Kok wacht op IOC-onderzoeken Politie laat lakse bedrijven bij komende jaarwisseling zitten Harley PZC Weigeren Pas 65 aan 60-plusser is onwettig Origineel is kopie, kopie is origineel Parochies Limburg gaan hun doden weer rond kerk begraven Kamervragen over vluchten Transavia Eerste Kamer tegen plan van Peper voor grotere gemeenten binnenland woensdag 27 januari 1999 Nog geen besluit lidmaatschap kroonprins Vijf jaar voor schietpartij in in muziekcafé Sociaal plan Van Melle rond Koraal Specht sluit keuken CDA en VVD verliezen leden Tasjesrover krijgt vier jaar Urker relschoppers opgepakt „Hoge ziektekostenpremie kost kwart procent koopkracht Hennepkwekerij in oude melkfabriek Tweede actie tegen plannen rekeningrijden 1999 75,- MODES door Margit Kranenburg en Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Het kabinet be kijkt nog of het verstandig is dat kroonprins Willem-Alexander lid blijft van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Pre mier Kok wil afwachten wat de lopende onderzoeken van het IOC en de Amerikaanse FBI naar de omkooppraktijken bij de Olympische beweging ople- De premier kon gisteren nog niet zeggen wat hij de prins zal aanraden, maar hij sloot niet uit dat Willem-Alexander zijn bij baan opgeeft. Voor de opposi tiepartijen en D66 is het mo ment nu al aangebroken dat de kroonprins moet breken met het in opspraak geraakte IOC. „De premier moet een eind ma ken aan alles dat de positie van de geliefde en gerespecteerde kroonprins in het geding brengt", betoogde CDA-frac- tieleider De Hoop Scheffer. „Ie dere dag dat deze discussie lan ger voortduurt, is de positie van de kroonprins in het geding. De CDA'er wilde bij het vragen uurtje in de Tweede Kamer we ten hoe lang het nog duurt voor dat het kabinet een beslissing neemt. Kok beloofde 'binnen af zienbare tijd' de knoop door te hakken. Ook hij wil geen onno dig tijdverlies veroorzaken. De kroonprins wordt, als hij lid blijft, in juni beëdigd. D66 vindt als enige coalitiepar tij dat het kabinet nu al moet in grijpen. „Wat mij betreft staan alle signalen op rood of op een kleur daar dicht bi j in de buurt" aldus fractieleider De Gr&af. De PvdA gunt het kabinet voorlo pig de tijd, terwijl de VVD pas een oordeel velt als het kabinet een besluit heeft genomen. SP-voorman Marijnissen noemde de hele discussie gê nant, vooral omdat de kroon prins er zelf niets over mag zeg gen. „Er is toch ook ander werk te vinden, zoals bij de Verenigde Naties. En als het IOC dan toch zo graag iemand van het ko ningshuis wilde hebben, dan was er nog wel iemand met meer ervaring geweest, bijvoorbeeld prins Bernhard." GPD commentaar op pagina 2. door Fred van Essen DEN HAAG - Het weigeren van een Pas 65, een kortingspas voor rijfenzestigplussers aan zestig plussers is tegen de wet. Dat heeft de Utrechtse rechtbank ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 26- jarige Rotterdammer wegens doodslag en meerdere pogingen daartoe veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf jaar. Ook moet hij aan de familie van het slachtoffer zesduizend gulden schadevergoeding betalen. [Volgens de rechtbank loste de [Rotterdammer vorig jaar april in muziekcafé Nikita's in Tiel het schot waarbij de 27-jarige Erik Jan den Haan dodelijk werd getroffen. Tegen de man [was acht jaar gevangenisstraf geëist. De Rotterdammer was gaan [schieten nadat hij was uitge- daagd en geslagen door een groep mannen in Nikita's. Voor de rechtbank was dat ook de re- jjf den om de straf iets te verlagen. De dood van Erik Jan den Haan maakte destijds veel emoties los in Tiel. Enkele dagen na de schietpartij werd een stille tocht ei (ehouden waaraan duizenden nensen deelnamen. Twee mede- li verdachten van cle Rotterdam- )r ner zijn eind vorig jaar veroor- leeld tot een gevangenisstraf 'an achttien maanden. ANP gisteren geoordeeld in een rechtszaak die is aangespannen door een alleenstaande 