Schouwburg wil nu al meepraten Eerste paal voor bouw Groenbedrijf PZC Afsluiten brandgang zet kwaad bloed f Hotel verblijf Spahr kostte gemeente Middelburg 56.670 Beroep De Boe over waterschapsbestuur niet ontvankelijk zeeland woensdag 27 januari 1999 w 1 De Kok bestrijdt korting zorg Gedoogbeschikking Elf Atochem Drankrijdster ramt gevel huis Boete voor rijden onder invloed Winkeldievegge aangehouden Fietsers zonder licht op de bon Medewerkers voelen zich buitenspel gezet Hennepkweker veroordeeld tot werkstraf Delta weet niet meer waar eigen leidingen liggen MIDDELBURG - Gedeputeerde G. de Kok (ouderenbeleid, PvdA) is het oneens met de berekeningen van Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg. Het COTG herverdeelt in het kader van de AWBZ de budgetten voor de verzorgings huiszorg. De Zeeuwse zorg zou te duur zij n.:Het is absurd dat wij worden gekort", aldus de gedeputeerde. „Ik wil het beeld bestrijden dat de sluiting van zes huizen daar iets mee te ma ken heeftZeeland heeft door zijn eilandenstructuur volgens de gedeputeerde sowieso behoefte aan kleinere huizen. „Meer handen aan één bed is dan onvermijdelijk. Daar kan het COTG niet omheen." Binnen het Interprovinciaal Overleg (IPO) hoopt De Kok met de provincies die juist profijt hebben van de overhevelingsregeling tot een oplossing te komen. VLISSINGEN-OOST - Elf Atochem in Vlissingen-Oost heeft een gedoogbeschikking gekregen voor de verbrandingsin stallatie Die stoot meer stikstofoxide uit dan de milieuver gunning van het bedrijf toestaat. Gedeputeerde Staten vinden echter dat de investeringen die nodig zij n om de instal latie aan te passen, niet opwegen tegen de milieuwinst. De uitstoot van stikstofoxide blijft nu namelijk al ruimschoots binnen de normen van de Nederlandse Emissie Richtlijn. „Onze milieuvergunning is van heel lang geleden, waar schijnlijk heeft men toen een verkeerde inschatting ge maakt". stelt directeur C. E Braakman van Elf Atochem. „Het betreft een hele kleine installatie. De overschrijding van de normen is bot gezegd drie keer helemaal niks. OOSTBURG - Een 45-jarige automobiliste uit Oostburg ram de in de maandag op dinsdag de gevel van een woning aan de Kaas en Broodsedijk in Oostburg. De vrouw, zo bleek later uit de ademanalyse, te veel gedronken te hebben. De blaastest gaf een overschrijding van tweeënhalf keer de toegestane hoeveelheid aan. De bestuurster raakte rond vier uur om on bekende redenen de macht over het stuur kwijt. Zij botste te gen de gevel. De vrouw kwam met de schrik vrij, maar haar auto werd compleet vernield. Deze moest worden weggeta- keld. Ook de gevel raakte beschadigd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter vonniste dinsdag een 33-jarige drankrijder uit de Zeeuwse hoofdstad conform de eis tot 1330 gulden boete en zes maanden voor waardelijke rijontzegging. De man had een score van 635 mi crogram. toen hij 9 november vorig jaar in Middelburg werd aangehouden. Problemen in de privésfeer waren volgens hem de oorzaak dat hij die dag tien flesjes bier had gedronken voordat hij in zijn auto stapte om naar huis te rijden. Een 36-jarige man uit Vlissingen werd voor het rijden onder invloed (700 microgram) op 7 november in Vlissingen con form de eis veroordeeld tot negen maanden rijontzegging en een boete van 1900 gulden. VLISSINGEN - In een winkel aan de Glacisstraat in Vlissin gen is dinsdagochtend een 26-jarige Vlissingse aangehouden. Ze stal voor 14 gulden aan snoep en levensmiddelen. MIDDELBURG - De politie heeft dinsdagochtend tussen 7 en 9 uur op de Schroeweg in Middelburg acht fietsers bekeurd die geen verlichting voerden. Twee automobilisten kregen hiervoor eveneens een bekeuring. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Stafmede werkers van de Stadsschouw burg in Middelburg voelen zich buitenspel gezet. In gesprekken over het beleid rond podium kunsten op Walcheren onder handelt Middelburg wel met de gaad voor Kunst en Cultuur Vlissingen en vraagt het Mid delburgse college niet naar de it mening van het bestuur van de in Stichting Stadsschouwburg p.