Post loopt zich benen uit het lijf Politiek Vught legt zwartepiet voor De Steffenberg bij COA PZC Ouders vermiste Sybine Jansons doen tv-oproep binnenland Vooral kantoorwerk is zwaar Seks met minderjarige prostituees strafbaar Kamer verlangt informatie over medicijnbesluit Borst Familie Cruysen geeft varkens de ruimte Einde aan stijging aantal meldingen ontucht in onderwijs Prins Bernhard moet getuigen in zaak-Oltmans Schadevergoeding asbestdode Resten Purmerstein gevonden Burgemeester met dood bedreigd Ook KNAC-actie rekeningrijden Ambtenaar moet Fries spreken Beraad CAO onderwijs na 16 uur opgeschort vrijdag 29 januari 1999 Hoor Hester van Yperen DEN HAAG - Werknemers van KPN Telecom, TNT Post Groep en de postkantoren hebben last van een hoge tot zeer hoge werk druk. Dat komt doordat de or ganisaties niet goed in elkaar zitten. Gevolg is dat het perso neel vaak ontevreden is over het werk. Met deze conclusies van het on derzoek door de Erasmus Uni versiteit onder ruim duizend Abvakabo FNV-leden, wil de bond aantonen dat recente reor ganisaties bij de vroegere PTT voor de werknemers niet altijd even best hebben uitgewerkt. „En dan hebben we nog in een kalme periode bij KPN Telecom onderzoek gedaan. Nu is het nog veel erger", zegt Abvakabo-be- Stuurder R. van Oosterhout. Met minder mensen meer werk moeten doen. Dat is volgens het 'onderzoek het resultaat van ja renlang reorganiseren. De in grepen zouden niet gebruikt zijn om de kwaliteit van de or ganisatie en van de functies te verbeteren. In plaats daarvan is druk op werknemers, vooral <>p managers, opgevoerd. Mentale druk Vorig jaar splitste Koninklijke PTT Nederland zijn organisatie in een apart post- en telecombe- drijf en kondigde KPN Telecom aan dat duizenden banen moe ten verdwijnen. De resultaten van het Erasmus-onderzoek worden gebruikt in het komen de CAO-overleg. KPN Telecom, TNT Post Groep (TPG), de post kantoren en de KPN callcenters krijgen ieder hun eigen arbeids overeenkomst. Vooral bij de postkantoren kampen werknemers met een zware mentale belasting, zo blijkt uit het onderzoek. De iostkantoren krijgen het cijfer ,8 voor geestelijke inspanning, een van de werkdrukfactoren. De wetenschappers geven het cijfer tien voor een lage werk druk; een nul voor een zeer hoge. De TPG komt er nog het best vanaf. Met een werkdruk van 4,6 kruipt het postbedrijf naar het gemiddelde (5) bij vergelijk bare bedrijven. Bij Telecom en de postkantoren beleven de werknemers een hogere werk druk (3,8). Ongenuanceerd KPN Telecom noemt het onder zoek ongenuanceerd. Het be drijf wijst erop dat alleen vak bondsleden ondervraagd zijn en hen niet direct is gevraagd l?oe ze de werkdruk ervaren. Verder zou de vergelijkingsgroep be staan uit semi-overheid- en overheidsinstellingen. De onderzoekers verwerpen de ze kritiek. „Tien vragen stellen in plaats van één geeft een veel genuanceerder beeld. En in de vergelijkingsgroep zitten ook bedrijven uit de industrie." Ander beeld KPN doet zelf elk jaar onder zoek onder alle ruim 30.000 werknemers. „Daaruit ontstaat een heel ander beeld, namelijk dat de werkdruk net zo hoog is als bij andere commerciële be drijven", zegt een woordvoer der. Het laatste KPN-onderzoek uit 1997 wees uit dat 70 procent de werkdruk acceptabel vond. Ruim een kwart vond die te hoog. „Wij nemen dat serieus. Het is een constant punt van aandacht en daar praten wij ook met de bonden over." Het telecombedrijf is echter niet van plan om de tafel te gaan zit ten om het Erasmus-onderzoek te bespreken. „Als ze zo badine rend gaan doen, zetten ze zich zelf te kakken", reageert Abva- kabo-bestuurder M. van den Berg. ANP door Cees van der Laan DEN HAAG - Seks met 16- of 17-jarige prostituees wordt voor de wet strafbaar. Klanten kunnen maximaal een straf van vier jaar gevangenis krijgen. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunde gisteren dit voorstel van de PvdA dat werd ingediend bij de behandeling van het wetsontwerp om het bordeelverbod op te heffen. Minister Korthals (Justitie) had aanvankelijk bezwaren tegen het PvdA-voorstel, maar liet de ze uiteindelijk varen. „Het is een goede maatregel tegen de commerciële exploitatie van minderjarigen", oordeelde hij. Volgens het wetsvoorstel ter op heffing van het bordeelverbod zijn de exploitanten van borde len strafbaar als ze 16- of 17-ja- rigen voor zich laten werken. Als een klant die van de diensten van zo'n jonge prostituee ge bruik maakt óók strafbaar wordt, versterkt dat volgens de PvdA het verbod op commercië le uitbuiting van deze categorie meisjes. Beschermen Seksexploitanten en klanten zijn overigens beiden al straf baar als het om nog jongere meisjes gaat. „Prostitutie is zo wel lichamelijk als psychisch zwaar. Daar moeten we alle minderjarigen tegen bescher men". motiveerde PvdA-Ka- door Yvonne Hamarde la Brethonière DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer is terug houdend over het besluit van minister Borst van Volksge zondheid om de vergoedingsli mieten voor enkele honderden geneesmiddelen te verlagen. Daardoor bestaat de kans dat patiënten vanaf 1 februari moe ten bijbetalen voor medicijnen of noodgedwongen moeten overstappen op een alternatief. PvdA D66, VVD en CDA willen meer duidelijkheid hebben over demhoud van het besluit en wil len ook weten of voor elk middel een echt goed alternatief be staat. De Kamer stemde vorig jaar in met plannen van Borst het geneesmiddelenvergoe dingssysteem (gvs) aan te pas sen. Dat moet 255 miljoen gul den opleveren. Volgens de apothekersorganisa tie KNMP zullen de besparin- gen echter bijna 100 miljoen gulden lager uitkomen dan mi nister Borst veronderstelt. In to taal zal in plaats van 255 de be sparing hooguit 158 miljoen zijn, zo heeft de Stichting Far maceutische Kengetallen bere kend. Daarvan is 132 miljoen het gevolg van prijsverlagingen door fabrikanten, en hoesten patiënten 26 miljoen gulden ex tra op. In 1998 betaalden patiënten al 33 miljoen gulden bij via de apo theek. Het komende jaar komt de totale bijbetaling dus uit op minstens 59 miljoen gulden. Het ministerie van VWS kon deze berekening gisteren niet beoor delen. ANP DREUMEL - De Stichting Wakker Dier heeft de varkensstal van de familie Cruysen in het Gelderse Dreumel uitgeroepen tot de schoonste varkensstal van Nederland. Daarom poseerden de eigenaars gisteren tussen de varkens die een zee van ruimte hebben ver geleken met veel van hun soortgenoten. foto Rafael Drent/AN P door Peter Blom GRONINGEN - In 1998 is een eind gekomen aan de gestage stijging van het aantal meldin gen van seksuele intimidatie van leerlingen door onderwij zend personeel. In 1997 ging het nog om bijna tweehonderd ge vallen, ongeveer gelijk verdeeld over het primair en speciaal on derwijs en het voortgezet onder wijs. De helft van de gevallen wordt gemeld in de Randstad, de rest is min of meer evenredig verdeeld over de andere provincies. De in ons land werkzame vertrou- wensinspecteurs constateren echter dat 'het achterstallig on derhoud' kennelijk is wegge werkt. Dat het onderwerp ech ter nog volop actueel is binnen het onderwijs, bewijst een op 4 februari te houden symposium voor de drie noordelijke provin cies in Heerenveen. Hiervoor hebben zich bijna tweehonderd belangstellenden gemeld. Aan bod komen onder andere de consequenties van de aange scherpte wet en regelgeving ten aanzien van grensoverschrij dend gedrag. Sinds 1 augustus vorig jaar bijvoorbeeld moeten alle scholen verplicht een klachtenprocedure hanteren, waarbinnen een vertrouwens persoon en een klachtencom missie fungeren. Sinds eind ja ren '80, begin jaren '90 is seksu ele intimidatie binnen het on derwijs uit de taboesfeer ge- ï'aakt, constateert mevrouw drs. Dullemond-Zondag, de ver- trouwensinspecteur voor het primair en speciaal onderwijs in Noord- en Oost-Nederland. De toegenomen aandacht voor het