62-jari- ge Utrechtse vrouw. De vrouw eist, gesteund door de ouderenbond ANBO, dat de ge meente Utrecht met een Pas 65 voor haar over de brug komt. De pas is een gewild kleinood, want hij geeft hoge kortingen op on der meer het stads- en streek vervoer. Veel gemeenten geven in de praktij k zonder problemen ook een Pas 65 aan alleenstaan den van 60 jaar en ouder. Zo niet Utrecht, dat de regels van het ministerie van Sociale Zaken streng hanteert. Het ministerie geeft alleen zestigplussers met een partner van minstens 65 jaar recht op een Pas 65. Die regels zijn niet in de haak, oordeelde de rechter. Als de overheid de pas afgeeft aan partners vanaf 60 jaar, moet dat volgens de Wet gelijke behande ling ook aan alleenstaande zes tigplussers. De rechter vond dat hij niet be voegd was om Utrecht te beve len een Pas 65 af te geven. Maar hij heeft het ministerie tot sep tember de tij d gegeven om ande re regels in te voeren die wel door de beugel kunnen. Zo niet, dan geeft hij alsnog een bevel. Het ziet ernaar uit dat de nieuwe regeling ook slecht uitpakt voor andere betrokkenen. Het minis terie overweegt namelijk de af gifte van de Pas 65 aan alle jon gere partners van een houder af te schaffen. Daarnaast loopt er een onderzoek naar het gebruik van de pas en er wordt bekeken of de regeling wel in overeen stemming is met Europese re gels. GPD De twee werken: links de kopie uit Den Haag, rechts het origineel uit Neurenberg. door Henk van 't Klooster NEURENBERG - Een zelf portret van Rembrandt in het Mauritshuis in Den Haag is een kopie van een portret dat in het Germaans Nationaal Museum in het Duitse Neuren berg hangt. Dat hebben des kundigen met infraroodtech- nologie en andere uiterst moderne hulpmiddelen vast gesteld. Tot dusver werd het schilderij in Neurenberg als een kopie van dat in Den Haag beschouwd. De directeur van het museum in Neurenberg, Ulrich Gross- mann, en Jorgen Wadum, hoofdconservator van het Mauritshuis, maakten de ont dekking gisteren bekend. Het portret dateert uit 1629, toen de schilder 23 jaar oud was. Het toont hem terwijl-hij zijn blik op zijn eigen spiegel beeld gericht houdt. Volgens Wadum ontdekten de deskun digen onder het portret in Den Haag een schets. Omdat Rem brandt nooit schetsen maakte, moet het schilderij in Neder land de kopie zijn. Het zou zijn gemaakt door een leerling van Rembrandt. Het ongeveer dertig bij veertig centimeter grote schilderij is het eei'ste in een reeks zelfpor- tetten in deze houding. In 1982 schrapte het Rembrandt Re search Project in Amsterdam het schilderij in Neurenberg uit de lijst van echte Rem- brandts. AFP/ANP BREDA - De vakbonden hebben met snoepfabrikant Van Melle een akkoord bereikt over een sociaal plan voor de vesti gingen in Breda en Weert. De leden van FNV Bondgenoten hebben daar gisteren unaniem mee ingestemd, aldus bestuur der J. Koppens. Van Melle gaat beide fabrieken reorganiseren. Dat is nodig vanwege het instorten van de Russische markt. Aanvankelijk zou dat in Breda 30 arbeidsplaatsen kosten en in Weert 110. Volgens Koppens is nu met de leiding van het bedrijf afge sproken dat in Breda geen banen verloren gaan en in Weert 85. De directie heeft daarmee ingestemd, onder meer omdat een aantal werknemers via natuurlijk verloop het bedrijf inmid dels vrij wllig heeft verlaten. ANP WILLEMSTAD - De Antilliaanse minister van Justitie heeft de directie van de Koraal Specht-gevangenis op Cura9ao op gedragen de keuken voor onbepaalde tijd te sluiten. De komende tijd worden herstelwerkzaamheden uitgevoerd die een eind moeten maken aan de deplorabele toestand van de keuken. De voedselbereiding wordt overgenomen door de catering van de Antilliaanse Luchtvaartmaatschappij. Het besluit van minister Martha valt samen met het bezoek dat een delegatie van het Europese antimartelingencomité CPT deze week aan de gevangenis brengt. Al bij twee eerdere