Sanering Triniteit komt te laat SX-X PZC Waterlanders lossen raadsel op Omzet supermarkt keldert, bewoners worden weggepest en bedreigd Omwonenden vrezen zeeland vrijdag 29 januari 1999 z 20 FAMILIEBERICHTEN Komst outletcentrum Sas bevreest buur Axel Hygiëneregels of niet, als de klant erom ^eiuvtvideo ru*mt graven vraagt, krijgt hij een rood stukje vlees en kratje bier aan Burchtlaan door Joost Bosman TERNEUZEN - Voor de familie Hamelink van de Attent Super markt aan de Iepenlaan komen de saneringsplannen van Trini teit te laat. „Ik had nog wel vier jaar verder gewild, maar dat houd ik niet meer vol. Volgend jaar verkoop ik de winkel", zegt eigenaar M. Hamelink. De ver paupering van de bomenbuurt is aan zijn zaak niet ongemerkt voorbij gegaan. „Vorig jaar had ik een omzetdaling van veertien procent. Toen we begonnen, verdubbelde de omzet. We werkten altijd fanatiek, nu zijn we weer bijna terug bij af." Volgens Hamelink is de neer gang van zijn handel voorname lijk te wijten aan het feit dat er in Triniteit de laatste jaren te veel asielzoekers en voormalige bewoners van de Alvarezlaan zijn gehuisvest. „Die mensen komen hier alleen maar een pak yoghurt kopen." Een bijkomend probleem is dat de Aldi aan de Axelsestraat volgend jaar prak tisch naast de Attent Super markt komt te staan. „Als po tentiële kopers dat horen, haken ze direct af. Daardoor kan ik mijn zaak niet verkopen", som- door Conny van Gremberghe AXEL - Het Sasse enthousias me over de mogelijke komst van een outletcentrum, een grote winkel waar dumpgoederen ivorden verkocht, wordt lang nog niet gedeeld door Axelse collega-bestuurders. Dat bleek donderdagavond tijdens de ver gadering van de raad van Axel. DeGPV-erD. J. Oggel wilde van burgemeester W. de Graaf we ten of hij daadwerkelijk geest driftig op de Sasse plannen ge reageerd had, zoals zijn collega J. Lonink van Sas van Gent in de media had doen willen geloven. Oggel vond - lettend op de ne ringdoenden in Axel - dat enige terughoudendheid beter op zijn plaats was geweest. „In Enge land heeft de ervaring met dit Sasse raad wil nieuw plan voor buitengebied SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent bekijkt of er bin nen de begroting voor het jaar 2000 ruimte is voor vernieuwing van het bestemmingsplan Bui tengebied. Dat zegde burge meester J. Lonink donderdag de raad toe. Het bestemmingsplan dateert van 1958 en is volgens de raads leden te oud. De discussie hier over ontstond naar aanleiding van het besluit om graanver- werker Cerestar Benelux toch een laad- en losinstallatie te la ten bouwen, ondanks het feit dat dat in strijd is met het gel dende bestemmingsplan. De ge meente kan slechts van het plan afwijken door toepassing van artikel 19 van de Wet Ruimtelij ke Ordening. In het geval van Cerestar is dat gebeurd. Lonink zei te moeten bekijken of er binnen de begroting finan ciële middelen zijn voor een nieuw bestemmingsplan. Raadslid R. Bruggeman (CDA) zei geen begrip te hebben voor handhaving van het verouderde bestemmingsplan. Lonink antwoordde dat de ambtenaren wel tijd vrij moeten kunnen maken om een nieuw bestemmingsplan te ontwer pen. Gebakkelei in Oostburgse commissie over plan vliegveld OOSTBURG - WD-fractie- voorzitter J. Provoost zette don derdagavond de hele commissie planologie in Oostburg op stel ten door te roepen dat hij een vliegveld in de Westerschelde op de Platen bij Hoofdplaat wel ziet zitten. Provoost: „Ik wou dat het colle ge