Landbouw voelt zich gepasseerd Plaats uw familie berichten in de PZC PZC Edelstenenbuurt eist duidelijke taal Goese straatvechter krijgt laatste kans Ex-man van scooter gereden na anderhalf jaar van getreiter zeeland 14 Plannen Middelburg leggen volgens ZLTO hypotheek op buitengebied Vlissingen wil schone bedrijven op Noordrand Ouderen Middelburg krijgen voorlichting over allochtonen NU NOG LAGERE PRIJZEN \ARBELL\ GEMEENTE SAS VAN GENT woensdag 27 januari 1999 door Ab van derSluis MIDDELBURG - De landbouw voelt zich vergeten in de toe komstplannen van Middelburg. Vertegenwoordigers van de Zui delijke Land- en Tuinbouwor ganisatie ZLTO hebben bij voorbeeld niet de kans gekregen zitting te nemen in één van de groepen, die meediscussiërde met het stedenbouwkundig bu reau BVR over de Kwaliteitsat las 2030. Daarmee heeft Middelburg het economische belang van een ge zonde landbouwsector niet er kend. Dat betoogde bestuurslid A Abrahamse van de ZLTO Walcheren-zuid-oost dinsdag avond tijdens een hoorztting van de gemeente over de toe komstplannen. De ZLTO behartigt de belangen van de land- en tuinbouw in Middelburg en de andere Wal- cherse gemeenten. Ze vindt om die reden dat ze recht van spreken heeft en dus uitgenodigd had moeten wor den om mee te praten over de toekomstplannen van de Zeeuwse hoofdstad. De organi satie vindt de plannen van de gemeente té ambitieus. Zo wordt het buitengebied, waarop veel landbouwers boeren, be stemd voor andere functies. Een groot deel wordt bijvoorbeeld teruggegeven aan het water voor wooneilanden. Rietsnijders Volgens Abrahamse hebben grote landbouwaeralen een kleurtje gekregen in de toe komstvisie, terwijl de nieuwe functies misschien nooit of mis schien pas over twintig jaar werkelijkheid worden. „Opzo'n manier durf je als ondernemer nauwelijks nog je bedrijf bij de tijd te houden. Wij vinden het dan ook niet nodig om nu al plannen te presenteren voor de pertode na 2015." Volgens BVR, de opsteller van de Kwaliteits atlas, zal er door Europees be leid veel agrarische grond vrij komen. ,,Dat de uitgestrekte landbouwgebieden karakteris tiek zijn voor het landschap, wordt wel genoemd maar direct weer vergeten." Volgens BVR moeten boeren zich omscholen naar rietsnijders, logeerboeren, beauty farmers, bosbouwers en eko-boeren. De ZLTO vroeg de gemeente tijdens de hoorzitting om bij de vaststelling van de toekomstvisie het economisch belang van de landbouw de aan dacht te geven die het verdient. Een positief kritisch geluid was er te horen van voorzitter G. W. Eijssens van de Middelburgse Bedrijven Club (MBC). Zijn le den, de industriële ondernemers in de stad, zijn blij dat de ge meente eindelijk weer aan het ondernemen slaat. „Dat doen wi] al jarenlang, soms tegen de stroom in." De MBC-voorzitter betoogde dat het moeilijk is om hoger geschoold personeel te vinden, omdat het in Middel burg ontbreekt aan goede (cul turele) faciliteiten. Hij pleitte ervoor om de Stationsbrug en de Kanaalweg niet af te sluiten voor het autoverkeer, zolang er geen duidelijkheid is over de aanleg van een aquaduct en de Dammenroute. „Dat zou name lijk een ernstige belemmering betekenen voor de economische ontwikkeling van Middelburg en de uitvoering van de plan nen." Ook vroeg de MBC de gemeente raad om duidelijkheid bij de sanering van Ramsburg en Ar- nestein II. Als er plekken vrijko men op die twee terreinen mogen er niet tijdelijke of semi- tijdelijke bedrijven komen. Eijssens brak verder een lans voor een goede verbinding van de Westerscheldetunnel via de Sloeweg-noord naar het nieuwe Middelburgse bedrijventerrein De Mortiere. „Er is geen econo mische ontwikkeling", waar schuwde hij, „zonder een goede infrastructuur. Wij doen ons best Rijkswaterstaat ervan te overtuigen dat er vanaf de ro tonde bij 's-Heerenhoek een vierbaansweg richting Middel burg moet