Akkoord nieuwbouw De Vurssche PU a mM Lamswaarde piekert over verkeer PZC Hogeschool Zeeland steekt water over Hulst wil enige echte Reynaertstad zijn zeeland 15 Eerste paal nieuw zorgcentrum dit jaar geslagen Vragen over consultatiebureaus Drankrijder oorzaak botsing Onderwijs voor asielzoekers Speelruimte voor jeugd Breskens Commissie beslist over bouwconflict in Sluis Hulst klaar voor carnaval donderdag 28 januari 1999 door René Hoonhorst AXEL - Het College van Zie kenhuisvoorzieningen buigt zich binnenkort nog eens over de nieuwe plannen en ramingen voor de verbouwing van het Ax- else verzorgingshuis De Vurs sche en de uitbreiding met een verpleeghuisafdeling. Wethou der J. van Schaik gaat ervanuit dat dat geen problemen oplevert nu de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ), onder wier paraplu De Vurssche valt, en de provincie de laatste me ningsverschillen over de uitvoe ring van de verbouwing hebben gladgestreken. Ook SVRZ-directeur T. van Bakel verwacht dat binnen drie maanden alle benodigde goed keuringen van provincie en Col lege van Ziekenhuisvoorzienin gen binnen zijn. Van Schaik voorspelde de Axelse gemeente raad vorig najaar dat eind '99 met de verbouwing en nieuw bouw van De Vurssche wordt begonnen. Van Bakel acht die voorspelling realistisch. „Als binnen drie maanden alle sei nen groen licht geven, kunnen we overgaan tot aanbesteding en dan moet toch in het derde kwartaal van dit jaar de eerste paal de grond in kunnen." Noodzaak Het stichtingsbestuur moest de provincie enkele maanden gele den nog wel overtuigen van de noodzaak om het verzorgings- en verpleeghuis te voorzien van een eigen keuken. Gedeputeer de Staten zagen in eerste instan tie liever dat de Axelse zorgin stelling haar maaltijden zou afnemen van Zorgcuisine. Maar TERN EU ZEN Charleston party - Het COC-af- deling Zeeuws-Vlaanderen houdt 30 januari een Back To The 20's-Charleston party in het COC-café aan de Terneuzense Dijkstraat. De belangengroep voor homoseksuelen gaat fees ten in de sfeer van Charleston, Charly Chaplin, Art Nouveau en The Roaring TVenties. De in richting van het café wordt aan gepast aan dit thema en de leden verzoeken de bezoekers zich naar het feest te kleden. Het feest begint om 21.00 uur. bestuur en directie van SVRZ willen in een geheel meuw De Vurssche ook de maaltijdver strekking volgens de nieuwste, meest consument vriendelijke ideeën laten plaatsvinden. De bewoners krijgen in de nabije toekomst niet allemaal meer op hetzelfde tijdstip dezelfde maaltijd voorgeschoteld. Ze kunnen zelf kiezen wat en wan neer ze willen eten en mogen ook zelf weten of ze hun maal tijd op him eigen kamer of in het restaurant nuttigen. Kosten Volgens Van Schaik hoeft die voor zorginstellingen ongeken de serviceverlening niet te lei den tot de pan uitrijzende kos tenstijgingen. „De huidige methoden voor invriezen en be reiden van maaltijden geven heel wat meer mogelijkheden. Daarnaast zijn de mensen veel individualistischer en mondi ger dan vroeger en moeten zorg instellingen daar ook op inspe len." Door de veranderende maatschappij en de verande rende inzichten zullen de zestig bedden van de verpleegafdeling alleen in twee- en, vooral, één persoonskamers staan. Ouder wetse, onpersoonlijke zalen zul len niet in de verpleegafdeling van De Vurssche te vinden zijn. Ook de kamers in het verzor gingshui sgedeel te krijgen behoorlijke afmetingen. Van Bakel: „De provincie kwam eind vorig jaar met het goede bericht dat ze nog enkele mil