Geen oren naar het luisterhoek PZC Prostaatvergroting Het Monument voor de schaterlach X O varia donderdag 28 januari 1999 Nederlandse luie lezers laten gesproken roman links liggen gezondheid Tom Poes en het monster Trotteldrom Toonder Studio's puzzel recept het weer m door Ferdi Schrooten Strijken, autorijden of klus sen en tegelijkertijd een boek tot je nemen. In Amerika en Engeland raakt het feno meen audioboek, een gesproken roman of dichtbundel op casset te of cd, steeds meer ingebur gerd. Maar Nederland heeft ook na tien jaar gerommel in de mar ge nog steeds geen oren naar het luisterhoek. Op zich is het fenomeen audio boek in Nederland niks nieuws. Mensen met een visuele handi cap kunnen al jaren terecht bij gespecialiseerde bibliotheken. „We verstrekken ook tijdelijke abonnementen aan bijvoor beeld kankerpatiënten die een chemokuur ondergaan'', zegt een woordvoerster van de Ne derlandse Luister en Braille Bi bliotheek. ..Verzoeken van ge zonde mensen, die een cassette willen voor in de auto of voor tij - dens werkzaamheden in huis, weigeren we." De markt van luie lezers lijkt op deze manier voor uitgevers en boekverkopers wijd open te lig gen. In de Verenigde Staten en Groot-Brittannië bestaat voor het luisterhoek een groeiende vraag. Voor de meeste luiste raars is met name in Amerika het audioboek een vorm van tijdsbesparing. 'Multi-tasking' heet dat: het net als de computer uitvoeren van meerdere taken op hetzelfde moment, zegt ma nager en inkoopster Harriètte Vierdaag van The American Bookshop in Amsterdam. „Amerikanen zijn er meer aan gewend om drie dingen tegelijk te doen. Dus terwijl ze naar hun werk rijden lakken ze hun na gels, scheren ze zich en luisteren ze ook nog naar een boek. Summier In Nederland is het aanbod in luisterhoeken nog summier. Al leen bibliotheken in de grote steden beschikken over een ei gen voorraadje luisterhoeken. Zo heeft de Amsterdamse cen trale bieb aan de Prinsengracht een magere collectie van 200 cassettes. De meeste Neder landse boekwinkels hebben niet eens een afdeling voor audio- boeken. Alleen in de Randstad heeft een klein clubje Engelsta lige boekhandels een beschei den assortiment audioboeken. Zoals Waterstone's Booksellers in de Amsterdamse Kalver- straat, dat met 400 titels op voorraad tot de grote jongens behoort. Per week slijt de win kel 40 tot 50 cassettes of cd's. Audioboeken zijn in Nederland geen big business. „Ze worden hier toch nog altijd geassocieerd met ziek zijn", zegt Hanneke van Herwerden van Rubinstein Media. De Amsterdamse uitge verij dankt haar naam aan schrijfster Renate Rubinstein. Toen zij door haar ziekte MS zo'n tien jaar geleden niet meer kon lezen, spraken bekende col lega-auteurs op haar verzoek hun boeken in op cassette. Po gingen van Rubinstein Media om het gesproken boek tot een succes te maken zijn mislukt, ondanks klinkende namen van voorlezers als Adriaan van Dis, Jan Wolkers en Harry Mulisch. Van Herwerden: „Ja, als een be kende schrijver overlijdt, dan gaan mensen opeens audioboe ken van hem kopen De voor- leesstem van Simon Carmiggelt is nu een collectors-item. Jeremy Irons Vierdaag: „Wil je hier een Ne derlandstalige titel op cassette uitbrengen, dan is dat relatief duur. In Amerika lonkt nog al tijd een enorme afzetmarkt tot ver buiten de grenzen. Ze huren zelfs bekende filmsterren in om boeken voor te lezen. Dat spreekt veel meer aan dan de amateurs en schrijvers die in Nederland voorlezen. Drie uur lang de stem van Jeremy Irons in mijn oren. Dat wol ik wel", zegt de manager met een stem vol hunkering. Zelf luistert Vierdaag naar di verse Engelstalige audioboe ken, van thrillers tot gedicht bundels. Op het moment doet ze dat terwijl ze het huis van bin nen een lik verf geeft. Nederlan ders zijn niet zo flexibel. Als ze al een audioboek beluisteren, dan