komen." Insprekers De commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Finan ciën hoorde een lange rij inspre kers aan, variërend van particu lieren tot vertegenwoordigers foto Lex de Meester door Lukas Fransen MIDDELBURG - Reconstruc tiegebied. Zo wordt een groot gedeelte van de Edelstenen- buurt in Middelburg genoemd in de veelbesproken Kwali teitsatlas 2030, waarin de toe komstplannen voor Middel burg worden beschreven. „Maar wat betekent dat: re constructiegebied?", vraagt wijkbewoonster I. Neugebau- er zich af. „Die vaagheid maakt me onzeker. Ik weet niet waar ik aan toe ben." Neugebauer woont al zeven tien jaar met veel plezier in de wijk achter het NS-station met straatnamen als Smaragd, Saffier en Opaal. Zij schrok dan ook toen ze de Middelburgse toekomstplan nen, verwoord in een Kwali teitsatlas en twee masterplan- nen, ruim een week geleden voor het eerst onder ogen kreeg. Op een plattegrond in de Kwaliteitsatlas is een groot gedeelte van de Edelstenen- buurt grijs ingekleurd. Grijs staat voor reconstructiege bied. „Dat betekent dat onze huizen moeten wijken voor kantoren, winkels en nieuwe woningen. In de plannen loopt er een fietspad dwars door de Saffier. Mensen moeten zo snel moge lijk het station en het centrum kunnen bereiken." Villa Roozenburg De Middelburgse zit in de be wonerscommissie van de wijk. „We hebben vorige week dins dag een brief gestuurd naar de gemeente, waarin we aange ven dat we als bewonerscom missie graag willen meewer ken aan de ontwikkeling van de plannenWe willen niet bui tenspel gezet worden. Mijn huis valt in dat grijze gebied. Maar ook de oude villa Roozenburg valt daar onder. Iemand van de gemeente ver telde dat de villa onder monu mentenzorg valt en dus niet wordt afgebroken. Waarom geven ze dat niet duidelijk aan?" Onduidelijkheid en vaagheid. Neugebauer wordt er zenuwachtig van. „Waarom geven ze in de plannen niet precies aan wat ze willen af breken en bouwen. Ik heb het stedenbouwkundigbureau BVR., de makers van de toe komstplannen, gebeld omdat ik al dat vage gedoe zat was. Hoe langer ik met de vrouw aan de andere kant van de lijn sprak, hoe vager ze werd. Ik wilde weten hoe het recon structieplan voor de wijk er uitziet. Ze vertelde dat ze daar nog mee bezig waren. Er zijn wel toekomstplannen voor Middelburg tot 2030, maar er zijn nog geen duidelijke plan nen voor onze wijk. Ik kreeg te horen dat ik me geen zorgen hoefde te maken. Maar na dat telefoontje ben ik me pas echt zorgen gaan maken. Handtekeningen Samen met een andere bewo ner uit de bewonerscommissie, is de Middelburgse een hand tekeningenactie gestart onder buurtbewoners. „Als de ge meente de wijk wil slopen, laten wij zien hoe buurtbewo ners erover denken. We heb ben al zo'n 250 handtekenin gen opgehaald van mensen die niet weg willen uit hun wo ning. Bijna niemand van hen wist wat de gevolgen van de toekomstplannen zijn voor de Edelstenenbuurt. Er zijn in formatieavonden geweest, maar daar wisten veel mensen niets van." Neugebauer vindt het vreemd dat de huizen in de Edelste nenbuurt nog steeds te huur worden aangeboden terwijl ze waarschijnlijk over een paar jaar verdwijnen. „Dat moeten ze niet meer doen. Je kunt mensen straks niet dwingen hun huis uit te gaan. Maar het ergste is dat iemand zich ver beeld dat hij het dak boven mijn hoofd kan weghalen zon der me daarover te informe ren. Ik weet nu niet of ik tegen een draak vecht, of tegen een ontwikkeling die de wijk mis schien wel leuker maakt." door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie R. Jeuken vond dat alle grenzen tijdens een massale vechtpartij in Goes waren over schreden, waaraan een 28-jari- ge Goesenaar had deelgenomen. In Middelburg eiste Jeuken dinsdag twee maanden gevan genisstraf tegen de verdachte, die bij politie en justitie een re putatie geniet op het gebied van