Patiënt moet bijlappen voor pillen Wij voorspellen een warme winter. Twee Nederlanders gedood bij busongeluk in Oostenrijk Dossiers oorlogsclaims in Berlijn opgedoken Dakdekkers repareren geluidswal Meerderheid van Kamer is voor legaliseren vrijwillige prostitutie PvdA vindt voorstel over bijdrage voor koophuis te mager ievolg van nieuw vergoedingensysteem ministerie van Volksgezondheid Rotterdam registreert junks OR's in verzet tegen herindeling Twee doden op spoorovergang Tand mammoet op Terschelling Overvaller dreigt met spuit Kabinet keert zich tegen nachtvluchten Transavia 4,99 19,99 26,98 Dart-gekte houdt aan Kamer bepleit uitbreiding aangifteplicht misbruik loor Yvonne lamarde la Brethonière loc h tüSWIJK - Patiënten kunnen e anaf 1 februari voor een on- -lf langename verrassing komen te 0 (aan als zij bij de apotheek hun ?a nedicijnen ophalen. iai foor zeker 280 tot mogelijk 700 t( leneesmiddelen geldt dan een t< agere vergoedingslimiet voor ie zorgverzekeraar, waardoor ie gebruiker waarschijnlijk uit 'Of jgen zak voor het middel moet iijbetalen. Dat varieert van een dubbeltje tot 180 gulden per 'Oi iroduct. t« )at is een gevolg van de actua- '0f isering van het geneesmidde- zi envergoedingsysteem (gvs) die U iet ministerie van Volksge ste ondheid doorvoert. De wijzi- 12 [ingen maken deel uit van het Jij «zuinigingspakket van minis- ;r Borst van Volksgezondheid, mfee komende jaren wil de be- tij rindsvrouw honderden miljoe- hi len guldens besparen op de uitgaven voor geneesmiddelen. Voor 7000 van de in totaal 16.000 geneesmiddelen die in het gvs zitten, is de limiet gewij zigd. Die door de overheid opge legde grens is het bedrag dat de patiënt van de zorgverzekeraar maximaal vergoed krijgt. Voor maximaal 700 middelen komt die limiet onder de prijs van de fabrikant uit. In dat geval kan de producent zijn prijs verlagen öf de patiënt het verschil laten bijbetalen. Een andere optie is dat de patiënt van medicijn ver andert. Strafkorting Minister Borst heeft ook beslo ten de apothekers voor naar schatting 300 miljoen gulden te korten. Zij is het zat dat de apo thekers zich niet houden aan eerdere afspraken om volledig mee te werken aan een onder zoek naar de bonussen en kor tingen die de apothekers op- strijken bij de inkoop van me- e; van onze redactie binnenland HILVERSUM - De Duitse over teid beschikt in Berlijn over een archief van zeker een miljoen personeelsdossiers, waarin in- formatie voorhanden is over al- at Ie schadevergoedingen die na de i&lWeede Wereldoorlog zijn be- c laald voor goederen die door de it nazi's zijn geroofd, ik Hel archief bevat ook documen- 'il ten over de 60.000 Nederlandse schadeclaims, waaronder die ït van de bank Lippman-Rosen- ii '.hal (Liro) in Amsterdam. ,,In Berlijn is een grote verzameling e materiaal aangetroffen dat een ic rol heeft gespeeld bij de afwik- keling van Nederlandse claims b tussen 1945 en 1975, maar daar- kna is vernietigd", verklaarde woordvoerder H. Mulder van de ei Rijksarchiefdienst in Den Haag gisteravond. Volgens Mulder gaat het om een redelijk voll edig geheel van ko- die een leemte in het Ne Rijksarchief kunnen jp vullen. feen woordvoerder van het mi- dicijnen. De apothekersorgani satie KNMP is woedend over het besluit. Borst maakte haar maatregelen gisteren in een boze brief aan de KNMP bekend. Ze had al eerder aangekondigd dat zij de apothe kers aanpakt als die niet mee werken. ..Mijn adviseurs heb ben eigen berekeningen over de hoogte van de inkoopvoordelen en daar ga ik nu op af." De kor ting vindt onder meer plaats door de standaardvergoeding per behandeld recept te verla gen. De patiënt merkt hier ove rigens niets van. Aanleiding voor het besluit van Borst is een in haar ogen mis leidende brief die de KNMP gis teren aan haar leden heeft gestuurd met het verzoek mee te werken aan een onderzoek naar bonussen en kortingen die apo thekers opstrijken. In die brief