Geen eigen school probleemjeugd Blind vertrouwen van volbloed Napo GroenLinks wil snel duidelijkheid over opwerken kernafval Rij ksha venmeester kijkt tegen claim van één miljoen aan Peper tegen Belgisch-Nederlandse burgemeestersruil Zeeuwse stichting doet beroep op opleidingsinstituut bij Breda brandbrief omwonenden Elstacentrale over overlast Controle op A58 van vrachtverkeer Uitslaande brand in Aardenburg zeeuwse almanak Bl0f door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het D66-Kamer- lid J. Hoekema heeft minister van Binnenlandse Zaken A Pe per niet kunnen vermurven. Peper blijft tegen een burge- meestersruil tussen een Belgi- I scheen Nederlandse gemeente. Hoekema stelde Peper vragen over de kwestie, waarin een hoofdrol is weggelegd voor burgemeester C. J. van Liere van Sluis-Aardenburg. Hij wil twee maanden van stoel ruilen met zijn Vlaamse collega J. Braeckel uit Sint-Laureins. De provincie was enthousiast, maar het ministerie van Bin nenlandse Zaken liet eind vo rig jaar weten niets voor de grensoverschrijdende actie te voelen. De burgemeester van een Nederlandse gemeente moet een Nederlander zijn, luidde het commentaar uit Den Haag. Van Liere was teleurge steld. Hij had graag in de Belgi sche bestuurskeuken willen kijken, om het onderling be grip te vergroten en de contac ten té versterken. Het ministerie van Binnen landse Zaken blijft vasthou den aan het standpunt dat een burgemeester de Nederlandse nationaliteit moet hebben, om dat hij belast is met de handha ving van de openbare orde. Daar komt nog bij dat een niet- Nederlandse burgemeester als vreemdeling onder het toezicht van de korpschef van politie valt. Met andere woorden- de korpschef zou toezicht moeten uitoefenen over de bestuurder die hem bevelen kan geven. D66-Kamerlid Hoekema vroeg of aan dit juridische probleem geen mouw te passen is. Het antwoord van de minister van Binnenlandse Zaken luidt sim pelweg: „Ik zou niet weten hoe." door Roelf Reinders VLISS1NGEN - Zeeuwse pro bleemjongeren met weinig kans op de arbeidsmarkt, kunnen in Brabant begeleiding krijgen om een baan te vinden. De Slichting Werkgelegenheidsprojecten Walcheren (SWW) heeft beslo ten in Zeeland geen apart scho lingsinstituut te beginnen maar mee te doen met een opleidings- en arbeidsproject voor pro bleemjongeren in Teteringen bij Breda. De SWW heeft wegens gebrek aan geld afgezien van een eigen instituut zoals de Jongerenor ganisatie CNV in het Overijssel se Ommen runt. Volgens E. den Heijer, consulent werkgelegen heid bij de SWW, is de provincie Zeeland niet bereid er geld in te steken als zo'n instituut na drie jaar zich niet kan bedruipen. ,En na drie jaar financieel onaf hankelijk zijn, dat lukt niet", zegt Den Heijer. De SWW gaat de probleemjon geren naar een nieuw oplei- dings- en arbeidsproject van het Regionaal Bureau Onderwijs (RBO) in Teteringen sturen. Vol gens L. Polderman van het RBO is het wel de bedoeling dat dit najaar duidelijk wordt of er misschien toch zo'n project in Zeeland gaat draaien. Het project is bedoeld voor jon- j geren van 16 tot 23 jaar die door alcohol-, drugs-, of psychische Hproblemen in het verleden moeilijk een baan vinden. De Sloor Conny van Gremberqhe fegenzin )ndanks die maatregelen blij- en de klachten van omwonen- len over een te hoge geluidsbe- asting van de omgeving en de inorme uitstoot van stoom be- taan. flachten die door behandeld imbtenaren steeds frequenter met tegenzin worden genoteerd, aldus de omwonenden. .Ambtenaren klagen over hun 'erstoorde nachtrust als er een dacht wordt gemeld, maar dat imwonenden hier bijna dage- ijks mee worden geconfirm eerd en niet kunnen slapen, laar schijnt