- Concertzalen Middelburg ISSCM). ir. .Het zijn vergelijkbare culture- lie e organisaties. We vinden het u- vreemd dat er geen overleg is ge- T- weest tussen het Middelburgse te college en het SSCM-bestuur. au Daarom kaarten wij dat aan", e. stellen de stafmedewerkers e: Mattie Hill en Louise Hende- as rikx. :te Met vier andere medewerkers de hebben zij een brief aan het be stuur van de SSCM geschreven. Ja. dat is ons eigen bestuui-. Wij kunnen niet langer afwachten, rui omdat er problemen rijzen over u- 'net toekomstige A-theater en de er exploitatie van de Concertzaal, is- lx zijn medewerkers die heel dt veel kennis hebben opgebouwd, rt- Van die kennis wordt geen ge- ra brnik gemaakt. Dat steekt." "re vroeg i(. M L. Strous is naast wethouder in van Middelburg ook voorzitter ,n- ran de SSCM. Hij vindt dat de ie- nedewerkers te vroeg roepen, ml „Het was maandag een histori- i." che dag, omdat de raad van de Middelburg de intentie uitsprak iar amen met Vlissingen een A- lat theater te willen bouwen en de de irogrammering samen te laten ten verlopen. Donderdag is het et roord aan de Vlissingse raad. te lis zij ook die intentie uitspre- er en wordt het gezamenlijke be- m tuurlijk traject verder uitge lei tippeld." ni plgens Strous komen daarna aa e Middelburgse medewerkers ie beeld. Maar eerst was een it (oed en intensief bestuurlijk ia ontact als basis nodig'. „De di- 30 icteur G. Peijs van de Stads- pouwburg (die de brief ook heeft ondertekend) passeren we natuurlijk niet. Die krijgt een belangrijke rol in het vervolg traject." Hij begrijpt wel dat de mede werkers zich bezorgd maken over de toekomst van de schouwburg. De huidige ac commodatie is verouderd en de Stadsschouwburg heeft ruimte gebrek. Mattie Hill vult aan: „Het komt steeds vaker voor dat gezelschappen niet naar Mid delburg afreizen omdat we maar 550 stoelen hebben en er zijn gezelschappen die verdie nen naar aantal stoelen Ook de stoelen zijn hard aan vervan ging toe. Dat is een grote inves tering. Voordat we daartoe overgaan, hebben we duidelijk heid nodig over de toekomst. Die hebben we niet." Strous handhaaft zijn stand punt dat de oproep te vroeg komt. „Ik ben wethouder en voorzitter van die club en heb die twee taken zorgvuldig uit el kaar gehouden. In het bestuur GOES Snuffelmarkt - In de Zeeland hallen in Goes vindt zaterdag 6 (9-17 uur)en zondag 7 februari (10-17 uur) een snuffelmarkt plaats met een groot aanbod aan tweedehands goederen en cu riosa. van de SSCM is nog niet over het beleid van de podiumkunsten gesproken. Dat is bewust ge beurd, want eerst moeten de ge meenten op een lijn komen. Het liefst betrekken we ook Veere nog in die samenwerking." Dat de Raad voor Kunst en Cul tuur Vlissingen bij de beleids plannen is betrokken, komt, stelt Strous, omdat het Vlissings college aan die raad meer ver antwoordelijkheid toekent dan het Middelburgs college aan de SSCM doet. „Ik ga nu niet zeg gen dat we het Vlissings voor beeld maar moeten kopiëren in Middelburg. Daarover heb ik nog geen standpunt." Maar samenwerking op Wal cheren staan ook de stafmede werkers voor. Zij roepen hun be stuur op een bijeenkomst te beleggen waarvoor vertegen woordigers van de Raad .voor Kunst en Cultuur Vlissingen, stafmedewerkers van Uit in Vlissingen en het bestuur en stafmedewerkers van de SSCM worden uitgenodigd. Hende- rikx: „Dan kunnen we ook zien of er weer mogelijkheden zijn om terug te gaan naar een thea terbrochure waarin Domburg, Zierikzee, Goes, Middelburg én Vlissingen zijn opgenomen. Sinds één jaar heeft Vlissingen een eigen brochure. Dat is vol gens ons voor het publiek niet gemakkelijk." J. Burgemeester, directeur van Werkplaatsen Walcheren, nam het slaan van de eerste paal voor zijn rekening. foto Lex de Meester door Lukas Fransen MIDDELBURG - J. Burgemeester, di recteur van Werkplaatsen