N-Beveland tegen groot windpark PZC Bergen op Zoom buigt zich over plan Kijk in de Pot Buurtbemiddelaar lost kleine ergernissen in wijk vroegtijdig op PZC Heinkenszand Filmproject Borsele loopt op rolletjes Mosselhandelaren in Yerseke mogen toch lekzakken gebruiken Komst outletcentrum Sas bevreest buur Axel zeeland 19 College wil hoogstens drie kleine groepen turbines CDA op de bres voor off shore Cypriotische coaster weer vlot Geen prijs voor De Wilgenhof Zorgen over dumpwinkel Goes gem. Borsele Kraaiepikkers vieren jubileum vrijdag 29 januari 1999 door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Een groot schalig windmolenpark op Noord-Beveland ziet het college van burgemeester en wethou ders niet zitten. Een drietal klei nere locaties wel. Dat blijkt uit een conceptadvies kleinschali ge windenergie dat adviesbu reaus Bosch &Slabbers èn Rot huizen van Doorn 't Hooft in opdracht van de gemeente heb ben opgesteld. In het voorontwerp Streekplan uitwerking windenergie van de provincie werd eind 1997 de Jonkvrouw Annapolder op Noord-Beveland aangewezen als mogelijke locatie voor een grootschalig windturbinepark. Juist die grootschaligheid staat volgens de nota een koppeling met het bestaande landschap in de weg, Zo'n park wordt een Eindelijk loon voor zeelieden Pantokrator VLISSINGEN - Beman ningsleden van de 11 november vorig jaar bij Vlissingen opgelegde bulkcarrier Pantokrator kunnen eindelijk naar huis. Zij hebben hun ach terstallig loon van ruim 283.000 dollar uitbetaald gekregen door de grootste schuldeiser van hun fail liete Griekse werkgever. Achttien van de vieren twintig zeelui - Grieken, Egyptenaren, Indonesiërs en Roemenen - gaan direct weg. Zes mannen moeten nog aan boord blijven tot de openbare verkoop van het schip op 17 februari in Rotterdam De Pantokra tor heeft twee maanden op de rede van Vlissingen gelegen en ligt momenteel aan de afmeerboeien aan het begin van de Vlissing- se Sloehaven. Volgens R, Touwen van vakbond ITF hebben de zeelui 'geluk' gehad dat de schuldeiser hen nog voor de openbare verkoop wilde uitbetalen. landschap op zich. Een geïndu strialiseerd landschap, dat vol gens de nota te vergelijken is met het Sloegebied. Een kwali teit die slecht samengaat met onder meer de recreatie op het eiland. Er kunnen wel nieuwe windmo lens op het eiland worden ge plaatst, maar alleen wanneer ze als 'landmark' kunnen dienen, Dat wil zeggen dat de turbines een bepaald landschappelijk element moeten markeren. 'Aan een kerktoren in de verte is bij voorbeeld af te lezen dat daar een dorp is gelegen en aan een hoge voedersilo dat daar een boerenbedrijf ligt', legt de nota uit. Aan windmolens is echter alleen een 'nadrukkelijk in het landschap geplaatst kunstma tig element' af te lezen. Drie lo caties op het eiland voldoen aan deze voorwaarden. De Zand- kreekdam, de Zeelandbrug en de Oosterscheldekering. Op de ze plaatsen zouden 'stempels', ofwel ruiten van steeds vier windmolens geplaatst kunnen worden. Deze benadrukken de toegangspoorten tot het eiland. De eis van de provincie dat een groepje minimaal uit vijf wind molens moet bestaan, wordt door de onderzoekers overigens niet genegeerd. De vier nieuwe molens langs de Deltaweg kunnen alleen een poort vormen als de vier be- Bestaande windmolens nabij de Jacobahaven moeten straks verdwijnen. foto Willem Mieras uur. staande windmolens verdwij nen. Het plan van de vereniging Zeeuwind uit Goes, om aanslui tend op de bestaande molens nog eens zes extra windturbines langs de Deltaweg te plaatsen, lijkt hiermee van de baan. Van de vier molens nabij de Zandkreekdam komen er twee in de Jonkvrouw Annapolder en twee in de Katspolder. Dit om de eventuele verdubbeling van de brug in de Zandkreekdam niet in de weg te staan. Jacobahaven De huidige molens nabij de Ja cobahaven moeten eveneens verdwijnen. De vier nieuwe windturbines komen een eindje verder landinwaarts, langs de Oost-westweg. De Veerse Gat- dam als mogelijke