Bureau toerisme nu onbetaalbaar Ware aard kiezer komt online boven PZC Commissie kritisch over outletcentrum zeeland 12 Oud-VVV-directeur De Regt dringt aan op scheiding van promotie en service Zeehond Gerry teruggezet Bijdrage GS aan restauratie kerk Politieuniform uit bieb gestolen Politie pakt drugsdealers op Afschieten duiven gaat door Dorstige dieven in Vlissingen Stemwijzer Middelburg wil klaarheid over 'dumppaleis' Sluis aanvaardt excuses scouting voor nepbom woensdag 27 januari 1999 door Jacques Cats MIDDELBURG - Het Bureau voor Toerisme Zeeland staat op springen. Een faillissement hangt in de lucht. Met kloppend hart wachten de, na een forse af slanking, overgebleven 23 per soneelsleden van de toeristische organisatie de afloop van de rechtszaak van morgen af. Die kan mede bepalend zijn voor het voortbestaan van het bureau. Jo de Regt (65) is oud-directeur van de VW-Zeeland. Hij volgt de situatie waarin het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) verzeild is geraakt vanaf de zij lijn. Met onverminderde be trokkenheid bij het hem in de loop van vele jaren zo dierbaar geworden toeristisch product Zeeland. In deze kolommen draagt de oud-directeur zijn vi sie uit. Maar nu eerst een korte inhoud van het voorafgaande. Het BTZ verkeert, zoals voor zitter D. J. van der Zaag van het stichtingsbestuur het formu leert, 'in zwaar weer'. In dit kli maat worden over en weer zwarte pieten uitgedeeld. De provincie stelt dat het BTZ een zelfstandige onderneming is, die zijn eigen problemen moet oplossen. Het toeristisch be drijfsleven wijst naar de poli tiek. En het BTZ-bestuur kijkt vertwijfeld naar zowel de over heid als naar het bedrijfsleven en stuurt intussen de directeur plus een aantal personeelsleden de laan uit. Dan was het werkklimaat in uw tijd een stuk rustiger De Regt: „Tot half de jaren tach tig zijn er dertig jaar lang nooit problemen geweest bij de Pro vinciale WV Zeeland. Wat er daarna is gevolgd, is een aan eenschakeling van reorganisa ties, directie- en personeels wis selingen en financiële zorgen. In de laatste periode is een vermo gen uitgegeven aan externe ad viezen, juridische bijstand, af vloeiingsregelingen. En het re sultaat? Een organisatie op de rand van een failissement." Toch is vanaf de jaren vijftig veel gebeurd. „De provinciale WV speelde in de loop van de jaren een steeds prominenter rol binnen de stormachtige ontwikkeling van het toerisme in Zeeland. Er wer den talloze initiatieven geno men die, in een enigszins aange paste vorm, nog steeds worden toegepast. Voorbeelden zijn de bemiddelingscentrale, nu de va- kantieboekingscentrale, de classificatie van vakantiever blijven als belangrijke impuls voor de productverbetering, de Recreatiegids, de samenstelling en verkoop van VW-arrange- menten. Nationaal speelde Zee land zelfs een voortrekkersrol, zoals bijvoorbeeld met de eer ste, geheel zelf ontwikkelde VW-automatisering in Neder land." Waar ging het fout? ,,Op een zeker moment moest het anders. Onder aanvoering van de toenmalige gedeputeer de voor toerisme moest er wor den geherstructureerd en ge professionaliseerd. Niet langer mochten de belangen van de consument centraal staan, maar die van de producent. Gasten werden consumenten met een budget. De resultaten van dat beleid zijn nu bekend. Hoe moet het volgens u nu ver der? „Het is voor betrokkenen van het grootste belang, dat er een fatsoenlijke afvloeiingsregeling wordt getroffen en dat de boe kingscentrale geen gedupeer den oplevert. Nog belangrijker is het de organisatiestructuur zodanig te wijzigen dat een her haling van problemen in de toe komst