Eikerzee bezorgd over vervuiling PZC oop voor »t van )ol-Fijn Er gloort h de toekoms zwembad I Beroep De Boe over waterschapsbestuur niet ontvankelijk Burghsluise haven wordt uitgebaggerd Huurdersvereniging vakantiewoningen wint juridische strijd PZCzeeland Vijftien bezwaarschriften tegen saneringsplan 11 Discussie toekomst PvdA in politiek café W- - De Kok bestrijdt korting zorg Gedoogbeschikking Elf Atochem Drankrijdster ramt gevel huis Sturen in elkaar verstrengeld Werkstraf voor handel peppillen woensdag 27 januari 1999 door Ali Pankow ELKERZEE - De bewoners van Eikerzee zijn bezorgd over de bodemvervuiling aan de Elker zeeseweg. Die vervuiling is ver oorzaakt door een tankstation dat daar vanaf 1958 tot begin 1995 was gevestigd. Er zitten nu nog vier benzinetanks in de bo dem die, evenals de vervuilde grond erom heen, verwijderd moeten worden. Vijftien omwo- ZIERIKZEE - Lennart Booij en Erik van Brug gen, kandidaten voor het voorzitterschap van de PvdA behoren tot de gas ten van het politiek café dat de PvdA-afdeling Schouwen-Duivcland donderdag 4 februari houdt in theatercafé Mondragon in Zierikzee. Booij en Van Bruggen wil len het voorzitterschap van de landelijke Partij van de Arbeid als duo- baan op zich nemen. Tij dens het politiek café tref fen zij hun kandidaat Marijke van Bruggen, met wie zij in debat gaan over de toekomst van de partij Ook directeur P Kalma van de Wiardi Bek manstichting, het weten schappelijk partijbureau, komt donderdag 4 februa ri naar Zierikzee. Hij zal er praten over het rapport 'De rode draden van de so ciaal-democratie'. Voorafgaand aan de bijeenkomst houdt de af deling Schouwen-Duive- land van de PvdA een tele fonische enquête onder haar leden over het nieu we beginselprogramma. De uitslag daai*van wordt tijdens het politiek café bekendgemaakt. De avond begint om 20.00 uur. nendcn betwijfelen of het sane ringsplan grondig genoeg is. Ze willen onderzocht zien of de vervuiling ook tot hun percelen is doorgedrongen. Om dat nadere onderzoek af te dwingen hebben die bewoners aan de Elkerzeeseweg allen een bezwaarschrift ingediend tegen het saneringsplan van de Subat (Stichting uitvoering bodemsa nering en amovering tanksta- sprekken de indruk gekregen dat de gemeente serieus wil meewerken aan het behoud van het overdekte zwembad. ,,Er gloort hoop", gaf hij dins dag desgevraagd te kennen. Waarop die hoop wordt geba seerd, wilde de dorpsraadvoor zitter in dit stadium nog niet zeggen. Hij volstond met de me dedeling 'dat er diverse interes sante ontwikkelingen gaande zijn'. Zolang die planvorming nog niet rond is, worden er geen mededelingen gedaan over de vordering van de onderhande lingen, zo is aldus Overbeeke binnen de werkgroep afgespro ken. Een van de mogelijkheden die wordt bekeken, is een volle dige danwel gedeeltelijke pri vatiseringvan Dol-Fijn. Vrijwel zeker is al wel dat de gemeent'e in de toekomst geen grote geld bedragen meer in de exploitatie van het bad zal stoppen, zodat de bezuinigingsdoelstelling van 260.000 gulden op jaarbasis overeind blijft. De werkgroep wordt volgens Overbeeke bijgestaan door een deskundige van Sportfondsen Nederland (SFN), die landelijk zo'n 75 verschillende zwemba den in beheer heeft. Woordvoer der R. Gen tan van het in Amsterdam gevestigde hoofd kantoor ontkent evenwel dat SFN officieel betrokken is bij het overleg en gaat het om een 'adviseur van een andere orga nisatie'. De gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland besloot in de cember tot uitstel van de voor genomen sluiting van de Dol- Fijn. Dat besluit kwam tot stand naar aanleiding van felle pro testen uit Nieuwerkerk en de omliggende dorpen tegen het bezuinigingsplan. Het actieco mité werd tot mei dit jaar de tijd gegund om met een alternatief exploitatieplan te komen, op basis waarvan de kwestie op nieuw wordt bekeken. KAPELLE Lampionoptocht - Om de ver jaardag van Koningin Beatrix te vieren, houdt de Oranjever eniging van Kapelle-Biezelinge zaterdag 