Enqvist rekent af met Lapentti Titanenstrijd eindigt in anticlimax PZC Poprad voelt zich benadeeld door IOC Van Doorneveld helpt Graafschap uit brand Petr Korda krijgt vandaag uitsluitsel sport vrijdag 29 januari 1999 29 Christie opnieuw aan de start Transfer Ferguson van de baan Spaanse leger roept speler op Real Madrid zwijgt tegen pers Wessels in kwalificatietoernooi Schadevergoeding Carla Zijlstra fiorentina Sn halve finale ieroep De Bruin $lient pas in mei idexej Jagoedin -prolongeert itel kunstrijden Opmars krachtmens Amelie Mauresmo duurt voort LONDEN - Linford Christie loopt zaterdag de 60 meter tij dens de Britse indoorkampioenschappen in Birmingham. De 38-jarige atleet heeft de smaak weer te pakken na zijn opzien barende rentree afgelopen zondag in Karlsruhe. D§ olym pisch kampioen van 1992 op de 100 meter nam anderhalfjaar geleden officieel afscheid, maar vierde zijn terugkeer in Karlsruhe met de tweede tijd op de 60 meter (6,57), achter de Duitser Mare Blume (6,54). RTR ROTTERDAM - De transfer van Darren Ferguson van het En gelse Wolverhampton Wanderers naar Sparta is van de baan. De 26-jarige Schotse voetballer, die woensdag na een verblijf van een paar dagen in Rotterdam en een medische keuring weer huiswaarts keerde, kon geen overstemming bereiken met de Rotterdamse club. De duur van het contract en zijn sa lariseisen waren het struikelblok. Ferguson was slechts gene gen om een overeenkomst tot aan het einde van het seizoen te ondertekenen. GPD GLASGOW - Voetbalclub Hearts, uitkomend in de hoogste Schotse divisie, loopt de kans speler Juan Jose Carncondo voor een jaar te verliezen. De twintigjarige vleugelspeler is opgeroepen voor het Spaanse leger. Hearts heeft een advocaat ingeschakeld om de militaire dienstplicht ongedaan te ma ken. Carricondo. in Schotland bekend als Juanjo. kwam drie maanden geleden over van Barcelona. RTR MADRID - De voetballers van Real Madrid praten voorlopig niet meer met de media. De spelersgroep van trainer Guus Hiddink liet gisteren in een open brief weten ,,de buik vol te hebben van de respectloze en foutieve berichtgeving van journalisten". De clubleiding accepteert de persboycot. Real Madrid verloor afgelopen weekeinde met 4-0 van Deportivo La Coruna. International Clarence Seedorf en zijn ploegge noten bezetten de zesde positie op de ranglijst. ANP ROTTERDAM - Het kwalificatietoernooi voor het ABN AM- RO-tennistoernooi in Rotterdam kent een sterke bezetting. In het weekeinde van 13 en 14 februari strijden tenminste negen spelers uit de top-100 om vier startbewijzen voor het hoofd toernooi, dat die maandag erna in Sportpaleis Ahoy' begint. Peter Wessels, de nummer 113 van de wereldranglijst, is voor lopig de enige Nederlander in het kwalificatietoernooi. An dere deelnemers uit de top-100 zijn: Alami (Mar/56), Pozzi (Ita/65), Schüttler (Dui/67), Voinea (Roe/71), Damm (Tsj/75), Prinosil (Dui/76), Kroslak (Slv/89) en Dreekmann (Ned/113). Het hoofdtoernooi in Rotterdam telt dertien spelers uit de top-25. Het prijzengeld bedraagt 1,7 miljoen gulden. ANP AMERSFOORT - De Nederlandse schaatsbond (KNSB) dient stayer Carla Zijlstra een schadevergoeding van 100.000 gul den te betalen. Dat heeft de geschillencommissie van de KNSB bepaald. Zijlstra (28) werd voor dit seizoen uit de kern ploeg gezet na een conflict met bondscoach Sijtje van der Lende. Ook vond de bond Zijlstra niet meer passen in het be leid richting de Winterspelen in Salt Lake City (2002). Door de gedwongen degradatie naar het gewest halveerde de KNSB de financiële basisvergoeding van Zijlstra. De schade vergoeding is opgebouwd uit gederfde inkomsten, advocaat- kosten en uitgaven voor het begeleidingsteam. ANP van onze sportredactie maatschappij - bijvoorbeeld een mobiel netwerk - zijn zicht- POPRAD - Poprad voelt zich baar, maar het proces gaat benadeeld door het