In Soulwax klinkt de wereld PZC Comedyserie levert grappige muziek 19 Vlaams barokorkest II Fondamento met Telemann en Bach 27janu iri t/m 2 februari Lucretia Lucretia van der Vloot en haar band brengen een nieuw muzikaal avontuur vol swingende Nederlandstalige dansnummers en mooie luisterliedjes Het veelzijdige muzikale talent, met een stem die klinkt als een klok, heeft zich de afgelopen jaren bewezen in diverse theaterproducties als Tip Top, haar duo met Jenny Arean en tijdens uitbundige jamsessies met verschillende bands. Speciaal voor haar nieuwe show schreef Kasper van Kooten de teksten en de muziek, waarin Lucretia haar gevoel voor soul en R&B kwijt kan. vr. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur "Erik Brey Erik Brey brengt een voorstelling met veel mu- uek. )rey was jarenlang de steunpilaar van Purper, jtls pianist had hij een belangrijk aandeel in het jucces van de groep. Nu heeft hij ervoor geko zen alleen een programma te brengen met veel jtuziek. Dorpshuis Onder de Toren, Wissenkerke, 20.00 uur Sou I wax je Belgische formatie Soulwax geeft een op reden ioulwax debuteerde twee jaar geleden met het zeer positief ontvangen album 'Leave the story intold'. Het debuut werd gevolgd door een our door Europa en Amerika, waarbij de band n het voorprogramma stond van artiesten als :rank Black, Skunk Anansie en Tracey Bonham. )p hun tweede album 'Much against every one's advice' laten ze klassieke rock 'n roll noeiteloos samensmelten met strijkers, mo larne beats' en loops. Se elders op deze pagina. BoHo, Bergen op Zoom, 22.00 uur Moeskroen De band Pater Moeskroen speelt het programma (On)gewenste ultimitei- ten. Dankzij een aantal hitsingles speelt de band voornamelijk in grote, volle feesttenten waar ze net publiek in geen tijd omtoveren in een sto- Ljs mende, dampende feestmassa. Maar ook in hettheater heeft de band zijn plek gevonden (On)gewenste ultimiteiten is samengesteld uit net beste materiaal uit de drie eerdere theater shows: mooie liedjes, hilarische grappen, ver stilde momenten en natuurlijk de bekende Moeskroen-sound. ia. Theater Mondragon, Zierikzee, 20.00 uur Framboos Het duo De Frivole Framboos brengt Con moto. Peter Hens (cello en zang) en Rudy Minnaert (piano) maken humoristisch theater met lichte enklassieke muziek za. Zuidlandtheater, Terneuzen, 20.00 uur Intermezzo Intermezzo brengt de reprise van het programma Aap, Noot, Mies Vijf'gepassioneerde mannen voor wie niets te mooi ofte dol is' zingen ontroerend mooie lied jes van Nederlandse bodem, variërend van Herman van Veen, Bram Vermeulen en Wim Sonneveld tot Anneke Grónloh en Andre Ha- zes. za. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur II Fondamento [Het barokorkest II Fondamento geeft een con- Op het programma staan drie o eén concerto van de Duitse componist Georg Philipp Telemann (16(^1-1767) en het eerste Brandenburgs concerto in F van Johann Se bastian Bach, z/e elders op deze pagina ia. St.-Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur Charlestown Jazzband De Charlestown Jazzband geeft een optreden. De zevenkoppige formatie, die ruim dertig jaar geleden in Nijmegen werd geformeerd, legt accent op New-Orleans jazz, Verder maken egeregeld uitstapjes naar mainstream, bebop en rock roll. De band bestaat uit Rob Bakker Irompet/cornet/vocals), Henri Giebels (klari- iet/saxofoon/vocals), Pieter Duker (trombone- vocals), Leo van der Velden (banjo/gitaar), Arie losmalen (piano), Henk Kersten (contrabas) en l) iric Beijnvoort (drums) Hotel Arneville, Middelburg, 21.00 uur illkscreen iOa Amsterdamse band Silkscreen geeft een corcert. Htftrio (gitaar, bas en drums) maakte muziek wor de soundtrack van Hufters en Hofdames «voor de nieuwe film De Boekverfilming, die ir- te week in première gaal bij het Internationa- leFilmfestival in Rotterdam. 