nemen ze daar ook alle tijd voor. Binnen de boekenbranche zijn er niet eens cijfers over het luis tersegment. zegt de Stichting Speurwerk, dat marktonder zoek doet voor de boekenbran che. Speurwerk signaleert een groeiende belangstelling voor het luisterhoek. „Maar het blijft een heel minimaal segment", zegt onderzoeker Wim van Leeuwen. „De reisafstanden door J. Slager De prostaat is een klier ter grootte van een walnoot en bevindt zich bij de man rond de piasbuis, onder de blaas. De prostaat maakt een melkachti ge vloeistof, die de basis van sperma is. Deze vloeistof wordt door de zaadballen verrijkt met zaadcellen. De prostaat kan bo ven een bepaalde leeftijd (50 jaar) gaan groeien. Doordat de vergrote prostaat de piasbuis dichtdrukt, kunnen problemen ontstaan bij het plassen. Het kan lastig zijn om vaker dan drie keer per nacht naar het toi let te moeten gaan. Zo'n 800.000 mannen in Nederland worden geplaagd door prostaatvergro ting. Eén op de vier mannen bo ven de 50 jaar heeft last van een vergrote prostaat en bijna de helft van de zestig plussers. Testosteron Deze goedaardige prostaatver groting wordt veroorzaakt door een toename van het aantal cel len van de prostaat. Waar schijnlijk gebeurt dit onder invloed van het mannelijk hor moon testosteron. Door de zwelling wordt de piasbuis dichtgedrukt, wat hinderlijke gevolgen heeft voor het plassen; de straal verliest zijn kracht, het duurt daardoor langer om uit te plassen, het leidt tot nadruppe- len en er ontstaat aandrang om weer te moeten plassen. Ook blijft er steeds wat urine in de blaas, dit kan leiden tot blaasontsteking. Wanneer hier onvoldoende aandacht aan wordt besteed, kan dat leiden tot nierbekkenontsteking. Behandelingen Bij een prostaatvergroting is de standaard nog steeds een opera tie, waarbij de uroloog in het ziekenhuis kleine stukjes van de vergrote prostaat wegsnijdt. (Advertentie) zijn hier te klein. In Amerika zit je toch al gauw een uur of wat in de auto. Dan heeft het zin om een audioboek op te zetten. In Nederland niet. Zelfs de files zijn er hier waarschijnlij k nog te kort voor." Rubinstein Media blijft echter in het luisterhoek geloven. Binnenkort wil de uit gever proberen de markt voor audioboeken nieuw leven in te blazen. De aanval wordt mis schien wel ingezet via de kin derboeken, want die doen het op cassette, vergeleken met de luis- Een cliniclown. van onze kunstredactie Zij is er al twee jaar mee be zig en is ervan overtuigd dat haar project ook daadwer kelijk van de grond gaat ko men. De hele wereld zal lachen als het 1 januari 2000 wordt. De Amsterdamse kunstenares Godelieve Smulders beheert een project dat steeds meer se rieuze vormen gaat aannemen. Er bestaat al een Internetsite, er komt een 06-nummer en er is een boek in de maak. Dit met het motto: de schaterlach. „De schaterlach is de meest pure lach", vindt Godelieve. „Het is een spontane uiting." Het World Laughter Monu ment is een interactief project. Mensen met een gave schater lach kunnen zich melden bij Godelieve. Ze kunnen de lach op een bandje vastleggen en. opsturen. Ze kunnen ook een foto zenden voor het boek. Maar belangrijk is hoe dan ook dat straks op het moment dat 2000 aanbreekt de lach over de aarde rolt. „Dat kan via de ra dio", zegt de kunstenares. „We hebben contacten met de BBC." Daarbij wordt rekening gehouden met de diverse cul turen. De Japanners zullen niet in lachen uitbarsten als ze de volle Afrikaanse lach krij gen te horen. Deze lachwave moet het gedoe rondom de millenniumwisse ling ook een beetje relativeren. Godelieve vindt het een mooi moment om mee te maken, maar erg belangrijk is het na tuurlijk ook weer niet. Ze heeft om haar doel te bereiken de steun van vrijwilligers, ze kreeg een subsidie voor de homepage en hoopt op nog wat sponsors. Maar, niet geheel on