Even 'n verdienen bij dfwaldkozn Bakker 4.28 Volg je hart M Nieuwe energie Pillen Een vliegende start van de dag Energie uit zee Zuinig met energie Becel Light Halvarine m en je verstand. °Bnenvetten Kort- Spelregels Goede Voeding 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 29 JANUARI 1999 Krassen voor een Smart. Met de gratis Waldkorif-ijskrabber Advertentie GOE IEUWS Verschijnt wekelijks in een oplage van 2.957.571 van Den Helder tot Maastricht. Een houseparty heb ik nog nooit persoonlijk mogen mee maken. En ik denk niet dat 't er Gezonde energie thuis bezorgd Natuur- en dieetvoeding en ecologisch verantwoorde pro ducten geven ons niet alleen energie, maar ze zijn ook goed voor de natuur. Helaas zijn deze producten niet voor iedereen even gemak kelijk verkrijgbaar. Maar, goed nieuws, speciaal voor mensen die geen natuurvoe dingswinkel om de hoek hebben, die moeilijk de deur uit kunnen of weinig tijd hebben, is in december 1998 EkoDirect van start gegaan. Bij deze bestel- en thuisbezorgdienst voor .natuurvoeding en aanverwante producten kunt u winkelen via Internet, maar ook via een be stelboek. Het assortiment omvat zo'n duizend artikelen zoals brood, beleg, groente en fruit, maar ook kruiden, olie en azijn, groente en vruchtensappen. Bovendien kunt u er verantwoorde was- en schoonmaakmiddelen, babypro ducten en kookboeken bestellen. Alle producten die u bij EkoDirect besteld worden via PTT Post thuisbezorgd of, als u er niet bent, afgeleverd op uw werk, bij familie of vrienden. Als u voor maandag 12.00 uur be stelt, heeft u uw bestel ling nog dezelfde week in huis. Voor de producten betaalt u meestal de gangbare winkelprijzen. De be zorging kost gemiddeld 15,— per bestelling. Voor meer informatie over EkoDirect kunt u surfen naar www.ekodirect.com. Het bestel boek kunt u aanvragen via tele foonnummer (020) 423 66 13. Overdag gebruik je heel wat energie. Daarom is het zo be langrijk 's ochtends te beginnen met een goed ontbijt. Ontbijtcocktail Compleet ontbijt voor 2 personen Bereidingstijd ca. 10 minuten I mango i kiwi 1 mandarijn 150gr krokante muesli J/41 yoghurt Schil de mango en verwijder de grote platte pit. Snijd de helft van het vruchtvlees in kleine stukjes en pureer de andere helft van de mango. Schil en halveer de kiwi. Snijd er plakjes van. Schil de mandarijn en verdeel deze in partjes. Meng de stukjes fruit met elkaar. Vul 2 grote coupes of sorbetglazen met een laag fruit, een laag muesli, een laag yoghurt en als laatste een laag mangopuree. S5 ie Variaties Ontbijtcocktail met roodffuit Vervang het fruit döpr 250 gram aardbeien, frambozen en/of (ontpitte) kersen. Pureer '/3 van het fruit. Ontbijtcocktail met banaan en abrikozen Vervang de krokante muesli door twee kopjes cornflakes en het fruit door 200 gram (ontpitte) abrikozen (vers of uit een pot) en een banaan. Pureer de helft van de abrikozen. Snijdt de rest van de abrikozen en de banaan in stukjes. Ontbijtcocktail met kwark Vervang de yoghurt door naturel of vanille kwark. José van Mil Zeewater drinken. Het klinkt niet erg aantrekkelijk, maar het geeft wel nieuwe energie. Water uit de diepzee blijkt namelijk boordevol mineralen te zitten die het menselijk lichaam goed kan gebruiken. Vandaar dat al ruim zestig jaar vele duizenden mensen jaarlijks zeewater drinken in drinkkuur- oorden langs de Duitse Noord en Oostzeekust. U kunt zo'n zeewater drinkkuur ook thuis doen door dagelijks één tot twee maal écn borrelglaasje zeewater te drinken, verdund met toma tensap, groentesap of water. Helaas kunt u niet gewoon naar het strand gaan en daar een fles water uit de Noordzee halen. Het zeewater dat wordt gebruikt voor de drinkkuur komt name lijk uit de diepzee van de Noord Atlantische oceaan. Dit water levert een aantal mineralen - zo als natrium, magnesium, kalium en calcium - die ervoor zorgen dat vitamines en vitale voedings stoffen beter door ons lichaam worden opgenomen. Bovendien verbeteren de mineralen de