Koffie is meer dan cafeïne PZC dwarsstraten Generatiekloof varia woensdag Tl januari 1999 Heilzame werking standplaats HEEFT UAL EEN RESERVE-AUTO ACHTER DE HAND IN HET BUITENLAND? Te kaapvaart varen Maskerpresen ta tie Tom Poes en het monster Trotteldrom puzzel recept het weer 7 j IT*- O Bei 0800 - 0503 »f log in www.anwb.nl van onze redactie buitenland Het opwekkende effect van een kop koffie aan het begin van de dag. al dan niet door sug gestie. is alom bekend. Volgens onderzoekers van de Ameri kaanse Vanderbilt Universiteit heeft koffie behalve een opwek kende. mogelijk ook een heilza me werking, bijvoorbeeld voor depressieve mensen en alcoho listen. „Mensen drinken koffie omdat ze het lekker vinden of omdat ze de effecten ervan lekker vin den"'. zegt Peter Martin, direc teur van het Verslavingscen trum van de Vanderbilt Univer siteit. „Ik heb het idee dat we helemaal niet weten waardoor deze effecten worden veroor zaakt." Martin zal het aan de universi teit verbonden Instituut voor Koffieonderzoek gaan leiden, dat binnen een half jaar wordt geopend en wordt betaald door de gezamenlijke koffieprodu centen van Brazilië en Colom bia. Darmkanker Uit sommige onderzoeken is de mogelijkheid naar voren geko men dat koffie helpt bij de be strijding van depressies en alco holisme en darmkanker kan voorkomen. Het instituut stelt zich ten doel uit te zoeken of dit klopt en zo ja, hoe dit komt. „We gaan mensen van het idee afhelpen dat koffie cafeïne is", zegt Martin. „In werkelijkheid is cafeïne maar een heel klein bestanddeel van koffie. Koffie heeft tal van andere bestandde len, waar niet veel over bekend is." De onderzoekers van het insti tuut zullen die bestanddelen proberen te achterhalen en het effect ervan op de hersenen be studeren Ook zullen ze onder zoeken hoe de verschillende bestanddelen het menselijk ge- drag in andere samenstellingen beïnvloeden en zullen de be standdelen wordt getest op de cellen van levende dieren, stuk jes hersenen van dieren en uit eindelijk op mensen Onderzoeken Volgens Ted T .ingle, directeur van het Amerikaanse Koffiege- nootschap, is er nog nauwelijks onderzoek gedaan naar de heil zame werking van koffie. Uit eerdere onderzoeken is wel naar voren gekomen dat het aantal gevallen van zelfmoord onder koffiedrinkers kleiner is dan dat onder mensen die geen koffie drinken. Uit andere onderzoe ken is gebleken dat leveraan doeningen - waar de meeste al coholisten mee kampen - minder vaak voorkomen onder koffiedrinkers. De schadelijke effecten van ca feïne, zoals een verhoogde bloeddruk en een verhoogd cho lesterolgehalte, zijn volgens de niet geheel onpartijdige Lingle nooit aangetoond. Edward Giovannucci, weten schappelijk hoofdmedewerker aan de faculteit geneeskunde van de Amerikaanse universi teit Harvard heeft gedurende een jaar onderzocht wat de me dische literatuur zoal te melden heeft over de gunstige gezond heidseffecten van koffie. Hij kwam er onder meer achter dat het drinken van vier of meer koppen koffie per dag de kans op darmkanker met 24 procent vermindert. De producenten die het insti tuut van Martin financieren gaat het er natuurlijk om de kof fieverkoop te stimuleren. Vol gens Martin zal het instituut echter onafhankelijk te werk gaan. Medewerkers zijn vrij om hun onderzoeken te publiceren zonder ze door de geldschieters te laten lezen. Ook krijgt het in stituut een onafhankelijk be stuur, aldus Martin. AP Barcelona v door Henk van den Boom Spanjaarden beroemen zich er graag op dat ze over een gezonde eetcultuur beschikken. Midden op de dag wordt het werk voor minimaal twee uur onderbroken voor een stevig mediterraan menu. Altijd be staande uit drie gangen, een fles wijn, water en brood. Dat de warme maaltijd tot de essentialia van het Spaanse le ven behoort ervoer ik ook die keer toen ik in een wegrestau rant naast een groep wegwer kers in blauwe overalls, met sterke teerlucht kwam te zitten, 's Avonds werkt de Spaanse werknemer lang