belangrijk, Godelieve zou ook nog wat meer lachers op haar hand willen hebben. Wie wil kan een bandje sturen naar de Prinsegracht 237 B, 1015 DT Amsterdam of audio- foto Rob van derVet/GPD file naar ping4929@ping.be zenden. Godelieve is ervan overtuigd dat haar project slaagt. Miljoenen mensen zul len straks in de lach schieten. „Het wordt een ongekende energie-explosie. Samen ma ken de mensen het kunstwerk. Ik moet bij dit project denken aan Christo, die gebouwen in pakt. In feite pakken we nu de hele wereld in." De pr-machine die dit project moet begeleiden, is nog niet echt op gang gebracht. Dat gaat media september, okto ber gebeuren. Dan moet de we reld worden klaargestoomd. Maar wie nu al moeite heeft de lachspieren in bedwang te houden kan zich .ook melden bij www.laughterlab.com. GPD Het is een veel voorkomende operatie. Vaak is het gebruik van medicijnen voldoende. Nieuwe behandelingen zijn la sertherapie en thermotherapie. De meest gebruikte geneesmid delen zorgen voor relaxatie in het prostaatgebied, waardoor de blaaslediging sneller en effi ciënter plaatsvindt. Een ander bekend geneesmiddel werkt door het hormoon testosteron te blokkeren, waardoor de pros- taatvergroting weer afneemt. Dit middel wordt vooral ge bruikt bij patiënten met een sterk vergrote prostaat. Een na deel is dat het relatief lang duurt totdat de prostaat kleiner wordt. Soms wordt een combi natie van medicijnen gebruikt. Advies Wanneer je als man merkt dat het plassen moeilijker gaat en je al dan niet last hebt van na- druppelen, dan moet je denken aan een goedaardige prostaats vergroting. Een bezoek aan de huisarts is dan zinvol. In een aantal gevallen zal de huisarts de patiënt verwijzen naar een uroloog, voor diagnos tisch onderzoek. De uroloog kan de grootte van de prostaat bepa len en met laboratoriumonder zoek een kwaadaardige vergro ting uitsluiten. Een bezoek aan de huisarts en eventueel de uroloog kan resul teren in een eenvoudige afdoen de behandeling, waardoor de kwaliteit van het leven enorm kan toenemen! Wilt u meer weten over dit on derwerp of over andere onder werpen die te maken hebben met gezondheid, komt u dan ge rust eens langs in de Gezond heidswijzen Bellen kan ook Er is een Gezondheidswijzer in Goes (GGD-gebouw, 0113- 249434) en in Vlissingen (biblio theek, 0118-412947). J Slager is apotheker en lid van de Farmacotherapiegroep Zeeland „Het breekt naar buiten", prevelde Kwispodil Trot, die het gebeu ren verbleekt gadesloeg. „We hadden het kunnen weten: alles ver gaat, maar het monster Trotteldrom wandelt in eeuwigheid." „Zo is het", zei veldwachter Laris, die tegenover hem stond. „Maar toch is er iets vreemds! Het monster gaat verschijnen en niemand van ons heeft er een voorgevoel van gehad!" „Je hebt gelijk!" riep de ander oplevend. „Dat komt dan natuurlijk omdat het monster niet kan verschijnen. De rotsblokken zijn natuurlijk te zwaar." „Ach! De r-rotsblokken zijn niet zwaar genoeg!stamelde heer Ollie. Hij had achter de geleerde post gevat en staarde met verglaasde ogen naar de schuivende stenen.„D-doe dan toch ietsdrong hij gejaagd aan. Citaat Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeen komt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar bene den en van links naar rechts een citaat. 