Duizenden doden in Colombia Energiesector wint eerste slag sluiting Duitse kerncentrales PZC Duitse farmareus verantwoordelijk voor dood baby's Hennie en Hennie krijgen tien jaar iff Contactgroep werkt aan ultimatum Kosovo Skiles voor Finse recruten Gebrek aan mensen en materieel belemmert reddingswerk na aardbeving Koning Hoessein onverwacht terug naar kliniek in VS Bloedige strijd in Sierra Leone Antoine Mortier (90) overleden Kom, Kies en word wijzer Onrust bereikt platteland Molukken U> LLM, SLOiAstLAsi, buitenland Populariteit Havel tanende Botten Neandertalers gevonden Spullen Scott terug in poolhut Zestig vissers van ijsschots gered Russische wapenexport stabiel van onze redactie buitenland BOGOTA - Het dodental van de zware aardbeving in het westen van Colombia loopt waar schijnlijk in de duizenden. Vol gens de autoriteiten zijn alleen al in de stad Armenia tweedui zend doden gevallen. Reddings werkers hebben in Armenia en Pereira en dorpen in de omge ving meer dan 2500 gewonden geholpen. „Iedere minuut ko men er meer slachtoffers bij", zei gouverneur Henry Gomez van de provincie Quindio. Onder het puin liggen waar schijnlijk nog veel meer slacht offers, maar volgens ooggetui gen zijn er bij lange na niet genoeg hulpverleners om de puinhopen te doorzoeken. De reddingswerkers willen het AMMAN - Koning Hoessein van Jordanië is gisteren onver wachts naar de Verenigde Sta ten teruggegaan om te worden opgenomen in de Mayo-kliniek, waar hij wordt behandeld voor kanker. Volgens een woordvoer der in Amman is de vorst uitge put. Prins Abdullah ibn Hoessein, die maandag door de koning tot troonopvolger was benoemd, legde op het vliegveld voor de ogen van zijn vader de eed af om Jordanië in zijn afwezigheid te kunnen besturen. Een week geleden keerde de ko ning na een verblij f van een half jaar in de VS terug in zijn land. Na zijn behandeling verklaarde Hoessein dat hij in goede ge zondheid verkeerde en dat zijn kanker was genezen. Maar zijn plotselinge vertrek wijst erop dat dat niet het geval is. Jor daanse zegslieden zeiden dat Hoessein terugkeert 'voor on derzoek'. Abdullah, die op 30 januari 37 jaar wordt, is de oudste van Hoesseins vijf zonen. AFP/RTR door Paul Koopman BRUSSEL - Het Duitse farma ceutische bedrijf B. Braun heeft alle verantwoordelijkheid op zich genomen voor het overlij den, vorige week, van twee baby's in het universitair zie kenhuis van Leuven. In een ver klaring zegt de onderneming dat een 'tweevoudige menselij ke fout' in de productievesti ging in Berlijn heeft geleid tot een fatale verwisseling van me dicamenten. De baby's stierven aan een hart stilstand, nadat hen het giftige kaliumchloride in plaats van een suikeroplossing was toege diend. De etiketten op de am pullen bleken niet correct. Ongerustheid Het overlijden van de kinderen veroorzaakte een golf van onge rustheid onder ouders van pas geboren kinderen. Alle kraam- afdelingen kregen telefoontjes met het verzoek geen suikerop lossing toe te dienen. Ook wil den ouders van in voorgaande laren overleden kinderen weten of het overlijden van hun baby mogelijk aan een giftige ampul was toe te schrijven. De Belgi sche justitie gaat er echter voor- weinige zware bergingsmateri- eel liever niet gebruiken uit vrees mogelijke overlevenden te verpletteren. Bovendien wor den de reddings- en bergings werkzaamheden bemoeilijkt door zware naschokken. Er is gebrek aan van alles: tele foonverbindingen, drinkwater, verplaatsbare generatoren en doodskisten. In de ziekenhuizen ontbreekt het aan bloed en in strumenten. De zwaarstgewon- den worden daarom met mili taire vliegtuigen naar de hoofdstad Bogota gebracht. Op alsnog van uit dat niet meer dan vier