Redders vaker in actie HECPTT Fruittelers hopen op snel herstel perenafzet ^Naspelen van film Natural Born Killers liep bijna fataal af Alleen harde aanpak helpt gokverslaafde k I z Delta ziet nu ook al brood in toerisme Van Zwieten stoort zich aan uitspraken van kantonrechter Stop geëist op verjagen eidereenden KNRM heeft handen vol aan waterrecreanten in nood zeeuwse almanak Feest MIDDEN zeeland YERSEKE - Mosselvis sers moeten stoppen met het verjagen van eider eenden op mosselpercelen in de YVaddenzee. De Waddenvereniging en Vo gelbescherming hebben justitieen staatssecretaris G. H. Faber van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) om maatre gelen gevraagd. De natuurorganisaties spreken van 'activiteiten in strijd zijn met de Na tuurbeschermingswet Al jaren worden vogels van mosselpercelen ver jaagd, weet regioconsu lent K. van Dijk van Vo gelbeschermingmaar tot voor kort ontbrak het be wijs. Dat is er sinds zon dag wel. Vogelonderzoe kers hebben gezien dat vogels zijn verjaagd met een knalapparaat. En er is een snelle motorboot in gezet. De Waddenvereni ging en Vogelbescherming eisen dat het verjagen ver- gunningplichtig wordt. ,,Die vergunning krijgen ze niet", stelt Van Dijk, „omdat de Waddenzee een natuurmonument is. H J. van Geesbergen van de vissersvereniging Ze- vibel reageert gelaten op de kritiek. „Die organisa ties hebben wel vaker de neiging sterk te overdrij ven." Hij erkent dat eider eenden van mosselperce len worden verjaagd. Althans, 'mensen uit het Noorden' varen in op dracht van mosselvissers uit Zeeland bij mosselper celen in de Waddenzee. „Dat heet 'waken' en ge beurt al jaren. Het zijn een soort varende vogelver schrikkers. Daar is niks il legaals aan." Van het gebruik van knal apparaten of snelle mo torboten is Van Geesber gen niet op de hoogte. doorMaurits Sep VLISSINGEN - Het aantal ke ren dat de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij (KNRM) in actie moet komen, is de laatste tien jaar verdubbeld. Dat wordt met name veroor zaakt door de groei van het aan tal watersporters. Door onacht zaamheid en onkunde komt een groot aantal van hen onnodig in de problemen. Landelijk moest de KNRM in 1988 700 keer in actie komen, in 1998 ruim 1400 keer De vijf Zeeuwse reddingsstations - Breskens, Cadzand, Burghsluis (Oosterscheldekering), Westka- pelle en Veere - voeren vorig jaar 161 keer uit. Daarbij redden zij 260 mensen. In 1997 beschikte het station van Westkapelle nog met over een reddingsboot. De vier overige stations kwamen toen 87 keer in actie, en hielpen daarbij 133 mensen. Veruit de meeste acties worden ondernomen vanaf het station Burghsluis. Dat beschikt over twee boten: één zeewaardige en één voor de Oosterschelde. Tien jaar geleden voer men 48 keer uit, vorig jaar 88 keer, zegt woordvoerder K. Groeneveld. „Van oudsher is de beroepsvaart onze klant. Dat is nog steeds zo, maar daar is steeds meer water sport bij gekomen. In de be roepsvaart zijn de acties ge daald, in de recreatievaart zijn ze gestegen." Te gemakkelijk De KNRM, die dit jaar haar 175- jarig bestaan viert, maakt zich ernstige zorgen over deze ont wikkeling. Groeneveld: „Men sen hebben meer vrije tijd ge kregen Ze gaan meer recreëren, bijvoorbeeld op het water. Som mige mensen nemen het varen te gemakkelijk en controleren de technische staat van hun boot onvoldoende. Daardoor gebeu ren steeds meer ongelukken." Volgens Groeneveld zijn het niet alleen zeilers en surfers die in de problemen komen, maar ook vissers, met name recreanten die op zaterdag