onderwerp en een forse stijging van de klachten mondden uit in beleid dat het eerst gestalte kreeg in de Arbowet 1994 en in de vierde Emancipatienota. Een en ander had aanvankelijk een nog verdere stijging van het aantal meldingen tot gevolg, ook al omdat veel mensen - ver uit het meest vrouwen - die al j a- ren geleden misbruikt waren, alsnog aan de bel trokken. Behalve alle verplichte regelin gen is het volgens Dullemond ook belangrijk dat de scholen zelf heldere gedragsregels voor hun personeel opstellen. „Er zijn dingen die niet horen. Een leraar met de kinderen op kamp moet de meisjes niet allemaal zoenen. Bij gymnastiek moet je niet zomaar een kleed- of dou cheruimte binnenstappen. Blijf niet alleen met een leerling in de klas achter, neem geen kinderen mee naar huis. Duidelijke regels zijn ook een bescherming voor de leraren. Valse meldingen ko men bijna nooit voor, maar toch kunnen dingen overdreven wor den of half waar zijn." GPD merlid Marleen Barth haar voorstel. Korthals twijfelt wel aan de handhaafbaarheid van de straf baarstelling van de klant als het om zestien- en zeventienjarigen gaat. „Van de opsporing moet u geen al te hoge verwachtingen koesteren", zei hij. GroenLinks-Kamerlid Halse- ma vreest dat prostituees uit ge noemde leeftijdscategorie 'nu ondergronds' gedreven worden en daarmee onbereikbaar wor den voor de hulpverlening. Of schoon WD'er Nicolai het PvdA-voorstel steunde, maakte hij net als de minister gewag van 'symboolwetgeving' De Kamer steunde in meerder heid het schrappen van het uit 1912 daterende bordeelverbod. De Kamer wees een voorstel van het CDA af. Dat hield in dat ge meente ook bordelen en raam- prostitutie volledig zouden mo gen weren. Volgens Korthals kan dit principieel niet omdat bordelen straks 'normale', lega le bedrijven zijn. Wel kunnen de gemeenten de relaxbedrijven onderwerpen aan restricties door middel van verordeningen en vergunningen. De gemeenten mogen ook ei sen stellen aan sek sexploitanten, zoals goed ge drag, antecedenten, arbeidsom standigheden van prostituees en vreemdelingentoezicht. De kamer vindt dat ook escortbe drijven daaronder zouden moe ten vallen. GPD van onze redactie binnenland VUGHT - Zowel het college van B en W als de gemeenteraad van Vught heeft gisteravond ernsti ge kritiek geleverd op de lakse houding van het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA). Doordat het COA een optie op het voormalig blinden instituut De Steffenberg liet verlopen, hebben negen vermo gende omwonenden het pand kunnen kopen. Zo konden ze verhinderen dat het wordt inge richt als asielzoekerscentrum. Volgens burgemeester mi-. G. de Graaf is het onmogelijk om het pand alsnog te onteigenen of te vorderen. Ook de betrokken de partementen zijn die mening toegedaan. „Onteigenen is een heilloze weg en vorderen is on mogelijk, omdat asielzoekers niet tot de groepering behoren waarvoor dat wel mogelijk is", aldus De Graaf. Met de negen eigenaren wordt wel overlegd. De burgemeester zegde toe dat hij wil proberen om van hen gedaan te krijgen dat er op beperkte schaal wel asielzoekers met een verblijfs vergunning in De Steffenberg gehuisvest kunnen worden. Volgens De Graaf heeft het COA op geen enkele manier laten blijken dat de optie op het ge bouw medio december zou ver lopen. Op dat moment had de gemeenteraad al onder voor- DEN HAAG - Prins Bern hard (87) ontkomt niet aan een getuigenverhoor in de zaak-Oltmans. De journalist Willem Oltmans wil de prins horen in zijn procedure tegen het ministerie van Buiten landse Zaken. Volgens de publicist kan Bernhard Oltmans' bewe ring staven dat hij in zijn journalistieke werkzaamhe den van hogerhand is ge dwarsboomd. De rechtbank heeft nu, op verzoek van Olt mans, bepaald dat de prins inderdaad moet verschijnen als hij wordt opgeroepen. Bernhard hoeft echter geen vragen te beantwoorden waarvan het antwoord infor matie zou prijsgeven die hij van koningin Beatrix