inspecties veroordeelde dat comité de mensenrechtensituatie in de gevangenis. ANP GRONINGEN - Het CDA heeft vorig jaar 3.000 leden verlo ren, de WD 900. De SP kreeg er 3.000 bij, GroenLinks 2.000. Het CDA houdt nog 86.000 leden over, terwijl de PvdA stabiel blijft met 61.600 leden. De VVD zit nu op 51.265 leden. Het Documentatiecentrum voor Nederlandse Politieke Par tijen in Groningen maakte dit gisteren bekend. Na jaren van teruggang slaagden bijna alle partijen er in 1997 in om hun le dental te stabiliseren, of licht te laten stijgen. Vorig jaar kwam daar dus weer verandering in. De cijfers op 1 januari 1999: CDA 86.000 (was 89.000 op 1 ja nuari 1998). PvdA 61.600 (61.720), WD 51.265 (52.197), SGP 23.800 (idem), SP 25.052 (21.975), GPV 14.121 (14.366), GroenLinks 13.821 (11.873). D66 13.391 (13.747), RPF 12.650 (12.132). ANP BREDA - Een 21-jarige man uit Rucphen is gisteren door de rechtbank in Breda veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf voor overvallen op acht bejaarde dames. Officier van justitie mr. F. Ie Cocq had twee weken geleden vijf jaar geëist. In september vorig jaar had hij in Bergen op Zoom, Roosen daal enEtten-Leur acht vrouwen tussen de 70 en 88 jaar over vallen op straat. De jongeman ging daarbij hardhandig te werk. Of hij dreigde met een mes, of hij sleepte de vrouwen over de grond tot ze hun tas loslieten. ANP URK - De politie heeft opnieuw jongeren aangehouden, die het huis van een 49-jarige ontuchtpleger op Urk zaterdag avond zouden hebben belaagd. Een 14-jarige jongen is gistex- ochtend aangehouden, een 16-jarige Urker zondagavond. De 18-jarige jongen uit Urk die koi't na het opstootje door de politie werd opgepakt, is in verzekering gesteld. De politie veiwacht nog meer jongeren aan te houden. De Urker jongeren waren het niet eens met de in hun ogen te lage wei-kstraf die de man kreeg opgelegd voor ontucht met een 4-jarige jongen. Circa tweehonderd jongeren gooiden daarom de ruiten in van de woning van de man. ANP van onze redactie binnenland ROERMOND - Begraafplaat sen rond rooms-katholieke ker ken moeten weer opengesteld worden voor begrafenissen. Uit sociaal en pastoraal oogpunt is )ii loor Fons Kockelmans het belangrijk dat parochies over een eigen kerkhof beschik ken. Het bisdom Roermond schrijft dat aan de parochies in Lim burg. Het bisdom wijst er op dat de herziening van de wet op de )EN HAAG - De koopkracht tijgt dit jaar minder dan het ka- linet op prinsjesdag heeft be- oofd. Doordat de ziekenfonds- iremies en de particuliere iektekostenpremies hoger uit- allen dan geraamd, gaan vrij- vel alle groepen er een kwart irocent minder op vooruit dan ras aangekondigd. Voor de ca- egorie tweemaal modaal met iinderen is er een negatief effect fan een half procent. llinïster K. de Vries van Sociale £aken schreef dat gisteren aan Ie Tweede Kamer. Het kabinet mg er tot dusver vanuit dat ie- lereen er 0.75 tot 1,5 procent op ooi-uit zou gaan dit jaar )P-kamerlid De Wit had voiige veek om de binef van de minis- ergevraagd. CDA'er Balkenen de stelde de kwestie gisteren aan de orde in het wekelijks vra genuurtje van de Tweede Ka mer. Nota De Wit en Balkenende kwamen in actie naar aanleiding van een nota van de vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel MHP, waarin staat dat de koop kracht dit jaar tegenvalt. Volgens De Vries worden in deze nota allerlei aannames buiten beschouwing gelaten, zodat het stuk niet goed vergelijkbaar is met het cijfermateriaal dat het kabinet hanteert De minister wees er in de Kamer op dat naast het negatieve effect van de hogere ziektekostenpre mies ook sprake is van een plus je voor de koopkracht, namelijk de lagere inflatie. GPD ROTTERDAM - De Tweede Kamerfracties van Groen Links en de RPF willen op heldering van minister Nete lenbos (Verkeer) en Pronk (Milieu) over de plannen van vliegmaatschappij Transa via om meer vakantievluch- tcn te