Ten Anker verbreedt zorgaanbod AnneMareL 7 10* TOT M a im \m lÊÊÈu m PZC Vlissingen steunt onderzoek naar Walchers theater College halveert subsidie Beachpop c\NALf 6 KORTINGEN VAN Kf OP ONZE WINTER KOLLEKTIE Schouwen praat met clubs over oud papier Regels of niet, veel restaurants blijven rood bief je serveren SU NU UW SUG ONZE MODE WAS NOG NOOiï ZO VOORDELIG zeeland vrijdag 29 januari 1999 b 20 Thools centrum biedt ook niet-bewoners serviceabonnement aan Twee gewonden bij botsing - BUNA ALLES NOGMAALS IN PRUS VERLAAGD!! JE WILT TOCH ZO VROE6 MOGELIJK HET HUIS UIT? bezorgers (ster s) 's-Heerenhoek KOM WERKEN BIJ DE PZC ALS NIEUWE HELD door Esme Soesman THOLEN - Zorgcentrum Ten Anker in Tholen gaat op korte termijn serviceabonnementen aanbieden aan oudere inwoners uit de stad. Daarmee haakt het centrum in op de trend om steeds meer zorg te bieden aan mensen buiten de muren van het verpleeg- of verzorgingshuis. Ook het zorgaanbod in de naast Ten Anker gelegen aanleunwo ningen en -flats wordt in de toe komst verder ontwikkeld. De precieze uitwerking van de serviceabonnementen staat nog niet vast. maar waarschijnlijk gaat gewerkt worden met keu zepakketten - waarbij mensen onder meer aanspraak kunnen maken op alarmering, zorgbe- middeling en recreatieve of zorgfaciliteiten die in het zorg centrum geboden worden. ,,Er is nog overleg gaande, maar we verwachten dat de service abonnementen binnen nu en en kele maanden worden inge voerd", zegt directeur M. P. Heijboer van Ten Anker. Veel nieuwe ontwikkelingen zijn in middels ingezet, vooral bedoeld om mensen zo lang mogelijk de gelegenheid te geven thuis te wonen Zo wordt onderzocht of er - op grotere schaal dan nu het geval is - activiteitenbegelei ding bij mensen thuis aangebo den kan worden en of er dagop vang kan worden gerealiseerd bij woonzorgcentrum De Roze- boom in Sint-Philipsland. „Ouderen willen over het alge meen ook zelf het liefste zo lang mogelijk thuisblijven. Ik sta achter dat beleid Probleem is alleen dat als je een breekpunt bereikt, er dan ook zo snel mo gelijk een plaats aangeboden moet kunnen worden", aldus Heijboer. Samenwerking Volgens de directeur is sprake van een hechte samenwerking tussen de verschillende zor gaanbieders binnen de Thoolse regio. Zo is Ten Anker nauw be trokken bij het aanbieden van zorg voor de twintig nieuwe ver pleeghuisplaatsen die er bij ko men in zorgcentrum De Schutse in Sint-Annaland. Ook met de Thuiszorg en de woningbouw- stichting Beter Wonen zijn de banden aangetrokken. De sa menwerking met Beter Wonen moet onder meer uitmonden in de bouw van twaalf senioren woningen in Poortvliet. Naar verwacht nog dit jaar wordt een begin gemaakt met de bouw van dit complex - dat on der meer een zorgsteunpunt en een gezamenlijke recreatie ruimte zal bevatten. Daarnaast zijn er plannen - op langer ter mijn - voor vernieuwing van de door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Voordat de ge meente Schouwen-Duiveland oud-papiercontainers plaatst in alle achttien kernen op het ei land, gaat ze om de tafel zitten met verenigingen die hun kas spekken door het inzamelen van oud papier. Dat was de uitkomst van een discussie donderdagavond tij dens de vergadering van de Schouwen-Duivelandse ge meenteraad. Het onlangs gelan ceerde plan van het dagelijks bestuur om alle woonkernen van papiercontainers te voor zien, viel niet goed op het eiland. door Winnie van Dam VLISSINGEN - Ober, doe mij maar een biefstukje. Nee, niet medium. Rood graag, lekker bloederig. Een doorsnee bestel ling zult u misschien denken, maar het is er wel één waar een beetje oplettende kok wat extra aandacht aan besteedt. Dat komt door de alsmaar strenger wordende Europese hygiënere gels. Volgens sommige insiders zijn die zelfs zo streng dat het gastronomisch onmogelijk is een maaltijd te serveren zoals dat hoort. Een stuk vlees moet volgens die richtlijnen een kern- temperatuur hebben gehad van 75 graden. Je sappige biefstukje verandert dan al snel in een stooflap. Sinds 1995 geldt voor de horeca een nieuwe hygiénecode, beter bekend