Wales is ruig en uitdagend De oogverblindende wereld van Swarovski Groen gebied vol met contrasten ™S,K E? 39 41 43 vrije tijd zaterdag 30 januari 1999 J Hun taal lijkt onuitspreekbaar en is zeker onverstaanbaar. Bovendien, één dorp verderop is het dialect weer totaal anders. Maar de natuur is in Wales ruig en uitdagend. En vooral groen. Anglesey Caernarfon Snowdon Llanwrtyd ENGELAND WALES Swansea Q Cardiff KELTISCHE ZEE Londen Karakteristiek landschap in de omgeving van Snowdon, de hoogste berg van Wales. In IJsland bestaan twintig ver schillende benamingen voor sneeuw. Andersom zijn er in het Malinees ongetwijfeld meer woor den voor droge, kale woestijnvlak te. Wales kent zes woorden voor groen, al worden er maar twee in het officiële Welsh-woordenboek genoemd. 'Gwyrdd', de gewone vertaling voor groen, en 'Glas', het oudere, meer romantische en in poëzie voorkomende woord. Dat rijmt beter, maar betekent ook blauw. Geen probleem overigens voor bewoners of bezoekers, want Wales is zonder meer groen. Erg groen zelfs, het hele jaar door. Wales is een bijzonder plekje, met het hoogste aantal kastelen en landhuizen per vierkante kilome ter ter wereld. Met concrete bewij zen voor de oudste ontwikkeling en beschaving van een volk, nu ruim 24.000 jaar geleden. De eerste go den bevonden zich ook in Wales. Kelten, Iberiërs en Romeinen droe gen allen hun steentje bij en brach ten geloof, riten en legenden naar 'Cymru', Wales in het Welsh. Jaren van veldslagen en onder drukking en de door de eeuwenlan ge historie verkregen gave voor zang, vertelkunst en voordracht hebben Wales gemaakt tot wat het nu is: een confrontatie met natuur en historie. To be bom Welsh is to be bom privileged Not with a silver spoon in your mouth But with music in your blood and with poetry in your sotd Deze wandtegelwijsheid zegt veel over Wales en haar bewoners. Aan de ene kant is er die sneer naar de Engelse overheersers, aan de ande re kant de oertrots die in iedere Welshman huist. Die trots is gro tendeels te verklaren omdat in Wales nu eenmaal de oudste vor men van beschaving zijn terug te vinden. De kunst van zang, poëzie en retoriek vinden er hun oor sprong, net als mythen en legenden Merlijn de Tovenaar, ja zelfs Ko ning Arthur wordt een Welshe af komst toegeschreven. Acteur Ri chard Burton en zanger Tom Jones hebben dat gevoel de laatste veer tig jaar alleen maar versterkt. Trots zijn ze in Wales op hun vecht lust. Op het slagveld of op het rug- byveld, Wales gaat tot het uiterste. Onbeschrijflijk trots zijn de Welsh men er dan ook op dat in 1999 de Worldcup Rugby in hun land wordt gehouden. Die wordt, niet al te be scheiden, aangekondigd als 'the last big event of the century'. Langste naam Wales is qua natuur ruig en uitda gend, de bewoners erg gastvrij en de taal vrijwel onbegrijpelijk. Dat merk je al direct na aankomst in Noord-Wales in de provincie Gwy- nedd en het Snowdonia National Park. Dan kom je in Caernarfon, aan de Menaistraat. Met aan de overkant Anglesey, waar ook het dorpje met de langste plaatsnaam ter wereld ligt: Llanfairpwllgwyn- gyll.,.gogogoch. Het treinkaartje van dit station is onder verzame laars een 'collector's item'. Het dorpje is ook de standplaats van een van de bekendste mannen koren van Wales, The Boys of the Two Shores. Die mannenkoren worden hier gezien als de beste ter wereld. Het zingen in competitie verband gaat ver terug, tot in de elfde eeuw na Christus. Het Inter national Musical Eisteddfodfesti- val in Llangollen is begin juli al veertig jaar lang zes dagen per jaar het wereldtoneel