3.De Piek, Vlissingen, 21.00 uur Krontjong Krontjong Devils Firebirds spelen surfmuziek ai sixties garage punkrock. DeGroningse band maakt van elk optreden een wervelend feest. 't Beest, Goes, 21.00 uur Wereldmuziek Zangeres, songwriter en producer Queen San dy Akukwe geeft een optreden. Queen Sandy Akukwe met haar schitterende En betoverende stem maakt samen met haar ienkoppige band Afrikaanse muziek met een mix van wereldmuziek Op het programma staat een breed repertoire van wereldmuziek, Mro funk, Afro pop en a-cappella. Queen San- ly Akukwe heeft net haar nieuwe cd I wanna lance in the sun opgenomen. De single Zumba fee Yee is inmiddels uit. 3. Brogum, Zierikzee, 22.30 uur (offïeconcert )n Demmers geeft een koffieconcert op de eugel. )p het programma staan werken van Beetho- en, Bach en Busoni en Chopin. Het concert is eorganiseerd door de Stichting Raadskelder. Raadskelder, Aardenburg, 11 00 uur leeuws/Vlaamse On t moe tin- ezoekers kunnen genieten van muziek en lek- ernijen van Zeeuwse en Vlaamse bodem. Met Üscamuda, het Westkappels Kwartet, dans- roep 't Vier-uurtje, Grupo musical Mo, de Ste- elijke Muziek Academie en Peter Dieleman De Stenge, Heïnkenszand, 13.30 uur Ifluzsikas Hongaarse Muzsikas Ensemble met zange- Marta Sebestyén geeft een concert, t zevenkoppige ensemble speelt authentie- Hongaarse volksmuziek, zoals Béla Bartok het begin van deze eeuw optekende op het stteland. Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.00 uur llflasha Bijlsma DeMasha Bijlsma Band geeft een optreden. Pe band, geformeerd rond de jonge jazz-zange- bs Masha Bijlsma, brengt met veel overtui gingskracht zowel klassieke jazzsongs als fgen composities ten gehore. Bijlsma's bege- 'ders zijn pianist Rob van den Broek. drum- Er Dries Bijlsma en bassist Stefan Lievestro. Museum van Zuid- en Noord-Beveland, oes. 15.00 uur. iert de Meijer leZeeuwse gitarist en singer-songwriter Gert pMeijer geeft een optreden. JBt repertoire omvat Noord-Amerikaanse jotsmuziek en eigen werk. Het optreden is een orproefje van een binnenkort uit te brengen fe.The Duke. Middelburg, 15.00 uur ■essieband Pe Schuttershof Sessieband geeft een concert, ie Fopper, 'de Nederlandse Joe Cocker', geeft cd 3,'t Schuttershof, Middelburg. 17.00 uur lanting angeres Matilde Santing The Whole Band beft een concert. JoOthers, To One is de titel van haar BHheatertournee. B.Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 woensdag 27 januari 1999 Twintigduizend albums heeft zijn vader. En toch: als Stephen Dewaele weer eens uit Amerika komt, sleept hij koffers met net gekocht vinyl met zich mee. Je bent nm- ziekfreak of niet. Dewaele is een grote. De rest van de we reld kan daar van profiteren, want Dewaele wil zijn passie delen. Dat wil zijn broer David ook. Die is gitarist van Soulwax. Stephen is de zanger. door René Megens In de eerste maanden van 1999 trekt Soulwax door Nederland en is deze week in Bergen op Zoom en Rotterdam te horen. De Gentse band heeft iets te promoten. Hun nieuwe cd met de veelzeggende titel Mucha- gainsteveryone'sadvice. Met deze moderne, dynamische rock/pop-plaat nestelde Soul wax zich vorig jaar definitief in de kopgroep van het Belgen pop-peloton. Muchagainste- veryone'sadvice klinkt vol wassen en is met veel liefde gemaakt door musici die graag van meerdere