(Bijstellen N-Bevelands plan nodig PZC PZC Thoolse De Veste mist De Burcht Beroep De Boe over waterschapsbestuur niet ontvankelijk Vandalisme en regeltjes bederven de pret Goese straatvechter krijgt laatste kans van politierechter zeeland 11 Gedeputeerde Staten volgen grotendeels advies planologische commissie Delta weet niet meer waar eigen leidingen liggen De Kok bestrijdt korting zorg Gedoogvergunning Elf Atochem Drankrijdster ramt gevel huis Doorrijden na ongeval bestraft Werkstraf voor handel peppillen Animo voor kassen in Bathpolders blijft groot woensdag 27 januari 1999 door Ingrid Huibers MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten keurden dinsdagoch- lend het bestemmingsplan Lan delijk Gebied van de gemeente S'oord-Beveland gedeeltelijk af. Zo mag de gemeente de vesti ging van intensieve tuinbouw op het eiland niet aan te strenge beperkingen onderwerpen, moet windenergie in het plan «orden opgenomen en mogen ook de haven en het havenpla- teau in Kats niet worden over geslagen. Hiermee volgen GS vrijwel ge heel het advies van de Provinci ale Planologische Commissie (PPC). Er wordt alleen van afge weken ten gunste van groenvoe- derdrogerij Timmerman Het Kortgeense bedrijf wil behalve gras en luzerne op termijn ook bietenpulp gaan drogen. Daar voor is een extra opslagloods nodig. De gemeente wilde daar het bestemmingsplan wel ruimte voor maken, maar de PPC zag dat niet zitten. De com missie beschouwde de drogerij als een niet-agrarisch bedrijf en zon bedrijf mag in het buiten- KAPELLE - Het nutsbedrijf Delta schijnt niet precies meer ie weten waar de eigen leidin gen liggen. Dat is de gemeente Kapelle onlangs tot eigen scha de gewaar geworden. Toen de reconstructie van de Smokkelhoekweg op tekening werd gezet, is contact opgeno men met Delta om erachter te komen waar in het werkgebied precies de kabels en leidingen lopen. Dat is gedaan om proble men met stuktrekken daarvan te voorkomen- Toen het werk werd aangevat werd pijnlijk duidelijk dat de leidingen op heel andere plaatsen liepen, met alle nadelige gevolgen van dien. Extra kosten voor de gemeente Kapelle: 53.000 gulden. Die zijn liet te verhalen bij het nutsbe drijf Delta, merkte wethouder G. J. J. Burger dinsdagavond in Je gemeenteraadsvergadering gebied niet te fors uitbreiden GS zijn echter van mening dat bestaande niet-agrarische be drijven hun ontwikkelingsmo gelijkheden moeten kunnen be houden. Bovendien is er volgens GS tijdens een eerder gehouden hoorzitting over het bestem mingplan van de kant van het bedrijf overtuigend aangevoerd dat de uitbreiding van het be drijf noodzakelijk is en binnen de planperiode van tien jaar zij n beslag krijgt. Bufferszone De gemeente Noord-Beveland moet de uitbreidingsrichting van agrarische bedri j ven in buf ferzones, dat wil zeggen gebie den die tegen woon-, recreatie-, of natuurgebieden aanliggen, gedetailleerd op de plankaart vastleggen. GS zijn bang dat be drijven zich anders in een onge wenste richting zullen uitbrei den. De gemeente wilde juist, om het bestemmingsplan wat flexibel te houden, de uitbrei dingsrichting in principe vrij la ten Intensieve tuinbouw is in het bestemmingsplan - onder be paalde voorwaarden - alleen toegestaan als neventak bij een bestaand agrarisch bedrijf. GS zien echter geen planologische grond voor zo'n beperking en keurt deze dan ook af. Windenergie Windenergie komt in het geheel niet voor in het bestemming plan. Daar wil de gemeente nog een aparte visie voor opstellen. Maar volgens GS is juist het be stemmingsplan het aangewezen instrument om 'de aanvaard baarheid van windenergie af te wegen'. De gemeente krijgt een jaar de tijd om dat gemis alsnog goed te maken. Binnen die tijd moeten overigens alle afgekeur de planonderdelen zijn aange past. Het oude bestemmingplan Bui tengebied van de voormalige gemeente Kortgene, uit 1970, wordt niet geheel vervangen door het nieuwe plan, consta teert het college van Gedepu teerde Staten. De haven en het havenplateau van Kats ontbre ken nog. Het lijkt GS niet wenselijk 'een