joenen te verdelen had onder de verzorgingshuizen. Wij waren daar heel blij mee, omdat we daardoor - ondanks dat de plan nen voor een nieuwe Vurssche al tien jaar oud zijn - het toch voor elkaar hebben gekregen om de kamers een wat ruimere opzet te geven." Ingewikkeld De directeur heeft er groot ver trouwen in dat dit jaar een aan vang wordt gemaakt met nieuwbouw van. De Vurssche. „Het heeft allemaal veel langer geduurd dan de bedoeling was. Dat ligt mede aan de complexe regelgeving en de verschillende financiers waar een gecombi neerd verzorgings- en verpleeg huis mee te maken heeft. Maar nieuwe vertragingen zijn abso luut niet meer aan de orde. Het fietspad van Lamswaarde naar Kuitaart, waar vele aanwezigen op de bijeenkomst van de dorpsraden om vroegen, zal er volgens het waterschap niet komen. foto Charles Strijd door Jean-Lou de Gucht LAMSWAARDE - De ver keersveiligheid houdt de men sen in de regio Lamswaarde het meest bezig. Dat bleek gis teravond op een bijeenkomst van de dorpsraden van Lams waarde en Kuitaart. Daar werden de resulaten bespro ken van de enquête die onlangs onder de inwoners werd ge houden. Belangstellenden konden daarover van gedach ten wisselen met vertegen woordigers van de gemeente Hontenisse en het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Namens de gemeente Honte nisse waren de wethouders B. Pauwels, F. Roctus en F. van Driessche aanwezig. Het wa terschap had J. Steyaert en J. Joossen afgevaardigd. Uit de enquête bleek dat de mensen eigenlijk best tevreden zijn over hun leefomgeving, met uitzondering van de verkeers veiligheid. Omdat er veel te hard gereden wordt op polder wegen en door kernen, pleitten de aanwezigen voor verkeers- remmende maatregelen. Wethouder B. Pauwels van Hontenisse dacht wel een op lossing te weten. „Onze eigen mentaliteit zal moeten veran deren. We zullen ons moeten houden aan de borden. Die staan er immers niet voor niets." Hij pleitte voor meer controles om onwillige auto mobilisten tot de orde te roe pen. Verkeersdrempels heb ben volgens hem hun langste tijd gehad. Lagere snelheid Een vertegenwoordiger uit het buurtschap Fluitershoek deed een dringend beroep op het waterschap om eindelijk eens iets te doen aan de levensge vaarlijke situatie in de Lange Nieuwstraat. Hij pleitte er voor een zestig-kilometerzone in deze straat in te stellen. Vol gens hem heeft het waterschap de mogelijkheid deze borden te plaatsen indien er sprake is van een uitzonderlijke situa tie. Het percentage snelheids overtreders is volgens metin gen van waterschap, politie en bewoners veel en veel hoger dan op andere wegen. De vertegenwoordigers van het waterschap wilden geen duidelijke uitspraak doen. Omdat er op dit moment een bezwaarprocedure loopt bij het waterschap wilden zij de bezwarencommissie niet voor de voeten lopen. Wel duidelijkheid werd er ge geven over het door velen ge wenste fietspad van Lams waarde naar Kuitaart. Het waterschap ziet geen moge lijkheid om dat te realiseren. Daarvoor rijden er volgens J. Joossen niet genoeg fietsers. DEN HAAG - SP en CDA in de Tweede Kamer zijn in de bres gesprongen voor het behoud van consultatiebureaus op het platteland. Naar aanleiding van berichten over de sluiting van zulke bureaus door een Friese thuiszorginstelling hebben beide partijen vragen gesteld aan staatssecretaris M. Vliegen- thart van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). De SP wil dat VWS maatregelen neemt om de spreiding van consul tatiebureaus op het platteland