uitgesloten is. Het volop- getuigde BTZ is in de huidige vorm onbetaalbaar. Dat was al vanaf het begin voorspelbaar. De overheid treedt geleidelijk terug als subsidiënt en er be staat geen BV Toerisme Zee land, waaraan een nota kan worden gezonden. Er moet ge zocht worden naar een struc tuur, waarbinnen volstrekt duidelijk wordt wie welk$ ver antwoordelijkheden draagt, in clusief de bijbehorende finan ciering." Wat is in die structuur depositie van de WV? „De kwaliteit van een vakantie staat of valt met wat er te bele ven valt. Een hoog gekwalifi ceerde receptie is daarbij onont Oud-directeur VW-Zeeland Jo de Regt: „„Op een zeker moment moest het anders. De resultaten van dat beleid zijn nu bekend." foto Lex de Meester beerlijk en moet dus gerekend worden tot de toeristische infra structuur. Deze dienstverlening is een VW-taak. De daaraan verbonden kosten worden be taald door de gasten zelf in de vorm van toeristenbelasting. Gasten hebben dus recht op diensten. De financiering is: logiesver- strekkers innen de belasting en dragen af aan de overheid die verantwoordelijk is voor de pu blieke infrastructuur. Vanzelf sprekend is een nadere uitwer king nodig waar, wanneer en in welke mate er behoefte is aan VW-dienstverlening. Duide lijk is ook dat er een coördine rende oganisatie moet zijn die de kwaliteit, uniformiteit eii continuïteit bewaakt en verant woordelijk is voor de betrouw baarheid en volledigheid van de basisdocumentatie voor de ge hele provincie. Dit is de taak voor de Provincia le WV. Het is alleszins redelijk om voor de financiering een be roep te doen op de provincie." Hoe ziet u de plaats en taak van het toeristisch bedrijfsleven? „Het betreft hier een welvaren de en volwassen bedrijfstak die volledig zelf verantwoordelijk is voor een gezonde bedrijfsvoe ring. Dat betekent dat toeristi sche Qndernemers in hun eigen belang de volledige verant woordelijkheid dragen voor promotie en verkoop van het toeristisch product Zeeland. Het ligt voor de hand dat daar bij naar samenwerkingsvormen worden gezocht, eventueel branchegewijs. Een Bureau voor Toerisme kan daarbij uit stekende diensten verlenen. De kosten daaryan zijn vanzelf sprekend voor rekening van de opdrachtgevers, die ook van de resultaten profiteren." Kan verhoging van de toeristen belasting ten behoeve van de promotie enig soelaas bieden? „Het is ongewenst, misschien zelfs onbehoorlijk, om de gasten van Zeeland te laten meebeta len aan de promotie. Zij hebben immers geen enkel belang bij meer druk op de beschikbare ruimte. Integendeel zelfs. De toeristenbelasting dient te wor den gebruikt ten behoeve van de toerist zelf, namelijk voor de toeristische infrastructuur. Daartoe behoort gratis infor matie en advies. Deze diensten mogen niet primair vercommer- cialiseerd te worden en behoren derhalve niet tot de verant- woordelikheid van het bedrijfs leven. Let wel: de gevolgen van goede algemene dienstverle ning zijn wel degelijk van groot commercieel belang." Wat vindt u van het streven om tot schaalvergroting te komen door integratie van het Bureau voor Toerisme Zeeland met soortgelijke instituten in andere provincies? ,Dat is zeer ongewenst. Zeeland is uniek en mag niet verpakt worden in Brabants bont tegen de achtergrond van Limburgs bronsgroen eikenhout. .Er is overigens niets nieuws onder de zon: Zeeland, Noord-Brabant en Limburg hebben vroeger, met behoud van de eigen identiteit, nauw samengewerkt op de Bel gische markt. Samenwerking in kustverband, eveneens vele ja ren geleden opgestart, is een op tie, maar dan wel met behoud van de eigen autonomie. En voor de rest: Zeeland is