Indonesië kan naar de stembus Westen eist voor eind volgende week vredesgesprek Kosovo PZC Colombiaanse president regelt zelf hulpverlening EU erkent registratie van homoparen niet Boze orthodoxe joden betogen massaal Filipijnse rebellen overvallen dorpen buitenland Parlement aanvaardt pakket vergaande hervormingen Pepdrankjes vormen risico voor kinderen Bakermat Beatles heropent Charles mag krakers verjagen Doodstraf voor moord op toeristen Amerikaanse actie in Noord-Irak Pasje voor moslimparen Koraalrif Australië vervuild Britse gevangenen op vrije voeten in ruil voor elektronische bewaking Brand in pijpleiding Ikea beticht van discriminatie op grond van ras jftytujc Jut, Jjjjj vrijdag 29 januari 1999 van onze redactie buitenland JAKARTA - Het Indonesische parle ment heeft gisteren een pakket verre gaande politieke hervormingen goed gekeurd. Daarmee is de weg vrij om op 7 juni de eerste vrije verkiezingen sinds tientallen jaren te houden. De voornemens die het vijfhonderd le den tellende Huis van Afgevaardigden unaniem heeft aangenomen behelsen de grootste politieke verandering in het land sinds de grondwet van 1945. De hervormingen betekenen dat het aantal politieke groeperingen niet meer is beperkt tot de drie toegestane blokkenen dat de invloed van het leger wordt teruggedrongen. De strijd krachten staan 37 van hun 75 gereser veerde zetels in het Huis van Afgevaar digden af. Het hoogste parlementaire lichaam, de Raagevende Volksraad (MPR), krijgt 700 in plaats van duizend leden. Onder de geschrapte zetels zijn alle 38 militai re. De strijdkrachten blijven evenwel ook in dit lichaam vertegenwoordigd, want het hele Huis van Afgevaardig den zit in de MPR. De voorheen enige toegestane politieke blokken, de rege rende Golkar partij, de Verenigde Ont wikkelingspartij (UDP) en de Indone sische Democratische Partij, hebben geen vaste zetels meer in de MPR. Onlusten De regering van president Habibie had de parlementariërs tot vandaag de tijd gegeven om hervormingen te aanvaar den die verkiezingen in juni mogelijk maken. De regering vreest nog meer ongeregeldheden als die worden uitge steld. Het land wordt geplaagd door een economische crisis en de daaruit voortvlooiende bloedige onlusten. Pre sident Soeharto zag zich hierdoor in mei vorig jaar na 32 jaar gedwongen af te treden. De nieuwe wind die in Jakarta waait zou er ook toe kunnen leiden dat het in 1976 geannexeerde Oost-Timor toch onafhankelijk wordt. Jakarta speelde woensdag voor het eerst publiekelijk met die gedachte'. Legerleider gene raal Wiranto zei gisteren een dergelijk besluit te zullen steunen. Op de suggestie is evenwel lauw gerea geerd door voorstanders van de onaf hankelijkheid. Ze vrezen dat Jakarta zich na 23 jaar verwoestend schrikbe wind aan de verantwoordelijkheid voor de rampspoed in Oost-Timor wil onttrekken. Een diplomaat in de Indonesische hoofdstad concludeert dat Jakarta geen tijd en geld wil steken in Oost-Ti mor en dat de internationale gemeen schap puin mag ruimen na de onafhan kelijkheid. RTR/ANP door Tony van Lierop BRUSSEL - Homoseksuele pa ren die hun partnerschap offici eel hebben laten registreren, kunnen hier in andere landen van de Europese Unie geen rechten aan ontlenen. In alle ge vallen blijft voorlopig het ge meenschapsrecht van de EU voorrang houden. Dat EU-recht voorziet niet in een erkenning van homoparen. Dat heeft het Europese Hof van Justitie in Luxemburg gisteren geoordeeld in een zaak die was aangespannen door een Zweed se EU-ambtenaar. De man woont samen met zijn vriend. BRUSSEL - Energiedrankjes, die stimulerende stoffen als ca feïne en taurine bevatten, kun nen risico's met zich meebren gen voor kinderen. Zeker als kinderen normaal weinig koffie of thee drinken kan de consumptie van energie drankjes leiden tot veranderd gedrag, zoals