dergelijk oud plan gedeeltelijk te laten voort bestaan'. Ook dit dient binnen een jaar te zijn rechtgetrokken. DEN HAAG - De Raad van Sta le heeft het hoger beroep van mr. J.A de Boe tegen de vorming van het algemeen bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilan den niet ontvankelijk ver klaard. De Boe was destijds hoofdinge land van het waterschap Tholen en is inmiddels burgemeester van het Zuid-Hollandse Ouder kerk. Het feit dat na de fusie van waterschappen een alge meen bestuur gevormd was zon- _der verkiezingen, kan volgens lem niet door de beugel, 'ijf rechtszaken zijn er inmid- lels al over deze kwestie ge- oerd, maar de Raad van State, ril zich niet wagen aan een uit- ipraak Het is inderdaad zo, onstateert de de voorzitter van ie afdeling bestuursrecht - ipraak van de Raad van State, dat er direct na de fusie van de 'aterschappen in Midden- en loord-Zeeland geen verkiezin- door René Schrier REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl gen zijn geweest voor een nieu we algemene vergadering. Inmiddels is de tijd voortge schreden en zijn die verkiezin gen wel gehouden. Volgens de Raad van State is er nu dan ook geen sprake meer van een ge schil, dus hoeft er ook geen uit spraak te volgen. Overigens heeft De Boe geen ge schil met het waterschap, maar met Provinciale Staten - waar hij ooit ook deel van uitmaakte - die de reglementen voor het wa terschap heeft vastgesteld. Daarom wil hij ook graag dat de Raad van State een uitspraak doet over die beslissing van pro vinciale staten. De Raad van State zegt daarover dat De Boe nu geen belang meer heeft bij een beoordeling van het besluit van provinciale staten, dat al op 8 september 1995 is genomen. Geen belang Die stelling kwam ook al naar voren tijdens de behandeling van het beroep voor de Raad van State, begin oktober vorig jaar. Hij kreeg toen voor de voeten geworpen dat er voor hem geen belang meer te verdedigen was in deze zaak, juist omdat er uit eindelijk wel waterschapsver kiezingen zijn gehouden. Het antwoord van De Boe daarop was dat hij niet meer aan die verkiezingen heeft meegedaan, omdat hij inmiddels burge meester van Ouderkerk was ge worden. Hij reageerde op de zit ting boos op de opmerking over het gebrek aan belang: „Het is niet mijn schuld dat ze de zaak zo lang hebben laten liggen bij de Raad van State." Het was op de zitting duidelijk dat De Boe - hij woont nog steeds in Poortvliet - kampte met een gekrenkt rechtsgevoel. Hij liet ook weten dat hij door zou vechten voor zijn gelijk. Het is dan ook niet uitgesloten dat hij na de voor hem teleurstellen de uitspraak van de Raad van State, verder gaat met een civie le procedure voor de rechtbank, zoals hij eerder al aankondigde. GOES Snuffelmarkt - In de Zeeland hallen in Goes vindt zaterdag 6 en zondag 7 februari weer een snuffelmarkt plaats. De markt met een groot aanbod aan twee dehands goederen en curiosa is zaterdag van 9 tot 17 en zondag van 10 tot 17 uur. Leerlingen en personeel van de Thoolse speciale basisschool De Veste. foto Dirk-Jan Gjeltema Afwezigheid speciaal voortgezet onderwijs is een gemis door Esme Soesman THOLEN - Met het verdwijnen begin au gustus van De Burcht in Tholen-stad, is een einde gekomen aan de mogelijkheid om speciaal voortgezet onderwijs te vol gen op het eiland Tholen. Een gemis, constateert locatieleider H. Pekelsma- Vugteveen van de Thoolse speciale basis school De Veste ruim een half jaar later. ,,We hebben een kleine school en dat bete kent dat je met een kleine personeelsbe zetting zit, terwijl je wel kwalitatief goed onderwijs wilt bieden. Bestuur en leerkrachten van De Veste, sinds 1979 gevestigd aan het Schutters hof, zetten alles op alles om de kwaliteit van het onderwijs in stand te houden en te verbeteren. „Maar de spoeling is dun. Hiervoor konden we gebruik maken van de deskundigheid van collega's van De Burcht en samen overleggen. Het is jam mer dat we dat kwijt zijn. Daarnaast is het vervelend dat kinderen nu altijd de brug over moeten. Het is ook tegenstrijdig. De hoge heren