en zondag het water op gaan. Hij haalt een praktijkgeval aan: „Een man uit Dordrecht koopt een boot en gaat met Pinksteren zonder kaart de Oosterschelde op. Hij loopt vast op een zandbank. Met een mobiele telefoon roept hij hulp in. Als wij er zijn, vraagt hij: 'Zijn hier nog meer zand banken?" Vaarbewijs Aan de regelgeving ligt het niet, vindt Groeneveld Afhankelijk van lengte en snelheid van de boot is een vaarbewijs vereist. „Maar ja, de schipper kan wel een bewijs hebben, zijn zoon of zijn buurman niet. En die mo gen vaak Wel een stukje varen. Sommigen denken ook dat ze uren op één tank benzine kun nen varen. Als ze zonder benzi ne komen te zitten, moeten wij komen helpen. Ze hebben im mers pech en dobberen hulpe loos rond." Wat de KNRM ook zorgen baart, is dat het steeds moeilijker wordt vrijwilligers te vinden. Dat komt doordat de eisen strenger worden. „Je moet in een straal van 16 kilometer van het reddingsstation wonen en werken, zodat je binnen tien mi nuten op de boot kunt zijn en vijf minuten daarna kunt uitva ren. Ook moet je diploma's heb ben voor ehbo, reanimatie en brandbestrijding en je moet met de boot kunnen werken. En dat is één brok techniek." Hulpvaardigheid „Aan de andere kant moet je veel voor dit werk over hebben. Het is geen pretje om verdron ken mensen uit het water te moeten halen. Hulpvaardigheid is erg belangrijk. De KNRM moet bovendien goed verzekerd door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - In hun relatie stond de film Natural Born Kil lers centraal. Net als het echt paar in de film, gespeeld door Woody Harrelson en Juliette Lewis, hadden ze de eerste letter van eikaars voornaam op de arm getatoeëerd. Ze beloofden elkaar eeuwig trouw. Als één van beiden de belofte verbrak, zou de dood volgen. Alles ging goed totdat hij na een ruzie haar bijna wurgde. Donderdag stond de man, een 39-jarige uit Hontenisse, hier voor terecht voor de Middel burgse rechtbank. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling met dwangverpleging geëist wegens poging tot zware mishandeling. Volgens de rapporten was de een zware drinker die sinds zijn jeugd lijdt aan een psychose, verminderd toereke ningsvatbaar tijdens de daad. De kans op herhaling zou groot zijn. Trouwbelofte .Het was niet meer dan een spel", vertelde de man over de trouwbelofte en het naspelen van scènes van Natural Born Killers. „Net als de hoofdrol speler wilde ik alles voor haar doen. We waren vreselijk ver liefd op elkaar. Meer betekende de film niet voor mij. Voor haar had de film een heel andere be tekenis. Zij had het er dikwijls over dat ze de mensen uit haar verleden wilde vermoorden", legde hij uit. De twee - zij is manisch depres sief - leerden elkaar kennen in een opvangcentrum in Vogel waarde. Het klikte meteen. Toch zouden er regelmatig klappen zijn gevallen. Rum-cola's Ook op die bewuste dag in au gustus 1998 was er een woor denwisseling, nadat beiden een groot aantal rum-cola's hadden jedronken. Hij gooide haar op iet bed en kneep haar keel met zijn duimen dicht. Het slachtof feren de dader hadden verschil lende verklaringen over wat er was gebeurd. Zo verstond zij dat hij zei: 'Ik vermoord je'. Hij beweerde dat hij haar alleen had gezegd om stil te zijn. „Het Was geen mishandeling. Ze heeft soms van die kwaaie bui en. Ze heeft mij zelf gevraagd om haar dan onder controle te houden." Raadsman, J. L. M. Burlet, vond tbs onterecht. De psycho loog en de psychiater die de rap porten hadden opgesteld had den er geen rekening mee gehouden dat de uitspraken van zijn cliënt met een grote korrel zout moesten worden genomen. Hij wees ook op een veel uitge breider onderzoek dat met een veel positiever oordeel kwam. „Bovendien werden alleen de liefdesscènes nagespeeld, niet de geweldscènes. En dan wordt nog vergeten dat Natural Born Killers een happy end heeft. Ze trekken met een camper Ameri ka in." Uitspraak op 10 februari. ^12713. 