darmflora en hebben ze een ont- stekingsremmende werking. Een zeewater drinkkuur van een maand of drie geeft nieuwe energie, maar kan ook worden toegepast bij griep, allergieën, stofwis selingsstoornissen gebrekkige eetlust en als ondersteu ning bij lijnen en diëten. Boven dien werkt zeewater preven tief bij botontkal- king. Meer infor matie over zeewa ter drinkkuren bij Sanomare in Naaldwijk, :en tu ooit nog van komt. Volgens mij heb ik er niet eens de conditio meer voor. Ja, ik zou natuurlijk naar XTC en andere pillen kunnen grijpen. Maar daar begin ik absoluut niet aan. Toch ben ik langzamerhand |ri geïnteresseerd geraakt in die wondermiddelen met exotische; fn namen. Vanwege mijn dochter. Je kuntje kop wel in het zand steken, maar er zijn natuurlijk de nodige partygangers die hun energie uit pillen halen. Wat wil je ook, dansmuziek; heeft vandaag de dag zoveel 'beats-per-ininute' dat tien- j* minuten op de dansvloer al pure {e topsport is. En ik heb begrepen iei datje na de laatste beat niet naar fa huis gaat; dan ga je naar de afterparty. Het volgende feest iai dus. Da's op een tijdstip waarop ik doorgaans bezig ben met in1 koffiezetten, broodroosteren en sinaasappels uitpersen, en de kinderen alweer lang en breed in Telekids en TM F verdiept zijn. Tenminste.nog wel. Want voor onze oudste, Anita, begint de middelbare school voorzichtig te naderen. En er komt natuurlijk een mo ment dat zij op zondagmorgen niet meer in pyjama voor de TV; kruipt, maar binnenströmpelt na een goeie afterparty'. En dan wil ik er over mee kunnen praten. In elk geval een beetje. Ik wil me ruim van te voren verdiepen in chemische wonderpillen en hoe ze werken. Dat kan geen kwaad lijkt me. Spontane snoepneigingen krijg ik er niet van. En nee, ik ga zéker niet mee 'housen'. Is m'n dochcr ook weer gerustgesteld. graag zijn energië haalt uit ecologisch verantwoorde producten, maar geen natuurwinkel in de buurt heeft. Onlangs is een bestel- en bezorgdienst voor ecoproducten geopend. Ook hierover vindt u meer op deze pagina. Winterse wandeltochten Wandelen, het lijkt misschien of het energie kost, maar niets is minder waar. Vrijwel elk week einde worden overal in het land wandeltochten georganiseerd, vaak door regionale wandelsport verenigingen die onderdeel zijn van de Nederlandse Wandelsport Bond, de NWB. Zaterdag 30 januari bijvoor beeld kunt u vanuit Goes deel nemen aan de derde Wintertocht (5, 10 of 15 kilometer). U kunt vanaf 11.00 uur starten bij het Sportpunt Zeeland aan de Zwem- badweg 3. Zondag 31 januari wordt vanuit Oirsbeek ook een Wmter- tocht gehouden. Hier kunt u al om 08.00 uur starten bij Jeugd huis Schepenbank aan de Oirsbe- kerweg 2a, en 5 tot 42 km wan delen. Voor informatie belt u de NWB (030) 231 94 58. Extra winterenergie In principe heeft u geen dure voedingssupplementen nodig voor extra energie, ook niet in de winter. Het is verstandig tijdens elke maaltijd een natuurlijke dosis vitamine C te nemen. Dit zorgt er namelijk voor dat het ijzer in uw lichaam beter wordt benut. Daardoor voelt u zich minder snel slap. Vitamine C zit vooral in vers fruit en groente. Een glas verse jus d'orange of grapefruitsap bij het ontbijt, een schaaltje rauw kost naast de lunch en kort ge kookte groente of sla bij het avondeten geven extra energie. Wintergroenten als broccoli, spruitjes, boerenkool en andere koolsoorten zitten boordevol vitamine C. Daarmee komt u de winter wel door. Iedereen heeft veel energie voor zijn of haar dagelijkse bezig heden nodig. Maar in uw huis houden is het juist verstandig om energie te besparen. Energie kost geld en bovendien komen bij het gebruik van energie stoffen vrij die slecht zijn voor ons milieu. Energie besparen in en om het huis kan op verschillende manieren. Spaarlampen zijn in middels al behoorlijk ingebur gerd. Ze zijn misschien wat duurder in aanschaf, maar ver bruiken minder elektriciteit èn gaan langer mee. Zo kunt u met spaarlampen jaarlijks tot zo'n 15 gulden per