te garanderen, waarbij reke ning wordt gehouden met de bereikbaarheid per openbaar TERNEUZEN - Twee automobilisten zijn dinsdagavond in botsing gekomen op de rotonde in de Terneuzense Guido Ge- zellestraat. De auto van een 71-jarige bestuurder uit Terneuzen raakte beschadigd aan de linkervoorzijde. De andere auto, die be stuurd werd door een 38-jarige vrouw uit Terneuzen, had i schade aan de rechtervoorzijde. De 71-jarige bestuurder had te veel gedronken en moest bla zen. Hij kreeg een dagvaarding en een rijverbod van zes uur. OOSTBURG - Het college van burgemeester en wethouders van Oostburg heeft aan de firma De Groot uit Vroomshoop opdracht gegeven voor de realisatie van een onderwijsvoor ziening op het terrein van het asielzoekerscentrum in Cad- zand. De totale kosten bedragen ruim 687.000 gulden. Deze mede deling deed wethouder R. Leentfaar aan de leden van de com missie openbare werken, onderwijs en welzijn woensdag avond. Hij stak daarvoor de beschuldigende vinger op naar het college. Maar om tijdige oplevering van het gebouw te be werkstelligen werd toch alvast opdracht verstrekt. De com missieleden vonden daar geen graten in, alleen kon commis sielid Provoost het niet nalaten te melden dat de tijdnood ontstaan was door de handelwijze van de afgelopen zomer. De medezeggenschapsraad van de openbare school in Breskens, waar de asielzoekersschool een dependance van wordt, lag toen overhoop met wethouder Leentfaar over de extra facili teiten. Leentfaar reageerde fel dat de bestuursovereenkomst te laat getekend was en dat daardoor de besluitvorming voor de bouw van de school pas laat op gang kon komen. Ook de mate rialen voor de inrichting moesten nog besteld worden, maar de verwachting bestaat dat de school op 5 april afgewerkt zal zijn. OOSTBURG - De leden van de commissie voor openbare wer ken, onderwijs en welzijn van de gemeente Oostburg drongen er woensdagavond bij het college op aan op zoek te gaan naar geschikte speelruimte voor de jeugd in de buurt van de Millia- nostraat en Ringlaan in Breskens. Bewoners van die buurt stelden via een ingezonden brief deze kwestie aan de orde. Het privéterrein nabij de bejaarden woningen is enkele weken ge leden voor de jeugd tot verboden gebied verklaard. Daardoor is er geen geschikte speelruimte meer over, was de mening van de bewoners. Zij stelden de commissie voor om het terrein te genover de begraafplaats voor dit doel in te richten, waarbij zelfwerkzaamheid van de ouders aangeboden wordt. Commissielid J. Provoost toonde zich een warm voorstander van een adequate, snelle oplossing. De overige commissieden waren het daarmee eens. Wethouder Leentfaar was van mening dat er voor de realisa tie te weinig geld beschikbaar is. Daarnaast vindt het college dat de plek nabij de begraafplaats niet erg gepast is. Leent faar beloofde de kwestie ter heroverweging voor te leggen aan het college. door Sheila van Doorsselaer SLUIS - Er begint schot te ko men in de zaak tussen de ge meente Sluis-Aardenburg en projectontwikkelaar Van de Putte. Deze laatste weigert al ruim een jaar om onbekende re denen de bouw van de projecten als nieuwbouwwijk Groenevelt, Passage de Korenmolen en va- kantieresort 't Hoompje te be ginnen of af te ronden. Momenteel wordt een arbitra gecommissie samengesteld uit drie onafhankelijke specialis- len en juristen. Die moet beoor delen of Van de Putte al of niet de exploitatieovereenkomst na komt. De rechtbankpresident be noemt de leden van de arbitra gecommissie die uit