Ter Schorre naar Alvarezlaan Niet de dictator uithangen, want dat werkt averechts PZC Golfclub breidt uit naar 18 holes PZC Bedrijf mag taxi voor bootlieden blijven inzetten Burgemeester vraagt raad Oostburg naar mening gedoogbeleid Aanzet privatisering vismijn in Breskens zeeland Gemeente Terneuzen en verpleegtehuis wachten op fiat provincie en Rijk Snackkraampje in bad Koewacht De Kok bestrijdt korting zorg Gedoogvergunning Elf Atochem Drankrijdster ramt gevel huis Doorrijden na ongeval bestraft Werkstraf voor handel peppillen Vogelkweker in de prijzen woensdag 27 januari 1999 z11 door Joost Bosman TERNEUZEN - De directie van verpleegtehuis Ter Schorre in Terneuzen zal half maart een stedenbouwkundige verken ning naar buiten brengen voor de plannen van de nieuwbouw aan de Alvarezlaan. Burge meester R. C. E. Barbé ver wacht dat het nieuwe Ter Schorre inderdaad op die plaats zal worden gebouwd. „De ge meente wacht op de provinciale en landelijke toestemming voor Ter Schorre. Dat zal snel gebeu ren en dan zal de gemeente alle medewerking verlenen aan een planwijziging voor de Alvarez- aan." Begin dit jaar is aan het perso neel een oproep gedaan om na te denken en mee te praten over de herinrichting van het ouderen- huis. Inmiddels zijn er twee per soneelsbijeenkomsten geweest, half februari zal de derde plaatsvinden. Centraal in de olannen staan gezelligheid en deinschaligheid. „We willen een nieuwe soort van zorg, waarbij de zelfstandigheid van AXEL - Zwemlustigen hoeven komend seizoen in het zwembad van Koewacht niet verstoken te blijven van een natje en een droogje. Burgemeester en wet houders van Axel hebben beslo- len om mevrouw L. Buys ver gunning te verlenen om in het bad een snackkraampje uit te baten. Daarvoor zal zij een huursom moeten neertellen van 5125 gulden. De Axelse raad buigt zich don derdag 28 januari over het voor stel. Tijdens de maandelijkse aadsvergadering wordt ook 'esproken over het subsidiever- ïoek van de EHBO-verenigin- ;en in de gemeente. De vereni- jingen hebben bij de gemeente langeklopt om geld te kunnen irijgen voor de aanschaf van esmateriaal. 5 en W stellen de raad voor om 'oor dit doel 5800 gulden be- chikbaar te stellen. De raads- ergadering wordt gehouden in iet Axelse stadhuis en begint im 19.30 uur. J de leefgemeenschap zolang mo gelijk gewaarborgd blijft", zegt directeur T. van Bakel. „En bij wie kun je voor zulke wagen be ter terecht dan bij je eigen per soneel en bewoners?" Volgens Van Bakel is er veel goeds uit de oproep naar voren gekomen. „De ongeveer 75 aan wezigen brachten al tijdens de eerste bijeenkomst een goede discussie op gang. Het gaat dan vooral om een warme sfeer en gezelligheid in het nieuwe pand. Maar ook over de privacy en de bezigheden voor de bewoners." Als de nieuwbouw aan de Alva rezlaan doorgaat, zal Ter Schor re bestaan uit een tehuis voor 120 verpleegplaatsen en 30 plaatsen voor begeleid wonen. Bestemmingsplan Dat de bouw voor het nieuwe te huis zo lang op zich laat wach ten, heeft volgens Van Bakel niets te maken met een verschil van mening tussen de gemeente en de directie van Ter Schorre over de locatie aan de Alvarez laan. Om nieuwbouw te kunnen plegen op de oude plaats vap het verpleegtehuis aan de Chur- chilllaan. moet het bestem mingsplan worden veranderd. Dat kan problemen geven om dat Terneuzen door de provincie voor de komende jaren slechts een beperkte bouwcapaciteit heeft gekregen. Van Bakel verklaart echter dat de neuzen dezelfde richting uit staan: „De gemeente en de di rectie van Ter Schorre