bijzon der. Daarom blijft het toerisme hier ook een zonnige toekomst hou den." PIETERBUREN - Een zieke zeehond die eind oktober vorig jaar strandde bij het trainingscentrum van de brandweer in Vlissingen, is dinsdag uitgezet in de Waddenzee na een her stelperiode in de zeehondencrèche in Pieterburen. De zee hond Gerry, genoemd naar de persoon die hem vond, werd aan het zeewater toevertrouwd onder toeziend oog van brand weerpersoneel van het Vlissingse trainingscentrum, adopteerde het zieke dier na zijn onfortuinlijke stranding. Gerry had toen koorts, longwormen en wondjes over het hele lichaam. Ze woog bij aankomst in Pieterburen negentien kilo. Daar sterkte ze aan en nam haar gewicht toe tot 46 kilo. VLISSINGEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland dragen ruim 170.000 gulden bij aan de restauratiekosten van de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Dat komt de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente toe, als tegemoetkoming voor de in grijpende restauratie van de kerk. Deze verbouwing werd vo rig jaar afgerond. De kerkvoogdij verplicht zich door deze provinciale subsidie zorg te dragen voor het in stand houden van het monument. VLISSINGEN - Uit de bibliotheek aan de Lange Zelke in Vlissingen is in de nacht van maandag op dinsdag een politie uniform gestolen. Het pak was beschikbaar gesteld door de politie voor een beroepenthema. De inbreker forceerde een ruit en ontdeed een etalagepop van de politieoutfit, die be stond uit een winterblouse, een blauw overhemd met strop das, een pet en een pantalon. Mensen die aanwijzingen heb ben wordt verzocht zich te melden bij de politie. VLISSINGEN - De politie Walcheren heeft maandag een 40- jarige en een 43-jarige Vlissinger aangehouden. Beide man nen worden verdacht van het dealen van harddrugs vanui! hun woningen aan de Cruquiusstraat en de Bönedijkestraat De verdachten zijn ingesloten en in verzekering gesteld. Bij huiszoeking werd alleen bij de 40-jarige verdachte uit dê Cruquiusstraat harddrugs gevonden. De andere verdachtf had ongeveer 25 gram wiet in huis. Bovendien arresteerde dt politie 11 personen nabij het dealadres aan de Bönedijkes traat. Zij werden ervan verdacht harddrugs in hun bezit li hebben. Na verhoor werden zij weer vrijgelaten. MIDDELBURG - De provincie blijft vergunningen verstrek ken voor het afschieten van verwilderde duiven. De klachtei die de afgelopen jaren over deze manier van overlastbestrij- ding zijn binnengekomen vragen volgens het dagelijks pro vinciebestuur wel om een aantal waarborgen. Gedeputeerde Staten stellen dat in elk geval betrokken g& meenten toestemming moeten geven voor het afschieten vai duiven. Daarnaast moeten eigenaren of beheerders van ge bouwen waarop de duiven zich bevinden op de hoogte worde: gesteld. „Wij hopen dat op deze wijze de activiteiten op eei voor alle partijen bevredigende wijze kunnen verlopen" dus het college. VLISSINGEN - In een personeelsruimte van een bedrijf a; de Glacisstraat in Vlissingen is maandagnacht een frisdra: kenautomaat geforceerd. Om binnen te komen werd een dei open gebroken. Het is niet bekend of er frisdranken zijngestf len, wel ontbreken er enkele pakken koffie. door Ben Jansen De Zeeuwse kiezers hebben op 3 maart een argument minder om het af te laten weten bij de verkiezingen voor Provinciale Staten. 