of van de vroegere koningin Juliana heeft ontvangen. De prins kan dit zelf beoordelen en dan een 'verschoningsrecht' inroepen. ANP ALMELO - De rechtbank in Almelo heeft bepaald dat het ve- zelcementbedrijf Eternit in Goor de weduwe van een inwoner van Geesteren, Marino Grootenhuis, een schadevergoeding moet betalen van 90.000 gulden Het is voor het eerst dat de rechtbank een schadeclaim toe wijst aan een familielid van een werknemer van Eternit. Twee jaar geleden betaalde het bedrijf al 75.000 aan Grootenhuis. De man overleed vorig jaar aan longvlieskanker. De rechtbank achtte aannemelijk dat de man uit Geesteren als kind thuis blootgesteld is geweest aan asbest, dat in de werkkleding van zijn vader zat. Eternit heeft zich eerder be reid verklaard asbestslachtoffers schadeloos te stellen. ANP PURMEREND - In Purmerend zijn resten opgegraven van een middeleeuws slot. Volgens oude geschriften zou aan de Gedempte Singelgracht het kasteel Purmerstein hebben ge staan. Voor het eerst hebben archeologen nu funderingen van kasteelmuren, hoektorens, grachten en sporen van bewoning aangetroffen. De opgravingen zijn begin deze maand verricht door archeologen van de provincie en medewerkers van de ge meente. Ze werden mogelijk na de sloop van een garage. Volgens een oude plattegrond is de noordoosthoek van het kasteel opgegraven. De funderingen zijn een meter dik. De ar cheologen zeggen nu veel meer te weten van gebruikte mate rialen en de bouwtechnieken. GPD LEEUWARDEN -Burgemeester J. Geersing van Ferwerdera- deel is in een brief met de dood bedreigdDe burgemeester van GPV-huize kreeg de brief als reactie op zijn nieuwjaarstoe spraak waarin hij jongeren als 'etterbakjes' bestempelde. De anonieme schrijver stelt in zijn brief: „Het grootste deel van de gemeente Ferwerderadeel wil u dood hebben". Geersing heeft aangifte gedaan bij de politie, die de zaak serieus neemt. De verhoudingen in de gemeente zijn sinds de toespraak $n- stig verstoord. De jeugd is woest op de burgemeester en eist excuses. Ook Gemeentebelangen Ferwerderadeel vindt de uitspraken van Geersing onacceptabel. Maar volgens de bur gemeester heeft juist deze partij zijn woorden verdraaid. ANP RIJSWIJK - Ook de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club (KNAC) gaat actie voeren tegen het rekeningrijden. Le den vinden in het komende nummer van het clubblad KNAC Magazine een sticker 'Rekeningrijden Nee' waarmee ze hun afkeer tegen de plannen van minister Netelenbos duidelijk kunnen maken. De KNAC-actie betekent de komst van een tweede sticker te gen de nieuwe vorm van tolheffing op de autosnelwegen. Eer der deze maand startte de ANWB al een grote campagne tegen het rekeningrijden. ANP LEEUWARDEN - De provincie Friesland eist van nieuwe ambtenaren voortaan een actieve beheersing van de Friese taal. Het huidige personeel wordt gestimuleerd vrijwillig cur sussen te volgen. Na protest van de ondernemingsraad heb ben gedeputeerde staten het plan laten varen om alle ambte naren die veel met publiek te maken hebben, te verplichten binnen twee jaar Fries te leren. GS willen dat het Fries in het provinciehuis de omgangstaal wordt. Ambtenaren mogen op cursus, op kosten en in de tijd van de baas. Als ze de Friese taal machtig worden, krijgen ze een financiële beloning. Van de provinciale ambtenaren ver staat 98 procent Fries, 83 procent kan de taal lezen, 65 procent spreekt ook Fries en 30 procent kan het schrijven. GPD te gisteren bekend dat een dag na de verdwijning van het meis je een verdachte is aangehou den. Nader onderzoek wees uit dat de kans klein was dat de man iets met de vermissing te maken heeft, waarna hij zater dag is vrijgelaten. Hele land Het onderzoek wordt onver minderd voortgezet en uitge breid tot het hele land. De poli tie gaat er nog steeds vanuit dat het sinds dinsdag 19 januari vermiste meisje het slachtoffer is geworden van een ernstig misdrijf. Met welk misdrijf