EU zet ook U^K-top onder druk PZC Wereldbank relativeert effecten economische crisis in Indonesië Nederlander voor tweede keer getuige aardbeving Colombia Republikeinse senatoren sturen Clinton tien vragen [Toestand Ambon ninder gespannen buitenland Familie in Kosovo gedood Rebellen in Sierra Leone ontvoeren buitenlanders Netanyahu kandidaat-premier Gifschandaal Cambodja Rampbus kon niet remmen Nasrin vlucht naar Zweden Dissident Wang verliest beroep Belgische minister sprak voor zijn beurt Busramp Egypte kost 22 mensen het leven VS bestoken doelen bij stad Basra in Zuid-Irak Dit jaar al vier BSE-gevallen in Frankrijk UAJL/LCIAA, Jjl Jjicus, I4f dinsdag 26 januari 1999 van onze redactie buitenland BRUSSEL - De ministers van Buitenlandse Zaken van de lid staten van de Europese Unie willen meer druk uitoefenen op het Kosovo Bevrijdingsleger l'QK. De ministers bespraken gisteren in Brussel de situatie in Kosovo. Ze werden het er over tens dat de militaire pressie via de NAVO zich niet alleen moet richten op de Joegoslavische president Milosevic. Een vre desregeling in Kosovo is pas mogelijk als er óók meer politie ke druk komt op het U£K. Leden van de Kosovo Verifica tiemissie (KVM) hebben giste ren de lichamen gevonden van rijf etnische Albanezen die zon dag zijn doodgeschoten. De slachtoffers, onder wie twee kinderen, behoren waarschijn lijk tot één familie. FREETOWN - Vluchtende re bellen houden op hun terug tocht uit de hoofdstad Freetown van Sierra Leone buitenlanders in gijzeling. Zondag al zijn in de oostelijke wijk Wellington elf Indiase zakenlieden opgepakt en meegenomen. Onder hen was léereconsul voor Japan. Gisteren meldden regeringsge- rouwe militairen dat de rebel- in twee journalisten hebben intvoerd. Het gaat om een Vansman van de krant Le Figa ro en een Spanjaard van de trant El Mundo. De Fransman intussen vrijde Spanjaard zit tog vast. Twee weken geleden oodden rebellen een Ameri- aanse journalist. RTR/AFP Volgens waarnemer Les House, namens de Verificatiemissie werkzaam in Prizren in het zuidwesten van Kosovo, hebben de vijf schotwonden in het hoofd. Het incident bij Rakovi- na op de weg van Klina naar Djakovica. is het ernstigste sinds de slachting in Racak, waarbij tien dagen geleden 45 mensen omkwamen. Van Aartsen „De NAVO mag niet optreden als verlengde arm van de Koso- vaarse oppositie", zei minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken gisteren na overleg met zijnEU-collega's. „Het is duide lijk dat ook het U£K zich niet aan de vredesafspraken van eind vorig jaar houdt." Van Aartsen vindt verder dat Europa en de VS nu enige tijd moeten nemen om een goede po litieke oplossing te bedenken. „Daarbij moeten we de Russen aan boord houden. Hun beeld van de wereldopinie is ook-ge wijzigd. Zij zien ook het ware gelaat van Milosevic." Van Aartsen is geen tegenstan der van van een militair ultima tum aan zowel Milosevic als het U£K, „maar ik ben geen voor stander van alleen maar een strafexpeditie tegen Servië". De bewindsman heeft dit stand punt ook duidelijk gemaakt in een telefoongesprek zondag avond met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Albright. Dat gesprek vond plaats op haar initiatief. De EU-ministers willen eerst wachten op de Contactgroep voor Joegoslavië, die waar schijnlijk eind deze week met een gedetailleerd voorstel komt. Daarna zou een soort tweede Dayton-conferentie moeten plaatsvinden. In het Ameri kaanse Dayton kwamen onder leiding van president Clinton in 1995 de strijdende partijen in Bosnië een vredesregeling over een. AFP/RTR/ANP De crisis in Indonesië heeft de situatie in Jakarta flink doen verslechteren. foto Theo Haerkens/GPD doorTheo Haerkens JAKARTA - Het effect van de economische crisis in Indonesië