Noodplan Bureau Toerisme Twee maal Ollie B. in Den Bommel Bijna klaar voor atoomcontainers Extra mensen voor verkeerscontroles Informatie moet vrees voor malaria de kop indrukken Zwerver stal politie-uniform uit verlangen zeeuwse almanak Ogenschijnlijk VVV's doen reddingspoging Halt-straf voor snoepjesdief PZC zeeland donderdag 28 januari 1999 f 13,50 p.p. (Bijna) alles is te koop in de DRVKKERY, bijvoorbeeld de stoelen en tafels van MIDDELBURG - Een vijftien jarige jongen uit Middelburg is dinsdagmiddag in een winkel in de Pottenbakkerssingel in zijn woonplaats aangehouden. Hij had een paar pakjes snoep niet afgerekend. De jongen moet binnenkort naar het Haltbu reau voor een alternatieve straf. (Advertentie) Ear Eye en Turning Point OPRUIMING: CD's, CDRom's, Playstation hardware Galerie Tube vanaf vrijdag 16.00 uur tentoonstelling WIM HOFMAN t/m 24 februari Boekhandel Fanoy VOORLEZEN in de DRVKKERY Elke woensdagmiddag van 15.00 - 15.30 uur voor jonge kinderen De Niro presenteert zijn nieuwe CD met een optreden in Bras serie de DRVKKERY zaterdag 30 januari 14.30- 16.30 uur Elke donderdagavond in de Brasserie De Covra heeft in de loods voor laag- en middelradioactief afval al ruimte vrijgehouden voor de containers met gebruikte splijtstof elementen uit Petten. foto Ruben Oreel door Ben Jansen BORSSELE - De Centrale organisatie voor radioactief afval (Covra) in Borssele is druk bezig met voorbereidingen voor de komst van hoogradioactief afval uit de onderzoeksreactor van het Energieonder zoek Centrum Nederland (ECN) in Pet ten. Een hoek bij de ingang van loods II van het opslaggebouw voor laag- en middelradio actief afval wordt vrijgehouden voor de bestraalde splijtstofelementen die de Co vra tijdelijk mag opslaan, in afwachting van een speciale bunker voor hoogradio actief kernsplijtingsafval. Met ECN - of liever met de Europese Com missie, de eigenaar van de onderzoeksre actor in Petten - is de Covra in overleg over de aanvoer van de eerste container met gebruikte splijtstof. Covra-directeur H. D. K. Codée houdt zich op de vlakte over de termijn waarop het eerste trans port zal plaatshebben. „We doen daar geen mededelingen over", zegt hij afge meten, „maar waarschijnlijk nog dit jaar." Overigens realiseert hij zich dat het vervoer lastig geheim kan worden gehou den. „Te veel mensen zijn er bij betrokken. Er zal ongetwijfeld wel iemand bij zijn die het laat uitlekken." Beveiliging Zo lang het opslaggebouw voor hoogra dioactief afval nog niet is voltooid, mag de Covra maximaal vierhonderd splijtstof elementen in twaalf transportcontainers bij de betonnen vaten met laag- en mid delradioactief materiaal bewaren. Die opslagbunker moet in 2003 gereed zijn. Die containers zijn 2 meter lang en 1,80 meter breed. Ze wegen achttien ton. De Covra moet nog overleggen met Eura tom over nadere beveiligingsmaatrege len. Ook daarover zwijgt Codée. Hij wil slechts kwijt dat het niet de bedoeling is de containers met het afval uit Petten door speciale medewerkers te laten bewa ken. Er zullen wel in samenspraak met Euratom extra camera's worden geïnstal leerd. Een andere maatregel is dat in de loods geen kraan beschikbaar zal zijn, zo dat iemand die iets kwaads in de zin heeft met de gebruikte splijtstofstaven toch in elk geval zelf moet zorgen voor voorzie ningen om de containers te verplaatsen. Tegen de tijdelijke opslag het afval is be zwaar aangetekend door milieu- en anti kernenergie organisaties en door de pro vincie Zeeland en de gemeente Borsele. Volgens Codée schermen de containers de