Renovatie zwembad blijft optie PZC Meepraten over verbetering wijk PZC Scheldeloodsenkoor vereerd met plaquette Abel Tasman-monument Buurtbemiddelaar lost kleine ergernissen in wijk vroegtijdig op Mosselhandelaren in Yerseke mogen toch lekzakken gebruiken zeeland 19 Raad Vlissingen wil Baskensburg betrekken bij onderzoek stadsgewest Fietsers bekeurd CDA op de bres voor off shore Cypriotische coaster weer vlot Geen prijs voor De Wilgenhof Twee gewonden bij botsing Bier, tv en video gestolen Heinkenszand bezorgd over dumpzaak Goes Zeelui krijgen^ eindelijk loon vrijdag 29 januari 1999 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het is niet meer dan een logische vraag om bij het onderzoek naar de ideale lo catie voor het stadsgewestelijke zwembad ook de mogelijkheden van het huidige zwembad Bas kensburg te betrekken. Want waarom zouden de onderzoe kers uitsluitend hun pijlen op Vrijburg richten, terwijl reno vatie en opwaardering van het Vlissingse bad tot stadsgewes telijke voorziening wellicht goedkoper en aangenamer is. Die opdracht gaf de Vlissingse gemeenteraad donderdag aan wethouder C. de Keijzer. „Want het is in dit beginstadium be langrijk om een vergelijking tussen locaties te kunnen ma ken", reageerde PvdA-fractie- voorzitterE Walrave-Troost. Ook De Keijzer zag de logica van die aanvulling in. „Maar van meet af aan hebben onze Middelburgse collega's gezegd dat Baskensburg onbespreek baar is." Hij vulde aan dat het Vlissingse zwembad hard aan renovatie toe is. Dat kost 4 tot 5 miljoen gulden. Voor de verbou wing tot stadsgewestelijk zwembad is meer armslag no- de schatting is 10 miljoen gulden. „Het jaarlijks exploita tietekort in Vlissingen is nu 1.3 miljoen gulden en in Middel burg 1,7 miljoen. Het financiële voordeel door samen nieuw te bouwen zal op termijn groot zijn. Voor het nieuw te bouwen zwembad zijn de kosten voor beide gemeenten 10 miljoen gulden", vulde De Keijzer aan. Schoolzwemmen De raadsleden gingen niet over stag „Ons zwembad heeft ach terstallig onderhoud, maar uit de plannen blijkt dat we er niet veel voor terugkrijgen. Er komt zelfs minder ruimte voor recrea tief zwemmen en door de locatie aan de rand van de steden moe ten alle kinderen met bussen vervoerd worden voor het schoolzwemmen. Als het straks met de economie wat minder gaat, wordt daar als eerste het mes ingezet. En krijgen ze hele maal geen zwemles meer", som berde A Hirdes van de AOV/U- nie 55+. De Keijzer stemde toe om bij het onderzoek te betrek ken of er meer recreatief zwem water terug kan komen. Tegen stadsgewestelijke sa menwerking voor grote projec ten is de Vlissingse raad niet. „Laat daarover geen misver stand bestaan. Maar in Middel burg zullen ze toch niet zo onre delijk zijn dat ze ten koste van alles blijven vasthouden aan de keuze van Vrijburg, als uit on derzoek blijkt dat Baskensburg toch de ideale locatie is", stelde J. E. KoppejanvandeRPCU.De raad stelde wel 150.000 gulden beschikbaar voor het gezamen lijke onderzoek, nadat De Keij zer nogmaals zei bij de partner te pleiten voor uitbreiding van het locatieonderzoek met Bas kensburg. Tweelingbesluit Een ander heikel punt was het zogenaamd tweelingbesluit, dat de colleges van Middelburg en Vlissingen met elkaar zijn over eengekomen. Daarin zijn de projecten zwembad en A-thea ter onlosmakelijk met elkaar verbonden. De fractie van de PvdA diende een motie in die de volledige steun van de raad kreeg. „De projecten hebben in houdelijk, financieel en plano logisch geen relatie met elkaar. Een besluit over het stadsge westelijk zwembad mag géén gevolg hebben voor