blijkt minder desastreus dan tot nog toe werd gedacht. Dit staat in een rapport dat de Wereldbank gisteren pre senteerde aan de donorlanden die verenigd zijn in de CGI. De armste bevolking blijkt niet per definitie de hardste klappen te hebben opgelopen. Er zijn mensen onder de armoedegrens gezakt, maar er zijn er ook die er volgens de bank wat op vooruit zijn gegaan. Het deel van de bevolking dat door de crisis, de ergste in 32 jaar, daadwerkelijk onder die armoedegrens zakte, steeg van elf naar veertien procent. Eerdere ramingen spra ken van een toename tot dertig procent. Ook de voorspelde stijging van de werkloosheid en het aantal kinderen dat niet meer naar school zou gaan omdat de ouders dat niet meer kunnen betalen, blijkt mee te vallen. De crisis heeft de situatie in de steden flink doen verslechteren, vooral in de hoofdstad Jakarta. Maar op het in platteland blijken de gevolgen minder ernstig. Eerder waren er al berichten dat boeren in Noord-Sumatra en Zuid-Sulawesi, het voormalige Celebes, zelfs behoorlijk profijt hadden getrokken van de crisis omdat hun onkosten in roepia's als gevolg van de gigan tische waardevermindering, flink waren gezakt ten opzichte van hun inkomsten in dollars. Dat gold met name voor de telers van palmolie, cacao, koffie en nootmuskaat. Exporterende gamalenkwekers bijvoor beeld zagen de opbrengst van een kilo oplo pen van 17.000 naar 150.000 roepia. Middenklasse Volgens de Wereldbank lijkt het erop dat de nieuwe middenklasse over de hele linie de hardste klappen heeft opgelopen. Deze con statering heeft grote gevolgen voor de ar moedebestrijding in het land. De hulpgel den moeten anders worden besteed. Maai de Wereldbank houdt een slag om de arm en stelt dat het gaat om een voorlopige studie die nog niet voltooid is. De Indonesische minister van financiën Boediono erkende dat de situatie minder fa taal is dan tot nu toe werd aangenomen. GPD TEL AVIV - De leden van de Israëlische rechts-nationalisti- sche regeringspartij Likud hebben gisteren premier Benja min Netanyahu gekozen als kandidaatpremier voor de ver kiezingen van 17 mei. Volgens de Israëlische televisie kreeg Netanyahu tussen 75 en 80 procent van de stemmen. Zijn concurrent en voormalige mentor Moshe Arens kreeg tussen 20 en 25 procent van de stemmen van de 160.000 partijleden. Slechts 30 procent van de ingeschreven leden deed mee aan de stemming. AFP/RTR SIHANOUKVILLE - De Cambodjaanse oppositieleider Rainsy heeft gisteren het vertrek van verantwoordelijke mi nisters en hoge ambtenaren geëist wegens het storten van 3.000 ton giftig afval uit Taiwan in Cambodja. Sam Rainsy zei bij een bezoek aan de stortplaats aan de rand van de havenstad Sihanoukville dat hij aanwijzingen had voor betrokkenheid bij het schandaal van hoge functionaris sen uit de regering van premier Hun Sen. Het gif, onder meer kwik, werd vorige maand ontdekt. Een havenarbeider stierf na het schoonmaken van het ruim van het schip dat het gif had vervoerd. Daarna kwamen vier men sen om in het verkeer toen bewoners de stad in paniek wilden ontvluchten. Een zesde persoon stierf nadat hij bruikbare spullen had gezocht op de stortplaats. AP GRAZ - Falende remmen en een te hoge snelheid waren naar alle waarschijnlijkheid de oorzaak van het ongeluk met de Hongaarse bus, die zondag in Oostenrijk van de weg raakte. De bus reed op het moment van het ongeluk ongeveer honderd kilometer per uur. Het voertuig was 17 jaar oud. De 44-jarige bestuurder/eigenaar van de bus overleefde de klap. Bij het ongeluk kwamen achttien mensen om het leven, 32 in zittenden raakten gewond. In de bus zaten Hongaarse tieners en vijftien begeleiders, onder wie enkele ouders, die zojuist aan een skivakantie waren begonnen. De bus raakte