zijn het roerend eens over de te volgen richting. Bouwen in de bejaar denzorg duurt nu eenmaal ge middeld vier jaar, vanwege de vele procedures die je met name van het College van Ziekenhuis voorzieningen moet volgen. Na dat we hebben bekeken of ons plan haalbaar is, hebben we van het ministerie nog toestemming nodig om te bouwen." Voortgang Barbé bevestigt de goede voort gang van de nieuwbouwplan- nen aan de Alvarezlaan. Ook over de huidige plaats van Ter Schorre maakt hij zich weinig zorgen. „Volgens het bestem mingsplan kunnen we daar nieuwe flats bouwen. En omdat dat pas op de langere termijn zal zijn, komen we daar met de pro vincie ook wel uit." Golfclub De Woeste Kop in Axel telt momenteel 417 spelende leden. foto Charles Strijd door Catlijne Akkermans AXEL - Golfclub De Woeste Kop in Axel gaat zich aanpas sen aan de wereldwijde norm van achttien holes. Inmiddels zijn de uitbreidingen in volle gang en is het gebied ontbost. De grond is losgewoeld en de greens (het gras rond de putjes met de vlaggetjes) worden aangelegd. „We willen het echt helemaal perfect doen en we liggen goed op schema", ver telt baancommissaris H. van Hoeve. Momenteel heeft de vereni ging negen holes. Omdat het aantal leden aanzienlijk is ge stegen, moet het terrein groter worden. Hiervoor had de club een extra perceel bos nodig op de Smitsschorre, dat ze kon den krijgen door twintig hec tare grond tussen de houtzage rij en de Eerste Verkorting aan de rand van Axel te kopen. Dit gebied zal door Staatsbosbe heer worden ingericht als pro- ductiebos. Eerste fase Voorzitter van De Woeste Kop M. Feyen verwacht dat rond begin september dit jaar de laatste hand kan worden ge legd aan de werkzaamheden van de eerste fase. „Dat zijn vier holes. Daarna kijken we wanneer we verder gaan met de tweede en de derde fase. Dit is afhankelijk van de leden groei, want het betekent wel dat de contributie steeds ver hoogd moet worden", vertelt Feyen. De golfclub heeft op het mo ment 417 spelende leden. Voor een baan met achttien holes zijn er zeker 550 nodig. Feyen: „Maar die holes komen er alle maal, in ieder geval voor 2003 Misschien kunnen we eind dit jaar al met de volgende fase starten." Het gedeelte waar nu aan ge werkt wordt, is een bosbaan. „Dit is een moeilijk gebied, omdat je tussen de bomen door moet spelen", vertelt Van Hoe ve. Fase twee wordt een zoge naamde polderbaan met wa terpartij. Hier worden bij de al bestaande vier 'vijvers' nog twee extra kuilen gegraven. VanHoeve: „We willen dit heel natuurlijk doen, zodat er ook dieren op af komen als kikkers en eenden." Het laatste ge deelte van het terrein moet een heidebaan worden, waar het gras iets hoger dan normaal komt te staan. Van Hoeve voorspelt dat de waterpartij het populairst wordt. „Het is een uitdaging, want je moet op sommige plaatsen over het water slaan." De combinatie van de drie soorten banen noemt Feyen zeer uniek omdat er volgens hem over de hele wereld geen golfbaan bestaat die alle drie in één heeft. Fey en: „Ook wordt een van de ho les op de bosbaan de langste van Nederland. Volgende week kan de vereni ging beginnen met het berege nen van de grond. Daarna wordt deze met laserstralen helemaal vlak gemaakt en kan het gras worden gezaaid. MIDDELBURG - Gedeputeerde G. de Kok (ouderenbeleid, PvdA) is het oneens met de berekeningen van Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg Het COTG herverdeelt in het kader van de AWBZ de budgetten voor de verzorgings huiszorg. De Zeeuwse zorg zou te duur zijn. „Het is absurd dat wij worden