maken via Rotterdam Airport. Wethouder Simons van Rot terdam zei gisteren ei-van uit te gaan dat de plannen van Transavia binnen het in 1998 bei-eikte onderhandelings akkoord tussen exploitant Schiphol en de gemeente Rotterdam liggen. Gister avond nuanceerde zijn woordvoerster deze uit spraak. „Simons zal minister Netelenbos vragen een nachtregime vast te stellen, dat uitgaat van 23.00 uur tot 06.00 uur. Dat is een uur kor ter dan de afspraak waarin de overeenkomst met Schip hol voorziet, maar komt overeen met het nachtregime van zeven uur dat de lucht- vaartwet toestaat. Nachtvluchten Transavia maakte maandag bekend komende zomer het aantal vluchten via Rotter dam te willen verhogen van zeven naar negentien per week en ook aan de randen van de nacht te vliegen. „Simons zal de voorstellen voor een tussenoplossing in februari of maart presente- ren", aldus zijn woordvoer ster. „Het is de bedoeling dat de maatregelen vooruitlopen op de Aanwijzing door het kabinet. Die kan nog wel twee tot vier jaar op zich la ten wachten", aldus de woordvoerster. ANP lijkbezorging in 1991 nieuwe mogelijkheden biedt voor de kerkelijke begraafplaatsen. Prettig Het is volgens het bisdom voor pai'ochianen prettig om het graf van een dierbare naast de kerk te hebben. Bovendien zij n de ge lovigen daar 'baas in eigen tuin', beargumenteert de woordvoer der van het bisdom. Niemand kan hen daar verhinderen i-ooms-katholieke rituelen, zo als de zegening van het graf, uit te voeren. Een aardige bijkomstigheid is de financiële kant van de zaak. Het is algemeen bekend dat pa rochies steeds meer moeite heb ben om hun jaarlijkse begroting sluitend te krijgen. Een goed be heerd kerkhof kan een positieve bijdrage leveren aan de paro- ghie-exploitatie, aldud de ver klaring van het bisdom. Tarieven Om de schijn van concurrentie vervalsing met algemene be graafplaatsen te voorkomen, moeten de tarieven van de ker kelijke begraafplaatsen over eenkomen met die van algeme ne. Dat betekent dat parochies waar nog rond de kerk wordt begraven, de tarieven moeten verhogen. Volgens de woord voerder is er rond de meeste ker ken voldoende ruimte, omdat oude graven geruimd worden. Van de circa 320 parochies in Limburg beschikken er onge veer tweehondei'd over een be graafplaats bij de kei-k. ANP DE WIJK - Een professioneel ingerichte hen nepkwekerij met meer dan 3000 planten in de voormalige melkfabriek in De Wijk is gisteren opgerold. De politie arresteerde twee mensen. De argwaan was enkele weken geleden gewekt toen een politie-surveillant bij het opnemen van een inbraak in de buurt een vreemde lucht rook. Twee etages van de fabriek waren als kwekerij ingericht, compleet met daglichtlampen en goede ventilatie. Met een ingebouwde camera werd de ingang bewaakt. Verder maakten een laboratorium, een stekafdeling en diverse op slagruimtes deel uit van het complex. De kwe kers konden bijna elke week oogsten. foto Peter Wassing/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Bedrijven en instellingen in Rotterdam die zich slecht voorbereiden op het millenniumprobleem, hoeven niet te rekenen op directe en snelle hulp van de politie tijdens de komende jaarwisseling. Dit zei districtschef E. in het Veld gisteren tijdens een conferentie over het millenniumprobleem in de Rotterdamse haven. De conferentie was georgani- seerd door het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR). „Wij zullen uiteraard onze plicht als politie vervullen", lichtte de politieman toe. „Maar als zich incidenten vooi'doen en de politie keuzes moet maken, moeten bedrijven die zich aan toonbaar slecht hebben voorbe reid op het millenniumpro bleem weten dat zij niet onze prioriteit hebben." In het Veld wilde met zijn op merking het bedrijfsleven sti muleren het millenniumpro bleem serieus aan te pakken. Prioriteit De districtschef van politie vindt ook dat nu al moet worden vastgesteld wat