Walcheren, heeft dinsdag de eerste paal geslagen van een nieuw gebouw voor het Groenbe drijf. De werkhal komt op de hoek van de Stromen weg en De Schenge en wordt een opslagplaats voor machines en voertui gen en vertrekpunt voor de werknemers van het Groenbeheer. De bouw wordt voor de zomervakantie afgerond. Door de verkoop en opheffing van kwe kerij Veldzigt is het Groenbedrijf van Werkplaatsen Walcheren verplaatst naar het industriële bedrijf aan de Gre- velingenstraat. Daar beschikken de werknemers slechts over een bescheiden werk- en opslagruimte. „Dit is een heug lijke dag", zei Burgemeester, nadat hij de betonnen paal de grond had ingeslagen. „Met de nieuwbouw wordt voldaan aan de dringende behoefte om meer en betere faciliteiten voor de bedrijfsvoering. Hierdoor kan er niet alleen efficiënter worden gewerkt, ook de bereikbaarheid en de arbeidsomstandigheden verbete ren aanmerkelijk. We hebben de nieuwe werkhal echt nodig om beter te kunnen inspelen op de wensen van de klant." De komst van het nieuwe gebouw is voor Werkplaatsen Walcheren een afronding van een periode, die is begonnen met de verkoop van Veldzigt. „Maar", zegt Bur gemeester, „het is ook een afronding van een reorganisatie. Voorheen was het zo dat de vier bedrijfsunits, Groenbeheer, Montage en Verpakking, Hout en Metaal en Graveren en Elektronica, centraal door de directie werden aangestuurd. Nu ligt de verantwoordelij kheid voor het be- drijfsresultaat en het sociale gebeuren veel meer bij de bedrijfsleiders van de af zonderlijke units. De directie zit nu wat op afstand en houdt zich meer bezig met de te volgen strategie en het inspelen op maatschappelijke ontwikkelingen." Een schutting die dwars over het oorspronkelijke pad staat blokkeert de brandgang. foto Lex de Meester door Miriam van der Schot MIDDELBURG - „Je mag toch niet zo maar een brandgang afsluiten?" Me vrouw J. M. Westmaas en haar buurman R. Melse uit de Koninginnelaan in Mid delburg kunnen sinds anderhalf jaar geen gebruik maken van hun eigen brandgang omdat de eigenaar van het hoekhuis de gang heeft afgesloten. De mede-eigena ren van de gang lieten het niet op zich zit ten. Zij wachten inmiddels op de defini tieve uitspraak van de rechter. „We hebben allemaal evenveel recht om gebruik te maken van de gang. In het koopcontract van onze woningen staat dat de brandgang een eeuwigdurende erf dienstbaarheid van overpad heeft. Dat houdt in dat de bewoners van de vier hui zen allemaal recht hebben op het gebruik van dat pad", legt Westmaas uit. „En daarom hebben we de rechtszaak doorge zet." Al bijna twee jaar is het pad nauwelijks te gebruiken door de andere bewoners. Eerst omdat de eigenaar van het hoekhuis op de plaats van het pad een vijver had gegra ven. Vervolgens omdat hij zijn tuin af schermde met een schutting die dwars over het oorspronkelijke pad staat. West maas en de andere bewoners van het blok moeten nu gebruik maken van de brand gang die uitkomt in de Adelaarstraat. Niet prettig Het merendeel van de bewoners van de Adelaarstraat heeft inmiddels bij de rech ter verklaard dat ze niet wil dat anderen hun brandgang officieel gaan gebruiken. „Wij willen hen ook niet tot last zijn", zegt R. Melse. „Maar wij zijn degenen die er ie dere keer doorheen moeten lopen omdat het niet anders kan. En dat voelt niet pret tig." Oorspronkelijk liep de brandgang achter de vier huizen langs. Bij het hoekhuis boog de gang om de zijkant van het huis naar de voorkant van de straat. Het stuk grond dat pal achter de voormalige brandgang ligt, hoort echter ook bij de tuin van de eigenaren van het hoekhuis. Hoewel de vorige bewoner zijn tuin tot aan de brandgang liet lopen en het achter ste gedeelte met de schuur apart gebruik te, heeft de huidige bewoner de tuin nu wel helemaal doorgetrokken. De enige oplossing die Melse en Westmaas zien. is dat de buurman het pad om zijn hele tuin heen legt, maar zó dat de brand gang langs de zijkant van het huis op de Koninginnelaan