Seles-express nadert eindstation Mueller heeft beste team ooit Spelers IJzendijke willen verdergaan zonder trainer Geschillencommissie KNSB heeft lot van Postma in handen VWS kort sportbonden op subsidie Vitesse-duo neemt afscheid Kenyaans IOC-lid ruimt veld vanwege omkoopschandaal Parma en Inter naar halve finales beker sport 21 Amerikaanse tennisster maakt droom Graf kapot op Australian Open Haarhuis uit het dubbelspel Test Uefa met twee arbiters Bogarde scoort bij rentree Internationaal arbiter van 25 Dijkhuizen vervanger van Mols Basketballer Iverson best betaald Van der Pluijm trainer in Ghana Wegereef leidt België-Tsjechië Geesink denkt genuanceerder mivWHMmig laiiiulmtiit? donderdag 28 januari 1999 van onze sportredactie MELBOURNE - Ook Steffi Graf heeft de Seles-express niet tot stoppen kunnen dwingen. De 29-jarige Duitse, die droom de van een vijfde titel in de Au stralian Open, ging gisteren in Melbourne in een partij voor de kwartfinale met 7-5 6-1 ten on der. De Amerikaanse treft in de halve eindstrijd de Zwitserse ti telverdedigster Martina Hingis, die de Fran^aise Mary Pierce met 6-3 6-4 versloeg. Seles (25) denderde dus voort in Melbourne Park Ze bleef voor de 33e maal achtereen ongesla gen in het evenement om de open Australische titels. Het was de vijftiende keer dat de speelsters tegenover elkaar stonden en pas de vijfde maal dat Seles zich de beste toonde. De Amerikaanse jubelde het uit na haar nieuwe triomf. Steffi geeft je nooit een punt cadeau", zei ze. „Zelfs bij 5-0 40-0 in de beslissende set zou ik me nog MELBOURNE - Paul Haarhuis is tijdens de Australian Open in de kwartfinale van het dubbel spel blijven steken. Met zijn nieuwe Amerikaanse partner Patrick Galbraith, die zijn ge stopte maatje Jacco Eltingh op volgde, verloor Haarhuis met 7- 5 6-2 6-4 van de Zuid-Afrikaan Ellis Ferreira en de Amerikaan Rick Leach. Het koppel gevormd door de Australiër Pat Rafter en de Zweed Jonas Björkman (vorig jaar met Eltingh winnaar van het dubbel toen Haarhuis niet beschikbaar was), haalde zon der te spelen de laatste vier. Ni colas Lapentti. die met de Bra ziliaan Gustavo Kuerten een duo vormde, trok zich terug we gens de vermoeienissen in het enkelspel. In het gemengd dubbel stond te voren vast dat er een Neder landse in de halve finale zou komen. Het werd Manon Bode graf. Ze versloeg met de Argen tijn Pablo Albano landgenote Miriam Oremans, die met de Zweed Niklas Kulti dubbelde. Het werd een spannende affaire: 6-7 7-5 6-4. AFP/ANP niet zeker hebben gevoeld. Een partij tegen haar is pas over na het laatste punt. Het was de dood of de gladiolen. Ik ben ont zettend blij dat ik nog steeds leef in dit toernooi." Moe en nerveus In het begin leek Graf. die zich zelf tevoren goede kansen had toebedacht, Seles onder druk te zetten. Op 5-4 kon ze voor de winst in de eerste set serveren. De Amerikaanse ging echter in eens beter spelen. Ze won de volgende drie games en de set. Daarna stoomde Seles door naar 5-0. ,.Ik werd moe en ner veus", gaf Graf toe. „Ik kon maar niet begrijpen waarom het ineens zo'n stuk minder ging. De achttienjarige Hingis, die haar zinnen heeft gezet op een derde achtereenvolgende titel, had niet veel problemen met Pierce, die het toernooi in 1995 won. In verzengende omstan digheden domineerde ze de ge hele partij. Ze serveerde het duel uit op het vierde match point. Pierce had in de aanloop naar de kwartfinale geen set uit handen gegeven. Bij de mannen is de Duitse ten nisser Tommy Haas verrassend genoeg doorgedrongen tot de