30 januari een lam pionoptocht door het dorp. De tocht begint om 18.45 bij het clubgebouw van het showkorps Jonge Kracht bij het station. Jonge Kracht zorgt gedurende de rondgang voor de muzikale begeleiding. tions). Zij kregen steun bij hun actie van het bestuur van de dorpsraad Scharendijke. Eigenaar J. B. Dalebout van het voormalige tankstation besloot in 1995 zijn bedrijf te beëindi gen. Hij meldde zijn perceel aan bij de Subat om te laten saneren. De stichting deed onderzoek naai de omvang van de vervuiling en stelde op basis van de bevindin gen een plan op voor het schoon maken van het bewuste perceel. De provincie keurde het voorlo pige saneringsplan goed en leg de dat zoals gebruikelijk vier weken ter inzage. ,,In die perio de is er geen enkele reactie op het plan gekomen", zegt provin ciaal ambtenaar P. Meerman van milieuzaken. Pas toen het definitieve plan ter inzage lag, zijn de omwonenden in het ge weer gekomen. De provincie gaf daarop gehoor aan het verzoek van de dorpsraad om ter plekke een nadere toelichting te geven. Tuinen De bewoners maken zich zorgen over het doordringen van de vervuiling naar hun tuinen. Mocht dat het geval zijn, dan willen ze dat ook die worden af gegraven en vervangen worden door schone grond. ,,De provin cie deelt die zorg van de bewo ners niet, anders hadden we het saneringsplan van Subat na tuurlijk niet goedgekeurd", zegt Meerman. Ook projectleidster A Jansen van Subat meent dat de omwo nenden zich te veel zorgen ma ken. Vooral ter geruststelling heeft zij extra meetpunten laten aanbrengen om te onderzoeken of er wellicht toch sprake is van enige vervuiling op de omlig gende percelen. De uitslag van de extra meting is eind deze week bekend. De bewoners krij gen van de provincie de tijd om op de uitslag van het aanvullend onderzoek te wachten voordat zij hun bezwaarschriften nader moeten motiveren. Tijdens het saneren van de ver vuilde grond op het terrein van Dalebout zal de Elkerzeeseweg worden afgesloten Volgens Jansen zal het afvoeren en ver vangen van de grond twee a drie weken duren. Het karwei wordt het komend najaar uitgevoerd. Schoon zand Dalebout wil eindelijk weieens van de vier tanks en de vervuilde grond op zijn perceel af. Subat graaft dat voor hem af en brengt er schoon zand voor in de plaats. Het aanbrengen van een teelt- laag, nieuwe tegels en beplan ting komt voor rekening van Dalebout. En dat geldt ook als de tuintjes van de buren toch op de schop moeten. door Marcel Modde RENESSE - De huurdersver eniging Luetor et Emergimus heeft de drie jaar voortslepende juridische strijd tegen de Stich ting Renesse gewonnen. De Ho ge Raad heeft in cassatie be paald dat de overgebleven huurders van de vijftig zoge naamde Oostenrijkse woningen in het kustgebied wel degelijk huurbescherming genieten en niet kunnen worden gedwongen de huizen te verlaten. De stich ting wil de panden bij opbod verkopen. Het conflict ontspon zich in 1995 rond de waag of de oor spronkelijke watersnoodwo ningen al dan niet permanent mogen worden bewoond en of de zittende huurders aanspraak kunnen maken op huurbescher ming in geval.de huizen zouden worden verkocht aan derden. Een procedure bij de kanton rechtbank wees uit dat de bewo ners in hun recht staan. De ar rondissementsrechtbank in Middelburg legde in hoger be roep echter het gelijk aan de kant van de stichting. De belan genvereniging Luctor et Emer gimus ging daarop in cassatie bij de Hoge Raad. waar het pleit uiteindelijk toch in haar voor deel werd beslecht. De kwestie is zo hoog gespeeld omdat een aantal huurders wel belangstelling heeft voor aan koop van hun recreatiewoning, maar zij verlangen wel dat de panden worden aangeboden volgens de reële taxatiewaarde van 1995. In dat jaar besloot de stichting tot verkoop over te gaan en kregen de bewoners de kans kenbaar te maken of ze van die gelegenheid gebruik wens ten te maken. Ruim een half jaar geleden bleek evenwel dat het aanbod volgens de vooraf vast gestelde prijs