door, maar 'medio dia' wordt er gegeten, en meestal op kosten van de baas. Dat hoort bij de arbeidsvoor waarden. Maar de tijden veran deren ook in Spanje. Een jaar of tien geleden begonnen zich de eerste donkere wolken samen te pakken boven de culinaire tra ditie met de intrede van 'fast food' Eetvervuiling De Spaanse consumentenbond voert al oorlog tegen de eetver vuiling vanaf het moment dat het eerste fast-food-restaurant werd geopend. In 1991 sloot de bond met volle steun van haar achterban een pact met de drie belangrijkste ketens McDo nald's, Burger King en Wendy. In het convenant werd beloofd dat ze hun snelle spijzen niet zou den bakken of frituren in dier lijke vetten. De uitslag van een recent onder zoek door diezelfde bond jaagt de Spanjaarden de stuipen op het lijf. 'Patat volgens geheim Advertentie Dierenvrienden ZWOLLE Nederland Onbekenden hebben in Zwolle een negen maanden oude kat zwaar mishandeld. Het beestje raakte zwaargewond, nadat het achter een brommer of auto was aangesleept. De kater mist ondermeer nagels en de meeste van zijn snorharen en een stuk van zijn staart. De len van zijn voetzolen en vacht waren na de sleeppartij volledig weggesleten. De kater kwam in shocktoestand bij de dierenarts, die ook het resterende stukje staart moest amputeren. Van d,e daders ontbreekt ieder spoor. Kastenstrijd SHANKARBIGHA India Negentien dorpelingen uit de laagste kaste zijn in het noorden van India vermoord door leden van de militie Ranvir Sena, die in dienst is van een hoge kaste. Elf inwoners van Shankarbigha raakten gewond. De massamoord had plaats in de deelstaat Bihar, waar de afgelo pen jaren meer dodelijke bot singen plaats hadden tussen huurlingen die door landeige naren worden betaald en maoïs tische strijdtroepen van boeren zonder land. Volgens de televisie wilde een strijdgroep van de hoge kaste wraak nemen op de moord in november 1998 op zeven van haar aanhangers. Tijgermijnen VIRAKCHEY Cambodja Cambodjaanse stropers blijken tegenwoordig naar mijnen te grijpen bij hun jacht op tijgers. De mannen, waarschijnlijk sol daten die een centje bij willen verdienen, verkopen beenderen van katachtigen aan fabrikan ten van traditionele Aziatische geneesmiddelen. Ook de huid van de tijger brengt veel geld op in de illegale handel. De Cambodjaanse minister van Milieu Mok Mareth wees erop dat zijn ministerie niet genoeg geld heeft om nationale parken te beveiligen. Hij hoopt dat bui tenlandse geldschieters te hulp zullen komen voordat het laat ste uur voor de vijfduizend laat ste tijgers heeft geslagen. De krant staat vol met copconferentles en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld.Je zou bijna denken dat daarbuiten geen actualiteiten bestaan. Een misvatting Wat In Huambo. Camaguey.Vishak- hapatnam, Hoog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. HONGKONG China Er doen zich steeds meer kapingen van schepen voor in de Aziati sche wateren. Scheepvaart functionarissen slaan alarm,omdat de piraten volledige bemanningen om het leven brengen Recente kapingen wekken grote zorg. De Japanse in Panama ge registreerde Tenyu raakte in september vermist in de Straat van Malakka. Het schip dook later op in een haven in Oost-China met een ande re naam en bemanning. De oorspronkelijke bemanning - twee Zuid-Koreanen en dertien Chinezen - zijn vermoedelijk dood. Gelijmd toupet NEWARK Verenigde Staten 'Het geheim van iedereen die rijk en beroemd is', luidde de advertentie van United Micro Systems (UMS) uit New Jersey. Met een haarvervangings- methode kon elke kale klant nieuw haar krijgen. Bij 98,1 procent van de eerdere klanten succes vol. Kosten: twee- tot achtduizend dollar. De methode bleek er op neer te komen dat UMS de klant een toupet op de schedel lijmde. New Jer sey heeft het bedrijf voor de rechter gedaagd nadat tientallen klachten waren bmnengekomen. Het re sultaat oogde onnatuur lijk, en de lijm bleek van slechte kwaliteit. Na en kele weken of maanden