Regie hulp bij rampen moet beter PZC i* Voorvechter ander tunnel tracé put moed uit zestig reacties op enquête Argument Peper snijdt geen hout School Wilgenhof in spanning voor Onderwijsprijs Srede samenwerking can buitenschoolse )pvang bevorderen Commissieleden Sas feliciteren college al met outletcentrum zeeland 17 functionaris geeft leiding 4#/ Stremming Kanaal door Walcheren donderdag 28 januari 1999 joor Arjan van Westen l'LISSINGEN - Om de genees- undige hulpverlening bij ram- j ien te verbeteren komt er een u egionaal geneeskundig func- j - ionaris. Deze gaat in het geval ran rampen leiding geven. De rampenbestrijding schiet te- jlc ;ort. Dat terwijl de juridische lonsequenties voor bestuurders iij foutief optreden groter zijn ;e\vorden. Dit bleek woensdag ip een informatiebijeenkomst iver het project geneeskundige lpverlening bij ongevallen en ampen (GHOR). [ampenbestrijding is een inge- akkelde zaak. De voorzitter an de stuurgroep, de Borselse r lurgemeester J. L. M. Mandos, ebruikte als metafoor een vlag. ood staat voor de brandweer. Ij* lauw voor de politie en wit oor de geneeskundige kant. Huisartsen, ziekenhuizen, am bulancediensten en de centrale j nosten ambulancevervoer CPA.) Het moeilijke is dat er eel spelers op het witte veld ijn", aldus Mandos. Deze veel- eid belemmert volgens de oorzitter het maken van af- 1 praken. „Komt nog bij dat er in leeland drie ambulancedien- ten zijn. Nu zeg maar vier", laarmee verwijzend naar Delta loord, de ambulancedienst uit |)oeree-Overflakkee die sinds ort met een omstreden West- _a. Irabantse vergunning op Tho- in rijdt. Kortom, er moet een lardrijders bij #ierikzee geflitst (°l IERIKZEE-Bijsnelheidscon- oles op de Lange Blokweg en e Weg naar de Val bij Zierikzee ijn woensdag in totaal 47 hard betrapt. Op de Weg naar r e Val passeerde een bestuurder ■jl iet 116 kilometer per uur, ruim oven de limiet van 80. (Advertentie) ttM, öLciJj' dtH cLL LSls cl^(>lJlUyVC Óf Appelflappen Bereid met luchtig bladerdeeg, 100% roomboter en verse stukjes appel Per 4 stuks van S.95 voor Z cU. JjXj* oor Joost Bosman ERNEUZEN - Stel kwaliteits- sen voor de buitenschoolse ivang op en laat de verschil- nde instellingen bij de uitvoe- ng van het beleid een actieve •I daarin spelen. P. van den ieuwenhuizen, werkzaam bij gemeente Barendrecht, gaf oensdag tijdens een symposi- m over de buitenschoolse op- Jng voor kinderen aan hoe ge- leenten een regierol kunnen ervullen bij de buitenschoolse ivang (BSO). Sinds 1 januari jaar is er een stimulerings- aatregel van kracht die de SO moet bevorderen. Het mi- sterie van Onderwijs trok aarvoor in totaal bijna 200 liljoen gulden uit. e rol van de gemeente als re- sseur van de BSO is volgens in den Nieuwenhuizen zeer vers en strekt zich uit van het imuleren van de buiten- ■hoolse opvang tot het sturen aarvan. Brede samenwerking issen de verschillende instel- ngen is daarbij van belang, al- is Van den Nieuwenhuizen. In jn gemeente wordt goed ge- ruik gemaakt van het feit dat iel instellingen, zoals muziek- sportscholen, zijn bestemd ior kinderen in de BSO-leef- d. Kuijsters van het Brabants organisatie komen die bij ram pen aan dit alles leiding geeft. Dat wordt de GHOR. Organisatiedeskundige H. F. L Hendriks adviseerde de stuur groep die het bestuurlijk en ope rationeel kader voor de GHOR moet scheppen. Voor de zomer moeten het volgens Hendriks rond zijn. Eveneens moet dan duidelijk zijn wie de regionaal geneeskundig functionaris wordt. Om een GHOR te berei ken moet er veel in geneeskun dig Zeeland veranderen. De GGD krijgt er een bestuurder bij. belast met de geneeskundi ge aspecten van rampenbestrij ding. De GGD-Zeeland, waar de gemeenten directe invloed hebben, wint daardoor aan be lang. De noodzaak van meer in vloed van bestuurders stak Mandos niet onder stoelen of banken. „Als gevolg van de ramp met de Hercules in Eind hoven worden de betrokken be- stuurders nu juridisch