niet meer gold en het bestuur - onaangekondigd, aldus de belangenvereniging - was overgegaan tot verkoop per opbod of via inschrijving. En dat zal de koopsom fors opdrij ven, zo is de verwachting, waar door de overige aspirant-kopers worden gedupeerd. Stok achter deur Eén van hen, C. Zeelenberg uit Dordrecht, ziet de uitspraak van de Hoge Raad als een be langrijke stok achter de deur bij de verdere onderhandelingen over de verkoop. „Voor mij als huurder betekent het in eerste instantie dat mijn contract met de stichting voor onbepaalde tijd geldt. Ze kunnen de boel wel verkopen, maar dan met de huurder erin.Endatis voor der den natuurlijk met echt interes sant." Zeelenberg wacht voor lopig rustig af wat de stichting nu verder gaat doen. Maar hij maakt tegelijkertijd duidelijk dat de taxatiewaarde (varië rend van 1,5 tot ruim 2 ton) van 1995 wat hem betreft als uit gangspunt moet worden geno men. wil hij alsnog tot aankoop overgaan. De Dordtenaar ver blijft minimaal één week per maand in zijn Schouwse vakan tiewoning. Daarvoor betaalt hij jaarlijks zo'n tienduizend gul den huur. Stichtingsvoorzitter L. van Gastel heeft over twee weken overleg met de advocaat om te kijken welke mogelijkheden de organisatie verder nog rest. „Een feit is dat het gaat om een uitspraak van het hoogste rechtsorgaan in Nederland, dus daar moeten we ons dan mis schien wel bij neerleggen." Van Gastel sluit niet bij voorbaat uit dat de taxatiewaarde van 1995 alsnog als vertrekpunt wordt genomen in de gesprekken met de huurders. Anderzijds geeft hij er blijk van niet zo heel zwaar te tillen aan het gegeven dat zo'n vijftien woningen uit het bestand voorlopig niet kun nen worden afgestoten. „Op de langere termijn komt zo'n huurovereenkomst vanzelf weer aan de orde. De mensen kunnen er nu eenmaal niet voor eeuwig in blijven wonen. Ik denk dat we nu goed moeten kij ken wat er verstandig is voor de stichting en wat maatschappe lijk verantwoord is." De Stich ting Renesse wil van de wonin gen af vanwege de structurele onderhoudskosten. De organi satie blijft daarnaast verant woordelijk voor het beheer van het omliggende natuurgebied en de exploitatie van het sport centrum. ZIERIKZEE Alzheimersoos - De Alzheimer- soos Schouwen-Duiveland houdt donderdag 28 januari haar maandelijkse bijeenkomst in het verpleeghuis Cornelia te Zierikzee. De heer Matthijsse uit Zierikzee zal tijdens de bij eenkomst een voordracht hou den in het Zeeuwse dialect. De soos begint om 13.30 uur. door Marcel Modde tIEUWERKERK - De kansen foor het behoud van zwembad )ol-Fijn in Nieuwerkerk zijn 'crder gestegen. Volgens voor- itter M. Overbeeke van de orpsraad in Nieuwerkerk zijn e eerste gesprekken met de ge- teente over een alternatieve orm van exploitatie 'bijzonder ositief' verlopen. Hij verwacht at binnen vier weken duidelijk hoe de verdere toekomst van et bassin er uit zal komen te ien. Iverbeeke is lid van de werk- roep die onderzoekt hoe de •ol-Fijn kan worden behoed oor sluiting. Naast vertegen- roordigers uit de plaatselijke emeenschap bestaat de werk- roep verder uit ambtenaren en erantwoordelijk wethouder R errevoets. De club kwam be- in deze maand voor het eerst ij elkaar om de wensen en mo- dijkheden op een rij te zetten. \rerbeeke heeft uit die ge- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Omwonenden van het vroegere tankstation aan de Elkerzeeseweg maken zich zorgen over bodemvervuiling. Foto PieterHonhoff door René Schrier DEN HAAG - De Raad van State heeft het hoger beroep van mr. J. A de Boe te gen de vorming van het algemeen be stuur van het waterschap Zeeuwse Ei landen niet ontvankelijk verklaard. De Boe was destijds hoofdingeland van het waterschap Tholen en is inmiddels burgemeester van het Zuid-Hollandse Ouderkerk. Het feit dat na de fusie van de waterschappen een algemeen bestuur gevormd was zonder verkiezingen, kan volgens hem niet door de beugel. Vijf rechtszaken zijn er inmiddels al over deze kwestie gevoerd, maar de Raad