locatie valt af, omdat twee van de molens van de ruit in het natuurgebied de Schotsman terecht zouden komen. Dat is volgens provinci ale richtlijnen niet mogelijk. Per saldi gaat Noord-Beveland er op deze manier drie windmo lens op vooruit. De twaalf nieu we molens worden met een as- hoogte van 65 meter wel twee keer zo hoog. Mocht één van de locaties alsnog afvallen, dan pleiten de adviesbureaus er ove rigens voor ook af te zien van de aanleg van de andere twee windmolenpoorten De commissie ruimtelijke orde ning, economie en recreatie zal de nota tijdens haar vergade ring van dinsdag 2 februari van commentaar voorzien. De bij eenkomst in het gemeentehuis in Wissenkerke begint om 19.30 door Esme Soesman BERGEN OP ZOOM - De ge meente Bergen op Zoom gaat zich, samen met de inwoners van de stad, buigen over de ont wikkeling van Kijk in de Pot. Dit ten westen van Bergen op Zoom gelegen gebied moet een 'parkachtige' verbinding gaan vormen tussen de stad en de Binnenschelde. Het gebied moet samen met een deel van de Geertruidapolder een toeristisch-recreatieve functie vervullen, die op zowel toeristen als inwoners van Ber gen op Zoom een publiekstrek kend effect heeft. Gesproken wordt over een stedelijk park, dat in de loop van de tijd verder ingevuld kan worden met voor zieningen. Het stadspark dient, zo staat in de gemeentelijke uitgangspun ten vermeld, ruimte te bieden en stad en water met elkaar te ver binden. Zo moet het gebied al lereerst worden opengelegd. Door het reliëf in het terrein, on der meer veroorzaakt door ko gelvangers en oude - niet meer functionele - zeedijken, oogt het park erg afgesloten. Bovendien ontbreekt het aan een duidelijk padenstelsel dat de wandelaar naar de binnenstad leidt. Wandelroutes Gedacht wordt aan de aanleg van wandelroutes en het - ge heel of gedeeltelijk - afgravert van de zeedijken. Om de recrea tieve waarde te verhogen wordt gedacht aan de ontwikkeling van een activiteitenroute. De gemeente Bergen op Zoom kiest bewust voor overleg met betrokken organisaties en stadsbewoners. ,,Het gebied vormt voor de Bergse bevolking een element met sterke emotio nele waarde, een waarde die veel groter is dan op grond van het werkelijke gebruik mag worden verondersteld", luidt een constatering in de ambtelij ke notitie. Eerder deze maand is gesproken met belangengroepen. Dinsdag 2 februari krijgen doelgroepen en andere belangstellenden de mogelijkheid mee te praten op een bijeenkomst in hotel Golden Tulip in Bergen op Zoom. De bijeenkomst begint om half acht. Op grond van de die avond geui te wensen wordt een voorlopig ontwerp gepresenteerd. Dit voorontwerp wordt - in het openbaar - besproken op 2 maart. DEN HAAG - Minister A Jorritsma van Economische Zaken moet de off shore-industrie alsnog tegemoet komen, vindt het CDA in de Tweede Kamer. De christen-democraten reageren op een actie van FNV Bondgenoten en de werkgevers in de off shore, die vrezen dat de Nederlandse off shore-industrie in grote problemen komt door de lage olieprijs. De Verenigde Staten. Noorwegen en Groot-Brittannië heb ben de bedrijfstak al extra financiële speelruimte gegeven. In kamervragen vraagt het CDA de regering hetzelfde te doen, onder meer om werkgelegenheid veilig te stellen en de exploi tatie van kleine gas- en olievelden in de Noordzee rendabel te houden. BATH - De Cypriotische coaster Canopus die woensdagmor gen vastliep op een zandplaat in de Westerschelde is in de nacht van woensdag op donderdag vlot getrokken Daar wa ren vier sleepboten van de bergingsmaatschappij Union voor nodig. De met containers geladen coaster kon zijn weg naar Antwerpen vervolgen, ogenschijnlijk zonder schade. De Canopus was terechtgekomen in een oud nevenvaarwater, de Schaar van de Noord, die echter niet meer als zodanig in gebruik was. Daarom is daar ook geen betonning meer aan wezig. De scheepvaart hoort door het Nauw van Bath te gaan. Overi gens was er wel een Belgische loods aan boord. Het