uitkomt. „Dit compro- m isvoorstel was een idee van de buurman. Wij wilden hier tijdens een kort geding in mee gaan", legt Melse uit. ..We dachten dat daarmee alles was afgelopen, maar de buurman trok toen zelf zijn voorstel in. En toen we terugkwamen van vakantie had de buurman ook nog eens de oorspronke lijke ingang naast zijn huis dichtgemaakt. Wij waren met stomheid geslagen Oeverloos De gemeente bepaalde echter dat de be woner van het hoekhuis geen vergunning kreeg voor de poort naast zijn woning om dat die niet past binnen het bestemmings plan. De poort moest daarop worden afge broken. Toch staat die er nog steeds. „Het wordt een oeverloos gedoe. .Volgens mij gaat dit nog jaren duren", zegt Westmaas die de hele zaak inmiddels somber inziet. Maar Melse heeft er wel vertrouwen in. „Maar ik heb werkelijk geen flauw idee wanneer de rechter met de definitieve uit spraak komt. Tot die tijd heb ik mijn vuil container maar tegen de schutting gezet op de plaats van het voormalige pad. Dat is er een mooi hoekje voor geworden." De bewoner die de brandgang heeft dicht gemaakt, weigerde commentaar te geven. gi loorAb van der Sluis ae MIDDELBURG - Het langduri- >nc e verblijf van burgemeester H. B. Spahr van der Hoek in neien Middelburgs hotel heeft de ie emeente 56.670 gulden gekost, lat antwoordt het college van B W op schriftelijke vragen van thi eGroenLinksfractie. Zoals ge- 19) leid woonde de burgemeester ids zijn indiensttreding op 1 li 1997 tot eind vorig jaar in lai en hotel in afwachting van de d erkoop van zijn woning in zijn d roegere standplaats Coevor- Vlak voor de jaarwisseling erhuisde hij. pahr van der Hoek kreeg - met ame van GroenLinks - forse ro ntiek op zijn overnachtingen He i een hotel. De partij eiste in /a :hrifteljke vragen dat de bur- te emeester vóór 1 januari 1999 ia aar Middelburg verhuisde, ei olgens GroenLinks logeerde ns ij op kosten van de gemeen- :hap in een hotel teneinde een ogere opbrengst voor zijn huis REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl in Coevorden te krijgen. De fractie vond dat onzinnig, -om dat Spahr van der Hoek uit vrije wil naar Middelburg had gesol liciteerd. De voorganger van Spahr van der Hoek, D. C. B. Burgers, ver bleef in een flat aan de Mais- baai. De huur daarvan kon niet worden verlengd. Als gevolg daarvan moest voor de nieuwe burgemeester naar een andere, tijdelijke huisvesting worden gezocht. In overleg met Spahr van der Hoek is door het college van B en W gekozen voor een tij delijk verblijf in een hotel. Met de eigenaar daarvan is een ar rangement overeengekomen op basis van een zeer gereduceerd tarief, aldus het college in zijn antwoord. Bij de indiensttreding van de burgemeester op 1 juni 1997 en ook daarna zijn met het college geen afspraken gemaakt of de burgemeester mag afwijken van bepalingen in de Gemeentewet. Daarin staat dat burgemeesters verplicht zijn te wonen in hun gemeente. De Commissaris van de Koningin kan iemand op zijn verzoek ontheffing verlenen van die verplichting. Daarom is niet gevraagd. De kwestie is vol gens het college nu ook niet meer aan de orde, omdat de bur gemeester inmiddels in Middel burg woont. Dat een burgemeester na zijn indiensttreding niet direct in zijn standplaats gaat of kan wo nen is niet uniek. Met zo'n situa tie is ook rekening gehouden in het Rechtspositiebesluit Burge meesters 1994. Daarin is be paald dat burgemeesters recht hebben op een tegemoetkoming in de pensionkosten en reiskos ten om zijn gezin te bezoeken. In dat besluit is geen termijn ge noemd, waarbinnen een burge meester van zijn oude naar zijn standplaats moet verhuizen. Laconiek Spahr van der Hoek heeft altijd tamelijk laconiek gedaan over zijn overnachtingen in een Mid delburgs hotel. Hij noemde zijn noodgedwongen verblijf ooit een voordeel voor Middelburg, omdat hij dag en nacht in de stad aan de slag was Bij de me dedeling dat hij zijn huis had verkocht in Coevorden, klonk applaus in de raad