D-Day nadert voor Kosovo PZC PZC Mysterieuze mannen duiken op in Bijlmer- in het wit verhoor Het Vlaams Blok trekt fluwelen handschoen aan feiten en meningen Inzet grondtroepen VS zou Europa snel over de streep trekken Nationaal gedenkteken voor vermiste mensen Kroonprins is alleen veilig als lintenknipper Si* i, "A 29 januari 1949 vrijdag 29 januari 1999 De tijd tikt snel weg in Kosovo. Als er voor eind februari geen vredesakkoord is, ontploft het etnische kruitvat, vrezen Westerse diplomaten. Daarom moeten de Servische president Milosevic en de Kosovo-Albanezen met het pistool op de borst tot onderhandelen worden gedwongen. Maar wat te doen als de 'gesprekken van de laatste kans' mislukken? door Paul Koopman Westerse diplomaten draai en overuren sedert op 16 januari in een greppel bij het dorp Racak 45 ontzielde licha men werden gevonden. De NAVO-Raad is vrijwel perma nent bijeen, de Amerikaanse onderhandelaar Hill en minis ter van buitenlandse zaken Albright pendelen tussen hoofdsteden, de veiligheidsor ganisatie OVSE staat op scherp en de Joegoslavië-contactgroep vergadert vandaag alweer in Londen. Van dit koortsige praatcircuit kunnen in principe twee dingen worden afgeleid: of de interna tionale gemeenschap is ernstig in verwarring, of er staat werke lijk iets belangrijks te gebeuren. Dé,paradox van de jongste Kos- ovo-crisis is. dat het allebei waar is. Er is nog onenigheid over de te volgen marsroute, maar alle betrokken partijen vinden dat resoluut optreden vereist is..We zijn bij een kritiek moment aanbeland. De komen de dagen zijn beslissend1', zei se cretaris-generaal Solana van de Navo gisteren. ,,We kunnen dit proces niet laten voortslepen", waarschuwde de Amerikaanse onderhandelaar Hill. NAVO- generaal Naumann, chef van het militair comité, sprak nóg hardere taal: „We moeten beide partijen duidelijk maken dat zij de uiterste grens hebben be reikt. Anders zal de militaire optie worden ingezet". Sedert de Amerikaanse onder handelaar Holbrooke oktober vorig jaar een noodverbandje aanlegde, is de situatie in Koso vo in snel tempo verslechterd. Het bevrijdingsleger UCK ver rees uit zijn as en nam de wapens weer op. De Joegoslavische lei der Milosevic smokkelde verse troepen de provincie binnen en hervatte zijn repressiepolitiek. De vredesgesprekken die in de voor oorlogvoering toch al min der geschikte wintermaanden gevoerd moesten worden, kwa men nooit van de grond. Inmid dels zijn opnieuw duizenden burgers op de vlucht geslagen voor het geweld en dreigt elk klein incident de hele regio in vuur en vlam te zetten. Net als in oktober, toen een NAVO-fiat voor bombardemen ten Holbrooke's diplomatieke missie vleugels gaf, wordt nu wéér naar de Alliantie gekeken. Een ultimatum, vergezeld van een realistische militaire drei ging, moet zowel Milosevic als het UQK tot concessies dwin gen. is de gedachte die het eerst door de Amerikanen werd geop perd en inmiddels schoorvoe tend door de Europese bondge noten wordt overgenomen. „Vrijwillig gaan Milosevic en het U£K niet met elkaar aan ta fel, dat is de afgelopen maanden wel gebleken. Je moet ze het pis tool op de borst zetten", aldus een Navo-functionaris. Lachwekkend Over dat principe mag de Alli antie het eens zijn. de prakti sche uitwerking is een ander verhaal. Zo is er onenigheid over zowel de timing als de in houd: op welk moment moet het pistool uit de holster gehaald worden en hoeveel kogels mo gen er in het magazijn? Rusland, lid van de Joegoslavië-contact groep, vindt tot nu toe dat het wapen ongeladen moet blijven, wat elk NAVO-dreigement al bij voorbaat lachwekkend maakt De VS willen het hard spelen met een vol magazijn. De meeste Europese bondgeno- t ten zijn behoedzamer. Zij willen lde druk liefst stapsgewijs op voeren, te beginnen met het verbale geweld van Solana gis teren. waarschijnlijk een ulti matum na de bijeenkomst van de Contactgroep vandaag en la ter "groen hcht' voor luchtaan vallen als de strijdende partijen in Kosovo niet luisteren. De huiver heeft veel te maken met het risico dat Milosevic, die weliswaar tweemaal eerder ge voelig is gebleken voor dreigend UCK-strijders verplaatsen zich door een bos bij Podujevo, 30 kilometer ten noorden van