Kunst maak je zélf Roodkapje als stripverhaal Barney is de grote held Kat op reis Marco speelt het liefst popsongs Katten die zijn ver huisd kunnen be hoorlijk last hebben van heimwee. Maar ze hebben een uitstekend instinct om hun vroegere woning weer terug te vinden, hoe ver die ook weg is. Ellen van den Berg uit Emmen verhuisde enkele maanden geleden met haar kat Potter naar Rot terdam, maar Potter bleek het daar niet naar z'n zin te hebben. Hij besloot te rug te lopen naar Emmen, een afstand van ruim 200 kilometer. Toen Ellen haar kat miste, belde ze met de Dierenbe scherming in Emmen in de hoop dat de poes daar heen was gevlucht. Het bleef maanden stil tot een echtpaar uit de buurt van Emmen bij de Dieren bescherming meldde dat er een sterk vermoeide en vermagerde kat in hun straat rondzwierf. Inder daad: het was Potter. Vorige week haalde Ellen haarlievelingop. Hij moet nog even rustig aan doen, want zijn pootje moet her stellen van de reis. GPD klaar om te beginnen??? you are winning. you are winning. go on go on.. Tamara Boone heeft een beeldje gemaakt van een zittend vrouwtje. Gerda Rutters kijkt trots toe. foto Ruben Oreel Ze is er wel trots op. Tamara Boone (10), leerlinge van basisschool De Leeuwenburgh in Middelburg heeft, net als de mensen die het veertigjarig bestaan van de Zeeuwse Kunst kring vieren, zelf ook een kunst werk gemaakt. Het is een zit tend vrouwtje van gebakken klei. Tevreden blikt ze de wereld in. Net als Tamara. „Ik vond het heel leuk om te doen." Tamara is een van de ruim zes honderd scholieren die heeft meegedaan aan het kunstedu catieproject van de Zeeuwse Kunstkring en de stichting Scoop. Eerst heeft ze een bezoek gebracht aan de Vleeshal, de grote expositieruimte in het Stadhuis van Middelburg, waar begin januari allemaal kunst werken hingen van leden van de kunstkring. Mooi was dat, voor al die schilderijen die eruit za gen als foto-negatieven. Beelden Weer terug op de Leeuwen burgh kwam Gerda Rutters op bezoek. Ze woont in Middelburg en is een kunstenares die beel den maakt van klei. Ze vertelde dat ze les had gehad van de me neer die de beelden aan het Stadhuis heeft gerestaureerd. Zelf hakt ze niet in steen, maar bouwt ze een beeld op uit grote blokken klei die wel tien kilo wegen. „In steen werk je van buiten naar binnen. Ik werk van binnen naar buiten", legde ze uit. Ze liet een paar voorbeelden zien van beelden die ze heeft ge maakt en toen mochten de kin deren het zelf proberen. De jongsten maakten tegels, de oudsten een liggende figuur en de groep van Tamara een mens die zit. „Het is gewoon iemand geworden", zegt ze „Ikvondhet leuk om te zien dat je van die schilderijen en beelden zelf kunt maken." Ook Gerda Rutters heeft zich uitstekend vermaakt. „De aan dacht van die kinderen voor kunst was geweldig. Ze stelden heel veel vragen en waren heel geïnteresseerd. Iedereen maak te veel werk van zijn of haar beeldje. Ze vonden het vooral belangrijk dat hun beeld op de expositie hier in Middelburg kwam te staan. "Maar wees er wel zuinig op', zeiden ze erbij. En iedereen wilde toch wel ze ker weten dat hij zijn beeldje echt terugkreeg. Voor thuis." Ernst Jan Rozendaal De expositie met kinderkunst is t/m 5 februari te zien in het gebouw van Scoop, Achter de Houttuinen in Middelburg, maandag tot donder dag van negen uur 's ochtends tot ne gen uur 's avonds, vrijdag van negen tot half vijf. Dit is geen sprookje: Verzin een sprookje en win een schoolreis naar de Efteling en ook nog vijfduizend, tiendui zend of zelfs twintigduizend gulden. Kort voor de kerstva kantie kregen alle basisscholen in Nederland en Vlaanderen een brief uit Kaatsheuvel over de Anton Pieck Prijs 1999 met de uitnodiging een nieuw sprookje te bedenken, dat op te schrijven of er een video van te maken en het voor 8 