giftige ampullen op de markt zijn gekomen. De verklaring van Braun kwam op het moment dat een Belgi sche onderzoekscommissie in Berlijn arriveerde om de aan sprakelijkheid van de fabrikant na te gaan. Braun heeft nu als nog toegezegd de ouders 'over eenkomstig Belgisch recht' financieel te vergoeden. Veel hoeven de twee ouderparen daar volgens juristen niet van te verwachten. De wettelijke maximale uitkering bedraagt per kind 16.500 gulden. De affaire zal volgens analisten het bedrijf Braun, dat niet op de beurs genoteerd is, zeker markt aandeel kosten. Braun is in de sector geen kleintje: het staat met 26.000 mensen in dienst en een jaaromzet van ruim 4 mil jard gulden als veertiende op de wereldranglijst. Het is niet voor het eerst dat Braun geconfronteerd wordt met dodelijke slachtoffers als gevolg van een ondeugdelijk product. Begin jaren negentig stopte het bedrijf met het ver vaardigen van Lyodura, nadat de besmetting van ruim zestig patiënten met de hersenziekte Creutzfeld Jacob aan dit pro duct werd toegeschreven. GPD de terugweg nemen de toestel len medisch personeel, medicij nen en noodvoorzieningen mee. Tal van landen hebben inmid dels hulp toegezegd. Naar schatting drie miljoen mensen hebben te maken met de directe gevolgen van de aardbe ving. De tien Nederlanders die zich in het getroffen gebied be vonden, zijn volgens het minis terie van Buitenlandse Zaken allen ongedeerd. Pas gisteren in de loop van de dag werd uit luchtopnamen van door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - De energiebedrijven hebben gisteren de eerste slag om de sluiting van de kerncen trales in Duitsland gewonnen. De rood-groene regering zwichtte voor hun eis dat er per 1 januari 2000 geen verbod komt op de opwerking van nu cleair afval in opwerkingsfa brieken in Frankrijk en Groot- Brittannië. Dat verbod had volgens de ex ploitanten een 'sluiting via de achterdeur' van hun centrales betekend. De meeste kerncen trales hebben geen opslagruim te voor het nucleaire afval en de energiebedrijven zouden daar door gedwongen worden hun centrales voortijdig uit te scha kelen. Het tot nader order opschorten van het opwerkingsverbod was het belangrijkste resultaat van de eerste onderhandelingen over de sluiting van de negen tien centrales, die ruim eender de van de elektriciteit leveren. Bondskanselier Schroder pas seerde zijn Groene minister van Milieu, Trittin, die het verbod per 1 januari 2000 had willen la ten ingaan. Het was de tweede keer dat Trittin door de kanse de Colombiaanse televisie en berichten in de kranten enigs zins duidelijk welke enorme schade en chaos de aardbeving heeft veroorzaakt. Armenia, dat hoog in het Andesgebergte ligt, lijkt volgens de krant El Mundo op een gebombardeerde stad. El Tiempo schreef: „Armenia be staat niet meer." De autoriteiten hebben voor Pereira en Armenia een uit gaansverbod ingesteld om plunderingen te voorkomen. Maar hier en daar wordt toch melding gemaakt van bendes lier buiten spel werd gezet. In december vorig jaar werd hij door Schroder publiekelijk de mantel uitgeveegd, omdat hij met zijn eigenzinnige optreden de onderhandelingen in gevaar bracht. Schroder en de energiebedrij ven besloten gisteren geen nieu we datum voor een algemeen opwerkingsverbod vast te leg gen. Werkgroepen zullen de si tuatie per centrale bekijken. van onze redactie buitenland AMBON - Het Indonesische le ger heeft op Ambon duizend rooms-katholieke bewoners van het dorp Telakodok geëva cueerd. Bendes moslims uit de omgeving hebben het dorp afge lopen week verwoest. De strijdkrachten hebben er twaalf lijken gevonden zo is gis teren meegedeeld in het plaats je, dertig kilometer ten noorden van de