straling van het erin verpakte afval zoda nig af, dat op de buitenwand ervan niet meer straling valt te meten dan op vele van de duizenden betonnen vaten met af val met een lagere radioactiviteit. Honderd jaar Het opslaggebouw wordt voorzien van een afgeschermde ruimte, waar de contai ners met afstandsbediening kunnen wor den geopend. De splijtstofelementen gaan in met edelgas gevulde roestvrijstalen bussen die worden dichtgelast en vervol gens elders in de bunker opgeslagen. Daar moeten ze minstens honderd jaar veilig zijn. door Ben Jansen VLISSINGEN - De politie Zee land zet de komende vier jaar 27 extra mensen in voor verkeers controles en aanpak van over tredingen. Het ministerie van Justitie heeft daarvoor geld be schikbaar gesteld. Er komen ook meer radarapparaten, roodlichtcamera's en alcohol testers. Ook kunnen extra me dewerkers worden aangesteld op het parket van het Openbaar Ministerie, bij het kantonge recht en de rechtbank om over treders snel te kunnen bestraf fen. Zeeland is een van de acht re gio's in Nederland die extra mensen en middelen krijgen om de verkeersonveiligheid te be strijden. Het is de bedoeling dat controles op naleving van de maximumsnelheid, rijden door rood licht, dragen van autogor del en bromfietshelm en rijden met te veel alcohol sterk worden opgevoerd. De extra politiemensen waar over Zeeland de beschikking krijgt, worden niet over de drie districten verdeeld, maar gaan vanuit een centrale organisatie werken. Deze verkeerseenheid zal bestaan uit twee inspec teurs. negen agenten en hoofdagenten, vijftien ver- keerssurveillanten en een admi nistratieve kracht. Volgens dis trictschef J. W. Eckhardt van de politie in het Oosterscheldebek- ken zal deze ploeg op verschil lende manieren worden ingezet. ,Er zijn gebieden in Zeeland die zowel op doorgaande wegen als op kleinere wegen extra aan dacht behoeven. Daarvoor is voorlopig de keus gevallen op Zeeuws-Vlaanderen, Tholen en Walcheren. Themacontroles Ook zijn er trajecten waarop meer controles kunnen bijdra gen tot vermindering van het aantal ongevallen, zoals de rou te van Goes via de Deltaweg en de Zeelandbrug richting Brui- nisse. Tenslotte hebben we dan nog themacontroles, waarbij in daarvoor in aanmerking ko mende perioden in het jaar ex tra op bepaalde overtredingen of doelgroepen zal worden ge let." Dat meer moet worden gecon troleerd op de naleving van de verkeersregels en meer overtre ders op de bon moeten worden geslingerd, stond voor de Zeeuwse politie al als een paal boven water. Eckhardt: „Het probleem was alleen dat we er in de gewone sterkte te weinig mensen voor vrij konden ma ken. Daarom zijn we zo tevre den over het extra geld dat er nu voor beschikbaar wordt ge steld." Landelijk moeten de acht pro jecten per jaar 1,6 miljoen pro cessen-verbaal opleveren, vorig jaar werden in totaal 5,2 miljoen bekeuringen uitgeschreven. Deze getallen zijn evenwel geen uitgangspunt, evenmin als de opbrengst van de boetes. Be strijding van de verkeersonvei ligheid staat voorop. VLISSINGEN - Het politie- uniform dat in de nacht van maandag op dinsdag is gestolen uit de bibliotheek in Vlissingen, is terecht. Een 43-jarige man zonder vaste woonplaats bleek het uniform te hebben gestolen. De man werd dinsdagnacht aangehouden in Koudekerke op het moment dat hij aan het in breken was bij een bedrijf aan het Karregat. Hij verklaarde dat hij naar Zeeland was geko men met een in Rotterdam ge stolen bestelbus. In deze bus werd het uniform aangetroffen. Hij heeft de diefstal bekend en is ingesloten. De