9*9*7 j ZmU VftfH Al WfTCtJ h,rs On Wo net TO V- Q,f T(f j f, ~"iiuLsfes Om van zijn gokverslaving af te komen, vraagt Arjan iedereen die hem ziet gokken zijn vader of psycholoog te bellen foto Pieter Honhoff door Nils ten Brinkey ZIERIKZEE - Overal waar in Zierikzee een gokkast staat, is een poster met foto van Arjan Rossen in de"fouurt. Wie hem ziet gokken, wordt direct ver zocht zijn vader of zijn psy choloog te bellen. Wordt hij achter een fruitautomaat be trapt, dan verplicht Arjan zich 7500 gulden te betalen aan de ouders van gokverslaafde kin deren. Een harde methode, maar ui terst effectief. Arjan vergokte maandelijks een dikke 2000 gulden: „Mijn hele salaris ging er aan op. Ik werkte voor de gokkast." De verslaving begon onschuldig. „Je stopt eens vijf gulden in een kast en je haalt er vijftig gulden uit. Snel ver diend. Dus stop je er de volgen de keer honderd gulden in om een grotere slag te slaan. Maar dan verlies je en voel je je rot omdat je zoveel geld hebt ver loren. Dus ga je weer gokken om het verlies koste wat kost terug te verdienen. Je moet winnen van de kast." Arjan schat dat hij de afgelo pen jaren zo'n kleine 30.000 gulden vergokt heeft. Daaruit ontstonden sociale problemen met zijn familie en vriendin. Dat kon zo niet langer, dus stapte hij naar de verslavings zorg van Emergis in Goes. Die aanpak vond hij te soft. „Pra ten en nog eens praten, dat werkt bij mij niet." Via het Pedagogisch Hulp en Advies Bureau in Goes kwam Ai-jan in contact met psycho loog R. Stoutjesdijk. Die wist gegarandeerd een methode om van de gokverslaving af te ko men, maar „die zou ontieglijk zwaar zijn". „Ikmoest opiede- re plek waar in Zierikzee een gokkast staat, een poster op hangen voorzien van mijn naam en foto, plus de telefoon nummers van mijn vader en de psycholoog. Wie mij zietgoken moet hen bellen. Stoutjesdijk heeft me bovendien een con tract laten ondertekenen. Als ik toch weer gok, moet ik 7500 gulden betalen aan een orga nisatie van ouders van gokver slaafde kinderen." Moedig Arjan ging akkoord. Al was hij wel een beetje bang voor de re acties die de posters zouden oproepen. „Ik werk in de hore ca, maar ik heb alleen maar positieve reacties van mensen gehoord." Dat Arjan met de billen bloot moest, nam hij voor lief. „Er is geen zachte aanpak voor verslaafden mo gelijk." De methode heeft effect, want Arjan heeft geen kast meer aangeraakt. „Achteraf denk je, hoe kon ik zo stom zijn. De dertigduizend gulden waren goed van pas gekomen nu ik met mijn vriendin ga samen wonen. Maar als je ziet hoeveel gokverslaafden zich van kant maken omdat ze geen uitweg meer zien uit hun schulden, ben ik al lang blij dat ik ervan af ben." Toch blijven de pos ters voorlopig hangen. Als Stoutjesdijk ervan is over tuigd, dat Arjan voorgoed van zijn verslaving af is, worden ze verwijderd. door A. J. Snel VLISSINGEN - De afzet van peren stag neert nadat is vastgesteld dat op het pro duct te veel residu is achtergebleven van de groeiremmer chloormequatThe Gre enery International en de Limburgse vei ling Zon houden pas op de plaats bij de leverantie van peren. Fruitmasters in Geldermalsen levert op maat: afnemers kunnen partijen peren laten bemonste ren en op grond daarvan beslissen of ze een aankoop doen: zij kunnen ook genoe gen nemen met documenten waaruit blijkt dat binnen de normen aan gewas bescherming is gedaan. De groeiremmer, bekend onder de merk naam CCC, levert volgens het Rijks- Kwaliteitsinstituut voor land- en tuin bouwproducten geen gevaar op voor de gezondheid. Experts stellen dat de con sument geen kwalijke gevolgen zal on dervinden en zich eerder door een te gro te genuttigde peren onwel zal voelen dan door de achtergebleven hoeveelheid chloormequat De stagnatie in de afzet kan nadelige fi nanciële gevolgen hebben voor de fruit telers. Bijna dertig procent van de Ne derlandse perenteelt vindt plaats in Zeeland. Op het moment zijn de prijzen redelijk en een rem op de afzet kan leiden tot inkomstenderving. Overigens wordt de situatie als niet al te zwart ingezien. Voorzitter W. C. van Kempen van de kring Zeeland en West-Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organi satie (NFO)' „We zijn natuurlijk wel ge schrokken, maar de afzetorganisaties zitten er bovenop en zijn mans genoeg om het probleem aan te pakken. Ik hoop dat het met een sisser afloopt. Fruitteler J. A Vogelaar uit Krabbendij- ke: „Wij doen net als veel andere telers mee aan het systeem van gewasbescher mingsregistratie en dat komt nu goed van pas. Wij voldoen aan de norm. We zijn trouwens op het moment bezig met het sorteren van appelen en de afzet van peren staat even stil. Ik ben er niet be zorgd over." foto Koen Suyk/ANP De commotie rond de Nederlandse peren begon toen Engelse afnemers het te hoge residu van CCC hadden gevonden. Op basis van de Europese norm is maximaal 3 milligram per kilo product toegelaten en Engelse supermarktketens consta teerden dat in Nederlandse en ook Belgi sche partijen een vijfvoud van dat maxi mum aanwezig was. Het middel is in En geland verboden. Daar wordt om de groei te x'emmeh en andere stof gebruikt, die elders in Europa niet wordt toegela ten omdat het tot problemen leidt bij her plant van fruitbomen. Natte weer Woordvoerder S. Roos van The Greenery International verwacht dat de afzet bin nen enkele dagen weer op gang zal ko men. „Het middel is in te hoge concentra ties gevonden in een aantal partijen peren uit heel Nederland. Dat wil niet zeggen dat er te veel gespoten is. Waar schijnlijk is door het natte weer met wei nig zonlicht de natuurlijke afbraak van CCC geremd. Wij bemonsteren partijen en als die onder de norm blijven zetten we ze af. Ligt het getal te hoog, dan is het product daarmee niet waardeloos, ge worden. Als de peren worden bewaard, wordt de stof verder afgebroken. We be monsteren dan over enkele weken op nieuw en kunnen mogelijk alsnog tot verkoop overgaan." Directeur H. Uijttewaal van Fruitmas ters in Geldermalsen meent dat een an dere strategie gerechtvaardigd is. „Wij hebben een eigen systeem waaruit blijkt welke gewasbeschermingsmiddelen te lers hebben gebruikt, hoeveel en wan neer. Op basis van die registratie zetten we af. Wie extra garanties wil, krijgt die. In dat geval laten we bemonsteren" Chloormequat gebruikt om de groei van het hout te remmen en de vruchtzetting van bloemknopzetting te bevorderen. De groei van de takken en de vruchtdracht zijn eikaars concurrenten. Door te spui ten, hoeft ook minder te worden ge snoeid. CCC wordt gespoten op rassen als Conference en Doyenne du Cornice. zijn. Als er iets met een vrijwilli ger gebeurt, moet de familie ge holpen worden. De verzeke ringspremies zijn echter hoog." Ter ere van het 175-jarig be staan brengt de KNRM een be- taalpenning uit. Die wordt in april gepresenteerd in Maduro- dam. De penning heeft een waarde van vijf gulden. De offi ciële viering voor de vrijwilli gers vindt plaats op 9. 