Priem twijfelt over de Tour Vakbond jaagt op onbevoegde trainers Teammanager wil geen volksheld zijn Italiaanse justitie onderzoekt uitslag van verdacht duel Griekenland wil Spelen permanent Eerst duidelijkheid Franse justitie Solidariteitsactie kost staalhandelaar tonnen Barcelona niet meer in oranje tenue oor Sven Remijnsen UDENHOORN - De wieler- loeg van TVM-Farm Frites lijft voorlopig weg uit Frank- jk. Teammanager Cees Priem et gisteren in Oudenhoorn, aar de Nederlandse formatie erd gepresenteerd, weten dat jn ploeg Frankrijk links laat ggen zolang er geen duidelijk- eid bestaat over de regels voor et vervoer en het gebruik van ledicijnen in het land. „Wij illen weten wat is toegestaan wat niet." de fabrieken van co-sponsor arm Frites presenteerde TVM ch gisteren eensgezind als een iendenploeg, die het verloren igane prestige dit seizoen zo iel mogelijk wil terugwinnen, lassiekerkopman Peter van etegem en sprintkoning Jeroen lijlevens zijn opnieuw de aan- >erd ers va n de twintig man tel- nde formatie, die de vertrouw- geel-blauw-rode outfit heeft geruild voor een modern zil- trgrijs tenue. jchtlijnen heeft weliswaar een nieu- e start gemaakt, maar het vo- [e seizoen werpt nog altijd n schaduw over de ploeg. De pingaffaire waarin het team dens de Tour de France ver- kkeld raakte, lijkt verregaan- gevolgen te hebben voor het ïdstrijdprogramma dat dit izoen wordt afgewerkt. Pas op april wil TVM in Parijs-Rou- lix zijn rentree op Franse bo rn maken. aar als de Franse justitie wei- rt om de wielerploeg op de ogte te brengen van de geï nde medische richtlijnen in t land, kan deelname aan die issieker en zelfs aan de Tour France in gevaar komen. Volgens teammanager Cees Priem, die zijn plaats in de ploegleiderswagen heeft afge staan aan Steven Rooks, zal het zo'n vaart echter niet lopen. „Hein Verbruggen, de voorzit ter van de UCI, heeft ons be loofd dat er vóór de klassiekers duidelijkheid komt van de kant van de Franse justitie", aldus Priem. „De internationale wiel- renunie heeft daar samen met de AICPro, de internationale ver eniging van profwielrenners, per brief op aangedrongen bij de Franse justitie." Medicijnen Tot dusver krijgt de wielerploeg geen toestemming om eigen me dicijnen mee te nemen naar wedstrijden in Frankrijk. „On ze eisen zijn tot nu toe voor 99 procent afgewezen", zegt Priem. „Buitenlandse ploegen mogen zelfs niet eens meer met een eigen dokter naar Frankrijk afreizen. Alleen Franse dokto ren mogen onze renners begelei den. Ook onze voeding moet voortaan in Frankrijk worden gekocht." Priem benadrukt dat de spon sors, die in elk geval tot het ein de van dit seizoen met de wieler ploeg zijn verbonden, achter het besluit staan om Frankrijk voorlopig te mijden. De renners denken er echter anders over. „Het zou een ramp zijn als we dit seizoen de Tour de France niet rijden", aldus JeroenBlijle- vens. „De Tour is voor mij de be langrijkste wedstrijd van het jaar. Maar ik ben het met de ploegleiding eens dat er nog veel dingen onduidelijk zijn in Frankrijk. Er moet wat worden geregeld, want wij willen weten waar we aan toe zijn." Blijlevens bevestigde dat hij evenals zijn teamgenoten ak koord is gegaan met het medisch reglement, dat TVM begin deze maand heeft opgesteld. Over de inhoud van het reglement wilde hij geen uitlatingen doen. „Er staan duidelijke dingen in." Ook Cees Priem hield zich op de vlakte over het medisch regle ment. „Zie het maar als onze huisregels. Die waren er altijd al, maar ze stonden niet