maart op te sturen naar Nederlands bekendste at tractiepark. Daar krijgen de tien scholen die kans maken op een van de zes spectaculaire geldprijzen op 21 mei te horen of ze 'met volle zakken' naar huis kunnen, of dat het reisje 'alles' was. De Efteling Anton Pieck Prijs is genoemd naar de kunstenaar die tussen 1951 en 1974 de plan nen en tekeningen maakte voor het Sprookjesbos. Zijn naam zegt je misschien niets, maar je hebt vast wel eens met een prop papier voor zijn slokop Holle Bolle Gijs gestaan. En net als anderen met het water in je mond de ogen uit je hoofd geke ken toen je voor het eerst zijn huisje van de heks zag met het dak van krakelingen, speculaas, pindarotsjes, zuurtjes, tover ballen en nog meer lekkers. Dat zoveel Nederlandse kinderen (om eens een paar sprookjes te noemen)'De Kikkerkoning', 'Vrouw Holle' en 'Roodkapje' kennen, heeft behalve met voor lezen en vertellen op school en thuis ongetwijfeld ook - ere wie ere toekomt - met Anton Pieck te maken. Kijkgrapjes Die drie en nog vier andere Grimmsprookjes brachten Ro- traut Susanne Berner op het idee de zeven oude verhalen in een modieus en eigentijds strip jasje te steken. Ze heeft voor haar strip-prentenboek Sprookjestijd alles drastisch in gekort en zo af en toe eën ietsje pietsje veranderd. Maar wat je daardoor hier en daar 'tekort- komt', krijg je op een andere manier dubbeldik erbij... In geestige tekeningen, vrolijke kleuren en niet te vergeten tien tallen kijkgrapjes. Zo'n ge waagd plaatje bijvoorbeeld in 'Raponsje' met een prins die tot over zijn oren smoorverliefd is op het mooiste meisje onder de zon en er daarom - net als zij trouwens - geen gras over laat groeien. Rotraut Susanne Berner is niet de eerste de beste. Ze kreeg voor haar prentenboek 'Het avon tuur' twee jaar geleden een Zil veren Penseel. En menigeen vindt dat ze die prijs al had moe ten krijgen in 1994 voor haar il lustraties in 'Mijn vader' van Toon Tellegen. Zelfs als je ze vluchtig bekijkt, valt er al een heleboel te genieten in haar koddige tekeningen. Maar wie beter kijkt, vindt onverwachts overal veel wonderlijks extra. Onder andere een bijzonder leesboek ('Gulliver'sreizen') dat op tafel ligt in het sprookje 'Duimpje Dik', dat gaat over het jongetje dat twéé keer wordt op gegeten. En het paard dat zich voor zijn eigen viezigheid de ogen uit zijn kop schaamt in 'Gelukkige Hans', die wij van daag de dag een beetje simpel, nee een oen-van-hier-tot-gin- der vinden. Mooiste Eén van de mooiste sprookjes van de gebroeders Grimm en te- gelijkertijd een van hun onbe kendste is 'Jorinde en Joringel'. Natuurlijk, het staat in elk boek met al hun tweehonderd sprookjes en tien kinderlegen den, maar in boeken met een se lectie daaruit is het meestal niet te vinden. Gelukkig wel in Sprookjestijd Nóg een reden omditboek(Querido, 27,50) te lezen en vooral te bekijken is het afschuwelijk tragische verhaal dat Rotraut Susanne Berner zelf verzon en dat ze stukje bij beetj e vertelt. Jan Smeekens One hundred eighty!! Wat voor Barney een eitje was, is voor Justin Ellen (13) een hele toer. „Zo'n serie zie ik mezelf nog niet zo gauw gooien", zegt hij be scheiden. Maar liefst 39 keer gooide darter Raymond Barne- veld de triple-twintig. Natuur lijk zat de Vlissingse darter op het puntje van z'n stoel, toen Barney twee weken terug voor de tweede keer wereldkampi oen werd. „Een wereldprestatie, niet dan", zegt hij vol trots. En Justin weet waarover hij praat. Op z'n zevende stond hij al met een handvol pijltjes. Gewoon thuis in de gang. „M'npaenmoe speelden dart, dus ik had het spelletje al vaak zien spelen." "Lissen kijken en doen zit echter een wereld van verschil. „Kijk maar eens naar de putten in de muur", lacht Justin. „Allemaal het gevolg van missers." Inmiddels is hij een paar jaar verder. De