van Middel burg. Bij die gelegenheid zei hij blij te zijn dat er op korte ter mijn een einde zou komen aan de situatie dat hij gescheiden leefde van zijn gezin. door René Schrier DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft het hoger beroep van mr. J. A de Boe tegen de vorming van het algemeen bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilan den niet ontvankelijk ver klaard. De Boe was destijds hoofdinge land van het waterschap Tholen en is inmiddels burgemeester van het Zuid-Hollandse Ouder kerk. Het feit dat na de fusie van de waterschappen een alge meen bestuur gevormd was zon der verkiezingen, kan volgens hem niet door de beugel. Vijf rechtszaken zijn er inmid dels al over deze kwestie ge voerd. maar de Raad van State, wil zich niet wagen aan een uit spraak. Het is inderdaad zo, constateert de de voorzitter van de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State, dat er direct na de fusie van de waterschappen in Midden- en Noord-Zeeland geen verkiezin gen zijn geweest voor een nieu we algemene vergadering. Inmiddels is de tijd voortge schreden en zijn die verkiezin gen wel gehouden. Volgens de Raad van State is er nu dan ook geen sprake meer van een ge schil, dus hoeft er ook geen uit spraak te volgen Overigens heeft De Boe geen ge schil met het waterschap, maar met Provinciale Staten - waar hij ooit ook deel van uitmaakte - die de reglementen voor het wa terschap heeft vastgesteld. Daarom wil hij ook graag dat de Raad van Estate een uitspraak doet over die beslissing van pro vinciale staten. De Raad van State zegt daarover dat De Boe nu geen belang meer heeft bij een beoordeling van het besluit van provinciale staten, dat al op 8 september 1995 is genomen. Geen belang Die stelling kwam ook al naar voren tijdens de behandeling van het beroep voor de Raad van State, begin oktober vorig jaar. Hij kreeg toen voor de voeten geworpen dat er voor,hem geen belang meer te verdedigen was in deze zaak, juist omdat er uit eindelijk wel waterschapsver- kiezingen zijn gehouden. Het antwoord van De Boe daarop was dat hij niet meer aan die verkiezingen heeft meegedaan, omdat hij inmiddels burge meester van Ouderkerk was ge worden. Hij reageerde op de zit ting boos op de opmerking over het gebrek aan belang: „Het is niet mijn schuld dat ze de zaak zo lang hebben laten liggen bij de Raad van State." Het was op de zitting duidelijk dat De Boe - hij woont nog steeds in Poortvliet - kampte met een gekrenkt rechtsgevoel. Hij liet ook weten dat hij door zou vechten voor zijn gelijk. Het is dan ook niet uitgesloten dat hij na de voor hem teleurstellen de uitspraak van de Raad van State, verder gaat met een civie le procedure voor de rechtbank, zoals hij eerder al aankondigde. MIDDELBURG - Politierechter J. Hopmans heeft dinsdag een 26-jarige man uit Middelburg veroordeeld tot tachtig uur dienstverlening en zes weken voorwaardelijke gevangenis straf. De politierechter achtte bewezen dat de man in 1995 zich schuldig heeft gemaakt aan het kweken van hennep in een loods in Hoedekenskerke. Bij de inval werden toen dui zend hennepplanten aangetrof fen. Er was sprake van een pro fessionele kwekerij. De ver dachte was een financiële ver goeding in het vooruitzicht ge steld, mits er geoogst werd. Zo ver kwam het niet. KAPELLE - Het nutsbedrijf Delta schijnt niet precies meer te weten waar de eigen leidin gen liggen. Dat is de gemeente Kapelle onlangs tot eigen scha de gewaar geworden. Voor de reconstructie van de Smokkelhoekweg is contact op genomen met Delta om erachter te komen waar in het werkge bied de kabels en leidingen lo pen. Toen het werk werd aange vat werd pijnlijk duidelijk dat de leidingen op heel andere plaatsen liepen. Extra kosten voor de gemeente Kapelle: 53.000 gulden. Die zijn niet te verhalen bij het nutsbe drijf Delta, merkte wethouder G. J. J. Burger dinsdagavond in de gemeenteraadsvergadering op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11