halve finales. Gisteren hield hij zijn droom intact net als zijn grote voorbeeld Boris Becker als ongeplaatste speler een Grand Slam-toernooi te winnen. Hij stapte door een zege met 7-6 7-5 6-3 op de Amerikaan Vince Spa- dea de halve eindstrijd binnen. Becker won in 1985 als zeven tienjarige ongeplaatste deelne mer het toernooi van Wimble don. „Het is goed voor het Duitse tennis dat ik bij de laat ste vier sta." Haas, die als junior werd geïnspireerd door Becker en toen alles won wat er maar te winnen viel, sloot 1998 af als beste Duitse speler, een plaats hoger dan Nicolas Kiefer. De volgende opponent van de Duitser is Jevgeni Kafelnikov. De Rus is de enige geplaatste speler, die nog over is in de strijd. Hij is tiende op de lijst. Gisteren won Kafelnikov de avondpartij met 6-2 7-6 6-2 van de als vijftiende gerangschikte Amerikaan Todd Martin. De an dere halve finale gaat tussen de Zweed Thomas Enqvist en de verrassende Ecuadoriaan Nico las Lapentti. RTR/DPA van onze sportredactie IJZENDIJKE - De voetballers van IJzendijke maken het hui dige seizoen af zonder nieuwe trainer. De spelers van de zon dag-vierdeklasser hebben dat gisteren besloten uit respect voor de dinsdag overleden oe- fenmeester Paul van der Hooft. Spelers, begeleiders en bestuur van IJzendijke kwamen giste ren bij elkaar om het verlies van hun trainer te verwerken. Paul van der Hooft, die bezig was aan zijn derde seizoen bij de Zeeuws-Vlaamse club. overleed dinsdagavond nadat hij tijdens de training onwel was gewor den. Hij werd 39 jaar. „We hebben in Paul niet alleen een goede trainer, maar ook een goede vriend verloren", aldus Uzendijke-speler Frank van de Vijver. „Het is voor ons heel be langrijk om dat verlies samen te venverken. In onderling overleg hebben we besloten om het weg vallen van Paul binnen het team op te lossen, het team dat Paul gevormd heeft. Niemand wil verder met een andere trainer. Het is de bedoeling dat de elftal leider samen met een van de spe lers de eerste selectie voorlopig onder zijn hoede neemt. Dat moet mogelijk zijn, want we hebben een volwassen groep." Betrokkenheid IJzendijke-voorzitter Herre- godts maakte gisteren bekend dat de trainingen en de jeugd wedstrijden van de club deze week geen doorgang vinden. Daarnaast is bij de KNVB een verzoek ingediend om de thuis wedstrijd van het eerste elftal tegen MOC'17, die zondag op het programma staat, niet door te laten gaan. „Tussen de spe lersgroep en de trainer is er altijd een grote mate van be trokkenheid geweest", aldus Herregodts. „Als er zulke din gen gebeuren, valt het voetbal daarbij volledig in het niet." van onze sportredactie AMSTERDAM - Het is aan de geschillencommissie van de KNSB te oordelen of Ids Postma begin februari zijn wereldtitel allround schaatsen mag verde- ;en. Voorzitter Van Maanen van dat onafhankelijke orgaan doet vrijdag om 12.00 uur uit spraak in het kort geding, dat de Fries heeft aangespannen om alsnog naar het toernooi in Ha- mar te worden afgevaardigd. De vordering van Sandra Zwol le om een direct startbewijs voor de WK sprint te bemachtigen, werd ter zitting op gisteren in Amsterdam afgewezen. Zij zal komend weekeinde met Anna- marie Thomas moeten duelle ren. Tijdens de behandeling van de zaak-Postma was vooral de in terpretatie van de reglementen stof voor juridische discussies. De KNSB bepaalde dat de beste twee schaatsers van Nederland, die bi j de topzes van de Europe se kampioenschappen eindig den, recht hebben op deelname aan de WK. Rintje Ritsma en Martin Hers man, eerder