walletjes eten. De beide zonen van een beken de Belgische deejay hebben de liefde voor muziek met de pot jes Olvarit binnen gekregen. De platenverzameling van pa Dewaele zorgde er voor dat Muchagainsteveryone'sadvice een kaleidoscopisch geheel is. „Onbewust zijn we al vanaf kindsbeen beïnvloed. Door muziek van The Faces, Tom Waits. Steely Dan, Stan Getz enzovoort. Al die invloeden zitten in onze muziek. Wat mij wat deze plaat betreft trou wens verwondert is, dat de zachte nummers allemaal drievierde-maten zijn en walsjes Daar haal ik voor mij zelf uit dat ik de laatste tijd veel naar Serge Gainsbourg en Jacques Brei geluisterd heb", concludeert Stephen Dewaele. Gelast „Kort geleden kregen we het commentaar dat we alle mu ziek van de laatste vijf jaar aan elkaar gelast hebben. Dat is absoluut geen belediging voor ons. Iemand hoorde in onze muziek zelfs de invloed van Elliott Smith. Dat vind ik mooi. Cool. Je kunt met slech tere muzikanten vergeleken worden. Liever nog zeg ik dat we de laatste twintig jaar als inspiratiebron gebruikt heb ben." Muchagainsteveryone'sadvice moest meer verschillende stij len bevatten dan het debuut 'Leave the story untold'. Step hen Dewaele: „Wij zijn name lijk niet alleen into seventies rock. Dat is een misbegrip. Ik ben bijvoorbeeld veel into hip hop en dance. Alle invloeden moesten wel een eenheid vor men. Onze producer David Sardy was de man die dat blijkbaar ook heel goed door had." Wat dance betreft is Stephen Dewaele voornamelijk geïn spireerd door Belgische din gen. „Vooral door het R&S-la- bel uit Gent. De visie van R&S is cool. Old school hip hop is dat ook. Daar zijn David en ik zeer grote fans van. Met name van The Beaslie Boys en Run- DMC. DJ Shadow is een ande re grote invloed. Hij gaat op een prikkelende, intelligente manier om met samples en he dendaagse dance. Hij maakt een soort van gesyncopeerde beats die ik cool vind en die to taal apart zijn", likkebaardt Dewaele. „Als je tegenwoordig beats, strijkers en etherische zanglij- nen gebruikt, krijg je het ver wijt dat je op een rijdende trein springt, inderdaad. Maar bij ons past alles goed bij elkaar. We hebben voor elk nummer naar het juiste geluid gezocht. Tegenwoordig hoor je trou wens overal dezelfde drum loops. Het lijkt alsof iedereen de vijf zelfde breakbeatplaten heeft. Dat stoort mij enorm. Wij kijken verder. Onze 808 klinkt niet als een 808. Wat dat betreft zijn we supermieren neukers. Ongelooflijk. Wij zijn ook controlefreaks. En koppig en eigenwijs. Dat komt ook tot uiting in de titel van onze nieu we cd." Evenals het debuutalbum werd Muchagainsteveryone's advice opgenomen in Los An geles. Stephen Dewaele: „Twee of drie maanden achter elkaar in L.A zitten is moei lijk. Zeker als je zoals wij met een beetje gezond verstand en een zware bullshit-detector bent opgegroeid. L.A is een extreme stad. Je hebt er men sen die zo'n grote persiflage zijn, dat je ze totaal niet meer gelooft. Aan de andere kant van de parameter heb je men sen die zeer cool en tof zijn. En warm ook. Dat zijn vrienden voor de rest van je leven." Platenbobo's In L.A leefden de musici van Soulwax veel 's nachts. „Dan gingen we naar plekken waar filmsterren en platenbobo's rondhangen. Op die momen ten besef je echter dat je maar een Belg bent. Want na twee maanden zit je weer thuis in Gent. Zonder L.A-vibe, want het is in België heel moeilijk om op een doordeweekse dag om drie uur 's nachts nog er gens Thais te gaan eten." Soulwax heeft naam gemaakt in L.A, stelt Stephen Dewaele vaak. „Het is heel bizar om te zien dat Soulwax in L.A