gewelds-en alcoholdelicten. Zelf vond de verdachte niets verkeerd te hebben gedaan. Hij meendezich 13 juni vorig jaar in een café aan de Goese Markt te moeten verdedigen tegen een groep Arnemuidenaars. Het avondje WK-voetbal met Nederland-België op televisie eindigde in het Goese café in een anti-climax. De aanleiding tot de vechtpartij was niet hele maal duidelijk, maar getuigen hadden de verdachte zien uitha len met een stuk glas. Het slachtoffer uit Arnemuiden liep snijwonden en een gebroken pink op. Zelf moest de Goese naar met snijwonden in zijn hals in het ziekenhuis worden opge nomen. Volgens politierechter J.P.M. Hopmans was de vecht partij met name te wijten aan het overmatig drankgebruik. Eigenlijk verdient u gevange nisstraf, maar ik zal u nog een VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur van de gemeente Vlis singen wil het bedrijventerrein Buitenhaven Noordrand open stellen voor schone en dienst verlenende bedrijven. Het colle ge denkt daarbij vooral aan kantoren en (groot)handel die binnen de bebouwde kom onge wenst zijn. Volgens het dagelijks bestuur zal er rekening gehouden wor den met de woonwijken van Oost-Souburg. Bedrijven die in een hoge categorie van mi lieuhinder vallen, zullen een aangewezen plaats krijgen die ver verwijderd is van de woon omgeving. Met de Buitenhaven Noordrand wordt het gebied langs Rijks weg 58 bedoeld, direct bij de afslag van Oost-Souburg/Rit- them. Het terrein ligt aan de Rit- themsestraat, Deinsvlietweg, Visodeweg, Poortersweg en Veerhaven weg. Het dagelijks bestuur van Vlis singen sprak eerder over de noodzakelijke uitbreiding van industrieterrein. Reden daar voor is dat het industrieterrein van huurdersverenigingen, be wonerscommissies, het Zeeuw se Landschap en de wijkvereni- ging Sint Laurens, Sint Laurens Voorzitter P. Joosse van die laat ste vereniging vroeg de commis sie aandacht voor het unieke ka rakter van zijn dorp. BVR wil Sint Laurens uitbreiden met vijfhonderd woningen en boom gaarden. „Wij vinden de ge plande uitbreiding rampzalig voor het unieke, dorpse karak ter van Sint Laurens. Dat zal onze kleinschalige woonkern doen. uitdijen tot een uit zijn krachten gegroeide buitenwijk van Middelburg." Daarnaast is het dorp bang dat door de nieuwbouwplannen het waar devolle stilte- en natuurgebied ten westen van Sint Laurens on aanvaardbaar wordt aangetast. De gemeenteraad van Middel burg beslist in maart over de toekomstplannen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Het incident tussen een 39-jarige man uit Vlissingen en de ex van zijn vrouw dateerde inmiddels van anderhalf jaar geleden, maar op de zitting van de Middelburgse politierechter bleek dinsdag dat beide mannen nog op gespan nen voet leefden. Politierechter J. P. M. Hopmans vond dat de zaak heel complex lag. „Er is een enorme geschie denis aan vooraf gegaan." Hij achtte wel bewezen dat de Vlis- singer 30augustusl997metzijn auto in 's Heerenhoek opzette lijk tegen de scooter van zijn 'ri vaal' was gereden. Hopmans hield in zijn uitspraak rekening met het blanco strafblad en deelde met het opleggen van 2.500 gulden boete voorwaarde lijk een stevige waarschuwing uit. „Het is één keer behoorlijk mis gegaan." De schadeclaim van het slachtoffer, 4.662 gulden, stelde Hopmans bij tot 400 gul den. Relatiesfeer Officier van justitie R. T C. N. Jeuk.en meende dat het een en ander zich had afgespeeld in de relatiesfeer. „Daar is veel mis mee." Hij eiste twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf en toewijzing van het vol ledige schadebedrag. In een eerste reactie vertelde de verdachte het slachtoffer te wil len doen schrikken door hem voorbij te rijden en te snijden. Uit een technisch onderzoek van de politie bleek de scooter te zijn vernield. „We zijn ander halfjaar door hem getreiterd. Er is van alles over ons heengeko- men. De