voor koren, muzi kanten, volkszangers en dansers. Maar het kan ook gekker. In het kleinste plaatsje van Wales, Llan wrtyd, worden sinds 1986 rond eind augustus ieder jaar The World Bog Snorkelling Championships gehouden, vrij vertaald met: het wereldkampioenschap bagger- sloot snorkelen. In Caernarfon is iets meer van de grandeur van Wales waar te nemen. Het majestueuze Edward I Caer narfon Castle, gebouwd in 1283, is daarvan het bewijs. Prins Charles is er in 1969 als laatste Prince of Wales geridderd. In de tegenoverliggende boeken zaak wil verkoper Dafydd wel kwijt waarom er eigenlijk meer over de geschiedenis van Wales wordt gesproken dan geschreven. „Het Welsh is een niet veel geschre ven taal, maar des te meer gespro ken. We hebben een zangerige en bloemrijke taal, doorspekt met woorden van de overtreffende trap. We praten nu eenmaal graag over onze historie. Verhalen die we ken nen van onze voorvaderen". Dialecten De verschillen tussen de vele dia lecten zijn groot. Het grootste ver schil is natuurlijk merkbaar tussen noord- en zuid-WalesHet zuiden is industriëler, meer op Engeland ge richt en welvarender. Het noorden is nationalistischer en ontoeganke lijker. Daar spreekt tachtig procent van de mensen nog Welsh. De boek verkoper vertelt verder: ,,Op ver keersborden staat eerst de Welshe benaming, en dan pas de Engelse. Maar ook de dialecten tussen dor pen verschillen. Zeven 'miles' ver derop heb ik al moeite om mijn eigen landgenoten te kunnen ver staan". We geven het toe, Welsh is voor ons sowieso niet te volgen. Toch, legt Dafydd uit, schijnt de taal voor Ne derlanders vanwege de harde klan ken wel gemakkelijk uit te spreken te zijn. Wales biedt veel sportieve moge lijkheden. Op de Snowdon, met 1080 meter de hoogste berg van Wales (en Engeland)kan in de win ter zelfs - mondjesmaat - worden geskied. Wandelen, fietsen, maar ook ruigere sporten als coasteering en quadbiking kunnen er worden beoefend, zowel door beginners als gevorderden. Niet voor niets oefen de Sir Edmund Hilary in het Sno w- don-gebergte voor de eerste, legen darische beklimming van de Mount Everest. Bedreigingen Toch is gids Garett ook bezorgd over de bedreigingen voor het na tuurgebied. „Allereerst zijn er de schapen. De vegetatie op de bergen is al niet zo best, maar die beesten eten alles kaal en trappen de nieu we aanwas kapot. Jonge boompjes worden opgegeten. Bezoekers den ken dat het kale heidelandschap hier zo hoort, maar er behoren hier bomen te groeien. Daarom zijn sommige stukken afgezet. Maar het duurt bijna veertig jaar voordat bo men hier weer terugkeren" Maar Wales zou Wales niet zijn als er het bergmeer niet een fraai ver haal was toegedicht. Er doen zelfs meerdere verhalen de ronde. Eén daarvan vertelt dat er vroeger een reus huisde, Idwal genaamd. De be kendere versie gaat over een moord van Nefydd Hardd op Idwal, zoon van landeigenaar Owain Gwy- nedd, tijdens een valkenjacht, zo dat de zonen van Nardd het land goed zouden erven. Er wordt gezegd dat er sinds die trieste dag, ruim 1100 jaar geleden, geen enkele vogel meer over het bergmeer is gevlogen. En dat klopt, zo hebben we zelf gezien die dag. Luc van den Oever Informatie Brits Verkeersbureau, Stad houderskade 2, 1054 ES Amsterdam, tel. (020) 685.5051. 