op pa pier. Toch zijn we nog lang bezig geweest met het opstellen van de reglementen, want we willen geen enkel risico meer nemen. Degene die de regels overtreedt, vliegt eruit:" De Russische teamarts Andrei Michailov, die vorig jaar vijf maanden in Frankrijk werd ge vangengehouden vanwege het dopingonderzoek naar de wie lerploeg, blijft vooralsnog in dienst bij TVM. Het medisch be geleidingsteam is uitgebreid met arts Jan Hoogsteen, die zich gaat bezighouden met de medi sche controle. „De rollen zijn nog niet precies verdeeld", zegt Priem. „Maar met Michailov is de zaak inmiddels uitgepraat." Casarotto Behalve de vernieuwde outfit zijn er dit seizoen drie-nieuwe gezichten bij TVM-Farm Frites, dat werkt met een budget van acht miljoen gulden. Een van hen is de van Scrigno overgeko men Italiaan Davide Casarotto (27). De Duitse oud-kunstfiet ser Andreas Klier (23), die in 1994 de Axelse Juniorendrie- daagse won, is weggehaald bij Die Nürnberger. Martin van Steen (29) keert na een tweeja rig verblijf bij Die Nürnberger terug bij TVM. De Denen Nico- lai Bo Larsen en Lars Michael- sen, de Fransman Laurent Roux en Davy Dubbeldam uit Sluiskil hebben TVM verlaten. Cees Priem is ploegleider af. Hij begint het nieuwe seizoen als ploegmanager. foto Marcel Antonisse/ANP Samenstelling TVM-Farm-Frites. Teammanager: Cees Priem. Ploeg leiders: Hendrik Redant, Steven Rooks. Renners: Olivier Asmaker (Fra), Jeroen Blijlevens, Geert van Bondt (Bel), Johan Capiot (Bel), Da- vide Casarotto (Ita), Hendrik van Dyck (Bel), Tristan Hoffman, Sergei Ivanov (Rus), Steven de Jongh, Mi- quel van Kessel, Andreas Klier (Dui), Servais Knaven, Michel Lafis (Zwe), Claus Möller (Den), Sergei Oetsjakov (Oek), Peter van Petegem (Bel), Martin van Steen, Remco van der Ven, Bart Voskamp, Pieter Vries. KNVB steekt kop in het zand, WON gaat actie ondernemen door Rudy Boogert VLISSINGEN - De trainers vakbond WON (Vereniging van Oefenmeesters in Neder land) van de regio Zeeland slaat alarm. Zo'n vijftien van de bijna honderd Zeeuwse voetbalverenigingen worden getraind door een onbevoegde oefenmeester. De KNVB steekt de kop in het zand, maar WON-voorzitter Paul Telussa waagt opnieuw een poging de bond tot actie te bewegen. En als dat lukt? Telussa: „Dan breekt er wat los!" André Wurth, de huidige tr-ai- ner van Vlissingen, werd eens betrapt toen hij als een eigen tijdse Shexiock Holmes op 'trainex-sjacht' was. Beschermd door het struikgewas spiedde Wurth het veld van Hoek af om Jean Dooms te betrappen, die toentertijd de Zeeuws-Vlaam se eersteklasser trainde zonder de juiste diploma's daai-voor te lebben. Dergelijke kluchttafei'elen zijn niet meer van deze tijd. Tegen woordig posteert de WON. in dienst waarvan Wurth handel de, geen spionnen meer achter bomen of vex-spieders tussen iet loof. Maar het probleem van de onbevoegde trainers is nog even actueel als jaren gele den. Geen enkele Zeeuwse eerste klasser heeft een bevoegde trainer in dienst. Rens Griep van Arnemuiden bezit met zijn trainer-coach Il-diploma met de juiste papieren. Hetzelfde ;eldt voor Alexander van Keu en bij Bruse Boys, Hans de Nooijer bij Veere en Stoffel Schipper bij Oostkapelle. Maar het meest bont maakt tweedeklasser Kruiningen het, waar Arthur van Huizen zon der enige diploma trainer is. Ervaring Voetbalclubs nemen grote risi- :o's wanneer ze gebxaiik maken 'an een ongediplomeerde trai ler. De secretaris van de lande- ijke WON Joop Philippo: .Wanneer een speler bijvoor beeld onder de leiding van