Vlissingen steunt regionaal theater PZC N-Beveland tegen groot windpark Hygiëneregels of niet, als de klant erom vraagt, krijgt hij een rood stukje vlees Eén gezamenlijk gezondheidsbeleid op Walcheren zeeland 20 Raad akkoord met onderzoek podiumbeleid voor drie gemeenten Darttoernooi Insignes doen boekje open over ondeugende Middeleeuwen een vertrouwd gezicht op een nieuw adres 1 februari Klein Vlaanderen 71 - Middelburg - tel: 0118 612019 vrijdag 29 januari 1999 doorEdith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad heeft geen moei te met het onderzoek naar een gezamenlijk podiumbeleid op Walcheren. Maar na het ontwik kelen van die gezamenlijke visie voor Vlissingen, Middelburg en het liefst ook Veere, moet er weer 'stevig overlegd worden'. Over het locatieonderzoek dat aansluitend - over ongeveer drie maanden - een verv olg krijgt, is Vlissingen terughoudender. ..Dat is toch meer een Middel burgse aangelegenheid", vatte wethouder L. C. Poppe-de Looff donderdagavond in de raadsvergadering de mening van de raad samen. Voor de uitwerking van een ge meenschappelijk podiumbeleid werd gisteren groen licht gege ven. „Maar de PvdA wil aan de werkgroepen meegeven ook de haalbaarheid van een A-theater te onderzoeken. Heeft een thea ter van dit formaat, met zo'n ne genhonderd stoelen, op Walche ren bestaansrecht?", vroeg E. Walrave-Troost. De PvdA wees er met D66 en het CDA vervolgens op dat de mobi liteit van de moderne mens is ge groeid. In Temeuzen komt een Vlissingen betuigt steun aan Ambon VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur van Vlissingen stuurt vandaag een brief naar de bur gemeester van Ambon om 'ge voelens van betrokkenheid en vriendschap uit te drukken'. Dat zei burgemeester J. C. Th. van der Doef gisteren in de raadsvergadering. „We denken nog na over andere manieren om hulp aan te bieden. Als de situa tie voor ons duidelijker wordt, kijken we op wat de beste steun is." Hij reageerde op een vraag van A Soplantila van GroenLinks. „Vlissingen heeft ten slotte een stedenband met Ambon. Wij hebben de kans om iets te bete kenen voor de mensen op Am- bon, die in angst leven door de rellen." nieuw theater en ook de tunnel onder de Westerschelde vordert. „Zouden we daarom niet nog verder kijken dan Walcheren. Er is tenslotte een provinciaal po- diumoverleg", vulde T. Veraart van D 66 aan. Goes en Zierikzee Poppe de Looff: „Goes en Zie rikzee willen niet met ons mee doen. Die kiezen voor een eigen voorziening die vergelijkbaar is met ons Arsenaaltheater. Over leg met de provincie hebben we over podiumbeleid." P. van Zalen van GroenLinks hamerde erop 'het onaardig te vinden, en nu druk ik me nog voorzichtig uit', dat er over de Blauwedijk in Middelburg als locatievoorkeur voor het thea ter wordt gesproken. „Ik vind dat er pas in de laatste plaats naar een locatie gekeken moet worden waar mensen wo nen. Die moeten hun huis verla ten voor een nieuw gebouw. Dat kan pas in het uiterste geval; als alle alternatieven onderzocht zijn. GroenLinks stelt voor om bij het onderzoek naar de loca tie te kijken of het theater op Vrijburg gebouwd kan wor den." Dat stuitte op verzet bij de PvdA en D66. Walrave-Troost: „Een absurd voorstel. Een theater hoort in het hart van een stede lijke concentratie. Niet op een locatie als Vrijburg." Bedrag Verbazing was erbij de raad over het ontbreken van een fi nanciële paragraaf in het plan van aanpak voor het theater. Poppe-de Looff: „Laat ik nu nog geen bedrag voor het onderzoek noemen, maar u moet denken aan hetzelfde bedrag als voor het zwembad." „Drie ton dus", reageerde Veraart. Poppe-de Looff antwoordde: „Nee, het is veel minder. Bij het vervolgon derzoek, de tweede fase, naar de geschikte locatie, zal Middel burg toch voor de meeste kosten opdraaien." De raad ging akkoord met het eerste deel van het haalbaar heidsonderzoek. „Zelfs zonder dat we precies weten hoeveel het ons gaat kosten. Dat wil toch zeggen dat we goed van zins zijn met onze stadsgewestelijke sa menwerking", stelde Walrave- Troost. n "s f| Bestaande windmolens nabij de Jacobahaven moeten straks verdwijnen. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Een groot schalig windmolenpark op Noord-Beveland ziet het col lege van burgemeester en wet houders niet zitten. Een drie tal kleinere locaties wel. Dat blijkt uit een conceptadvies kleinschalige windenergie dat adviesbureaus Bosch &Slab- bers èn Rothuizen van Doom 't Hooft in opdracht van de ge meente hebben opgesteld. In het voorontwerp Streekpla nuitwerking windenergie van de provincie werd eind 1997 de Jonkvrouw Annapolder op Noord-Beveland aangewezen als mogelijke locatie voor een grootschalig windturbine park. Juist die grootschalig heid staat volgens de nota een koppeling met het bestaande landschap in de weg. Zo'n park wordt een landschap op zich. Een geïndustrialiseerd landschap, dat volgens de nota te vergelijken is met het Sloe- gebied. Een kwaliteit die slecht samengaat met onder meer de recreatie op het ei land. Er kunnen wel nieuwe wind molens op het eiland worden geplaatst, maar alleen wan neer ze als 'landmark' kunnen dienen. Dat wil zeggen dat de turbines een bepaald land schappelijk element moeten markeren 'Aan een kerktoren in de verte is bijvoorbeeld af te lezen dat daar een dorp is gele gen en aan een hoge voedersilo dat daar een boerenbedrijf ligt', legt de nota uit. Aan windmolens is echter alleen een 'nadrukkelijk in het land schap geplaatst kunstmatig element' af te lezen. Ruiten Drie locaties op het eiland vol doen aan deze voorwaarden. De Zandkreekdam, de Zee- landbrug en de Oosterschel- dekering. Op deze plaatsen zouden 'stempels', ofwel rui ten van steeds vier windmo lens geplaatst kunnen worden. Deze benadrukken de toe gangspoorten tot het eiland. De eis van de provincie dat een groepje minimaal uit vijf windmolens moet bestaan, wordt door de onderzoekers overigens niet genegeerd. De vier nieuwe molens langs de Deltaweg kunnen alleen een poort vormen als de vier bestaande windmolens ver dwijnen. Het plan van de ver eniging Zeeuwind uit Goes, om aansluitend op de bestaan de molens nog eens zes extra windturbines langs de Delta weg te plaatsen, lijkt hiermee van de baan. Van de vier molens nabij de Zandkreekdam komen er twee in de Jonkvrouw Annapolder en twee in de Katspolder. Dit om de eventuele verdubbeling van de brug in de Zandkreek dam niet in de weg te staan. Jacobahaven De huidige molens nabij de Ja cobahaven moeten eveneens verdwijnen. De vier nieuwe windturbines komen een eind je verder landinwaarts, langs de Oost-westweg. De Veerse Gatdam als mogelijke locatie valt af, omdat twee van de mo lens van de ruit in het natuur gebied de Schotsman terecht zouden komen. Dat is volgens provinciale richtlijnen met mogelijk. Per saldi gaat Noord-Beve land er op deze manier drie windmolens op vooruit. De twaalf nieuwe molens worden met een ashoogte van 65 meter wel twee keer zo hoog. Mocht één van de locaties alsnog af vallen, dan pleiten de advies bureaus er overigens voor ook af te zien van de aanleg van de andere twee windmolenpoor ten. De commissie ruimtelijke or dening, economie en recreatie zal de nota tijdens haar verga dering van dinsdag 2 februari van commentaar voorzien. De bijeenkomst in het gemeente huis in Wissenkerke begint om 19.30 uur. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De drie Wal- cherse gemeenten willen dit jaar gezamenlijk een lokaal ge zondheidsbeleid opstellen. In dat beleid komen actiepunten en gezondheidsprojecten die de komende vier jaar moeten wor den uitgewerkt. De startnotitie over het opstellen van het beleid moet nog door de drie gemeen teraden worden goedgekeurd. Alle gemeenten in Nederland kregen van het Rijk de opdracht een beleid op te stellen voor de gezondheidszorg. Bij het maken van dat beleid zijn de gemeen ten niet gebonden aan regels of uitgangspunten. Zij kunnen volstaan met het aangeven van zaken die de ko mende vier jaar worden aange pakt. Voordat er op Walcheren begon nen kan worden met het opstel len van het lokale gezondheids beleid, moet er inzicht zijn in de huidige gezondheidssituatie op Walcheren. Normaal gesproken