als HACCP Hazard Analysis Critical Control Point). Aanvankelijk nam de in spectie van Gezondheidsbe scherming Waren en Veterinaire zaken (voorheen de Keurings dienst van Waren) de code niet zo hoog op, maar de laatste tijd wordt er vaker gecontroleerd. Ook de keuken ontspringt de spreekwoordelijke dans met De controlerend ambtenaar zit overal met zijn neus bovenop en in. Van snijplanken tot tempe ratuur van het vlees en logboe ken, die het keukenpersoneel nauwkeurig moet bijhouden. Hierin moet het alle temperatu ren noteren, de temperatuur van een leverantie vlees, de tempe ratuur van de ruimte waarin die partij wordt opgeslagen, hoe veel graden het vlees is als het uit de koeling komt en uiteinde lijk hoe warm het is als het wordt opgediend. Een 'voedsel- veiligheidssysteem' heet dit ook wel in vaktermen. De kok is na melijk zelf verantwoordelijk voor de veiligheid van het voed sel. En als iemand onwel wordt, moet hij door middel van zijn logboek kunnen aantonen dat hij daar niet debet aan is. Goed systeem „Ja, ik ondervind hinder van het werken met een logboek. Maar dan wel goede hinder", ver klaart chefkok P. van der Werf van Auberge Maritime in Zie- nkzee. Hij vindt het een goed systeem, zeker met het oog op kleinere bedrijven. „Kleine res taurants hebben vaak een oude, vieze keuken. Die hebben meer onderhoud nodig. Op deze ma nier worden ze gedwongen. Ze aanleunflat van Ten Anker, eveneens in eigendom van Beter Wonen. „Dat wordt denk ik wel nieuwbouw, maar het plan zit nog in de onderzoeksfase. Er moet ondermeer meer ruimte en een betere toegankelijkheid ko men." Veel aandacht wordt de komen de jaren, wat Heijboer betreft, besteed aan het aantrekken van personeel. „Dat is een bron van zorg, met name op Tholen. Het imago van de zorg is landelijk al niet te best. maar hier speelt de geïsoleerdheid van de regio ook nog een rol", constateert hij. Door flexibele contracten, open dagen en speciale acties - vorige jaar bijvoorbeeld een bonusac tie voor mensen die personeel aanbrachten - probeert het zorgcentrum het medewerkers probleem te lijf te gaan. door Piet Kleemans RENESSE - De Stichting Beachpop komt met een gat van vijfduizend gulden begro ting te zitten. Vorig jaar kregen de organisatoren van het jaar lijkse tweedaagse muziekfes tival tienduizend gulden sub sidie van de gemeente, maar voor de editie 1999 zit er niet meer dan vijfduizend gulden gemeentelijke subsidie in. Dat de Stichting Beachpop er dit jaar zo bekaaid vanaf komt, heeft volgens een amb tenaar van de gemeente ver schillende oorzaken. De finan ciële situatie van de gemeente is weinig rooskleurig en daar naast is het de bedoeling dat het muziekfestival zich op ter mijn zelf bedruipt. „Dat is ook besproken met de mensen van de stichting en die willen zelf ook die kant op." „Klopt", beaamt voorzitter van de Stichting Beachpop M. Verse put „Er is een driejarenplan voor Beachpop, maar om dat uit te kunnen voeren is wel weer kapitaal nodig. Daarom is het zonde dat de gemeente lijke subsidie nu wordt gehal veerd." De Stichting Beach pop had bij de gemeente een subsidie van vijftienduizend gulden aangevraagd. „We hadden er wel rekening mee gehouden dat het tien- in plaats van vijftienduizend zou worden, maar dat het maar vijfduizend gulden zou wor den hadden we niet ver wacht", zegt Verseput. Treurig Hij zegt nog geen idee te heb ben hoe het gat m de begroting voor Beachpop '99 moet wor den gedicht. „Aan de ene kant ben ik wel blij dat we in elk ge val die vijfduizend gulden nog krijgen, maar aan de andere kant vind ik het wel treurig al lemaal. Het cultuurbeleid van de gemeente Schouwen-Dui veland rammelt gewoon aan alle kanten." Verseput laat zich door de te genslag niet uit het veld slaan. De voorbereidingen voor Beachpop '99, gepland voor vrijdag 11 en zaterdag 12 juni, gaan gewoon door en het be looft nog groteren afwisselen der te worden dan alle voor gaande edities. Naast de gebruikelijke live-acts en een 'dance-tent' wordt het pro gramma aangevuld met optre dens van Zeeuwse theaterge zelschappen Verder komt er een