Op zoek naar voet van de keizer PZC Vieze vegen varia vrijdag 29 januari 1999 HEEFT UAL EEN RESERVE-AUTO ACHTER DE HAND IN HET BUITENLAND? Bei 0800 - 0503 of log in www.anwb.nl Tom Poes ên het monster Trotteldrom Toonder Studio's puzze! recept Frederik II en zijn gezelschap bewaren voorlopig hun geheimen het weer standplaats door i heo Haerkens De media in Indonesië genie ten ongekende vrijheid. Kritiek op de regering of de pre sident, het kan allemaal. Toch is censuur niet volledig afgeschaft en de censor bedient zich ouder wets van potlood en inkt. Mijn eerste confrontatie met de censuur was in de supermarkt. Op zoek naar leesvoer snuffelde ik door de Engelstalige tijd schriften. Het aanbod werd gedomineerd door vrouwenbla den: Cosmopolitan, Elle en der gelijke. Verveeld bladerde ik door de artikelen over woning inrichting, tien manieren om het leven in bed wat op te fleuren of de pondjes beter te beheersen. Niets bijzonders allemaal. Tot ik stuitte op een bladzijde met een vieze veeg. De veeg bestond uit twee vegen: een op de linker- en een op de rechterpagina en ze pasten pre cies op elkaar. De veeg was dus ooit een klodder geweest, meen de ik. Maar hoe komt zo'n klod der daar nou? Aan de linkerkant stond hij in een stukje tekst en aan de andere kant op een foto- tje. Uit het bijschrift maakte ik op dat fotomodel Kate Moss iets showde. De rok was zichtbaar, maar wat ze daarboven droeg niet. Of droeg ze daar misschien niets? Gelukkig waren er nog meer exemplaren van het blad be schikbaar. Nieuwsgierig sloeg ik de pagina op: Ja. hoor: een vieze veeg, weer over Moss' bo venlijf. Niets te zien. Nog een exemplaar, en het was opnieuw raak: ouderwetse censuur op bloot of bijna-bloot. Een paar weken later kocht ik een exemplaar van het Duitse Der Spiegel, een blad met vele honderden pagina's. Halverwe ge stond een fotootje bij een filmbespreking. Een man en een vrouw op een bankje, ze kijken elkaar aan terwijl de vrouw haar shirt optrekt. Daaronder draagt ze slechts een zwarte veeg en dat was geen toeval. Kama Sutra Nog wat later moet de censor het extra druk hebben gehad. Op de cover kondigde Cosmo politan een pagina of tien aan met standjes uit de Kama Sutra, de Indiase handleiding voor het liefdesspel. Benieuwd of ze daar een Halve inktpot aan besteed hadden, sloeg ik de pagina's op. Dat was gek, want waar stond het nou? Terug naar de index, even kijken en weer terug naar de bladzijden waar de instruc tieve gymnastiekoefeningen moesten staan. Niet dus. Maar ze waren wel aangekondigd! Toen ik nog eens keek, bleek dat er een heel smal reepje papier was blijven hangen: het restant van de uitgescheurde pagina's. Pornografie is verboden in In donesië. Wie het land binnen komt, moet in het vliegtuig al schriftelijk verklaren geen por no bij zich te hebben, evenmin trouwens als vuurwapens. Pikante bh's en blote borsten in een damesblad worden keurig bedekt. Hoe zit het dan met het schilderij van een Balinese schone, die Pasaraya (een soort Bijenkorf) op de afdeling kunst nijverheid verkoopt? De schil der heeft de pronte boezem van de levensgrote dame liefdevol vormgegeven. Wat ontbreekt is een zwarte veeg. GPD Advertentie Regel nü de Vervang-Auto® Buitenland bij uw Reis- en Kredietbrief. Dan zorgen wij ervoor dat u mobiel blijft over de grens. ANWB Zon vrijdag O onder 17.28 zaterdag op 8.26 Maan vrijdag O onder 6.25 zaterdag op 16.14 L Lagedrokgebied Oifc llchle sneeuw matige sneeuw zware sneeuw vV Het glijden van de stenen hield aan en uit het inwendige van de grot werd nu ook een geluid gehoord. Het was een stem, die hol en drei gend over de vlakte rommelde. „Maak open!" riep de stem en de echo's herhaalden: „Aakopenopenopenopen." Dit was te veel voor heer Ollie - en ook de professor werd door angst bevangen. In grote haast verlieten de beide monstervangers het terrein en beklommen struikelend de heuvel, terwijl de trotten verstijfd toekeken. „K-kom mee! "hijgde heer Bommel onder het gaan. „Het monster is ge-gevangen! We hebben onze p-pl-plicht gedaan!" Hij passeerde hijgend de toeschouwers en daalde met toenemende snelheid de weg af, die naar de stad leidde. Maar de geleerde hield al gauw de pas in. „Neen!" hoorde men hem mompelen. „Dezer vervluchting is niet richtig. Een wetenschappelijker heeft der plicht om hier te blij ven en weidere onderzoekingen te maken!Heer Ollie keek op noch om. Hij had alle belangstelling in verdere onderzoekingen verloren en pas toen hij tussen de huizen was, ging hij wat langzamer lopen. „Daar ligt de Albatros!" prevelde hij oplevend. „Gelukkig! Ik heb mijn plicht gedaan en nu kan ik rustig huiswaarts keren." Travelijn Trot, die hem over de verlaten kade tegemoetkwam, maakte echter een einde aan dit plan. „Ha, professor!" riep het ventje reeds van verre. „Goed dat ik je tref! We kunnen het monster vernietigen met de bom die ik hier heb. Kom mee!" Doorloper Horizontaal: 1Harssoort, huwelijk; 2. levenslucht, visuil; 3. voorstel, muziekteken; 4. bierpot, keerpunt in een ziekte; 5. raar, getal; 6. vulkaan in Italië, zeegod; 7. tocht, reputatie; 8. schermwapen, klei ne vlag; 9. hoofd v.e. moskee, graansoort; 10. Europeaan, rangtelwoord; 11. naar omlaag gaan, inwendig orgaan; 12. land in het Midden-Oosten, dom; 13. betaalplaats, alleenspel. Hans Belterman Verticaal: 1Wasem, Italiaans com ponist, azijn; 2. rivier in Frankrijk, melkzeef, soort papegaai; 3. voorzetsel, zeer buigzaam, kaarten- boek; 4. vriend, levens lucht, eenmaal; 5. scheepsstuur, staat v.d. USA, stad in Italië; 6. lid woord, hetzelfde, lak; 7. dicht bijeen, goed ge kookt, graanpakhuis; 8. gedroogd gras, verbond, bijna loodrecht; 9. klef, gevechtslinie, dus (La tijn). Oplossing donderdag Kraag, spaan, staar, traan, kwaal, patat, tiran, vork, lepel, kolos, plein, slaaf, klant, buurt. Het citaat is van A. C. Benson: „De schijn ophouden is de kostbaarste zaak ter wereld". Gebakken aubergine Chao qiezi is een oorspronkelijk gerecht uit Szetsjwan. Het wordt in Hong Kong veel opge diend in vegetarische eetgelegenheden. Het kan als een voorgerecht maar ook als een gerecht bij een uitgebreide Chinese maaltijd worden gege ven. Voorgerecht voor vier personen: 1 grote aubergi ne; 4 a 5 eetl. (arachide- of zonnebloem)olie; 2 knoflookteentjes, ragfijn gehakt; 1 eetl. fijngehak te verse gemberwortel; 1 gedroogde rode Spaan se peper (lombok rawit), fijn verkruimeld; 2 dl groenten- of kippenbouillon, event, van tablet; 1 eetl. Hoisinsaus (flesje - oosterse toko); 2 eetl. gembersiroop of honing; 1 eetl. lichte Chinese so jasaus; 1 eetl. Chinese tomatensaus of 1 eetl. to matenketchup; 1.5 theel. maïzena; zout; 1.5 theel. sesamolie. Spoel de aubergine onder stromend koud water. Verwijder de uiteinden. Snijd de aubergine in plakken met een dikte van 1 cm. Maak de plakken droog met keukenpapier. Verhit een wok. Laat de olie er door walsen. Roer knoflook, gemberwortel en gedroogde peper er door. Blijf roeren tot een blauwe walm verschijnt. Bak de aubergineplakken, eventueel bij gedeelten, snel aan weerszijden, boven een hoog afgestelde warmtebron, goudbruin. Reken voor het bakken van een plak op 3 minuten. Laat de plakken op keukenpapier uitlekken. Voeg aan de resterende olie in de wok bouillon, Hoisinsaus, gembersiroop of honing, sojasaus en tomatensaus of -ketchup toe. Roer alles krachtig door en laat alles enkele minuten zachtjes sudderen. Maak