heeft de GGD daarvan een beeld, maar momenteel ontbreekt dat beeld nog op Walcheren. Stuurgroep GGD een Walcherse gezond- heidsenquête opzetten die regel matig gehouden wordt. Want daardoor worden verschuivin gen duidelijk zichtbaar. Het vaststellen van de definitie ve nota gezondheidsbeleid staat gepland in december 1999 of ja nuari 2000. Naast het opstellen van deze ge- zondheidsschets, wordt er op korte termijn een stuurgroep re gionaal gezondheidsbeleid Walcheren opgesteld. De stuur groep komt onder aanvoering van wethouder E.J. Gelok van Veere. Verder zitten er de twee andere wethouders van volks gezondheid in, de directeur van de GGD en enkele ambtenaren. Zodra de stuurgroep een feit is, willen de wethouders ongeveer zeventig sleutelfiguren uit de gezondheidszorg interviewen. „Die sleutelfiguren zijn bij voorbeeld leden van de zorgcen tra, het Sociaal Kultureel Werk Middelburg, onderwijsinstel lingen en woningstichtingen", zegt Gelok. „Door middel van die gesprekken gaan we kijken waar de problemen zitten Tijdens een miniconferentie die in april van dit jaar gepland is, worden de resultaten van de ge sprekken en de prioriteiten voor het beleid gepresenteerd Op basis van de speerpunten die dan naar voren komen, willen de wethouders samen met de SCHOONDIJKE - In navolging van Raymond van Barneveld houdt de Schoondijkse jeugds oos Rainbow vanavond een darttoernooi in de Van der Slik- kestraat in Schoondijke. Geïnteresseerden tussen de twaalf en twintig jaar kunnen voor een gulden meedingen naar de wedstrijdbekers: de eer ste prijs, de tweede prijs en een bokaal voor de hoogste score van de avond. Het toernooi duurt van zeven uur tot onge veer elf uur. Gebakkelei in Oostburg over plan vliegveld OOSTBURG - WD-fractie- voorzitter J. Provoost zette don derdagavond de hele commissie planologie in Oostburg op stel ten door te roepen dat hij een vliegveld in de Westerschelde op de Platen bij Hoofdplaat wel ziet zitten. Provoost: „Ik wou dat het colle ge positief gereageerde op de plapnen van die onderzoeks commissie. Dat is een stel seri euze mensen dat hun initiatie:' goed had uitgezocht. Vooral de reactie van burgemeester Noor dewier („pleur op"), vond ik nogal kort door de bocht en ui termate bot. Het is toch best een goed plan?" Wethouder C. Bolijn hielp Pro voost meteen uit de droom Mijnheer Provoost, u weet toch dat uw huis precies onder de aanvliegroute ligt? We halen door dat vliegveld misschien 10.000 banen binnen, maar tegelijkertijd verdwijnen er wel 8.000 in de recreatiesec tor. Als je zó iets binnenhaalt, verkoop je je land aan de dui vel." Morres praat met personeel over werken op feestdagen HULST - De top van Mor res wil de deuren van het megameubeldrijf in Hulst op eerste Paas- en Pink sterdag opengooien. Dat is duidelijk geworden uit een eerste overlegronde die donderdagmiddag plaats had tussen verte genwoordigers van de on dernemingsraad en direc tieleden van Morres. Deze laatste partij heeft daar bij een voorstel gedaan over de condities waaron der het Morres-personeel op de beide hoogtijdagen aan de slag zou moeten. De OR gaat in de komende week met de achterban praten over de inhoud van dat voorstel. Onlangs stemde de ge meenteraad van Hulst in met een verruiming van de openingstijden voor de middenstand. Daarmee beoogt Hulst met name Morres de gelegenheid te geven om op Pasen en Pinksteren een graantje mee te pikken van de mas sale gekte die er onder de Nederlandse consumen ten bestaat om tijdens die dagen er op uit te trekken. Met name de auto- en meubelbranche beleven op deze zondagen topom- zetten. De voortekenen dat Moires met eerste Paas- en Pinksterdag zou opengaan oogstten echter nogal wat protest onder het personeel. Daarom zijn OR en directie in on derhandeling over de voorwaarden waaronder de werknemers aan de slag gaan. Volgens directielid A Koopmans is het gesprek 'in een goede, open sfeer verlopen'. „Alle argumen ten, van beide zijden, zijn ter tafel gekomen. Ons voorstel is besproken en dat kan nu bezinken. Af gesproken is binnen één a twee weken weer rond