positief gereageerde op de plannen van die onderzoeks commissie. Dat is een stel seri euze mensen dat hun initiatief goed had uitgezocht. Vooral de reactie van burgemeester Noor dewier („pleur op"), vond ik nogal kort door de bocht en ui termate bot. Het is toch best een goed plan?" Wethouder C. Bolijn hielp Pro voost meteen uit de droom. „Mijnheer Provoost, u weet toch dat uw huis precies onder de aanvliegroute ligt? We halen door dat vliegveld misschien 10.000 banen binnen, maar te gelijkertijd verdwijnen er wel 8.000 in de recreatiesector. Als je zó iets binnenhaalt, verkoop je je land aan de duivel." bert Hamelink. Maar toch is er hoop. De gemeente en de wo ningbouwvereniging zoeken naar mogelijkheden om hem uit te kopen. „Die gesprekken lo pen heel voorspoedig." De gemeenteraad heeft zich donderdagavond gebogen over een plan om 50.000 gulden uit te trekken voor een stedebouw kundig plan. J. Harms van de Beukenlaan lacht een beetje meewarig: „Eerst zou de ge meente een ton uitrekken, nu wordt het dus alweer de helft minder." Vorige week meldde Harms nog dat hij de problemen in de bomenbuurt zo beu was, dat hij zich terugtrok als vrij willige wijkwacht. Het bleek slechts een dreigeihent. „Ik maak elke avond nog mijn rond je, hoor", lacht hij. Rotte appels „Veel van de problemen zouden opgelost zijn als bepaalde per sonen vertrekken", vervolgt Harms. „Het zijn de rotte appels van de wijk, die maken altijd herrie. Van de allochtonen hier heb je nooit last, het zijn de Ne derlanders die het doen." Hij wijst op de rotzooi in de brand gangen en zegt: „Dat zul je aan de Otheense kreek niet zien, soort verkoopcentra inmiddels uitgewezen dat ook zaken ver der van de centra af dan drie kilometer wel degelijk gecon fronteerd worden met omzet- vermindering", voerde Oggel aan. De Graaf wist echter van de prins geen kwaad. Simpelweg, omdat hij formeel nog niet op de hoogte is gebracht van de Sasse plannen en ervan zijn kant noch naar Lonink, noch naar de me dia een reactie is geweest. GPV en WD drongen er bij het college wel op aan dat, zodra het college met dat van Sas over de materie gesproken heeft, de raad uitvoerig over de Sasse plannen en het voorgenomen onderzoek wordt geïnformeerd. De Graaf beloofde dat te zullen doen. zie ook pagina 25 door Winnie van Dam VLISSINGEN - Ober, doe mij maar een biefstukje. Nee, niet medium. Rood graag, lekker bloederig. Een doorsnee bestel ling zult u misschien denken, maar het is er wel één waar een beetje oplettende kok wat extra aandacht aan besteedt. Dat komt door de alsmaar strenger wordende Europese hygiënere gels. Volgens sommige insiders zijn die zelfs zo streng dat het culinair en gastronomisch ge zien onmogelijk is een maaltijd te serveren zoals dat hoort. Een stuk vlees bijvoorbeeld moet volgens die richtlijnen een kern- temperatuur hebben gehad van 75 graden. Je sappige biefstukje verandert dan al snel in een stooflap. Sinds 1995 geldt voor de horeca een nieuwe hygiënecode, beter bekend als HACCP Hazard Analysis Critical Control Point). Aanvankelijk nam de in spectie van Gezondheidsbe scherming Waren en Veterinaire zaken (voorheen de Keurings dienst van Waren) de code niet zo hoog op, maar de laatste tijd wordt er steeds vaker gecontro leerd. Ook de keuken ontspringt de spreekwoordelijke dans niet. De controlerend ambtenaar zit overal met zijn neus bovenop en in. Van snijplanken tot tempe ratuur van het vlees en logboe ken, die het