Pristina. NAVO-geweld. deze keer mis schien anders reageert. Hij kan een voorbeeld nemen aan colle ga-dictator Saddam Hoessein, en niet buigen. Ook is er het pro bleem dat een NAVO-ultima- tum het U£K juist een reden geeft de vredesgesprekken te sa boteren. NAVO-vliegtuigen die Servische doelen in Kosovo en Servië aanvallen, dat is immers de natte droom van menige UCIJC-strijder. Het gelijktijdig onder druk zetten van het UQK, bijvoorbeeld door te dreigen met een blokkade van geld- en wapenstromen, is eerder gezegd dan gedaan. „Het UQK haalt zijn wapens tegenwoordig zelfs ook uit Servië", merkte een Navo-functionaris op. Solana zei gisteren droogjes dat de NAVO deze optie 'intensief be studeert'. Dat tot nu toe zoveel over de cri sis wordt gepraat, heeft nóg een reden. Na een onverhoopt luchtbombardement en zeker na het bereiken van een eventu eel vredesakkoord, zijn in Koso vo grondtroepen nodig. Begin deze week heeft minister Al bright voor het eerst haar cate gorische 'never' op dit punt in geslikt en gezegd dat de VS bereid zijn deze optie te onder foto Yannis Behrakis/RTR zoeken. Solana sloot zich daar gisteren bij aan. Als de VS, net als in indertijd in Bosnië, werkelijk grondtroepen zouden willen inzetten, konden de Europese bondgenoten wei eens bliksemsnel over de brug komen. Een doorbraak in de Kosovo-crisis hoeft dan niet lang meer op zich te laten wach ten. GPD zie ook pagina 5 van onze redactie binnenland Waar kan een achterblijver van een ver mist persoon heen met zijn verdriet? Je zoon, je dochter, man of vrouw, familielid of vriend verdwijnt en nooit meer wordt er een spoor van hem of haar gevonden. Voor al die mensen wordt binnenkort in Utrecht een nationaal gedenkteken ge plaatst bij het hoofdgebouw van de NS Volgens woordvoerder G. Schook van de Vereniging Achterblijvers na Vermissing (VAV) is zo'n gedenkteken van groot belang. „Enige tijd geleden is het ter sprake geko men in ons bestuur van de vereniging. Voor veel mensen zal het naar onze verwachting een plaats zijn om hun gevoelens te kunnen uiten. Er is duidelijk behoefte aan." De betrokkenheid van Schook is groot. Hij heeft een stiefzoon verloren. De schedel van het stoffelijk overschot is drie jaar geleden gevonden. „Voor ons was dat heel belang rijk. We hebben toen een kunstenaresse een beeldje laten maken als gedenkteken. Bij haar zijn we nu ook terechtgekomen voor het nationale gedenkteken. Voor de plaats van het beeld kwamen we al snel uit op Utrecht, omdat het zo centraal gelegen is." Schook heeft deze week te horen gekregen dat de definitieve plaats voor het gedenkte ken een lokatie is voor het hoofdgebouw van de NS. Kunstenares Marianne van den Heu vel uit Amsterdam heeft voor haar ontwerp gekozen voor drie pilaren, waarop een cir kel rust, het symbool voor het oneindige. Het beeld wordt op 4 juni onthuld. Schook: „Het plan is om 4 juni uit te roepen tot de dag van de vermisten." Jaarlijks worden 16.000 mensen als vermist opgegeven. Het overgrote deel ervan duikt binnen korte tijd weer op. Van ongeveer 400 mensen blijft het lot echter onzeker. GPD door Ans Bouwmans Die arme prins. Veroor deeld tot louter ceremo niële karweitjes en onschul dig vermaak. Meer heeft het leven Willem-Alexander niet te bieden. Wat eigenlijk iedereen wist, is weer eens bewezen. Een troonopvolger moet te allen tijde de kwade schijn vermij den. Dat betekent geen onbe zonnen uitspattingen, maar ook geen werk of publieke functies Want wie weet er een werkkring of organisatie te bedenken waarbij het uit gesloten is dat daar iets 'fouts' gebeurt? Waar bestaat nog een cultuur die boven el ke twijfel verheven is? Zelfs de Europese Commis sie, waar ook een van de zo nen van Beatrix werkt, wordt geplaagd door corrup tie en vriendjespolitiek. Maar daarover hoor je de Ka mer niet. Alhoewel Constan- tijn wat verder van de troon opvolging afzit, geldt de ministeriële verantwoorde lijkheid ook voor hem. Ongetwijfeld komt er nog wel wat vuil naar boven over het Internationaal Olym pisch Comité (IOC). De eco nomische belangen van Olympische Spelen zijn zo groot geworden dat lobbyis ten over de schreef zijn ge gaan en lieden gedreven door geldzucht of geldgebrek voor de verleiding zijn