lamp besparen. Een andere eenvoudige manier is ver standig omgaan met de verwar ming. Heeft u centrale verwar ming? Zet de thermostaat dan 's avonds ongeveer een uur voor dat u naar bed gaat al wat lager. Heeft u een radiator voor het raam of voor een enkelsteens muur staan, denk dan eens aan het gebruik van radiatorfolie. Dit aluminiumfolie met isolerende laag is niet duur 7,50 per m2) en eenvoudig aan te brengen. Als u binnenkort een nieuwe le koelkast, diepvriezer, (vaat)was- machine of wasdroger gaat je kopen, kunt u al bij de aanschaf au letten op het energieverbruik. Op de meeste witgoedapparater zit tegenwoordig een energie- label waarop u kunt zien hoevee at energie het apparaat verbruikt et wat de prestaties zijn. Natuurlijk zijn er nog vee on meer manieren om energie t< na bespaten. Bij uw energiebedri) kunt u terecht met alle vragei over verlichting, apparatuur er subsidies. Raadpleeg voor informant nummers de afrekening van u\sj energiebedrijf. 'jr Goed Nieuws van deze week gaat over energie. Over allerlei verschillende manie ren om extra energie te krijgen, maar ook over de mogelijkheden om juist energie te besparen. Wat dacht u bijvoorbeeld van een zeewater drinkkuur, die u "oceanen van energie' belooft. Maar u kunt natuurlijk ook heel eenvoudig energie halen uit een goede en evenwichtige voeding. Voldoende afwisseling en groente en fruit maken voedingssupplementen vaak overbodig. Goed nieuws ook voor iedereen die Waldkom'. Het lekkerste, luchtige meergranen van Nederland. Coed Nieuws van: 2 kuipen 500 gram KNIPKORTING 1 O IA Alleen tegen inlevering van deze coupon geldig bij C1000 van donderdag 28 januari t/m woensdag 3 februari 1999. -<e Becel combineert lek ker eten met verant- J" om, voor een gezon- woord eten. Zo passen alle Becel- de levensstijl is Becel een verstandige produkten uitstekend in een choles- keuze. En nog lekker ook. Hebt u nog terolverlagend dieet, doordat ze rijk vragen over gezonde voeding en een aan linolzuur zijn Linolzuur is een gezonde levensstijl, dan kunt u bel- meervoudig onverzadigd vetzuur len met het Becel Voedings Informa- dat het cholesterolgehalte in het tie Centrum op 0800-0439 (gratis), bloed helpt te verlagen. Bovendien is E-mailen kan ook- Becel arm aan verzadigde vetten en info.becel@becel.nl rijk aan vitamine E. Natuurlijk is Becel bereid uit uitsluitend plantaardige Volg je hart. Weg met de winterblues Veel mensen hebben in de wintermaanden minder energie dan in de zomer. Dat is niet zo verwonderlijk, want in de winter zijn de dagen nu eenmaal kort en is het buiten koud en donker, waardoor we weinig 'zonne- energie' kunnen opdoen. 'Win terblues' of'Seasonal Affective Disorder' (SAD) is dan ook een bekend verschijnsel. Om dit tegen te gaan is er de Bright Light, een lamp waardoor u - ook in de winter - de dag vrolijk en vol energie kunt be ginnen. Een dagelijks 'lichtbad' van een half tot twee uur kan een betere afstemming van de biolo gische klok veroorzaken, waar door winterdepressies als sneeuw voor de zon kunnen verdwijnen. Voor meer informatie kunt u terecht bij een gezondheids winkel in de buurt. Voor voldoende energie is goed en gevarieerd eten heel belangrijk. Om u te helpen heeft het Voedingscentrum de tien Spelregels Goede Voeding opgesteld, die wc in verkorte vorm voor u onder elkaar hebben gezet. Op deze pagina vindt u bovendien tips om extra energie uit gewone voeding te halen. 1 - Eet gevarieerd 2 - Let op vet 3 - Eet ruimschoots brood en aardappelen 4 - Eet volop groente en fruit. 5 - Houd uw gewicht op peil 6- Wees zuinig met zout 7 Drink veel (circa 1,5 liter per dag), maar wees matig met alcohol. 8 - Eet niet de hele dag door. 9 - Ga hygiënisch en veilig met voedsel om 10 - Lees wat er op de verpakking staat Voor inhoudelijke informatie over gezonde voeding kunt u bellen met de Voedingstelefoon (070) 306 88 10 of kijken op Internetpagina www.voedingscentrum.org.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 10