'Ik weet niet op welke partij ik moet stemmen', is geen rechtvaardiging meer om te wei geren de gang naar de stembus te ma ken. Internet helpt, ook bij de Staten verkiezingen. De website die de twaalf provincies maandag ter gelegenheid van de verkiezingen in gebruik hebben genomen, helpt bij het maken van een verantwoorde keus. In de bestuurlijke indeling van Neder land zit de provincie tussen Rijk en ge meente in. De tweede bestuurslaag, een begrip dat een beeld van taaiheid en weerbarstigheid oproept. De provincie houdt zich bezig met verkeer en ver voer, ruimtelijke ordening, economie, natuur en landschap, welzijn en cul tuur en water en milieu en dat dan voor al op een abstracte en voorwaarden scheppende manier. Het is dan ook hoogst zelden dringen op de publieke tribune van de Statenzaal in het Abdij complex in Middelburg. Ook de op komst bij de vorige Statenverkiezingen (55,3 procent) duidt niet op een grote betrokkenheid van de burger bij het provinciaal bestuur. Onrecht Dat gebrek aan belangstelling doet de provincie onrecht. Het beleid van de provincie op veel terreinen heeft recht streeks invloed op het welbevinden van de burger. Voorzover de burger dat niet doorheeft, zal hem dat de komende we ken worden ingepeperd. Door de poli tieke partijen die aan de Statenverkie zingen deelnemen en door de gezamenlijke provincies die allerlei middelen benutten om de kiezer te overtuigen van de noodzaak op 3 maart te gaan stemmen: reclamespots op de regionale radio en televisie, folders in postkantoren en bibliotheken en een open dag op 20 februari. En natuurlijk - heel eigentijds - de Internetsite. De kiezer die de neiging heeft folders van politieke partijen samen met ander reclamedrukwerk meteen op de stapel oud papier te leggen en zo niet toekomt aan een vergelijking van de standpun ten, kan op de website van de provincies terecht. Het Instituut voor Publiek en Politiek heeft een aantal politicologen per provincie de verkiezingsprogram ma's van de deelnemende partijen laten vergelijken. Desgewenst per thema (bijvoorbeeld verkeer en vervoer, wel zijn, zorg en cultuur, en economie en werkgelegenheid) kan een overzicht worden opgeroepen van de standpun ten die de verschillende partijen op de ze terreinen hebben. Voorkeur Zonder meer het aardigste aspect van de de website over de Statenverkiezin genis de Stemwijzer. Dit onderdeel van De Stemwijzer helpt de zwevende kiezer bij het maken van een verantwoorde keus. de webpagina's geeft een stemadvies zonder dat de kiezer in de verkiezings programma's hoeft te verdiepen. Dat gebeurt aan de hand van de antwoor den op twintig stellingen. Voorbeelden: ontpoldering is niet aanvaardbaar, ook niet om de aantasting van natuurwaar den elders te compenseren; de provincie moet er alles aan doen om sluiting van de kerncentrale te voorkomen; naakt- recreatie moet worden tegengegaan; op het gebied van cultuur dienen normen te worden gesteld die de toets van de bijbel kunnen doorstaan. Na beant woording van deze reeks met eens, on eens, neutraal of geen mening presen teert het programma met de partij die het best past bij de politieke voorkeur die uit de reacties spreekt. Jammer De uitkomsten zijn soms verrassend en onthullend. Iemand die steeds heeft verklaard dat het jammer is dat de So cialistische Partij in Zeeland niet aan de Statenverkiezingen mee doet, zodat hij zijn politieke ei niet goed kwijt kan, komt qua opvattingen het dichtst bij de VVD uit. De man aan wiens bezonken oordeel steeds veel waarde werd ge hecht, blijkt het gedachtengoed van de Partij voor Zeeland toegedaan. En de gene die zijn linkse natuur jarenlang achter rabiaat rechtse taal heeft trach ten te verhullen, geeft toch de ware aard van het beestje bloot: GroenLinks/Del- ta Anders. Het is duidelijk: de Stemwij zer belooft hét gezelschapsspel van de komende weken te worden. foto Ruben Oreel Wie het eens is met alle