bezweken. In het interne IOC-onder- zoek is vast niet alles ont dekt. De vraag in Den Haag is of Willem-Alexander zich wel mag associëren met deze or ganisatie, nu die zo in kwade reuk staat. In de praktijk is hij al een tijdje lid van het IOC, maar omdat hij nog offi cieel ingezworen moet wor den is ontsnapping nog mogelijk. Ongetwijfeld is premier Kok al aan het be denken hoe hij de vluchtrou te zo elegant mogelijk kan in kleden. Er is niemand die twijfelt aan de onkreukbaarheid van Willem-Alexander. De hui dige discussie over de poli tieke verantwoordelij kheid gaat dan ook niet over prin selijke dwalingen, maar over de politieke behoefte de prins ten koste van alles te behoeden voor misstappen. Eigenlijk krijgt Kok nu al een tik op de vingers, omdat de regering heeft toegestaan dat de troonopvolger zich in een 'besmette zone' heeft bege ven. Dat had helemaal niet mogen gebeuren! Willem- Alexander had helemaal niet in de positie mogen worden gebracht, dat er discussie zou ontstaan. Zere plek Endaar ligt de zere plek. Aan de ene kant willen alle grote partijen in Nederland het ko ningshuis in ere houden. Het koningshuis wordt dan ook niet onnodig voor het hoofd gestoten. En Willem- Alexander moet zich breed ontwikkelen om een wijs ko ning te kunnen worden. Hij mag niet in een gouden kooi tje opgesloten worden. Maar tegelijkertijd wordt Willem-Alexander gedwon gen tot een ledig leven. Hij heeft nog geen echt werk, want zijn moeder is nog niet met pensioen. En eigenlijk mag hij ook niks doen, want voorkomen moet worden dat hij ter discussie komt te staan. De politiek dwingt hem in een onmogelijke posi tie. Nu maakt niemand zich nog druk over zijn waterhobby. Zolang hij aan de kant staat en wellicht af en toe met lies laarzen door een overgelo pen akker loopt, is er niks aan de hand. Maar zodra hij meer wil doen, kunnen er problemen ontstaan. Stel je voor dat hij iets zou gaan doen bij de waterschappen, en er iets mis blijkt te zijn met de aanbesteding van dijken? Elke stap te ver, elke functie die Willem-Alexander be kleedt kan discussie oproe pen. De enige optie die voor hem nog overblijft is het vin den van een vrouw met een lelieblank geweten en een hoogstaande moraal, wat kinderen verwekken en zijn energie besteden aan de op voeding van zijn nageslacht. In alle andere gevallen krijg je discussies in de Tweede Kamer. Het wordt tijd dat de politiek een eind maakt aan deze poppenkast en de leden van het koningshuis openlijk degradeert tot lintenknip pers. GPD door Paul Koopman Bij de vorige verkiezingen in 1995 hing het extreem rechtse Vlaams Blok België vol met affiches waarop een zwie pende bezem was te zien. 'Grote Kuis' blokletterde de partij daarbij, wat zoveel wil zeggen als: 'De grote schoonmaak'. Het was een leuze op het randje van de strafwet, want wat moest er nu eigenlijk weggebezemd wor den? De allochtonen? Crimine len? Of alleen maar zwerfvuil? Bij de verkiezingen van juni dit jaar trekt de partij met een veel mildere boodschap naar de bur ger. Geen zwiepende bezems of dreigende bokshandschoenen, maar een modaal gezinnetje staat op het affiche. Vader met de arm om zoonlief heengesla gen, moeder met de jongste dochter op de arm. In het mid den wat stijfjes de tweede doch ter met een Oililly-achtig jurkje aan. 'Baas in eigen land', luidt de begeleidende tekst. Maar het gezin - niet verkiesbare parti jle den - kijkt er allervriendelijkst bij. Aanval Het Vlaams Blok, goed voor liefst 12,2 procent van de stem men in Vlaanderen, wil zich profileren als gezinspartij. „Het gezin is voor ons de hoeksteen van de samenleving", verkon digde partijvoorzitter Frank Vanhecke - ook al ogend als de ideale schoonzoon - bij de pre sentatie van de campagne. Dpo.r de aanval te openen op de reé^ervleugels van de christe- lijke CVP en de liberale VLD denkt het Vlaams Blok in juni Het gezin op de verkiezingspos ter van het Vlaams Blok. 100.000 stemmen extra binnen te kunnen halen. Daarmee zou de partij goed zijn voor 15 pro cent van het electoraat De afgelopen vier jaar heeft het Vlaams Blok zichzelf met enig succes uit zijn 'bruine isole ment' ontworsteld. Partijstra tegen zoals Vanhecke en Dewin- ter realiseerden zich dat het Vlaams