Geldboete geëist tegen activisten OnzeTop 10 PZC Justitie pakt drugsblad aan met proefproces Kamervragen na oproer Urk Kerkje Ruigoord mag blijven binnenland dinsdag 26 januari 1999 Bonden en minister hervatten overleg over CAO-onderwijs WAO-plan CDA voorziet in langere duur ziektewet Woordenboek verkooptopper Moordzaak Bergen op Zoom Officier acht in zaak dierproevenprotest alleen vernieling apencentrum bewezen Computers GAK opengebroken Auto gestolen tijdens plasje Brandende auto rijdt spontaan Wachtmeester krijgt acht maanden cel voor ontucht met vrouw uit Ecuador Werkvergunning hoeren verdeelt coalitiepartijen 0.99 1.29 2.29 9.90 2.79 2.49 1.99 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het overleg over de CAO voor het onder wijs begint vanmiddag op nieuw. Dat is de uitkomst van een 'verkennend gesprek' tussen het ministerie van On derwijs en de bonden, dat gisteren de hele dag heeft ge duurd. Formeel werd alleen gesproken over een vergelij king met de politie-CAO en de competentiebeloning. Een woordvoerder van de Al gemene Onderwijsbond zei gisteravond dat uit hei-vat ting van het overleg niet mag worden geconcludeerd dat er een substantieel nieuw bod van de minister is. De bonden hebben altijd volgehouden dat zij pas willen praten als minister Hermans van On derwijs met een duidelijk be ter bod komt dan de 2,8 pro cent voor anderhalf jaar uit zijn laatste voorstel. Onderhandelaar J. Duijn- houwer van de Onderwijs- bonden-CNV stelde na de CAO-gesprekken vast dat het nieuwe bod begint met een twee voor de komma. Het laatste bod van de minister komt volgens de bondén neer op een salarisverhoging van 1.4 procent in dit jaar. Een woordvoerder van het ministerie zei dat het gesprek vooral tot doel had na te gaan hoe het bod van het ministe rie eruit moest zien om kans van slagen te hebben. Het ka binet zei vrijdag dat de leer krachten kunnen rekenen op een bod dat sterk lijkt op dat van de politie-CAO, die tien dagen geleden werd afgeslo ten. Dat zou betekenen dat de salarisverhoging voor dit jaar uitkomt op 2,5 procent en een eindejaarsuitkering van 0,5 procent. Volgend jaar krijgt de politie er twee procent bij en nog eens 0,5 procent door een verhoging van de loonscha len. ANP/GPD door Margit Kranenbrug DEN HAAG - Zieke werkne mers hoeven niet na één jaar ziektewet automatisch in de WAO terecht te komen. Als er zicht is op herstel mag een werk nemer ook langer in de ziekte wet blijven. Dit is één van de on derdelen van het WAO-plan dat het CDA gisteren bekendmaak te. Fractievoorzitter De Hoop Scheffer lanceerde de CDA- ideeën om het aantal arbeidson geschikten terug te dringen uit onvrede over de houding van de regeringspartijen. De belang rijkste voorwaarde voor het CDA is een verplicht herstel plan voor zieke werknemers. Werkgevers en werknemers moeten met dit plan hun eigen verantwoordelijkheid nemen. Ze moeten in de arbeidsover eenkomst vastleggen dat drie maanden na de ziekmelding het plan in werking gaat. Noodzakelijke kosten om een werknemer weer aan het werk te helpen, zoals scholing, mogen uit de ziektewet worden be taald. De duur van de ziektewet, nu maximaal één jaar, mag wor den verlengd als dat nodig is. Alleen mensen die echt niet meer beter worden, komen in de WAO terecht", lichtte De Hoop Scheffer toe. De CDA-fractievoorzitter vindt dat PvdA en WD een schijndis cussie voeren over de WAO, ie der voor de eigen achterban met de statenverkiezingen voor de deur. „De WD wil cle duur en de hoogte van de WAO aanpakken, maar daarbij loop je tegen de grenzen van de marktwerking op. De PvdA wil dat werkne mers verplicht in dienst blijven, maar dat veroorzaakt alleen maar bureaucratie." GPD