ongerustheid, ze nuwachtigheid of irritatie. Dat concludeert het weten schappelijk comité voor levens middelen van de Europese Com missie in een eerste studie. Ook voor zwangere vrouwen is het gebruik van energiedrankjes niet zonder risico. ANP Hun partnerschap is in Zweden officieel geregistreerd. De amb tenaar van de Raad van Europe se ministers woont nu in Brus sel. Samen met zijn vriend wil hij dat zijn werkgever hen de zelfde rechten toekent als ge trouwde medewerkers. De Raad weigert dit. Voor de Europese rechter wilde de Zweedse ambtenaar afdwin gen dat zijn werkgever hem niet discrimineert. Het Hof in Luxemburg zegt dat een Euro pese instantie als de Raad van ministers, die de vergaderingen van EU-bewindslieden coördi neert, zich moet houden aan het gemeenschappelijke recht. Dat EU-recht erkent geen registra tie van homoparen, ook als het gaat om burgers uit landen waar die registratie wel is toegestaan. Om homoparen dezelfde rech ten te geven is een wijziging van het statuut van ambtenaren no dig. Deze wijziging laat al jaren op zich wachten. GroenLinks- europarlementariër Lagendijk dringt aan op een snelle aanpas sing van het statuut. Het nieuwe Verdrag van Amsterdam, dat nog niet in alle lidstaten is gera tificeerd, verbiedt discriminatie op grond van seksuele geaard heid. „In Nederland, Zweden, Dene marken, Frankrijk en binnen kort ook in Duitsland en België is het al mogelijk voor partners van hetzelfde geslacht zich te laten registreren", zo zegt La gendijk. ,,De uitspraak van het Hof toont aan dat er nog steeds grenzen zijn in Europa." ANP JERUZALEM - Meer dan vijf uizend ultra-orthodoxe joden betoogden gisteren in de voornamelijk door vertegenwoordigers van de ze stroming bewoonde wijk M<a Shearim in Jeruzalem. Zij eisen de vrijlating van drie mensen die worden verdacht van de aanslag die twee maanden geleden is gepleegd op een christelijke vrouw die zending in haar ongeving zou hebben bedreven. foto Menahem Kahana/AFP LONDEN - De Casbah Coffee Club in Liverpool opent bin nenkort opnieuw de deuren. In het keldercafé vonden in 1959 enkele van de eerste optredens plaats van The Beatles, toen nog met Pete Best als drummer. De broer van Pete, Roag Best, wil de kroeg, waar in 1962 voor het laatst een pint werd getapt, nieuw leven inblazen. De her opening is gepland voor augustus dit jaar. Best hoopt dat het café voor Beatles-fans net zo'n attractie wordt als het geboortehuis van Paul McCartney, de Strawber ry Fields en Penny Lane. Er wordt nog gezocht naar een gids die de bezoekers de geschiedenis van het Casbah-café uit de doeken kan doen. DPA LONDEN - De Britse kroonprins Charles is gisteren door een rechtbank gemachtigd om hippies van zijn landgoed in Corn wall te jagen. De groep bivakkeert er al vier maanden. Charles en vier andere landeigenaren in de streek willen de in dringers met hun circa vijftig karren, woonwagens en auto's weg hebben. Ze hadden beloofd voor nieuwjaar te vertrek ken maar deden dat met. De prins en de vier andere landeige naren stapten vervolgens naar de rechtbank. AFP/DPA HAVANA - Twee Cubanen hebben de doodstraf gekregen we gens de moord op twee Italiaanse toeristen in september vorig jaar. De twee Italianen werden dood gevonden op een strand op twintig kilometer buiten de hoofdstad Havana. De ver dachten gaven toe dat ze in november 1997 een Duitse toerist hadden vermoord en in augustus vorig jaar een Canadees. Een woordvoerder van het Cubaanse ministerie van Buiten landse Zhken zei gisteren dat het vonnis woensdag was ge vallen. De twee kunnen nog in hoger beroep gaan. De dood straf wordt op Cuba maar zelden toegepast. RTR/AFP ANKARA - Twee Amerikaanse gevechtsvliegtuigen hebben gisteren drie raketten afgevuurd op een Irakese luchtafweer- installatie in de noordelijke no-flyzone. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht op de Turkse basis Incirlik gebeurde dat uit zelfverdediging nadat de toestellen waren beschoten door luchtafweerge schut. Twee Irakese vliegtuigen hebben gisteren het vliegverbod in de noordelijke zone geschonden, zo meldde de Amerikaanse luchtmacht. RTR/AFP KUALA LUMPUR - De Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur gaat moslimparen die daar in het huwelijk treden in plaats van een trouwboekje een elektronisch pasje uitreiken. Zo kan de islamitische politie direct verifiëren dat zij echt ge trouwd zijn, heeft de krant Sun gisteren bericht. Seks buiten het huwelijk is voor de islamitische wet verbo den. De politie valt op die verdenking stelselmatig hotelka mers binnen. Het is de bedoeling dat politieagenten worden uitgerust met draagbare kaartlezers. AP SYDNEY - Het Great Barrier Reef, het grootste onderzeese natuurgebied ter wereld en een van de wereldwonderen, is een van de tien meest vervuilde plekken van Australië. Tot deze conclusie is het Wereldnatuurfonds gekomen na een onderzoek van twaalf maanden. AFP van onze redactie buitenland BOGOTA - De Colombiaanse president Andres Pastrana heeft gisteren zelf de coördina tie op zich genomen van de hulpverlening in de stad Arme nia, die maandag door een aard beving vrijwel is verwoest. De autoriteiten slaagden er niet in voedsel en andere hulpgoederen op de juiste plaats te krijgen. „Ik ben gekomen om orde te schep pen", zei Pastrana, die de ko mende dagen met zijn hele rege ring in Armenia verblijft. Onder de 250.000 daklozen neemt de honger toe, evenals het gevaar van epidemieën. Nadat levensmiddelenzaken waren geplunderd, stuurde de regering meer militairen naar de stad om ongeregeldheden te voorkomen. Inmiddels is door de lucht meer dan duizend ton voedsel en an dere hulpgoederen aangevoerd, maar Pastrana heeft verordon neerd dat die pas verdeeld mo gen worden als de hulpverle ning goed is geregeld. Massagraven Omdat er niet voldoende lijk kisten zijn voor alle slachtoffers en er nauwelijks materieel is om graven te delven, leggen veel mensen hun omgekomen fami lieleden in een geïmproviseerd van onze redactie buitenland LONDEN - Een eerste groep van 57 Britse gedetineerden is gisteren vervroegd vrijgelaten in ruil voor de belofte dat zij een elektronische armband dragen. De Britse autoriteiten, die kam pen met overbevolkte gevange nissen, willen dit systeem uit breiden. Officieel is de invrijheidstelling f onder elektronische bewaking bedoeld om de terugkeer in de Imaatschappij te vergemakkelij ken, legde een functionaris van het gevangeniswezen gisteren uit. Hij zei te hopen op minder recidivisme. Hij ontkende dat cle Britse regering de beruchte overbevolkte penitentiaire in stellingen met de armbanden wil 'opschonen'. Voorlopig wordt de maatregel toegepast op gevangenen met straffen tussen drie maanden en vier jaar. Deze gevangenen wor den twee weken tot twee maan den eerder op vrije voeten ge steld In ruil daarvoor moeten ze een elektronische armband dra gen waarmee kan worden vast- jgesteld waar zij zich bevinden. Ze moeten tussen 19 en 7 uur in Ihuis blijven. De dienst gevangeniswezen stelt dat 7500 gedetineerden ivoor de stap in aanmerking ko oien, Na de eerste groep van 57 gedetineerden, verlaten van daag zestig gedetineerden de gevangenis en maandag nog eens 180. Op termijn zouden on geveer 30.000 gevangenen van dit bewakingssysteem kunnen profiteren; bijna de helft van de bevolking achter de tralies (66.000). Het aantal gedetineer den is sinds 1992 met 30 procent gestegen. AFP graf onder slechts enkele centi meters aarde, meldt de krant El Tiempo. Om het uitbreken van besmette lijke ziekten te voorkomen zou den de honderden geborgen lij ken eigenlijk verbrand moeten worden, maar het crematorium van Armenia op de centrale