10 en 11 november. Dan ziet ook een ju bileumboek het levenslicht. De KNRM zal zich dit jaar ook va ker aan het publiek presenteren, onder meer op de HISWA, eind februari. door Jacques Cats MIDDELBURG - Gas en gas ten: donderdag is een vreemde combinatie aan het licht geko men met de bekendmaking dat Delta Nutsbedrijven en het Bu reau voor Toerisme Zeeland sa men op zoek gaan naar een structurele oplossing van de problemen bij de noodlijdende toeristische organisatie. Delta wil ter optimalisering van de dienstverlening aan de klan ten een zogenaamd "call center' oprichten. Directeur P Stoter ziet interessante mogelijkheden om de dienstverlening van de nutsbedrijven en die van de dienstverlening aan toeristen en recreanten te koppelen. „De contacten zijn in grote lijn ge lijk. In het ene geval boek je een vakantie, in het andere geval boek je energie". Inkomsten Het door Stoter genomen initia tief komt voort uit de omstan digheid dat de inkomsten van de nutsbedrijven via de traditione le levering van energie en water door de liberalisering van de markt onder druk komen te staan. Nu ook een paar grote klanten zijn weggegaan is het noodzakelijk nieuwe inkom stenbronnen aan te boren. „Een onderdeel van onze strate gie is", aldus de Delta-directeur, „allianties met sterke partners aan te gaan of met bedrijven in zee te gaan die voor Delta een toegevoegde waarde hebben". Stoter ziet in de recreatiesector een hele geschikte partner. „We willen deze kans om meer klan ten te krijgen door de markt op te gaan niet voorbij laten gaan." Om niet het verwijt te krijgen aan 'lijkenpikkerij' te doen had Stoter met de aanbieding van steun niet willen wachten tot dat het bureau door het faillis sement was omgevallen om er vervolgens voor een appel en een ei onderdelen uit over te ne men. „Er liggen kansen voor het hele bureau", stelde de Delta directeur. „Maar als we kansen zien willen we ook zeggen schap". Th. Mattheeuws, plaatsvervangend voorzitter van het BTZ-bestuur, ziet in de samenwerking gunstige per spectieven voor de toeganke lijkheid van het dienstverle nend apparaat. In principe zou dat straks een 24- uurs bereik baarheid kunnen opleveren als het personeel naast het verhu ren van vakantie -onderkomens ook gas gaat verkopen. Gedeputeerde voor toeristische aangelegenheden J. G. van Z wieten j uicht de aangekondig de samenwerking toe. Daarmee wordt een bredere basis onder het BTZ gelegd. Het bureau kan voorts veel profijt hebben van bij de Delta aanwezige ervaring en know-how op het terrein van financieel beheer. Uit de ko mende onderhandelingen moet blijken hoe de samenwerking vorm krijgt en de jurdische con structie komt te liggen en of Delta zich via een aandelen transactie wil inkopen in de toe ristische organisatie. Van Zwieten toonde zich tevens verheugd over de handreikin gen van de kant van de VW-or- ganisaties en het toeristisch/re creatief bedrijfsleven. Hij toonde zich zeer aangesproken door de gedachten rond de vor ming van één toerische organi satie, die voordelen kan opleve ren op het vlak van efficiency, service en het bieden van kwali teit naar de klant. „In die ont wikkelingen zal de provincie vanuit het algemeen belang dat wij dienen, een rol moeten spe len De gedeputeerde wilde van geen denigrerende opmerkin gen richting