het besluit over het gezamenlijk podium- beleid, een theater en omge keerd." Daarmee werden de projecten ontbonden en zal het Vlissings college met Middel burg om de tafel moeten. Burgemeester J C. Th. van der Doef verklaarde dat de koppe ling een hartgrondige wens van het Middelburgse dagelijks be stuur is. „Wij hadden de intentie uitgesproken om gezamenlijk projecten aan te pakken. Maar het Middelburgse college haal de niet voldoende vertrouwen uit die mondelinge toezegging. Het wilde een schriftelijke vast legging van dat tweelingbesluit. Dus in zoverre verschillen u (de raad) en wij (het collége) niet van mening." GOES - Bij een controle die werd gehouden op verschillen de plaatsen in de gemeente Goes heeft de politie donderdag avond 21 fietsers bekeurd om dat ze zonder licht x'eden. De wethouders Van Dijk-Sturm en Bruinooge brachten donderdag per paardentram een bezoek aan de wijk in het kader van een leef- baarheidsonderzoek. foto Ruben Oreel door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Bewoners uit Middel burg-Zuid kunnen de komende maanden tips geven over hoe het wonen in hun wijk prettiger kan worden. De wethouders J. C. van Dijk-Sturm (VVD, welzijn) en P. M. Bruinooge (CDA, volkshuisvesting) brachten donderdag per paardentram een bezoek aan de wijk in het kader van een leefbaarheidsonderzoek. „We maken een twee uur durende tocht door de wijken Reijershove, de Magi- straatwijk en de Erasmuswijk", vertelt interimvoorzitter Sylvia Beenhakkers van de wijkvereniging voordat de paar dentram in beweging wordt gezet. „Tij dens die tocht stappen we een paar keer uit om eens in de hoogbouw te kijken en om daar met de bewoners te spreken. We praten ook met Middelburgers die bij voorbeeld overlast hebben van hasj rokers of die tegenover scholen wonen. Het gaat vaak om kleine dingen die voor de buurt bewoners heel vervelend kunnen zijn." Het onderzoek wordt gehouden omdat de gemeente bezig is met een plan voor de toekomst van de stad. Daaronder valt ook herstructurering van bepaalde wijken. „De tijd dat alleen het gemeentebestuur beslissingen neemt over een wijk, is voor bij", zegt Bruinooge, die het leefbaar heidsonderzoek trekt. „Zo'n onderzoek kan alleen maar slagen door het samen te doen met de bewoners." Wijkprofessionals De adviesgroep Companen die het onder zoek uitvoert, voerde eerder deze week ge sprekken met zogenoemde wijkprofessio nals zoals de wijkagent, mensen van de wijkvereniging en de directeur' van een school. „Zij hebben toch vaak een andere kijk op knelpunten in een wijk en die heb ben ze tijdens die bijeenkomst aange kaart", zegt directeur M. Idema van Com panen. „Maar wat de grootste knelpunten zij nweet ik nog niet. Daar kan ik over een paar maanden pas wat van zeggen." De inwoners van Middelburg-Zuid krij gen binnenkort nog een paar kansen om hun ideeën en klachten door te geven. Op 8 februari worden twintig willekeurige be woners uitgenodigd voor het gesprek met de adviesgroep en tussen 22 februari en 12 maart worden zeshonderd mensen bena derd voor een telefonische enquête. Begin april presenteert de adviesgroep het defi nitieve rapport aan de gemeenteraad. DEN HAAG - Minister A Jorritsma van Economische Zaken moet de off shore-industrie alsnog tegemoet komen, vindt het CDA in de Tweede Kamer. De christen-democraten reageren op een actie van FNV Bondgenoten en de werkgevers in de off shore, die vrezen dat de Nederlandse off shore-industrie in grote problemen komt door de lage olieprijs. De Verenigde Staten, Noorwegen en Groot-Brittannië heb ben de bedrijfstak al extra financiële