bij Deutschlandsberg nabi] Graz in de provin cie Stiermarken van de weg. APA DHAKA - De Bengalese schrijfster Taslima Nasrin, die drei gementen met de dood trotseerde om haar stervende moeder te kunnen bijstaan, is voor de tweede keer in vijf jaar haar land ontvlucht. Dat heeft haar familie gisteren meegedeeld. Nasrin vertrok zondagavond naar Londen en reisde vandaar- uit naar haar eerdere ballingsoord Zweden. Islamitische extremisten hebben herbevestigd dat op het hoofd van de 36-jarige schrijfster een beloning staat van 200.000 takas (9.500 gulden). In 1994 maakten ze Nasrin tot doelwit omdat ze volgens een krant had gezegd dat de Koran herschreven zou moeten worden. Nasrin ontkende dat, maar zei wel voorstander te zijn van wijzigingen in de islamistische wetgeving, de Sharia, om vrouwen meer rechten te geven. AP PEKING - De prominente Chinese dissident Wang Youcai, die wegens zijn betrokkenheid bij de Chinese Partij voor Demo cratie tot elf jaar gevangenisstraf is veroordeeld, heeft het be roep dat hij tegen het vonnis had ingediend verloren. Dat be richtte het staatspersbureau Xinhua gisteren. Het gebeurt in China niet vaak dat een opgelegde strafmaat in hoger beroep wordt bijgesteld. Xu Wenli en Qin Yongmin, met Wang de mede-oprichters van de Chinese Partij voor Demo cratie, hadden daarom geweigerd beroep aan te tekenen tegen hun veroordeling tot respectievelijk dertien en twaalf jaar ge vangenis. AP door Jaco van Lambalgen iRUSSEL - Voorlopig is er nog geen sprake van dat Nederland in België gezamenlijk zaken- vliegtuigjes gaan inzetten om uoeilijk verwijderbare asiel- toekers het land uit te zetten. De lelgische minister Van denBos- che (Binnenlandse Zaken) die leze vergaande samenwerking londag bekendmaakte, liep enigszins op de plannen vooruit, io meldde het ministerie van Justitie in Den Haag gisteren. Imbtenaren van Van den Bos- che en staatssecretaris Cohen Justitie) bekijken op welke ma nier Nederland en België op het terrein van asielbeleid nauwer kunnen samenwerken, legde een woordvoerster van Justitie gisteren uit. Van een concreet plan om samen vliegtuigen te charteren is nog geen sprake, al dus de woordvoerster. Een Belgische commissie stelde vorige week voor om asielzoe kers met een zakenvliegtuig uit te zetten. De commissie onder zocht de dood van een Nigeri- aanse asielzoekster, die over leed toen twee Belgische rijkswachters haar op het vlieg veld Zavetem met een kussen op haar gezicht probeerden stil te krijgen. GPD jnonze redactie buitenland 1KARTA - Een tweede poging neen groep Nederlandse Mo vers uit het door geweld ge- offen eiland Ambon in Oost- donesië te evacueren, is gis- tmorgen vroeg mislukt. Er as geen militair escorte naar et vliegveld beschikbaar. In- iddels is de toestand op het ei nd wat minder gespannen, Jewel gisteren nog een soldaat erd gedood door relschoppers e weigerden hun wapens in te Kien. e autoriteiten hebben de be- ■j 'lking opgeroepen weer aan t werk te gaan. De mensen lan weer de straat op en het «riteer begint op gang te ko- eiliger •lgens de Nederlandse Pater Böhm komt ook het vliegver- 'w weer op gang. Een aantal sderlandse Molukkers die gis ten niet wegkonden, zouden a sloten hebben de toestand 'genige dagen aan te zien om it de spanning wegebt en ze di veiliger voelen. Anderen 'Iden niet langer naar de bfdstad Jakarta om van daar naar Nederland terug te vlie- t, maar zouden een andere stemming binnen Indonesië bben uitgezocht. Nederlandse Molukker N. ihehav reageerde teleurge- rld op het niet doorgaan van evacuatie. Hij heeft weer een "iier betrokken in een hotel in 11 centrum van Ambon-stad. aar is de voedselsituatie nog pcair. „Ik heb mondjesmaat gegeten", meldt hij. Anderen van de groep die naar Neder land wilde