Blok met een vooral op allochtonen-angst geënt beleid nooit salonfahig kan worden. Bovendien dreigt de partij met een al te expliciet raci stisch ver haal ook financieel klappen te krijgen. Het parlement heeft namelijk eind vorig jaar een wet aangenomen die partijen als het Vlaams Blok bedreigt met een korting op de partij financiering als zij zouden aanzetten tot bui- tenlanderhaat. Met het hoefijzer van xenofobie keurig verpakt in een fluwelen handschoen, lijken nu nieuwe markten aangeboord te kunnen worden In de parlementaire onder zoekscommissie onder het voor zitterschap van Mare Ver- wilghen, die de zedenzaak- D.utroux onderzocht, ontpopte Gerolf Annemans, parlements lid voor het Vlaams Blok, zich al tot een gerespecteerd deskundi ge, vaste gast in veel actualitei tenprogramma's. Primeur De Belgische minister van Ont wikkelingssamenwerking. Mo reels, kruiste vorig jaar in het sjieke televisie-programma 'De Zevende Dag' de degens met Vlaams Blok-voorzitter Van hecke: een primeur. Ook in de Socialistische Partij gaan stemmen op om het 'cor don sanitaire' rond het Vlaams Blok te doorbreken. Politicologen voorspelden twee jaar geleden, nadat de zaak- Dutroux België in een shocktoe stand had gebracht, dat het Vlaams Blok enorm van het electoraal ongenoegen zou kun nen profiteren. Recente peilin gen wijzen echter niet op zo'n effect: het Vlaams Blok schom melt nog steeds rond de 12 pro cent van de stemmen. Criminaliteit blijft wel een be langrijk thema bij de komende campagne. In Brussel heeft de partij oud-politiecommissaris Johan Demol lijsttrekker ge maakt. Daarnaast lanceert de partij een 'veiligheidsplan' met voorstellen voor een harde aan pak van demisdaad. GPD door Hans de Bruin en Dineke van der Burg Op de tweede dag van de verhoren door de parle mentaire onderzoekscommis sie Bijlmerramp kwamen drie hulpverleners aan het woord en de eigenaar van een bedrijf in hangar 8 op Schiphol, waar restanten van de El Al Boeing lagen opgeslagen. J. Vervoort (46), brandweer man: „Overdag werd er handmatig gezocht in het puin, maar 's nachts werden grijpers inge zet. Ik moest brokstukken in bakken gooien en eventueel slachtoffers uit het puin halen. Het gebeurde 's nachts erg on zorgvuldig en ik kon niet altijd zien of er ook resten van slachtoffers in de grijpers za ten". „De tweede dag moesten we vliegtuigonderdelen in een an dere bak gooien. Een collega gaf mij een apparaat om in een container te gooien. Ik liet het eerst nog vallen en moest het weer oprapen. Hierdoor heb ik het iets beter bekeken. Ik had geen flauw benul wat het was. Op 10 november zag ik op de televisie een beeld van de cockpit-voicerecorder. Ik her kende het apparaat, daarover is geen twijfel. De volgende dag belde ik de Rijkslucht vaartdienst en vertelde dat ik het apparaat in de container heb gegooid. Later kreeg ik te horen dat ik niet de cockpit- voicerecorder had wegge gooid, maar de flightdata-re- corder. Dat was echter niet zo. Ik stuurde hen nog een briefje, maar heb daarna niets meer gehoord". P. Veen, voormalig agent in de Bijlmermeer „In het najaar van 1993 begon nen mijn klachten. Ik was chronisch moe, mijn huid jeukte en irriteerde, ik leed aan prestatieverlies en begon naar ammoniak te ruiken. Ik had het gevoel dat mijn bloed De voice-recorder van de El Al-Boeing is nooit gevonden. foto Koen Suyk/ANP letterlijk kookte, mijn blaas en urineleiders deden pijn, mijn luchtwegen zijn slecht en ik ben zomaar afgevallen van 115 kilo naar 83 kilo. Mijn le ven is 180 graden veranderd. Vroeger was ik gezond, stu deerde ik en wilde ik carrière inhet bedrijf maken. Nukanik niets meer, maar ik ben niet zichtbaar invalide". „In het begin dacht ik niet dat de klachten te maken hadden met de ramp. Later wel en dit idee is de laatste twee weken sterker geworden. In de media las ik twee weken geleden over 'mycoplasma', een bacterie die ook is gevonden bij andere mensen die op Schiphol werk ten. Die bacterie zorgt ervoor dat je afweersysteem enorm verzwakt. Ik heb mijn bloed laten onderzoeken en het bleek dat die bacterie ook in mijn bloed aanwezig is". C.Boer, lid van de vrijwillige brandweer: „Maandagochtend tussen tien en hall' elf zag ik de mannen in witte