wordt volgens Borst ten onrech te gesuggereerd dat 8 tot 9 procent van de inkoopvoorde len buiten de discussie blijft. Ook zou de indruk worden gewekt dat de praktijkkosten op het huidige niveau kunnen blijven. De minister denkt dat de leden zich door deze brief niet echt ge roepen voelen volledige open heid van zaken geven. ,,A1 maanden sturen we op dit on derzoek aan en toch wordt het ondanks alle toezeggingen steeds maar vertraagd. Dan vraag ik me af: wat hebben ze te verbergen dat ze hier zo moei lijk over doen?" Er is bovendien haast geboden, want voor 1 maart zou het on derzoek naar de hoogte van de kortingen en bonussen afgerond moeten zijn. Dat heeft minister Borst aan de Tweede Kamer be loofd. ANP nisterie van Financiën bevestig de de vondst van de documen ten. ,,Wij hebben het Centraal Joods Overleg op 15 januari in gelicht over de documenten", aldus een zegsman. De actualiteitenrubriek 2Van- daag besteedt vandaag aan dacht aan de Liro-claims en de vondst van de personeelsdos siers in Berlijn. Toevallig De Rijksarchiefdienst is enige tijd geleden op de hoogte gesteld van de vondst in Berlijn. „Een Nederlandse ambtenaar die op verzoek van de commissie- Koi'des onderzoek deed in Ber lijn. stuitte vorig jaar november bij toeval op de dossiers. Waar om de commissie-Kordes dat in haar rapportage over de ver koop van j oodse bezittingen aan minister Zalm niet heeft ver meld, weet ik niet", aldus Mul- dei'. Hij verwacht dat de vondst van de Duitse dossiers over Ne- dei'landse tegoeden in financië le zin niet al te veel zal opleve ren. ANP ZEIST - Achter een betonnen geluidsscherm langs de A28 bij Zeist klimt een dakdekker de trap op voor het aanleggen van een groene bitumen dak dekking. De ruim vijftien jaar oude over de snelweg hellende geluidswal, die is gebouwd voor de bewoners van een flat naast de snelweg, begon door slijtende naden steeds meer gelxiid te 'lekken'. Na een proef met onder meer rood en groen kunstgras, camouflagenetten en houten panelen, kozen Rijkswaterstaat en de buurt voor een groen dak, dat aan sluit op de boomrijke omge ving. Het bedekken van de 1.650 meter lange wal kost twee ton. De werkzaamheden hebben bij Rijkswaterstaat overigens tot verschillende te lefoontjes geleid van automo bilisten die per GSM doorga ven dat ze vreemde figuren op het scherm zagen klauteren, foto Ton Borsboom/ANP ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam legt een bestand aan van drugsverslaafden en hun woningen. Met het registratie systeem hoopt de gemeente een beter beeld te krijgen van de drugsoverlast in de stad, om zo slagvaardiger te kunnen op treden. Het is de bedoeling dat het systeem na goedkeuring door de gemeenteraad in februari wordt ingevoerd. In het registratie systeem dat door de meeste deelgemeenten kan worden ge raadpleegd, worden de persoonsgegevens van drugsverslaaf den, hun woning en de beheerder of eigenaar van het huis opgenomen. ANP ZWOLLE - De ondernemingsraden van vier Overijselse ge meenten (IJsselham, Ommen, Brederwiede en Avereest) zijn naar de Ondernemingskamer gestapt, omdat ze tijdens de herindelingsprocedure in West-Overijssel niet zijn geraad pleegd. Deze procedurefout is in strijd met de wet op de onderne mingsraden, aldus de OR's. Volgende week donderdag neemt de Ondernemingskamer de zaak in behandeling. Mocht de klacht van de OR's gehonoreex'd worden, dan loopt de herin delingsprocedure in West-Overijssel, die onlangs een jaar is uitgesteld naar 2001, verdere vertraging op. De OR van de gemeente Hengelo heeft zich inmiddels bij de vier aangesloten. Ook in Twente loopt een gemeentelijke her indeling maar die procedure is verder gevorderd dan in West- Overijssel. ANP OMMEN - Op een spoonvegovergang in de gemeente Ommen zijn gisteren twee doden gevallen toen zij met de auto onder de trein terechtkwamen. Het gaat om twee mannen in de leeftijd van 64 en 72 jaar uit Borne. De slachtoffers