vielen de toupetten van de hoofden af. BOMBAY India Leden van de verkeerspolitie in de Indiase stad Bombay presenteren hun nieuwe masker, dat hen moet beschermen tegen luchtvervuiling. De agenten zijn blij met hun uitrusting, maar minister Ma- neka Gandhi plaatste kanttekeningen bij de maskers. Ze werden namelijk ter beschikking gesteld door de plaatselijke Lions Club. Gandhi, die schoorvoetend akkoord ging met de verspreiding van het materiaal onder de agenten, zei dat de kwaliteit van de maskers te wensen overlaat en dat ze on voldoende bescherming bieden. Kortgeleden waren er in India nog omvangrijke demonstraties van toezichthouders in het verkeer, die klagen over de luchtvervuiling die hun longen aantast. foto Sherwin Crasto/AP recept', zoals de slogan luidt, blijkt te zijn gebakken in dier lijke vetten. Gevaarlijk voor hart en bloedvaten, luidt het commentaar. Alsof dat nog niet genoeg is worden er ergens ook nog rijkelijk veel bacteriën aan getroffen in broodjes met kip en mayonaise. Over dat laatste doet de bond overigens niet zo moeilijk, want dat probleem heeft ze ook wel eens bij de kop gehad in Spaanse restaurants. Toch is de toon van de huidige consumentenbond gematigder dan die van toen. „Je gaat er niet dood aan", luidt het milde oor deel van de woordvoerder. „Als je het maar met mate eet." Verloren Duidt dit er niet op dat ook Spanje de strijd om de echte maaltijd als verloren be schouwt? Toen ik het een goeie vriend vroeg werd hij bijna wit heet. „Hoe kom je daar nou bij?. Zie je me met mijn gezin (drie opgroeiende meiden) al eten bij McDonald's?" Kort voor kerst kwam ik hem met zijn vrouw te gen in een tapabar in een zij straat van de Ramblas waar je echte Spaanse hapjes kunt krij gen. We roemden de kwaliteit van de producten en kwamen tot de conclusie dat hier nog een echte kok achter de pot stond. Ik sprak er vervolgens mijn ver bazing over uit dat ze de kinde ren niet bij zich hadden. Zij zei niets. Hij mompelde na een kor te aarzeling en rood aanlopend. „Die zitten hiernaast." Ik wist waar dat was, want even eerder had ik staan aarzelen of ik hier naar binnen zou gaan, of 'hier naast', in de gelegenheid met het geheime recept. GPD Heer Bommel was na het dichten van de grot op een steen neergeze gen. Daar zat hij nu tevreden zijn voorhoofd af te vegen en naar het dansen van de trotten te kijken. „Het is mooi om goed te doen", sprak hij tot professor Prlwytzkofski, die hem naderde met zijn blocnootje in de hand. „Nu heb ik weer wat geluk in het leven van deze opgejaagde wezentjes kunnen brengen." „Praw!" zei de ge leerde gemelijk. „U hebt hunne zwarigheden achter gesteente ver stoken, dat is alles. Men moet ener monster in der openheid brengen om hem ontbinden te kunnen!" Heer Ollie keek ontstemd op. „Mooi is dat!" riep hij bitter uit. „Met mijn eigen handen heb ik... ik bedoel, hebben deze trotten voorgoed een einde aan het woeden van Trot- Cryptogram Hans Belterman Horizontaal: 1. Besteller die na een besteller komt (8); 5. Vliegen ze door de lucht voor de ontvangst? (8); 6. Dit college komt mettertijd (4); 8. Niet zo goed als het zo eentonig klinkt (4); 10. Afgaan in Drente (5); 12. Onderzoek om in te drukken (5). Verticaal: 1 .Tekening van een ouderpaar (6); 2. Hierin worden vissen opge leid (6); 3. Contant bij de vis (5); 4. Griekse letter volgens plan (5); 7. Met deze aansporing is men weg (5); 9. Traditie waarin men een krant consumeerde (4); 11. Een boom op Ameland <3). Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde verticale ko lom zijn:POLSSTOK en NAGENOEG. Het sleutelwoord luidt: ACHTVORMIG. Grote garnalen in rode pepersaus Layon dasia: het is de naam van het uit Szetsjwan afkomstige ge recht met grote garnalen. Vroeger was deze Chinese provincie nauwe lijks bekend bij de overige Chine zen. Szetsjwan was destijds dun be volkt. Daarin kwam verandering toen Tsjang Kai Tsjek in de jaren dertig, onder druk van de Japan ners, min of meer gedwongen werd om met het gehele regeringsappa raat naar Tsoengking in Szetsjwan te verhuizen. Met hem kwamen honderdduizenden soldaten en vele tienduizenden ambtenaren naar de destijds ver van de (beschaafde Chi nese) wereld afgelegen provincie. Veel soldaten en ambtenaren heb ben zich er destijd voorgoed geves tigd. Tegenwoordig is het de dichtst bevolkte provincie van China. Een van de reden dat zoveel mensen er zijn gebleven heeft te maken met de vruchtbaarheid van het gebied. In Szetsjwan worden, al van oudsher, de beste groenten en vruchten van vrijwel geheel China gekweekt. Ook de landbouw en de veeteelt is er hoog ontwikkeld. Er zijn uitgestrekte vijvers waarin vissen en schaaldie ren worden gekweekt. Met al die na tuurlijke rijkdommen levert dat een keuken op die niet alleen heel rijk maar ook bijzonder gevarieerd is. In Hong Kong is het gerecht vereen voudigd en die versie treft u hierbij aan. Voor 4 hoofdgerechten: 12 a 20 grote garnalen, eventueel diepgevroren, samen ca. 1 kg; 1 ei wit, stijf geslagen; 2 theel. maïzena; zout; ca. 1.5 dl (arachide- of zonne- bloemlolie; 4 a 5 knoflookteentjes, gepeld in plakjes gesneden.. Zeeland: Kouder Door: Coen VerrijnStuan Of er een vorstperiode in het verschiet ligt valt nog te bezien maar het lijkt erop dat de zachte lucht in het weekeinde uit ons land wordt verdreven. Zover is het echter nog niet want vandaag schommelt het kwik rond een graad of 7. Daarbij doet de zon een duit in het zakje maar er kan ook een enkele bui vallen, mogelijk met hagel. De wind draait naar het noordwesten en is matig tot vrij krachtig, aan de kust krachtig. In de loop van de avond neemt de bewolking toe en vanuit het westen doet een regengebied onze regio aan. De temperatuur zakt tot 4 a 5 graden en de wind neemt geleidelijk iets in kracht toe, aan de kust tot hard uit westelijke richting. Morgenochtend kan er nog wat regen vallen maar gelei delijk klaart het op en kan de zon zich af en toe laten zien. Een bui behoort ook dan nog tot de mogelijkheden en bij een in de loop van de middag afnemende westelijke wind wordt het ongeveer 6 graden. Vrijdag draait de wind naar het noorden en doet het kwik al een stapje terug. De be wolking overheerst dan en er kan opnieuw wat regen val len. Vanaf zaterdag wordt het droger en dalen de tempera turen verder. De zon zal meer van zich doen spreken maar in de kustprovincies kan wel een enkele sneeuwbui vallen. Zeker als de wind later in het weekeinde naar het noord oosten draait kan behoorlijk koude lucht over ons land uitstromen. De modellen die worden gebruikt bij het ma ken van de weersverwachtin gen zijn het er niet helemaal over eens of dat gebeurt maarzo zacht als de afgelo pen dagen zal het zeker niet meer worden. Een enkele bui y NW 5 NW 4 j i^NWW HacnwmwmjitfaUiuf voor vanflaag Minimumtemperatuur voor de komende nacht VEBKACHIINGVOOB, NW4 Vooruitzichten donderdag vrijdag zaterdag zondag weer 4ÉL max. 7 6 4° 0° min. 5 2° 0° -2° wind W 5 N 3 N 3 NO 4 Zon O Maan woensdag onder 17.24 donderdag op 8.29 woensdag onder4.10 donderdag op 14.15 5 Toonder Studio's Hoog water Laag water Nautisch bericht Kans op onweer/mist De wind is morgen vrij krachtig tot krachtig en noordwestelijk. Er kan een enkele bui vallen maar het zicht is goed. De temperatuur van het kustwater is 7 graden. Waterstanden WOENSDAG 27 JANUARI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West DONDERDAG 28 JANUARI uur cm 09.50 175 10.12 197 11.06 233 09.55 132 11.00 133 10.12 123 11.15 152 11.10 146 uur cm 22.32 175 22.56 197 23.46 235 22.35 133 23.50 134 22.48 128 23.55 153 23.50 148 135 teldrom gemaakt! Verslagen ligt hij in zijn spelonk en u durft..." „Praw!" riep de professor geprikkeld uit. „Eindig dezer grootge- praat! Der monster is niet verslaagd. In der spelonk ligt ja gans niets!" Op dat moment begonnen de stenen die voor de ingang wa ren opgestapeld, te bewegen en enige grote kiezels kwamen romme lend naar beneden. Heer Ollie stiet