AMSTERDAM - Het Prisma-woordenboek Nederlands was vorig jaar het best verkochte boek in Nederland. Het woor denboek bestaat al sinds 1955. De Stichting collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) vermoedt dat de spellingshervorming voor een belangrijk deel debet is aan de onverwachte eerste plaats van de klassieker. Er gingen vorig jaar 159.027 exemplaren van de aangepaste Prisma-dictionnaire over de toonbank. Ook van het Groene Boekje werden meer dan 100.000 stuks verkocht. Best verkochte roman over 1998 was Anna, Hanna en Johan na van Marianne Fredi'iksson, dat in het najaar Boek van het Jaar werd. ANP DORDRECHT - Een personenauto in Dordrecht is gisteren, nadat er in het voertuig brand was uitgebroken, spontaan gaan rijden. Het voertuig stond op een plein geparkeerd in de eerste ver snelling en vloog door onbekende oorzaak in brand. Daarna begon het voertuig al toeterend te rijden. De spookauto' ram de twee geparkeerde auto's en brandde uiteindelijk geheel uit. GPD Voor het Paleis van Justitie in Den Haag demonstreerden medestanders van de dierenactivisten, die terecht moi zetting van het TNO- kantoor. BERGEN OP ZOOM - In het onderzoek naar de moord op een 29-jarige man uit Bergen op Zoom heeft de politie drie man nen aangehouden. Ze worden verdacht van moord dan wel doodslag. Hetslachofferwerd op 17 novembervorig jaar door zijn broer dood aangetroffen in een pand aan de Antwerpsestraatweg in Bergen op Zoom. Bij de politie was bekend dat beide broers daar in drugs han delden. Het slachtoffer bleek door verstikking om het leven te zijn gebracht. De verdachten, respectievelijk 2326 en 30 jaar oud, zijn allen afkomstig uit Ossendrecht en worden nog verhoord. Hoewel er geen aanwijzingen zijn voor meerdere aanhoudingen, sluit de politie deze niet uit. ANP AMSTERDAM - Bij het Gemeentelijk Administratie Kantoor (GAK) in Amsterdam zijn afgelopen weekeinde naar schat ting 250 computers opengebroken. Volgens de politie zijn geen persoonsgegevens of andere informatie meegenomen. Het was de nog onbekende inbreker of inbrekers te doen om geheugenplaatjes in de computers, die naar schatting zestig tot honderd gulden opleveren, aldus een politiewoordvoerder gisteren. Hoewel de inbrekers niet zachtzinnig met de computers te werk gingen, zijn ze vermoedelijk een aantal uren bezig ge weest. De computerdieven hebben diverse afdelingen afge werkt. De inbraak werd pas gisterochtend ontdekt. ANP AMSTERDAM - Een vrouw heeft gistermiddag in het weste lijk havengebied in Amsterdam de auto gestolen van een 25- jarige man die een sanitaire stop maakte. De vrouw sloeg toe toen de man enkele meters van zijn auto stond te plassen. Hij had de sleutels in het contact laten zitten. De vrouw stapte in de auto, startte en reed weg. De man liet het er echter niet bij zitten, sprong op de motorkap en hield zich vast aan de ruitenwissers. Na honderd meter trapte de vrouw hard op de rem, waardoor de man met ruitenwissers en al op de grond smakte. Vervol gens reed de vrouw verder richting Amsterdam. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Zeventien dieren- rechlenactivisten noemen het Bio Primate Research Centre (BPRC) in Rijswijk 'het grootste concentratiekamp voor apen in Europa'. Ze zijn vorig jaar opge pakt na een inbraak in het on derzoekscentrum. Officier van justitie J. van den Honert acht alleen de vernielingen in het ge bouw bewezen. Daarvoor eiste hij gisteren een geldboete van 750 gulden per persoon. Dertien van de zeventien acti visten verschenen gisteren voor de politierechter. Tijdens de be zetting die volgde op de inbraak op 19 oktober verspreidden de activisten documenten over dierproeven op onder meer chimpansees