missers van toen zijn nu bijna allemaal treffers ge worden. „Ik heb veel geleerd van het spelletje Tac Tic", legt Justin uit. „De bedoeling is, dat je van twintig naar tien gooit. Dus driemaal twintig, dan drie maal negentien, enzovoorts. Je krijgt op die manier een vaste hand van gooien." Spel Het darten kent verschillende spelen. Het bekendste is het 701 en het 501. „Je moet zo snel mo gelijk op nul eindigen", zegt Justin. „De regel is echter, dat je altijd moet finishen met een dubbel. Het makkelijkst is dus om te zorgen, dat je een even ge tal over houdt. Dan gooi je een leg het makkelijkst uit. Bij de jeugd gaat het om de 'best of fi ve'. Wie het eerst drie partijen wint, pakt de overwinning. Een set bestaat weer uit 5 legs. Je bent winnaar van de set als je drie legs hebt." Om z'n prestaties te verbeteren, oefent Justin gewoon thuis. In de gang of op z'n kamer. Daar hangt een oud bord van z'n va der. „Mankeert niks aan. Je kunt er prima op gooien", verklaart hijHet bord bestaat van binnen uit paardenhaar. Waarom ze het midden van het bord dan Buli's eye noemen, is hem dan ook niet helemaal duidelijk. Wel weet hij hoeveel zo'n 'stierenoog' ople vert. „Vijftig punten, dat tikt dus lekker aan."De pijltjes we gen per stuk 26 gram en bestaan uit drie delen: de staart oftewel de flighthet middenstuk, de shaft genoemd en tenslotte de pijlpunt zelf. Die luistert naai de fraaie naam barrel. Engelse namen, maar da's logisch. „Dar ting is van oorsprong een Engel se kroegsport", legt Justin uit. „Dat is ook tevens het probleem. Veel mensen willen niet, dat hun kinderen in een kroeg komen." Overigens spelen de leden van de Zeeuwse dart federatie niet alleen in kroegen. Een aantal rankings - wedstrijden - worden foto Lex de Meester in de kantine van een sporthal gespeeld. Uiteraard is Haagse Barney Justins grote held. Maar ook de oud-wereldkampioen Less Wal lace, is zijn grote voorbeeld. Twee jaar terug gaf hij een de monstratie in Souburg. Justin laat trots de foto zien, waarop hij samen met Less staat. „Ik heb zelfs tegen hem mogen dar ten", glimt hij trots. De uitslag? „Wat dacht je", vraagt hij met een lachje. „Geen schijn van kans natuurlijk, 't Ging puur om de fun!" Hans Segboer foto Lex de Meester Zo'n honderd toetsen telt zijn instrument. De der tienjarige Marco Fleurbaay uit Koudekerke be speelt ze met het grootste gemak. Marco: „Ik ben zeven jaar geleden begonnen met een kleinere accordeon; één met ongeveer zestig bassen." Elke dag oefent hij een kwartiertje tot een half uur. Bo vendien volgt Marco wekelijks lessen. De accordeon die hij nu bespeelt heeft tachtig bassen, deze bedient hij met zijn rechterhand. De overige tweeëntwintig knop pen zijn een prooi voor zijn rechterhand. „Met de bassen speel ik het ritme, met de andere knoppen de melodie." Om geluid uit het instrument te halen, moeten niet al leen de toetsen en knoppen ingedrukt worden. De ac cordeon moet ook ingeduwd of uitgetrokken worden. De luchtstroom die daardoor ontstaat brengt de aange slagen metalen tongen in trilling. Marco: „Als je harder duwt of trekt neemt de geluidssterkte toe." Het instrument, uitgevonden in 1822 door de Duitser Buschmann, wordt veel gebruikt voor het spelen van volks- en klassieke muziek. De accordeon is echter ook zeergeschikt voor het spelen van moderne muziek. „Al le nummers die op een piano te spelen zijn, kunnen ook op een accordeon gespeeld worden." Het liefst speelt Marco rock roll en moderne popmu ziek. „Big big world van Emilia, dat nu hoog in de hit lijsten staat, vind ik een cool nummer. Het minst leuk vind ik licht klassieke muziek. Marco is van plan nog lang door te gaan met accordeon spelen. „Als ik de kans krijg wil ik later wel in een band je." Piet Nagtegaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 10