Kafelnikov een vat vol twijfels Korda weet schorsing te voorkomen Kaïun yu heeft nog Spektakel in Goese cross Postma voelt zich in de steek gelaten Seizoen voor Dennis de Nooijer voorbij Rus kiest rol van underdog in finale Ajax aast op Oude Kamphuis Uitstel NK marathonschaatsen Oranje oefent tegen Denemarken Samaranch stopt met bijbaantje Niemann wint 3000 meter McManaman naar Real Madrid Anand verkleint achterstand een lange weg te gaan Russisch duo wint ijsdansen Club Brugge klopt Anderlecht Schaatsbond stelt Augustinus op non-actief zaterdag 30 januari 1999 van onze sportredactie LONDEN - De internationale tennisfederatie ITF moet haar pogingen staken om de Tsjech Petr Korda alsnog te schorsen wegens dopinggebruik. Dat heeft het Hooggerechtshof in Londen gisteren heslist in een door Korda aangespannen zaak. De 31-jarige toptennisser rea geerde positief op een doping controle tijdens Wimbledon van vorig jaar. De strafcom- missie van de ITF bepaalde vervolgens in december dat Korda alleen zijn ranglijstpun- ten en op Wimbledon verdien de prijzengeld moest i nleveren Het bestuur van de federatie liet daarop weten een schor sing van Korda te overwegen, omdat de strafcommissie de dopingregels onjuist zou heb ben gebruikt. Het zou daartoe het sporttribunaal CAS in Lausanne inschakelen. De Tsjech, die altijd heeft ont kend dat hij bewust een presta- tiebevorderend middel heeft gebruikt, pikte die ommezwaai niet en besloot de rechtbank in Londen in te schakelen. Zijn advocaat Charles Flint betoog de daar dat het oordeel van de strafcommissie volgens de re gels bindend is en dat de ITF een beslissing van een eigen commissie niet kan aanvech ten. Het hof in Londen was even eens van mening dat de ITF geen stappen kan ondernemen tegen haar eigen besluit. De fe deratie, die is gevestigd in Lon den, stond echter op het stand punt dat een uitspraak pas bindend is als er geen beroep wordt aangetekend. RTR van onze sportredactie IVIELBOURNE - Hij won in zijn loopbaan al zeventien titels, met de zege op Roland Garros in 1996 als voorlopig hoogtepunt. De achttiende toernooi lonkt na de winst in de halve finale van de Australian Open op Thomas Haas. Yevgeny Kafelnikov ziet de eindstrijd echter vol twijfels tegemoet. Zijn tegenstander in de finale, Thomas Enqvist, staat zondag voor het eerst in de eindstrijd van een Grand Slam. Bovendien is Kafelnikov de enige geplaats te speler die het toernooi van de waanzin, zoals hij de Australian Open zelf noemt, overleefde en de eindstrijd bereikte. „Maar Enqvist is dé favoriet", aldus de Rus. Kafelnikov sloeg vrijdag in drie sets (6-3 6-4 7-5) en na amper twee uur de droom van Haas aan diggelen. „De druk was groot, als geplaatste speler lette ieder een op mij", verzuchtte hij na afloop. „Dit is het toernooi van de waanzin. Juist als iemand fa voriet is, vliegt hij eruit. Ik had daarom vóór de halve finale iets van: het zal mij niet gebeuren dat ik met de finale in zicht word uitgeschakeld. Gelukkig is het afgelopen. Voor mij werd het ook wel weer eens tijd dat ik de finale haalde van een Grand Slam. Hiermee ben ik al heel blij Slijtageslag Kafelnikov speelde in de eerste twee sets soms tennis van een andere planeet, In de derde set grossierde hij echter in fouten. „Dit was dan ook een van mijn mindere wedstrijden", erkende hij. Maar op het juiste moment sloeg de Rus toe. In een fase waarin zijn opponent beter was en een vierde set leek af te dwin gen, brak Kafelnikov in de elfde game de service van de revelatie van het toernooi. Hij behield vervolgens zijn eigen service. Kafelnikov heeft veel te winnen