banden van de auto zijn lekgestoken, het huis is met verf beldad en mijn vrouw is meer malen door hem bedreigd. Ze is lastiggevallen op straat, hij heeft haar van de fiets getrok ken en mishandeld. Deze ellen de gaat elke dag nog door", al dus de verdachte. Knoop Duidelijk was dat het slachtof fer psychisch in de knoop zat en last had van een posttraumati sche stress-stoornis. Raadsman B. Vader trachtte aan de hand van tal van gebeurtenissen eveneens een beeld van de pro blematiek te scheppen. Volgens hem had het slachtoffer onder meer zijn cliënt mishandeld, taxi's op zijn naam besteld en dreigbrieven gestuurd naar zijn werk. Vader concludeerde dat het incident kon worden toege rekend aan het slachtoffer, die volgens hem gebaat zou zijn met een gedegen psychiatrisch on derzoek. De politierechter hield het op gedeelde aansprakelijk heid en zag in een forse voor waardelijke boete een goede waarschuwing voor de toe komst. laatste kans geven. Daarom zal ik u zestig uur dienstverlening en drie maanden voorwaarde lijk opleggen. Raadsman F. ter Braake beriep zich vergeefs- op noodweer-exces. Vrijburg, dat tussen Vlissingen en Middelburg ligt, sterker in trek is als vestigingsplaats dan verwacht. Het volledige voorontwerp van het bestemmingsplan ligt ter in zage m de hal van het stadhuis van Vlissingen. Het plan is ook te zien in de wijkwinkel in de bi bliotheek in Oost-Souburg. In spraakreacties zijn mogelijk tot 18 februari. Er wordt naar ge streefd om voor dit voorstel een commissievergadering ruimte lijke ordening te beleggen op 15 april. Op 3 februari a.s. zijn onze ouders en grootou ders J. A. v. d. WEEL J. J. v. d. WEEL-SCHOONAARD 60 jaar getrouwd. Ter gelegenheid hiervan is er een receptie, die ge houden zal worden op vrijdag 5 februari a.s. van 18.30-21.00 uur in Dorpshuis 'De Schutse', Julia- nastraat-22 te Haamstede. Hun dankbare kinderen: Adrie en Leny Willy en Chris Marijke en Peter en kleinkinderen 4328 PK Haamstede, Hogeweg 94. Na een lang en welbesteed leven is overleden onze lieve moeder en oma MARIA VERKRUIJSSE-HERREBOUT sedert 1984 weduwe van Jannis Abraham Verkruijsse Schoondijke 19 februari 1902 Oostburg 26 januari 1999 Zij. dankt al diegenen die met hun zorg en door hun aanwezigheid haar nooit eenzaam en alleen hebben gelaten. Nieuwkoop/Amsterdam: Piet Verkruijsse Gisella Klein Nieuwkoop: Elske Verkruijsse Matthy de Vries Breskens: Leen en Noëlle Schipper Familie Verkruijsse Familie Herrebout Oude Rijksweg 54, 4511 HW Breskens Correspondentieadres: Weissenbruchlaan 6, 2421 GL Nieuwkoop 0172-572395 De afscheidsdienst waarvoor u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden op vrijdag 29 januari om 15.15 uur in de Hervormde Kerk te Groede, waar na de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats aldaar. Condoleren na afloop van de begrafenis in de kerk. Bedroefd nemen wij afscheid van MARIA VERKRUIJSSE-HERREBOUT Wij verliezen in haar een lieve vriendin. Leen en Noëlle Schipper Aad en Fija Hoeder Carlo en Kitty de Wilde Bianca en Björn Rien van Lieshout en Huib van der Pol Breskens, 26 januari 1999. door Winnie van Dam MIDDELBURG - Middel burgse ouderen zijn nogal bevooroordeeld over alloch tonen. Daarom begint de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) in sa menwerking met het Regio naal Opleidingen Centrum en het Sociaal Ivultureel Werk Middelburg het project 'Ouder worden in Multi-Cul- tureel Nederland' voor Ne derlandse 50-plussers. Ou- derenwerker M. Piseaer: „Als ik met sommige mensen alleen nog maar sprak over deze cursus, begon hun bloed al te koken". Het project bestaat uit twee delen. Deel één omvat acht bijeenkomsten, waarin Ne derlandse 50-plussers voor lichting krijgen over alloch tonen. Deel twee begint in april en is bedoeld voor mensen uit de Turkse gemeenschap die voorgelicht willen worden over