iedereen aan voor- 'ij te gaan", schrijft de vereni ging. llijvende klacht leden voor voorzitter E. van leffen van de vereniging om de staten van Zeeland te verzoe ten om zich eens in de kwestie te 'erdiepen. De brief van de ver eniging moet, zo schrijft de voorzitter, worden beschouwd »ls een blijvende klacht over El- >ta, zolang er aan de situatie 'geen einde komt. jongeren krijgen in het trai ningscentrum Jeugddorp Maria Rabboni eerst een intensieve groepstraining van drie maan den verzorgd door de CNV-jon- geren. Daar leren ze omgaan met agressie, stress, gezag, werksituaties en op tijd komen. Door het werken in een groep krijg je volgens Polderman een 'groepssocialisatieverhaal' waarbij de jongeren elkaar in de gaten houden en helpen. Daarna stromen ze door naar het project Hulpverlening, Ar beid en Scholing (JAS) van het RBO waarbij ze onder begelei ding werken, een opleiding vol gen of werken met één dag in de week naar school. „Als er om negen uur met een jongere bij een baas problemen zijn, staat er om tien uur iemand van ons op de stoep om het probleem op te lossen", zegt Polderman. „Veel werkgevers zijn best ge neigd om jongeren met een com plexe problematiek in dienst te nemen maar willen gewoon niet elke keer dat geëmmer. Het JAS-project vult een hiaat in de Zeeuwse hulpverlening, zegt L. Streekstra van de afde ling Sociale Zaken van de gemeente Vlissingen, verant woordelijk voor het uitvoerende werk van de SWW „De jeugd hulpverlening parkeert deze jongeren op de dag dat ze acht tien worden bij de sociale dienst, zijn ze ervan af. Maar dat wil niet zeggen dat ze het dan ook zelf kunnen." Volgens Streekstra zijn er ook pro bleemjongeren met een WIW- uitkering (Wet inschakeling werkzoekenden) zonder oplei ding of werk. Als ze weigeren het project te volgen, kunnen ze deze uitkering verliezen. Uitbreiden Het project in Teteringen is eerst bedoeld voor jongeren van Wal cheren en uit het Oosterschelde- gebied. „Komen er later ook uit Zeeuws-Vlaanderen en van Schouwen-Duivenland verzoe ken, dan kunnen we uitbrei den", zegt Polderman. Volgens hem moet deze herfst duidelijk zijn of er in Zeeland een aparte opleidingsplaats komt. „Ik kan me voorstellen dat er in Zeeland de angst bestaat dat dit soort voorzieningen de provin cie uittrekken. Bovendien is het ook beter met begeleiders uit de omgeving om de probleemjon geren te bereiken. HOEK - De buurtvereniging Lovenpolder Leefbaar vindt dat overheden de klachten van omwonenden van de Elsta-cen- trale bij Hoek niet serieus ne men. Irieven aan het ministerie van 'olksgezondheid, Ruimtelijke )rdening en Milieu (VROM) irerden in het voorbije verleden eantwoord via Elsta, hetgeen ij de bewoners de vraag op- Dept wie in Nederland bepaalt •at er gebeurt; de volksverte- enwoordigers of de multina- ionals? n de hoop daarop een antwoord e krijgen en een gewillig oor te finden voor hun klachten heb- len de buurtbewoners zich in len brandbrief gericht aan le ien van Provinciale Staten en iet college van burgemeester en fethouders van de gemeente krneuzen. )e bewoners van de Lovenpol- ler kampen al twee jaar met re- lelmatige overlast van geluid en toomneerslag van de Elsta- entrale. Naar aanleiding van le klachten werd Elsta door rergunningverleners verplicht >m geluidsdempers op de nstallaties te plaatsen en een 25 neter hoge geluidswerende rand om de centrale te plaat- Dankzij de zorg van Jolanda Meerman heeft de 16-jarige blinde Napo een prachtig leven foto Pieter Honhoff door Nilsten Brinke SCHUDDEBEURS - Jolanda Meer man (32) heeft een paard dat iedere lief hebber zich zou wensen. Gröot, snel, mooi om te zien en geschikt voor alle