Dobbeleir de nuchterheid zelve Het begon met een Hema-batje PZC Monopolie Dees vertoont slijtage Alleen overwinning telt voor HVV tegen hekkensluiter BSC sport vrijdag 29 januari 1999 2 31 Terneuzen-voorzitter: we moeten volgend seizoen tweede klasse spelen tussen schelde en grens vooruitzicht achter de schermen door Jan Roovers TERNEUZEN - In de najaars competitie van de lopende jaargang van het Terneuzense bedrijfsvollcybal (Bevobo) waren al voorzichtige signalen dat het team van Dees slijtage- plekken begon te vertonen. De voorjaarscompetitie bevestigt dat. Voor de 3-0-nederlaag te gen Foaks mochten eerder 'verzachtende omstandighe den' worden aangevoerd, om dat de ploeg slechts met vijf spelers aantrad. Maar op de vierde speeldag moest echt al les uit de kast worden gehaald om met 2-1 van Broomchemie te winnen. Eindelijk opent een ploeg de aanval op de jarenlange heer schappij van Dees. De wed strijd tegen Broomchemie stond niet alleen model voor het hoge niveau van de Terneu zense competitie, maar bracht alles om de toeschouwers in extase te brengen. Tegen een formatie die over loopt van routine en kwaliteit (Marc Boon, Kees Kosten, Jan en Ko de Ruijter, Piet Ritico, Willem van de Broecke) moest 'Broom' in de eerste set na 8-4 en 9-6 stevig in de achtervol ging. Een goed blok en een niet af te stoppen aanval brachten bij 9-9 de aansluiting en bij een 13-9-voorsprong de setwinst binnen bereik. Dees spartelde nog even tegen (13-12), maar zag op basis van een niet afla tende inzet bij de tegenstander de eerste set met 15-12 naar Broomchemie gaan. In de tweede set stelde de rege rend kampioen orde op zaken. Na 10-4 kwam Broomchemie nog wel naar 10-8 terug, maar een goede serie van Ritico was goed voor 15-8 en 1-1 insets. In de derde en beslissende set groeide de wedstrijd uit tot een echte thriller: Dees liep naar 5- 2 weg, had de overwinning voor het grijpen, maar moest toestaan dat zijn tegenstander nog naar 5-5 kwam. Op dat cruciale moment gaf de routine de doorslag: 7-5 voor Dees en de 2-1-zege. Wil het de aanval op de koppositie doorzetten dan moet Broomchemie zich op minstens één plaats verster ken. In de schaduw van deze hoofd klassetopper won Foaks ge makkelijk van Dow (15-12 15- 5 8-4) en zette Neelemans te genstander Artland Artland met 3-0 aan de kant. In de eer ste klasse B schoot De Pooter uit zijn slof tegen De Pannen- schuur (3-0). door Peter van Kouteren TERNEUZEN - Edd.v Dobbe leir is aan zijn tweede seizoen bezig als voorzitter van voet balvereniging Terneuzen en heeft er nooit een geheim van gemaakt dat de club aan de hand van een meerjarenplan naar het hoogste amateurni veau wil. Na een teleurstellend eerste jaar staan de rood-zwar- ten er dit seizoen goed voor. Dobbeleir (57) voelt dat het voetbal weer leeft binnen de grootste club van Zeeland, ge niet van het 'wij-gevoel' en kent maar één opdracht. „We moeten volgend seizoen in de tweede klasse spelen." Hij herhaalt het een paar keer tijdens een gesprek, waarin de preses open kaart speelt en op zijn praatstoel zit. Herstellend van twee lichte hartaanvallen heeft hij zijn werk nog niet her vat, maar zich wel al op het voetbalveld laten zien. „Drie dagen nadat ik in Gent was ge dotterd, overleed mijn vader plotseling aan een hartaanval. Ik praatte met hem hele dagen over voetbal. Voor hem was er maar één club: Terneuzen. Dan valt dat weer even tegen. Zelf moet ik volgende week op con trole. Ik voel me hetzelfde als ervoor. Niet beter, niet slechter. Een kwestie van afwachten." Het is de week na de eclatante 7-0 zege op concurrent Virtus. De voorzitter zegt te hebben genoten van het spel en de teamgeest, maar verder niet warm of