no problem is. Een bepaalde elite mensen in L.A vindt Soulwax absoluut een heel goede groep. We kunnen er zoveel en zo vaak spelen als we zelf willen. Ze weten dat we er in de stu dio's hebben gezeten met de juiste mensen." Je moet echter alles blijven re lativeren, vindt Stephen De waele. „Als het morgen met Soulwax afgelopen is. dan is dat geen probleem. Alles wat we gedaan en gemaakt heb ben. bracht zo veel unieke er varingen met zich mee voor ons. We hebben zeer veel vrienden gemaakt en we zijn als muzikant en liedjeschrij vers enorm vooruit gegaan. Dat is hetgeen dat ik er uit wil halen. Als de plaat het goed doet, prima. Indien niet, dan is mijn ego niet gekwetst en ga ik niet zitten jammeren. We zijn The Posies niet. We worden niet bitter als succes uitblijft. De liefde voor de muziek over wint alles." Soulwax treedt vrijdag avond op in De Botte Hom mel, Bergen op Zoom (22 uur1 en zaterdag in Night- town Rotterdam (21 uur). Pater Moeskroen De groep Pater Moeskroen is een van bands, die in hetNeder- landse popcircuithetvaakstvan zich doet horen. Zomer 1999 is het 12,5 jaar geleden dat de groep voor het eerst optrad. In die periode hebben de paters alle hoeken van de showbizz ge zien: van een braderie in Eem- nes tot het Festival of Arts in Bir mingham (USA), van een bruiloft tot hetfolkfestival in Dranouter (B). Sinds een aantal jaren speelt Pater Moeskroen dankij enkele hitsingels vooral nog in grote, volle feesttenten. Ze maken er daareen specialiteitvan hetpu- bliek in een mum van tijd om te toveren tot een dampende feestmassa. In 1994zetdegroep de eerste stappen in de theater wereld. Drie theaterprogram ma's - Psalmenstrand, Wilde Liefde en Spanning en Spinazie - maken duidelijk, dat het ook in het theater klikt tussen de pa ters en het publiek. Nu gaan ze Nederland rond met het pro gramma Ongewenste Ultimitei ten, waarin het beste materiaal uit de vorige drie shows is sa mengevoegd. Liedjes, grappen, verstilling en de Moeskroen- sound inéén. Pater Moeskroen, zaterdag avond in Mondragon Zierikzee, 20 uur. Intermezzo De vijfkoppige a capella-forma- tie Intermezzo brengt met Aap, Noot, Mies een gevarieerd pro gramma met Nederlandstalige liedjes. Bekende liedjes van uit eenlopende artiesten als Anne ke Grönloh, André Hazes, Her man van Veen en Boudewijn de Groot, oud-Hollandse liedjes als 'Advocaatje ging op reis' en 'De Driekusmanpolka' en eigen re pertoire worden ontroerend maar ook humoristisch gezon gen. Het programma van het vijftal Etienne Borgers, Ronald Beek- er, Matthijs Overmars, lek de Vos en Merijn Dijkstra wordt ge regisseerd door zanger en tekstschrijver Bram Vermeulen, van wie ze tevens het liedje 'Pauline' ten gehore brengen. De heren geven overigens hun eigen draai aan de liedjes die ze vertolken. Juist bij overbekende liedjes is het moeilijk om met een overtuigende eigen versie te komen, maar dit vijtal slaagt daartoch in. Het'Hollands bodemonderzoek' van Intermezzo levert warme klanken op, afgewisseld met rauwe passie of pure romantiek. Het vijftal weet een boeiende theatershow te maken met niet veel meer dan hun eigen stem geluid. Intermezzo treedtzaterdag op in het Arsenaaltheater in Vlissin gen, aanvang 20.15 uur. De Belgische groep Soulwax. SOU1W door Gert Meijer South Park Producer Rick Rubin is een grote fan van de komische tv-animatieserie 'South Park' en heeft zich derhalve persoonlijk bemoeid met de serie soundtracks die van de serie gaat ver schijnen. Het eerste deel is inmiddels uit, heet Chef Aid: The South Park Al bum (American/Columbia/Sony Mu sic) en bevat