dressuursporten. Een volbloed Anglo- Arabier, gefokt in het Zuid-Franse Pompadour Limosin. Zestien jaar is de merrie inmiddels, geboren met de chi que naam 'La Napoleoniénne'. On danks haar voorname stamboom was ze in Frankrijk bestemd voor de slacht; Napo is namelijk blind. Maar zij ont kwam aan het slagersmes. Dankzij Jolanda Meerman uit Schud- debeurs kan de merrie net als ieder an der paard galopperen en heeft ze zelfs een veulen gebaard. Jolanda: „Napo kan alles, behalve over hindernissen springen. Wie een zielig eenzaam paard in de manege De Grol in Renesse denkt aan te treffen heeft het mis. In de koude wei staat Napo ongeduldig op Jolanda te wachten voor een dagelijkse ritje langs het strand of in de manegebak. Ook als het koud en nat is wil Napo be weging. Draven of galopperen, het maakt haar met uit, zolang ze Jolanda maar op haar rug voelt; dan weet ze ze ker dat ze nergens tegen op loopt. Steeple chase Napo heeft een veelbewogen leven ach ter de rug. Voorbestemd om in de voor aanstaande Franse 'Steeple chase' competitie uit te komen genoot ze de allerbeste behandeling in het Zuid- Franse Pompadour Limousin. Maar ze raakte blind aan één oog en was niet meer geschikt voor de steeple chase. Jo landa Meerman: „De ziekte had behan deld kunnen worden, maar dat is helaas nooit gebeurd." Napo werd verkocht aan een dresseur nabij Parijs, waar ze werd ingezet voor concoursen. „Ze werd echter erg schrikachtig en een ziekte aan haar rechteroog ontnam haar het volledige zicht. Toen was haar lot beslecht. Want in Frankrijk is een paard er voor de sport of voor het eten." Een vriendin van Jolanda die destijds in Frankrijk woonde, redde Napo na vele smeekbedes van de slacht en deed het paard zo'n tien jaar geleden aan haar cadeau. „Het duurde wel een jaar voor Napo me volledig in vertrouwen nam en voluit durfde te draven. En ik moest erg aan Napo wennen, want ze is erg eigenwijs. Ziende paarden draven nooit over moddergronden, maar Napo wel. Dan moest ik haar inhouden; hard aan het bit trekken of plotseling stop pen. Dan hadden we echt ruzie." Inmiddels heeft blinde Napo aan één woord genoeg en luistert ze beter dan welk paard dan ook. Jolanda's instruc ties als 'voetje' bij het naderen van hoge drempels in de manege, behoeden Napo voor struikelpartijen. Bij het horen van 'stukje galop' op het strand, weet Napo dat ze ook echt voluit kan gaan zonder dat ze ergens bang voor hoeft te zijn. Wat mist een paard als het niet ziet? „Echt weten doe je het niet. Maar het gezichtsvermogen is voor een paard niet zo belangrijk als voor andere die ren. Ziende paarden zien niet scherp. Ze kunnen nauwelijks diepte en per spectief inschatten. Dat komt omdat hun ogen aan de zijkant van het hoofd staan. Ze kunnen eigenlijk alleen goed opzij kijken. In de wei hebben ze dat van oudsher nodig om te zien of er ge vaar dreigt: rondsluipende roofdieren. Napo geniet van een mooi leven. Toch moet de merrie wel in bescherming worden genomen. In een grote groep paarden wordt ze geschopt en gebeten door de sterke jonge paarden. Maar Na po hoeft niet alleen in de wei te grazen. Doeska. een bontgekleurde draver van 25 jaar, mag graag in haar buurt vertoe ven. Door een aanpassing aan Doeska's stal logeert ze een tijdje bij Napo, ver telt Jolanda. „Zieligis Napo allerminst. Je ziet vaak dat blinde paarden zich bij hun ziekte neerleggen en doodgaan. Maar dat zit niet in Napo's karakter." LEWEDORP - De Rijksverkeersinspectie heeft dinsdag een grote controle gehouden van vracht verkeer op de Rijksweg A58 ter hoogte van het tankstation Selnisse. Het vrachtverkeer werd door middel van afzettin gen naar de parkeerplaats geleid waar een contro