schip was met hoog water vastgelopen, in de buurt van de radartoren, en kwam een tij later omstreeks 23.30 uur tegen hoog water weer vlot. UTRECHT - De Middelburgse basisschool De Wilgenhof is donderdag in Utrecht niet in de prijzen gevallen met het pro ject waarbij het gezamelijk vervaardigen van een kunstwerk diende als middel om de dood van een medeleerlinge te ver werken. Samen met elf andere scholen was De Wilgenhof genomi neerd voor de Nationale Onderwijsprijs in de categorie basis scholen. Minister Hermans van Onderwijs en staatssecretaris Adelmund maakten donderdagavond de prijswinnaar be kend. Onderwijs Voorrangsgebied Noord West Overijssel was de ge lukkige. Zij ontving vijftienduizend gulden en een Bronzen Olifant voor een project waarbij het lezen bevorderd wordt met behulp van multimedia Tien scholen en vier bibliothe ken doen eraan mee. De kinderen van de scholen lezen boeken en via e-mail berichten zij elkaar over het lezen. De tweede en derde prijs ging respectievelijk naar basisschool De Masten uit Rosmalen en de Prinses Margrietschool op Cu- rafao. HEINKENSZAND - Dezestig leden van de winkeliersvereni ging Winbela in Heinkenszand maken zich ernstige zorgen over de eventuele vestiging van een factory outlet centre (foe) in het industrieterrein Poel II in Goes. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Goes sluit Winbela zich aan bij de eis van de collega's in de Goese binnenstad. Er moet een gedegen onderzoek komen naar de effecten van een foc op de middenstand in de wijde omtrek. De Heinkenszandse winkeliers vrezen een verschraling, van het winkelaanbod, niet alleen in Goes maar ook in kleinscha liger koopcentra als Heinkenszand. Dergelijke verschraling zou een ernstige aantasting betekenen van het leefklimaat in het doip. Ook in Heinkenszand is de mode- en schoenenbranche goed vertegenwoordigd. Minstens tweederde van de winkels in een foc verkoopt merkartikelen in die sector. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Kleine proble men tussen buren, irritaties, kunnen uitgroeien tot serieuze geschillen. Het is die burenru zie. waarvoor politie of justitie in het begin geen tijd heeft, maar die het leefgenot in een wijk behoorlijk kan aantasten. Op zo'n moment komt de buurt bemiddeling in actie. Met buurtbemiddeling wordt in Gouda, Zwolle en Rotterdam al enige tijd geëxperimenteerd. Vlissingen wil dat voorbeeld volgen. De buurtbemiddelaars zijn uit verkoren vrijwilligers, die de ruziënde partijen horen en pro beren het conflict op te lossen. ..Natuurlijk is niet iedereen ge schikt voor buurtbemiddeling. Binnenkort bespreken we in een vergadering van buurtcomité Bonedijke of het idee door de le den wordt gedragen. We nodi gen ook de wijkagent uit Daar- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl na kunnen we vrijwilligers voor de buurtbemiddeling proberen te krijgen", legt P. Gillissen van adviesgroep P20 uit. In elke wijk is er weieens onvre de tussen buurtbewoners on derling. Meestal lossen buren samen het probleem op. „Maar soms komen ze er niet meer uit. Dit is trouwens een methode om burgers uiteindelijk zelf in staat te stellen hun onderlinge pro blemen op te lossen." Voorkomen moet worden dat conflicten escaleren, dat buren over de schutting tegen elkaar schreeuwen. ,,Die wrevel wordt dan van kwaad tot erger. Men sen verstaan elkaar niet meer. Dat de communicatie tussen overheid en burgers beter kan, hoor je vaak, maar het contact tussen mensen onderling kan ook beter." Voor het proefproject in Zwolle, Gouda en Rotterdam, dat drie jaar duurt, zijn vrijwilligers in een meerdaags programma ge traind door een professioneel trainingsinsitituut. ,,De Eras mus Universiteit volgt het pro ject. In Groot Lammerenburg is er ook eens naar buurtbemidde ling geïnformeerd. De vrijwilli gers. die geschoold worden, zul len personen met veel sociale vaardigheden moeten zijn, die bovendien over wat vrije tijd beschikken." Actief Dat er nu