het hele land afkomstig zijn. Als zij tot een besluit zijn gekomen, wordt bekeken of de gang naar de rechter de moeite loont. De ad vocaat van de gemeente, V. van Dijk uit Breda, is er van over tuigd dat de gemeente in het ge lijk wordt gesteld. Van Dijk: „Het is wel duideüjk dat de pro jectontwikkelaar zijn beloften REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl niet nakomt en dat Sluis-Aar denburg hierdoor schade lijdt. Het is geen prettige zaak en het is moeilijk om er grip op te krij gen." Wethouder G. van Daele (ruim telijke ordening) is blij dat er vaart komt in de kwestie. „Van mij mag de zaak nog wel wat harder gaan lopen, maar we zijn op de goede weg." Ondertussen blij ven er grote ga ten in het stadsbeeld van Sluis. Een voorbeeld is project 't Hoompje, ten noord-westen van Sluis. Het pand was in de jaren twintig een meisjeskostschool en daarna een tehuis voor gees telijk gehandicapten. Het pand staat er vervallen bij en Van de Putte zou de bouwval willen omtoveren tot een recreatiepro ject met negentig appartemen ten en enkele tennisbanen. Vooralsnog liggen de plannen nog op de tekentafel. Van Dijk verwacht dat er na de zomer van dit jaar een definitieve beslis sing valt over de voortgang van de projecten. HULST - Als voorbereiding op het carnaval organiseert de Hulster Stichting AHC de Vos sen diverse activiteiten. Mor gen, vrijdag, staat het traditio nele waogentjes kaiken op het programma. Belangstellenden kunnen zich om 20.00 uur mel den in café De Ster (het Vossen hol). Van hieruit gaat het gezelschap onder leiding van de prins en zij n gevolg per bus naar de loods van de vereniging aan de Mag- dalenastraat in Heikant. Terug in het Vossenhol wacht een bord erwtensoep en is het tijd voor de eerste polonaises. Zondag 31 januari gaan de stichtingsleden op pad om in de gemeente Hulst huis-aan-huis de carnavalskrant te bezorgen. Vanaf vrijdag 5 februari zijn De Vossen drie dagen aanwezig tij dens het Hulster buutreedners- festival in Den Dullaert. Naast drie avondvoorstellingen op vrijdag, zaterdag en zondag is prins Jan met zijn gevolg aan wezig bij de zondagmatinee. Zaterdag 6 februari geven de Vossen hun visitekaartje af tij dens de instuif voor geestelijk gehandicapten. Dit feest begint om 14.00 uur in Den Dullaert, waar een prins gekozen wordt. Het blaasorkest Windkracht 9 en de majorettengroep De Vos sen treden op. De samenwerking tussen de onderwijsinstellingen ROC en HZ betekent voor Zeeuws-Vlaamse studenten onder meer dat ze het eer ste jaar van een economische of technische HBO-studie nog niet naar 'de overkant' hoeven. foto Charles Strijd HZ en ROC Westerschelde werken samen in Zeeuws-Vlaanderen door Catlijne Akkermans TERNEUZEN - Zeeuws- Vlaamse leerlingen die geïnte resseerd zijn in een economi sche of technische HBO studie, maar nog liever niet van het thuisfront weg willen, hoeven wellicht per september 2000 niet meer het water over. Het Terneuzense MBO- Regionaal Opleidings Centrum (ROC) Westerschelde en de Hoge school Zeeland (HZ) in Vlis- singen tekenden gistermiddag een intentieverklaring voor onderlinge samenwerking, waaruit onder meer voort kan vloeien dat er een HBO-prope- deuse in Terneuzen komt. Havo-, VWO- en MBO-leerlin- gen in Zeeuws-Vlaanderen kunnen dan gewoon nog een jaartje thuis blijven wonen en zich in Terneuzen voorberei den op de hoofdfase. Ook reguliere deeltijdoplei dingen behoren tot de moge lijkheden van de samenwer king. Veel mensen die een baan hebben en daarnaast nog