Nieuwe huisvesting justitie te duur Trekken aan een dood paard Wiskunde in praktijk van alledag Dief komt tot inkeer na strooptocht om schuld af te lossen zeeland Inzet projectontwikkelaars heeft landelijk honderden miljoenen extra gekost SGP vraagt CDA steun soepeler bouwbeleid 3 maant verkiezingen Eerste verkiezingsdebat in het teken van platteland Kerncentrale vrijdag 29 januari 1999 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Veel steden, waaronder Middelburg, hebben de laatste jaren mooie nieuwe of vernieuwde gerechtsgebouwen en gevangenissen gekregen, maar tegen een te hoge prijs. De Algemene Rekenkamer conclu deert dit in het donderdag ge presenteerde onderzoek Huis vesting justitiële diensten. De extra kosten bedragen landelijk enkele honderden miljoenen guldens. Projectontwikkelaars profite ren hiervan. Zij hebben een groot aantal gebouwen voor justitie gebouwd Het Rijk dacht met projectontwikke laars voordeliger uit te zijn, om dat zij een betere kwaliteit zou den kunnen leveren tegen lagere kosten. Kwaliteit Op de kwaliteit van de gebou wen valt volgens de Algemene Rekenkamer niets af te dingen. Die is goed, maar financieel is de Klacht handel over tarieven The Greenery verworpen DEN HAAG - Veilinggigant The Greenery is niet zijn boekje te buiten gegaan door per 1 febru ari nieuwe en hogere tarieven te hanteren voor groente- en fruit handelaren. Tot dat oordeel komt de rechtbank in Den Haag waar de belangenvereniging van de handelaren (VGT) een kort geding had aangespannen tegen de tariefsverhoging. De VGT gaat in beroep tegen de uit spraak. In het kort geding stelde de VGT dat The Greenery de nieuwe ta rieven op veel te korte termijn wil doorvoeren en dat ze onre delijk zijn. Volgens de rechter is daarvan echter geen sprake. The Greenery heeft goede argu menten voor het nieuwe tarie- vensysteem, valt in het vonnis te lezen. De nieuwe tarieven blijven bo vendien „binnen de grenzen van wat redelijkerwijs voorzien baar en aanvaardbaar is". inzet van projectontwikkelaars een debacle geworden. Zij heb ben duurdere gevangenissen ge bouwd dan de Rijksgebouwen dienst. De meeste pijn zit 'm echter in de huurcontracten die het Rijk heeft afgesloten met projectont wikkelaars De schatkist is daardoor, volgens de Algemene Rekenkamer, zeker 370 miljoen gulden aan extra financierings kosten kwijt. Als de rentestand verder daalt, wordt dit bedrag nog groter. De nieuwe gevangenis in Mid delburg, Torentijd, is door de Rijksgebouwendienst gebouwd voor 37,5 miljoen gulden; onge veer net zoveel als was begroot. Het gerechtsgebouw in Middel burg wordt door het Rijk ge huurd van ING Vastgoed. Minister J. Pronk van Vrom, verantwoordelijk voor de Rijks gebouwendienst, vindt de kri tiek van de Algemene Rekenka mer onnodig hard. Hij stelt dat de huurovereenkomsten zijn hei-zien, waardoor de lasten zijn verlaagd. De Algemene Reken kamer ziet hierin geen reden om op haar conclusies terug te ko- Keerzijde De rijksoverheid heeft overi gens besloten alleen in zeer uit zonderlijke gevallen nog huur- constructies aan te gaan. Een keerzijde van het verhaal van de Algemene Rekenkamer is dat het bouwprogramma voor justi tie nooit zo snel zou zijn gereali seerd als er geen beroep was ge daan op privé-beleggers. Op de Rijksbegroting kon niet genoeg geld worden vrijgemaakt voor de verbouw of nieuwbouw van achttien gerechtsgebouwen en zesentwintig gevangenissen, waarmee begin jaren negentig is begonnen. Het was de politiek die onder maatschappelijke druk tot dit bouwprogramma besloot, om het tekort aan cellen op te heffen en de huisvestingsnood bij justi tie te lenigen. Zo zaten de justi tiële diensten in Middelburg verspreid over verschillende ge bouwen in de binnenstad. Dankzij de nieuwbouw kan in principe efficiënter worden ge werkt. Het aantal cellen is landelijk in korte tijd uitgebreid met ruim 4.500, tot 13.500. Met het programma Wiskunde in Actie wil de Technische Universiteit in Delft aantonen dat wiskunde toekomst heeft. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - De faculteit Informa tietechnologie en Systemen van de Technische Universi teit in Delft is er voor het eerst op uit getrokken om het vak wiskunde te promoten. Voor een kleine tachtig leerlingen en docenten van scholen uit Bergen op Zoom, Terneuzen, Oostburg, Goes, Middelburg en Vlissingen brachten TU- docenten het programma Wis kunde in Actie in de kantine van het Willebrordeollege in Goes. De faculteit richt zich op leer lingen uit de vijfde en zesde klassen van het VWO, die Wis- kunde-B in hun pakket heb ben. Zeeuwse leerlingen zijn dikwijls niet in de gelegenheid om de promotieprogramma's in Delft mee te maken. Omdat in de bovenbouw VWO studie- en beroepenoriëntatie een be langrijke plaats inneemt, wa ren acht scholen zeer enthou siast om Wiskunde in Actie op locatie mee te maken. Wat de faculteit wil bereiken is aan te tonen dat wiskunde toe komst heeft. Wiskunde is niet iets wat klaar is, wat je hele maal onder de knie kunt heb ben als je maar lang genoeg studeert. Voor het vak worden voortdurend nieuwe toepas singen ontwikkeld en daarmee staat het midden in de praktijk van alledag. Bottelproces Wiskunde in Actie opende in Goes met een lezing door R. M. Cooke, die de absolute nood zaak van wiskunde in een doelmatig en gesmeerd bottel proces van bier aantoonde. Naderhand konden de leerlin gen aan de slag in workshops. Ze zetten zich in groepen aan de codering van berichten uit een ruimtesonde, maakten een wiskundig model voor de warmtegeleiding in een staaf, berekenden met de nulpunt methode het hoogste punt van een achtbaan, losten een sta pelpuzzel op of gingen op zoek naar een formule voor een der degraadsvergelijking. Leerlingen, docenten én de mensen van de faculteit beviel de promotie op lokatie zeer. Wiskunde in Actie lijkt voor herhaling vatbaar. door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Misdaad loont niet. Daar was de 24-jari- ge man uit Kruiningen na twee maanden dievenpad wel achter gekomen. Met een vriend pleeg de hij diverse diefstallen en in braken. Donderdag werd tegen hem een celstraf van twaalf maanden geëist waarvan een half jaar voorwaardelijk. Hij mag de straf omzetten in 240 uur dienstverlening. Een grote geldschuld had hem ertoe gedreven. Nadat een rela tie op de klippen was gelopen, leefde hij erop los. Hij gebruikte Organisaties gehandicapten gaan fusie aan doorEdy de Witte HULST - De gehandicaptenor ganisaties ANIB, AVO en GON hebben de krachten gebundeld en zijn gefuseerd tot de Algeme ne Nederlandse Gehandicapten Organisatie (ANGO). Met ruim 16.000 leden en 5500 donateurs is ANGO op dit mo ment de grote algemene belan genorganisatie voor mensen met een lichamelijke handicap, chronisch zieken en arbeidson geschikten in Nederland. Alois de Deckere uit Hulst fungeert in het gewest Zuidwest-Neder land van de ANGO als secreta ris. De organisatie wil zich gaan presenteren als algemene be langenorganisatie van en voor gehandicapten in Nederland. Ondanks de economische voor spoed en de ontwikkeling van steeds betere hulpmiddelen en revalidatietechnieken is de maatschappelijke positie van gehandicapten vaak nog slecht. Uit een recent onderzoek is ge bleken dat eenderde van de ge handicapten op of onder de ar moedegrens leeft. Voor individuele financiële steun kunnen gehandicapten een beroep doen op het wel- zijnsfonds van ANGO. Het geld hiervoor wordt onder andere bijeengebracht met een jaar lijkse landelijke collecte waar aan ruim twintigduizend vrij willigers meewerken. dagelijks softdrugs en ging gok ken. Met het piramidespel had hij ook nog eens tienduizend gulden verloren Met de buit wilde hij zijn schulden afbeta len. Maar toen één van de schuldeisers hem bedreigde, werd de grond hem te heet onder de voeten. Hij biechtte zijn pro blemen op bi] zijn ouders die vervolgens de politie inschakel den. Nog dezelfde avond beken de hij zijn misstappen bij de politie Het ging om totaal ne gentien delicten waaronder twee keer autodiefstal. Een