een keur aan heerlijke partymuziek. De nummers zijn soms net zo grappig als de komische serie. Chocolate Salty Balls van Chef (het al ter ego van niemand minder dan Isaac Hayes) kreeg hier veel airplay, maar zijn Tom Jones-achtige Simultaneous mag er ook zijn. Let ook op de wel erg verkouden uitvoering van Styx' 'Come Sail Away' door Eric Cartman, een stuk leuker dan de chagrijnige versie van Bad Company's 'Feel Like Makin' Lo ve' door ene Ned Gerblansky. Verder is Rancid van de partij, net als Primus en het hier natuurlijk onmisba re Ween. Er is een hoop hiphop van de stevige soort, maar zowaar duiken ook oudgedienden als Ozzy Osboume, Devo, Joe Strummer en Elton John op. Chef Isaac doet nog een duetje met Meat Loaf maar nog verrassender is het duet van Rick James en Ike Turner. Holsappel Het grootste succes *van het Zwolse Prozak was misschien wel dat de band op last van de kalmeringspilletjesfa- brikant zijn naam moest wijzigen. Zo haal je nog eens de publiciteit, iets wat de band - die nu gewoon Holsappel heet, naar de zanger/gitarist van de groep - op muzikaal gebied wellicht iets meer moeite kost. Niet dat de de- buut-cd Nooit Meer Slapen (Virgin) een vervelende plaat is; binnen de hui dige hitparade-hausse aan Nederpop valt het album vooral tekstueel zeer op. Wim Holsappel schrijft mooie teksten, over hoop en wanhoop, over angst en natuurlijk over liefde. En soms zelfs over doodgewone alledaagse dingen, die hij een grappige wending geeft, zo als in Hupsen: 'We dansen over alles wat maar etniscli lijkt/maar dat. ene been in de polderklei dat blijft een beetje stijf'. Die teksten krijgen een ui terst gevarieerde begeleiding: rock 'n roll, een beetje country western, wat chanson, blues en pop. Alleen zou Hol sappel best iets meer lef in de muziek mogen stoppen en niet zoals nu te vaak kiezen voor de veilige weg. Ani Difranco Singer/songwriter Ani Difranco laat op niet mis te verstane wijze merken dat het haar goed gaat. Haar elfde solo album heet Up Up Up Up Up Up (Cook ing Vinyl/Bertus) en er is alle reden voor zo'n titel, nadat ze met de tiende cd eindelijk ook buiten Amerika wat erkenning kreeg. Het enthousiasme van de titel is terug te vinden in de aan stekelijke manier waarop ze haar af wisselend vrolijke en intieme liedjes maakt. Ani komt uit Austin, Texas maar met country- of blueswortels is ze niet belast. Ze maakt eigenzinnige pop met eigenzinnige arrangementen en komt daarbij enigszins in de buurt van Suzanne Vega. Iets minder toeganke lijk weliswaar, maar daar valt na een aantal draaibeurten ook wel een mouw aan te passen. Het Vlaamse barokorkest II Fondamento, dat zaterdag in Vlis singen concerteert. Het Vlaamse barokorkest II Fondamento, zaterdag op nieuw te gast in Vlissingen, heeft niet alleen iets met de muziek van de Tsjechische componist Zelenka of Heini- chen, die aan het hof in Dresden werkte. Ook Johann Se- bastiaan Bach en Georg Philipp Telemann horen tot de componisten, wier werk regelmatig op de lessenaars ver schijnt. Het ensemble speelt deze maand beiden zelfs 'te gen elkaar uit'. door Kees Cijsouw Bij II Fondamento heeft Tele mann op Bach voor, dat een flink deel van zijn muziek nog altijd tamelijk onbekend is en hij veel minder vaak dan Bach op concertprogramma's ver schijnt. Ze zijn tijdgenoten en hun productieve periodes lie pen vrijwel parallel. Telemann leefde van 1681 tot 1767, Bach van 1685 tot 1750. Tijdens hun leven lag het met die populari teit net andersom. In hun eigen tijd werd vooral de instrumen tale muziek van Telemann meer gewaardeerd dan die van Bach. Nu