corruptie- traag, schandaal rond het Internatio- j naai Olympisch Comité. De V efVOer Slowaakse stad, komend week- Volgens Sisak genoeg met een einde gastheer van de WK veld- skigebied met een schans in het rijden, heeft zich kandidaat ge- Tatragebergte en een ijshockey- steld voor de organisatie van de hal. Ook het compacte geheel winterspelen in 2006. Door de waarbinnen de Spelen kunnen afschaffing van de bezoeken plaatsvinden beschouwt hij als door de leden van het IOC vreest sterk punt. „Problemen met het het comité het te moeten afleg- vervoer zullen we hier niet heb- gen tegen 'bekendere' concur- ben. Eén grote weg leidt je door renten als het Zwitserse Sion. het gebied. We hebben de steun van de bevolking en met diverse IOC-voorzitter Antonio Sama- evenementen als WK's ski en de ranch maakte afgelopen zondag winteruniversiade hebben we naar aanleiding van de om- laten zien dat we wat kunnen." koopaffaire rond de toewijzing Het organiseren van de Spelen van Salt Lake City (2002) en zou in de ogen van Sisak ook de Sydney (2000) bekend dat de le- zo belangrijke impuls zijn die den de kandidaten niet langer het land nodig heeft om de ver mogen bezoeken. Een selecte anderingen te versnellen. „De groep onder wie sporters, ma- aanpassingen zullen dan in een ken in de toekomst de keuze. sneltrein vaart gaan, want er komt ruimte om te investeren. Daarom zijn de inwoners van „Slowakije staat pas sinds 1993 Poprad enthousiast over de op de kaartlichtte Peter Sisak, plannen. woorvoerder van het organisa- Om die reden wil het organisa tiecomité in Poprad, toe. „Wei- tiecomité ook blijven proberen nig mensen zijn bekend met ons de winterspelen naar Poprad te land en met wat we te bieden halen. Bij de strijd om 2002 viel hebben. Dat hadden we graag de stad al na de eerste ronde af. aan de IOC-leden willen tonen. Nu hoopt het comité op 19 juni Nu moeten we met de presenta- bij het IOC-congres in Seoul op tie proberen te overtuigen, maar een positief resultaat. Sisak: zien is beter dan horen." „Maar als het niet lukt, gaan we De vraag rijst wat Poprad te door. We hebben hier al veel eve- bieden heeft met de verouderde nementen gehad, maar de bussen, de grauwe flats en de so- Olympische Spelen blijven het bere hotels heeft de stad de typi- ultieme doel. Het moet toch een sche oostblokuitstraling. De keer lukken om de organisatie te aanpassingen aan de westerse krijgen." ANP Onbekend van onze sportredactie Graafschap gaat de komende maanden op zoek naar een trai- DOETINCHEM - Het bestuur ner voor het nieuwe seizoen, van De Graafschap is er niet in p. T L- geslaagd een definitieve opvol- "Cn 1 UFK ger te vinden voor de ontslagen Dennis den Turk tekende don- hoofdtrainer Friz Korbach. derdag een contract voor 2,5 De clubleiding besloot gisteren jaar op de Vijverberg. De 29-ja- in Doetinchem assistent-trai- rige middenvelder is afkomstig ner Hans van Doorneveld tijde- van AZ, waar zijn contract nog lijk te promoveren. De voorma- doorliep tot medio 2000. Den lige trainer van onder meer Turk kreeg zijn opleiding op de Haarlem, Fortuna Sittard, AZ voetbalschool van Ajax. De en Sparta fungeerde al twee laatste tien jaar speelde hij in maanden als interim-coach. Alkmaar. Van Doorneveld maakt het sei- Den Turk is deze week de twee- zoen in de KPN Telecompetitie de nieuwkomer bij De Graaf- af. Oud-prof Jurrie Koolhof schap. Eerder werd verdediger blijft werkzaam als assistent- René Bot van Feyenoord ge- coach. Het bestuur van De huurd. ANP Anand verrekent zich vooraf al en neemt genoegen met remise tegen Kasparov Bij het Hoogovens schaaktoernooi waren alle ogen gisteren gericht op de partij tussen Gari Kasparov (rechts) en Viswanathan Anand. foto Koen Suyk/ANP 50 LORENCE - Fiorentina heeft ski ich als laatste club geplaatst aJ oor de halve finales van het oernooi om de Italiaanse beker. Vn )e return