provinciehoofdstad Am- bon. De aanvallers kwamen vo rige week donderdag uit de dor pen Hitu, Hila,en Mamaoio. Een die van de gelegenheid gebruik maken om op rooftocht te gaan. De beving heeft veel aardver schuivingen veroorzaakt in het gebied, waar een groot deel van de Colombiaanse koffie van daan komt. Maai- de nationale federatie van koffietelers zegt dat de schade aan de oogst lijkt mee te vallen. Niet ongewoon Aardbevingen zijn in Colombia niet ongewoon, maar meestal zijn ze vrij licht. De zware aard beving van maandag heeft vol- Ook zullen er vergunningen worden verleend voor de bouw van afvaldepots bij de centrales. Daarnaast mogen de centrales hun afval voorlopig naar de op werkingsfabrieken in het Fran se La Hague en het Engelse Sel- lafield sturen. De concessie aan de exploitan ten geldt als een bittere neder laag voor de Groenen. De kleine coalitiepartner verweet Schro der eerdere afspraken te hebben priester wees op de gruwelijk heden de aanvallers aanricht ten. Zo werden zeven oude vrouwen verminkt. Volgens de geestelijke was dat een aanwij zing dat de aanvallers ongehin derd hebben kunnen huishou den en er dus veel meer dan twaalf doden moeten zijn geval len. Militairen stonden niet toe dat journalisten met de overleven den spraken. Een politieofficier, kolonel Karyono, liet zich even wel ontvallen dat zeker zestig lijken bij Telakodok zijn gebor gen. gens seismologen ook zoveel schade aangericht doordat het epicentrum ongewoon dicht aan de aardoppervlakte lag: minder dan 32 kilometer. De aardbeving is de ergste na tuurramp die Colombia heeft getroffen sinds 1985, toen een modderlawine 25.000 mensen in de stad Armero - in dezelfde regio als Pereira en Armenia - begroef. Grote indruk maakten toen de beelden van het meisje dat na reddingspogingen toch nog werd verzwolgen door de modder. ANP/RTR/DPA FREETOWN - De strijd in de Sierraleoonse hoofdstad Free town heeft meer dan driedui zend levens gekost, melden me dewerkers van ziekenhuizen in de stad. In de ziekenhuizen komen nog steeds talrijke gewonde en zwaar veiminkte mensen bin nen, die tijdens hun vlucht door rebellen zijn toegetakeld. Inwoners van de wijken Fisher Lane en Kissy die naar hun hui zen zijn teruggekeerd om ver miste familieleden te zoeken, treffen er veel lijken aan, som mige verkoold door brand in hun woning.. AFP BRUSSEL - De Belgische kunstschilder Antoine Mortier is gisteren op 90-jarige leeftijd overleden. Hij wordt gerekend tot de belangrijkste vertegen woordigers van de lyrisch-ab- stracte school. Belga geschonden, maar legde zich mokkend neer bij de voldongen feiten. Uit reacties van Groe- nen-kopstukken bleek dat het vertrouwen in de SPD, de groot se regeringspartij, ernstig was aangetast. In maart vindt de tweede ronde van de onderhandelingen plaats. Dan komt het grootste probleem aan de orde: de slui ting van de centrales. GPD Priester Ansius zei gisteren in Ambon dat tientallen katholie ke dorpelingen in de streek wor den vermist. Mogelijk zijn ze de bergen in zijn gevlucht. De christenen maken ongeveer 40 procent uit van de bevolking. De afgelopen week lieten tien tallen mensen het leven en raak ten er meer dan honderd ge wond bij de onlusten in de hoofdplaats Ambon. Intussen zijn er 2500 man veiligheids troepen in de stad aangekomen om de wankele orde te handha ven. AFP/ANP door Jessica Lutz ISTANBOEL - Met een verstar de glimlach hoorden de twee Hennies en hun buurvrouw gis teren via hun tolk de Turkse rechter in Istanboel tien jaar ge vangenisstraf opleggen. Het trio uit Enschede werd in maart 1998 op het vliegveld van Istan boel gepakt met ieder vijf kilo heroïne in hun tas. „Mijn cliënten hebben een kin derlijke intelligentie", pleitte