er tijdens de eeuwwisseling van de politie wordt verwacht en waar zij meer prioriteit, aan moet geven. Momenteel werkt de politie in nauwe samenwerking met de gemeentebesturen en het Open baar Ministerie (OM) aan nood- verordeningen en -bevelen die tijdens calamiteiten aan het eind van de eeuw uit de kast kunnen worden gehaald. Het spreekt volgens In het Veld van zelf dat bedrijven zelf ook maat regelen moeten nemen om even tuele 'verlate of vei-traagde politie-inzet' op te kunnen van gen. Ook brandweercommandant D. Beighuijs verklaarde dat hij het van belang vindt dat vooraf wordt aangegeven voor welke doeleinden de brandweer tij dens de jaarwisseling wordt in gezet. Het gemeentebestuur moet volgens de commandant nadrukkelijk worden betrok ken bij het opstellen van zo'n prioriteitenlijst. P. Struijs, directeur Scheep vaart van het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam (GHR) maakte tijdens de conferentie bekend dat het bedrijf een vra genlijst heeft samengesteld die door rederijen moet worden in gevuld. Op deze manier wil het GHR voorkomen dat schepen die nog niet millenniumgereed zijn de Rotterdamse haven eind dit jaar binnenvaren. ANP door Leo Maat DEN HAAG - De beleidsnotitie van minister Peper van Binnen landse Zaken over gemeentelij ke herindeling is bij een ruime meerderheid in de Eerste Kamer niet in goede aarde gevallen. CDA WD en GroenLinks in de senaat willen alleen in uiterste noodzaak overgaan tot het sa menvoegen van gemeenten. De vitale, robuuste gemeente waarov'er Peper in zijn notitie spreekt, is niets anders dan or dinaire schaalvergroting, me nen deze partijen. De Beer (VVD) zei dat gemeenten met een inwonertal beneden de 20.000 inwoners wel degelijk bestaansrecht hebben. Gemeentelijke herindeling mag volgens De Beer nooit gemoti veerd zijn door de financiële si tuatie van een gemeente. Daai- voor is herverdeling van het gemeentefonds een beter in strument. Van Dijk (CDA) noemde het werkstuk van Peper 'een spier ballennotitie'. Gemeentelijke herindeling, aldus de oud-mi- UTRECHT - Automobilisten kunnen zich de komende weken bij benzinestations in het hele land uitspraken tegen rekening rijden in de ochtendspits. De Stichting Pro Auto heeft meer dan tienduizend handtekenin genlijsten gestuurd aan benzi nestations, autobedrijven en rijscholen. Pro Auto wil op deze manier de maatschappelijke weerstand tegen het i-ekeningrijden zicht baar maken aan politiek Den Haag. Voorzitter H. Grashof van Pro Auto: „de overheid gaat ervan uit dat automobilisten in de ochtendspits een alternatief zouden hebben en een andere vervoerkeuze zullen maken. Maar niets is minder waar. Het openbaar vervoer zit bomvol, fietsen is een beperkte moge lijkheid en werknemers kunnen niet hun eigen werktijden bepa len." Grashof ondersteunt van harte de actie die de ANWB vo rige week begon tegen reke ningrijden. GPD nister van Binnenlandse Zaken, is een zeer zware chirurgische ingreep. „Als de arts minder in grijpende middelen tot zijn be schikking heeft, zal hij die eerst moeten beproeven." Grootschaligheid Eerste-Kamerlid Schoonder- gang (GroenLinks) veiweet Pe per een vlucht voorwaarts in grootschaligheid. Zij stelde voor om voorlopig alle voorstel len voor gemeentelijke herinde ling in de ijskast te zetten. Peper bleef er echter bij dat de gemeenten in Nederland moe ten worden versterkt. „Ik wil naar een grotere schaal waar dat maar enigszins mogelijk is. De prioriteit ligt bij de verster king van de centrumgemeen ten", aldus Peper. De minister noemde geen minimum-inwo- nertal, maar bevestigde dat hij bij een robuuste gemeente denkt aan minstens 20.000 tot 40.000 inwoners. Meer dan de helft van de 548 gemeenten in Nederland heeft minder dan 20.000 inwo ners. ANP (Advertentie) piiSS* \HDt 2B' 29, 30 ^Wed''"9sWk M®KENoa~ ito NESsE JiOSNER PAPEGAAISTRAAT 17 ,GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3