een mbevoegde trainer lichame- ijk letsel oploopt, kan die spe er de club aansprakelijk stel en voor de kwetsuur De club leeft immers een niet-opgelei- de trainer in dienst genomen." lan Risseeuw, voorzitter van kruiningen, heeft bij de aan WON-voorzitter Paul Telussa: „Er zijn trainers die hebben een papiertje, maar trainen boven hun stand. Daar kan ik nog inkomen. Maar dat er nu zelfs trainers zijn zonder diploma...." foto Lex de Meester stelling van Van Huizen niet stilgestaan bij de consequen ties. „We hebben vooraf afge- spi-oken dat hij een trainers- cui'sus zou volgen. Hij had zich ook opgegeven, maar toen bleek dat de cursus ei'gens ach ter Den Bosch zou worden ge geven. Dat vonden we te ver weg. De spelersgroep had vorig jaar aangegeven dat ze met Van Huizen in zee wilden, vanwege zijn ervaring. Hij had geen di ploma. Maar ja, hij moest er gens beginnen..." Paul Telussa, al vijftien jaar voorzitter van de trainersvak bond in de regio Zeeland, ziet de ontwikkelingen met lede ogen aan. „Het gaat van kwaad tot ei-ger. Er zijn trainers die hebben een papiertje, maar trainen boven hun stand. Daar kan ik nog inkomen. Maar dat er nu zelfs trainers zijn zonder diploma.Daar moet de KNVB iets aan doen. Als ze dit prö- bleem gaat aanpakken, hou je dan maar vast. Want dan bx-andt er wat los Maar daar wrikt de schoen: 'als de KNVB dit gaat aanpakken'. In het verleden heeft de WON talloze keren gedreigd dat de KNVB clubs met een onbe voegde trainer zou straffen. Maar de bond blinkt al de cennialang uit in passiviteit. Bij monde van Wim van Varik, ondei-steuning clubbesturen van de KNVB, wordt die stel ling bevestigd. „De voetbal clubs shiiten een contract af met een trainer. Wij gaan ervan uit, dat de clubs zich aan de re gels houden en een trainer met de juiste diploma's in huis ha len. Wij hebben een gentle man's agreement met de WON. Wanneer ze constateert dat er een ongediplomeerde tx'ainerbij een club werkt, kun nen ze dat bij ons aanhangig maken. Maar ons is niet be kend, dat er in Zeeland zo veel onbevoegde trainers rondlo pen." Struisvogelpolitiek in Breda, terwijl de wil tot actie aanwe zig is bij Telussa en de rest van de WON Maar hun positie is niet sterk. De belangenvereni ging kan slechts als radar voor de KNVB fungei'en. Telussa: „Wij hebben een signaalfunc tie. Als wij waarnemen dat een club een onbevoegde trainer in dienst heeft, moeten wij dat schriftelijk meedelen aan de bond. Dan moet de molen in Breda gaan draaien. Maar dat gebeuid niet! Daar vechten we als WON al twintig j aar tegen Als het niet langer is.Telussa's voorganger als WON-voorzit- ter, Jan Meulmeester, voerde in de jaren tachtig een soortgelij ke 'kruistocht' en stuitte op de zelfde problemen. Begin jaren negentig zette de WON de controles op het onbevoegd trainen zelfs tijdelijk stop, om dat de KNVB geen actie onder nam. Meulmeester en consor ten voelden zich voor joker gezet. Ook Telussa lijkt zijn buik vol te hebben van de gril len van de bond. Telussa: „De KNVB gaat op de ze manier voorbij aan zijn ei gen opleidingsmogelijkheden. Ze stelt eisen aan trainers om een graad te halen, voordat de zen training mogen geven op een bepaald niveau. Nederland loopt met de borst vooruit dat wij het beste opleidingsinsti tuut van de wereld hebben, trainers volgen voor heel veel geld de cursussen van de bond, maar in de praktijk laat de KNVB alles toe. De bond stelt zich zo machtig op en ze eist zo veel, terwijl ze er in de praktijk nul-komma-nul mee doet. Dat