op Melbourne Park. Hij kan zijn topjaar 1996 evenaren. Op 4 no vember van dat jaar stond hij derde op de wereldranglijst. Bij winst op Enqvist is hij opnieuw derde. Toch vindt de Rus dat hij de underdog is in de finale. „Omdat Thomas zó makkelijk speelt en zijn partijen wint. Het zegt helemaal niets hoe hoog ie mand staat op de wereldrang lijst, dat heeft iedereen tijdens dit toernooi kunnen zien." Als de pas twintigjarige num mer 33 van de wereld Haas had gewonnen, had hij historie ge1 schreven. Voor zichzelf deed hij dat al door voor het eerst in een ATP-ternooi vijf duels op rij te winnen. Maar bij winst van de Duitser was de finale in Mel bourne een strijd geworden tus sen twee ongeplaatste spelers. De Zweed Thomas Enqvist, die donderdag de finale haalde door Nicolas Lapentti te ver slaan, was als nummer 21 van de plaatsingslijst naar Australië gekomen. Hij kan na Mats Wi- lander (1988) de eerste Zweed worden die de Australian Open wint. „De finale zal een slijtageslag worden", voorspelde Kafelni kov. „We willen en zullen beiden pijn lijden. Zowel voor Thomas als voor mij is het een speciale finale, met grote belangen. Daarom zal het zondag ook een grootse wedstrijd worden. Voor het publiek is het denk ik ook leuker twee spelers te zien die' nog zoveel hebben te winnen." Haas won in Melbourne ruim twee ton aan prijzengeld en 335 wereldranglijstpunten, waar mee de pupil van Nick Bollettie- ri maandag de top-25 zal bin nenstormen. Gezien zijn spel in Melbourne kan Haas nog verder stijgen. Maar hij zal zijn emoties wel beter onder controle moeten houden, zo bleek in het duel met Kafelnikov. Bij het minste of ge ringste smeet hij zijn racket te gen de grond, waardoor hij op sommige momenten tegen zich zelf speelde. Tennissterren De tennissterren Martina Hin gis (18) en Anna Koernikova (17) veroverden de titel bij het vrouwendubbel. De youngsters versloegen Lindsay Davenport en Natasja Zvereva, de beste dubbelspeelster van de wereld, in twee sets: 7-5 6-3. Voor Hingis was het de derde dubbelspeltitel op rij. Twee jaar terug won ze nog mét Zvereva. Haar sterke spel moet de Zwitserse vertrou wen geven voor de finale van vrijdagnacht tegen de Franse hardhitter Amelie Mauresmo. Voor Koernikova was het de eerste Grand-Slam-titel. Koer nikova, die in het enkelspel in de achtste finales strandde, speel de een prachtige partij en demonstreerde met fabuleuze passeerslagen haar klasse als tennisster. RTR/ANP Martina Hingis (links) en Anna Koernikova zwaaien naar het publiek na hun winst in de dubbelspelfi- nale van de Australian Open. foto Sean Garnsworthy/AP MAKARSKA - Ajax heeft belangstelling voor FC Twente- speler Niels Oude Kamphuis. De rechtervleugelverdediger heeft in Enschede nog een contract tot en met het jaar 2001. maar de interesse van de Amsterdamse landskampioen is meer dan serieus. „Ik heb echter noggeen persoonlijk gesprek, met Ajax gehad", zegt Oude Kamphuis, die met Twente op trainingskamp is in Kroatië. Ajax zou Oude Kamphuis het liefst per direct willen overnemen. GPD REUTTE - Het Open Nederlands kampioenschap marathon- schaatsen op de Plansee, dat vandaag zou worden gehouden, is uitgesteld. Het peloton verplaatst zich vandaag naar de Weissensee, waar de schaatsers maandag aan de start komen voor de titelstrijd. Door overvloedige sneeuwval was er niet te rijden op de Plansee. ANP ZEIST - De KNVB heeft op weg naar het Europees kampioen schap in 2000 een nieuwe oefenwedstrijd ingelast. Oranje speelt op woensdag 18 augustus een interland tegen Dene marken. De wedstrijd wordt afgewerkt in het Parken-stadion in