werden uit de auto geslingerd en kwamen langs het spoor terecht. Het ongeluk gebeurde op een met knipperlichten beveiligde overleg met bomen en lichten. Op het traject Zwolle-Emmen, tussen Ommen en Mariënberg, reden tot in de avonduren geen treinen. De NS zette daarom bussen in. ANP LEEUWARDEN - Op het strand van Terschelling is naar alle waarschijnlijkheid een slagtand van een mammoet gevon den. De slagtand is bijna twee meter lang en tussen de 10.000 en 15.000 jaar oud. Volgens Frans Schot van het museum 't Behouden Huys op Terschelling gaat het om een bijzondere vondst. Nog nooit eei'der is een slagtand van deze omvang op Terschelling ge vonden. De echtheid moet nog worden vastgesteld. Er is twijfel gere zen, omdat in de vorige eeuw een vx-achtschip vol met slagtan den van olifanten voor de kust van Terschelling is vergaan. Speciaal onderzoek moet uitwijzen of de slagtand van dat schip afkomstig is of uit de veenlagen van de toendra's uit de ijstijd. ANP EMMEN - Een met een injectiespuit gewapende man heeft gistermorgen om even voor acht uur een overval gepleegd op een benzinestation in Emmen. De ongeveer 20-jarige jonge man dreigde de caissière met een injectienaald in te spuiten met het aidsvirus als ze niet onmiddellijk al het geld uit de kassa af zou staan. De 37-jarige vrouw koos meteen eieren voor haar geld en gaf de overvaller een deel van de inhoud van de kassa. Het ging om enkele honderden guldens. De overval ler is spoorloos. GPD n onze redactie binnenland ROTTERDAM - Twee Neder landse vrouwen zijn dinsdag avond omgekomen bij een bus ongeluk bij het Oostenrijkse Finkenberg in het Zillertal. Het gaat om de 27-jarige Monique- Heleen Möhlen uit Hoorn en de 26-jarige Rikje Kraaij-Wou- denberg uit Nijkerkerveen. In debus zaten 48 mensen. Met uit zondering van de Oostenrijkse chauffeur waren het allemaal Nederlanders. Vijftien passagiers raakten ge wond. Vijf zijn er ernstig aan toe, maar niemand verkeeit in levensgevaax: De mensen zijn opgenomen in drie ziekenhui zen in de omgeving van Inns bruck. Inmiddels hebben elf personen het ziekenhuis verla- ten. Rikje Kraaij-Woudenberg was op huwelijksreis in Tirol. Haar echtgenoot is met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis in Innsbnxck overgebracht. De Oostenrijkse touringcar raakte rond elf uur 's avonds tij dens een afdaling bij stei'ke sneeuwval in een slip en viel in een ravijn. De bus sloeg over de kop en bleef op zijn dak liggen. De hulpverlenende instanties waren snel ter plaatse. De buschauffeur, die nog in het ziekenhuis verblijft, had geen sneeuwkettingen om de banden gedaan. Een passagier uit Wanssum verklaarde dat de chauffeur tegen de reisleidster had gezegd dat hij op zomer- banden reed. „Die antwoordde dat ze dat niet kon geloven en dat dat helemaal niet kon. De chauffeur zei van wel", herin nert de Nederlander zich. De directeur van de Oostemijk- se busonderneming Christop- horus Reisen stelt echter dat zijn chauffeur wei'd verrast. „De bus had eerst pi-obleemloos het lastige traject tussen Laners- bach en Finkenberg afgelegd. Toen kwam hij in een sneeuw- stoirn, gecombineex-d met een koudegolf terecht." Op dat mo ment zag de bestuxxrder volgens de directeur in dat hij de sneeuwkettingen nodig had. DEN HAAG - Luchtvaart maatschappij Transavia mag van het kabinet geexx nacht vluchten uitvoeren via Rot terdam Airport. De ministers Netelenbos (Verkeer en Wa terstaat) en Pronk (Milieu) zixxnen ixog op een manier om de nachtvluchten tegen te houden. Netelembos ziet er niets in om de overlast van het ene vliegveld (Schiphol) naar het andere te verplaatsen. Ze wordt gesteund door een Ka mermeerderheid. Alleen de WD YToeg zich tijdens over leg af wie de schadeclaim gaat betalen als Transaria 's nachts niet mag vliegen. De maatschappij kan zich vól gens de liberalen baseren op verkregen rechten. Transavia kwam maandag met Rotterdam Airport over een om