de maïzena aan met 1 eetlepel koud water. Roer het mengsel door de saus. Voeg naar smaak wat zout toe en roer er daarna sesamolie door. Warm de aubergineplakken dan nog even in de saus op Verdeel het gerecht over voorverwarmde borden of doe alles over in een voorverwarmde schaal. Leg er, noodzakelijk is het niet, 'bloemen' van tomaten bij. Tip: geef er droog gekookte rijst bij. Een hogedrukgebied staat morgen Door: Jordibloem en dit weekeinde garant voor vrij koud winterweer. Op de valreep komt januari dus nog met winters weer, maar of het begin februari ook nog koud is, blijft onzeker. Alles staat of valt met het zwaartepunt van het hogedrukgebied. Dit weekeinde ligt dat dichtbij ons land. Daardoor hebben we weinig wind en over het algemeen veel zonneschijn. Vanaf maan dag berekenen de atmosfeermodellen de kern boven de Britse ei landen. Met een naar noordwest draaiende wind kan dan zeelucht het continent opkomen en daarmee gaan de temperaturen weer in de lift. Vandaag wordt een fraaie winterdag. De laatste wolkenres tanten worden opgeruimd en vooral het tweede deel van de dag levert volop zonneschijn op. Er staat weinig wind uit richtingen tussen noord en oost. De temperatuur ligt vanmiddag rond 3 gra den. Vanavond gaat het snel vriezen en uiteindelijk volgt er een nacht en zaterdagochtend met lichte, plaatselijk matige vorst (-2 tot -5 graden). Morgen komt de tempera tuur gedurende enkele uren VppI 7on opnieuw een paar graden bo- ven het vriespunt. rf* I*®®' Wel houden we het rustige NO 2 ""y'; en redelijk zonnige weer <f NO 2 vast. Zondag verloopt ook fraai met zon en weinig wind, maar maandag veroorzaakt een zwakke storing opnieuw wolkenvelden en een beetje (mot)regen. Het wordt al minder koud. De wind draait naar het noordwesten en wordt matig, kracht 3. Dinsdag is de nachtvorst al weer voorbij. De middagtem- peratuur ligt rondom gebrui kelijke waarden van een graad of 5. Vooruitzichten zondag O wind NW 2 NW 3 NW 3 Nautisch bericht Er waait een zwakke tot matige wind, 2 a 3 Beaufort. De richting varieert tussen noord en oost. Het zicht is goed. De kustwatertemperatuur schommelt om 7 graden. De kans op mist is klein. Waterstanden VRIJDAG Hoog water Laag water 29 JANUARI uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 12.06 202 06.06 16418.36 Terneuzen 00.02 210 12.25 229 06.36 173 19.02 193 Bath 00.57 250 13.23 270 07.31 200 20.06 221 Roompot Buiten 12.05 154 ----- 06.05 125 18.35 136 Z'zee/Colijnsplaat 01.05 139 13.40 150 07.10 130 19.45 13S Stellendam Buiten 12.15 148 05.44 06818.25 Wemeldinge 01.15 159 13.45 171 07.15 143 19.50 151 Krammersl. West 00.55 149 13.20 159 07.15 138 19.50 146 ZATERDAG Hoog water Laag water 30 JANUARI uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 00.37 20512.58 224 07.05 186 19.28 191 Terneuzen 00.57 229 1 3.19 250 07.35 1 96 1 9.52 202 Bath 01.56 273 1 4.19 297 08.36 225 20.58 23! Roompot Buiten 00.35 150 13.00 169 07.00 138 19.25 137 Z'zee/Colijnsplaat 02.20 148 14.45 164 08.15 139 20.50 137 Stellendam Buiten 00.48 145 13.07 165 06.49 078 19.14 075 Wemeldinge 02.20 170 14.45 186 08.20 154 20.50 155 Krammersl. West 02.45 153 15.15 171 08.15 148 20.45 146 Europa: Vorst De temperaturen gaan in het westen, midden en oosten van l< Europa flink omlaag. De vorst, die al dagen heerst in het noorden sl van het continent, stroomt snel naar het zuiden uit. Aanjager is V een hogedrukgebied boven het zuiden van Scandinavië dat aan de d oostkant luchtmassa's naar het zuiden transporteert. De vorst- d grens komt te liggen over Duitsland, Tsjechië, Hongarije en S| Roemenië. Ten noorden daarvan komen de temperaturen niet b0' 0 ven het vriespunt uit. Vooral in Roemenië, de