van State, wil zich niet wagen aan een uit spraak. Het is inderdaad zo, constateert de de voorzitter van de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van Sta te, dat er direct na de fusie van de water schappen in Midden- en Nooi'd-Zeeland geen verkiezingen zijn geweest voor een nieuwe algemene vergadering. Inmiddels is de tijd voortgeschreden en zijn die verkiezingen wel gehouden. Vol gens de Raad van State is er nu dan ook geen sprake meer van een geschil, dus hoeft er ook geen uitspraak te volgen. Overigens heeft De Boe geen geschil met het waterschap, maar met Provinciale Staten - waar hij ooit ook deel van uit maakte - die de reglementen voor het wa terschap heeft vastgesteld. Daarom wil hij ook graag dat de Raad van State een uitspraak doet over die beslissing van provinciale staten. De Raad van State zegt daarover dat De Boe nu geen belang meer heeft bij een beoordeling van het besluit van provinciale staten, dat al op 8 september 1995 is genomen. Geen belang Die stelling kwam ook al naar voren tij dens de behandeling van het beroep voor de Raad van State, begin oktober vorig jaar. Hij kreeg toen voor de voeten ge worpen dat er voor hem geen belang meer te verdedigen was in deze zaak, juist omdat er uiteindelijk wel water schapsverkiezingen zijn gehouden. Het antwoord van De Boe daarop was dat hij niet meer aan die verkiezingen heeft meegedaan, omdat hij inmiddels burge meester van Ouderkerk was geworden. Hij reageerde op de zitting boos op de op merking over het gebrek aan belang: „Het is niet mijn schuld dat ze de zaak zo lang hebben laten liggen bij de Raad van State." Het was op de zitting duidelijk dat De Boe - hij woont nog steeds in Poortvliet - kampte met een gekrenkt rechtsgevoel. Hij liet ook weten dat hij door zou vech ten voor zijn gelijk. Het is dan ook niet uitgesloten dat hij na de voor hem teleur stellende uitspraak van de Raad van Sta te, verder gaat met een civiele procedure voor de rechtbank, zoals hij eerder al aankondigde. MIDDELBURG - Gedeputeerde G. de Kok (ouderenbeleid, PvdA) is het oneens met de berekeningen van Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg. Het COTG herverdeelt in het kader van de AWBZ de budgetten voor de verzorgings huiszorg De Zeeuwse zorg zou teduurzijn. „Het is absurd dat wij worden gekort", aldus de gedeputeerde. „Ik wil het beeld bestrijden dat de sluiting van zes huizen daar iets mee te ma ken heeft." Zeeland heeft door zijn eilandenstructuur volgens de gedepu teerde sowieso behoefte aan kleinere huizen „Meer handen aan één bed is dan onvermijdelijk. Daar kan het COTG niet omheen." Binnen het Interprovinciaal Overleg (IPO) hoopt De Kok met de provincies die juist profijt hebben van de over hevelingsregeling tot een oplossing te komen. VLISSINGEN-OOST - Elf Atochem in Vlissingen-Oost heeft een gedoogbeschikking gekregen voor de verbrandingsin stallatie. Die stoot meer stikstofoxide uit dan de milieuver gunning van het bedrijf toestaat. Gedeputeerde Staten vinden echter dat de investeringen die nodig zijn om de instal latie aan te passen, niet opwegen tegen de milieuwinst. De uitstoot van stikstofoxide blijft nu namelijk al ruimschoots binnen de normen van de Nederlandse Emissie Richtlijn. „Onze milieuvergunning is van heel lang geleden, waar schijnlijk heeft men toen een verkeerde inschatting ge maakt". stelt directeur C. F. Braakman van Elf Atochem. „Het betreft een hele kleine installatie. De overschrijding van de normen is bot gezegd drie keer helemaal niks. Het bedrijf krijgt in september een nieuwe milieuvergunning. OOSTBURG - Een 45-jarigeautomobiliste uit Oostburg ram de in de maandag op dinsdag de gevel van een woning aan de Kaas en Broodsedijk in Oostburg. De vrouw, zo bleek later uit de ademanalyse, te veel gedronken te hebben. De blaastest gaf een overschrijding van tweeënhalf keer de toegestane hoeveelheid aan. De bestuurster raakte rond vier uur om on bekende redenen de macht over het stuur kwijt. Zij botste te gen de gevel. De vrouw kwam met de schrik vrij, maar haar auto werd com pleet vernield. Deze moest worden weggetakeld. Ook de gevel raakte beschadigd. DIRKSLAND- Een 71-jarige fietsster uit Dirksland heeft beenletsel opgelopen ten gevolge van een val van haar fiets. Het ongeval gebeurde op de Beatrixlaan in Dirksland, waar een 75-jarige plaatsgenote de 71-jarige met haar stuur aan raakte. De vrouw is door de GGD overgebracht naar het zie kenhuis in Dirksland. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner uit Goes is dinsdag in Middelburg conform de eis veroordeeld tot 210 uur werk straf en een maand voorwaardelijk. Officier van justitie R. Jeuken tilde zwaar aan de handel in peppillen. „Het kwalijke is dat u ook nog aan kinderen verkoopt." Politierechter J. Hopmans bestempelde de verkoop van harddrugs aan jonge kinderen als onverantwoord dealen. De Goesenaar haalde de peppillen sinds 1 augustus 1997 op in Bergen op Zoom en ver kocht ze in Goes. Op 28 februari vorig jaar werd hij betrapt met 1,29 gram amfetamine. „Het was voor eigen gebruik", vertelde hij op de zitting. „LT bagatelliseert uw rol", reageerde de politierechter. Op de Grote Markt en nabij De Veste in Goes hadden getuigen gezien dat de verdachte de peppillen aan doorgaans jonge klanten verkocht. Het heeft lange tijd geduurd voordat er toestemming kwam voor het uitbaggeren van de haven van Burghsluis. foto Pieter Honhoff door Nilsten Brinke BURGHSLUIS- De gemeente Schouwen-Duiveland heeft van Rijkswaterstaat een voor lopige vergunning gekregen om jaarlijks drieduizend ton slib uit de haven van Burghsluis te baggeren. Rijks waterstaat wil de baggerspe cie in een diepe put nabij het Tholense gat in de Ooster- schelde storten. Wethouder G. J. van de Velde - de Wilde (milieuzaken) hoopt dat in februari met de bagger- werkzaamheden wordt begonnen. „Ik zou het ver schrikkelijk vinden als de werkzaamheden tot na de zo mer zouden worden uitge steld." „Het wordt ook hoog tijd", zegt reserve-havenmeester A Viergever. De jacht-en han delshaven Burghsluis en de plaatselijke watersportver eniging wachten sinds augus tus 1996 op toestemming om de haven te laten uit baggeren. De haven is op enkele plaatsen niet diep genoeg. De start van de werkzaamhe den heeft zo lang op zich laten wachten, omdat het tol de cember 1997 onduidelijk was wie de totale saneringskosten van het baggeren (64.250 gul den) op zich zou meten nemen. De voormalige gemeente Wes- terschouwen had hiervoor een bedrag gereserveerd van 25.000gulden. Ditwasniet ge noeg om de kosten te dekken. Ruim een jaar geleden besloot de huidige gemeente Schou wen-Duiveland het resterende bedrag aan te vullen en aanne mer Kraaijenveld de bagger- werkzaamheden te laten uitvoeren. Het wachten was echter op toestemming van Rijkswaterstaat; er moesten analyses worden verricht en er diende een geschikte stort plaats te worden gevonden. Diepe put Die locatie wordt een diepe put nabij het Tholense gat in de Oosterschelde. Overigens is de vergunning van Rijkswa terstaat nog niet definitief. Vandaag is de termijn afgelo pen waarop eventuele bezwa ren tegen de stortlocatie bij de Raad van State kenbaar kun nen worden gemaakt. Tot op luchting van wethouder G.J. van de Velde-de Wilde zijn die bezwaren achterwege geble ken waardoor geen gevaar lijkt te bestaan op vertraging van de procedures: ..Ik zou het verschrikkelijk vinden als de baggerwerkzaamheden tot na de zomer zouden worden uit gesteld. Maar als Rijkswater staat de afhandeling van de definitieve vergunning snel voltooit, kan met de haven al met Pasen uitgebaggerd zijn". De gemeente ziet daarbij af van de 'jetsetmethode', een techniek waarmee de haven bodem door een harde water straal dieper wordt gespoten. Deze methode is weliswaar goedkoper dan het traditione le bagger- en stort werk, ma ai- levert wel het risicp op, dat het weggespoten slib op de nabij gelegen mosselpercelen kan bezinken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39