vanuit het gebouw via de fax. Volgens één van de zeventien verdachten was de inbraak no dig om erachter te komen wat voor soort proeven het BPRC verricht. Ondanks de Wet Dier proeven, die onderzoekslabora toria verplicht informatie over de experimenten te verstrek ken, houdt het centrum volgens de actievoerders informatie achter. Zo vonden de activisten documenten waaruit blijkt dat het onderzoekscentrum nog steeds experimenten met dode lijke afloop uitvoert op chim pansees. Dergelijke proeven zijn verboden, omdat chimpan sees behoren tot een ras dat met uitsterven wordt bedreigd. Importeren Volgens de activisten maakt het BPRC zich schuldig aan het im porteren van apen uit het bui tenland, waarbij 80 procent van cle dieren overlijdt. Ook zou het Rijswijkse proefcentrum een contract hebben afgesloten met de Beekse Bergen in Tilburg. Openheid BPRC-directeur R. Bontrop woonde de zitting bij en spreekt de beschuldigen tegen. Hij wijst erop dat het bedrijf de wettelij ke regels hanteert. Bovendien streeft hij naar zoveel mogelijk openheid. Een overeenkomst met de Beekse Bergen bestaat al jaren „Enkele tientallen apen van BPRC zijn daar gehuis vest." Volgens de actievoerders zijn de experimenten voor een deel on nodig. „Bijna geen enkel onder zoek op apen leidde tot bruikba re resultaten. De aidsproeven die het BPRC op chimpansees uitvoert, zijn wreed en irrele vant, omdat de ziekte bij apen heel anders verloopt dan bij mensen", aldus één van de ver dachten. „Mensen hebben recht op de waarheid over dit soort proeven." De officier legde de zeventien naast diefstal van do cumenten ook vandalisme ten laste. Bij de inbraak is een aan tal deuren ingetrapt, zijn dos sierkasten opengebroken en is graffiti aangebracht op een koelkast. De rechter doet uitspraak op maandag 8 februari. GPD door Johri Oomkes en Wanda Vervest DEN BOSCH - Justitie wil met een proefproces de verschijning onmogelijk maken van Highli fe, het blad voor cannabisge bruikers. Uitgever Boy Ramsa- hai moet zich donderdag 11 februari voor de rechtbank Den Bosch verantwoorden voor de advertenties in zijn blad. Vol gens de opiumwet is het aan prijzen van drugs verboden. Ramsahai hangt maximaal een half jaar celstraf of 25.000 gul den boete boven het hoofd. Ramsahai heeft de softdrugsad vocaat Beckers in de arm geno men om zich tegen de aanklacht te verweren. De raadsman denkt dat justitie doelbewust bezig is de grenzen van opium wet en gedoogrichtlijn te ver kennen. Waar voorheen veel door de vingers werd gezien, stelt het Openbaar Ministerie zich nu veel strikter op. Volgens Beckers is er sprake van een dui- delijke kentering in het beleid: „Ik zie dat in het land wel meer. In Leeuwarden moest coffee shop Repelsteeltje zich verant woorden voor een advertentie in het VW infoblad. Tegen de ei genaar is een maand voonvaar- delijk geëist, maar de rechtbank vond dat er geen sprake was van van onze redactie binnenland ARNHEM - De militaire kamer van de rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 24-jarige wachtmeester acht maanden celstraf opgelegd wegens on tucht met een 32-jarige Ecuado- raanse vrouw. Dat gebeurde op Recordoplage voor geschenk boekenweek AMSTERDAM - Weder om verschijnt het Boe kenweekgeschenk in een recordoplage: 745.000 exemplaren, 44.000 (6 procent) meer dan vorig jaar, toen boekenkopers 'De heilige Antonio' van Arnon Grimberg cadeau kregen. De Stichting Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek (CPNB) baseeil de oplage op ra mingen van de boekhan dels. Het Boekenweek geschenk van dit jaar, ge titeld 'De erfenis' is van de hand van Connie Pal men. Erkende boekwin kels schenken het aan klanten die in de Boeken week, van 