Oekraïne en delen van Rusland sneeuw het bovendien flink. Aan de noordkant en met name de westkant van de Alpen valt ook sneeuw. In Frankrijk zijn de verschillen in temperatuur groot. In het noordoosten wordt 4 het slechts een graad of 2 en zeker in de wat hogere delen kan fa sneeuw vallen. Het zuiden van het land moet het met regen doen en daar wordt het nog een graad of 14. De Britse eilanden worden C ongemoeid gelaten door de koude lucht. Plaatselijk valt er wat re- sl gen en met 7 tot 12 graden is het zacht. Ook in Spanje en Portugal v. laat de winter niet van zich spreken. Bijna overal schijnt de zon en n de temperaturen lopen aan de oostkust plaatselijk op tot tegen de 20 graden. Heel anders is het in Zuid-ltalië, Griekenland en Turkije Daar laat de zon zich nauwelijks zien en er vallen talrijke buien. Zeeland: Winters door Hans Geleijnse Vanuit zijn werkkamer in het Instituut voor Algemene Pathologie van de universiteit van Palermo brengt prof. Alfre do Salerno de onheilstijding. „Ik weet nog niks en het zal waarschijnlijk maanden duren voor ik wel wat kan zeggen. Sterker, ik vraag me zelfs af of ik ooit iets te presenteren zal heb ben. Ha. ha." Dat lachje klinkt wat nerveus. Geen wonder. Hele scharen ze nuwachtige historici wachten in spanning op het verlossende woord-van patholoog en DNA- expert Salerno. Wie is de ge heimzinnige derde persoon in de pui-perstenen sarcofaag van Frederik II van Hohenstaufen, van 1198 tot 1250 keizer van het Heilige Romeinse Rijk. koning van Duitsland, van Sicilië, van Jeruzalem? Salemo behoorde op 2 novem ber vorig jaar tot de groep we tenschappers die de deksel van de keizerlijke rustplaats in de middeleeuwse kathedraal van Palermo liet lichten. Dat wras al wereldnieuws, maar een dag la ter werd de sensatie compleet: bovenop Frederiks gemummifi ceerde resten zou het skelet van een wildvreemde vrouw liggen. Vooral de Duitse pers sloeg alarm, want Frederik, klein zoon van de nog beroemder Fre derik Barbarossa. was een schuinsmarcheerder. Zijn echt genote Constance ligt in een an dere sarcofaag, zou mevrouw X misschien een maitresse of een onwettig kind zijn? Gespeculeerd Voor historici echter was er niets nieuws onder de zon. Al sinds 1781, toen het deksel eveneens van de dieprood gra nieten kist ging, was bekend dat er een onbekende op Frederiks linkerzij rustte en werd gespe culeerd over het geslacht. Teke naars maakten destijds schet sen van de inhoud. Zodoende was ook bekend dat Frederik nóg een medebewoner heeft. Zijn rechterzijde gaat schuil on der een juten zak met de ge mummificeerde resten van de in 1342 gestorven Peter II, loot van de Siciliaanse tak van de Spaanse Aragon-dynastie, die slechts vijf jaar koning is ge weest. Destijds konden de weten schappers slechts gissen naar geslacht en identiteit van X. Maar Salerno's DNA-wapen blijkt twee eeuwen later geen wonderen te kunnen verrichten. „Ik trof zo'n chaos aan in de sar cofaag. Het was al problema tisch monsters te nemen", zegt de patholoog. De rommel in de sarcofaag was het gevolg van het achttiende- eeuwsegesjouw met het gevaar te. Bij de restauratie van de ka thedraal werden de vijf sarcofa gen achter in de kerk met de stoffelijke resten van Frederiks familie (vader Hendrik VI en moeder Constance liggen er ook) buiten de deur gezet. Met het deksel eraf, want dat verge makkelijkte het transport van de loodzware sarcofaag, zegt de eveneens bij het project betrok ken Romeinse kunsthistorica prof. Maria Andaloro. Schade De sarcofaag bleef, provisorisch gesloten, twintig jaar en mis schien wel langer buiten staan, weet ze. „Dat richtte meer scha de aan dan de vijf eeuwen daarvoor." Salerno zit met de