toeristisch/recrea tief bedrijfsleven meer weten, nu er vanuit die sector duidelij ke positieve bewegingen zijn te signaleren. „Het Bureau voor Toerisme Zeeland is een geza menlijke verantwoording van overheid en bedrijfsleven", sprak voorzitter R. Soer van de organisatie van recreatie-on dernemers Recron daarop warm. Maar niets voor niets: het bedrjfsleven wil niet alleen par ticiperen maar wenst ook direc te zeggenschap. door Jacques Cats MIDDELBURG-Gedeputeerde J. G. van Zwieten vindt dat kan tonrechter M. J. M. Klarenbeek de provincie onheus heeft beje gend in zijn oordeel over de ont slagkwestie bij het Bureau voor Toerisme. De rechter acht, naast het bestuur van de toeristische organisatie, de provincie mede verantwoordelijk voor de finan ciële crisis bij het bureau. Van Zwieten vindt het 'heel merk waardig' dat Klarenbeek een oordeel heeft uitgesproken over een partij die niet ter terechtzit ting aanwezig is geweest en zich niet heeft kunnen verdedigen. De provincie heeft, zo stelt de kantonrechter in zijn vonnis vast, als belangrijke subsidiege ver een zeer grote druk op het bureau uitgeoefend om allerlei zaken voor elkaar te krijgen. Zoals de herstructurering van de organisatie, de opzet van een projectbureau en de inrichting van het Zeeland Promotie Pa viljoen. Veranderingen die het bureau aan de rand van een fail lissement brachten. Volgens Van Zwieten heeft de rechter met de beslissing de ont slag aangezegde directeur en administrateur van het BTZ slechts met drie maanden sala ris naar te sturen, duidelijk de nadruk gelegd op hun aandeel in schuld en verantwoordelijk heid. Van een pressie vanaf het Abdijplein is nauwelijks sprake geweest, stelt de provinciebe stuurder: „Men is van twee kan ten met open ogen een contract aangegaan". De provincie zou alleen hebben geëist dat com merciële activiteiten als het projectenbureau en de boe kingscentrale in aparte organi satie-eenheden afgezonderd zouden worden. „Met alle daar aan verbonden financiële za ken. Maar dat is nooit gebeurd". Van Zwieten heeft zich gestoord aan de uitspraken van de rech ter. „Zo gaat het toch niet in dit land? Je kunt pas schuldig zijn nadat je gehoord bent. De rech ter heeft zijn oordeel over schuld en verantwoordelijkheid gebaseerd op wat anderen daar van vinden. Dat wijs ik van de hand". De gedeputeerde heeft later wel zijn verantwoordelijkheid ge nomen toen de perikelen dreig den uit te lopen op imagoschade voor het toeristisch product. Dat leidde tot het aanbod van de provincie een deel van de af- vloeiingskosten te betalen. Het bureaubestuur ziet in de, onder haar medeverantwoorde lijkheid ontstane situatie geen aanleiding om op te stappen. In tegenstelling tot berichten als zou de organisatie ook na de af slanking nog topzwaar zijn, is het volgens waarnemend BTZ- voorzitter Mattheeuws 'abso luut niet de bedoeling nog meer medewerkers te laten afvloei en'. Bij 'Mo(ty fashion deze week: LAATSTE WINTER RESTANTEN 3 HALEN tsgfgfi 1 BETALEN ER WORDT UITGEGAAN VAN 06 OORSPRONKELIJKE PRIJS EN DE TWEE LAAGSTE GEPRIJSDE ARTIKELEN IN GRATIS! Hij kwam wat laat aan in die Goese uitspanning, waar zijn oude jeugdvriend Karei zijn trouwfeest vierde. Deze, naar de Randstad ge- emigreerde oudere jongere, had weinig op met tradities en aan al te vaste relaties had hij helemaal een broertje dood. Hij keek bruidegom Gijs dan ook wat meewarig aan toen deze hem bezwoer: „Dit is de mooiste dag van mijn leven" „Ach, die kun je maar vast gehad hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17