pakken. Er liep ook een man in een rood pak rond, die op harde toon zei: 'jullie moe ten nü weggaan'. Ik was erg boos. We werden als kwajon gens weggestuurd. De mannen in witte pakken passeerden ons. Even later kwamen ze te rug. Ze droegen iets, het was ongeveer dertig centimeter groot en er lag een doek over heen. Het had de cockpit- voicerecorder kunnen zijn" „Eind november 1992 begon nen mijn gezondheidsklach ten. De dokter van het VU-zie- kenhuis in Amsterdam zei dat ik een chemische longontste king had. Na het lezen van het boek 'Going down' (over de Bijlmerramp) ging ik verband leggen tussen mijn klachten en de ramp, Ik wilde me laten keuren, maar bij de brandweer gebeurde niets, ook geen keu ring". „Nadat ik voor de televisie had gezegd dat ik uranium in mijn lichaam had en er na de ramp te weinig is gedaan voor de brandweermannen, zei mijn hoofdcommandant dat ik on rust zaaide en een oproer kraaier was. Hij moet mij niet uitschelden, maar zich zorgen maken om zijn team. Daar zijn mensen nog steeds ziek als ge volg van de ramp". W van Os, eigenaar van een vliegtuigbedrijfje in hangar 8: „Het was op 5 oktober, klok slag 12 uur 's middags. Het was net alsof je een lichtknopje omdraaide. Ineens ging de po litie bij de hangar weg en kwa men er vijf mensen in witte pakken binnen. Zij hadden een masker van transparant plastic voor hun gezicht. Eén van hen kwam naar het deel van de hangar toe waar ik werkte. Hij kwam op twee me ter afstand van mij staan en zei geen boe of bah. Ik kon door het masker zijn gezicht zien en dacht: hé, wat doe je hier? Nor maal sta je toch in een shoar ma tent? Hij had een donker bruin getinte huid, het was een joods type". „Ik heb duizenden uren ge werkt in de hangar waar de brokstukken lagen en heb veel gezondheidsklachten. Mijn dokter in Amsterdam, dr. Kurk, zei dat mijn klachten overeen kwamen met het Gol f- oorlog-syndroom. Ik heb mijn bloed nu ook laten testen op het mycoplasma en krijg over drie weken de uitslag". Raad van Europa De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westeuropese Unie hebben tijdens een twee daagse conferentie in Londen besloten tot de oprichting van een Raad van Europa. De Raad zal bestaan uit een commissie van ministers en een adviesor gaan. De andere Europese lan den worden uitgenodigd voor deelname aan de onderhande lingen, voorafgaande aan de oprichting. Dronkenschap Vlissingen telde het afgelopen jaar een recordaantal dronken lieden. De politie verwijderde 121 personen van de openbare weg, omdat zij zoveel hadden gedronken dat ze ernstige aan stoot gaven of gevaarlijk va ren voor zichzelf of anderen. Duikboot In de haven van Kiel is een Duitse onderzeeër aangetrof fen met vijftig lijken aan boord. De duikboot had tij dens een van de laatste lucht aanvallen in de Duitse haven stad een voltreffer gekregen. Familieruzie De officier van justitie van de Groningse rechtbank heeft twee jaar gevangenisstraf ge- eist tegen een 32-jarige boom kweker en een 30-jarige schoenmaker, Zij hadden met een stok hun broer doodgesla gen na een ruzie. Uitgever: W F dePagter Hoofdredactie: A L. Oosthoek A L Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m. vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel (0115)694457 Fax (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel (0115)568000 Fax. (0115)561415 Huist: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114) 373839 Fax. (0.114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a 4301 KJ Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van8 00tot10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http.//www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 ol maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: ti|dens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00. franco per post 128,50, per maand 35,75, per jaar 372,50, franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80, zaterdag 2,60 p st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek.nr 3754316 tn.v PZCab rek Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm, minimumprijs per advertentie 28,65, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag, (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2