gekort", aldus de gedeputeerde. „Ik wil het beeld bestrijden dat de sluiting van zes huizen daar iets mee te ma ken heeft." Zeeland heeft doorzijn eilandenstructuur volgens de gedeputeerde sowieso behoefte aan kleinere huizen. „Meer handen aan één bed is dan onvermijdelijk. Daar kan het COTG niet omheen." Binnen het Interprovinciaal Overleg (IPO) hoopt De Kok met de provincies die juist profijt hebben van de overhevelingsregeling tot een oplossing te komen. VLISSINGEN-OOST- Elf Atochem in Vlissingen-Oost heeft een gedoogbeschikking gekregen voor de verbrandingsin stallatie. Die stoot meer stikstofoxide uit dan de milieuver gunning van het bedrijf toestaat. Gedeputeerde Staten vinden echter dat de investeringen die nodig zijn om de instal latie aan te passen, niet opwegen tegen de milieuwinst. De uitstoot van stikstofoxide blijft nu namelijk al ruimschoots binnen de nonnen van de Nederlandse Emissie Richtlijn. „Onze milieuvergunning is van heel lang geleden, waar schijnlijk heeft men toen een verkeerde inschatting ge maakt", stelt directeur C. F. Braakman van Elf Atochem. „De overschrijding van de normen is bot gezegd drie keer hele maal niks." OOSTBURG - Een 45-jarige automobiliste uit Oostburg ram de in de maandag op dinsdag de gevel van een woning aan de Kaas enBroodsedijk in Oostburg. De vrouw, zo bleek later uit de ademanalyse, te veel gedronken te hebben. De blaastest gaf een overschrijding van tweeënhalf keer de toegestane hoeveelheid aan. De bestuurster raakte rond vier uur om on bekende redenen de macht over het stuur kwijt. Zij botste te gen de gevel. De vrouw kwam met de schrik vrij, maar haar auto werd compleet vernield. Deze moest worden weggeta- keld. Ook de gevel raakte beschadigd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 67-jarige man uit Goes veroordeeld tot zes maanden rijontzegging, zestig uur onbetaalde arbeid en een maand voorwaardelijk. De Goesenaar was op 15 oktober 1997 in zijn woonplaats na een aanrijding met een voetganger doorgere den. Getuigen hadden het ongeval gezien. Gisteren verklaar de de verdachte doodsbang te zijn geweest. „Ik wil mijn excu ses aan de man aanbieden De politierechter concludeerde dat de verdachte dat veel eerder had moeten doen. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner uit Goes is dinsdag in Middelburg conform de eis veroordeeld tot 210 uur werk straf en een maand voorwaardelijk. Officier van justitie R. Jeuken tilde zwaar aan de handel in peppillen. „Het kwalijke is dat u ook nog aan kinderen verkoopt." Politierechter J. Hopmans bestempelde de verkoop van harddrugs aan jonge kinderen als onverantwoord dealen. De Goesenaar haalde de peppillen sinds 1 augustus 1997 op in Bergen op Zoom en ver kocht ze in Goes. Op 28 februari vorig jaar werd hij betrapt met 1,29 gram amfetamine. „Het was voor eigen gebruik", vertelde hij op de zitting. „U bagatelliseert uw rol", reageerde de politierechter. Op de Grote Markt en nabij De Veste in Goes hadden getuigen gezien dat de verdachte de peppillen aan doorgaans jonge klanten verkocht. loor Coriny van Gremberghe OOSTBURG - Burgemeester G. s" Noordewier van Oostburg wil e dat de raad van zijn gemeente óch uitspreekt over het al dan iet gedogen van koffieshops in <e![)ostburg. Die uitspraak, hoe ?eijlie ook mag uitvallen, kan dan erwerkt voor in de algemene "'ilaatselijke verordening van vu lostburg, die momenteel wordt lerzien. *7 >e raden van de meeste eeuws-Vlaamse gemeenten ^"lepaalden in 1996, naar aanlei- 'ieling van een notitie van de lerkgroep Van der Doefdat zij [een koffieshop binnen hun ge- m leentegrenzen wilden hebben. lel Heen Terneuzen, waar de nigsoverlast het bestuur kvong tot het nemen verstrek- ende maatregelen, besloot in uw at jaar om hooguit twee koffie- de hops te gedogen. De te gedogen hops werden aan strenge regel- 5ving gebonden. 