de advocaat van de twee Hennie's, Ergun Özer. Hennie en zijn ge lijknamige vriendin werden door hun buurvrouw uitgeno digd voor een vakantie naar Turkije, nadat ze voor haar ge zorgd hadden tijdens haarziek te. De buurvrouw was gids in Turkije geweest, dus leidde zij haar verzorgers een week rond. Aan het eind van de vakantie bood zij hen bovendien nieuwe tassen aan. „Ze hebben die tas sen niet aangeraakt", zei de ad vocaat. Onderin de tassen zaten de drugs professioneel ingeta- ped. De buurvrouw heeft schuld be kend. Haar advocaat, Ibrahim Eriz. vroeg om de laagst moge lijke straf, omdat zij slechts als koerier had gefungeerd en de heroïne in Nederland aan ie mand zou overhandigen, wiens (mogelijk valse) naam en toe naam bij de rechtbank bekend zijn. Dit zou overigens niet de eerste keer zijn dat zij heroïne naar Nederland vervoert. De verklaringen die de twee Hennie's bij de politie afgelegd hebben, zijn echter tegenstrij dig. „Hoe kunt u die voor waar aannemen, als deze simpele mensen, die niet eens hun Ne derlandse taal goed spreken, verhoord werden door tolken die alleen Engels of Duits spra ken?", protesteerde advocaat Özer. Stukken uit Nederland waren aan de rechter overge legd om aan te tonen dat het koppel zwakbegaafd is. Daarna werd de vriendin in een psychia trische kliniek in Istanboel on derzocht. „Zonder met haar te spreken", fulmineerde de advo caat. Hij vroeg om vrijspraak. Zowel de twee Turkse als de Ne derlandse advocaten probeer den tijdens de zitting het onder ste uit de kan te halen voor hun cliënten. Maar na het vonnis spraken zij openlijk hun twijfels uit over de onschuldige naïve teit van de Hennie's. De man werkt op een sociale werk plaats, maar om medische rede nen, niet omdat hij zwak be gaafd is. De Turkse advocaten sluiten niet uit dat het tweetal gezwicht is - wellicht zonder zich ten vol le de risico's te realiseren - voor het vooruitzicht ieder tiendui zend gulden te verdienen. GPD KQnMar (Advertentie) (Advertentie) Labello rose of classic De verzorging voor je lippen. Per srick van 3.79/3.29 voor woensdag 27 januari 1999 van onze redactie buitenland LONDEN - De Contactgroep voor het vroegere Joegoslavië zal vrijdag de strijdende par tijen in Kosovo een ultimatum stellen. Als de leiders van Joe goslavië en de Albanese meer derheid in de Servische pro vincie niet binnen tien weken gaan onderhandelen, zal de NAVO militair in actie komen, zo meldden gisteren westerse diplomaten De ministers van Buitenlandse Zaken van de Contactgroep (Verenigde Staten, Groot-Brit - tannië. Rusland, Italië, Duits land en Frankrijk) komen vrij dag in Parijs bijeen om het ul timatum te bekrachtigen. Maar eerst moet de NAVO het vandaag nog eens worden over een waarschuwing aan de Joe goslavische president Milose vic. De voorzitter van het militair comité van de NAVO, genex-aal Naumann, sprak gisteren dui delijke taal. „Beide partijen moet te verstaan worden gege ven dat de uiterste grens is be reikt. Anders zal de militaire optie worden gebruikt", liet hy weten. Hij voegde eraan toe dat het bondgenootschap de voorbereidingen voor ingrij pen in Kosovo heeft afgerond. Naumann beklemtoonde dat de NAVO alleen militaire doe len zal aanvallen. Ook secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Na ties zinspeelde op gebruik van militaire middelen in Kosovo. Hij zei dat militair ingrijpen misschien onvermijdelijk is. Na de Duitse bondskanselier Schroder heeft de Italiaanse premier Massimo d'Alema gis teren gezinspeeld op het sturen van grondtroepen naar de Ser vische provincie. „Italië doet er alles aan om de partijen aan de onderhandelingstafel te brengen", onderstreepte pre mier D' Alema. Deze