keukenpersoneel nauwkeurig moet bijhouden. Hierin moet het alle temperatu ren noteren: de temperatuur van een leverantie vlees, de tempe ratuur van de ruimte waarin die daar wonen de hoge heren." Een eveneens in Triniteit wonende vriend van Harms zegt al meer dere keren te zijn bedreigd. „Ze hebben me op straat al een paar keer achterna gezeten. Waar om? Ik weet het niet. Ik heb nooit iemand dwarsgezeten. Nu loop ik bij slachtofferhulp, en durf 's avonds de straat niet partij wordt opgeslagen, hoe veel graden het vlees is als het uit de koeling komt en uiteinde lijk hoe warm het is als het dam pend wordt opgediend. Een 'voedselveiligheidssysteem' heet dit ook wel in vaktermen. De kok is namelijk zelf verant woordelijk voor de veiligheid van het voedsel. En als iemand onwel wordt, moet hij doormid del van zijn logboek kunnen aantonen dat hij daar niet debet aan is. Goed systeem „Ja, ik ondervind hinder van het werken met een logboek. Maar dan wel goede hinder", ver klaart chefkok P. van der Werf van Auberge Maritime in Zie- rikzee. Hij vindt het een goed systeem, zeker met het oog op kleinere bedrijven. „Kleine res taurants hebben vaak een oude, vieze keuken. Die hebben meer onderhoud nodig. Op deze ma nier worden ze gedwongen. Ze moeten wel hè." En wat de bief stuk betreft Die krijgt een klant zo bloody als hij zelf wil. Chefkok J. Walraven van lunch- café het Stadhuis in Goes kan zich wel vinden in Van der Werfs mening. Hij vindt het zelfs een pluspunt dat er zo'n strenge controle is. „Vroeger lette de Keuringsdienst alleen op het eindproduct, maar tegenwoor dig hoort de keuken ook daar- bij." Walraven geeft toe dat de berei ding van voedsel op deze manier vreselijk bewerkelijk is, maar bij hem staat voorop dat het doel de middelen heiligt. Walra ven weet ook wel dat een bief- meer op." Harms blijft stilstaan bij een volledig vervallen wo ning, de tuin is een grote puin hoop. „Hier woonde een homo seksueel, die hebben ze de ruiten ingegooid en weggepest." Op het Wilgenplantsoen zijn de ramen van nummer 18 nog steeds dichtgetimmerd, nadat ze vorige week werden inge- stuk eigenlijk medium of door bakken moet zijn, maar een klant staat bij de chef hoog in het vaandel. „Als iemand een rood stuk vlees wil, krijgt hij dat. En wordt 'ie ziek, dan is dat niet zijn verantwoordelijkheid, maar die van mij Nachtmerrie Chefkok R. Henderikse van Het Groot Paradijs in Middelburg houdt er dezelfde mening op na. „Ik verkoop, dus ik ben verant woordelijk. Een kok moet de verantwoordelijkheid nemen voor het stuk wat van de grill komt. Daar heb ik geen moeite mee. Ik durf daarvoor zelfs hon derd procent garant te staan." Henderikse moet nog een 'leuke anekdote' van het hart. „Een collega van mij had eens een nachtmerrie waarin hij voor de rechter moest verschijnen, om dat hij lekker had gekookt. Bij het ontwaken nam hij zich voor om nooit meer in te zitten over de strenge regels. Hij zou voort aan alleen nog maar lekker ko ken." Henderikse bekommerde zich nooit om de controle op de hygi ene. Volgens eigen zeggen werkt hij al negentien jaar volgens die strenge eisen. Hij schreef het al leen nooit op. Hinder onder vindt hij er niet van. „Het werkt alleen wel belemmerend, omdat ik dagelijks anderhalve man meer in moet zetten. Ik twijfel niet aan de bedoeling van de strenge regels, maar de uitvoe ring ervan is haast onmogelijk. We moeten alles op papier zet ten en dat is vreselijk lastig." Ook bij de stationsrestauratie in gooid. De bewoners zijn ge vlucht. 