1 K D R E A A S G 2 C S P A H A IJ N 3 S T N A A O R P 4 T H R 0 A U A N 5 D K W A E A L N 6 P A I T s A D T 7 T E I R K A O N 8 S V T 0 R B K A 9 L A E P R E S L 10 T K O E L 0 S Z 11 P A L E A K I N 12 S L T A E A R F 13 K W L E A R N T 14 E B U L U R T D 1. Deel v.e. jas; 2. houtafval; 3. oogziek te; 4. oogvocht; 5. sle pende ziekte; 6. aard appel; 7. dwinge land; 8. eetgerei; 9. eetgerei; 10. reuzen beeld; 11. open stadsruimte; 12. lijf eigene; 13. vaste ko per; 14. wijk. Oplossing woensdag postbode a-c-o-e- schotels t-o-e-t- e-o-raad lala-1-- dalen a-e-e toets Zeeland: Vorstinval terboeken voor volwassenen, helemaal zo slecht nog niet. Maar ja, bij kinderen is er dan ook veel meer een voorleestra- ditie clan bij volwassenen. GPD Vanaf morgen gaat het in ieder geval 's nachts weer eens vriezen. Ook over dag, vooral in het binnenland, liggen de temperaturen rond het vriespunt. De regen maakt dan wel plaats voor zonnige momenten en vrij droge omstandigheden. Vandaag nog geen winters weer. In de loop van de ochtend volgen er overal een paar opklaringen, dus de zon breekt af en toe door. Helemaal droog blijft het niet, want de opklaringen worden door enkele buien afgewisseld. De tempe ratuur ligt vanmiddag omstreeks 7 graden. Vanavond neemt de be wolking toe, later gevolgd door regen vanuit het noorden. De regen vormt de voorste begrenzing van vrieslucht, waar we vanaf morgen mee te maken krijgen. Komende nacht daalt de temperatuur, na de regenval, al richting het vriespunt. In onze regio komt het waar schijnlijk net niet tot vorst. Wel klaart het steeds meer op. Morgen zijn er dan flinke zonnige perioden en op een enkele winterse bui in de kustgebieden na, blijft het droog. Bij een schrale, noordoostelijke wind wordt het ongeveer 3 graden. Zaterdag neemt de wind af en kruipt een hogedrukgebied met zwaarte punten boven Engeland en Zweden dichterbij. De zon wordt hooguit afgeschermd door een paar mooiweerwol- ken. De temperatuur valt nog iets lager uit. 's Middags is het een graad of 2. In de nacht van zaterdag op zondag vriest het overal licht en langs de Brabantse grens mogelijk al matig (tot 5 graden). Zondagochtend vriest het nog, 's middags komt de temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Opnieuw is er volop zonne schijn. Vooruitzichten 'T NW6 4r rrróT' tf V 8 NW4 Minimumtemperatuur voor de komende n/cM vrijdag zaterdag zondag maandag weer at at max. 4: 3° 3° 4C min. 2° -2° -4° -2 wind NO 3 NO 3 N 2 N 3 Zon donderdag onder 17.26 op 8.28 O vrij-a-^ Maan (ie sli donderdag onder 5.21 (ge vrijdag op 15.11 Nautisch bericht 01 De wind is west tot noordwest en soms vrij krachtig, 5 Beaufort, j Aan de kust waait het het krachtig, 6 Beaufort. De kustwatertemperatuur is 7 graden. De kans op o klein; het zicht zal goed zijn. Waterstanden „Het monster k-komt!" Doch de geleerde zwaaide wanhopig met zijn blocnootje en schudde het hoofd. „Wat hier geschiedt, is ja on mogelijk! riep hij klagend uit. „In der spelonk ligt nietsMijne no- tietsen kloppen niet, of der monster klopt niet. Dit is onweten schappelijk!" Op dat moment zou een oplettende toehoorder in de verte een loeiend geluid hebben kunnen horen. Het was de stoom fluit van het goede schip Albatros, dat op volle kracht het eiland Trottel naderde. „Daar ligt het, meneer", zei kapitein Wal Rus, die met zijn passagier op de bak stond. „Dit is de allerlaatste keer. Als je er niet in slaagt die overgehaalde worm te torpederen, zal het je geld kosten!" DONDERDAG Hoogwater 28 JANUARI uur cm uur cm Vlissingen 10.59 183 23.42 187 Terneuzen 11.21 207 Bath 12.18 245 Roompot Buiten 11.00 139 23.40 140 Z'zee/Colijnsplaat 12.15 137 Stellendam Buiten 11.18 13223.53 135 Wemeldinge 12.30 158 ----- Krammersl. West 12.20 152 --. VRIJDAG Hoogwater 29 JANUARI uur cm uur cm Vlissingen 12.06 202 ----- -- Terneuzen 00.02 21012.25 229 Bath 00.57 250 13.23 270 Roompot Buiten 12.05 154 Z'zee/Colijnsplaat 01.05 139 13.40 150 Stellendam Buiten 12.15 148 ----- Wemeldinge 01.15 159 13.45 171 Krammersl. West 00.55 149 13.20 159 Laag water uur cm uur 04.56 147 17.36 05.21 15618.01 06.16 181 18.55 04.55 114 17.35 05.55 120 18.40 04.45 063 17.19 06.05 133 18.45 05.55 127 18.35 Laag water uur 06.06 06.36 07.31 06.05 07.10 05.44 07.15 07.15 cm uur 16418.36 173 19.02 200 20.06 12518.35 13019.45 068 18.25 143 19.50 138 19.50 08 "V 15 lai H Hogedrukgatxed -k4- Me