in Vlissingen over de mogelijkheden van buurtbe middeling wordt gesproken, komt niet uit de lucht gevallen. Volgens Gillissen heeft het wijk- en buurtbeheer vaste grond gekregen. „Daar binnen past een buurtbemiddelings project. Adviesgroepen kunnen ideeën hebben, maar er moeten organisaties, buurtcomités, zijn waar we die ideeën kwijt kun nen. In de gemeente Vlissingen zijn enkele buurtcomités be hoorlijk actief." In de drie steden van het proef project hebben de buurtbemid delaars tussen de dertig en vijf tig klachten in behandeling. Die variëren van ruzies over ge luidsoverlast, lastige huisdie ren, vernielde schuttingen, bo men en struiken. De eerste resultaten wezen erop dat de meeste bewoners voor klachten naar de politie of woningcorpo raties gaan. „Die spelen in de nieuwe opzet de mensen door naar het buurtbemiddelings team. Daar moeten goede af spraken over gemaakt worden Woningbouw in Heinkenszand komt aan bod in de film over het dorp. foto Willem Mieras door Luc Oggel HEINKENSZAND - Er zit vaart in het filmproject van de gemeente Borsele. In alle deel nemende dorpen binnen de ge meente draaien de camera's op volle toeren, want daar gaat het om: het maken van een dorpsfilm over het dagelijks leven, door de inwoners zélf. Het filmproject is een idee van de gemeente Borsele en is in maart vorig jaar begonnen. „We hadden toen niet ver wacht dat bijna alle dorpen mee zouden doen", zegt C. Maas, één van de drie leden van de gemeentelijke werk groep. „Het zijn allemaal vrij willigers, mensen die af en toe eens een vakantievideo ma ken. Vooral in het begin waren sommige dorpsraden niet zo happig. Ze dachten dat het een professionele en kwalitatief zeer goede film moest worden. Dat leidde tot enige aarze ling." „Maar toen duidelijk werd dat dat niet de bedoeling was, werd er enthousiast gerea geerd", valt J. de Ruiter van de werkgroep bij Hij houdt zich vooral bezig met de inhoud van de film: „Ik probeer de mensen te laten meedenken, met ideeën te komen. Want het gaat erom dat het beeld dat ze zelf van hun dorp hebben, naar voren komt. Daarbij is het van belang dat ze in filmbeelden denken", verklaart hij. „Maar dat gaat er snel in." Begeleiding Maas: „De mensen maken de film helemaal zelf. Wij geven daarbij advies en wij begelei den het project." De werkgroep gaat om de zo veel tijd langs bij de dorpsra den om de stand van zaken door te nemen. Ook zijn er om de drie maanden terugkom- avonden voor de filmgroepjes. Er worden dan ervaringen uit gewisseld en stukjes film be keken. „We geven dan opbou wende kritiek", vertelt Maas, „Ik zeg dan bijvoorbeeld tegen de filmers, als het beeld erg bibberig is, dat ze beter een statief kunnen gebruiken. Dat doen ze dan. en als ze later het resultaat zien, staan ze hele maal versteld. 'Heb ik dat ge filmd?', zeggen ze dan. Het gaat ook steeds meer leven naarmate het resultaat beter wordt." De Ruiter: „We verwachten geen professionele films, dat kan ook niet. De drempel ligt laag, maar de mensen worden zelf steeds kiitischer. Ze willen zelf dat het een goeie film wordt, dat hun dorp er goed uitkomt." Documenten Het is de bedoeling dat de films, veertien in totaal, docu menten gaan worden van het dagelijks leven in de gemeente Borsele op de drempel van de 21ste eeuw. De film is volgens de werkgroep niet over veertig jaar pas interessant. De Rui ter: „Zeker niet. Als je over vijf jaar naar die films kijkt, is er al van alles veranderd. Vereni gingen die niet meer bestaan, beroepen die verdwijnen door automatisering, nieuwe wij ken die gebouwd zijn, noem maar op. Het gaat verschrik kelijk snel." M. de Jong is het derde lid van de werkgroep. De organisatie van het project is in haar han den. Daarnaast verzorgt ze de publiciteit. Ze heeft er goede hoop op dat de films in oktober klaar zijn. Dan worden ze na melijk vertoond op een speci aal filmfestival. „Het is be langrijk dat de mensen weten dat ze altijd bij ons terecht kunnen met vragen, zegt