'Post op nummer 10' staat er op het hout geschilderd. Daar woont mevrouw Van Bo ven. „De woningbouwvereni ging en de politie hebben die fa milie geadviseerd te verhuizen, terwijl die vrouw er al negen jaar woont. Ze stond altijd voor iedereen klaar", vertelt ze. „Nu Middelburg werkt het keuken- personeel mee aan de hygiëne code. „Wij werken hier met het FIFO (First In First Out)-sys- teem", legt R. Eland uit. Wat er het eerst in gaat, moet er dus ook weer als eerste uit. Bovendien krijgt de keuken de stukken vlees geproportioneerd en ver pakt aangeleverd. Op die ma nier probeert het personeel de kans op bacteriën zo klein mo gelijk te houden. Natuurlijk serveert zij op ver zoek een rode biefstuk. „De be diening vertelt, als het goed is, dat de klant uiteraard een bloe derig stuk vlees kan krijgen. Op eigen risico wel te verstaan. Het is als met autorijden. Je moet voor j e eigen veiligheid een riem om doen. Doe je dat niet. Tja, dan moet je dat zelf maar we ten." word ik zelf ook bedreigd. Ik heb altijd iemand in huis om me te beschermen, en een mes op ta fel liggen." Een bewoner van de Olmen straat vindt dat er te negatief wordt gedaan over Triniteit. „Schrijf ook eens over de solida riteit onder de bewoners onder- ling." CLINGE - Een 60-jarige Cling- se inwoner van de Woestijne straat deed donderdag aangifte van inbraak die in de nacht van woensdag op donderdag ge pleegd is. De inbreker was blijk baar dorstig want behalve zijn kleurentelevisie en zijn videore corder mist de Clingenaar ook een vol krat bier. Politie flitst 68 automobilisten ZUIDZANDE - Binnen de be bouwde kom op de Mariastraat in Zuidzande werd woensdag namiddag tussen 15.20 uur en 17 uur een snelheidscontrole ge houden. Van de 288 passanten reden er 68 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 87 ki lometer per uur. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Horizonvervui ling, geluidsoverlast en daling van de vvoningwaarde. Dit zijn slechts enkele bezwaren van Hoofdplatenaren op de mogelij ke komst van een kleinschalig windmolenpark in de Ilool'd- plaatpolder. De familie Tem merman, die een mini-camping exploiteert, vreest dat de vijf ge plande turbines de klanten zul len wegjagen, die op zijn cam ping voornamelijk rust zoeken. Hij stelt de gemeente op voor hand al aansprakelijk voor de vermeende inkomstenderving. Temmerman en mevrouw Ghijs, 'buurvrouw' van de geplande kavel waar de turbines moeten komen, maakten donderdag avond gebruik van de inspraak mogelijkheid tijdens de commissie planologie. De com missieleden bespraken het voornemen om de Wind Energie Ontwikkelings Maatschappij (WEOM) een deelvisie te laten opstellen voor het aangemerkte gebied. Het college van burgemeester en wethouders wil niet deproce dure voor een Milieueffect-rap portage (MER)van de provincie afwachten, omdat die waar schijnlijk nog lang op zich laat wachten. Daarbij sprak wet houder C. Bolijn de verwachting uit dat de MER positief zal uit vallen voor de Hoofdplaatpol der. Regie WD-fractievoorzitter J. Pro voost vond het onjuist dat de ge meente de opstelling van de deelvisie overlaat aan de WEOM. Provoost: „Op deze ma nier geven we de regie uit han den." PvdA-fractievoorzitter J. Wielakker viel hem bij. „Je kan van een bedrijf dat handelt in turbines geen neutraliteit ver wachten", zei Wielakker. Bolijn verzekerde de fractievoorzit ters dat het college kritisch zal