is een wrange situatie." Letsel Het belang van de WON is iüet het dwarsbomen van onbe- voegde_ trainers, maar het voorkomen van een veredelde vorm van broodroof. Telussa: „Het is niet de bedoeling trai- ners him werk te ontnemen. We gunnen iedei'een het zijne. Maar als WON is het onze plicht de belangen van onze le den te behartigen. Onze leden mét diploma kunnen bijvoor beeld zonder club zitten, ter wijl iemand zonder diploma wél een club traint. Cas Hu bregtse heeft bijvoorbeeld het hoogste trainersdiploma, maar is nog steeds zoekende naar een club." Een oplossing voor het pro bleem vinden, past niet in het straatje van de WON. Dat moet van hogerhand gebeui-en. Telussa: „Wij inventariseren welke clubs met onbevoegde trainers werken en sturen ze ver-volgens een brief waarin we ze daarop attent maken. Dat melden we ook aan de KNVB en misschien doen ze er iets aan. Als ze werkelijk gaan screenen, komen veel vex-eni- gingen in de problemen. Dat is niet de bedoeling en daarom gedoogt de bond het verschijn sel." door Sven Remijnsen OUDENHOORN - Tijdens de voorstelling van de TVM- wielerploeg in Oudenhoorn werd hij door de presentator 'een volksheld' genoemd, maar zelf wilde Cees Priem daar gisteren niets van we ten. „Ik voel me geen volks held. Ik ben alleen een ander mens geworden." Nadat hij vorig jaar rijf maanden gedwongen in Frankrijk moest verblijven vanwege de dopingzaak rond TVM, keerde Cees Priem gis teren terug bij zijn ploeg Niet meer als ploegleidei-, maar als teammanager „Elk bedrijf heeft wel eens proble men, maar de vriendschap binnen deze ploeg is uniek. Ik denk niet dat er ooit zo'n hechte ploeg is geweest als TVM. Vroeger heb ik in de bouw gezeten, en daar heb ik geleerd dat de fundering goed moet zijn. Bij TVM is de fundering goed gebleken." Priem geeft toe dat hij sinds zijn terugkeer in Wemeldin- ge soms nog moeilijke dagen doormaakt, zeker nu zijn vrouw Marjan deze week in het zxekenhuxs xs opgeno men. Toch beseft hij dat zijn verblijf in Epernay hem ook veel goeds heeft gebracht. „Het positieve moet lonen, niet het negatieve. Ik heb de kleine dingen in het leven le ren waarderen. Ik hoef ook niet meer zo nodig zeven da gen per week te werken. Mijn telefoon durf ik tegenwoor dig zelfs wel eens af te zet ten." De dag voor de ploegvoor- stelling werd Priem gebeld door Theo de Rooy, de ploeg leider van Rabobank. „Hij wenste me succes met de pre sentatie. Dat gebeurde vroe ger niet. Ook Bo Hamburger, een oud-renner van TVM, heeft me gebeld. Daaruit blijkt dat de mensen waarde ring voor me hebben gekre gen. Omdat ik niemand in de stront heb getrapt, heb ik er veel vrienden bij gekregen." door Sven Remijnsen OUDENHOORN - De Zeeuwsestaalhandelaar A P. van Wijnen heeft enkele ton nen verlies geleden vanwege zijn solidariteitsactie met Cees Priem. Van Wijnen wei gerde zaken met Frankrijk te doen zolang de TVM-ploeg- leider in Frankrijk werd vastgehouden. „Het was een spontane reac tie, maar ik heb de gevolgen van mijn daad niet kunnen overzien", aldus Van Wijnen, die gisteren op uitnodiging van Cees Priem te gast was bij de presentatie van de TVM-wielerploeg in Ouden hoorn. „Omdat Cees naar mijn mening ten onrechte zo lang in Frankrijk moest blij ven, heb ik lange tijd geen staal in Frankrijk gekocht. Bij de Franse fabriek waar ik zaken mee doe, vonden ze dat niet leuk. Toch begrepen ze me wel." Sinds Priems terugkeer in Nederland is Van Wijnen weer actief in Frankrijk. Vol gens de Goese staalhande laar hebben de financiële