man verklaarde dat hij het pak gewoon wilde hebben om dat hij altijd al bij de politie had gewild. Per toeval zag hij het in de etalage van de bibliotheek. door Ali Pankow SEROOSKERKE (S) - Uitspra ken van het RIVM (Rijksinsti tuut voor volksgezondheid en milieu) over mogelijk massale terugkeer van de malariamug wekken onnodig onrust onder de bevolking. Tot die conclusie kwamen de leden van de Land inrichtingscommissie (LIC) Schouwen-Oost woensdagoch tend tijdens een vergadering in het dorpshuis van Serooskerke. Volgens het RIVM kan er op den duur een grote populatie mala riamuggen ontstaan als steeds meer landbouwgrond wordt ontgraven ten behoeve van moerasachtig natuurgebied. Op Aanrander op vrije voeten HULST - De zestienjarige aan rander uit Sint Jansteen die vo rige week door de politie werd opgepakt, is 'onder voorwaar den' weer op vrije voeten. De rechter-commissaris vond het vergrijp weliswaar ernstig genoeg om 'bewaring' van de verdachte te bevelen, maar be sloot de jongen voorlopig onder voorwaarden vrij te laten. De aard van die 'beperkende' voor waarden wilde persofficier J. Groen gisteren om privacy- redenen niet geven. De jongen, die vorige week in Hulst onder bedreiging van een mes een elf jarig meisje dwong zich uit te kleden, zal zich wel voor de rechter moeten verantwoorden. Schouwen-Duiveland, waar twee landinrichtingsprojecten in ontwikkeling zijn, blijkt de bevolking alert op dit soort uit spraken. Wethouder C. W. Veer- hoek vond dat de geruchten moeten worden ontzenuwd als ze op onzin blijken te berusten. Koudwatervrees Ook de vertegenwoordiger van de milieugroepering binnen de LIC, T. Sluyter, pleitte voor we tenschappelijke informatie in de eerstvolgende nieuwsbrief over Schouwen-Oost. Sluyter zag het niet zo somber in met die malariamuggen. Hij sprak over 'koudwatervrees' voor toekom stige ontwikkelingen. Volgens hem hebben landinrichtings projecten elders al positievere ervaringen opgeleverd. De daadwerkelijke herinrich ting van Schouwen-Oost is in middels gestart met aankoop en afbraak van de Prunjehoeve. Er zullen hier veel landbouwper- celen worden ontgraven. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft de LIC vergunning ver leend voor de afgravingen, die nodig zijn voor de eerste grote waterpartij inPrunje. Hiermoet ook een ringsloot worden gegra ven. Tegen dat onderdeel zijn echter twee bezwaarschriften ingediend. Wethouder Veerhoek verwachtte daar niet al te veel problemen door, maar de com missie voor beroeps- en be zwaarschriften zal toch eerst de gebruikelijke procedure moeten afwikkelen, voordat toestem ming voor de ringsloot kan wor den verleend. De zoon van dat Middelburg se stel werd al groot. Negen tien, rijbewijs op zak, eerste baantje en geheel volgens de verwachting: eerste auto aangeschaft. Een aardig mo del familieauto, vijfdeurs, ui teraard tweedehands en dui delijk door de eerste eigenaar als goed huisvader beheerd. Uitgevoerd in degelijk don kerblauw, dat wel. Maar zoonlief troostte zich met de gedachte dat die kleur hem wel 'executive' deed afsteken bij de olijker getinte vierwie lers van zijn maten. Zijn ou ders konden niet anders dan tevreden zijn met zijn keuze. Maar één ding bevreemdde hen wel: er zat zo'n vis-sym- booltje achterop. Had Petrus hun zoon in zijn netje ge strikt? Maar toen keken ze beter en zagen het. Er waren oogjes op het visje aangebracht. Twéé oogjes. En toen was heteen plat- visje. en in de plaats kwam van het gebrande vuurvaste kleisculp- tuur dat het dorp 35 jaar gele den zowel landelijk als