strategie kan volgens hem behelzen dat grondtroepen worden ge stuurd. RTR/DPA Strijders van hel Kosovo Bevrijdingsleger liggen in dekking langs een weg bij het dorp Llapashtica in het noorden van d foto Joel PRAAG-De populariteit van de Tsjechische president Vaclav Havel is gedaald tot het laagste niveau in de bijna tien jaar dat hij staatshoofd is. Uit een recente peiling van het door de staat gefinancierde on derzoeksbureau IWM bleek dat 46 procent van de onder vraagden vertrouwen had in de president. Vorige maand zei nog 54 procent vertrouwen te hebben in Havel. Het hoogtepunt van zijn populariteit (82%) beleefde Havel in 1996 kort na een operatie wegens longkanker. Ha veis huidige, laatste ambtstermijn duurt tot begin 2003. AP DÜSSELDORF - Archeologen zeggen nieuwe resten van Ne andertalers te hebben gevonden in de Duitse vallei waar in 1856 het eerste skelet van een dergelijke oermens is aange troffen. De nieuwe resten, ongeveer twintig stukken bot, zijn naar schatting 40.000 jaar oud. Ze werden gevonden in een grot bij Mettmann in het Neandertal, de vindplaats die de Neanderta lers hun naam heeft gegeven. De botten worden in maart ten toongesteld in het Neandertalmuseum in Düsseldorf, zei di recteur Gerd-Christan Weniger. AP SCOTT BASE - Een tuigje om honden voor de slee te spannen, een jassenhaak en een lantaarntje zijn gisteren door de Britse minister van milieu, Michael Meacher, overhandigd aan de rechtmatige eigenaar: Antarctica. De spulletjes waren in 1957 gestolen uit de hut waar Zuidpoolpionier Robert Scott verbleef. Meacher is op Antarctica voor overleg over de toekomst van het continent. De 24 landen die het Antarctische Verdrag heb ben ondertekend stuurden een afgevaardigde. Bezoekers van het continent doen meestal de goed geconser veerde hut aan. De voorwerpen, die door een Nieuw-Zeeland- se luchtmachtpiloot werden ontvreemd, doken vorig jaar op bij veilinghuis Christie's. Na'een klacht uit Wellington besloot de Britse regering ze terug te geven aan het Fonds voor Ant arctisch Erfgoed. AP KIEV - Zestig Oekraïnse vissers die op het Kachovske-stuw- meer in de rivier de Dnipro vast waren komen te zitten op een afgedreven ijsschots zijn gered. Dat heeft het ministerie van Noodsituaties gisteren meede- deeld. Sinds het begin van dit jaar zijn in totaal 348 vissers in Oekraïne van het ijs gered. Waarschuwingen van de autoritei ten voor de gevaren van het ijs worden vaak genegeerd. IJsvissen is in Oekraïne een geliefde vrijetijdsbesteding en een bron van neveninkomsten. AP MOSKOU - Vanwege de zware concurrentie en de economi sche crisis zal de Russische wapenexport dit jaar niet toene men. Dat zei directeur Grigori Raporta van de staatswapen exportfirma Rosvooroezjenie gisteren in een interview met de zakenkrant Kommersant. Rosvooroezjenie verwacht in 1999 niet meer dan twee miljard dollar om te zetten, ongeveer net zoveel als vorig jaar. De op merkingen van Raporta staan haaks op meldingen van het ministerie van economische zaken, dat eind vorig jaar meldde dat het bedrijf 20% meer zou verkopen. Wapenverkopen zijn een belangrijke bron van harde valuta voor Rusland. Tot 2005 probeert de regering voor 8,5 miljard dollar wapens in de wereld te slijten, zei Raporta. De VS, Groot-Brittannie en Frankrijk zijn de drie grootste wapen producenten; Rusland komt op de vierde plaats. AP HELSINKI - Lang niet alle Finnen kunnen skiën, zo weet ook het Finse leger. Daarom is in Hel- sinki gisteren een militaire skischool geopend. Vastgehouden door een instructeur, de enige zon der wintercamouflagepak, glijden de recruten hun eerste onzekere meters. foto Matti Bjorkman/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5