terugkeren, zijn weer naar hun familie teruggegaan. Een groep van ongeveer 57 men sen. onder wie 36 Nederlanders, zit nog steeds vast op het eiland je Saparua, ten oosten van Am- bon. De plaatselijke autoritei ten laten vanaf het eilandje geen boot naar Ambon vertrekken. Böhm zegt dat die mensen daar beter kunnen blijven zitten. Leger en politie patrouilleren nog volop door de straten van Ambon-stad en controleren op wapens. Samen met burgers wordt gezocht naar slachtoffers die in de verbrande gebouwen zijn achtergebleven. De rellen hebben volgens de politie aan zeker 53 mensen het leven ge kost, maar een hulporganisatie op het eiland meent dat het er wel twee keer zoveel doden zijn gevallen. Volgens Böhm zijn er onder de slachtoffers geen bui tenlandei's en dus ook geen Ne derlanders. Naar schatting 470 huizen en andere gebouwen zijn door brand verwoest, evenals zeven moskeeen en negen kerken. Op het hoogtepunt van de strijd hadden zo'n 20.000 mensen een toevlucht gezocht op militaire bases en in politiebureaus, mos keeën en scholen. Een inwoner van een hoger gelegen wijk in het westen van Ambon-stad meldt dat de situatie daar weer normaal is. „Het dagelijks leven komt weer op gang, de mensen gaan boodschappen doen en kij ken of ze iets te eten kunnen krijgen." GPD/AP/ANP zie ook pagina 11 IS "I Reddingswerkers verzamelen zich kort na het ongeluk rond de bus. foto Achbar al-Joem/EPA van onze redactie buitenland CAIRO - Bij een busongeluk in Cairo zijn gistermorgen 22 mensen om het leven gekomen. Nog eens 25 mensen raakten gewond toen de stadsbus van een viaduct afreed en enkele meters lager op het drukke Gi- zaplein terechtkwam. De bus was afkomstig uit het 400 kilometer zuidelij kergele- gen'Sohaq. Voor zover bekend bevonden zich geen toeristen aan boord. Egypte behoort tot de wereld top van landen met het groot ste aantal verkeersongeluk ken. Dit was het vij f de ongeluk deze maand waarbij meerdere doden vielen. RTR/AFP door Wim Bakker PEREIRA - Ruim drie jaar gele den werd de Nederlander Bob van den Dool (38) van de ene kant naar de andere kant van de kamer geslingerd. Gisteren had hij het gevoel omhoog gegooid te worden. „Ik ben blij dat we nog bij elkaar zijn", zei Van den Dool enkele uren na de zware aardbeving vanuit de Colombi aanse stad Pereira. De Nederlander was net thuis uit zijn werk toen de aarde be gon te beven. De bodem van de 12e straat, waar Van den Dool met zijn gezin woont, ging gedu rende twintig seconden op en neer. Door de trillingen kwamen vooral de dakpannen van de huizen naar beneden. Van den Dool zegt „net geluk" gehad te hebben. „Alles is goed. Hier en daar wat scherven." Verwoestingen Maar zo'n 250 meter verderop, in de 7e straat, zijn vrijwel alle van onze redactie buitenland WASHINGTON - Republikein se senatoren hebben president Clinton gisteren een brief ge stuurd met tien vragen over de Lewinsky-affaire. Ze vragen de president onder ede een schrif telijk antwoord te geven. De senatoren geven toe dat Clinton niet verplicht is te ant woorden op hun vragen, maar 'persoonlijke antwoorden van de president kunnen nuttig zijn bij onze pogingen duidelijkheid te krijgen over tegenstrijdige getuigenissen'. De senatoren gaan met hun brief in op een aanbod van Clintons advocaat Greg Craig, die zaterdag liet. we ten eventueel bereid te zijn na mens Clinton een aantal vragen schriftelijk te beantwoorden. Clinton zal de wagen niet zelf beantwoorden. Republikeinse senatoren ver wierpen gisteren een Democra tisch voorstel om het proces te gen president Clinton snel af te ronden. De Democratische se natoren willen stemmen over de artikelen van afzetting of de verschillende aanklachten, zonder eerst getuigen te horen. Maar de Republikeinen - die in de