Kopenhagen. Eerder werden de interlands tegen Portugal (10 februari in Parijs), Argentinië (31 maart in De Arena) en Marokko (28 april in het Gelredome) al vastgesteld. Verder speelt Oranje op 5 juni een uitwedstrijd tegen Brazilië. ANP MADRID - IOC-president Juan Antonio Samaranch heeft onder druk van de negatieve publiciteit over het omkoop schandaal rond het Internationaal Olympisch Comité zijn baan als voorzitter van de raad van bestuur van de grootste spaarbank van Spanje neergelegd. Een woordvoerder van de Caixa d' Estalvis i Pensions heeft dat gisteren laten weten. „Hij heeft de schijn tegen en daarom besloten dat het beter is zijn functie ter beschikking te stellen." RTR BERLIJN - Gunda Niemann-Stirnemann heeft tijdens de we reldbekerwedstrijden schaatsen in Berlijn de 3000 meter ge wonnen. De Duitse reed gisteren op de overdekte ijsbaan van Hohenschönhausen een nieuw baanrecord van 4.06,42. Haar landgenote Claudia Pechstein werd tweede in 4.10,06. Renate Groenewold eindigde met haar tijd van 4.17,21 op de vierde plaats. Carla Zijlstra werd zesde. Barbara de Loor zevende. ANP LONDEN - Li verpool-middenvelder Steve McManaman ver huist met ingang van het volgende voetbalseizoen naar Real Madrid. Hij tekent bij de Spaanse club van trainer Guus Hid- dink en speler Clarence Seedorf een contract voor vijf jaar. Dat meldden McManaman en zijn zaakwaarnemers gisteren. De verbintenis van de voetballer bij Liverpool loopt aan het einde van dit seizoen af. RTR WIJK AAN ZEE - Met nog twee speelronden te gaan heeft Anand de spanning in het Hoogovens Schaaktoernooi giste ren volledig teruggebracht. De Indiër won met wit van Loek van Wely en zag koploper Kasparov het punt met Jan Timman delen. Kasparov heeft na elf ronden achtenhalf punt, Anand heeft een half punt achterstand. ANP door Koen de Vries LÖHNE - Nog een maand of zes en dan treedt Kalun Yu toe lot de categorie der senioren. Maar voor het zover is, moet het grootste tafeltennistalent dat Zeeland ooit gekend heeft bij de jeugd nog een paar successen boeken. Wie zoals Yu tot de Eu ropese seniorentop wil door dringen, mag op de ranglijsten van de jeugd niet ontbreken. Vandaag en morgen krijgt Yu de kans zijn naam te boekstaven. In het Duitse Löhne, waar de sneeuw een flinterdun dekentje heeft neergelegd, speelt hij de Top Twaalf, een toernooi waar voor de beste twaalf junioren van Europa worden uitgeno- digd. Een blik op de Europese rang lijst bevestigt die wetmatigheid. De toppers van nu waren ook de toppers van toen. De Wit-Rus Vladimir Samsonov - de huidige nummer een van de wereld - won in 1993 de Top Twaalf die toen ook in Löhne (bij Bielefeld) werd gehouden. Ook spelers als Jan Ove Waldner (Zweden), Jean Philippe Gatien (Frank rijk), Jean Michel Saive (Bel- PRAAG - Anjelika Krylova en Oleg Ovsiannikov hebben zich bij het EK kunstrijden in Praag zoals verwacht het beste ijs- danspaar getoond. Het Russische tweetal, wereld kampioen en titelverdediger, kreeg de meeste tegenstand van de expressieve Fransen Irma Anissina en Gwendal Peizerat, die tweede werden. Het brons ging naar hun landgenoten Iri- na Lobatsjeva en Ilja Aver- boech. ANP BRUGGE - Club Brugge heeft gisteravond de topper tegen An derlecht met 2-0 gewonnen. Middenvelder De Brul tekende I na rust voor beide treffers. Lorenzo Staelens van Ander lecht werd op slag van rust van het veld gestuurd met zijn twee de gele kaart. Het duel werd vlak voor tijd tien minuten ge staakt nadat supporters van het bezoekende Anderlecht stoel tjes op het speelveld hadden ge gooid. Dankzij de zege neemt Brugge de koppositie weer over