koud te worden van de euforie die binnen de club is ontstaan. „We winnen twee wedstrijden, staan weer mee aan kop en opeens is er weer een hallelujah-stemming. Daar sta ik ver boven. Voor mij telt alleen het resultaat aan het einde van de competitie." Je bent al jarenlang lid, van Terneuzen. Waarom ben je pas anderhalf jaar geleden tot het bestuur van Terneu zen toegetreden? „Ik ben altijd een Terneuze- naar geweest en wel eens eer der benaderd om voorzitter te worden. Ik ben er nooit inge stapt, omdat er mensen rond liepen die dingen uitdroegen voordat ze uitgekristalliseerd Eddy Dobbeleir: „We winnen twee wedstrijden, staan weer mee aan kop en opeens is er een hallelujah-stemming. Daar sta ik ver bo ven." foto Charles Strijd waren. Je kunt in een club als Terneuzen geen beleid voeren door telkens een jaar vooruit te kijken. Dat vraagt om een meerjarenplan van minstens drie, maarliefst vijfjaar." Ben je tevreden over je eer ste jaar als voorzitter „Ik kwam op een moeilijk mo ment, omdat het eerste elftal was gedegradeerd. Ik vond wel dat er goede jeugd was, maar tussen opleiden en opleiden zit verschil. Op technisch gebied moest er aan onze jeugdoplei ding veel worden verbeterd. Paul Telussa geeft de komende weken een trainersopleiding binnen onze vereniging. Daar kan iedereen die belangstelling heeft aan meedoen. Ik ver wacht er veel van." „Ik heb het bestuur flink inge krompen, omdat je flexibel moet zijn en tot daden moet overgaan. Hoe meer bestuurs leden, hoe meer er gediscussi eerd wordt. We hebben nu een dagelijks bestuur van vier man, ondersteund door nog eens drie man. Dan kun je krachtig optreden. De vereni ging heeft ons beleid uiteraard wel goedgekeurd." I-iet eerste j aar is heel moeilij k geweest. Je hoopt op iets dat niet is gekomen. Maar als je na een degradatie niks doet, de gradeer je misschien weer. We hebben vorig jaar een paar ver sterkingen gehaald. Dan mag je niet direct een kampioen schap verwachten. Het is me wel tegengevallen dat we geen periodetitel hebben gehaald. Maar binnen de vereniging is de kritiek meegevallen." Wat zijn de speerpunten van jullie beleid? We will en in het amateurvoet bal op het hoogste niveau voet ballen. Terneuzen is de groot ste club van Zeeland en heeft een prachtige accommodatie. Dan mag je niet in de derde klasse voetballen. We hebben voor dit seizoen meer spelers van buitenaf aangetrokken. Als het dan aanvankelijk niet loopt zoals het moet lopen, dan krijg je kritiek. Dat vind ik niet erg en eigenlijk wel terecht. Het zou te gek zijn geweest als er was gezegd dat het lekker liep. Toch leeft er iets in Ter neuzen. We hebben een sup portersvereniging met zo'n 140 leden. Zondag, uit naar Virtus, zat de supportersbus tjokvol en reden er auto's achteraan." De seizoenstart viel tegen. Heb je zelf nooit eens getwij feld? „Ik ben nooit in paniek ge weest, maar wel eens teleurge steld. Ik heb altijd gezegd dat we het zullen halen. Wij moe ten volgend seizoen in de twee de klasse spelen. Het maakt mij niet uit op welke manier, maar de spelers hebben er zelf van gemaakt dat ze met dit materi aal kampioen moeten worden. We hebben een ontzettend goe de mix van eigen spelers, jon gens van buitenaf en jeugdspe lers diezijn ingepast. Het is ons vaak verweten dat we de jeugd geen kans zouden geven, maar ze komen door schorsingen en blessures wel aan de beurt. Daar heb ik veel jaa^nsen van moeten overtuigen. Koel Al- berti en Dennis de Kraker zijn nu basisspelers, die vorig sei zoen nog in de A's speelden." „Binnen onze club is de jeugd afdeling trouwens het moei lijkst te leiden. We hebben ge lukkig goede mensen op de juiste plaats. Daar neem ik mijn petje voor