Senaat een meerderheid heb ben van 55 tegen 45 zetels - wil len daar niets van weten. Het voorstel wordt vandaag of mor gen in stemming gebracht, maar lijkt bij voorbaat kansloos. De Republikeinen willen wel getuigen laten opdraven in de senaat, en denken in de eerste plaats aan Monica Lewinksy (25) zelf, de gewezen stagiaire in het Witte Huis om wie de affaire draait. AFP/RTR/DPA woningen verwoest. De huizen werden ooit op de geologische breuklijn gebouwd. Bij de vori ge aardbeving, in augustus 1995, vielen in deze straat vele doden, weet Van den Dool. Hij woont al acht jaar in Colombia en werkt bij Telecom.Zijn be tonnen huis is overigens be stand tegen aardbevingen. Een groot deel van Pereira is 'flink toegetakeld', zei de Ne derlander nadat hij in de omge ving poolshoogte had genomen. Een chemische fabriek is in de lucht gevlogen. Rookpluimen hingen nog boven de stad. De te levisie gaf geen signaal meer. Na de beving stroomden de straten volgens de Nederlander vol met 'aardbevingstoeristen'. Tijdens de aardbeving zat Van den Dool met zijn Colombiaan se vrouw en baby in de huiska mer. Zijn drie andere kinderen waren op school. De Nederlan der wilde ze na de beving met de auto ophalen, maar de garage was te zwaar beschadigd om zijn voertuig emit te halen. Taxi's reden er niet. Na een uur tje arriveerden de drie kinderen met de bus. De schoolleiding had besloten na de aardbeving de kinderen meteen naar huis te sturen. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben gisteren voor de derde achtereenvolgende dag bombardementen uitgevoerd op militaire doelen in het noor den en zuiden van Irak. Het mi nisterie van Defensie in Was hington zei dat dat gebeurde als reactie op de bedreiging van Amerikaanse patrouillevlieg tuigen door Iraakse jachtvlieg tuigen en beschietingen door raket- en artillerie-installaties in de no-flyzones. Volgens Irak zijn er gistermor gen bij twee bombardementen onder de bevolking van de zui delijke havenstad Basra elf do den en bijna zestig gewonden gevallen toen raketten insloe gen in woonwijken. De woord voerder van het Pentagon zei te twijfelen aan de Iraakse lezing en benadrukte dat de aanvallen niet gericht waren op burger doelen, maar op een lanceerin- stallatie voor luchtdoelraketten en andere defensiesystemen. In de noordelijke no-flyzone hebben zich gisteren volgens de woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht in het Turk se Incirlik drie incidenten voor gedaan. Amerikaanse ver kenningsvliegtuigen openden het vuur op Iraakse lanceerin- richtingen, nadat ze beschoten waren. In het afgelopen weekeinde kwam de Amerikaanse lucht macht tweemaal in actie tegen Irak, eenmaal in de noordelijke no-flyzone en eenmaal in de zui delijke. De geallieerden stelden de noor delijke no-flyzone in 1991 in om de Koerdische minderheid te beschermen tegen de troepen van de Iraakse president Sad dam Hussein. In 1992 werd ook een vliegverbod in Zuid-Irak ingesteld om de sjiieten te be schermen. AFP/RTR/DPA PARIJS - In Frankrijk is het vierde geval van gekkekoeien- ziekte (BSE) van dit jaar ont dekt. Dat heeft het Franse mi nisterie van landbouw gisteren bekendgemaakt. Het nieuwe geval is geconsta teerd in de regio La Manche in het noordwesten. Alle 71 koeien van de betreffende boerderij werden vorige week afgemaakt en vernietigd, zei het ministerie. Het was het 53ste geval van BSE in Frankrijk sinds 1991. De ziekte werd voor het eerst in 1985 geconstateerd. Weten schappers vermoeden dat er een verband bestaat tussen BSE en de ziekte van Creutzfeldt-Ja- kob. een dodelijke hersenaan- doeningbij mensen. AP Elitehaver Luxe notenmelange geen genoeg van krijgt. Bakje a 175 gram van 2.99 voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5