stellingen die in de Stemwijzer worden verkondigd, komt op de SGP uit; een consequent on eens levert een voorkeur voor D66 op. Iemand die de twintig stellingen met neutraal beantwoordt, vindt zijn poli tieke ideeën vertaald in het programma van het CDA Twi ntig keer geen mening betekent een gelijke score voor alle par tijen, maar omdat de WD als winnaar van de Statenverkiezingen in 1995 de eerste is in het overzicht van de partij en, is het stemadvies voor kiezers zon der mening toch liberaal. Begin van de avond waren dinsdag 180 stemadviezen uitgebracht: 53 voor de PvdA, 35 voor de WD, 30 voor Groen- Links/D el ta Anders, 18 voorde SGP, 15 voor D66, 11 voor de Partij voor Zee land en 6 voor CDA RPF/GPV en AOV- /Unie 55+/Senioren 2000. Gelukkig staat het er nadrukkelijk bij: „Aan de uitgebrachte adviezen kunnen door personen noch partijen rechten worden ontleend. Evenmin kan deze tabel wor den gezien als een opiniepeiling. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil duidelijkheid van de provincie over de moge lijke vestiging van een outlet- centrum in Goes. In zo'n win kelvoorziening is een keur aan winkels te vinden waar kopers vaak oudere collecties tegen la gere prijzen kunnen aanschaf fen. B en W van Middelburg vra gen of GS daarmee het gevoerde beleid loslaten voor grootscha lige detailhandel. Die mocht zich tot nu toe niet vestigen aan de rand van steden. B en W van Middelburg schrij ven Gedeputeerde Staten dat zij met veel belangstelling de pu bliciteit gevolgd hebben over de eventuele vestiging van een out- letcentrum op het industrieter rein De Poel. Als dat doorgaat, betekent dat een keerpunt in het tot nu toe gevoerde beleid van de provincie over perifere en grootschalige detailhandel. Met perifere handel wordt bedoeld bedrijven die zich buiten het centrum moeten vestigen, om dat zij bijvoorbeeld grote, goe deren of gevaarlijke spullen verkopen. Onder grootschalige detailhandel verstaat de pro vincie onder meer supermark ten. De gemeente Middelburg vindt dat een outletcentrum ('dumppaleis') ook valt onder die laatste noemer. Kwaliteit Volgens wethouder P. M. Bruin- ooge (ruimtelijke ordening) mag uit de brief niet de conclusie worden getrokken dat ook hij interesse heeft in een outletcen trum. „Wij willen alleen duide lijkheid. De provincie heeft al tijd gezegd dat grootschalige detailhandel zich niet in de pe riferie mocht vestigen." De wethouder erkent dat een dumppaleis goed kan zijn voor de werkgelegenheid in Middel burg, maar stelt tegelijkertijd vraagtekens bij de kwaliteit van zo'n centrum. „Je kunt je afvra gen of het op termijn goed is om overjarige spullen te verkopen. Middelburg wil aan de rand van de stad een nieuw bedrijventer rein ontwikkelen: De Mortiere, Daaraan worden hoge eisen ge steld, wat betreft architectuur als branchering. Een deel van het gebied is gereserveerd door perifere detailhandel. Mocht de provincie toestemming geven voor een outletcentrum in Goes, dan zou dat voor de Middelburg aanleiding kunnen zijn de vesti ging van grootschalige detail handel in De Mortiere te her overwegen. door Mieke van der Jagt GOES - Er vertonen zich kleine barstjes in de voortvarendheid waarmee een deel van de Goese raad de mogelijkheden voor de vestiging van een factory outlet centre (foc) wil onderzoeken. Tijdens een vergadering van de commissie economische zaken, dinsdagavond in het Stadhuis in Goes bleek dat wat voor de één een voorwaarde is, voor de ander een punt van onderhan deling moet worden. Een shuttlebusverbinding en een substantiële bijdrage in de infrastructurele aanpassingen werden door D66 en SGP als