inter nationaal op de kaart zette. Studentenclub De speurtocht van Cornelissen begint op 21 november 1963 bij een feestje van de Leidse stu dentenclub Ollie B. in Den Bommel. Het corps had zich de hersenen gepijnigd over een stunt waarmee zij de traditio nele olifantenmars van hun collega's van Des Indes konden overtreffen. Een heus beeld van hun naamgever zou vol doen, was het idee. De jaarclub pakte de atlas en ging op zoek naar een plaats ergens in Nederland waarvan de naam die van de stripfiguur het meest benaderde. Zalt- bommel kwam in de buurt, maar Den Bommel was het he lemaal. En dus togen ze die 21e november naar het uitverko ren plekje om middels een klei- model de aanstaande geboorte van hun boegbeeld te verkon digen. Vijf maanden later werd de 1.15 meter herenbeer ont huld door Toonders pleeg dochter Jeanette. Bijna was die plechtigheid nog verstoord door een groepje door Jacques Cats MIDDELBURG - De gezamen lijke VVV's in Zeeland werpen het met zinken bedreigde Bu reau voor Toerisme Zeeland (BTZ) een reddingsboei toe. Er is een voorstel opgesteld dat uit gaat van voortzetting van het BTZ in gewijzigde vorm. Het einddoel is te komen tot één cen trale VVV Zeeland, met diverse kantoren in de provincie. Het reddingsplan voorziet erin het personeel van de afgeslank te werkorganisatie zoveel mo gelijk binnenboord te houden. Toch wordt een bescheiden ver dere afslanking buiten de acht ontslag aangezegde medewer kers onontkoombaar geacht. „De organisatie is nog top zwaar", meent directeur H. Broekmeulen van de Kust-WV Walcheren. Hi] is één van de ini tiatiefnemers van het reddings plan. Aanstaande maandag be- I ginnen de besprekingen met het U bestuur van de toeristische I stichting, die wordt geteisterd Ijdoor ontslagperikelen. Tegen die tijd is er ook meerzicht op de gevolgen van de uitspraak die de kantonrechter vandaag doet in een aantal ontslagkwesties. Broekmeulen spreekt van 'een gedachtenspinsel', dat snel con crete vormen kan aannemen. De ideeën zijn mede ingegeven door de gedachte dat een faillis sement van het BTZ slecht is voor het imago van toeristisch Zeeland Broekmeulen: „We moeten snel beginnen met een positieve uitstraling. Voor je het weet heb je er vier jaar last van. Ollie B. moet het in brons nog vele jaren uithouden in 'zijn' Den Bommel. foto's Pieter Honhoff voorganger, geheel in de geest van de karakterontwikkeling die de herenbeer in de verhalen doormaakte. De permanente schaduw die is aangebracht in de bestrating voor de sokkel symboliseert de rood-gele Meuren van Bommels jas. Het oude beeld is verhuisd naar de hal van de plaatselijke Ollie B Bommelbasisschool. In zijn boek staat Cornelissen ook even stil bij het zandstenen beeldje van Tom Poes dat de toenmalige dorpsdokter G. J. Buth bij wijze van knipoog in zijn tuin had geplaatst en wordt tevens de sculptuur van commissaris Bulle Bas in het politiebureau van Dordrecht belicht. Tom Poes verhuisde na het overlijden van de huisarts naar diens zoon in het Schouwse Serooskerke. Tussen Klei en Brons' verschijnt in een oplage van duizend exem plaren. Het is te bestellen via de in ternetsite van de verzamelaars club (www.xs4all.nl/~mtvcnll) of bij het secretariaat aan de Straus- slaan 205, 5011 KH in Tilburg. Een beperkt aantal is 8 mei te koop tij dens de braderie in Den Bommel. door Marcel Modde plan kon tijdig worden verij deld. Heer Bommel heeft er nog lang standgehouden, maar takelde gaandeweg af. Onder invloed van klimaat en klimmende kinderen begaf zijn rechter- pink het. Ook een teen brak af, net