is dat al jéren andersom, al is ook Telemann - zoals musi coloog Ignace Bossuyt het formuleerde - allang 'geen voetnoot in de muziekgeschie denis' meer. Maar II Fonda mento heeft een zwak voor muziek van componisten, die vandaag-de-dag in de positie van underdog verkeren. Het ensemble onder leiding van hoboïst Paul Dombrecht vindt, dat de veelzijdigheid van Telemann, zijn vermogen het orkest te laten zingen, ver schillende stemmingen te tref fen en de verschillende tim bres van de blazers met elkaar te combineren een breder ver spreiding verdient. Daarom ook heeft men de afgelopen j a- ren zijn werk gespeeld en ho- boconcerten en suites voor het label Vanguard op cd gezet. In perspectief Een aanzienlijk deel van Tele- manns werk is samengebracht in zijn Musique de table. II Fondamento is sinds decem ber opnieuw met de componist bezig. Toen bracht men in Vlaanderen een reeks concer ten onder de noemer Tafelen met Telemann, waarin onder meer muziek voor trompet en orkest werd gespeeld. Deze maand is een aantal ouvertu res aan de beurt, waarin de combinatie van strijkers, hoorns, hobo en fagot wordt beproefd: in Vlissingen wordt het laatste in een reeks van vijf concerten gegeven; eerder de ze week was het programma te horen in Brussel, Antwerpen, Gent en 'thuisbasis' Brugge. Wat het programma extra aan trekkelijk maakt en een nieuw perspectief geeft, is de combi natie met het eerste Branden- burgse concert van Bach, óók voor de combinatie van strij kers, hoorns, hobo's en fagot. De zes Brandenburgse concer ten en de vier even beroemde orkestsuites van Bach horen tot de hoogtepunten van de Barok. De talrijke suites - ook wel ouverturen genoemd - en concerten van Telemann ble ven er in de loop van de tijd bij in de schaduw staan. Zijn sui tes echter leggen in stijl een brug tussen de barok en de pe riode van het classisime in de richting van Haydn en Mozart. II Fondamento werd tien jaar geleden opgericht rond de fi guur van de bekende barokho- boïst Paul Dombrecht. De musici vonden elkaar in hun interesse oude muziek uit te voeren op authentieke instru menten. Al snel kreeg het ensemble internationale er kenning. Sinds enkele jaren concerteert IIF ondamento en kele keren per jaar in Zeeland, mede als 'gastorkest' in het ka der van de culturele uitwisse ling met Vlaanderen. II Fondamento met Tele mann en Bach, zaterdag30 januari, St.-Jacobskerk Vlissingen, 20.15 uur. V Afgelast Het kamermuziekconcert van Ars Musica, dat zou plaatsvin den op zaterdag 30 januari, gaat wegens omstandigheden met door. In plaats daarvan geven mezzo-sopraan Liesbeth Fran ken en pianiste Ellengard Jense hun concert met repertoire uit musical en film op zaterdag 13 februari. Cathedral Op drie plaatsen in Nederland (waar onder de 13de in Sneek) wordt in febru ari een stonerrockfestival gehouden van het blad Roadbum. Headliner van dat festival is Cathedral, de Engelse band die ooit een valse start als doom- metalband maakte, maar als stoner- rockgroep zeer verdienstelijk werk doet. Het nieuwe album Caravan Bey ond Redemption (Earache/Zomba- Rough Trade) staat vol met zwaar door Black Sabbath beïnvloede rock (verge lijk 'The Omega Man' met Sabbaths 'Iron Man'), maar het leuke is dat Ca thedral er een eigen draai aan geeft. Het draaiorgel aan het begin van Voo doo Fire is nog maar het begin van een cd vol met leuke en inventieve wendin gen, tot seventies-disco, funk en bon go's aan toe. En nu Lee Dorrian steeds melodieuzer gaat zingen is er alle reden om Cathedral serieus te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19