speelruimte gegeven. In kamervragen vraagt het CDA de regering hetzelfde te doen, onder meer om werkgelegenheid veilig te stellen en de exploi tatie van kleine gas- en olievelden in de Noordzee rendabel te houden. BATH - De Cypriotische coaster Canopus die woensdagmor gen vastliep op een zandplaat in de Westerschelde is in de nacht van woensdag op dondei'dag vlot getrokken. Daar wa ren vier sleepboten van de bergingsmaatschappij Union voor nodig. De met containers geladen coaster kon zijn weg naar Antwerpen vervolgen, ogenschijnlijk zonder schade. De Canopus was terechtgekomen in een oud neven vaarwater, de Schaar van de Noord, die echter niet meer als zodanig in gebruik was. Daarom is daar ook geen betonning meer aan wezig. De scheepvaart hoort door het Nauw van Bath te gaan. Overigens was er wel een Belgische loods aan boord. Het schip was met hoog water vastgelopen, in de buurt van de radarto ren, en kwam een tij later omstreeks 23.30 uur tegen hoogwa ter weer vlot. UTRECHT - De Middelburgse basisschool De Wilgenhof is donderdag in Utrecht niet in de prijzen gevallen met het pro ject waarbij het gezamelijk vervaardigen van een kunstwerk diende als middel om de dood van een medeleerlinge te ver werken. Samen met elf andere scholen was De Wilgenhof genomi neerd voor de Nationale Onderwijsprijs in de categorie basis scholen. Minister Hermans van Onderwijs en staatssecretaris Adelmund maakten donderdagavond de prijswinnaar be kend. Onderwijs Voorrangsgebied Noord West Overijssel was de gelukkige. Zij ontving vijftienduizend gulden en een Bron zen Olifant voor een project waarbij het lezen bevorderd wordt met multimedia. Tien scholen en vier bibliotheken doen eraan mee. De kinderen van de scholen lezen boeken en via e-mail berichten zij elkaar daarover. De tweede en derde prijs ging respectievelijk naar basisschool De Masten uit Rosmalen en de Prinses Margrietschool op Cu- ragao. OUDDORP - Bij een botsing tussen twee auto's op de Kelder- weg bij Ouddorp zijn twee inwoners van die plaats gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde doordat een 54-jarige vrouw met haar wagen op de verkeerde weghelft terechtkwam. Daarbij raakte ze de auto van een 21 -jarige man die uit tegen overgestelde richting naderde. De vrouw is met onbekend letsel per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. De man kon ter plaatse door een arts aan een hoofdwond worden behandeld. Beide auto's raakten door de klap onherstelbaar beschadigd en moesten worden weggetakeld. CLINGE - Een 60-jarige Clingse inwoner van de Woestijne straat deed donderdag aangifte van inbraak die in de nacht van woensdag op donderdag gepleegd is. De inbreker stal een kleurentelevisie, videorecorder en een vol krat bier. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Kleine proble men tussen buren, irritaties, kunnen uitgroeien tot serieuze geschillen. Het is die burenru zie, waarvoor politie of justitie in het begin geen tijd heeft, maar die het leefgenot in een wijk behoorlijk kan aantasten. Op zo'n moment komt de buurt bemiddeling in actie. Met buurtbemiddeling wordt in Gouda, Zwolle en Rotterdam al enige tijd geëxperimenteerd. Vlissingen wil dat voorbeeld volgen. De buurtbemiddelaars zijn uit verkoren vrijwilligers, die de ruziënde partijen horen en pro beren het conflict op te lossen. „Natuurlijk is niet iedereen ge schikt voor buurtbemiddeling. Binnenkort bespreken we in een vergadering van buurtcomité Bonedijke of het idee door de le den wordt gedragen. We nodi gen ook de wijkagent uit Daar na kunnen we vrijwilligers voor de buurtbemiddeling proberen REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl te krijgen", legt P. Gillissen van adviesgroep P20 uit. In elke wijk is er weieens onvre de tussen buurtbewoners on derling. Meestal lossen buren samen het probleem op. „Maar soms komen ze er niet meer uit. Dit is trouwens een methode om burgers uiteindelijk zelf in staat te stellen hun onderlinge pro blemen op te lossen." Sehuttingtaal Voorkomen moet worden dat conflicten escaleren, dat buren over de schutting tegen elkaar schreeuwen. „Die wrevel wordt dan van kwaad tot erger. Men sen verstaan elkaar niet meer. Dat de communicatie tussen overheid en burgers beter kan, hoor je vaak, maar het contact tussen mensen onderling kan" ook beter." Voor het proefproject in Zwolle, Gouda en Rotterdam, dat drie jaar duurt, zijn vrijwilligers in een meerdaags programma ge traind door een professioneel trainingsinsitituut. „De Eras mus Universiteit volgt het pro ject. In Groot Lammerenburg is er ook eens naar buurtbemidde ling geïnformeerd. De vrijwilli gers, die geschoold worden, zul len personen met veel sociale vaardigheden moeten zijn, die bovendien over wat vrije tijd beschikken." Actief Dat er nu in Vlissingen over de mogelijkheden van buurtbe middeling wordt gesproken, komt niet uit de lucht gevallen. Volgens Gillissen heeft het wijk- en buurtbeheer vaste grond gekregen. „Daar binnen past een buurtbemiddelings project. Adviesgroepen kunnen ideeën hebben, maar er moeten organisaties, buurtcomités, zijn waar we die ideeën kwijt kun nen. In de gemeente Vlissingen zijn enkele buurtcomités be hoorlijk actief." In de drie steden van het proef project hebben de buurtbemid delaars tussen de dertig en vijf tig klachten in behandeling. Die variëren van ruzies over ge luidsoverlast, lastige huisdie ren, vernielde schuttingen, bo men en struiken. De eerste resultaten wezen erop dat de meeste bewoners voor klachten naar de politie of woningcorpo raties gaan. „Die spelen in de nieuwe opzet de mensen door naar het buurtbemiddelings team. Daar moeten goede af spraken over gemaakt worden." Voorzitter A Bakker,, Wij mogen ónze plaquette hangen naast dat van Beatrix en Claus en naast Tony Rundie, de premier van Tasma- nië." foto Ruben Oreel door Winnie van Dam VLISSINGEN - Een delegatie van het Vlissingse Scheldeloodsenkoor vertrekt maandag 8 februari naar het Tasmaanse Hobart om een bronzen plaquette te over handigen. Het koor is door de burgemees ter van Hobart gevraagd om het bezoek van het loodsenkoor van vorig jaar te ver eeuwigen. De 'bronzen plak' van het koor zal op het Abel Tasman-monument in die stad komen te hangen. Vorig jaar januari reisde het koor af naar het Australische eiland Tasmanië om daar op te treden. Die optredens hebben vol gens voorzitter A Bakker van het koor vreselijk veel indruk gemaakt. „Daarom besloot de plaatselijke gemeenteraad in Hobart om het koor een plaquette aan te laten bieden en aan het monument van de ontdekker van Tasmanië, Abel Tasman, te bevestigen." Grote eer De voorzitter noemt het voorstel van Au stralische kant een gi'ote eex\ „Wij mogen ónze plaquette hangen naast dat van Bea trix en Claus en naast Tony Rundie, de premier van Tasmanië", glundert Bakkex: De plaquette weegt zestien kilo en is deels gesubsidieerd door Provinciale Staten en deels door het koor zelf. Nieuwe plannen Erevoorzitter A Veldkamp en voorzitter Bakker leggen over andex-halve week op nieuw de veex-tigux'ige reis af naar Hobart. Daar zal het tweetal, behalve de overhan diging van het aandenken aan hun opti'e- den vorig j aax', ook nieuwe plannen maken voor een optreden