als de twee punten van zijn jaspanden. Tot overmaat van ramp sleten weer en wind ook nog een gat in zijn rug. Het kleibeeld van Schiedammer André Henderickx werd in 1989 nog gerestaureerd met kunsthars, maar de verwon dingen openbaarden zich al snel weer. Voor het Genoot schap Heren van Stand een re den om in 1995 onder de noe mer 'Een Heer verdient Brons' een actie te houden. Met de in gezamelde zeventig mille kreeg illustrator, vormgever en striptekenaar Harr Wiegman (eveneens uit Schiedam) de op dracht het nieuwe beeld te ma ken, dat 24 mei 1997 door Eiso Toonder werd onthuld. Wiegman heeft volgens Corne lissen gekozen voor een meer 'calvinistische benadering'. De bronzen Bommel blikt strenger de wereld in dan zijn De directeur van de Kust-WV Walcheren bespeurt al enig draagvlak voor de nieuwe ge dachten. „Er zitten raakvlak ken in die voor iedereen bereik baar zijn. Maar er zijn nog nuances in de beleving." Boekingcentrales Remmingen en belemmeringen hebben er in het verleden voor gezorgd dat heikele kwesties in de contacten tussen VW's en BTZ moeilijk bespreekbaar wa ren. De huidige situatie biedt mogelijkheden opnieuw te kij ken naar de taakstellingen. Zo is het al geruime tijd een doorn in menig oog dat er in Zeeland di verse centrales bestaan, waar vakantie-accommodaties kun nen worden gereserveerd. Dat geeft voor de Mant verwarring. „Er moet meer eenduidigheid komen", vindt Broekmeulen. „Nu vissen er drie identieke or ganisaties in dezelfde vijver. Er kdn beter één onder VVV-vlag opererende Zeeuwse verhuur- centrale worden gevormd." De WV's hebben genoeg geld om het nieuw in elkaar getim merde reddingsplan te dragen. Daar zijn inmiddels mogelijke financiële partners bij gehaald. Rekening houdend met de soci ale aspecten wordt in de nieuwe voorstellen gestreefd naar be houd van de arbeidsplaatsen voor overgebleven leden van de werkorganisatie. „We moeten die kennis en kunde niet zomaar weggooien. Wel is het voorstel baar dat mensen binnen de om te vormen organisatie straks andere dingen gaan doen." WÊÊmÊmm^m DEN BOMMEL - Een Heer van Stand kan weliswaar uit goede klei zijn gebakken, brons houdt net even langer. Het past ook beter bij het voorkomen van een dergelijke voorname verschijning, had het landelijk genootschap van Ollie B. Bom mel-bewonderaars bedacht. Onder aanvoering van de bur gemeester van Schiedam werd ruim zeventigduizend gulden ingezameld, waarvoor het uit charmotte vervaardigde beeld van de legendarische stripfi guur in het Flakkeese dorp Den Bommel kon worden ver vangen door een even zo groot bronzen exemplaar. De in Dongen woonachtige historicus J. F. L. M. Cornelis sen dook in de geschiedenis van de beelden uit het Bom meldorp en stelde zijn naspeu ringen te boek. Het werk wordt op zaterdag 8 mei, tijdens de halfjaarlijkse bijeenkomst van de Marten Toonder Verzame laars Club (MTVC) in zaal Bommelstee officieel gepre senteerd aan burgemeester A van Pelt van de gemeente Oost- Flakkee. Het boek bevat onder meer unieke foto's van de tot standkoming van het bronzen beeld dat het centrum van Den Bommel sinds 24 mei 1997 siert In de naar hem vernoemde plaatselijke basisschool wordt de oude beeltenis van de 'heer van stand' buiten de invloed van weer en wind gehouden. drommelse Bommelse boeren. Geheel volgens het gedachten- goed van Ollie B. ('verzin een list jonge vriend'), zo ontdekte Cornelissen, zouden ze het beeld de avond voor de onthul ling ontvoeren en vervangen door een baal stro. Het snode

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13