voorwaarden naar voren ge schoven. Volgens wethouder S. Heijning kan daarover pas wor den onderhandeld als Goes in principe ja heeft gezegd tegen een foc. De meeste partijen lieten weten te willen wachten op de uitkom sten van een onderzoek dat in opdracht van het Hoofdbe- SLUIS - Politie en gemeentebe stuur van Sluis-Aardenburg hebben dinsdagavond de excu ses van scouting Sluis naar aanleiding van de bommelding begin januari aanvaard en be sloten geen sancties te nemen. Naar aanleiding van een uit de hand gelopen herderstocht met dropping, waarbij een nepbom achter het stadhuis was gelegd, volgde een bommelding. Dooi de alarmering diende de Explo sieven Opruimingsdienst ter plaatse te komen. Burgemeester Van Liere toonde zich tevreden over het gesprek en de welgemeende excuses van scouting Sluis. Van Liere: „We hebben wel de afspraak ge maakt te komen tot een protocol voor de toekomst, zodat derge lijke voorvallen wellicht tot het verleden kunnen behoren. Voortaan zal een dergelijk eve nement eerst gemeld moeten worden bij de politie.Van Liere vond dat de politie alert had ge reageerd door meteen de Explo sieven Opruimingsdienst in te schakelen. „Dit is de standaard formule bij een dergelijke mel ding. Er is gekozen voor safety first." Van Liere deelde mee dat er, gezien de bijzondere situatie, geen rekening van de kosten van de Explosieven Opruimings dienst volgt. drijfsschap Detailhandel woröl uitgevoerd. De onderzoeken bekijken of in de fijnmazig structuur van de Nederlands detailhandel plaats is voor ouj letcentra. De verwachtinge van de uitkomst liggen tussei helemaal geen foe's in Neder land tot hooguit drie, versprei! over het land. GroenLinks-fractievoorzitter A van Oosten vond dat Goes me het plan van aanpak beter maai kon wachten op het landelijk! onderzoek. De Rij kso verheid die eerst nog detailhandel o bedrijventerreinen mogelij moet maken, zal zich immer ook baseren op de resultaten ei van. De overige leden van d commissie vonden dat het en het andere niet hoeft uit te slui ten. Terwijl het landelijke on derzoek loopt, kan Goes gewoo zelf aan de slag. Dat moet we want de raad heeft vorige wee tot spoed besloten. De uitkomsten van het landelij ke onderzoek zullen tot in maai op zich laten wachten. Tegen di tijd moet ook duidelijk zijn wa de vestiging voor Goes zou bete kenen. Het is allerminst zeki dat een foc zoveel arbeidsplaal sen met zich meebrengt als initiatiefnemer voorspiegelt. Frankrijk werken op 2 hectai koopoppervlak 200 mensen plaats van de 700 die BA McArthur Glen de gemeen: Goes heeft voorgehouden. Oc moet worden bekeken of de st< tus van het foc; detailhandel toeristische attractie, van ii vloed is op de zondagrust. detailhandelscentrum moet regels van de gemeente Go( daaromtrent naleven maar nif zeker is of een toeristische al tractie daartoe kan worden g dwongen. Voor de fractie'van SGP is dat van cruciaal belan{ De commissie toonde zich bezorgd over andere detailhat del in de industriegebieden, dra dat BAA McArthus Gif wordt toegestaan. Die zorg ko Heijning wegnemen. Met ee gedetaileerd bestemmingspla valt precies aan te wijzen waf wel en waar geen detailhandi mag plaatsvinden. Op de vraag of het bedrijf berei was substantieel bij te drageni de noodzakelijke infrastructi rele aanpassingen had de raa geen bevredingend antwooi gehad tijdens de voorlichting: raad, vorige week. D. van di Mex-we (D66): „Zoniet, dan zij we snel uitgepx-aat, natuurlijk Voor Heijning was dat niet natuurlijk. „Daar kun je pf over ondex-handelen, als je zeki weet dat je het hebben wilt.'-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12