af. We hebben alleen te weinig mensen. Onze club heeft een prachtig jeugd honk, maar het zou veel meer open kunnen zijn. Als er gere den moet wordefi, zijn het al tijd dezelfde ouders. Het irri teert me mateloos dat ouders hun kinderen hier maar dum pen en vervolgens ook nog eens een leider of trainer de zwarte piet toespelen." Is Telussa volgend seizoen opnieuw trainer van Ter neuzen? „We hebben een intentiever klaring om met elkaar verder te gaan. Je gaat toch niet met een trainer, spelers of een voorzit ter voor iets kortstondigs in zee? We hebben allemaal ver trouwen in elkaar. Maar ook Paul weet wat er moet gebeu ren. Op een bepaald moment kun je een oordeel vellen en uit spreken of je met elkaar verder gaat of niet. Dat geldt trou wens ook voor een voorzitter. Als die het beleid niet kan waarmaken, dan houdt het op. Je moet het als grote groep waarmaken, niet als individu alisten." Een fraaie accommodatie, veel ambities. Hoe zwaar drukt dat op jullie begro ting? „Zo'n complex kost enorm veel geld en vergt een financieel strak beleid. Om meer financi ële armslag te krijgen, moet je hoger spelen. Dat levert spon sors op. Wij mikken op drieja rige contracten, want dan weet je wat je kimt investeren. We hebben een verlies-en winstre kening gemaakt van de afgelo pen jaren. Er is al behoorlijk veel afgelost. We hebben na de heropening van ons complex zware uitgaven moeten doen. Dat heeft een verlies tot gevolg gehad. Daar schrik ik niet van. Maar we hebben wel alle baten naar de juiste kostenplaatsen gebracht. Er zit nu groei in het aantal sponsors. Grote, mid delgrote en mensen die een bord plaatsen. Maar alles staat of valt met een beter resultaat. Het is allemaal één vicieuze cirkel. Want let op hoor: als we in de tweedeklasse spelen, zijn we pas echt los." van onze sportredactie TERNEUZEN - Met overwin ningen voor Terneuzen, Axel en Terneuzense Boys en nederla gen voor HVV'24 en AZVV was de eerste volledige speelronde na de jaarwisseling niet voor al le Zeeuws-Vlaamse ploegen even succesvol. Maar wat niet fs, kan uiteraard nog komen. Op het programma voor het ko mende weekeinde staan onder meer: BSC-HW'24, Terneuzen- Internos, Rood Wit W-Axel. Ter neuzense Boys-Yerseke en AZ- W-GPC. HVV'24 HVV'24 ervoer in een tijdsbe stek van amper acht dagen de twee uitersten van de voetbal sport. Twee weken terug was er na de 1-0-zege op Longa een ju belstemming, vorige week na de 3-2-nederlaag tegen TAC/BWB diepe rouw. Hoewel dat laatste wel meeviel, beweert Pascal de Block. „We wisten bij voorbaat dat TAC/BWB een goeie ploeg was", legt de verdediger uit. „Alleen: we stonden heel lang met 2-1 voor en dan hóóp je ui teraard dat dat zo blijft. Maar toen het eenmaal 2-2 werd, dacht ik meteen: nu is de 2-3 niet vermeer weg." De verdedigende speelwijze, die HW de laatste weken tot de zij ne heeft gemaakt, had dus bijna opnieuw succes. Maar waar de ploeg tegen Longa in verdedi gend opzicht geen steken liet vallen, daar waren tegen TAC/BWB twee fouten fataal. Boezemde de nummer drie van de ranglijst vooraf het nodige ontzag in, de tegenstander van zondag doet dat niet. In BSC (uit) treft HVV immers de num mer laatst van de ranglijst, die in elf wedstrijden nog maar tot twee winstpunten kwam. „We moeten zondag winnen", beseft De Block. „Ieder ander resul taat zou heel slecht zijn." Terneuzen In de strijd om de titel in de der de klasse van het zondagvoetbal boekte Terneuzen vorige week een even knappe als opzienba rende 7-0-zege op Virtus (uit). Na de overwinning op Vlissin- gen mocht Terneuzen opnieuw drie punten aan het totaal toe voegen. Het verschil met alle voorgaande wedstrijden was, zegt Leo Kayser, „dat elke