een hoge kreet uit en sprong overeind. „Help!" jammerde hij. „Der m-monster is niet v-ver- slaagd! Hij wil uit de gr-grot! Help!" „Het monster komt!" schreeuwden de trotten. Ze stoven naar alle richtingen uit elkander en al spoedig bood het daarnet nog zo vrolijke toneeltje een ontred derde aanblik. Vlissingen 10.59 183 23.42 187 Terneuzen 11.21 207 Bath 12.18 245 --. Roompot Buiten 11.00 139 23.40 140 Z'zee/Colijnsplaat 12.15 137 --. Stellendam Buiten 11.18 132 23.53 135 Wemeldinge 12.30 158 Krammersl. West 12.20 152 -- uur cm uur 03.25 142 16.16 03.55 151 16.34 04.56 176 17.35 203 03.35 111 16.20 04.35 116 17.20 03.45 061 16.09 04.45 129 17.25 155. 04.35 124 17.15 Laag water 04.56 147 17.36 172 05.21 156 18.01 06.16 181 18.55 208 04.55 114 17.35 133 05.55 120 18.40 141 04.45 063 17.19 06.05 133 18.45 153 05.55 127 18.35 147 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O A lichle sneeuw mallge sneeuw zware sneeuw lichle regen matige regen zware regen Europa: Sneeuw en kou Laat diepgevroren garnalen groten deels ontdooien. Verwijder even tueel de koppen (in China doet men dat nooit). Snijd de staarten in de lengte doormidden en neem (met een pincet) de zwarte darmkanalen uit het garnalenvlees weg. Spoel de garnalen hierna onder stromend koud water. Maak ze droog met keu kenpapier. Maak de maïzena aan met 2 eetlepels water en voeg er een vingergreep zout aan toe. Spa tel het mengsel door het stijfgesla- gen eiwit. Schep daarna de garnalen door het eiwit en laat alles 15 minuten staan. Verhit een wok en laat de olie er door walsen. Laat knoflookplakjes er goudbruin in fruiten. Neem ze daarna uit de pan en gooi ze weg. Laat vervolgens de garnalen niet veel langer dan 1 minuut in de knof- lookolie bakken. Maak de rode pepersaus door eerst 1 dl gezeefde tomaten en 1 dl water, vis- of kippenbouillon aan de kook te brengen. Voeg er 1 eetl. ragfijn geraspte verse gemberwortel, 2 eetl. gembersiroop en 2 eetl. donke re sojasaus aan toe. Maak 1 theel. maïzena aan met 1 eetl. water. Roer het mengsel door de saus en voeg daarna 1 eetl. rode peperolie, 2 theel. sesamolie en 1 ragfijn gesne den (draadjes) verse rode Spaanse peper toe. Laat de saus hierna niet meer koken. Proef de saus en doe er eventueel nog wat zout bij. Leg de garnalen op voorverwarmde borden. Schep de saus erover en bestrooi alles met fijngehakte verse korianderblaadjes. Tip: droog gekookte rijst behóórt erbij. O 17 18 VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 27 JANUAR11935 Onder een hogedrukgebied is het bitter koud in een groot deel van Scandinavië. De temperaturen liggen beneden -30 graden over- j dag in Lapland, rond -15 graden in het midden van Zweden en zui den van Finland en iets boven'nul in het zuidwesten van Noorwe gen en zuiden van Zweden. Erzijn flinke opklaringen maar her en der vallen ook sneeuwbuien. Een depressie trekt Midden-Europa in met veel bewolking en regen of buien. Soms zit er ook wat natte sneeuw of korrelhagel bij. De temperatuur ligt tussen 2 en 8 gra den van Polen tot Frankrijk en van Denemarken tot Noord-ltalië. In de middelgebergten en Alpen valt boven pakweg 800 meter al sneeuw. In Engeland is het eerst nog mooi weer maar later komt daar ook regen. In Schotland vallen een paar buien. De tempera- tuur ligt er tussen 5 graden in het oosten en 10 in het westen van Ierland. Voor echt mooi weer met veel zon en temperaturen tot 20 graden moet met naar het zuiden van het Iberisch schiereiland en de Canarische eilanden want dat hele gebied ligt onder de vleu gel van het Azoren hogedrukgebied. Ook in Griekenland is het zonnig maar met 15 graden aan de frisse kant. In Italië en aan de AdriatischeZee vallen een paar buien bij 10 tot 15 graden. In Zuid-Frankrijk gaat het aan de Middellandse Zee flink waaien. I Regel nü de Vervang-Auto® Buitenland bij uw Reis- en Kredietbrief. Dan zorgen wij ervoor dat u mobiel blijft over de grens. ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4