van Racing Genk. ANP gië), Jörg Rosskopf (Duitsland) en Kalinkos Kreanga (Grieken land) eindigden ooit bij de eer sten in die Top Twaalf. Hetzelfde geldt voor de Neder landers Danny Heister en Trin- ko Keen. Heister won het twee daagse toernooi in 1989, Trinko Keen werd in datzelfde j aar zes de. Beiden behoren nu tot de beste twintig tafeltennissers van Europa. Volgens bonds coach Peter Engel, die in Löhne vergezeld is van jeugdcoach Achim Sialino, wordt het in de toekomst alleen maar belang rijker om er al in de jeugd bij te horen. „Het spel wordt steeds completer. Als je een ontwikke ling mist, haal je je achterstand nooit meer in." Yu hoort er dus bij. maar dat is geenszins een garantie dat hij zal slagen. De toppers van toen zijn niet per se de toppers van nu. Achim Sialino: ..Of je slaagt is niet alleen een kewstie van t'a- lent. Doorzettingsvermogen is minstens even belangrijk. Je moet jaren in jezelf willen en kunnen investeren." Het beste voorbeeld van een be lofte die het nooit gehaald heeft, is Bart van Haaren. De Braban der mocht zich in 1987 meten met spelers die nu toppers zijn: Saive, Kreanga, Eloi (Frank rijk) en Grman (Tsjechië). Sindsdien heeft bijna niemand nog wat gehoord van de speler met het gouden linkerhandje. Zelfvertrouwen Kalun Yu, de nummer vier van de plaatsingslijst, dankt zijn uitnodiging voor de Top Twaalf aan de gestage reeks behoorlij ke prestaties op internationale jeugdtoernooien. Uitschieters had hij op de Open Slowaakse kampioenschappen, die hij won, en de Open Belgische. In dat toernooi was de Middelbur ger bijna niet te verslaan. Hoe zijn kansen in Löhne liggen, is koffiedik kijken. Peter Engel: „Dat hangt van zulke kleine dingetjes af. Kalun kan heel veel. Dat heeft hij in het verle den laten zien. Of hij dat nu kan? Het is te hopen dat hij een goede start heeft en zelfvertrouwen opbouwt. Als dat lukt, kan hij heel ver komen." De tegenstanders van Kalun Yu zijn Michael Maze (Denemar ken), Cyprian Asamoah (Zwe den), Peter Fazekas (Honga rije), Julien Beyron (Frankrijk), Jiri Vrablik (Tsjechië), Boris Vu- kelic (Joegoslavië), Fabian Mo- ritz (Duitsland), Bartosz Such (Polen), Fedor Kuzmin (Rus land), Constantin Cioti (Roeme nië) en Daniël Lo (Frankrijk). door Eldridge Pentury GOES - Wat bedoeld was als bij nummer leverde gisteravond bij de Goese Indoorcross het meeste spektakel op. Marco Stallmann en Javier Remacho haalden halsbrekende toeren uit om de tweede manche te winnen van de Interklasse. Stallmann rolde uiteindelijk als winnaar uit de bus, maar had daarvoor wel een onsportieve manoeuvre nodig. Twee bochten voor de finish dook Stallmann door de bin- nenbocht langs Remacho, maar maakte hij verder rijden voor de Spanjaard onmogelijk. Stall mann reed door, Remacho bleef met een afgeslagen motor ach ter. Het was een teleurstellend slot van een meeslepend gevecht tussen beide motorcrossers. Het publiek stond massaal op de banken, Stallmann maakte na de finish verontschuldigende gebaren in Remacho's richting. „Ik kon niet meer remmen", zei de crosser uit Naarden. Het af wijzende vingertje van Re macho zei veel. Desondanks mocht Remacho de eerste prijs uit handen nemen van Miss Zeeland Ellen Wielaert uit Sint Jansteen, omdat hij de eerste manche wel had gewon nen. Meer dan waardering was er voor Remacho niet wegge legd. want de wedstrijd van gis teravond was slechts een voor proefje van wat er vanavond in Goes staat te gebeuren. „Zater dag zal ik laten zien dat ik ook eerlijk kan winnen", voorspelde Stallmann het publiek. Anders dan bij de Interklasse ging het gisteravond in de ande