10 tot en met 20 maart, meer clan 19,50 gulden spenderen. ANP een toilet tijdens zijn dienst op Schiphol. Het Openbaar Ministerie had 2,5 jaar cel geëist voor ver krachting, maar dat achtte de rechtbank niet bewezen. Daar voor werd hij dan ook vrijge sproken. Wel vindt de rechtbank dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan ontucht. „Het is niet van belang of het seksuele contact met we derzijdse instemming plaats vond. De verdachte had zich be wust moeten zijn van zijn bijzondere verantwoordelijk heid. De vrouw was van hem af hankelijk en aan zijn gezag on derworpen." Omdat de wachtmeester van de marechaussee niet eerder met de strafrechter in aanraking kwam en hem bovendien ont slag is aangezegd, heeft de rechtbank de straf gematigd. Advocaat mr. M. Moszkowicz stelde dat er geen bewijs is dat de vrouw is verkracht. Twee col lega's van de wachtmeester ver klaarden dat ze niets hadden ge merkt aan de vrouw. Daarom had Moszkowicz het slachtoffer graag op de zitting zien getui gen: „Ik heb het gevoel dat ze de rechter-commissaris om de tuin heeft geleid." De rechtbank vond het niet noodzakelijk om de vrouw te laten opdraven. De wachtmeester heeft toegege ven seks met de vrouw bedreven te hebben. Maar hij benadrukte tijdens de behandeling van de zaak dat hij geen weerzin had bespeurd. ANP het zich afficheren als coffee shop." Plighlife is marktleider in de be richtgeving over de softdrugs- markt. Het glossy magazine verschijnt zes keer per jaar en afficheert zich als opinie- en li festyle magazine. Uitgever Ramsahai vent Highlife uitslui tend uit via coffeeshops, grow- shops en smartshops. Het blad draait voor een belangrijk deel op advertentie-inkomsten uit de sector zelf. In de dagvaarding worden slechts vier adverteren de coffeeshops met naam ge noemd. De aanklacht tegen Ramsahai is gebaseerd op de artikelen 2,3 en 3b van de opiumwet. Hierin worden de verboden verdoven de middelen specifiek genoemd maar is ook aangegeven dat het maken van reclame voor de pro ducten verboden is. De uitgever is niet zozeer bevreesd voor de mogelijke gevangenisstraf of boete maar vooral voor het weg vallen van adverteerders. Ramsahai: „Dan kan ik mijn blad wel opdoeken." Beckers denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen. „De rechtbank van Den Bosch kan alleen de verspreiding in haar eigen ar rondissement verbieden. In de rest van Nederland kan Highlife dan nog gewoon worden ver kocht." Justitie ontkent dat er sprake is van een proefproces. „Wij voe ren nóóit proefprocessen", al dus de woordvoerster. GPD RUIGOORD - Minister Pronk (VROM) bij het beroemde kerkje van Ruigoord. Het kerkje blijft staan en zal zo blijvend getuigen van het oude kunstenaarsdorpje dat moest wijken vanwege eco nomische belangen. Op die locaties is de uitbreiding van het Westelijke Havengebied van Am sterdam voorzien. Pronk bracht gisteren een werkbezoek aan het Noordzeekanaalgebied. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland URK - Uitspraken van burgemeester Venin- ga van Urk over het volksgericht in zijn ge meente zijn de Tweede Kamerfractie van de PvdA in het verkeerde keelgat geschoten. Kamerlid De Cloe heeft inmiddels vragen gesteld aan minister Peper Binnenlandse Zaken. Veninga had begrip getoond voor de vernie lingen die zaterdag werden aangericht aan de woning van een Urker. Die man had vol gens een aantal dorpsgenoten een te lage straf gekregen voor ontucht met een 4-jarig jongetje. De Cloe wil weten of de uitspraken van Veninga toelaatbaar zijn en of Peper stap pen gaat ondernemen tegen de burgemees ter. Omdat het niet de eerste keer is dat op Urk een volksgericht ontstaat, vraagt De Cloe ook of Peper