aange pakt." De stuurgroep weet dat er bij de totstandkoming van de GHOR gevoeligheden optreden. Dat bleek al tijdens de discussie na afloop. Regionaal brandweer commandant W. P. van Leersum vroeg zich af of de ï-egionaal ge neeskundig functionaris niet te bestuurlijk ingesteld is. „In de huidige plannen ben ik bang dat het iemand wordt die te ver van de praktijk staat", aldus Van Leersum. De wording van een GHOR verloopt niet zonder slag of stoot. Met name de situatie op Tholen werd door Mandos pro blematisch genoemd. Dit ge bied valt onder verschillende regio's. De CPA voor het gebied staat in Roosendaal. „Maar", stelde Mandos, „ik heb in de wandelgangen begrepen dat er straks voor de vergunningen van ambulances naar politiere- gio's wordt gekeken." Dat zou betekenen dat het gebied onder een Zeeuwse ambulancepost komt te vallen. G. J. J. van Eeden: Wij hebben hier één belangrijk voordeel ten opzichte van de Betuwelijn. Hier kunnen we de boormachine nog verplaat sen." foto Charles Strijd door Wout Bareman HULST - De oproep van de Nederlandse Vereniging voor Personal Finance om te protesteren tegen de aanleg van de Wester- scheldetunnel tussen Terneuzen en Elle- woutsdijk heeft 60 reacties opgeleverd. Enkele weken geleden riep de vereniging mensen die voorstander zijn van de aanleg zoals die nu wordt uitgevoerd, op een for mulier in te vullen. Volgens de Vereniging van Belastingbetalers is er sprake van kapi taalsvernietiging. De organisatie houdt nog steeds vol dat de aanleg van een vaste verbinding tussen Kruiningen en Pexkpolder (een brug-tun- nel) vele honderden miljoenen goedkoper is en vindt daarom dat het werk in de bouwput in Terneuzen, waar de eerste tunnelboor machine nu wordt geïnstalleerd, abrupt moet worden afgebroken. Het bouwmateri eel moet worden overgebracht naar Pexk polder waar probleemloos en veel goedko per een veel kortere oeververbinding (4,5 kilometer) dan die bij Terneuzen (6,6 kilo meter) kan worden verwezenlijkt. Strijd G. J. J. van Eeden uit Hulst, sinds jaar en dag voorvechter van het veel kortere tracé tussen Kruiningen en Perkpolder, verzeker de woensdagavond na het tellen van de bin nengekomen reacties dat de strijd zeker nog niet gestreden is. „Er gaat heus nog wel iets gebeuren. Den Haag is op de hoogte", verze kerde hijVolgens hem maakt de uitslag dui delijk dat véél meer Zeeuwen dan de men sen die nu hebben gereageerd, voorstander zijn van het kortere, veel goedkopere tracé. Van Eeden spreekt zelfs van 'een overgiote meerderheid'. „Wat de bestuui-ders en de bouwei's van de tunnel nu doen is louter bluf. Ze goochelen met enorme bedragen, die al zijn geïnvesteerd in het huidige tracé, maar ik plaats daar enorme vraagtekens bij Er is in het verleden, bij de tracékeuze, heel duidelijkgemanipuleerd en dat gebeurt nog steeds. Let wel, ik ben nooit tegen een vaste oeververbinding geweest, maar wel tegen de manier waarop deze nu tot stand zou moeten komen." Van Eeden vindt dat de verantwoordelijke gedeputeerde, J. I. Hennekeij, ten onrechte opmerkt dat het terugdi-aaien van het pro ject bij Terneuzen nu niet meer kan. En van kapitaalsvernietiging wil hij al helemaal niet horen. „Kijk wat er de laatste jaren al niet over de balk is gegooid aan investerin-. gen in bijvoorbeeld nieuwe veerboten en het opknappen van de aanlanclingsplaatsen in de verschillende veerhavens. Wij hebben hier één belangrijk vooi-deel ten opzichte van de Betuwelijn. Hier kunnen we de boor- machine nog verplaatsen.Van Eeden blijft moed houden en put ook moed uit de uitslag van de enquête. Steunpunt Welzijn verklaarde dat het BSO-aanbod Zeeland vergeleken met het landelijk ge middelde laag is. „Als het aan bod van de buitenschoolse op vang een meerwaarde heeft, groeit de vraag ernaar snel. Maar dat is de stedelijke situa tie. Er is een groot verschil tus sen de stad en het platteland wat betreft vraag naar en aan bod van buitenschoolse activi