keer hadden de twee een wagen op bestelling gestolen. Maar toen de koop niet doorging, besloten ze de auto achter te laten. Bij de inbraken stond de Kruininger meestal op de uitkijk, omdat hij zich niet zo op zijn gemak voel de. Zijn kompaan werd in septem ber 1997 al door de meervoudige strafkamer veroordeeld tot drie jaar cel. waarvan een jaar voor waardelijk. De Kruininger, die nog geen lang strafblad had, moest eerst voorkomen voor de politierechter. Deze>verwees de zaak echter door naar de meer voudige kamer omdat het voor de hand lag dat tegen de Krui ninger een zwaardere straf dan zes maanden cel zou worden ge- eist. Officier van justitie C. J. Olden- burger hield in haar eis rekening met de persoonlijke omstandig heden van de bekeerde dief. Hij had definitief schoon schip ge maakt. Hij heeft weer een vaste relatie. En hij werkt hard om zijn schulden af te betalen. Uitspraak op 10 februari. Coaster ramt brug bij sluizen RILLAND - Een coaster heeft donderdagavond door een ver keerde manoeuvre een deel van een verbindingsbrug bij de Kreekraksluizen kapotgevaren. Twee brugdelen van dertig me ter - de totale brug meet acht honderd meter - kwamen daar door in het water terecht. Vandaag, bij daglicht, wordt de precieze schade opgemeten. Als de brugdelen vervangen moeten worden, kan dat volgens Rijks waterstaat een schadepost van een halve ton betekenen. door Richard Hoving SINT PHILIPSLAND - Het CDA moet de rug recht houden tijdens de collegeonderhande lingen als gaat om een soepeler woningbouwbeleid. Deze op roep deed G. D. Roeland don derdagavond tijdens een ver kiezingsbijeenkomst van de SGP in Sint Philipsland. Roeland, nummer vijf op de kandidatenlijst van de SGP, zei met instemming kennis te heb ben genomen van opmerkingen van CDA-lijsttrekker L. Cop- poolse ruim twee week geleden in Hulst. Bij het begin van de CDA-campagne liet Coppoolse weten dat de christen-democra ten een minder rigide woning bouwbeleid voorstaan in kleine dorpen. Teleurstellend noemde Roeland de toevoeging van Cop poolse dat hij geen halszaak van dit punt wil maken tijdens de onderhandeling over het beleid van het nieuwe college van Ge deputeerde Staten. Kleine kernen De SGP heeft de afgelopen jaren in Provinciale Staten herhaal delijk, maar zonder succes ge pleit voor meer nieuwbouwmo- gelijkheden op het platteland. De leefbaarheid in kleine ker nen komt in het gedrang als er niet meer mag worden ge bouwd, aldus Roeland. In een toelichting op zijn toespraak liet de SGP'er weten het optre den van CDA-voorman Cop poolse niet echt handig te vin den. „Het is wel eerlijk om te zeggen dat je er geen breekpunt van maakt, maar tactisch is na tuurlijk anders. Ik zou zien dat het CDA wel vasthield aan zijn standpunt." Lijsttrek ker W. Kolijn verzekerde in het verenigingsgebouw van de Oud Gereformeerde Gemeenten in Sint Philipsland dat de SGP zich bij een gunstige verkie zingsuitslag meldt voor een plaats in het dagelijks provin ciebestuur. Kolijn riep nog maar eens in de herinnering waarom de SGP na de verkiezingen van 1995, waarbij de partij net als vier jaar eerder zes zetels haal de, niet een plaats in het college van Gedeputeerde Staten had gekregen. „Dankzij de verdeel- en heerstactiek van de WD, het gedogen daarvan door de PvdA en het angstige gedrag van het CDA Dat de SGP met zes zetels keer op keer 'met handen en voeten' buiten het college wordt gehouden, is volgens Kolijn op vallend. „D66 haalde een keer (in 1991, red.) zes zetels en mocht meteen aanschuiven. Kort. maar voldoende om veel schade aan te richten." De slechte bereikbaarheid van veel plaatsen in Zeeland met het openbaar vervoer staat een ver dere verhoging van de opcenten motorrijtuigenbelasting niet toe. aldus de SGP-lijsttrekker. Kolijn erkende dat de partij dit beleid in het verleden wel heeft gesteund. KAMPERLAND - Het eerste verkiezingsdebat in de aanloop naar de Statenverkiezingen wordt op vrijdag 5 februari ge houden in de zaal Het Rip van Zeelandnet in Kamperland. Deelnemers