de tafel te komen en dan kan de ondernemingsraad te genvoorstellen formule ren." Ook OR-voorzitter M. de Rechter-Vervaet is niet ontevreden. „We zoe ken naar een compromis, dat is duidelijk. Er volgt echter zeker een tweede gespreksronde zodat er nu binnen de achterban overlegd kan worden." VLISSINGEN - Ober, doe mij maar een biefstukje. Nee, niet medium. Rood graag, lekker bloederig. Een doorsnee bestel ling zult u misschien denken, maar het is er wel één waar een beetje oplettende kok wat extra aandacht aan besteedt. Dat komt door de alsmaar strenger wordende Europese hygiënere gels. Volgens sommige insiders zijn die zelfs zo streng dat het culinair en gastronomisch ge zien onmogelijk is een maaltijd te serveren zoals dat hoort. Een stuk vlees bijvoorbeeld moet volgens die richtlijnen een kern- temperatuur hebben gehad van 75 graden. Je sappige biefstukje verandert dan al snel in een stooflap. Sinds 1995 geldt voor de horeca een nieuwe hygiënecode, beter bekend als HACCP Hazard Analysis Critical Control Point). Aanvankelijk nam de in spectie van Gezondheidsbe scherming Waren en Veterinaire zaken (voorheen de Keurings dienst van Waren) de code niet zo hoog op, maar de laatste tijd wordt er steeds vaker gecontro leerd. Ook de keuken ontspringt de spreekwoordelijke dans niet. De controlerend ambtenaar zit overal met zijn neus bovenop en in. Van snijplanken tot tempe ratuur van het vlees en logboe ken, die het keukenpersoneel nauwkeurig moet bijhouden. Hierin moet het alle temperatu ren noteren: de temperatuur van een leverantie vlees, de tempe ratuur van de ruimte waarin die partij wordt opgeslagen, hoe veel graden het vlees is als het uit de koeling komt en uiteinde lijk hoe warm het is als het dam pend wordt opgediend. Een 'voedsel veiligheidssysteem heet dit ook wel in vaktermen. De kok is namelijk zelf verant woordelijk voor de veiligheid van het voedsel. En als iemand onwel wordt, moet hij doormid del van zijn logboek kunnen aantonen dat hij daar niet debet aan is. Goed systeem „Ja, ik ondervind hinder van het werken met een logboek. Maar dan wel goede hinder", ver klaart chefkok P. van der Werf van Auberge Maritime in Zie rikzee. Hij vindt het een goed systeem, zeker met het oog op kleinere bedrijven. „Kleine res taurants hebben vaak een oude, door Winnie van Dam Volgens de Europese hygiëneregels moet een biefstukje een kerntemperatuur hebben van 75 graden, te heet voor een rood stuk vlees. Maai bij de meeste Zeeuwse chefkoks krijgt de gast bloederige bief als hij dat blieft. foto Lex de Meester vieze keuken. Die hebben meer onderhoud nodig. Op deze ma nier worden ze gedwongen. Ze moeten wel hè." En wat de bief stuk betreft? Die krijgt een klant zo bloody als hij zelf wil. Chefkok J. Walraven van lunch- café het Stadhuis in Goes kan zich wel vinden in Van der Werfs mening. Hij vindt het zelfs een pluspunt dat er zo'n strenge controle is. „Vroeger lette de Keuringsdienst alleen op het eindproduct, maar tegenwoor dig hoort de keuken ook daar- bij." Walraven geeft toe dat de berei ding van voedsel op deze manier vreselijk bewerkelijk is, maar bij hem staat voorop dat het doel de middelen heiligt. Walra ven weet ook wel dat een bief stuk eigenlijk medium of door bakken moet zijn, maar, een klant staat bij de chef hoog in het vaandel. „Als iemand een rood stuk vlees wil, krijgt hij dat. En wordt 'ie ziek, dan is dat niet zijn verantwoordelijkheid, maar die van mij Chefkok R. Henderikse van Het Groot Paradijs in Middelburg houdt er dezelfde mening op na. „Ik verkoop, dus ik ben verant woordelijk. Een kok moet de verantwoordelijkheid nemen voor het stuk wat van de grill komt. Daar heb ik geen moeite mee. Ik durf daarvoor zelfs hon derd procent garant te staan." Henderikse moet nog een 'leuke anekdote' van het hart. „Een collega van mij had eens een nachtmerrie waarin hij voor de rechter moest verschijnen, om dat hij lekker had gekookt. Bij het ontwaken nam hij zich voor om nooit meer in te zitten over de strenge regels. Hij zou voort aan alleen nog maar lekker ko ken." Controle Henderikse