deze maand eerste en zesde in Heerenveen, werden op grond van die afspraken aan gewezen. De raadslieden van Postma stelden dat de twee startplaatsen voor de KNSB slechts geldigheid hebben bij het verwachte totaal van vier Nederlandse WK-gangers. In dat geval zouden de derde en vierde startplaats een zoge naamde aanwijsplaats zijn. Maar door de calamiteiten bij de EK (val Postma, falen Romme) kreeg Nederland slechts twee WK-plaatsen en treden er ande re regels in werking. De vierde schaatsster voor de WK sprint, op 20 en 21 februari in Calgary, wordt komend weekeinde tijdens de wereldbe kerwedstrijden in Berlijn be paald. Sandra Zwolle en Anna- marie Thomas, de nummers vier en vijf van de NK sprint, rijden een 500 en 1000 meter. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport zal vijftien sportbon den met vijf procent korten op hun subsidie. Dat zei staatsse cretaris Vliegenthart gisteren in een reactie op de NOS-do- cumentaire 'Doping in Neder land', die werd uitgezonden door Studio Sport. De subsidie voor de in totaal zestig sport bonden in Nederland be draagt jaarlijks twintig mil joen gulden. De niet genoemde vijftien bonden hebben niet voldaan aan de eis van het ministerie om per 1 januari 1999 een goed functionerend dopingregle- ment te hebben. VWS vraagt van de bonden ook een actief dopingbeleid richting de le den, zoals voorlichting over controles en over procedures voor betrapte atleten. De bonden die gekort zij nont vangen begin februari een brief. Ze kunnen het gekorte bedrag weer terugverdienen door voor 1 juli 1999 alsnog een deugdelijk dopingregle- ment in te voeren. Vliegenthart maakte verder bekend de handel in doping zwaarder te willen bestraffen. Ook moet de pakkans voor handelaars worden vergroot. Op handel in verboden presta- tiebevorderende middelen, een overtreding van de wet op de Geneesmiddelenverstrek king, staat nu alleen een boete van enkele duizenden guldens. Vliegenthart was verbijsterd bij de onthulling dat in 1985 bij het EK schaatsen voor vrouwen in Groningen het koffertje met urinestalen is verdwenen uit het Radboud- ziekenhuis. De Nederlandse en internationale schaatsbond besloten geen ruchtbaarheid te geven aan die vreemde affai re. „Ik heb altijd de illusie ge had dat dit soort dingen in Oost-Duitsland en Rusland voorkwamen", zei ze. 'Nee, ook in Nederland' was de strekking van de documentai re waarin oud-renner Gert Ja cobs bekende dat hij wel eens testosteron gebruikte. ANP Amerikaanse sprintcoach zeer tevreden na wereldbekerwedstrijden van onze sportredactie COLLALBO - Ruilen wil hij voor geen geld. Peter Mueller, de Amerikaanse succescoach van de Nederlandse sprintploeg, wil verder met 'zijn' schaatsers. „Ze zijn de beste. Ik heb nooit een beter team gehad. We blijven bij elkaar." Mueller kon de afgelo pen twee dagen in Collalbo weer tevreden toezien hoe zijn rijders het er tijdens de wereldbeker wedstrijden vanaf brachten. Goed, namelijk. Op de eerste dag al vier podium plaatsen, van vier verschillende rijders. Volgens Mueller is juist dat de kracht van zijn team. „Er zijn geen vedetten, ze zijn alle maal goed. Op de training ook, als Jan Bos 1.12,00 rijdt, wil en kan Erben Wennemars 1.11,50 rijden. Ze jutten elkaar goed op." Met Bos en Wennemars noemde Mueller de twee be kendste schaatsers. Maar in hun publicitaire slipstream glijden Jakko Jan Leeuwangh en An drea Nuyt bijzonder goed mee. Gisteren pakte Leeuwangh brons op de 1000 meter, na zilver op dinsdag. Het goud was in bei de gevallen voor Bos. Maar