ouder worden in Neder land en wat daarbij komt kij- ken. Het eerste deel van het pro ject is ontwikkeld om voor oordelen over buitenlanders weg te nemen bij Nederland se ouderen. Bovendien is het de bedoeling om cursisten op een andere manier te laten praten over allochtonen. In het meest gunstige geval hoopt Piseaer ook nog te be reiken dat er meer contact ontstaat tussen beide groe pen. „Veel ouderen hebben vooroordelen over allochto nen. Je hoort ze bijvoorbeeld vaak zeggen dat buitenlan ders op kosten van de Neder landse staat leven. En wij willen graag dat mensen tij dens deze cursus met zulke vooroordelen naar buiten komen." Kleurrijk Piseaer vertelt dat zij juist geniet van de kleurrijke sa menleving. Ze vindt het ver velend als mensen ongefun deerde dingen spuien over buitenlanders. „Als ik op een verjaardag zit, krimp ik soms wel eens in elkaar van de ver halen die dan de ronde doen. Ik ga daar niet meer tegen in. Het blijft een oeverloze dis cussie. Mensen moet je als in dividu beoordelen en niet op de groep waaruit ze komen." Cursus Tijdens de cursus zal ge tracht worden om meer be grip te creëren over en inzicht te verschaffen in culturen die anders zijn dan de Neder landse cultuur. De ouderen zullen daarom onder meer een bezoekje brengen aan een moskee en een buiten landse gast zal een bijeen komst bijwonen om vragen te beantwoorden en cultuur verschillen uit te leggen. De deelnemers zijn volgens de ouderenwerker vooral vrouwen. „Vrouwen staan meer open voor dit soort ini tiatieven. Mannen gaan be ver kaarten, schaken of een biljartje.leggen." De ervaring leert dat deze cursus, die eerder al in Eind hoven werd gehouden, een succes werd. De deelnemers ontdekten veel overeenkom sten en hun houding ten op zichte van buitenlanders werd toleranter. Deel twee Deel twee van het project be- i gint in april en is gericht op 1 de Turkse gemeenschap. De SWOM heeft juist voor die groepering gekozen omdat zij na de Molukse de grootste buitenlandse groep is in Mid delburg. Aan de Turkse ou deren wordt tijdens cbe bij eenkomsten uitgelegd hoe de Nederlandse samenleving met haar bejaarden omgaat. Piseaer: „De Turk heeft een schrikbeeld van ouder wor- deninNederland. Zij denken dat wij iedereen maar het liefst in bejaardentehuizen stoppen.In tegenstelling tot wat de algemeen heersende gedachte bij de Turkse ge meenschap hierover is, blij - - ven Nederlandse bejaarden juist heel lang thuis wonen. Door middel van deze voor lichting probeert de SWOM in dat bejaardentehuis schrikbeeld een nuance aan te brengen. Voor uw blijken van medeleven na hol overlijden van mijn echtgenote, onze moeder en oma IO BAAIJENS-POLDERDIJK willen wij u van harte danken. Zij waren en zijn een steun in deze voor ons verdrietige periode. Fam. Baaijens Nieuwdorp, januari 1999. 0 in ME lie; Oer Het heeft ons goed gedaan zoveel blijken van medele ven te hebben ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man, mijn vader en onze opa JACOBUS BAKKER Onze hartelijke dank hiervoor. Familie Bakker Kattendijke, januari 1999. VOOR EEN ZORGZAME BEGELEIDING sTri BEGRAFENISVERZORGING O. vS»"iT J.c. HOEKMAN Voor een volledige en waardige verzorging van begrafenissen in geheel Midden-Zeeland Centraal telefoonnummer: 0113 - 31 1444 Bouwcentrum "De Bevdanden' Getdetoozepad 20, Goes Tel. 0113- 22 75 25 Kamoor: Langeweg I 4431 CE 's-Gravciipoltler Tel. 0113 - 31 24 08 GOES, MIDDELBURG VLISSINGEN W. L. Fraanje, huisarts te Zaamslag is AFWEZIG van 1 t/m 5 februari. Dokter de Keyser neemt waar. SLUITING GEMEENTESECRETARIE Vrijdag 29 januari 1999 is de gemeentesecretarie na 15.00 uur voor het publiek gesloten. Sas van Gent, 27 januari 1999 Burgemeester en wethouders van Sas van Gent, De burgemeester. .1. A TI. Lonink De secretaris, wnd. E. F. J. Sleijaert

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14