kans raak was." Niettemin is het ook de verdedi ger opgevallen dat de Zeeuws- Vlamingenbeter bezig zij n dan vóór de winterstop." „We speel den zondag best goed, gaven weinig kansen weg en creëerden er zelf genoeg. De ruime over winning betekent echter nog niet dat we er al zijn", zegt Kay ser. „Het is belangrijk dat we met beide benen op de grond blijven staan en de lijn vasthou den die we nu te pakken hebben. Laten we ook wel zijn: je kunt beter zeven keer met 1-0 winnen dan één keer met 7-0 Het besef is er ook dat „we zon dag weer voor een heel andere wedstrijd staan." Thuis tegen Internos mag Terneuzen zich wapenen tegen een ploeg die de ene week beter presteert dan de andere. „We moeten niet te makkelijk over Internos den ken", waarschuwt Kayser. „Twee weken terug wonnen ze toch ook met 4-1 van Virtus. En na de uitslagen van zondag zul len ze het accent waarschijnlijk nog meer op de verdediging leg gen dan ze al van plan waren." Axel Axel verraste de buitenwacht zondag met een 2-1-overwin ning op het hooggeklasseerde Internos. Intern echter was vooraf het binnenhalen van drie punten al uitgangspunt, be weert Ludwig van Gremberghe, een van de doelpuntenmakers. „Na de 1-1 tegen Patrijzen ge lóófde iedereen er weer in. Dat kon je merken aan de sfeer in de groep, maar dat kon je ook mer ken tijdens de training." Gedre ven door de wil om de aanslui ting met de middenmoot te herstellen, wilde Axel met name na de 2-1, kort na de rust. van geen wijken meer weten. „Het was spannend, dat wel", aldus Van Gremberghe. „Maar die drie punten hadden we hard no dig." Zondag wacht Axel de uitwed strijd tegen het St. Willibrordse Rood Wit. dat met 14 punten uit 11 duels één punt meer dan de ploeg van trainer Edy de Witte heeft. „Als we winnen, kunnen we een belangrijke slag slaan", denkt Axels aanvaller. „Niet al leen omdat we in dat geval wat meer afstand van de laatste plaatsen nemen, maar ook om dat dan ook de derde en vierde plaats weer binnen bereik ko men. Handhaving staat voorop, maar een periodetitel zou toch ook best mooi zijn?" Axel mist zondag alleen Job Zwegers nog. Doelman Carlo de Deckere maakte zijn rentree vo rige week in het tweede. Terneuzense Boys Terneuzense Boys behaalde vo rige week een nuttige en regel matige 2-0-zege op SKNWK (uit). Waar de tegenstander vooraf nog werd gevreesd, daar bleken de Terneuzenaren tij dens de wedstrijd zelf weinig moeilijkheden te ondervinden. „Eigenlijk had het méér dan 2-0 moeten zijn", vindt middenvel der Ayhan Atmaca. „Zowel voor als na de rust hebben we een aantal opgelegde kansen laten liggen." Met Kapelle en WC'68 nog thuis en SSV'65 nog uit, hoopt Atmaca nog altijd op een glorieus slot van het seizoen. „We staan nog wel op een paar punten achterstand, maar we hebben alles nog in eigen hand. We krijgen nog kansen genoeg om het verschil goed te maken." Morgen treft Terneuzense Boys op eigen veld middenmoter Yerseke, dat na 11 wedstrijden goed is voor 17 punten. Kennen doet Atmaca de Bevelandse op ponent niet. „Maar van horen zeggen heb ik dat het altijd een lastige ploeg is. Ik denk ook dat- ze het meer van hun fysieke kracht moeten hebben dan wij. Kunnen we het voetballend op lossen, dan ik er in elk geval niet bang voor. Trainer Jaap Goossen hoopt morgen Leon Goossen en Tim- my Louwiesse (die beiden vori ge week vanwege een blessure ontbraken) weer tot zijn be schikking te hebben. AZVV Voor derdeklasser AZVV lij kt de kans op de titel na de 2-1-neder- laag tegen Meeuwen wel verke ken. „Het verschil van twaalf punten is te groot", denkt aan valler Jaap den Doelder. „Bo vendien heeft Meeuwen nog een wedstrijd meer te gaan." Voor alsnog richt de Axelse ploeg