ge volgen van de boycot zijn bedrijf in Wolphaartsdijk niet in grote problemen ge bracht. „Ik heb een paar hon derdduizend gulden aan om zet gemist, maar ik kan wel tegen een stootje. Ik had het er graag voor over." van onze sportredactie ROME - Na de Italiaanse voet balbond onderzoekt nu ook de officier van justitie in Venetië de opzienbarende gebeurtenissen bij de wedstrijd van zondag tus sen Venetië en Bari in de Serie A Beide clubs worden verdacht van stilzwijgende afspraken over een remise, die er uiteinde lijk niet kwam (2-1). In de slotfase van de wedstrijd was er weinig tot geen activiteit meer op het veld. Venetië (num mer 14) en Bari (nummer 9) le ken met 1-1 zeer tevreden. De Braziliaan Tuta, ingevallen in de 83e minuut, dooxhrak echter het rüet-aanvalsverdrag. Hij scoorde met een kopbal in de laatste minuut. Klappen Televisiebeelden lieten duide lijk zien dat er van enige vreug de bij de spelers van Venetië geen sprake was. Na het eind signaal kreeg Tuta in de cata comben de nodige verwensin gen en klappen van spelers van Bari en Venetië te vexwex-ken. Spelers van beide ploegen die nen zich bij de tuchtcommissie te verantwoorden. Reglemen tair valt deze vorm van mani pulatie nog niet binnen de corruptienormen van de voet- balfedei-atie. SID BARCELONA - Barcelona zal vanaf volgend seizoen in een an dere reservetenue spelen. Behalve het traditionele 'blau- grana', speelt de club regelma tig in een oranje uitrusting. Maar vanwege de Nederlandse enclave bij de club is Barcelona bevreesd voor negatieve reac ties van pers en publiek als Bar- ca in het oranje speelt. In het oranje tenue veroverde Barcelona met Johan Cxoxijff als trainer ten koste van Sampdo- ria de Europa Cup I, dankzij een prachtige vrije trap van Ronald Koeman. „Maar nu spelen er acht Nederlanders bij de club. We zijn bang voor misplaatste grappen als de ploeg in het oranje speelt", verklaarde een woordvoerder. ANP van onze sportredactie ATHENE - Tien Griekse euro parlementariërs hebben het idee geopperd om de Olympi sche Zomerspelen voortaan permanent in Griekenland, de bakerxnat van de olympische gedachte, te houden. Zij hebben in het Europese parlement een resolutie met een dergelijke strekking ingediend. Het voorstel, dat al eens eerder is geopperd, kx*eeg opnieuw ge stalte na de recente schandalen binnen het Internationale Olympische Comité, dat wegens corruptie zes leden voor roy ement heeft voor-gedragen. Eén van hen is inmiddels opgestapt. Drie andere leden zijn vnjwillig teruggetreden. De Spelen van 2004 zijn al aan Athene toege wezen. Peking, dat tevex-geefs probeer de de Spelen van 2000 binnen te halen, zal niet aandringen op een herstemming, nu de keuze van Sydney wegens financiële steun aan Afrika in een kwaad daglicht is komen te staan. „Het zou verkeerd zijn aan te dringen op heroverweging alleen omdat een paar mensen in de fout zijn gegaan", vex-klaarde secretaris Tu Mingde van het Chinese olympisch comité. Peking kwam in 1993 twee stemmen te kort om Sydney te verslaan. In Atlanta gaf Billy Payne, voorzitter van het organisatie comité van de Spelen in 1996, toe dat er bij het verkrijgen van de toewijzing diverse vriend schapsgebaren waren gemaakt. Zo werd het IOC-lid David Si- bandze uit Swaziland, die zon dag opstapte, op kosten van At lanta aan zijn hart geopereerd. Ook kreeg de zoon van het Rus sische IOC-lid Vitaly Smimov, tegen wie nog een ondex-zoek loopt, een studiebeui-s. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27