Leeuwangh is een geduchte concurrent. „Ondanks een slechte voorbereiding heb ik dit seizoen goede duizend meters gereden", vond hij zelf. „Ik heb dit seizoen juist op de sprint trainingen moeten beknibbe len. Aan het begin van dit sei zoen heb ik zeven weken geen sprinttraining gedaan en nau welijks krachttraining gehad." Dat hij er nu aankomt, bleek uit de tijden in de Italiaanse plaats. Dinsdag reed Leeuwangh zijn KAAPSTAD - Als de technische commissie van de wereldvoet balbond Fifa geen bezwaren heeft, wil de Europese voetbal bond Uefa zo snel mogelijk een proef starten met twee scheids rechters per wedstrijd. De Fifa heeft het plan tijdens zijn vergadering op 20 februari in Cardiff geagendeerd. Dat maakte de Uefa, bijeen in Kaap stad, gisteren bekend. Volgens de Uefa zorgt de aanstelling van twee arbiters ervoor dat hun zware werk gemakkelijker wordt. Bovendien is de bond te rughoudend om tijdens wed strijden technische middelen zoals video's (voor herhalingen) te gebruiken. RTR/ANP twee beste tijden van het sei zoen, om dat een dag later nog maar eens over te doen: 36,26 en 1.10,98. De 500 meter reed hij in de B-groep, waar hij won. Tot ongenoegen van Mueller, die vooraf zijn pupil in de A-groep had willen zien. „Dinsdag pakte Jakko in de B-groep de tweede tijd. Een dag later mogen de nummers één en drie van de B- groep in de A-groep starten! Dit geloof je toch niet? Maar ach, laat maar. Jakko gaat gewoon hard schaatsen." Grootse vorm Marieke Wijsman kon gisteren niet meer starten. Zij werd ge plaagd door een liesblessure. Komend weekeinde in Berlijn moet ze de wereldbekerwed strijden in principe weer mee rijden. Haar maatje Andrea Nuyt toonde in Collalbo grootse vorm. Dinsdag pakte ze brons op de 500 meter met een per soonlijk record (39,20), gisteren eindigde ze als vijfde, maar op nieuw met een eigen toptijd: 38,99. Is drie weken voor de WK sprint de vrouwelijke Jan Bos opge staan? Nuyt: „Nou, Jan schaats te vorig seizoen ook voor de WK al heel erg goed, hoor. Toen zag je al dat hij kanshebber was. Maar natuurlijk praten we er wel eens over, hoe Jan vorig jaar wereldkampioen werd. Maar realistisch gezien is dat voor mij een stapje te hoog. Als ik zie welke tijden de winnaars hier rijden (38,94 en 38,48), dan moet ik wel heel hard gaan, hoor. Maar ik moet wel zeggen dat ik dit seizoen een grote sprong vooruit heb gemaakt." Mueller traint op de Ameri kaanse manier: positivisme ten top. Je kunt het, je bent goed, het lukt je wel. Op die manier. „Ik vind dat niet Amerikaans", oor deelde de trainer zelf. „Het is zoals ik ben. Amerikanen zijn heus niet altijd zo positief, hoor. Maar wat mijn geheim is? Ik weet het niet. Ik heb nu gewoon een goede groep. Echt, ze zijn de besten van de wereld." ANP Namens Vitesse nam voorzitter Karei Aalbers (links) afscheid van Edward Sturing (midden) en Theo Bos. foto Cor Mulder van onze sportredactie ARNHEM - Edward Sturing en Theo Bos hebben gisteren voor 16.000 toeschouwers in het Gelredome als actief voet baller afscheid genomen van Vitesse met een wedstrijd te gen Schalke 04. De Arnhem mers verloren met 1-3. Voor Vitesse scoorde Zongo vlak voor tijd. Voor de opponent uit de Bun- desliga hadden Van Kerckho- ven, Anderbrügge en Youri Mulder succes. Aanvaller Nikos Machlas viel al na een kwartier uit. Hij raakte ge blesseerd na een duel met Jo- han de Koek, maa naar het zich liet aanzien niet ernstig. Sturing en Bos, nu trainer in Arnhemse dienst, werden na vi j f minuten in de tweede helft op de schouders van het veld