3e" loor deze maatregel kon de ge- \li REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl meente Terneuzen samen met justitie en politie in het kader van het project Houdgreep an dere verkooppunten van drugs hard aanpakken. Binnen drie jaar tijd wist de gemeente Ter neuzen dankzij het Houdgreep project het aantal drugspanden in de binnenstad terug te bren gen van zeventig tot amper tien nu. Megavarkensstallen De Oostburgse raad onthield zich in 1996 en in later jaren van een standpuntbepaling. Vol gens Noordewier kan dit echt niet langer zo. „Het is met kof fieshops net als met megavar kensstallen. Eerst heb je er geen, danzijnzeer wel en kun j e er als gemeente weinig meer tegen doen. Dat wil ik ook voorko men. Ik vind dan ook dat de po litieke partijen eerst in eigen kring eens moeten beraden over hun stellingname in deze. Ver volgens doen we dat in de raad en kunnen we de standpuntbe paling van de raad verwerken in de herziene APV. Niet meer en niet minder", benadrukt Noor dewier. De Oostburgse burgemeester vindt het niet nodig om in de nieuwe APV ook regels op te ne men voor het gebruik van obser vatiecamera's. „Landelijk is daarover een behoorlijke dis cussie gaande, dat mag, maar ik vind dat die discussie aan Oost burg voorbij mag gaan. Ik voel er niets voor om overal camera's neer te zetten. Lijkt mij ook niet nodig. In Cadzand werd het voorbije jaar voor achtduizend gulden schade aangericht door vandalen. Dat is een gering be drag, maar met een camera voorkom je ook dat niet." HENGSTDIJK - Vogelkweker J. Dobbelaar uit Hengstdijk heeft bij de bondskampioen- schappen in Apeldoorn een zil veren en een bronzen medaille behaald. Dobbelaar, lid van de vereni ging Zang en Kleur in Klooster- zande, scoorde deze tweede en derde prijs in de categorie bor derkanaries. De jury beoordeel de beide vogels van Dobbelaar met respectievelijk 92 en 91 punten. In de Americahal moest de juiy zich over zo'n 9000 vo gels uitspreken. Directeur Van Acker verlaat asielzoekerscentrum Zuiddorpe door René Hoonhorst ZUIDDORPE - Het eerste jaartje kwam asielzoekerscen trum Lindenhof in Zuiddorpe nog twee keer in het nieuws, door wat kleine mis(v er)standen. Zo zag directeur Walter van Acker niet direct het nut van strengere brand- voorschriften bij de transfor matie van het voormalige bejaardenhuis van hotel-con ferentieoord tot asielzoekers centrum. En was er begin '94 wat gedoe over de kwaliteit van het eten. De ophef over het eten, dat af komstig was van ziekenhuis De Honte, werd snel gesust. Door organisatiefoutjes wa ren enkele maaltijden mis schien eens wat minder ge weest, maar voor de rest lagen eventuele klachten vooral aan andere eetgewoonten en per soonlijke smaak. Ziekenhuis patiënten, die hetzelfde eten voorgeschoteld kregen als de asielzoekers, riepen om het hardst dat de maaltijden uit stekend waren. Die problemen spelen tegenwoordig niet meer. De asielzoekers koken hun eigen potje. Van Acker: „De keuken is er tegenwoordig op berekend dat dertig mensen tegelijk hun maaltijd kunnen maken." Rookmelder Dat de voorschriften voor het brandveilig maken van hel centrum destijds flink werden aangescherpt, heeft Van Acker achteraf nooit betreurd. Die ene keer dat er brand op een kamer