een studie willen volgen, kunnen dit in Zeeuws-Vlaanderen niet op HBO-niveau doen. Daar willen de beide onderwijsin stellingen verandering in gaan brengen. De plannen voor de deeltijdstudies liggen klaar en het programma zou al in sep tember kunnen starten indien hiervoor voldoende belang stelling is. Ook voor mensen die met een deeltijdopleiding willen be ginnen maar voor de betref fende studie niet meer de be nodigde kennis van zaken hebben, is het mogelijk een zo genaamde pré-deeltijd cursus - een 'bijspijkerprogramma' - te volgen. Wis- en natuurkun de behoren dan onder andere tot de beschikbare vakken. Bijscholing Mensen die door bijvoorbeeld automatisering op hun werk een bijscholingscursus op HBO-niveau moeten gaan vol gen. kunnen zich ook wenden tot het ROC in Terneuzen wan neer de plannen voltooid zijn. Een dergelijke HBO-cursus zou boven een interne te prefe reren zijn, omdat die van de Hogeschool goedgekeurd zijn door het Ministerie van On derwijs. Post-HBO opleidin gen kunnen bijvoorbeeld ma- nagementcursussen zijn, waar vooral overheidsinstellingen als de gemeentes veel interesse voor hebben getoond. Met de intentieverklaring wil het ROC Westerschelde onder andere de Zeeuws-Vlaamse bedrijven tegemoetkomen. Daarbij is het voor aankomen de studenten interessant om nog een jaar bij de ouders te blijven wonen aangezien de maandelijkse studiebijdrage voor veel jongeren ontoerei kend is om op kamers te gaan, meent voorzitter L. Labruyère van het College van Bestuur van HZ. ..Vaak vinden eind examenkandidaten zichzelf ook nog te jong om al meteen zelfstandig te gaan wonen. Dat is toch een flinke stap", vertelt Labruyère. Het ROC Westerschelde hoopt met de propedeuse opleiding meer jongeren in Zeeuws- Vlaanderen te houden. „Wan neer ze eenmaal buiten Zee land gaan studeren, blijven ze ook vaak weg", vertolkt J. van Donselaar van de HZ de me ning van het ROC Wester schelde. Het ROC kan door de samenwerking goed gebruik maken van de kennis van de HZ, waardoor het middelbaar beroepsonderwijs beter kan aansluiten op het hoger be roepsonderwijs. Ook ligt de weg open om Belgi sche studenten meer aan te trekken, die volgens het ROC grote belangstelling hebben voor het propedeusejaar in Terneuzen. A Huijsmans van het ROC meent dat het initia tief „een grote kwalitatieve impuls voor de Zeeuws- Vlaanderen" betekent. Voor HZ betekent de samenwerking met de MBO school kans op een hogere instroom van eer stejaars studenten vanuit de Zeeuws-Vlaamse markt. Mid delbare scholiei'en in de regio Terneuzen zien het idee wel zitten. Woorden als 'makke lijk' en 'goedkoper' bewijzen dit. De 17-jarige N. Marcé volgt de opleiding Werktuig bouwkunde aan het ROC Wes terschelde. Hierna wil hij naar Breda. „Maar als ik in Terneu zen naar het HBO kan, wil ik dat wel. Dan kan ik nog een jaar langer thuis blijven wo nen." door René Hoonhorst HULST - De Reynaert Histori sche Week (van donderdag 2 tot en met zondag 12 september) moet dit jaar duidelijk maken dat Hulst het meeste aanspraak kan maken op de titel Reynaert stad. Straattheater, poppenthe ater, muziekoptredens en een tentoontstelling onderstrepen de liefde voor de vos, maar tien voorstellingen van het muziek theater De Republiek der Nega tie moeten de Reynaertfaam van Hulst in heel Nederland en Vlaanderen uitzingen. In de grote hal van het Hulster stadskantoor presenteerde R. van Meij el woensdagavond de plannen voor het muziekthea ter. Mensen die verbonden zijn aan het Gentse theatergezel schap De