zijn vizier dan ook op een periodeti tel. Uit de eerste periode dateert nog het duel met GPC, dat voor morgen (thuis) op het program ma staat. AZW moet morgen wel de in breng missen van Gerben Steij- aert (spierblessure), Jaap den Doelder (liesblessure) en Jacco Koekkoek (knie-operatie). Vierde klasse In de vierde klasse van het zon dagvoetbal liet IJzendijke vori ge week drie belangrijke punten liggen in de derby tegen Bres- kens: 1-5. Omdat RCS opnieuw won (dit keer met 1-0 van Luc- tor'88) vergrootte de Souburgse ploeg zijn voorsprong tot zes punten. De twaalfde speeldag van het seizoen houdt voor RCS een uit wedstrijd tegen Vogelwaarde in. Van de subtoppers speelt zon dag alleen Breskens (tegen Sluiskil) thuis. Zowel voor Hon- tenisse (FC Bergen) als Steen (Luctor'88) staat een uitwed strijd op het programma. Clinge tenslotte krijgt Hansweertse Boys op bezoek en Hoofdplaat is vrij. In de vierde klasse van het za- terdagvöetbal speelt Zaamslag morgen opnieuw op eigen veld. Na SVD is dit keer Nieuwdorp de tegenstander. Dat is een heu se topper: tenslotte staat Nieuwdorp tweede met even veel punten als Zaamslag maar met één wedstrijd meer ge speeld. Spui ontvangt Wolfaartsdijk en Cadzand reist naar SVD af. Ludwig van Gremberghe, speler van Axel: „Handhaving staat voorop, maar een periodetitel zou toch ook best mooi zijn?" foto Charles Strijd Henk Janssen op late leeftijd besmet met tafeltennisvirus van onze sportredactie WESTDORPE - Het moet zo'n vijftien jaar geleden zijn, dat Henk Janssen zich ter afsluiting van zijn actieve sportcarrière wilde toeleggen op het tafel- tennnis. De inmiddels 53-jarige Westdorpenaar stopte bij het zaalvoetbalteam van Het Bonte Hert in Hulst en meldde zich aan bij tafeltennisvereniging STVin Sas van Gent. Janssen raakte al snel besmet met het tafeltennis virus, wierp zich op als bestuur der en verdiepte zich als trainer in de oefenstof. Henk Janssen begon op nul, be kwaamde zich op latere leeftijd in de technische aspecten van het spelletje en behoort nu tot de stuwende krachten achter de tafeltennisvereniging STV in Sas van Gent. Bovendien is hij trainer van ASOC in Cadzand. Daarnaast maakt de Westdor penaar deel uit van de trainers- en opleidingscommissie van het district Zeeland. Henk Janssen: ..Ik wilde mijn sportcarrière afbouwen en ben gestopt als keeper in het zaal voetbal. Het is enigszins uit de hand gelopen. Je moet mis schien wel een beetje gek zijn om dit te doen." Kroon Hij beschouwt het onlangs door STV georganiseerde Zeeuws kampioenschap tafeltennis als een hoogtepunt. Een kroon op het werk van de club en hij kijkt er nog altijd met veel voldoe ning op terug. „We hebben er een jaar lang veel werk aan ge had", vertelt Janssen. „Maar het was wel een heel mooi evene ment. STV werd vorig jaar uit- Henk Janssen wilde zijn sportcarrière afbouwen, maar door het tafeltennis is daar geen sprake meer van. foto Charles Strijd geroepen tot de vereniging van het jaar en beloond met de Boot en Buteynprijs. Je komt er mis schien ooit wel eens voor in aan merking, maar als je niets doet, val je natuurlijk buiten de boot." Janssen kwam op zijn werk bij Morres in Hulst tijdens de pau zes in aanraking met het tafel tennis en raakte al snel verslin gerd aan de sport. „In de kantine wérd op twee tafels gespeeld", vertelt hij. „Ik had het nooit eer der gedaan, maar leerde snel bij." Mensen met een beetje bal gevoel hebben een streepje voor, weet hijuit ervaring. „Oud- scheidsrechter Gerard de Schepper, de biljarter Jo d'Hooghe, Bert Suy uit Koe wacht: jongens die er wel wat van konden. Achteraf gezien stelde het niks voor. Wespeelden met te lichte balletjes en Hema- batjes, zoals