vanaf de zomer negentien maal per week va kantiecharters uit te voeren- tegen zeven nu. Transavia wil dan tot half één 's nachts vliegen en vanaf half zeven 's morgens. Wettelijk zijn er geen beperkingen. De ge meente Rotterdam en het vliegveld hebben vorig jaar wel een 'herenakkoord' ge- Sloten. waarin is afgesproken dat tussen elf uur 's avonds en zeven uur s ochtends niet wordt gevlogen. GPD Hertog Jan GranaPrestige 75 cl JW Muier Schipperbitter Kruidenbitter 100 cl 2*# Geniet, maar drink met mate. Aanbiedingen zijn geldig tot en dinsdag 16 februari 1999, zolang de voorraad strekt. Voor uw dichtstbijzijnde Gall Gall bel: 023 - 56 60 555. 1 2 flessen Berentzen Apfelkom 70 cl GALLSGALL Altijd iets bijzonders. „Er was op dat stuk geen ket tingplicht, maar de storm was gewoon te hevig. Hij probeerde te remmen om bij een pension de kettingen op te leggen. Maar kon niet meer remmen.Volgens de politie had de chauffeur wel degelijk gelegenheid om op tijd sneeuwkettingen om te doen. De groep toeristen was vanuit Hintertux op de temgweg van een rodelavond tijdens winter sportvakantie. De bus van Chri- stophorus Reisen was inge huurd door touroperators Arke, Oad en de Jong Intra Vakanties. Een team van de alarmcentrale SOS International vertrok gis terochtend vanaf Rotterdam Airpoi-t richting Innsbx-uck. Het team bestaat uit twee artsen, een verpleegkundige, een psy chiatrisch verpleegkundige en drie coördinatoren. Ook De Jong Intra Intra Vakanties heeft vier mensen naar Oostenrijk ge stuurd voor ondex-steuning. SOS International heeft een speciaal telefoonnummer open gesteld waar mensen informatie kunnen krijgen. Dat nummer is 0800-0990099. Vanochtend wordt besloten wanneer de ovexige slachtoffers terugkeren. Een deel van de buspassagiei-s heeft aangegeven de skivakantie te willen voort zetten, meldt een woordvoerder van alarmcentrale SOS Inter- national. ANP DEN HAAG - De bouwplaats van de uitbreiding van het Pa leis van Justitie in Den Haag. wordt opgesierd door een reus achtig dartbord. De gekheid rond pijltjeskoning Raymond van Barneveld houdt ïxog steeds aan. foto Marcel Antonisse/ANP door Joyce Veekman DEN HAAG - Gemeenten mogen geen bordelen weren binnen hun grenzen als bordeelhouders formeel voldoen aan de vergunningeisen om een dergelijk bedrijf te openen, vinden coalitiepartij en PvdA VVD en D66. De grootste opppositiepar- tij CDA vindt dat gemeexxten die mogelijkheid 'uit morele overwegingeix' wel moeten hebben. De kleine christelijke paxlijen zijn principieel te gen het legaliseren van px-ostitutie. Dit bleek gis- teren in de Tweede Kamer tijdens een debat met minister Koxthals van Justitie over afschaffing van het bordeelvei'bod. WD-Kamerlid Nicola'x wil wel dat Korthals duidelijk aangeeft hoeveel ruimte gemeenten hebben om een box-deel te wei geren. Als een gx-ote gemeente een bordeel niet wil toestaan in een bepaalde buurt, dan kan dat voor een kleine gemeente een reden zijn om een ver- gunning helemaal te weigeren, aldus de libex-aal. PvdA en VVD vinden dat een klant die seks heeft inet een minderjarige prostituee strafbaar moet zijn. Volgens het wetsvoorstel mag een bordeel houder geen minderjarigen in dienst hebben, door Koos van Wees DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt dat een aangifteplicht voor seksueel misbruik in het onderwijs uitgebreid moet wor den naar andere sectoren waar in veel met jongeren wordt ge werkt. De Kamer wil dat die plicht in de binnenkort te verschijnen kabinetsnota over bestrijding van seksueel misbruik ook wordt opgelegd aan onder meer sportverenigingen, kerken en muziekscholen. In het gistex-en in de Kamer be handelde wetsvoorstel van staatssecretaris Adelmund van Onderwijs staat dat leraren en schoolbesturen de plicht heb ben altijd aangifte te doen als sprake is van seksueel misbruik. De hele Kamer steunt dat voor stel, maar vraagt zich wel af waarom het alleen voor scholen