be graafplaats is sinds de aardbe ving buiten bedrijf. Crematori umdirecteur Carlos Alberto Morena zei dat hij een massa graf voor vierhonderd lichamen wil laten graven. Kinderen De autoriteiten waarschuwen voor roof van kinderen die al leen rondzwerven omdat ze hun ouders zijn kwijtgeraakt. De kinderbescherming heeft aan gekondigd dat mensen die een kind komen zoeken in een op vangcentrum aan een strenge identiteitscontrole zullen wor den onderworpen. Pas gisteren begon er iets meer duidelijkheid te komen over de toestand in de dorpen rond de steden Armenia en Pereira. Be woners uit dat gebied slaagden erin via grote omwegen te voet Armenia te bereiken. Sommi gen waren dagen onderweg ge weest. Zij vertelden dat ook in hun omgeving grote verwoes tingen zijn aangericht door de aardbeving. DPA/AFP CAIRO - Egyptische brandweerlieden brengen materieel in stelling om een enorme brand in een gebroken oliepijpleiding te blussen. De brand onstond gisteren in onbewoond gebied ten zuiden van Cairo. De vlammen bereikten een hoogte van zeventig meter. De pikzwarte rookkolom was tot ver in de om trek te zien. Er vielen geen slachtoffers. Brandweerlieden wierpen een muur van zand op rond de brand, maar hadden die na vijf uur nog niet bedwongen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. foto Norbert Schiller/AP PARIJS - Het meubelwarenhuis Ikea is in Frankrijk in opspraak gekomen, omdat het geen zwar ten zou aannemen voor de ver spreiding van catalogi. Het mi nisterie van Werkgelegenheid heeft een onderzoek ingesteld en de antiracismebeweging MRAP is van plan het waren huis voor de rechter te dagen. De beschuldiging is geuit door twee vakbonden in Lyon, die zeggen dat de negen Ikea-vesti- gingen in Frankrijk van het hoofdkantoor een e-mail heb ben gekregen, waarin staat dat ze geen zwarten mogen inhuren voor de verspreiding van cata logi. ,,Neem voor dit werk geen kleurlingen aan", zo staat vol gens de bonden in de bood schap, „omdat de deuren voor hen helaas niet zo makkelijk opengaan". Woordvoerster Isabelle Cre- moux van Ikea-Frankrijkzei te gen het persbureau Associated Press dat het bedrijf zelf een on derzoek was begonnen, dat mo gelijk tot het ontslag van de schuldige zou leiden. Volgens Cremoux was de brief een 'per soonlijk initiatief' van een werknemer die niets met het personeelsbeleid te maken heeft. Ook zei ze dat Ikea zich in zijn personeelsbeleid nooit schuldig heeft gemaakt aan ras sendiscriminatie. AP (Advertentie) van onze redactie buitenland BRUSSEL - De NAVO en de zes landen van de Contactgroep voor het voormalige Joegoslavië willen Joegoslavische en Servi sche leiders en de leiders van de etnische Albanezen in Kosovo voor eind volgende week rond de tafel hebben om te praten over vrede in de Zuid-Servische provincie. De Franse president Chirac en de Britse premier Blair lieten gisteren vanuit Pa rijs weten dat ze bereid zijn een eventueel akkoord voor Kosovo met grondtroepen te begelei den. Onder voorzitterschap van de Contactgroep zouden de strij dende partijen op een geïsoleer de plek, waarschijnlijk in Frankrijk of in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen, twee weken de tijd krijgen om vrede te slui ten en te komen tot een over gangsregeling naar autonomie voor Kosovo. Het Westen zou bereid zijn dit 'Kosovo-Dayton' onder dreiging met geweld af te dwingen. Dat blijkt uit opmerkingen van de Duitse minister van Buiten landse Zaken Joschka Fischer, die gisteren veel meer dan de se cretaris-generaal van de NAVO Javier Solana en VN-secretaris- generaal Kofi Annan, bereid bleek tot duidelijke uitspraken. Fischer zei in Bonn dat Rusland - vanwege de banden met Servië een onzekere factor in de Con tactgroep - bereid zou zijn de plannen te steunen. NAVO-chef Solana zei gisteren tijdens bliksembezoeken aan