wij dat noemen, Je hield de bal zo lang mogelijk op tafel, maar daar hield elke ver gelijking met het snelle spel van tegenwoordig op." Janssen kreeg de eerste beginse len vlot onder de knie en meldde zich aan bij STV in Sas van Gent. „Ik vond mezelf wel wat oud", bekent hij. „Maar er zijn zelfs mensen van zestig jaar. die nog lekker een balletje slaan. Zo ben ik er van lieverlee in gerold. Ik deed mee aan het Zeeuws kampioenschap en wist niet eens wat dat inhield." In een deelnemersveld van 54 man sleepte hij in de laagste catego rie direct de eerste plaats in de wacht. „We promoveerden met STV van de vijfde klasse naar de derde klasse van de afdeling en kregen er betere spelers bij Verhuizing Henk Janssen, in het verleden voorzitter van STV, tekende voor verhuizing van de sporthal naar het knusse buurthuis Sint- Albert en krikte daardoor het ledental op van tien tot een klei ne vijftig. Om voor aanwas van jeugd te zorgen, opperde hij het plan een trainerscursus te vol gen om een goede opleiding te kunnen waarborgen. „We had den een talentvolle jongen in onze vereniging die werd uitge nodigd voor de centrale training in Hulst. Peter Boon was trainer. Ik heb hem eerlijk gezegd dat ik er eigenlijk geen verstand van had en dat we binnen de vereni ging maar wat deden. Ik wilde me wel verdiepen en ben samen met Eugène Verdurmen van Reynaert op de trainerscursus gegaan. Het lijkt me trouwens makkelijker om binnen een gro te vereniging als trainer te be ginnen. Dan kun je van andere - ervaren - trainers veel leren. De 53-jarige oefenmeester leer de op de cursus een training op te bouwen en raakte als com missielid betrokken bij de cen trale training in Zeeland. Hij roemt de samenwerking met de Zeeuws-Vlaamse clubs. „Het geeft een goed gevoel om ie mand die helemaal niets kan binnen een paar jaar te zien groeien naar een leuk niveau. Als je eenmaal een niveau hebt. dan houd je dat in deze sport vast totdat je het lichamelijk niet meer aankunt." Mariska de Smet. Debuut De Smet in Wijk aan Zee OOSTBURG - Voorde 15-jarige Mariska de Smet uit Oostburg gaat vandaag een mooie droom in vervulling. De West-Zeeuws- Vlaamse schaakster debuteert in de zogeheten kroongroep van het Hoogovenstoernooi in Wijk i' aan Zee. Mariska de Smet neemt het daarin gedurende drie da gen op tegen vijf leeftijdsgeno- j ten. J De Oostburgse. die afgelopen i weekeinde voor de tweede keer l in haar carrière Zeeuws kampi- oen werd bij de meisjes, weet dat ze is ingedeeld in een sterke J groep. „Ik was wel verrast dat ik gebeld werd", vertelt ze. „Er zijn vijf niveaus. De sterkste meisjes spelen in de eregroep. Daarna komen de kroongroep, de hoofdgroep, de reservegroep en de talentengroep." Mariska de Smet werd vorig jaar zomer met een score van vijftig procent achtste tijdens het NK voor meisjes tot en met zestien j aar en kent zowat iede- I re deelnemer aan het Hoog- ovenstoernooi. „Je komt elkaar dikwijls tegen op toernooien. In mijn groep zijn ze allemaal wel stérk", spreekt ze uit ervaring. „Ik verwacht er eerlijk gezegd niet zo heel veel van." De VWO-scholiere logeert tij dens het toernooi bij één van haar concurrenten in Amster dam. „Ik ga vooral voor het ple zier", kijkt ze vooruit, „en ik wil natuurlijk ook in de hoofdgroep gaan kijken. De wereldkampi- oen (Kasparov), Anand, Piket, Timman: dat lijkt me wel mooi. Nee, ik heb me niet echt voorbe reid op dit toernooi. Sommige meisjes kennen wel twintig ope- ningen, maar ik verdiep me niet zo in de theorie. Het NK vorig jaar vond ik heel erg gezellig. Dat staat bij mij voorop. Maar het is natuurlijk wel altijd leuk om te winnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53