re klassen wel om punten en prijzen. In de 80 cc-klasse greep de Belgische crosser Kevin Strijbos de hoofdprijs door Jack de La Cour (nummer twee) en Mike Koek (nummer drie) ver achter zich te laten. De jonge Vlissinger Rinus van de Ven leg de beslag op de tiende plaats. In cle Juniorklasse ging de winst naar Dion Verhulst uit Sluiskil die na een spannende achtervol ging de Brabander Kevin van Loon van de eerste plaats af hield. Edwin Menue uit Sluis werd derde. Winnaar Verhulst werd tevens uitgeroepen tot Zeeuws crosskampi'oen in de Juniorklasse. Rond de klok van elven kwamen de finalisten van de Superklasse op de baan. Goesenaar Arno Ruttinger moest het daarbij af leggen tegen de Belg Christophe Descamps. Ruttinger werd tweede vóór de Belg Kevin Raets. Souburger Casper Ovaa liep een podiumplaats net mis en werd in de aardig bevolkte Zeelandhallen vierde. door Johann Mast BERLIJN - De juridische actie om Ids Postma alsnog aan de start te krijgen van het wereld kampioenschap allround- schaatsen, is mislukt. De ge schillencommissie van de KNSB besliste gisteren dat de schaatsbond juist heeft gehan deld door Martin Hersman aan te wijzen. Postma gaat niet in beroep tegen de uitspraak, waardoor de titelverdediger het WK-toernooi definitief mist. „Ids heeft het op een volwassen manier verwerkt, al is zoiets ei genlijk niet te verwerken", zei zijn coach Henk Gemser giste ren. De juristen Roovers en Van Min nen betoogden woensdag na mens Postma dat de bond de deelnemers aan het WK naar ei gen inzicht moet kunnen aan wijzen en dat het besluit om Hersman te laten starten op sportieve grond 'onredelijk en onbillijk' is. Volgens de juristen is Postma aantoonbaar de bete re allrounder. Zijn val op het EK was een 'calamiteit', waarmee rekening moest worden gehou den. Verbolgen Hoewel de geschillencommissie toegaf dat die argumentatie voor een deel hout sneed, werd de eis afgewezen. Het feit dat de bond zich aan de regels hield die in september vorig jaar met me deweten van alle betrokkenen waren opgesteld, gaf daarbij de doorslag. Rintje Ritsma en Mar tin Hersman eindigden op het EK bij de eerste zes en verdien den daarmee een startplaats voorliet WK. Gemser legde zich in Berlijn, waar dit weekeinde wereldbe kerwedstrijden plaatsvinden, neer bij de uitspraak. Wel toon de de coach uit Oudehaske zich verbolgen over de haast waar mee het KNSB-bestuur na het EK Hersman aanwees. Met na me voorzitter Wim Schenk had volgens Gemser enige bedenk tijd in acht moeten nemen. Gemser en Postma tekenden on middellijk na het EK bezwaar aan tegen de beslissing van de bond. maar de KNSB had zijn positie al bepaald en hield voet bij stuk. „De voorzitter van de KNSB had beter een bedenkronde kunnen houden, maar is nooit een gesprekspartner geweest", constateerde Gemser. Het sec- tiebestuur langebaan koos met het aanwijzen van Hersman voor één keer de zijde van de 'commerciële' schaatsers. „Ik voel me heel erg eenzaam en Ids met mij. Dat is al drie jaar zo", aldus Gemser. Wim Schenk noemde op zijn beurt de actie van Postma en Gemser 'onzinnig' en rekende er al voor de uitspraak op dat de schaatser geen schijn van kans zou maken. „De regels stonden vast en die kende Gemser ook. Wel kunnen we hiervan leren dat we in de toekomst altijd één aanwijsplaats open moeten houden", aldus Schenk. Waardeloos Na zijn mislukte EK zei Postma dat het seizoen voor hem mis lukt zou zijn als hij het WK all round zou missen. „Zoiets kan alleen in Nederland, dat de we reldkampioen zijn titel niet kan verdedigen", zei Postma toen. „De regels zijn waardeloos, want ik doe altijd mee