De Jong. „Dat ze weten dat wij er ook mee bezig zijn, anders valt de club uit elkaar." „De trein rijdt nu, en die moet blijven rijden", beaamt Maas op zijn beurt. Tot nu toe zijn er nog weinig problemen. „Ik krijg af en toe wel technische vragen, maai de echte stress komt rond ok tober", zegt Maas. „Dan moet er gemonteerd worden en dat kost ook ontzettend veel tijd. Maar het gaat lukken, daar zijn we van overtuigd." door Mieke van der Jagt YERSEKE - De mosselhandela ren in Yerseke mogen hun verse waar blijven verpakken in de lek- en stankvrije verpakkin gen, waarop het mosselbedrijf Prins Dingemanse octrooi heeft. De president van de Rechtbank in Den Haag heeft het gebruik van de lekzakken niet willen verbieden. Prins Dingemanse had daar in een kort geding om gevraagd. Tot dat duidelijk is of het octrooi van Prins Dingemanse over eind blijft, wil de rechter geen uitspraak doen. Prins Dingemanse vroeg oc trooi aan op de dubbele verpak kingen, waaraan stoffen wor den toegevoegd die de mosselen nat en vers en dus stankvrij hou den. Het octi-ooi werd toegewe zen, maar meteen aangevochten door negen andere Yersekse mosselhandelaren, die claimen dat de wijze van verpakken ont wikkeld en beproefd is over de hele breedte van de mosselbran che. Bij het Bureau voor Indu striële Eigendom in Rijswijk hebben de negen gevraagd het octrooi nietig te verklaren. Het Bureau in Rijswijk onder zoekt de aanvraag, hoort de verschillende partijen en for muleert een advies aan de Oc- trooiraad, die beslist of het oc trooi nietig wordt verklaard of met. De Pi-esident van de Recht bank wil het nietigheidsadvies afwachten alvorens een uit spraak te doen over een verbod. Het advies moet uiterlijk in mei bekend zijn. Tot zo lang mogen de Yersekse mosselhandelaren hun verse mosselen in ieder ge val blijven verpakken in de stankvrije lekzakken. Overi gens worden ervan april tot juni geen verse mosselen aange voerd. door Conny van Gremberghe AXEL - Het Sasse enthousias me over de mogelijke komst van een outletcentrum. een grote winkel waar dumpgoederen worden verkocht, wordt lang nog niet gedeeld door Axelse collega-bestuurders. Dat bleek donderdagavond tijdens de ver gadering van de raad van Axel. De GPV-er DJOggel wilde van burgemeester W. de Graaf we ten of hij daadwerkelijk geest driftig op de Sasse plannen ge reageerd had, zoals zijn collega J. LoninkvanSasvanGentinde media had doen willen geloven. Oggel vond - lettend op de ne ringdoenden in Axel - dat enige terughoudendheid beter op zijn plaats was geweest. „In Enge land heeft de ervaring met dit soort verkoopcentra inmiddels uitgewezen dat ook zaken ver der van de centra af dan drie kilometer wel degelijk gecon fronteerd worden met omzet- veirnindering", voerde Oggel aan. „Het dagelijks bestuur van Axel zou er goed aan doen om zich in te zetten voor de verster king van de eigen middenstand en de eigen stad", voegde hij er nog aan toe. De Graaf wist ech ter van de prins geen kwaad. Simpelweg, omdat hij formeel nog niet op de hoogte is ge bracht van de Sasse plannen en er van zijn kant noch naar Lo- ninknoch naar de media een re actie is geweest.GPV en VVD drongen er bij het college wel op aan dat, zodra over de materie is overlegd met Sas. de raad uit voerig over de plannen en het onderzoek wordt geinformeerd. zie ook pagina 25 LEWEDORP - Carnavalsver eniging De Kraaiepikkers uit Lewedorp viert vandaag, vrij dag, het 22-jarig jubileum, ofwel het twee keer 11-jarig be staan. Tevens is er een feestelij ke reünie van oud-raadsleden. Carnavalsvereniging De Kraai epikkers werd opgelicht op de elfde van de elfde in 1976. De avond na het jubileum, zaterdag 30 januari, is er een groot carna valsfeest voor alle carnavals verenigingen uit de streek en andere belangstellenden. Op deze avond zal carnavalsband Jan Pul en de Pijpjes te horen zijn in het verenigingsgebouw aan de Zandkreekstraat 33 in Lewedorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33