kijken naar de deelvisie. Boven dien spaart de gemeente Oost burg hoge kosten van een onder zoeksbureau uit door de WEOM het rapport op te laten stellen. Dit argument overtuigde de commissieleden. De WEOM zal samenwerken met landbouwers E. Dekker en T. Mocking uit Hoofdplaat. Öp door Conny van Gremberghe AXEL - De gemeente Axel zal binnen afzienbare termijn toch overgaan tot het ruimen van et telijke honderden oude graven op de oude algemene begraaf plaats aan de Burchtlaan. De gemeente kan volgens wet houder A van Waes (openbare werken) weinig anders, omdat de ruimte voor graven op be graafplaats Westerzicht vrijwel op is. Een uitbreiding van de nieuwe begraafplaats zou de ge meente erg veel geld gaan kos ten. Wel, en die toezegging deed Van Waes gisteravond de fractie van de GPV, zal de gemeente zoveel mogelijk tegemoet komen aan de wensen van nabestaanden. Een groep van deze mensen, on der aanvoering van J. Jansen de landerijen van Dekker kun nen drie turbines komen, op het land van Mocking verrijzen eventueel twee windmolens. Beiden willen de windmolens op hun terrein zelf beheren en doorvoor een eigen BV oprich ten. Terneuzense markt wellicht verplaatst TERNEUZEN - De weekmarkt in Terneuzen wordt mogelijk verplaatst. B en W erken mo menteel plannen uit voor de aanpak van de Markt, die eerder al werd gereconstrueerd en in de nabije toekomst verder wordt aangepakt. De ambulante handel en het Centrummanagement Terneu zen worden binnenkost betrok ken bij de verdere uitwerking van de plannen. Feit is dat ze ventig procent van de markt kooplui de huidige situatie on aantrekkelijk vindt en liever zou verhuizen naar de Rosen- gracht, waar de weekmarkt (op woensdag) eerder al tijdelijk domicilie vond. Burgemeester R. C. E. Barbé wilde donderdagavond niet vooruit lopen op de plannen. Ze moeten eerst worden doorge sproken met de marktkooplie den en de middenstanders in de binnenstad. Hij stipte de zaak aan naar aanleiding van vragen van het WD-raadslid W. de Zeeuw. Die kaartte de teruglopende be langstelling voor de weekmarkt aan in de rondvraag van de raadsvergadering. De Zeeuw wees erop dat niet al leen de kooplustigen het af laten weten, maar ook de marktlieden zelf. Waren het er vroeger nog ruim zestig, nu is dat aantal ge halveerd. Auto gestolen TERNEUZEN - Een 29-jarige Terneuzenaar deed donderdag aangifte van diefstal. In de nacht van woensdag op donder dag was de uitlaat van zijn auto, die geparkeerd stond op de Vlooswijkwstraat in zijn woon plaats, meegenomen. van Rosendaal uit Axel, drong afgelopen maand bij het college van Axel aan op een herziening van het ruimingsbesluit. Van Waes sprak donderdag met ver tegenwoordigers van de groep en zei de raad dat in dat gesprek begrip werd getoond voor de wederzijdse standpunten, maar dat de ruiming wel noodzake lijk blijft. De gemeente heeft, zo gaf de wethouder aan, alle regels voor een ruiming nauwgezet ge volgd. Tot nu zijn er bij de ge meente van nabestaanden vijf tien verzoeken tot hei-begraving binnengekomen en twee voor crematie van stoffelijke resten. De gemeente zal de komende weken alles in het wexk stellen om nabestaanden die dergelijke verzoeken nog niet hebben in gediend, maar dat mogelijk wel nóg willen doen te traceren. Volgens de Europese hygiëneregels moet een biefstukje een kerntemperatuur hebben van 7 5 graden, te heet voor een rood stuk vlees. Maar bij de meeste Zeeuwse chefkoks krijgt de gast bloederige bief als