voor dé eerste of tweede plaats. Het Sanex-team van Rintje Ritsma en Martin Hersman rea geerde gisteren opgelucht op de uitspraak. „We hebben als ploeg aardig in de rats gezeten", aldus trainer Geert Kuiper. „De affai re ging toch ten koste van de concentratie van Hersman. Het heeft zijn voorbereiding op het WK verstoord." GPD BERLIJN - Jan Augustinus, lid van de Commissie Kernploegen van de KNSB, is gisteren door de schaatsbond op non-actief gesteld. De beslissing van het dagelijks bestuur volgde op uit latingen van Augustinus in De Telegraaf. Daarin zei hij dat af schaffing van het instituut kernploegen 'het overwegen waard is'. Die woorden zijn bij het bestuur van de KNSB in het verkeerde keelgat geschoten. „Dit is niet in overeenstemming met de visie en werkwijze van de KNSB", reageerde topsportcoördinator Ab Krook namens de bond. Jan Augustinus zelf wilde niet op de kwestie reageren. De schorsing van Augustinus duurt voorlopig enkele dagen. „Volgende week komt het dage lijks bestuur bij elkaar en dan krijgt Jan de gelegenheid om commentaar te geven. Aan de hand van dat gesprek wordt be paald wat er verder gebeurt", aldus Krook. GPD De Belg Christophe Descamps won gisteren de Superklasse. foto Willem Mieras door Jan Dagevos HEERENVEEN - Dennis de Nooijer komt dit seizoen niet meer in actie voor Heerenveen. De 29-jarige aanvaller blijkt last te hebben van te zacht kraakbeen in de rechterknie. Die diagnose werd gisteren ge steld tijdens een kijkoperatie in het Dijkzigt-ziekenhuis. „Het is een zeer heftige blessu re, waar vele maanden mee ge moeid zijn", zei een terneerge slagen Dennis de Nooijer gisteravond. De Souburger ondervond al enige tijd hinder van een bles sure aan de knie. Om die reden liet hij half januari het trai ningskamp van Heerenveen in het Spaanse Chiclana aan zich voorbijgaan. De Nooijer koos voor een intensieve behande ling bij de KNVB in Zeist. De Nooijer: „Onder leiding van fysiotherapeut Rob Ouder- land heb ik wat getraind en ge probeerd de boel te belasten. Op zich ging dat best redelijk. Afgelopen dinsdag heb ik wat looptraining gedaan op het veld. Tot gisteren ging dat goed, maar daarna zat er weer vocht in de knie en kreeg ik de- zelfdepijnklachten. In samen spraak met Ouderland en dok ter Kessel hebben we toen besloten tot een kijkoperatie bij dokter Heijboer in Rotter dam." Tijdens de ingreep werd dui delijk dat het kraakbeen in de rechterknie niet in orde is. „Kraakbeen behoort hard te zijn", legt De Nooijer uit, „maar ik heb een plek ter grootte van een rijksdaalder die zacht is. Verder zit er ook nog een gat in, ter grootte van een kwartje. Dat gat moet her stellen door middel van litte kenweefsel. In het zachte ge deelte zijn nu negen gaatjes geboord om de doorbloeding te stimuleren." Op krukken De Nooijer mag de knie de eer ste weken absoluut niet belas ten. Daarom moet hij zich zes weken op krukken voortbewe gen. Hierna mag hij de belas ting enigszins opvoeren. „Ik besefte pas op de terugweg naar Heerenveen dat dit maanden gaat duren. Het is een enorme teleurstelling voor me, net nu met Heerenveen de Champions League (de Friese club staat op de derde plaats) lonkt. Maar ja, ik zal de knop toch moeten omzetten. Mis schien dat als het weekeinde voorbij is, ik er weer wat zon niger tegenaan kijk." Aan stoppen wil hij absoluut niet denken. „Ben je gek. Ik ben pas 29. Ik heb even tijd nodig om uit deze dip te komen, maar ik ga er maandag weer voor. Tot nu toe ben ik altijd sterk terug gekomen na blessures. Daar houd ik me maar aan vast."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21