gevolgen. „Necrose (weefsel vernietiging) heeft zwaar huis gehouden. Ik ben begonnen met monsters van Peter II. maar ik vond vooral mineralen, calci um, en nauwelijks het organisch materiaal dat je nodig hebt om een genetisch profiel te maken. De verwachting was dat ik eind januari met resultaten zou kun nen komen, maar dat wordt nu zeker twee maanden later, als het er al van komt. Salerno's werk was ook al be moeilijkt door het verbod om ook maar iets, al was het maar één botje, in de sarcofaag van plaats te veranderen. De DNA- monsters, elk niet groter dan een paar vierkante centimeter, werden genomen, terwijl het bot werd vastgehouden. Het project Minimale Opening Sarcofaag Frederik II moest immers, zo had het ministerie van Cultuur bepaald, een 'pilot' zijn voor soortgelijk onderzoek van an dere historische graftombes. Het diende aan te tonen dat het met de meest moderne appara tuur mogelij k is in het verre ver leden te speuren zonder de his torie letterlijk geweld aan te doen. De sarcofaag van Frederik n van Hohenstaufen. Staat en Duitse sponsoren sta ken zo'n drie miljoen gulden in het project. Niets werd aan het toeval overgelaten. In de kathe draal verrees een 'bouwkeet'. Binnen bevond zich in totaal isolement Frederiks sarcofaag. Het deksel werd in november 40 centimeter omhoog getrokken en aan een metalen stellage op gehangen. De wetenschappers moesten zich in witte pakken hullen, compleet met gezichtsmaskers en twee paar handschoenen. Voor ze de sarcofaag konden be naderen, verbleven ze voor tota le desinfectie tien minuten in een afgeschut kamertje. De sar cofaag zelf was ter desinfectie volgespoten met koolzuurgas. Dat was fataal voor de spinne tjes die er huisden, maar verze kerde dat vochtigheidsgraad en temperatuur in de sarcofaag on gewijzigd bleven. Inmiddels is de sarcofaag weer afgesloten en de bouwkeet wordt binnenkort afgebroken. De hele operatie doet echter wat overdreven aan, gegeven de klappen die de achttiende- eeuwse operatie aan de middel eeuwse inhoud toediende en het feit dat het deksel de sarcofaag met hermetisch afsloot. Boven dien, sinds in 1994 een micro-vi deocamera op endoscopische manier in de sarcofaag werd ge loodst (na het boren van een gaatje in een beschadigd stuk dekselrand), bestond al een re delijk beeld van de verstoringen van de inhoud. Maar de zucht naar meer kennis van de historie kent geen gren zen, wel veel wetenschappelijk prestige, commerciële belangen - toeristenindustrie! - en poli tiek sentiment. Zo wordt paus Innocentius IV, de grote vijand van Frederik, verdacht van een moordcom plot op de Duitse koning en Ro- meihse keizer. Het Vaticaan mag dan recentelijk excuses hebben aangeboden voor in het verle den begane wandaden van pau sen en inquisitie, het zou voor enige opluchting zorgen als Sa lerno's DNA-gewroet uitwijst dat Frederik in 1250 een na tuurlijke dood (aan darmkan ker denkt men) is gestorven en niet vergiftigd, zoals de geruch ten wallen. foto Hans Geleijnse/GPD Ook dit raadsel van de geschie denis zal Salerno niet oplossen. „Mijn DNA-onderzoek kan de doodsoorzaak niet aantonen", zegt hijDaarvoor zijn toxicolo gische proeven nodig, en in de voortgangsrapportage van het ministerie van Cultuur wordt daarvan geen melding gemaakt. Wat blijft er dan nog te ontdek ken over? Volgens Andaloro en andere his torici veel. Waarom bijvoor beeld is Peter H, vermoedelijk al direct bij zijn begrafenis, in een juten zak gestopt. Waarom is die zak open en wat is eruit verdwe nen? Waar is de rechtervoet van Frederik gebleven en waar zijn zwaard? Wordt dat misschien bedekt door de twee andere lijken? GPD Jakarta

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4