Den Haag en Brussel dat er bin nen het bondgenootschap over eenstemming is over de poli- tiek-militaire strategie voor Kosovo. Volgens diplomaten zal de NAVO-dreiging met geweld vandaag worden gevolgd door een 'politiek ultimatum' van de Contactgroep (VS, Rusland, Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië) die bijeen komt in Londen. De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Robin Cook zou dan die bood schap waarschijnlijk morgen overbrengen aan de Joegoslavi sche president Milosevic. De gewenste vredesgesprekken die binnen een week op straffe van militair ingrijpen moeten beginnen, hebben een aantal uitgangspunten: zelfbestuur voor de provincie, vrije verkie zingen en een politiemacht die een weerslag is van de etnische verdeling in Kosovo. Waarne mers zullen drie jaar lang toe zien op de uitvoex-ing van het vredesakkoord. U£K Het Kosovo Bevrijdingsleger UQK wordt voor het eerst geac cepteerd door de internationale gemeenschap als volwaardig gesprekspartner. Maar het U£K weet ook dat als het niet ingaat op de westerse 'uitnodiging' en Jamdonuts Heerlijke donuts gevuld met frambozen-bessenmoes. PerSstuks n /7/7 van 3.45 voor y y de Joegoslavische president Milosevic dat wel doet, het aan zijn lot wordt overgelaten. Deze week werd opnieuw dui delijk hoe dubieus de rol is van de Joegoslavische autoriteiten bij de strijd in Kosovo. De Was hington Post publiceei'de afge luisterde telefoongesprekken waaruit blijkt dat het bevel voor het bloedbad in Racak - 45 do den - ï'echtstreeks van de Joego slavische regering kwam. Bo vendien blij kt uit de tapes dat de Sexwische autoriteiten er alles aan hebben gedaan om de moox-- den te verhullen. Een Joegosla vische functionaris deed de banden gis-teren af als een actie van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA DPA/RTR/ANP van onze redactie buitenland COTABATO - Een groep van ongeveer duizend islamiti sche rebellen op het Filipijn se eiland Mindanao heeft gis teren drie dorpen overvallen. Het gaat onx ledexx van het Moro Islamitische Bevrij dingsfront (MILF), een ter reurbeweging die al twintig jaar lang probeert om van het eiland Mindanao een onaf hankelijke islamitische staat te maken. De overvallers ne geerden het bestand tussen de strijdende partijen op het eiland. De MILF-actie vond plaats in de omgeving van Mids- ayap, 900 kilometer ten zuid oosten van de hoofdstad Manilla. Ze richtten weg blokkades op en beletten de inwoners hun dorpen te ver laten. Schending De plaatselijke legercom mandant, genei'aal Rolando Bautista, heeft de plaatselij ke autoriteiten met de MILF- leden laten ondex-handelen, maar hij dreigde ook militair in te grijpen. Volgens een mi litaire woordvoerder is de in name van de doxpen een fla grante schending van de overeenkomsten die het MILF eerder met de regering had gesloten. Die akkoorden bepalen onder meer dat de strijders hun kampementen niet gewapend verlaten. Het bestand zou gisteren ingaan. De incidenten lijken te wij ten aan het feit dat een aantal rebellen niet tijdig op de hoogte is gebracht van het bestand. Een MILF-com- mandant had om 48 uur uit stel gewaagd. De tussen regering en rebel len gemaakte afspi-aken moeten een eind te maken aan de opgelaaide strijd in de streek. Daai'bij kwamen de afgelopen drie dagen dei-tig mensen om het leven. Bij de overval op de dorpen hebben de i-ebellen naar ver luidt tientallen scholieren en een aantal leraren gebruikt om legereenheden op een af stand te houden. Sommige berichten spreken van een gijzeling. De Filipijnse presi dent Joseph Estrada heeft dat gisteren tegengesproken. Volgens hem is de situatie on der controle. MILF-voorman Mohager Iqbal riep de strij ders over de radio op eventu ele gijzelaars geen kwaad te doen. EFE/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5