hebben voortdurend hun mond vol over thuis-nabij onderwijs. Wij hadden dat hier. maar dat moest zo nodig veranderenaldus Pekelsm, die tot in de zomer ook locatieleider van De Burcht was. De groep van veertien 'puberende' leer lingen bracht bovendien, herinnert zij zich, veel gezelligheid met zich mee. Aan de sluiting van De Burcht is een lange periode van onzekerheid vooraf gegaan. Het door het Rijk afschaffen van de Wet op speciaal onderwijs en het daarvoor in de plaats gekomen onderscheid tussen de Wet op primair onderwijs en de Wet op het voortgezet onderwijs luidde het einde van de afdeling voortgezet onderwijs in. Het streven van het bestuur van de Thoolse school om dat einde zo soepel en snel mo gelijk te laten verlopen, liep vast op het uitblijven van toestemming van het mi nisterie. Ondanks dat de Bergse school de Bosrand zich bereid toonde leerkrachten en kinderen uit Tholen binnen te halen. Bekelsma: „De onzekerheid was op den duur zo groot dat ouders zelf hebben be sloten hun kinderen op andere scholen aan te melden. Zo is het vanzelf afgelo pen." Hoewel De Veste, met zo'n zevenentwin tig leerlingen, in de nabije toekomst nog een wat veranderingen staat te wachten is de rust binnen de muren inmiddels terug gekeerd. Onderhandeld wordt alleen nog over de bestemming van de twee nu leeg staande lokalen. Bovendien gaat de school, waarschijnlijk nog dit jaar, be stuurlijk op in het Zeeuwse samenwer kingsverband. Dit om bestuurlijke des kundigheid binnen te halen. Deskundigheid Professionalisering is sowieso, aldus Pe- kelsma, een sleutelwoord binnen de orga nisatie. „We proberen zoveel mogelijk deskundigheid te verwelven, omdat de kinderen toch met specifieke hulpvragen zitten." Belangrijk vindt de locatieleider het ook om de samenleving bekend te ma ken met het speciaal onderwijs. „Want weinig mensen weten wat hier eigenlijk precies gebeurt en onbekend maakt nu eenmaal onbemind. Kinderen leren hier ook gewoon lezen, schrijven en rekenen. Alleen op hun tempo, via andere metho den en met meer individuele begeleiding. Speeltuin in het dorp Borssele, een van de veertig binnen de gemeente. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt HELNKENSZAND - Van alle verenigingen in het openbare leven wortelen de besturen van speeltuinverenigingen hel diepst in de samenleving. Dichterbij de doelgroep, soci aal bindender dan een speel tuinvereniging kan bijna niet. De bestuursleden van speel tuinverenigingen regelen sub sidies, voeren sponsoracties, onderhouden contacten met gemeentelijke en provinciale organisaties maar ze houden ook een oogje in het zeil, rui men de rommel op en staan niet zelden met een kwast de toestellen bij te schilderen als het vandalisme weer eens heeft toegeslagen. Vrijwilligers Vrijwilligerswerk bij uitstek, dus, maar de lol gaat er steeds meer af. De gemeente Borsele is zich daarvan zeer bewust. voensdag houdt de gemeente een bijeenkomst voor de vrijwilligers van vijf tien speeltuinverenigingen in de gemeente. Die onderhou den en beheren met elkaar veertig speelterreinen met sa men vierhonderd speeltoestel len. Het toenemende vandalisme maar ook de regelgeving van de overheid, maken dat het werk van de vrijwilligers steeds ingewikkelder en on dankbaarder wordt. V erontschuldigingen J W. Boone, van de speeltuin vereniging in Borssele, heeft nog niet zoveel te klagen. Het speeltuintje aan de Borsselse Westsingel wordt zeer inten sief gebruikt, zodat het be stuur altijd kan zien dat het werk niet voor niets gebeurt. „Wij hebben hier ook vanda lisme", zegt Boone. „maar nog niet zo erg dat we er niet over heen kunnen kijken. Laatst nog hebben een paar kinderen brand gesticht in de speeltuin. We hadden het'tijdig in de ga ten en we wisten ook meteen wie de boel had aangestoken. Het waren leden van de speel tuinvereniging en het duurde niet lang of ze kwamen hun verontschuldigingen aanbie den." In Borssele zijn 152 gezinnen lid van de speeltuinvereni ging. meer dan de helft van alle huishoudens. „Speeltuinen moeten aan steeds meer veilig