bekommerde zich nooit om de controle op de hygi ene. Volgens eigen zeggen werkt hij al negentien jaar volgens die strenge eisen. Hij schreef het al leen nooit op. Hinder onder vindt hij er niet van. „Het werkt alleen wel belemmerend, omdat ik dagelijks anderhalve man meer in moet zetten. Ik twijfel niet aan de bedoeling van de strenge regels, maar de uitvoe ring ervan is haast onmogelijk. We moeten alles op papier zet ten en dat is vreselijk lastig." Ook bij de stationsrestauratie in Middelburg werkt het keuken- personeel mee aan de hygiëne code. „Wij werken hier met het FIFO (First In First Out)-sys- teem", legt R. Eland uit. Wat er het eerst in gaat, moet er dus ook weer als eerste uit. Bovendien krijgt de keuken de stukken vlees geproportioneerd en ver pakt aangeleverd. Op die ma nier probeert het personeel de kans op bacteriën zo klein mo gelijk te houden. Natuurlijk ser veert zij op verzoek een rode biefstuk. „De bediening vertelt, als het goed is, dat de klant ui teraard een bloederig stuk vlees kan krijgen. Op eigen risico wel te verstaan. Het is als met auto rijden. Je moet voor je eigen vei ligheid een riem om doen. Doe je dat niet. Tj adan moet je dat zelf maar weten." door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Nergens in Euro pa worden zoveel middeleeuwse insignes gevonden als op het strand van Westenschouwen, dat stille getuige is van het eens zo welvarende vijftiende eeuw- se handels- en vissersdorp. De afgelopen jaren zijn er 1100 ge vonden. Reden voor de werk groep Archeologie Schouwen- Duiveland om insignes-expert H. J. E. van Beuningen, auteur van het standaardwerk 'Heilig en Profaan', uit te nodigen voor een lezing over deze bodem schatten. Die toonde met groot enthousiasme religieuze en 'on deugende plaatjes'. Van de 1100 op het strand van Westenschouwen gevonden tin loden voorwerpen, worden er 77 in de nieuwe uitgave van 'Heilig en profaan' opgenomen. Het nieuwe overzichtswerk komt pas in 2000 uit, maar voor de ar- cheologiegroep Schouwen- Duiveland toonde Van Beunin gen al een aantal verassende re cente vondsten. Om die afbeeldingen te kunnen duiden, moeten we niet alleen door onze bril kijken, houdt Van Beunin gen zijn gehoor voor. De sterke positie van de kerk regeerde de middeleeuwse burgers en voed de 'hun angst om in het helle vuur te komen'. Insignes werden geacht dat dreigende inferno af te wenden. Pelgrims en burgers waren ruim behangen met afbeeldingen van heiligen als sint Servatius, An- tonius en sint Joost. Insignes waren geen sieraden, noch dien den zij als statussymbool, bena drukt Van Beuningen. Ze had den een vrij praktische functie. Zo droegen gevangenen speld jes van hun beschermheer Leo nardo en waren er insignes om de pest of boze geesten te weren. Ook beelden zij bijbelse wonde ren uit om de goddelijke krach; te tonen of om tot bekering aac te sporen. Romeinse veldheren die zich tot het Christendom be keerden, behoorden ook tot dat thema. De middeleeuwse mens was niet alleen in religieuze afbeeldin gen geïnteresseerd. Er zijn min stens zoveel profane afbeeldin gen vervaardigd. En ook die weerspiegelen de middeleeuwse moraal, zij het dan die van 'de lagere klasse en.de plattelands bevolking'. Er bestaan talloze tinnen afbeeldingen van fallus sen, vulva's en creatieve copula ties: op boten, in bomen, in tui nen, op paarden. Zelfs de wijze Aristoteles is copulerend in de tuin in het tin-lood vereeuwigd Die plaatjes toont Van Beunin gen overigens niet zomaar. „Die insignes leren ons dat men in de middeleeuwen schaamteloze: omging met erotische elemen ten." Interessant Als archeoloog, zo bekent Van Beuningen, zijn profane afbeel dingen met name interessant, omdat de wetenschap nog geen uitsluitsel biedt waarom die speldjes werden vervaardigd en op welke kledingsstukken men ze droeg. Ook F. Beekman van de archeo logie werkgroep Schouwen- Duiveland benadrukt de nood zaak om in samenwerking met metaaldetector-verenigingen zoveel mogelijk gevonden bo demschatten te onderzoeken en te documenteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 20