gedragen. In de pauze was het tweetal, respectievelijk goed voor 431 en 369 wedstrijden voor Vitesse, toegesproken. De scheidende spelers schon ken een deel van de recette aan de Stichting Spieren voor Spieren. Ze overhandigden Jan Reker een cheque van 22.500 gulden. ANP BARCELONA - Winston Bogarde heeft in de benefietwed strijd voor de drugsbestrijding zijn rentree gemaakt bij Bar celona. De verdediger, die bij het WK een been brak en maan denlang in Nederland revalideerde, scoorde gisteren tegen een Spaans all-starteam nog ook. Bar?a won met 4-0. De an dere treffers kwamen op nama van Ciric en de broertjes Roger en Oscar Garcia. Johan Cruijff ontbrak bij de tweestrijd. Hij zou als coach optreden van de all stars maar zegde voor deze tweestrijd met Van Gaal af op aanraden van zijn dokter. RTR RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse scheidsrechter Paulo Cé- sar de Oliveira heeft gisteren zijn Fifa-badge gekregen. Hij is pas 25 jaar en daarmee de jongste internationaal arbiter in de geschiedenis.„Ik ben pas vijf jaar professioneel bezig. Zo'n snelle promotie had ik niet verwacht", zei de jonge spelleider. Paulo César begon op zijn zeventiende te fluiten bi] de jeugd. Sinds 1996 is hij actief in de Braziliaanse eredivisie. AFP UTRECHT - FC Utrecht heeft een vervanger gevonden voor aanvaller Michael Mols. die aan het einde van het seizoen overstapt naar Feyenoord of Ajax. Het bestuur presenteerde gisteren in stadion Galgenwaard diens opvolger Marinus Dijkhuizen. De 27-jarige spits van Cambuur Leeuwarden te kende een contract voor vier jaar. Hij maakt nog wel het sei zoen in Friesland af. Daarna is de voetballer transfervrij. Dijkhuizen speelde eerder voor Excelsior. Hij is aan zqnderde seizoen bezig bij Cambuur. ANP PHILADELPHIA - Allen Iverson is sinds gisteren de best be taalde basketbalprof in de clubhistorie van de Philadelphia 76ers. De 24-jarige speler verlengde zijn contract met zes jaar voor een salaris van 71 miljoen dollar (ongeveer 135 miljoen gulden). Iverson wordt in de Noord-Amerikaanse league NBA gezien als mogelijke opvolger van de gestopte superster Michael Jordan. Hij produceerde vorig seizoen gemiddeld per wedstrijd 23,5 punten en 7,5 assists. DPA VLIJMEN - Voetbaltrainer Hans van der Pluijm gaat aan de slag in Ghana. De vijftigjarige coach treedt in dienst bij Obu- asi Goldfields, één van de topclubs in het Afrikaanse land. De oud-doelman van FC Den Bosch tekende een contract voor een jaar. Hij begint maandag met zijn werkzaamheden. De competitie begint 7 februari Van der Pluijm kwam in beeld bij Goldfields via zijn zaakwaarnemer Ger Lagendijk. Hij was eerder als trainer werkzaam bij FC Den Bosch, Excelsior en de amateurs van Kozakken Boys. ANP ZEIST - Scheidsrechter Jan Wegereef leidt 9 februari in het Koning Boudewijn Stadion te Brussel de oefeninterland Bel gië-Tsjechië. Berend Talens en Gerard Hubers fungeren bij die wedstrijd als grensrechter. Wegereef is tevens uitgenodigd voor een bijeenkomst van Europese topscheidsrechters in Portugal (12-16 februari). Ook Mario van der Ende en Dick Jol zijn bij die stage van de partij. Jack van Huiten neemt deel aan de aansluitende cursus voor nieuwe internationals. Clau de Colombo is aangewezen als arbiter voor de vriendschappe lijke wedstrijd Portugal-Nederland, op 10 februari in het Pare des Princes in Parijs. De Franse scheidsrechter krijgt langs de lijn assistentie van Lionel Dagorne en Michel Le- bourvellec. ANP door Frans van den Houdt) NAIROBI - „Ja hoor", reageren