zijn de lijsttrekkers D. J. P. Bruinooge (PvdA), J. I. Hennekeij (WD), L. Coppoolse (CDA), W. Kolijn (SGP) en M. A Stoffels (Partij voor Zeeland). Voor het lijsttrekkersdebat zijn vijf stellingen geformuleerd. De nadruk ligt op de ontwikkeling van het Zeeuwse platteland. Naast de waarde van bestem- mings- en streekplannen komt de leefbaarheid in kleine dor pen, het onderhoud en de in richting van het Veerse Meer, de opstelling van de rijksoverheid tegenover Zeeland en de manier waarop de provincie het toeris tisch product verkoopt aan de orde. Het verkiezingsdebat is een ini tiatief van het platform Maat schappelijk Ondernemen op Noord-Beveland. De presenta tie is in handen van A Wisse. De avond begint om 20.00 uur Agenda Gemeenschapscentrum Den Dul- laert Hulst, 19.30 uur: Begin verkie zingscampagne PvdA met lijsttrek ker D. J P Bruinooge en de voorzit ter van de PvdA-fractie in de Tioee- de Kamer A Melkert. Rechtbank hoort zes getuigen in zaak moord bij Zeelandbrug door Aector Doorns MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg wil alsnog zes ge tuigen horen in verband met de moord op een Turkse man bij de Zeelandbrug. Raadsman D. Moszkowicz diende gisteren in Middelburg voor zijn 37-jarige cliënt uit Rotterdam een ver zoek tot aanhouding van de strafzaak in, omdat er door fa milieleden van de verdachte bij de rechter-commissaris tegen strijdige verklaringen waren af gelegd. De strafpleiter vond dat de rechtbank de betrouwbaar heid van deze getuigen moest toetsen alvorens een waarde oordeel te kunnen vormen. Om zijn verzoek kracht bij te zetten ging Moszkowicz, die de strafzaak van een confrère heeft overgenomen, de getuigenver klaringen één voor één na. En kele familieleden zouden vol gens hem door de politie onder druk zijn gezet om belastende verklaringen tegen zijn cliënt af te leggen. Officier van justitie Y. Willems bestreed de tegenstrij digheden. „De getuigen zijn al twee keer verhoord. Ik vind het niet noodzakelijk dat ze op zit ting weer hetzelfde moeten ver tellen", zei ze. De rechtbank meende echter dat er elementen waren om de getuigen nadere vragen te stellen. Drugsafrekening Uit het onderzoek kwam naar voren dat het waarschijnlijk om een drugsafrekening binnen de Turkse gemeenschap gaat. Het lijk van de 40-jarige Abdurrah man Yalcinkaya werd 27 maart vorig jaar aan de Oosterschel- dedijk nabij Moriaanshoofd op Schouwen-Duiveland door vis sers aangetroffen. Sectie wees uit dat het slachtoffer voor zijn dood zwaar mishandeld is. De officier wilde in de dagvaarding zien worden opgenomen dat 'het slachtoffer gedwongen werd om van de Zeelandbrug te springen'. De rechtbank ging hiermee akkoord. De verdere behandeling van de moordzaak moet binnen drie maanden plaatsvinden. Recht bankpresident W. ter Berg liet- gisteren al weten een volle zit tingsdag te reserveren. Moszko wicz verzocht namens zijn cliënt, die in de Middelburgse gevangenis Torentijd inmiddels 256 dagen in voorarrest zit, de voorlopige hechtenis op te hef fen. Dat verzoek werd afgewe zen, omdat er volgens de recht bank nog gronden waren om de man vast te houden. door Harmen van der Werf De provincie Zeeland krijgt in de landelijke politiek geen poot aan de grond met een onderzoek naar het langer openhouden van de kerncentra le Borssele. Van de grotere partijen is al leen het CDA bereid opnieuw de degens te kruisen over dit onderwerp. De on derzoeksresultaten moeten daar dan wel aanleiding toe geven. En dan nog, de kans op succes is minimaal. CDA-Kamerlid J. L. van den Akker, oud-voorzitter van de metaalwerkge vers, durft het nog aan. Als het aan hem ligt, blijft de kerncentrale Borssele lan ger open. Dat wil zeggen: niet op 31 de cember 2003 sluiten, maar vier jaar la ter, in 2007. „Als wij de kerncentrale vroeger slui ten, zijn wij bezig met kapitaalvernieti ging. Wij kunnen dus geld besparen, geld dat wij beter kunnen inzetten om de oude kerncentrales in de voormalige Oostbloklanden te beveiligen. Daar ligt een enorm probleem, waar