strandveld, compleet met beachvolleybal- velden, inline-skatebanen en een wigwam waar moege- danste Beachpop-bezoekers even bij kunnen komen. Ver der staat er een grote eet tent en wie zonder contant geld zit, kan de op het festivalterrein geïnstalleerde pin-automaat gebruiken. De programmering is nog niet rond. Wel vrijwel zeker is dat Zeelands trots op popgebied, Blof, op het Beachpoppodium zal staan en de stichting is ook in onderhandeling met twee grote buitenlandse bands Over de namen laat Verseput zich nog niet uit. Vorig jaar trok Beachpop naar schatting twaalfduizend bezoekers. Op vrijdag 11 en zaterdag 12 juni 1999 rekent de Stichting Beachpop erop vijftiendui zend bezoekers te kunnen ver welkomen. Verschillende muziek- en sport verenigingen verdienen een centje bij met oud papier en zit ten bepaald niet te wachten op concurrentie. Het signaal dat die verenigin gen richting politiek afgaven was niet aan dovemansoren ge richt. Tijdens een commissie vergadering drongen de politie ke fracties aan op overleg tussen gemeente en mogelijk gedu peerde verenigingen. Als de bakken al geplaatst werden, dan moest de gemeente niet - zo als het college voorstelde - over twee jaar de zaak evalueren maar al binnen een half jaar al les op een rijtje zetten. moeten wel hè." En wat de bief stuk betreft? Die krijgt een klant zo bloody als hij zelf wil. Chefkok JWalraven van lunch- café het Stadhuis in Goes kan zich wel vinden in Van der Werf s mening. Hij vindt strenge con trole zelfs een pluspunt. „Vroe ger lette de Keuringsdienst al leen op het eindproduct, maar nu ook op de keuken." Walraven geeft toe dat de berei ding van voedsel op deze manier vreselijk bewerkelijk is, maar bij hem staat voorop dat het doel de middelen heiligt. Walra ven weet ook wel dat een bief stuk eigenlijk medium of door bakken moet zijn, maar een klant staat bij de chef hoog in het vaandel. „Als iemand een rood stuk vlees wil, krijgt hij dat. En wordt 'ie ziek, dan is dat niet zijn verantwoordelijkheid, maar die van mij." Verantwoordelijk Chefkok R. Henderikse van Het Groot Paradijs in Middelburg houdt er dezelfde mening op na. „Ik verkoop, dus ik ben verant woordelijk. Een kok moet de verantwoordelijkheid nemen voor het stuk wat van de grill komt. Daar heb ik geen moeite mee. Ik durf daarvoor zelfs hon derd procent garant te staan." Henderikse bekommerde zich nooit om de controle op de hygi ene. Volgens eigen zeggen werkt hij al negentien jaar volgens die strenge eisen. Hij schreef het al leen nooit op. Hinder onder vindt hij er niet van. „Het werkt alleen wel belemmerend, omdat ik dagelijks anderhalve man meer in moet zetten. Ik twijfel niet aan de bedoeling van de strenge regels, maar de uitvoe ring ervan is haast onmogelijk. We moeten alles op papier zet ten en dat is vreselijk lastig." Ook bij de stationsrestauratie in Middelburg werkt het keuken- personeel mee aan de hygiéne code. „Wij werken hier met het FIFO (First In First Out)-sys- teem", legt R. Eland uit. Wat er het eerst in gaat, moet er dus ook weer als eerste uit. Natuurlijk serveert zij op ver zoek een rode biefstuk. „De be diening vertelt, als het goed is, dat de klant uiteraard een bloe derig stuk vlees kan krijgen. Op eigen risico wel te verstaan. Het is als met autorijden. Je moet voor je eigen veiligheid een riem om doen. Doe je dat niet. Tja, dan moet je dat zelf maar we ten." Beachpop (hier in '97) is elk jaar weer goed voor duizenden bezoekers. foto Pieter Honhoff door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad heeft geen moei te met het onderzoek naar een gezamenlijk podiumbeleid op Walcheren. Maar na het ontwik kelen van die gezamenlijke visie voor Vlissingen, Middelburg en het liefst ook Veere, moet er weer 'stevig overlegd worden'. Over hel locatieonderzoek dat aansluitend - over ongeveer drie maanden - een vervolg krijgt, is Vlissingen terughoudender. „Dat is toch meer een Middel burgse aangelegenheid", vatte wethouder L. C. Poppe-de Looff donderdagavond in de raadsvergadering de mening van de raad samen. Voor de uitwerking van