heidseisen voldoen. Wij zijnnu bezig om alle toestellen die niet meer aan de eisen voldoen weg te halen. De oude, tradi tionele schommels zijn al ver wijderd. We gaan de boel ver vangen met subsidie van de ge meente en een sponsoractie, die heel redelijk lijkt te luk ken. We hebben al een klim- glij-toestel aangeschaft, dat binnekort wordt geplaatst. Het streven is om de speeltuin ook toegankelijk te maken voor gehandicapten. Sinds en kele maanden wonen hier in Borssele twaalf mensen van Arduin, van wie er enkele li chamelijk gehandicapt zijn. We willen de speeltuin voor hen, in één moeite door, toe gankelijk maken." Logboek Ook Boone en de rest van het Borsselse bestuur moet gelo ven aan de regelgeving die voor het beheer van speeltui nen geldt. Volgens de nieuwe veiligheidseisen moet van elk speeltoestel een stamkaart en een logboek worden bijgehou den. De gemeente Borsele is bang dat dat, samen met het vandalisme, erg demotiverend zal gaan werken, op den duur. Daarom zullen vanavond, be halve wethouder A van Op- dorp, ook vertegenwoordigers van de politie en het. HALT- bureau het woord voeren. Sa men met de vrijwilligers uit al le Borselse dorpen zoekt de ge meente naar een oplossing. MIDDELBURG - Gedeputeerde G de Kok (ouderenbeleid, PvdA) is het oneens met de berekeningen van Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg Het COTG herverdeelt in het kader van de AWBZ de budgetten voor de verzorgings huiszorg. De Zeeuwse zorg zou te duur zijn. „Het is absurd dat wij worden gekort", aldus de gedeputeerde. „Ik wil het beeld bestrijden dat de sluiting van zes huizen daar iets mee te ma ken heeft." Zeeland heeft door zijn eilandenstructuur volgens de gedeputeerde sowieso behoefte aan kleinere huizen. „Meer handen aan één bed is dan onvermijdelijk. Daar kan het COTG niet omheen." Binnen het Interprovinciaal Overleg (IPO) hoopt De Kok met de provincies die juist profijt hebben van de overhevelingsregeling tot een oplossing te komen VLISSINGEN-OOST - Elf Atochem in Vlissingen-Oost heeft een gedoogbeschikking gekregen voor de verbrandingsin stallatie. Die stoot meer stikstofoxide uit dan de milieuver gunning van het bedrijf toestaat. Gedeputeerde Staten vinden echter dat de investeringen die nodig zijn om de instal latie aan te passen, niet opwegen tegen de milieuwinst. De uitstoot van stikstofoxide blijft nu namelijk al ruimschoots binnen de normen van de Nederlandse Emissie Richtlijn. „Onze milieuvergunning is van heel lang geleden, waar schijnlijk heeft men toen een verkeerde inschatting ge maakt', stelt directeur C. F. Braakman van Elf Atochem. „Het betreft een hele kleine installatie. De overschrijding van de normen is bot gezegd drie keer helemaal niks." Het bedrijf krijgt in september een nieuwe milieuvergunning. OOSTBURG - Een 45-jarige automobiliste uit Oostburg ram de in de maandag op dinsdag de gevel van een woning aan de Kaas en Broodsedijk in Oostburg De vrouw, zo bleek later uit de ademanalyse, te veel gedronken te hebben. De blaastest gaf een overschrijding van tweeënhalf keer de toegestane hoeveelheid aan. De bestuurster raakte rond vier uur om on bekende redenen de macht over het stuur kwijt. Zij botste te gen de gevel. De vrouw kwam met de schrik vrij, maar haar auto werd compleet vermeld. Deze moest worden weggeta- keld. Ook de gevel raakte beschadigd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 67-jarige man uit Goes veroordeeld tot zes maanden rijontzegging, zestig uur onbetaalde arbeid en een maand voorwaardelijk. De Goesenaar was op 15 oktober 1997 in zijn woonplaats na een aanrijding met een voetganger doorgere den. Getuigen hadden het ongeval, waaraan het slachtoffer een pijnlijke arm overhield, gezien. Gisteren verklaarde de verdachte doodsbang te zijn geweest. „Ik wil mijn excuses aan de man aanbieden." De politierechter concludeerde dat de verdachte dat veel eerder had moeten doen. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner uit Goes is dinsdag in Middelburg conform de eis veroordeeld tot 210 uur werk straf en een maand voorwaardelijk. Officier van justitie R. Jeuken tilde zwaar aan de handel in peppillen. „Het kwalijke is dat u ook nog aan kinderen verkoopt." Politierechter J. Hopmans bestempelde de verkoop van harddrugs aan jonge kinderen als onverantwoord dealen. De Goesenaar haalde de peppillen sinds 1 augustus 1997 op in Bergen op Zoom en ver kocht ze in Goes. Op 28 februari vorig jaar werd hij betrapt met 1,29 gram amfetamine. Op de Grote Markt en nabij De Veste in Goes hadden getuigen gezien dat de verdachte de peppillen aan doorgaans jonge klanten verkocht. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie R. Jeuken vond dat alle grenzen tijdens een massale vechtpartij in Goes waren over schreden, waaraan een 28-jari- ge Goesenaar had deelgenomen. In Middelburg eiste Jeuken dinsdag twee maanden gevan genisstraf tegen de verdachte, die bij politie en justitie een ge vreesde reputatie geniet op het gebied van gewelds-en alcohol delicten. Het station van dienst verlening was voor hem gepas seerd. De officier sprak vooral zijn be zorgdheid uit over het uitgaans leven in Goes, dat gekenmerkt wordt door veel vechtpartijen. Zelf vond de verdachte niets verkeerd te hebben gedaan. Hij meende zich 13 juni vorig jaar in een café aan de Goese Markt te moeten verdedigen tegen een groep Arnemuidenaars. „Het zijn altijd de jongens van Arne- KAPELLE Lampionoptocht - Om de ver jaardag van Koningin Beatrix te vieren, houdt de Oranjever eniging van Kapelle-Biezelinge zaterdag 30 januari een lam pionoptocht door het dorp. De tocht begint om 18.45 bij het clubgebouw van het showkorps Jonge Kracht bij het station. Jonge Kracht zorgt gedurende de rondgang voor de muzikale begeleiding. muiden die in Goes beginnen te vechten", reageerde hij. Het avondje WK-voetbal met Nederland-België op televisie eindigde in het Goese café in een anti-climax. De aanleiding tot de vechtpartij was niet hele maal duidelijk, maar getuigen hadden de verdachte zien uitha len met een stuk glas. Het slachtoffer uit Arnemuiden liep snij wonden en een gebroken pink op. Zelf moest de Goese naar met snij wonden in zijn hals in het ziekenhuis worden opge nomen. „Ik kreeg acht Arne muidenaars op mijn nek." Alcohol Volgens politierechter J.P.M. Hopmans was de vechtpartij met name te wijten aan het overmatig drankgebruik. „Het is weer vechten met veel alcohol op. Ik ben het beu. Eigenlijk ver dient u gevangenisstraf, maar ik zal u nog een laatste kans geven om een werkstraf te doen. maar dat is dan ook de allerlaatste keer. Daarom zal ik u naast de zestig uur dienstverlening drie maanden voorwaardelijk op leggen. Als u weer in de fout gaat dan is het bingo", verzeker de de politierechter. Raadsman F. ter Braake beriep zich op noodweer-exces, omdat het slachtoffer volgens hem tij dens de vechtpartijen (binnen en buiten) was doorgegaan. Dat verweer werd verworpen. „Uw cliënt had ook kunnen weglo pen", repliceerde de politie rechter. RILLAND - De belangstelling voor het glastuinbouwgebied in de Bathpolders blijft onvermin derd groot. Hoewel het verlenen van bouwvergunningen aan gegadigden een tijd stil heeft ge legen, omdat de gemeente ver zuimde een milieu-effectrap portage (MER) voor het gebied te laten maken, blijven de aan vragen wel binnenstromen. Nu het herziene bestemmings plan en de MER inmiddels ter inzage liggen, meldde zich weel een belangstellend bedrijf. De familie Hoogendoorn uit Bleis- wijk, die nu paprika's teelt, ziet geen mogelijkheden het bedrijf in de buurt van Rotterdam uit te breiden. De Bathpolders lijken geschikt, maar de familie houdt ook andere locaties in Neder land in de gaten. Bestemmingsplan Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal wil wel meewer ken aan de vergunningaan vraag. maar heeft nog geen goedgekeurd bestemmingsplan om op terug te vallen. Om de zaak te bespoedigen, stelt zij de commissie wonen en milieu voor in te stemmen met een ver snelde planologische procedu re. De commissie vergadert don derdag 4 februari om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33