teiten." Kuijsters pleitte ervoor dat ge meenten een lange-termijn- planning opstellen ten aanzien van de BSO. „Kijk eerst wat je wilt als gemeente en probeer dat te bei-eiken." Hij wees erop dat de BSO voor veel mensen niet aantrekkelijk is vanwege de on regelmatige wei'ktijden en het parttime karakter van het werk. In Zeeland loopt overigens al een aantal BSO-projecten. In Middelburg is per 1 november het eei-ste zogenoemde huisop- vangproject gestald, waarbij gastouders kinderen opvangen in een speciaal daarvoor inge licht woonhuis. „In februari wordt waarschijnlijk het twee de huis geopend, en samen met de woningbouwvereniging zoe ken we naar nog meer wonin gen, want we willen meer", illu streerde E. Ramstijn van Kin deropvang Middelburg, het suc ces van het project. Van Liere betreurt afketsen burgemeestersruil met Sint-Laureins door Joost Bosman TERNEUZEN - Beiden zagen het helemaal zitten: twee maanden even over de grens op een andere burgemeesters- stoel. Minister van Binnen landse Zaken A Peper gooide echter roet in het eten, waar door burgemeester C. van Lie re van Sluis-Aardenburg en zijn Vlaamse collega J. Braec- kel van Sint-Laureins moeten blijven zitten waar ze zitten. Een burgervader dient de Ne derlandsenationaliteit te heb ben, omdat hij belast is met de openbare orde en veiligheid, aldus de minister. Als niet-Ne- derlander zou de Belgische burgemeester bovendien on der toezicht van de korpschef van politie vallen, terwijl die op zijn beurt ressorteert onder de burgemeester. Naast het juridische gekrakeel speelt er nog andere een kwes tie: die van het politieke cul tuurverschil tussen België en Nederland. Dat onderscheid wordt grotendeels bepaald door het feit dat onze zuider buren de gekozen burgemees ter kennen. De Belgische bur gervader is daardoor een partijpoliticus die zich moet profileren. Dientengevolge zie je hem voorafgaand aan ver kiezingen overal opduiken om - meer dan anders - zijn zegje te doen, en prijkt hij vaker dan gebruikelijk op krantenfoto's. Niet onafhankelijk Een eerdere poging van burge meester Van Liere van Sluis- Aardenburg tot een grens overschrijdende uitwisseling liep dan ook stuk op de verkie zingsperikelen van zijn Belgi sche ambtgenoot- Tevens is de Belgische burgervader in de dagelijkse politiek niet onaf hankelijk. Een treffend voor beeld daarvan deed zich een klein jaar geleden voor in het Belgische Beveren. Daarbij stond de toekomst van het be dreigde polderdorp Doel cen traal. Doel moest verdwijnen, zo vond burgemeester Fran cois Smet. Hij werd in zijn me ning gesteund door zijn wel erg meegaande college. Doel verdween uiteindelijk. Hoewel in de meeste ons om ringende landen de burge meester al wordt gekozen, is het in Nedei'land nog altijd een punt van discussie die bij tijd en wijle de kop opsteekt. Sail lant detail is dat. minister Pe- Burgemeesler Van Liere: „Het paarse kabinet heeft de mond vol van bestuurlijke vernieuwing, maar daar merk ik weinig van." foto Charles Strijd per een voorstander is van het gekozen burgemeesterschap. Burgemeester Van Liere vindt het daarom extra jammer dat de burgemeestersuitwisseling niet doorgaat. „Wij wilden over onze ervaringen een noti tie opstellen, waarmee de re geling haar voordeel zou kun nen doen. Het paarse kabinet heeft de mond vol van bestuur lijke vernieuwing, maar daar merk ik weinig van", aldus Van Liere, die het standpunt van minister Peper eerder deze week 'bekrompen' noemde. Veel begrip voor de ministerië le mening heeft hij dan ook niet. De burgemeester van Sluis-Aardenburg vindt Pe pers argument dat de openba re orde en veiligheid niet in handen mogen komen van een buitenlander niet houtsnij dend. Daar zijngoede afspra ken over te maken. We zouden gewoon in onze eigen gemeen te blijven wonen, en de echt belangrijke zaken gewoon in de eigen portefeuille houden." Van Liere verwijst daarbij naar de uitwisseling van de burgemeester Mandos van