hij dat blieft. foto Lex de Meester Over dit leven dat is geleefd spreekt Hij het laatste het blijvende woord. Met dankbaarheid omdat we haar zo lang in ons midden mochten hebben en bedroefd omdat zij nog zoveel voor ons betekende, delen wij u mede dat zacht en kalm van ons is heengegaan, onze lie ve zorgzame moeder, schoonmoeder en oma MARIA CORNELIA VERCRUIfSSE weduwe van Petrus Franciscus van Waes in de gezegende leeftijd van 93 jaar. Oostburg: Johan en Miriam van Waes- Claessens Zuidzande: Frank New York (USA): Nico Oostburg: Cindy en Eric Ooslburg, 28 januari 1999 Walstraat 26 Correspondentieadres: Zuidwal 25, 4501 BW Oostburg. De plechtige uitvaartdienst, waarvoor u wordt uit genodigd, zal gehouden worden op maandag 1 fe bruari om 10.00 uur in de Parochiekerk van de H. Eligius te Ooslburg. Na de dienst is er gelegenheid tol condoleren in de Kerk. Aansluitend zal de begrafenis plaatshebben op de R.-K. begraafplaats te Schoondijke. Liever geen bezoek aan huis. Zij die geen rouwkaart hebben ontvangen gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. OMA Veel fijne herinneringen Verzachten onze smart Voorgoed uit ons midden Maar altijd in ons hart. Cindy Rust nu maar uit, je hebt je strijd gestreden, je hebt het zo ontzettend moedig gedaan. Wie kan begrijpen hoe je hebt geleden, en wie kan voelen wat je hebt doorstaan. Verdrietig, maar dankbaar voor wat zij voor ons is geweest, geven wij u kennis dat na een liefdevolle verzorging in Verpleeghuis Ter Schorre', afdeling Albatros, gesterkt door de Zalving der zieken, van ons is heengegaan onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder ELSA EMERENTIA MARIA DE GROENE weduwe van Ciriel Roelandt 24-2-1904 t 28-1-1999 Axel: Lucien Roelandt Francien Roelandt-Steel t Zuiddorpe: Johan Roelandt t Marcella Roelandt-Buysse Axel: Herman Roelandt Annie Roelandt-van Bastelaar Zuiddorpe: Magda de Mul-Roelandt Henry de Mul Klein- en acherkleinkinderen Correspondentieadres: Familie De Mul-Roelandt Boekweitstraat 24, 4574 RJ Zuiddorpe. De Uitvaartdienst zal plaatsvinden op maandag 1 februari om 10.00 uur in de Parochiekerk H. Maria Hemelvaart te Zuiddorpe, waarna aansluitend de begrafenis volgt op het kerkhof aldaar. Samenkomst maandagmorgen aan de Kerk. Gelegenheid tol condoleren na de begrafenis in res taurant 'Onder de Linden'. Zij die geen kaart hebben ontvangen kunnen deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Een kijkje bij de zorgvuldig geheim gehouden repetities voor Het raadsel van De vier wegen, door toneelclub De Waterlanders. foto Peter Nicolai door Trees van Herpen WATERLANDKERKJE - De deur van het dorpshuis in Wa terlandkerkje gaat op slot tij dens de repetities van de to neelclub De Waterlanders. Niemand mag vroegtijdig ach ter het raadsel van De vier we gen komen. Het raadsel van De vier wegen is de titel van de spannende komedie die door regisseur Johnny Pijcke zelf is geschre ven. Middelpunt van alle actie is de herberg De vier wegen, die ook verleden jaar centraal stond in de komedie van De Waterlanders. Toch kunnen de stukken los van elkaar gezien worden. De bezetting van De Waterlan ders is dit jaar uitgebreid met drie jonge acteurs. Op 5 en 6 fe bruari kunnen liefhebbei-s van spannend amateurtoneel om 19.30 uur terecht in het dorps huis van Waterlandkerkje. Kaarten voor Het raadsel van De vier wegen zijn verkrijg baar via 0117-454021 of 454281.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 48