een ge meenschappelijk podiumbeleid werd gisteren groen licht gege ven. „Maar de PvdA wil aan de werkgroepen meegeven ook de haalbaarheid van een A-theater te onderzoeken. Heeft een thea tervan dit formaat, met zo'n ne genhonderd stoelen, op Walche ren bestaansrecht?", vroeg E. Walrave-Troost. De PvdA wees er met D66 en het CDA vervolgens op dat de mobi liteit van de moderne mens is ge groeid. In Terneuzen komt een nieuw theater en ook de tunnel onder de Westerschelde vordert. „Zouden we daarom niet nog verder kijken dan Walcheren. Er is tenslotte een provinciaal po- diumoverleg", vulde T. Veraart van D66 aan. Goes en Zierikzee Poppe de Looff: „Goes en Zie rikzee willen niet met ons mee doen. Die kiezen voor een eigen voorziening die vergelijkbaar is met ons Arsenaaltheater Over leg met de provincie hebben we over podiumbeleid." P van Zalen van GroenLinks hamerde erop 'het onaardig te vinden, en nu druk ik me nog voorzichtig uit', dat er over de Blauwedijk in Middelburg als locatievoorkeur voor het thea ter wordt gesproken. „Ik vind dat er pas in de laatste plaats naar een locatie gekeken moet worden waar mensen wonen. Die moeten hun huis verlaten vooreen nieuw gebouw. Dat kan pas in het uiterste geval; als alle alternatieven onderzocht zijn. GroenLinks stelt voor om bij het onderzoek naar de locatie te kij ken of het theater op Vrijburg gebouwd kan worden." Dat stuitte op verzet bij de PvdA en D66. Walrave-Troost: „Een absurd voorstel. Een theater hoort in het hart van een stede lijke concentratie. Niet op een locatie als Vrijburg." Bedrag Verbazing was erbij de raad over het ontbreken van een fi nanciële paragraaf in het plan van aanpak voor het theater Poppe-de Looff- „Laat ik nu nog geen bedrag voor het onderzoek noemen, maar u moet denken aan hetzelfde bedrag als voor het zwembad." „Drie ton dus' reageerde Veraart. Poppe-de Looff antwoordde: „Nee, het is veel minder. Bij het vervolgon derzoek, de tweede fase, naar de geschikte locatie, zal Middel burg toch voor de meeste kosten opdraaien." De raad ging akkoord met het eerste deel van het haalbaar heidsonderzoek. „Zelfs zonder dat we precies weten hoeveel het ons gaat kosten. Dat wil toch zeggen dat we goed van zins zijn met onze stadsgewestelijke sa menwerking", stelde Walrave- Troost. Politie bekeurt 100 hardrijders GOES - Bij drie snelheidscon troles in Goes en omgeving wer den donderdag honderd hard rijders bekeurd. De meeste overtreders, 57, wer den tussen 19.00 en 21.00 uur geflitst op de Oranjeweg in Goes. Eén bestuurder liet 83 ki lometer per uur noteren, ruim boven de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. De ra dar stond ook op de Kruinin- genpolderweg bij Nisse (15 overtreders) en de Goesestraat- weg bij 's-Gravenpolder (28 overtreders). In totaal werden 1765 voertuigen gecontroleerd. OUDDORP - Bij een botsing tussen twee auto's op de Kelderwegbij Ouddorp zijn twee inwoners van die plaats gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde doordat een 54-jarige vrouw met haar wagen op de verkeerde weghelft terechtkwam. Daarbij raakte ze de auto van een 21-jarige man die uit tegenover gestelde richting naderde. De vrouw is met onbekend letsel per am bulance overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. De man kon ter plaatse door een arts aan een hoofdwond worden behan deld. Beide auto's raakten door de klap onherstelbaar beschadigd en moesten worden weggetakeld. OPRIL GROTE MARKT 11, GOES VANDAAG IS HAAR LAATSTE WERKDAG Kinderen horen in de klas, niet in de fabriek. Word daarom Novib-donateur voor f 12,50 per maand, dan steunt u de strijd tegen kinderarbeid. Bel 0800-1210: dan kunnen binnenkort nog meer I v3 kinderen naar school. GEZOCHT: DAGBLADBEZORGERS ZONDER NIEUWE HELDEN IS DE KRANT NERCENS Wij zoeken met spoed voor voor de bezorging van De Bevelander Sollicitaties kunt u richten aan: PZC Postbus 18 4380 AA Vlissingen. Bellen gaat nog sneller! 0118-484000 Of onze rayoninspecteur, de heer R.J. de Nooijer, tel. 0118-462606 (na 18.00 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34