Borssele en Van der Zaag van Goes vorig jaar. Als er iets in de kerncentrale van Borssele zou zijn gebeurd, bleef Mandos de eerst aangewezene om te han delen. De suggestie van Bin nenlandse Zaken om 'mee te lopen' met een Belgische colle ga, noemt Van Liere 'half zacht'. „Dan schuif jfe maar één keer in de week aan bij het college. Dat werkt niet." door Henk Postma UTRECHT - Voor de Middel burgse basisschool De Wilgen hof zijn het spannende dagen. Verwachtingsvol leeft de school toe naar de uitreiking van de Nationale Onderwijsprijs, het klapstuk van de Nationale On derwijs Tentoonstelling in de Utrechtse Jaarbeurs, een meg- amanifestatie die deze dagen zo'n 40.000 belangstellenden kennis laat maken met de nieuwste snufjes op onderwijs gebied. Vanavond (donderdag) maakt onderwijsminister Her mans bekend wie de prijs, een bedrag van 15.000 gulden, mee naar huis mag nemen. De chris telijke school De Wilgenhof is een van de twaalf kanshebbers. Temidden van het Jaarbeursge- woel presenteerde De Wilgen hof woensdag het project dat blijkens de eerste reacties hoge ogen gooit. Het behelst de ver vaardiging van een kunstwerk ter verwerking van verdriet over de dood van een leerlinge. Vorig jaar won de school hier mee al de Zeeuwse Onderwijs prijs. De directeur van De Wilgenhof, A de Muijnck, en leerkracht R. van Leersum, bemanden giste ren in de Jaarbeurs samen een stand waar bezoekers zich uit gebreid konden informeren over de aard van het project dat door het leven gaat onder de naam 'Speelt mijn Linde'. Die titel is ontleend aan een pren tenboek dat in alle groepen van de school als aanknopingspunt werd gebruikt om het overl ij den van de leerlinge, een kleuter van vier, bespreeklDaar te maken. Stofwisselingsziekte Uit die gesprekken ontstond het idee om met de hele school een kunstwerk te maken ter nage dachtenis aan alle kinderen die aan een stofwisselingsziekte zijn overleden. Een van de ou ders, een beeldend kunstenaar, maakte het raamwerk dat daar na door de leerlingen werd inge vuld met mozaïekstukken van gekleurde steentjes en gekleurd glas. Rond de totstandkoming van het kunstwerk, dat een plaats kreeg op een herden- kingsdijk vlakbij de Schaaps kooi in Nisse, vonden op school vieringen en educatieve activi teiten plaats. Directeur De Muijnck hoopt dat het project navolging vindt op andere scholen. „Iedere school zal wel eens zoiets verdrietigs meemaken als op onze school is gebeurd. De neiging bestaat vaak om dat te verzwijgen. Het is beter er iets mee te doen, liefst iets kunstzinnigs, uiteraard in goede samenwerking met de ou ders. We zijn hier op deze tenT toonstelling om dat uit te dra gen." Pabo De Nationale Onderwijs Ten toonstelling was gisteren ook studieobject van de Pedagogi sche Academie van de Hoge school Zeeland. Alle 35Q studenten van de Zeeuwse leer krachtenopleiding snuffelden er een middagje rond om zich te oriënteren op nieuwe leermid delen. of om inspiratie en nieu we ideeën op te doen. Er was zoveel te zien, dat ze moeite hadden het spoor niet bijster te raken. Zelfs alle dagen rondlo pen op de vierdaagse beurs is te kort om de kleine 520 exposan ten eer aan te doen. Derdejaars studente Andrea Scheele uit Zaamslag vond het niettemin een leerzaam middagje. „Ik denk dat ik er over twee jaar, wanneer er weer zo'n tentoon stelling is, nog eens naar toe ga om wat gerichter te kijken." Letsel bij botsing in Middelburg MIDDELBURG - Een 20-jarige bromfietsster en een 28-jarige motorrijder uit Middelburg zijn woensdagmiddag gewond ge raakt bij een aanrijding op de Nieuwe Haven in hun woon plaats. Ze zijn met onder meer arm- en beenletsel naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd. Beide voertuigen liepen schade op. De aanrijding ontstond toen de bromfietsster bij de Stads- schuur linksaf wilde slaan. Daarbij verleende ze de tege moetkomende motorrijder geen vrije doorgang. door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - De plannen voor een outletcentrum op het voormalig CSM-terrein in Sas van Gent worden unaniem toe gejuicht door de leden van de commissie financiën en mid den- en kleinbedrijf. Hoewel de vis nog lang niet gevangen is, vonden enkelen van hen het woensdagavond gepast om de Sasse burgemeester J. Lonink hun felicitaties al over te bren gen. Lonink toonde zich niet al leen blij verrast over de reactie van de commissieleden, ook was hij zeer te spreken over het en thousiasme van buurgemeenten Axel en Terneuzen. „Het Axelse college heeft ons op het hart gedrukt deze kans niet te laten liggen en ook Terneixzen noemt de plannen een interes sante ontwikkeling. Waarom zou Terneuzen ons willen tegen werken? Ze hebben zelf geen terrein in de aanbieding en waarschijnlijk heeft de komst van het outlet centre ook nog positieve gevolgen voor Terneu zen", zei Lonink. Onderzoeksbureau Kolpron uit Rotterdam buigt zich nu in op dracht van projectontwikke laar Innovast uit Utrecht over de effecten die het outletcen trum zal hebben op het midden- en kleinbedrijf en de buurge meenten. Lonink vernacht dat de resultaten positief, zij het op macroniveau, zullen uitvallen. Lonink: „Naar mijn idee zullen de positieve kanten de negatie ve aspecten ruimschoots over treffen. Dat geldt dan voor het merendeel van de Sasse onder nemers en voornamelijk de ho reca. Een enkeling zal mogelijk nadeel ondervinden. Daarom zal er nog vaak worden overlegd met Sas 70, de ondernemersver eniging." Mocht Lonink gelijk krijgen dan blijft de grootste hobbel die nog moet worden genomen de aanpassing van het streekplan. Het Rijk moet eerst bepalen of outlets, megawinkels met afge prijsde merkkleding, in Neder land zijn toegestaan. Daarna moeten Gedeputeerde Staten welwillend zijn het streekplan te wijzigen. Rest nog de vraag of de keus valt op Sas of Goes, waar het college met een soort gelijk plan bezig is. Lonink: „De negatieve effecten die zich mo gelijk kunnen voordoen zijn bij ons. in ieder geval kleiner dan in Goes. Daar kan de middenstand te maken krijgen met leegloop uit het centrum; wij krijgen ten minste nog veel bezoekers uit België die ons al weten te vin den. Daarbij is de ontsluiting via de Expresweg met Antwer pen en Gent uitstekend." Niet alleen de ontsluiting met het achterland is belangrijk. Lonink wil ook de Sasse bin nenstad betrekken bij het CSM- terrein. Hij wil dat doen middels een corridor richting het cen trum via de Westkade of de Poelstraat. Lonink: „Innovast investeert fors in de kosten van het onderzoeksbureau, wij wor den niet op kosten gejaagd. Wij moeten de kosten van de infra structuur op ons nemen en dat geeft ons een goede gelegenheid om ook de doorgaande weg aan te pakken." Projectontwikke laar M. Smit van Innovast komt vanavond (donderdag) zijn plannen ontvouwen na de raadsvergadering. Iedereen die meer informatie wenst over zijn initiatief is welkom. VLISSINGEN - Het scheep vaartverkeer op het Kanaal door Walcheren moet rekening houden met oponthoud bij de sluizen in Vlissingen. In verband met de vervanging van de schip- en puntdeuren van de buitenkeersluisbrug wordt het peilbeheer aangepast. Per 1 april worden de deuren van de buitenkeersluisbrug ver vangen door een dijklichaam met doorlaatmiddel. Deze werkzaamheden worden vol gens de planning 1 oktober 2000 afgerond. Tot die tijd gelden speciale maatregelen. Om de scheepvaart zo min mo gelijk te belasten, wordt gepi'o- beerd om het peilbeheer zoveel mogelijk in de avond en de nacht te beïnvloeden, tussen ze ven uur 's avonds en zeven uur 's ochtends. De scheepvaart moet echter re kening houden met stremming tijdens hoog water, als er water op het kanaal wordt gelaten, en bij laag water, als er bij veel neerslag water wordt afgelaten. Doorgaande scheepvaart met een ontheffing moet zijn komst ten minste twaalf uur van tevo ren kenbaar maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17