zal proberen herhaling te voorkomen Op Urk is gisteren een tweede verdachte aangehouden na het oproer van afgelopen zaterdag. Het gaat om een 16-jarige Urker die wordt verdacht van het plegen van ver nielingen. De politie hield eerder al een 18- jarige Urker aan. Het slachtoffer van de vernielingen werd zaterdagnacht samen met zijn huisgenoot en broer door de politie in veiligheid ge bracht op een geheim adres. Daar zijn de twee zondag vertrokken en sindsdien zitten ze elders ondergedoken. „Zelfs hun advo caat is naar hen op zoek", aldus een politie woordvoerder. Eigenrichting Het Openbaar Ministerie in Zwolle veroor deelt de eigenrichting (eigen rechter spelen) op Urk. „Plaatsen kennen hun eigenheid, maar eigenrichting kan ook niet in dat soort bijzondere situaties gerechtvaardigd zijn", stelt het OM in een verklaring. De politie zou er van tevoren alles aan hebben gedaan om eigenrichting te voorkomen, aldus het door Joyce Veekman DEN HAAG - PvdA-Kamerlid Barth wil dat vrouwen die van buiten de Europese Unie (EU) in Nederland als prostituée willen werken, een werkvergunning krijgen. Voorwaarde is wel dat bordeelhouders moeten aanto nen dat zij binnen de EU 'niet aan prostituées kunnen komen'. Het aantal vergunningen dient aan een quotum te zijn gebon den. Barth zal dit voorstel deze week doen tijdens het debat over de opheffing van het bordeelver-; bod. Het PvdA-Kamerlid wil met haar voorstel illegaliteit in de prostitutie tegengaan. Voor. D66-Kamerlid Dittrich is dit voorstel onbespreekbaar. Het is nooit te achterhalen of een vrouw vrijwillig voor prostitu tie kiest, vindt hij. Ook de WD- fractie ziet weinig in het plan Dittrich wil vreemdelingen die van buiten de EU naar Neder-, land komen om in de prostitutie te werken, uitsluiten van een verblijfsvergunning. ANP Advertentie OM. „Betrokkenen zou zijn afgeraden om actie te ondernemen. Die missie leek ge slaagd. maar helaas hebben vermoedelijk anderen de zaak aangejaagd." Volgens het Openbaar Ministerie is de ver oordeling van de van ontucht verdachte Ur ker weloverwogen tot strand gekomen en valt op de zwaarte van de straf weinig af te dingen: „Ontucht met, kinderen dient nooit lichtvaardig opgevat te worden, maar er zijn wel gradatieverschillen." E>e officier van justitie voerde voor de strafzitting een gesprek met de moeder van het slachtoffer over de hoogte van de straf. De officier eiste zes maanden cel, het werden er uiteindelijk twee voorwaardelijk met honderd uur dienstverlening. Het OM wijst er fijntjes op dat het opleggen van een werkstraf niets te maken heeft met een al dan niet hard werkende gemeen schap: „Het is niet exclusief voor de be roepsgroep van Urker Vissers dat daar hard gewerkt wordt." GPD CU Kruiden-of wijnzuurkool mild van smaak, pak 500 gram 1.49 Bonus voordeel 0.50 Uit de bediening: Paté's, o,a. Ardenner of knoflook 100 gram m®® 1.89 Bonus voordeel 0.60 C(1 Magere rookworst zak 250 gram 3.09 Bonus voordeel 0.80 CO Goudse extra belegen kaas 48+. kilo 16.90 Bonus voordeel 7.00 CtlWild gebakken brood, o.a. Twents donkervolkoren of Veneziaans bruin, heel 3.99 Bonus voordeel 1.20 Mona volfruit kwark, peer/perzik, aardbeien of bosvruchten, beker 450 3.49 Bonus voordeel 1.00 CfiVissticks, doos 300 gram 2.69 Bonus voordeel 0.70 Herschi cola of sinas, regular of light of pub, 4 flessen a 1.5 liter 6.76 Bonus voordeel 1.76 Knorr maaltijdmixen, o.a. spaghetti of chill con came, per zakje 1.89 Bonus voordeel 0.40 Kijk in onze winkel voor nog 400 Bonus aanbiedingen. fjjl Deze Bonus aanbiedingen gelden t/m 31 januari as. In AH-supermarkten met een cijfercode tenzij anders aangegeven. Proef de dag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3