in het jaar 2003, door Mieke van der Jagt YERSEKE - De mosselhandela ren in Yerseke mogen hun verse waar blijven verpakken in de lek- en stankvrije verpakkin gen, waarop het mosselbedrijf Prins Diugemanse octrooi heeft. De president van de Rechtbank in Den Haag heeft het gebruik van de lekzakken niet willen verbieden. Prins Dingemanse had daar in een kort geding om gevraagd. Tot dat duidelijk is "of het octrooi van Prins Dingemanse over eind blijft, wil de rechter geen uitspraak doen. Prins Dingemanse vroeg oc trooi aan op de dubbele vexpak- HEINKENSZAND - De zestig leden van de winkeliersvereni ging Winbela in Heinkenszand maken zich ernstige zorgen over de eventuele vestiging van een factory outlet centre (foe) in het industrieterrein Poel II in Goes. In een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Goes sluit Winbela zich aan bij de eis van de collega's in de Goese binnenstad. Er moet een gedegen ondei'zoek komen naar de effecten van een f oc op de middenstand in de wij - de omtrek. De Heinkenszandse winkeliers vrezen een verschraling van het winkelaanbod, niet alleen in Goes maar ook in kleinschaliger koopcentra als Heinkenszand. Dergelijke verschraling zou een ernstige aantasting betekenen van het leefklimaat in het dorp. Ook in Heinkerxszand is de mo de- en schoenenbranche goed vertegenwoordigd. Minstens tweederde van de winkels in een foc verkoopt merkartikelen. MIDDELBURG Home-Start, een project dat ou ders thxxis een helpende hand biedt bij het opvoeden van kin deren, houdt een infoiinatie- avond op maandag 1 febi'uari aan de Kinderdijk 76 in Middel burg en op donderdag 4 februaii aan de Singel 370 in Vlissingen. Vrijwilligers en andex-e belang stellenden zijn tussen 19.00 en 21.00 uur van haile welkom. Meer infox-matie, 0118-639311. kingen, waaraan stoffen wor den toegevoegd die de mosselen nat en vers en dus stankvrij hou den. Het octx'ooi werd toegewe zen, maar meteen aangevochten door negen andere Yersekse mosselhandelaren, die claimen dat de wijze van vexpakken ont wikkeld en beproefd is over de hele breedte van de mosselbran che. Bij het Bureau voor Indu striële Eigendom in Rijswijk hebben de negen gevraagd het octx'ooi nietig te verklaren. Het Bureau in Rijswijk onder zoekt de aanvraag, hoort de vex'schillende partijen en for- muleeid een advies aan de Oc- trooiraad, die beslist of het oc trooi nietig wordt verklaard of niet. De President van de Recht bank wil het nietigheidsadvies afwachten alvorens een uit spraak te doen over een verbod. Het advies moet uiterlijk in mei bekend zijn. Tot dan mogen de Yersekse mosselhandelaren hun verse mosselen in ieder geval blijven vexpakken in de stank- vrije lekzakken. Overigens wor den er van april tot juni geen verse mosselen aangevoerd. VLISSINGEN - Beman ningsleden van de 11 november vorig jaar bij Vlissingen opgelegde bulkcarrier Pantokrator kunnen eindelijk naar huis. Zij hebben hun ach terstallig loon van ruim 283.000 dollar uitbetaald gekregen door de grootste schuldeiser van hun fail liete Griekse werkgever. Achttien van de vieren twintig zeelui - Grieken, Egyptenaren, Indonesiërs en Roemenen - gaan direct weg. Zes mannen moeten nog aan boord blijven tot de openbare vex'koop van het schip op 17 februari in Rotterdam. De Pantokra tor heeft twee maanden op de rede van Vlissingen gelegen en ligt momenteel aan de afmeerboeien aan het begin van de Vlissing se Sloehaven. Volgens R. Touwen van vakbond ITF hebben de zeelui 'geluk' gehad dat de schuldeiser hen nog voor de openbare verkoop wilde uitbetalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19