uitbrak, deden de rook melders hun werk uitstekend. „Het is één keer gebeurd dat een vrouw in slaap viel, terwijl een kaarsje opbrandde en het kerststukje waar het in stond begon te smeulen. De rook melder in haar kamer was af geplakt - destijds wilden men sen nog wel eens wat in hun kamer koken en dan werden de melders met plakband on klaar gemaakt - maar de mel der op de gang ging gelukkig wel af. De vrouw en haar kin deren waren zonder dat alarm bijna zeker kassie zes geweest. Nee, die strenge brandpreven tievoorschriften bleken toch ergens goed voor." Walter van Acker: „Iemand die iets heeft misdaan, moet weg. Anders is de orde in een leefgemeen schap met zoveel nationaliteiten niet te handhaven." foto Charles Strijd Na het oplossen van de eerste aanloopmoeilijkheden ont wikkelde Lindenhof zich de afgelopen vijf jaar tot een mo del-asielzoekerscentrum. De hoeveelheid ondex-gebrachte vluchtelingen groeide van 68 naar de huidige 106 bewoners, zonder noemenswaardige klachten van Zuiddorpena- ren. Het contract met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers werd dan ook telkens stilzwij gend - met instemming van de Axelse politici - met een jaar verlengd. Lindenhof is voor een asielzoekerscentrum ide aal gelegen, vindt Van Acker. Het voormalige bejaardente huis staat middenin Zuiddor pe. maar de woonkamers liggen allemaal aan de achter kant van het gebouw, waar al leen een doodlopend straatje naartoe leidt. Afval Ook als er eens wat mis ging, viel dat daarom niet direct op. „Zo waren veel asielzoekers gewend om hun afval gewoon uit het raam of over het balkon te gooien. We ruimden het wel direct op, maar het duurde een tijdje voor die gewoontes er uit waren. Klachten van de Zuid- dorpenaren leverde het dan ook niet op. omdat niemand er last van had. Midden in de wijk was dat niet gelukt." Van Acker heeft een hoop mensenkennis opgedaan de afgelopen 5,5 jaar. Zo moet je met dertien verschillende na tionaliteiten onder één dak natuurlijk voor discipline zor gen, voor regels waar iedereen zich aan moet houden. Aan de andere kant moet je ook niet de dictator uithangen, want dat werkt averechts. „Als je iemand de les moet le zen. moet je dat even onder vier ogen in het kantoortje doen. Op die manier lijdt de te- rechtgewezene geen gezichts verlies en kun je gewoon rustig dingen uitleggen. De politie is in 5,5 jaar mis schien tien keer langs geweest, meestal om twee groepen vechtersbazen uit elkaar te halen. De aanstichters van de vechtpartijen werden altijd zonder pardon zo snel moge lijk naar een ander centrum ovex-geplaatst. „Iemand die iets had misdaan, moet weg. Andei'S is de orde in een leefge meenschap met zoveel natio naliteiten niet te handhaven." Hoewel hij de laatste j aren zij n draai had gevonden als asiel- zoekersmanager besliste Van Acker vorig jaar dat het ge noeg was geweest. Het asiel zoekerscentrum heeft hij sinds 1 januari overgedragen T. Lo- mans, die al enkele andere centra waaronder dat in Schoondijke, exploiteert. Lo- mans humt Lindenhof vooxto- pig. Het is de bedoelxng dat hij het hof in oktober definitief koopt. Van Acker wordt dit jaar zestig en dat leek hem een mooie leeftijd om het wat rus tiger aan te gaan doen. Hij heeft wat meer tijd om een kaartje te leggen en is weer voorzitter geworden van de Wieier- en Supportersclub Koewacht. Maar toch verveelt hij zich een beetje en dus denkt hij er over om met zijn compagnon Elly, ook al in Lindenhof zijn steun en toeverlaat als financieel deskundige en degene die de contacten met COA onder hield, toch