sneeuw malige sneeuw zware sneeuw lichte regen malige regen zware regen Hans Belterman Europa: Veel wolken Kip- en paprikasalade met slabladeren en citroen Ningmeng jiding zijn koude snacks die veel in Hong Kong worden gegeten. Het zijn in blokjes gesneden borstfilets van kip die als een salade met paprika's en bosuitjes op grote slabladeren worden opgediend. Men kan de gerechten ook als voorgerechten 'of als een onderdeel van een uitgebreide Chinese maaltijd presenteren. In Hong Kong staat het ge recht op de kaart in de restaurants die vernieuwing in de Chi nese keuken voorstaan. Voor vier voorgerechten of acht snacks: 400 gram borstfilets van kip; zout; witte peper uit de molen; 2 eetl. (arachide- of zonnebloem)olie. Voorts: 1 dl. kippenbouillon, event, van ta blet; 2 eetl. citroensap; 1 theel. geraspte citroenschil; 1 knof- lookteentje, uitgeperst; 2 eetl. Chinese rijstwijn of droge sherry; 2 eetl. gembersiroop; 2 eetl. lichte Chinese sojasaus; 2 theel. sesamolie; 1 rode en 1 groene paprika, vruchtvlees in uiterst smalle reepjes (3 mm. x 3 cm.); 2-3 bosuitjes, in uiterst smalle ringetjes; 2 eetl. verse korianderblaadjes, eventueel grof gesneden; 4 of 8 slablaadjes; 4 takjes verse koriander. Maak de kipfilets droog met keukenpapier. Wrijf het kippen vlees in met wat zout en peper. Verhit een koekenpan en laat de olie er door walsen. Bak de filets er aan weerszijden in 12 minuten goudbruin en gaar in. Laat de filets op keukenpapier uitlekken en koud worden. Snijd het kippenvlees in blokjes van ca. 1.5 cm. Breng in een pannetje bouillon, citroensap, citroenrasp, knof look, rijstwijn of sherry, gembersiroop en sojasaus aan de kook. Maak de maïzena aan met 1 eetl. water. Roer het mengsel door het sausje. Proef de saus en voeg zout en/of peper naar smaak toe. Laat de saus enkele minuten heel zachtjes sudderen. Roer daarna sesamolie erdoor en neem het pannetje van de warmtebron. Schep de kipblokjes door de nog hete saus. Laat daarna alles koud worden. Breng in een pan een liter water aan de kook. Voeg 1 theelepel zout toe. Laat de paprikareepjes 2 minuten koken. Stort ze op een zeef en laat er zoveel koud water over stromen tot de papri kareepjes volkomen zijn afgekoeld. Laat ze uitlekken. Schep paprikareepjes vlak voor het opdienen luchtig door de kipblokjes met de saus en voeg bosuitjes en korianderblaad jes toe. Leg slabladeren op de bordjes. Schep de salade in het midden erop. Leg op elk gerecht een takje koriander. De zon laat het afweten op de meeste plaatsen in Europa. Alleen in Spanje, Portugal en delen van Scandinavië zijn de wolken in de minderheid. De temperaturen zijn echter wel totaal verschillend. Aan de Spaanse Costa's kan het plaatselijk 20 graden worden, maar in Scandinavië heeft de winter keihard toegeslagen. Daar komt alleen in het zuiden van Noorwegen en Zweden het kwik boven de -10 graden uit. Elders in Europa overheerst de bewolking en op veel plaatsen valt regen. Storingen dringen vanuit het noordwesten het continent binnen en kunnen vrijwel ongehinderd doorstomen naar het zuidoosten. De meeste regen valt in Duitsland en het oosten van Frankrijk, boven ongeveer 900 meter valt aan de noordkant van de Alpen een dik pak sneeuw. De meest gunstige situatie hiervoor is een noordwestelijke tot noordelijke stroming waarmee de wolken tegen de noordkant van de bergen worden opgestuwd en daar door veel neerslag brengen. Wat regen valt er ook in het westen van Frankrijk. Daar is het met 10 tot 14 graden opvallend zacht. Flink regenen gaat het ook in Griekenland en het westen van Turkije. Daar ligt de temperatuur tussen 10 en 15 graden, op de eilanden nog iets hóger. In het zuiden van Italië kan eerst nog een flinke bui vallen maar daarna wordt het tijdelijk droger in het land. •va&I&T

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4