voor de kwartfinales e« egen Atalanta Bergamo lever- Ie op eigen veld een krappe zege :an 1 -0 op. Robbiati zorgde al in -le negende minuut voor het -i oelpunt. Fiorentina bleef in de trijcl door de uit gemaakte 3r oelpunten in het eerste treffen, latin eenzege van 3-2 voor Ata- anta was geëindigd. De volgen- e tegenstander is Bologna. De U'J ndere halve finale gaat tussen 51 arma en Internazionale. ANP D. AU SANNE - De onafhanke- i0 jke arbitragecommissie voor 2 port (CAS) in Lausanne buigt ich pas op 3 mei over het beroep - at de Ierse zwemster Michelle - e Bruin-Smith heeft aangete- ss end tegen haar schorsing van s" ier jaar. Ie zaak zou deze maand dienen, saar de commissie zag geen - ans alle partijen bij elkaar te rengen. De internationale (vemfederatie (FINA) achtte e drievoudig olympisch kam- f loene van Atlanta vorig jaar tr inuari schuldig aan het knoei- u, ïmet een urinemonster. ag >at bevatte een ongekend hoog n ercentage alcohol. De zwem- i er, echtgenoot van de voorma- x ge Nederlandse discuswerper rik de Bruin, heeft altijd ont- end dat met het monster is ge- g, immeld. De schorsing van De ruin-Smith ging vorig jaar au- y ustus in. RTR RAAG - Alexej Jagoedin heeft isteravond bij de EK kunstrij- ■0 en in Praag zijn titel met succes n erdedigt. De Rus, die ook rege- end wereldkampioen is, bleef 111 de eindrangschikking zijn 6-jarige landgenoot Evgeni vj( loesjenko, de nationale titel- v( ouder, voor. ia lexej Oermanov, de winnaar -s an het olympisch goud bij de t Winterspelen van Lillehammer 301994), completeerde de Russi- :he hegemonie bij de mannen. >cji ok bij het ijsdansen lijkt het Dud voorbestemd voor een B ussisch paar. Na het originele 0) rogramma, de wals, leiden An- 'lika Krylova en Oleg Ovsian- aj ikov souverein. ANP/DPA door André Hooqeboom WIJK AAN ZEE - Het schaak volk was er helemaal klaar voor. Ruimschoots voor de aanvang van de partij zat de commentaar-tent al barstens vol. Bananen en krentenbollen kwamen uit de plastic tasjes, de jassen gingen uit. Het kon wel eens warm worden in Wijk aan Zee. In de tent, maar ook op de borden. Commentator Ger Ligterink had er ook zin in, spuwde in zijn handen, pakte gedecideerd de stukken op en voorzag de zetten van treffen de voetnoten. De voorpret was groot en de anticlimax daarom ook. Viswanathan Anand en Gari Kasparov waren na een uur al klaar: remise. Even voor tweeën braakt de, lijnbus Beverwijk - Wijk aan Zee een flinke hoeveelheid schaakliefhebbers uit. De eer sten rennen naar de toernooi- zaal om de mooiste plekjes van het schaakpaviljoen in te ne men. Of om nog een glimp op te vangen van de gladiatoren die straks gaan strijden om de hoogste eer. De beste twee spelers van de wereld, Kasparov, volgens Elo- rating nummer één, op de voet gevolgd door Anand, de Indiër. Ook in het toernooi staan de heren één en twee. Als de gong klinkt wordt het even doodstil in de zaal. Het is een serene stilte in een tot schaaktempel omgebouwde sporthal. Als eenmaal iedereen speelt, ver flauwt de aandacht enigszins, en klinkt er weer het vertrouw de geroezemoes, afgewisseld met een bescheiden kuchje hier en daar. Ondertussen speelt Kasparov grimmig en Anand lichtvoetig, zoals Jan Timman deze week omschreef. Het is ook opval lend; Anand heeft steeds een vrolijke twinkeling in zijn ogen, de mondhoeken licht omhoog gekruld in een milde glimlach. Kasparov kijkt als een getergde beer met een hoofd zo vol van ideëen dat het door twee handen gedragen moet worden. „Hij was erg ner veus", zegt perschef Jeroen van de Berg. „En vanmorgen onge naakbaar." Briljant idee Toch heeft Kasparov vooraf niet zo bijster veel te vrezen. Hij speelt met wit, heeft het initiatief en weet ook dat zwart, Anand, over het alge meen niet met veel risico speelt. Ondertussen gaat het er in het schaakpaviljoen een stuk luchtiger aan toe. Het is een de