaar gelden. Kamerlid Dui- vesteijn (PvdA) vindt dat de premie net zo lang zou moeten gelden als een gemiddelde hy potheek, namelijk 30 jaar. GPD DEN HAAG - Haagse huisart sen gaan binnenkort in Vlaan deren collega's werven om het grote tekort in de residentie op te lossen. De eerste Vlaamse huisarts begint al op 1 maart. De huisartsen vereniging voor het district Den Haag (DHV) be legt in Antwerpen een informa tiebijeenkomst om Belgische artsen over te halen in Den Haag te komen werken. Op dit mo ment is voor vijf Haagse praktij ken met rond de tienduizend pa tiënten vanwege pensionering dringend opvolging nodig. Een wervingscampagne in Ne derland hielp niet. In België is een groot overschot aan artsen. In tegenstelling tot de Neder landse situatie geldt daar geen beperking voor het aantal op te leiden artsen. „We hebben lan delijk 500 nieuwe artsen per jaar nodig, maar minister Borst wil niet verder gaan dan drie honderdzestig", zegt DHV- woordvoerder Kuperus. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het verhaal van de vliegramp in de Bijlmer meer is na zesenlialf jaar weer op ieders netvlies gezet. De verhoren van deze week waren vooral verhoren om te horen. Het heeft laten zien hoe diep de ramp heeft ingegrepen in het leven van direct en indirect betrokkenen. Zo vatte voorzitter Th. Meijer van de parlementaire enquête commissie vliegramp Bijlmer meer gistermiddag de eerste week van openbare verhoren samen. Hij constateerde een algemeen gevoel van misken ning, van niet serieus te zijn genomen. Opvallend vond hij het verstrekken van onduide lijke informatie en het ontbre ken van informatie. Getuige Y. Wolthuis-Olf, tot 1 januari voor de Groenen lid van de stadsdeelraad Zuidoost in Amsterdam, verwoordde dat scherp. Ze richtte haai* pij len op het dagelijks bestuur van de stadsdeelraad. „Op mijn honderden vragen over de ramp ging men niet serieus in. Ik kreeg onzin-antwoor- den", aldus Wolthuis. „Het was een ontzettende cover up." Waarheid Voor het trekken van conclu sies is het volgens Meijer te vroeg. „We hebben vele theo rieën gehoord. We nemen ze al lemaal serieus en zullen ze toetsen. De commissie hoopt dat er straks maar één waar heid overblijft: dé waarheid. Pas als de onderste steen bo ven is kunnen we het boek slui ten", aldus Meijer. Voor L. Bertholet staat onom stotelijk vast dat de Bijlmer ramp mensen ziek heeft gemaakt. De verschijnselen lijken op die van oorlogsvete ranen, zo hield deze niet-me- dicus de commissie voor. „Een Bijlmervliegrampsyndroom", concludeerde de amateuron derzoeker. Een belangrijke rol lijkt nog weggelegd voor de fo to's die Bertholets zoon op Schiphol van de El Al-Boeing maakte. Volgens hem was er al op te zien dat een motor, die la ter afbrak, scheef hing. Ze ko men volgende week aan bod. Dan staan de verhoren in het teken van de toedracht van de ramp. Onder anderen zullen luchtverkeersleiders van Schiphol en ambtenaren van de Rijksluchtvaartdienst wor den gehoord. De enquêtecom missie heeft nog geen zeker heid over de komst van topmensen van El Al en Boeing naar Den Haag. De commissie heeft onder anderen vice-pre sident A Amir van El Al en di recteurveiligheid J. Rodrigues van Boeing gevraagd om vol gende week voor de commissie te getuigen „We hebben geen aanleiding om te veronderstellen dat zij niet zouden komen. Zowel de Israëlische als de Amerikaan se ambassade hebben hun vol ledige medewerking toegezegd", zei voorzitter Meijer. De Amerikanen en Is raëliërs zijn niet verplicht te verschijnen. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De biblio theek van de Universiteit van Amsterdam (UvA) is een collectie van tweehonderd brieven van 19e-eeuwse schrijvers rijker. Het gaat om correspondentie van auteurs als Potgieter en Staring, met C.P.E. Robidé van der Aa, op richter van het tijdschrift De Gids. J. Biemans, conservator van de universiteitsbibliotheek, bevestigde dat gisteravond. Volgens hem is een dergelijke schenking uniek. Meestal word ten dergelijke collecties op veilingen te koop aange boden aan de hoogste bieder. „Dan loop je het risico dat de verzamelingen worden opge deeld. Bovendien is het niet uitgesloten dat een collectie die in particuliere handen komtnooit meer in het open baar te zien is", aldus Bie mans. Deze brieven zouden volgens hem zeker enkele duizenden guldens hebben opgebracht. De teksten zijn zowel zakelijk als privé van karakter en geven een beeld van de tijd en de onderlinge verhoudingen tussen de schrijvers. „De schenker, de voormalig uitgever G. Eilander uit Ter- wolde, zag dat de collectie als onderdeel van het historisch literair erfgoed van belang is", zegt Biemans. Eilander kreeg de collectie via een neef in Canada, die de brieven zelf had gekregen van zijn moeder die de zieke achterkleinzoon van Robidé van der Aa de laatste jaren van zijn leven verpleegde. ANP (Advertentie) POELDIJK - In Poeldijk is gisteren voor de allerlaatste keer een groentenveiling gehouden. Na 110 jaar verdwijnt de veilingklok uit het Westland. De veiling ging op de ouderwetse manier via 'afmijnen'. De kopers kregen een handgeschreven factuur als aandenken. De op brengst van de laatse veiling gaat naar het Westlands Museum van Streek en Tuinbouwhistorie. foto Toussaint Kluiters/ANP De finale is begonnen. Laatste kans! Bi| l'ol Stoutenbeek zijn do exclusieve oprulmings- weken weer begonnen Wees er daarom snel bl| en profileer ook van hoge kortingen op topmerken als Jori. B&B Italia, Casslna, Leoluv Month Gelderland en Interlubke. stoutenbeek Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89, Axel, Zeeuws-Vlaanderen. Elke zondag geopend van 13 00 tol 18 00 uur. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek ons ook op Internet: v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3