Kenyanen cynisch, „een Keny- aan is er weer in geslaagd onze faam als op en top corrupte na tie internationaal eer aan te doen." Doelwit van de toorn, voorzitter van het Kenyaanse Nationaal Olympisch Comité Charles Mukora vindt echter dat hem niets te verwijten valt, maar heeft desalniettemin be sloten vrijwillig af te treden als lid van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). „Een onschuldig slachtoffer van de omstandigheden", noemt hij zichzelf. Het is echter niet toevallig dat vier van de zes voor royement voorgedragen IOC-leden Afri kaan zijn, menen ingewijden. „Het aannemen van steekpen ningen is in de meeste Afrikaan se landen inmiddels zo gewoon geworden, dat niemand er nog bij stilstaat dat het fout is", zegt een van hen. „Daar komt bij dat het verschil tussen geld voor na tionale sportpromotie en per soonlijke doeleinden erg ge makkelijk uit het oog wordt verloren. Gevolg is dat geld dat voor een bepaald land bedoeld is ook in de zak van het indivi duele IOC-lid terecht komt." Volgens Robert Ouko, de Keny aanse vertegenwoordiger bij de internationale atletiekfederatie (IAAF) dient de term 'omkope rij' gezien te worden in een Afri kaanse context. „De meeste Afrikaanse landen zijn op bui tenlandse donaties aangewezen om hun sport te ontwikkelen. Geld dat voor dat doel gebruikt wordt is geen smeergeld." „Maar", voegt hij er snel aan toe, „als het geld helemaal of ge deeltelijk in iemands zak ver dwijnt, is dat natuurlijk een heel ander verhaal." Volgens het IOC heeft Mukora een kleine 35.000 dollar aangenomen van Salt Lake City. Mukora kon tijdens een pers conferentie gisteren in Nairobi niet ontkennen dat hij het ge noemde bedrag gekregen heeft, maar verzekerde wel dat er geen cent van in z'n eigen zak te rechtgekomen is. GPD HILVERSUM - Anton Geesink denkt inmiddels genuanceerder over zijn toekomstige rol als sportbestuurder in Nederland. Na (telefonisch) contact met Joop van der Reijden gisteren, bleek dat het IOC-lid zich twee dagen na de uitgedeelde waar schuwing minder star opstelt ten aanzien van zijn weigering nog langer intensief olympische werkzaamheden te verrichten. Onmiddellijk na de berisping van het IOC voor zijn aandeel in de omkopingsaffaire rond de Winterspelen van Salt Lake Ci ty, verklaarde Geesink afgelo pen zondag een 'status aparte' bij het IOC te willen bepleiten: Hij meende niet langer als sportbestuurder in Nederland te kunnen functioneren en wildé daarover met Van der Reijderi praten. GPD van onze sportredactie MILAAN - Parma en Inter heb ben zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Italiaanse voetbalbeker. Parma versloeg Udinese, dat thuis met 3-2 had gewonnen, met 4-0. Inter werkte de nadeli ge marge tegen Lazio Roma (1- 2) met 5-2 overtuigend weg. Bij Parma, de nummer drie van de Serie A waren alle doelpun ten van Argentijnse makelij: Ve- ron (2), Crespo en Balbo. Inter ontdeed zich pas in de slot fase van Lazio. Bij rust was het 2-2. Voor de thuisclub scoorden Cauet en Djorkaeff. Vieri en Lombardo hielden de hoop voor de Romeinen meer dan levencfc De Franse aanvaller DjorkaejS zorgde in de 69e minuut voor 3J 2 en grote spanning Die escaleerde in de slotfase. Eerst door het een doelpunt van Zé Elias, toen door een rode kaart voor Alessandro Nesta. In de laatste minuut bepaalde Mo ri ero de eindstand op 5-2. AFP j y unmnnii^ii Steffi Graf maakt een misnoegd gebaar. Ze ziet het niet meer zitten in haar partij tegen Monica Seles. foto Greg Wood/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21