le werd uitgevoerd op de naleving van het Ar beidstijdenbesluit, de Wet vervoer gevaarlijke stoffen en de Wet goederenvervoer over de weg. De controleurs gingen vooral na of de vrachtwa gens niet overbeladen waren en of het Eurovignet wel aanwezig was voor de vervoerders wier ge bruik van het internationale wegennet dat ver eist. De resultaten van de controle worden later in de week bekend. foto Dirk Jan Gjeltema door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Tweede Kamer wil zo snel mogelijk weten wat het betekent als ook Nederland stopt met het opwerken van kernafval. GroenLinks heeft deze discussie opnieuw aange zwengeld, waarbij België en Duitsland als voorbeeld worden gesteld. Die landen hebben on langs besloten te stoppen met opwerken. In Nederland wordt al geruime tijd gewikt en gewogen over het opwerken van gebruikte splijt stofstaven. In maart 1998 vond de Tweede Kamer een politieke uitweg. Toenmalig minister H. Wijers (D66) kreeg de opdracht een onderzoek te doen naar de milieutechnische en financiële gevolgen van het stoppen met opwerking. Bijna een jaar later moeten de eerste onderzoeksresultaten nog komen. GroenLinks-Ka- merlid M. Vos vindt dat te gor tig. Zij heeft de Kamercommis sie voor Economische Zaken achter zich gekregen. Zittend minister van Economische Za ken, A Jorritsma (WD), is dins dag tot spoed gemaand. Duitsland GroenLinks voelt zich gesterkt door de recente ontwikkelingen in Duitsland en België. Die moet Jorritsma in haar beschouwing meenemen, heeft de Kamer commissie er direct bij ge vraagd. België en Duitsland hebben besloten op korte ter mijn te stoppen met opwerken Volgens de verantwoordelijke ministers in beide landen zijn de financiële consequenties daar van te overzien. Schadeclaims Nederlandse bewindslieden waarschuwden altijd voor hoge schadeclaims, als de contracten niet worden nageleefd. België en Duitsland maken van dezelf de Franse en Engelse opwer kingsfabrieken gebruik als Ne derland Vooral Frankrijk heeft woedend op de Duitse beslissing gereageerd. Als de Nederlandse politiek ook besluit te stoppen met opwer ken, betekent dat niet, aldus medewerker W Richtert van de GroenLinks-fractie in de Twee de Kamer, dat de omstreden transporten van kernafval au tomatisch eindigen. Vóór opslag moet het hoog radio-actief afval worden verpakt, ook al wordt het niet opgewerkt. Peperduur Verglazen is het beste, volgens Richtert. Dat kan in Nederland gebeuren, maar een installatie voor verglazen is peperduur. Dat loont de moeite niet. En in Engeland en Frankrijk zijn al zulke installaties. Een order voor verglazen kan bovendien, stelt de GroenLinks-medewer- ker, als compensatie dienen voor het stoppen met opwerken. AARDENBURG - Aan de He renweg in Aardenburg is dins dagavond een grote loods van een boerenbedrijf volledig uit gebrand. Daarbij zijn een voor raad vlas en enkele landbouw machines verloren gegaan. De brandweer kreeg om kwart over negen de melding dat de 52 meter lange opslagplaats in brand stond. Toen politie en brandweer ter plaatse kwamen sloegen de vlammen al uit het dak Besloten werd de loods ge controleerd te laten uitbranden omdat er niets meer te redden viel. De brandweerkorpsen van Sluis en Aardenburg concen treerden zich op het voorkomen van verdere verspreiding van het vuur. door Theo Calcoen DEN HAAG - De zaak loopt in middels al vijf jaar en ze zijn al diverse rechtszaken (ook onder ling) verder, maar charterer Northville Industries Corpara- tion uit New York en scheepsagent Ara Shipping Agency Terneuzen BV uit Ter- neuzen blijven vasthoudend. Uiteindelijk willen ze een claim van zo'n één miljoen gulden de poneren bij de