mocratische analyse. Iedereen met een briljant idee mag mee doen. Ligterink voert de op drachten van de zaal uit, doet een stap terug om de stelling in zich op te nemen en geeft zijn mening. „Die loper op h8? Ik ben bang dat we die nooit meer terug zien. Paard d5? Wilt u al le stukken kwijtraken? Of is het de bedoeling dat u weer gauw thuis bent?" Zoals altijd is het paviljoen de gezelligste plek van het huis, samen met de bar. De andere partijen doen er ei genlijk niet meer toe. Ja, er wordt op de andere borden ge speeld. maar als die aan de beurt zijn voor een nadere toe lichting stroomt de tent half leeg. Geen brille De partij ontwikkelt zich in het voordeel van Kasparov, maar het overwicht is niet beslis send. Wit heeft meer stukken ontwikkeld, maar dat is, zo zegt Ligterink, een tijdelijk voordeel. Nu moet Kasparov initiatief nemen, er iets mee doen. Maar dat gebeurt niet. Er is geen brille in de partij te zien. Anand heeft zich, zo ver telt hij na afloop, verrekend en kwam daar vlak voor de aan vang van het duel achter. „Ik ontdekte een hiaat in mijn voorbereiding", onthult hij na afloop. „Dat was om een uur of elf en vervolgens had ik tijd te kort om van tactiek te veran deren." Anand belandde in een stelling die hij niet kon win nen. Kasparov ondernam ook geen grote ingewikkelde po gingen om de nummer twee van de wereld en mogelijk zijn toekomstige rivaal voor een tweekamp om de wereldtitel op de knieën te krijgen. Na het onthutsende verlies van dins dag tegen Sokolov speelde 'de grote K' (Karpov is de kleine..,) op safe. al was het alleen maar om een nieuwe afgang te voor komen. Bovendien gloort de toernooiwinst aan de einder en die is Kasparov nu heilig. Zijn rentree beginnen met een zege in een van de sterkste toernooi en ter wereld zal zijn enigszins aangetaste reputatie geheel herstellen. Zo ver is het trouwens nog niet. Er wachten nog drie zware te genstanders in de laatste da gen van Hoogovens: Met zwart tegen Timman en Kramnik en met wit tegen het Russische ta lent Svidler. Het programma van Anand is een stuk lichter. Hij speelt twee keer met wit (tegen Van Welv en Topalov) en met zwart tegen Yermolinski. Anand staat nog steeds een vol punt achter, maar zal tekenen voor een gedeelde toernooize ge. Het humeur van Kasparov was na de remise van gisteren nog altijd niet opgeklaard. In de catacomben van de schaak tempel stond hi] enige Russi sche journalisten te woord. Op de vraag of hij misschien nog wat vragen wilde beantwoor den, was zijn antwoord kort en bijzonder kernachtig: No. GPD van onze sportredactie MELBOURNE - Mie stopt Tho- mas Enqvist in Melbourne? De Zweedse tennisser, vorig jaar door een voetblessure amper in beeld, lijkt bij het Australian Open een klasse apart. De num mer 21 van de wereldranglijst rekende in superieure stijl af 1° met Nicolas Lapentti uit Ecua dor. Hij zegevierde in drie sets: 6-3 7-5 6-1. De concentratie, de kracht en ,j het loopvermogen van de onge- e plaatste Enqvist waren ook La- entti te veel. De excellerende iweed domineerde op alle fron ten. Binnen amper honderd mi jl nuten had hij zich geplaatst s voor zijn eerste Major-finale, i Eerder was de nieuwe topper te r sterk voor de titelkandidaten Jpat Rafter en Mark Philippous- Ik vind het allemaal heel span- tend", zei Enqvist, die eerder lit jaar al zegevierde bij toer- ïooien in Adelaide en Melbour- te. „Het liefst zou ik nu weer taar buiten gaan en de finale pelen. Het maakt me niet uit te gen wie ik sta. Ik ken het spel van beiden even goed." Voor de ook al verrassende Lapentti was Enqvist in Au stralië net een Zweed te veel. Hij schakelde Thomas Johansson, Magnus Norman en Mikael Till- ström uit. Via de Australiër An drew Ilie en de Slowaak Karol Kucera belandde hij bij Enq vist. Na 24 sets in de voorgaande partijen bleek de vriend van An na Koernikova te moe om nog