re kening gehouden wordt, wilde een woordvoerder met zeggen. Toch sluit de politie niet langer uit dat het meisje van huis kan zijn weggelopen. Zij wil echter niet toelichten waarom daar nu wel aan wordt gedacht. Een van de argumenten om binnen enke le uren na haar vermissing een grote zoekactie te starten was juist dat de politie het vrijwel uitgesloten achtte dat het meis je zou zijn weggelopen. ANP van onze redactie binnenland MAARN - „Laat ons iets weten, geef een teken." Met die woor den deden de ouders van de ver miste Sybine Jansons gister avond een oproep aan degene die meer weet over de verblijf plaats of het lot van hun doch ter. De oproep, die ook was gericht aan relaties van de mogelijke dader, werd gedaan in een extra aflevering van het tv-program- ma Opsporing Verzocht. De ou ders hadden zelf gevraagd om hun oproep te mogen doen in het tv-programma. Tijdens de uit zending werd er al druk gebeld. Justitie in Utrecht heeft een be loning van vijftigduizend gul den uitgeloofd voor aanwijzin gen die kunnen leiden tot het terugvinden van de 13-jarige Sybine of tot de aanhouding van een eventuele dader. Iemand die onbekend wenst te blijven heeft het bedrag verdubbeld tot hon derdduizend gulden. Het Openbaar Ministerie maak- waarden ingestemd met de ves tiging van een asielzoekerscen trum in het pand. „Hadden we van die optie geweten, dan zou den we de verkoop hebben kun nen voorkomen, desnoods door De Steffenberg zelf te huren", aldus de burgemeester. De gang van zaken rond De St effenberg moet voor het COA en de rijksoverheid ruimschoots voldoende zijn om maatregelen te treffen om te voorkomen dat zoiets nog eens voorkomt, vindt De Graaf. Zo nodig moet het mi nisterie van Justitie maatrege len treffen. Het is naar zijn me ning niet aan Vught om zulke problemen op te lossen. Voorafgaand aan de raadsver gadering vond in Vught een ma nifestatie plaats, georganiseerd door enkele maatschappelijke groeperingen en vluchtelingen organisaties. Die drongen er bij de raad op aan alles in het werk te stellen om van De Steffenberg alsnog een asielzoekerscentrum te maken. ANP door Louis Burgers DEN HAAG - Het overleg over een nieuw CAO voor het onder wijs is gistermorgen vroeg opge schort. Na ruim zestien uur on derhandelen bleek een akkoord niet haalbaar. De onderwijs bonden hopen dat het kabinet vandaag besluit meer geld be schikbaar te stellen. Naar ver wachting wordt het gesprek tussen bonden en het ministerie van onderwijs maandag voort gezet. Minister Hermans (onderwijs) heeft van de bonden tot volgen de week vrijdag de tijd gekregen om tot een akkoord te komen. Lukt dat niet dan volgt op 9 fe bruari een algemene onderwijs- staking. Beide partijen verklaarden na afloop van de marathonverga dering dat zij nader tot elkaar waren gekomen. Uiteindelijk bleek de kloof nog onoverbrug baar, ondanks de aanwezigheid van Hermans zelf. Dat leidde wel tot een betere sfeer tussen de gesprekspartners, maar niet tot een duidelijk beter aanbod. Het laatste bod van Herr^>rs betrof een CAO voor 26 mSfn- den. De minister wil het onder wijspersoneel 2,35 procent loonsverhoging geven per 1 fe bruari 1999 en een eindejaars uitkering van 0,5 procent. Per 1 februari 2000 krijgt het perso neel nog eens 2 procent. Verder wil de bewindsman de carrière mogelijkheden van docenten verbeteren en competentiebelo ning (prestatieloon) invoeren. De bonden eisen voor een twee jarige CAO een loonsverhoging van 2,7 procent in 1999 en nog eens 2,7 procent in 2000. Ook willen ze jaarlijks een einde jaarsuitkering van 0,5 procent. De bonden pleiten verder voor maatregelen voor het onder steunend personeel en de direc ties. In plaats van competentie beloning willen de bonden liever een beter personeelsbe leid, zoals bijscholing en loop baanbegeleiding. GPD Bij het gemeentehuis in Vught werd betoogd voor de komst van de asielzoekers. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3