Vieze Gasten (met na me degenen die actief zijn in De Storm) (her)schrijven, choreo graferen, componeren en pro duceren momenteel een stuk dat is gebaseerd op De Wapenbroe ders van Louis Paul Boon. Het boek van de meester-auteur uit Aalst was al een eigentijdse be werking van het Reynaertver- haal. Een bewerking die zijn tijd ver vooruit was, aldus Van Meijel. „Hard, wreed, wrang, maar niet cynisch; een tijdsbeeld als de film Pulp Fiction van Taranti- Spektakel Het muziektheaterstuk moet een waar spektakel worden, waarin professionele acteurs en musici samen met zestig uit de Hulster samenleving te recrute- ren figuranten een vijf kwartier durend flitsend, tot nadenken stemmend maatschappijkri tisch verhaal brengen. Een voorstelling die de bezoekers, Van Meijel verwacht er ten min ste vijfhonderd per voorstelling, overdondert, ook door de omge ving. Het muziektheater wordt opge voerd op het eiland in de vest vlak tegenover het bolwerk Ou de Molen. Van Meijel wervend: „Het eiland staat vol met prach tige bomen, waar muzikanten in zullen zitten die de toeschou wers muziek laten horen als ze door de speciaal opgestelde slagbomen lopen. Het decor zal gedeeltelijk in het water staan, terwijl de oval office van koning Nobel boven het water van de vest lijkt te zweven. De in het donker dreigend naar voren ste kende punt van het bolwerk zal het nog extra dreigend en span nend maken." De totale Historische Week wordt begroot op driekwart miljoen gulden, voor het mu ziektheater is 640 mille nodig. Een enorm bedrag, wist ook Van Meijel. „Maar het operaspekta kel Riders to the Sea, dat afgelo pen zomer een aantal keren in de Bressiaanse haven werd uitge voerd, kostte meer. En ook dat is een succes geworden." De pro vincie Zeeland heeft al 50.000 gulden beloofd en wil ook nog een bedrag in promotie steken. Ook van de gemeente Hulst wordt 50.000 gulden gevraagd. Als het aan wethouder P. Wee- maes van cultuur ligt, komt Hulst genereus over de brug. Mocht De Republiek der Negatie doorgaan, dan is het muziektheaterspektakel op 2 september zowel de openings manifestatie van het Zeeland Nazomerfestival als van het Festival van Zeeuws-Vlaande ren, een evenement dat landelij ke publiciteit met zich mee brengt. „Zo'n kans mogen we niet laten lopen." Privatisering van horeca Concordia WESTDORPE - Burgemeester en wethouders van Sas van Gent willen bekijken of het mogelijk is het horecagedeelte van cultu reel centrum Concordia in West- dorpe te privatiseren. Horeca Nederland heeft aan de bel getrokken, omdat Concor dia bezig zou zijn met concur rentievervalsing. In het cen trum worden meer feesten gegeven dan waar een vergun ning voor is, zoals jubileum bruiloften. „Andere horeca-on- dernemers in Westdorpe voelen zich nu tekort gedaan, maar het probleem is dat de mensen spe ciaal komen vragen of ze in Con cordia mogen feesten, terwijl er' helemaal geen prijsverschil is", zei burgemeester J. Lonink woensdagavond tijdens de com missie Midden- en Kleinbedrijf. Het college heeft met het be stuur van Concordia afgespro ken dat voor alle feesten waar geen vergunning voor is, een ontheffing moet worden aange vraagd. Als dat rond is, zal Horeca Nederland er geen pro bleem meer van maken. Bijko mende reden waarom het colle ge graag wil privatiseren is omdat het beheerdersechtpaar dat achter de bar staat veel te veel uren maakt en geen loon naar werken krijgt. Ook voor hen zou privatiseren een goede oplossing zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35