serieuze tegenstand te bieden. Nieuwe stunt Bij de vrouwen blijft Amelie Mauresmo de meeste aandacht trekken. Het 19-jarige talent uit Frankrijk zorgde in Melbourne vooreen nieuwe stunt. De onge plaatste speelster versloeg Lindsay Davenport, de nummer 1 van de wereldranglijst, in een boeiende partij: 4-6 7-5 7-5. De hardslaande Mauresmo speelt zaterdag in haar eerste grote finale tegen Martina Hin gis, de nummer twee van de plaatsingslijst. De titelverde digster uit Zwitserland had weinig moeite met viervoudig winnares Monica Seles: 6-2 6-4. van onze sportredactie LONDEN - Petr Korda ver neemt vandaag van rechter Justice Lightman voor het Hooggerechtshof in Londen of de Internationale Tennis Federatie alsnog mag probe ren hem te schorsen. De Tsjech reageerde positief op een dopingcontrole tijdens het toernooi van Wimbledon vorig jaar. De strafcommissie van de ITF bepaalde in december dat Korda alleen zijn rang- lijstpunten en prijzengeld, verdiend op Wimbledon, moest inleveren. Het bestuur van de federatie liet daarop weten een schorsing van de 31-jarige Korda, vorig jaar open Australisch titelhou der, te overwegen omdat de commissie de dopingregels niet juist zou hebben geïnter preteerd. Daarvoor zou de onafhankelijke arbitrage commissie (CAS) voor de sport in Lausanne worden ingeschakeld. De Tsjech besloot vervolgens de rechtbank in Londen, waar het hoofdkwartier van de ITF is gevestigd, in te schakelen. Zijn advocaat Charles Flint betoogde dat het oordeel van de strafcom missie volgens de regels bin dend is en dat de ITF niet het recht heeft een beslissing van een eigen commissie aan te vechten. De ITF staat op het standpunt dat een uitspraak pas bindend is als er geen be roep wordt aangetekend. RTR De teleurstellende partij duurde nog geen uur. Seles was 33 par tijen op rij ongeslagen in Mel bourne. Mauresmo, de nummer 29 van de wereldranglijst, kon haar zwaar bevochten zege op Da venport amper bevatten. „Dit is wel het laatste dat ik bij het be gin van het toernooi had ver wacht", zei ze glimlachend. „Ik ben heel gelukkig. Pas na de fi nale dringt het misschien een beetje bij mij door wat ik hier in Melbourne allemaal heb ge presteerd." De stoere Frangaise, die als ju- more al veel furore maakte, kwam bij een grand slam nooit verder dan de derde ronde. Maar in Melbourne voelt ze zich ster ker dan ooit. Davenport was voor Mauresmo gewaarschuwd. In het eerste onderlinge duel, vorig jaar mei in Duitsland, ging de Amerikaanse ook al verras send onderuit. Zelfvertrouwen Davenport begon niettemin vol zelfvertrouwen aan de wed strijd. Ze verloor in Melbourne nog geen set en leek vastberaden ook Mauresmo geen kans te gunnen. De winnares van de Open Amerikaanse kampioen schappen maakte in de eerste set weinig fouten. Met 6-4 deed ze een grote stap naar haar eer ste finale in Melbourne. In de tweede set bleek Maures mo evenwel warm gedraaid. Ze sloeg harder en zuiverder en ook haar opslag was gevaarlijker. „Soms dacht ik dat ik tegen een man speelde", verzuchtte Da venport. „Geen enkele vrouw heeft zoveel kracht." In de twaalfde game sloeg Mau resmo toe. Ze brak de service van Davenport, die op 'love' bleef steken. Het was meteen voldoende voor de setwinst: 7-5. De enerverende derde set bood nog meer veitier. Het duo wis selde vijf 'breaks' uit. Na haar laatste en beslissende door braak, via een fraaie passeer- slag langs de uitgetelde Daven port, zakte de Franse tiener door haar knieën van vreugde. „Ik doe elke dag een uur aan krachttraining", legde Maures mo haar indrukwekkende fysie ke gestalte uit. „Daardoor kan ik me qua fysieke kracht meten met elke speelster uit de top." RTR/ANP De stoere Francaise Amelie Mauresmo was letterlijk en figuurlijk te sterk voor de als eerste geplaatste Lindsay Davenport. foto Stefan Hesse/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29