weer 'een zaakje' te beginnen. Een restaurantje of een parxnenkoekenhuisje bij voorbeeld... door Conny van Gremberghe OOSTBURG - De politieke par tijen in Oostburg, de vissers en de handelaren in Breskens zul len volgende maand hun zegje kunnen doen over de wijze waarop de vismijn van Breskens het beste kan worden geprivati seerd. Het door de gemeente Oostburg ingehuurde adviesbureau KP- MG xxit Amstelveen heeft ondex- zocht welke privatiseringsmo gelijkheden kunnen worden uitgevoerd. Betrokkenen zullen volgens burgemeester G. Noor dewier op basis van de rappor tage van KPMG hun voorkeur voor een te volgen weg kunnen uitspreken- De adviseur zal dan vervolgens de aangegeven voor keur verder uitwerken. Over een half jaar zal dan uiteindelijk duidelijk zijn hoe de privatise- ring zijn beslag krijgt. De ge meente kiest voor een privatise- ring van de gemeentelijke mijn, maar voelt er weinig voor om de mijn, die op zich goed draait, volledig in particuliere handen te geven. Burgemeester Noorde wier: „We willen op termijn bij de mxjn betrokken blijven. Dat betekent dat er voor de privati sering gekozen zal worden voor een groeimodel, waarbinnen de gemeentelijke invloed lang zaamaan minder kan worden. Er zullen ons door het adviesbu reau diverse mogelijkheden worden voorgelegd waaruit een keuze gemaakt moet worden. Los van die keuze zullen wij on ze verantwoordelijkheid voor het personeel blijven dragen. Wat voor pad wij ook zullen in slaan de ondernemingsraad zal voortdurend bij de uitwerking van de plannen betrokken wor- den." door Joost Bosman TERNEUZEN - Vebocab, het taxibedrijf van de Verenigde Bootliedeix, mag doorgaan met zijn activiteiten. Dat heeft het College van Beroep voor het be drijfsleven bepaald, nadat de Taxicentrale Terneuzen be zwaar had aangetekend tegen het provinciebesluit om Vebo cab een vergunning te verlenen. De Taxicentrale ziet de taxi dienst van de Verenigde Boot lieden als oneerlijke concurren tie, en beschuldigt Vebocab ervan naast bootlieden die met schepen meevaren om ze af te meren ook loodsen en zogeheten wheelmen te vervoeren. Tevens wijst de centi'ale op de aanwezigheid van taxi's van Ve bocab xn de omgeving van de Terneuzense uitgaansgelegen heden. De centrale vindt de nieuwe taxi-onderneming daarnaast overbodig, omdat zij zelf ruim een jaar geleden er al les aan heeft moeten doen om de provincie ex-van te overtuigen dat ze extra auto's nodig had. De centx-ale zegt eimstige schade te ondex-vinden van de concurren tie. Bij de .opdrachtgevers voor met name het vervoer vanuit de havens in de omgeving van Tex*- neuzen is het aantal opdrachten gehalveerd. Geen broodroof Vebocab heeft altijd ontkend broodroof te plegen op de taxi centrale. De Vex-enigde Bootlie den beweert de vier taxi's uit sluitend voor eigen personeel te gebruiken. Volgens het College van Beroep voor het bedrijfsle ven heeft Vebocab nooit zijn werkelijke plannen onder stoe len of banken gestoken, en het college ziet geen wettelijke grond voor het bezwaar van de taxicentrale. Daarnaast wijst het op de kabi netsnota Taxi naar de toekomst, waarin gepleit wordt voor libe ralisering en deregulex-ing van het taxibeleid. Een van de aan bevelingen in de nota betrof het toekennen van een tijdelijke vergunning aan nieuwe taxibe drijven. „Met deze aanbeveling hebben wij ingestemd', zo schrijft het college aan de advo caat van de Taxicentx-ale Ter- neuzen, Dinsdagavond was geen van de taxi-ondernemingen voor com mentaar beréikbaai".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45