zou gelden. Ook is er kritiek op het ontbreken van een rol voor de ouders in het wetsvoorstel. Zo zouden ouders soms niet eens weten dat hun kind seksueel is misbniikt. Het CDA kwam daarom met het voorstel in ieder geval de ouders op de hoogte te stellen als de school aangifte doet. Die aanvulling kreeg de goedkeuring van andere partij en. De chx-isten-democi-aten ont vingen minder steun voor hun idee om vex-oox-deelden wegens seksueel misbruik langer in het strafregister te houden dan an dere veroordeelden. Wie ooit voor ontucht tot een gevange nisstraf is veroordeeld kan nu al voor een periode van 12 jaar geen bewijs van goed gedrag krijgen. Het CDA wil dat het strafblad zestien jaar blijft be staan. Met name de PvdA strib belde tegen. GPD maar kan de klant niet worden bestraft. Dat is scheef, vindt PvdA-Kamex-lid Baith. „De klant is juist degene die misbruik pleegt." Maar met name D66 en GroenLinks zijn tegen het voorstel van WD en PvdAJe kan niet van een klant verwach ten dat hij het paspoort van een prostituee contro- leei-t, voordat hij seks heeft', vindt D66'er Dit- trich. Werkvergunningen Bax-th pleit, gesteund door de fractie van Groen Links, voor werkvergunningen voor vrouwen van buiten de Europese Unie (EU) die in Nedeiiand als prostituee willen werken. Zij krijgen voor dat plan geen steun van de andex-e fracties. „Daar kan je de illegaliteit niet mee bestx-ijden", denkt Dit- txich. Gemeenten moeten volgens Korthals via een lo kaal vergunningenbeleid greep krijgen op de vrij willige prostitutie. Zo hoopt, de sector te ontdoen van randverschijnselen als drugscriminaliteit, mensensmokkel en vuuiwapenhandel. Verschil lende fracties vrezen dat genxeenteix daarvoor over te weinig middelen beschikken. ANP door Koos van Wees en Maurice Wilbrink DEN HAAG - Er dreigt een con flict binnen de regeringscoalitie over de individuele bijdrage voor de aankoop van een huis. Morgen presenteren de staats secretarissen Remkes (Volks huisvesting) en Vermeend (Fi nanciën) hun voorstel aan het kabinet„maar uit de PvdA ko men nu al geluiden dat hun plan niet ver genoeg gaat. De individuele koopbijdrage geldt als een van de stokpaard jes van de PvdA Het biedt men sen met een kleine beuxs die nu alleen een woning kunnen hu ren de mogelijkheid een huis te kopen door verstrekking van een maandelijkse bijdrage in de hypotheeklasten. Mensen die nu individuele huursubsidie krij gen, zouden dat kunnen omzet ten in een individuele koopbij drage. Voorwaarde is wel dat het geld direct wordt overge maakt naar de bank die de hy potheek heeft verleend, PvdA-Kamerlid Duivesteijn werkte het idee samen met de CDA'er Biesheuvel uit tot een wetsvoorstel, maar stelde de be handeling daaxvan in de Twee de Kamer vorig jaar uit op ver zoek van het nieuwe kabinet. Dat wilde met een eigen wets voorstel komen. Nu dat wets ontwerp er bijna is, dreigt de PvdA-fractie dwars te gaan lig gen. De partij vindt dat Remkes niet ver genoeg gaat. Hypotheekduur De staatssecretaris wil de bij drage voorlopig rxiet langer ver strekken dan gedurende tien tot vijftien jaar, terwijl de PvdA vasthoudt aan een periode die gelijk staat aan de gemiddelde hypotheekduur: dextig jaar. De paitij wijst er daarbij op dat ie dereen in principe zijn leven lang recht heeft op huursubsi die. zolang het inkomen niet te hoog wordt en de woning bin nen de voor subsidie bestemde grenzen blijft. De sociaal-de- mocraten zien niet in waarom aan een koopbijdrage wel een tijdslimiet wordt gesteld. De PvdA lijkt binnen de coalitie alleen te staan. WD en D66 steunen de plannen van Remkes (WD) en Vermeend (PvdA). Door de steun van het CDA voor het oorspronkelijke wetsvoor stel van Duivesteijn is het echter onduidelijk of Remkes' plan een meerderheid haalt. Vermoed wordt dat binnen de coalitie nieuw overleg nodig is om de onderlinge verschillen weg te wei-ken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3