te weinig mensen zich druk om maken." En Nederland moet een bijdrage leve ren aan het terugbrengen van de uit stoot van koolstofdioxide (CO,). Vorig jaar zijn daarover afspraken gemaakt in het Japanse Kyoto. Het langer open houden van de kerncentrale Borssele kan Nederland helpen de doelstelling van Kyoto te halen, wat volgens Van den Akker een nieuw element in de kernenergiediscussie kan worden. Geen meerderheid Met de nadruk op het woordje 'kan', want vrijwel niemand zit nog verlegen om een discussie over Borssele. WD- Kamerlid A J. te Veldhuis heeft al eer der aangegeven: de bal ligt bij de PvdA Hij wil de kerncentrale wel langer openhouden, maar als ervaren politicus weigert hij een discussie aan te gaan waarvan hij de uitkomst al kan voor spellen. De PvdA moet meedoen, an ders is er geen uitzicht op een Kamer meerderheid. De PvdA past ervoor de bal opnieuw in het spel te brengen. Woordvoerder J. J. Feenstra vindt het onderzoek dat een meerderheid van Provinciale Staten wil uitvoeren naar het langer openhou den van de kerncentrale verloren moei te. „Borssele moet in 2004 dicht. Wij houden daaraan vast." Compromis Als het aan de PvdA had gelegen, was de kerncentrale al dicht geweest. Eind 1994 heeft de Tweede Kamer het ultie me debat over Borssele gevoerd. PvdA, GroenLinks en SP wilden onmiddellijk sluiten. WD en CDA wilden wachten tot de kerncentrale economisch zou zijn afgeschreven, tot 2007. Naar goed Ne derlands gebruik rolde er onder aan voering van D66 eep compromis uit: 31 december 2003. Sinds 1994 is het in Den Haag doodstil De landelijke politiek heeft weinig behoefte de discussie over de sluiting van de kerncentrale in Borssele te heropenen. foto Lex de Meester Van een onderzoek, zoals Provinciale Staten in Zeeland voorstaan, verwacht Van Dijke niets. „Het draagvlak voor kernenergie is sinds 1994 alleen maar afgenomen. Kijk maar naar de onrust over de opslag van radioactief afval. Dat speelt niet alleen in de politiek." Voor Van Dijke weegt het probleem van het radioactief afval zwaar, zwaarder dan de bijdrage die kernenergie levert aan een verminderde uitstoot van kool stofdioxide. .Het opslaan van dat afval blijft op de begroting en de samenle ving drukken. En wie weet hoe Neder land er over honderd jaar uitziet? Of er dan nog netjes wordt toegezien op ra dioactief afval. Wat dat betreft is er geen begin van een antwoord." Zeeland trekt aan een dood paard, is de indruk van Van Dijke, als het in Den Haag ten strijde trekt voor het langer openhou den van de kerncentrale. Dat hoogwaardige werkgelegenheid verloren gaat, zal geen indruk maken. In 1994 is dat al meegenomen in het Ka merdebat. Iedereen sprak zijn veront rusting uit over het banenverlies, maar hield tegelijkertijd vast aan zijn me ning over kernenergie. Milieu „Werkgelegenheid is belangrijk", oor deelt ook SP-Kamerlid R. Poppe, „maar niet ten koste van het milieu Ik vind dat altijd zo'n valse discussie. Je kunt zoiets nooit alleen aan werkgele genheid ophangen." Zeeland moet vol gens Poppe op een ander paard wedden dan de kerncentrale: op de ontwikke ling van een Tweede Maasvlakte in Zee land. Ter ontlasting van het Rotter damse havengebied. „Laat Zeeland vooral duidelijk maken dat die Tweede Maasvlakte er al ligt, en wel in Zee land", luidt de oproep van Poppe. „Daarmee kun je vervangende werkge legenheid scheppen. En niet met een discussie over kernenergie, een discus sie waarmee Zeeland oproeit tegen een haast Europese stroom. De Zeeuwse kernenergielobby kan zich beter om zetten in een werkgelegenheidslobby." geworden rond de enige kerncentrale die Nederland nog telt. Het onderwerp is politiek.gewoon afgehandeld. „En daarin komt geen verandering meer", voorspelt RPF-fractievoorzitter L. C. van Dijke „In 1994 heb ik voorgesteld een fundamentele discussie te voeren over kernenergie. Men wilde daar niet aan. Het is afgelopen, zeker gezien de ontwikkelingen rond kerncentrales in Duitsland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21