200 km i Het schilderachtige Llangollen herbergt ieder jaar weer een groot muziekfestival. jaar was het er in de voorjaarsvakantie topdrukte. De duizenden skiërs en lang laufers uit ons land, die naar Tirol waren voor afgereisd voor de sneeuw, troffen de berghellingen al in lentestemming. Swa rovski Kristallwelten was toen een uitste kend alternatief voor een daginvulling. Maar ook al ligt er nu wel voldoende sneeuw, dan nog is het de moeite waard de lange latten een dag rust te gunnen voor een 'dagje Swarovski Kristallwelten'. Reus Imponerend alleen al is de entree met een grote waterspuwende botanische reus. Eenmaal binnen is het allemaal oogver blindend met als toppers 's werelds ldein- ste en grootste siersteen. De grootste ooit vervaardigde siersteen heeft maar liefst honderd facetten en een diameter van 40 cm en weegt ruim 60 kilo. De kleinste steen heeft een doorsnede van 0,8 mm en is toch nog opgebouwd uit 17 perfect gesle pen facetten. Is bij velen Swarovski bekend door de uit kristal geslepen verzamelobjecten zoals dieren, bloemen of muziekinstrumenten, ook sieraden nemen een belangrijke plaats in. Belangrijke modeontwerpers zoals Yves Saint Laurent en Christian Di or gaven hun toch al opmerkelijke crea ties extra glans met kristallen sierstenen uit Wattens. En tot de nieuwste producten behoort niet alleen de kristallen rits, die vijf jaar geleden werd geïntroduceerd maar ook parfumflesjes en de 'Scent Sto nes', geparfumeerde stenen, die het be drijf met de cosmetische industrie ont wikkelde. De grote belangstelling voor de 'hebbe dingetjes' leidde er al toe dat in 1987 de Swarovski Collectors Society werd opge richt. Inmiddels telt deze club ruim 250.000 leden in meer dan 25 landen, die niet alleen enige keren per jaar een eigen magazine ontvangen. Elk jaar wordt voor hen een speciale beperkte 'Jaarlijkse Edi tie' ontworpen, die alleen voor leden ver krijgbaar is en dus een echt collectorsitem is. Kristallwelten is dagelijks geopend van 9-18 uur. JaapD. Homan Talloos zijn Swarovski's hebbedingetjes, die voor de verzamelaar een onweer staanbare aantrekkingskracht hebben. De vele creatieve uitingen van Swarovski-kristal hebben ook in ons land een grote schare liefhebbers. Er zijn zelfs mensen die grote verzamelingen aanleggen. Af en toe lees je dat er ergens bij een inbraak een grote collectie is gestolen. De voorwerpen worden gemaakt in een bedrijf in Wattens, langs de snelweg Kufstein-Innsbruck in het Oostenrijkse Tirol. "tnige jaren geleden, ter gelegenheid J van het 100-jarig bestaan van het be drijf, kreeg beeldend kunstenaar André Heller de opdracht om rond het kristal een wonderwereld te creëren. Het resultaat? In het onder een heuvel gelegen complex kwamen grotten en theaterachtige gewel ven en daar kregen wereldberoemde kun- stenaars de gelegenheid hun kristalcrea ties te tonen. Jaarlijks wordt Swarovski Kristallwelten door vele duizenden belangstellenden uit de hele wereld bezocht. In de komende weken reizen weer veel landgenoten af naar de Oostenrijkes sneeuw. Voor Swa- Swarovski Kristallwelten, een 'wonderwereld' van grotten en gewelven, vormt een bij- rovskiliefhebbers een mooie gelegenheid zondere Tiroolse attractie. ook een kijkje in Wattens te nemen. Vorig De slaapkamer is een echte leefruimte geworden Potgrond is veel meer dan een simpel zakje aarde Overzicht van de hypotheken r P - Voedingssupplement wint in razend tempo terrein Oer-Hollandse gehaktbal heeft Indische tic gekregen Parijse coutureshows bieden geen extravagante uitspattingen Honda Logo springt er niet echt uit Achter plaatwerk vernieuwde Vectra gaan veel verbeteringen schuil Kort nieuws van de automarkt Kopen via Internet is nog steeds niet echt veilig Sahrara lijkt niet verder te groeien in zuidelijke richting Postzegels en puzzel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37