Rijkshavenmees ter Westerschelde. Maar dan moeten ze eerst wel de hoger be roepsprocedure winnen, die bij de Raad van State in Den Haag loopt. In mei 1994 perste het 253 meter lange schip Adamas zich vanaf Terneuzen door het Kanaal Gent-Terneuzen. Doel van de reis was Gent om daar benzine te laden. Speciale regels Op de terugweg ontstonden er problemen De Rijkshaven meester Westerschelde weiger de toestemming te geven de Adamas door het Nederlandse deel van het kanaal te laten va ren. Volgens het Scheepvaart- reglement voor het Kanaal Gent-Terneuzen gelden er na- melij k speciale regels voor sche pen langer dan 245 meter. Die kunnen in het kanaal niet zo goed meer manoeuvreren en daarom mogen ze zich er alleen met vier sleepboten door en is het voor deze schepen verboden om meer dan duizend kilo ge vaarlijke lading bij zich hebben. De Adamas had wel zestig ton gevaarlijke lading bij zich. Onderhandelingen Achteraf zeggen scheepsagent en charterer nu dat er toenter tijd vooraf onderhandelingen zijn gevoerd met de havenmees ter. De havenmeester zou aan vankelijk de toezegging hebben gedaan dat na deponering van een bankgarantie van zestig miljoen gulden wel doorgang zou worden verleend. Later gaf de havenmeester toch geen toe stemming voor doorvaart. Niet nakomen van gewekte ver wachtingen mag een overheids orgaan met en daarom stapten de twee bedrijven naar de be stuursrechter. Eerst meldden ze zich bij de meervoudige kamer voor be- stuursgeschillen van de recht bank in Middelburg. Die oordeelde dat de gedane toezeg gingen onvoldoende hard zijn gemaakt. Vervolgens tekenden de bedrijven bij de Raad van State hoger beroep aan tegen het Middelburgse vonnis. Daar is nu over zes weken een uit spraak te verwachten. Als de bedrijven winnen, willen ze een nieuwe procedure starten waarin ze één miljoen gulden schadevergoeding eisen van de havenmeester. De schade zou onder meer zo zijn opgelopen vanwege de advocatenrekemn- gen. Automobilist lichtgewond bij Middelburg MIDDELBURG - Bij een eenzij dig ongeval op de A58 nabij Middelburg is dinsdagmiddag omstreeks 17.00 uur een auto mobilist lichtgewond geraakt. De andere drie inzittenden, een man, vrouw en een kind, zijn on derzocht in het Ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen. Dat beves tigde de politie gisteravond. De bestuurder van de auto die vanuit de richting Goes kwam, is vermoedelijk de macht over het stuur kwijtgeraakt. Hij botste eerst tegen de midden bermbeveiliging, waarna hij van de weg raakte. Hij schoot ongeveer vijftig meter door en kwam op een weiland tot stil stand. Met de zeer regelmatige ver schijning van de popgroep Bief op de televisie is de po pulariteit van Zeelands trots in dat Goese gezin flink toe genomen. De teksten van de liedjes morden vol overgave meegezongen. Bij de jongste (9) is vooral 'Wat zou je doen? geliefd. Het sterke vermoe den bestaat dat dit vooral komt door het woord 'kloot zak' in het refrein. Dat Blaf dit woord de huiskamer heeft binnengebracht, draagt niet in geringe mate tot de popu lariteit van de groep bij. Nu heeft de vader andere ideeën over de mate waarin 'klootzak' als salonfahig valt te beschouwen. Zijn sugges tie was dan ook bij het mee zingen van 'Wat zou je doen9' een ander ivoord te gebrui ken: kozak of klabak bijvoor beeld. Deze voorstellen wer den evenwél als ongeschikt van de hand gewezen Maar de eerstvolgende keer dat Bief weer op het scherm verscheen, bleek de jongste toch bereid tot een compro mis. Na zorgvuldige bestude ring van de gestalte van zan ger Paskal Jakobsen zong ze luidkeels: „Zou je zeggen dat ik een dikzak ben

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 9