Vezels in woningen geen asbest PZC Outletcentrum raakt gevoelige snaar Les in dagelijks leven in Nederland Bewijs van kwaliteit voor Oosterschelde Thuiszorg in Goes Nieuwe studie naar vervuild grondwater bij oude gasfabriek zeeland b 13 Website over Statenverkiezingen Protest slibvergassing vergeefs Bankpasjes en geld gestolen Kritiek op 'sober' theater Goes Auto botst op lichtmast Na brand Oud-Vossemeer Cheque Terre des Hommes Politieagentes gewond bij aanrijding Bypass tegen stank uit riool dinsdag 26 januari 1999 Project maakt allochtone vrouwen wegwijs in taal en maatschappij door Ingrid Huibers RILLAND - Het beroep van een mevrouw achter een bu reau met daarop een paar pak ken rijst en crackers, is het moeilijkst te raden voor de groep. 'Diëtiste', weet dan in eens Loosa. Samen met vijf andere allochtone vrouwen uit de gemeente Reimerswaal doet zij mee aan een ontmoe tingsproject. Behalve de Ne derlandse taal, wordt de vrou wen ook een aantal praktische zaken geleerd. Druk pratend en lachend stapt een groepje vrouwen maan dagochtend vroeg dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland binnen. Maria, Isabelle en Ro salie wisselen in rad Portugees de laatste nieuwtjes uit. Zelf bewuste Braziliaanse vrou wen, die dolblij zijn weer eens over 'thuis' te kunnen praten. „Ik besteed ongeveer drie les sen aan een bepaald onder werp", legt docente Ine Bloe men haar manier van werken uit. „Ik begin ermee de vrou wen zoveel mogelijk woorden te leren die op dat onderwerp betrekking hebben. Vervol gens geef ik ze ook allerhande praktische informatie." Van daag begint Bloemen aan een nieuw thema: ziek zijn in Ne derland. Aarzelend dragen de vrouwen een paar woorden aan. 'Keelpijn, maagpijn, hoofdpijn'. Voor de Somali sche Loosa is dat makkelijk. Zij woont al zeven jaar in Ne derland en spreekt de taal be hoorlijk goed. De Turkse Elif heeft het heel wat lastiger. Ze woont pas een jaar in Rilland, en heeft nog grote moeite met het Nederlands. Zwanger 'Tuhsa is zwanger en moet bij na bevallen. Wat moet zij doen?' Bloemen heeft wagen- lijsten uitgedeeld, Eén voor één moeten de vrouwen een vraag voorlezen en proberen te beantwoorden. „Naar het zie kenhuis", zegt Maria. Maar daar is voor Bloemen de kous niet mee af. „En als je nou thuis wilt bevallen, wie is er dan bij?" „Een zuster", pro beert Rosalie. Weer niet goed, Bloemen is onverbiddelijk. Zij wil het woord vroedvrouw ho ren. Zodra het onderwerp wordt aangesneden, vliegen de ver halen over keizersnede en pijnlijke bevallingen over ta fel. „Schreeuwen, schreeu wen. Ik was bijna dood", ver telt Rosalie. Het duurde ruim een etmaal voordat haar kind je geboren werd. „Bijna dood, pff fIsabelle vi ndt het zwaar overdreven.,Ik heb vier dagen pijn gehad." Loosa niet. Haar zeven kinderen kwamen zon der veel problemen ter wereld. „Alhoewel", bedenkt ze zich ineens. „De jongetjes deden veel meer pijn, dan de meis jes." Dat vinden de andere vrouwen prachtig. Het is de eerste keer dat de ge meente een dergelijke cursus aanbiedt. Het is de bedoeling vooral die vrouwen te bereiken die door omstandigheden moeilijk aan het reguliere taalonderwijs deel kunnen ne men. Om te voorkomen dat sommige vrouwen totaal ge- isoleerd raken, is het ontmoe tingsproject bedacht. In eerste instantie staan er tien bijeen komsten gepland. Te weinig „Veel te weinig", zegt Bloe men. Ze wordt meteen bijge vallen door Rosalie. Die wil wel vier keer per week naar les zo gezellig vindt ze de bijeen komsten. „Je zou dan ook veel meer kunnen leren", voegt Maria toe. Hoofd sociale zaken J. de Pooter van de gemeente Rei merswaal is in eerste instantie enthousiast over de cursus: „Ik denk dat we zo toch vrouwen bereiken, die anders buiten de boot zouden vallen." Van de zestig allochtone vrouwen met een permanente verblijfssta tus die de gemeente Reimers waal telt, doen er nu zes mee. Hoogstwaarschijnlijk start er in maart een tweede groep. Of het ontmoetingsproject ook volgend najaar weer op de agenda staat, hangt af van de evaluatie van de eerste serie 'lessen, komend voorjaar. De vrouwen kijken aan het eind van de ochtend aandach tig naar een video. Een huis arts ontvangt en bezoekt pati ënten. Ze verwijst doornaar de fysiotherapeut en praat over psychische problemen. Elif straalt. Zij kan de les voor het eerst helemaal volgen. In het filmpje met Nederlandse on dertiteling wordt namelijk Turks gesproken. DEN HAAG - De commissarissen van de koningin hebben maandag op het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag het officiële startsein gegeven voor hun voorlichtings campagne over de verkiezingen voor Provinciale Staten op 3 maart. Ze deden dat door een website in gebruik te nemen over die verkiezingen (www.provincies.nl). Deze site geeft informatie over wat de provincie doet. hoe ze werkt en hoe de verkiezin gen in elkaar zitten. De zwevende kiezer kan met behulp van een 'stemwijzer' be palen welke partij het meest aa nslui t bij zij n of haar opvattin gen. De provincies houden op 20 februari ook elk een open huis en op 3 maart een verkiezingsavond. Ook hebben ze in sa menwerking met de TROS een film laten maken over hun taak en rol; de uitzending is op 26 februari. DEN HAAG - De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag heeft geen aanleiding gezien om de mi lieuvergunning van Slibverwerking Zeeland BV uit Middel burg, het bedrijf dat aan de Europaweg-Oost slib vergast, te vernietigen. Om de vernietiging van de door Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland verleende vergunning is verzocht door een viertal omwonende agrariërs. Zij vrezen stank- en geluidshinder en luchtverontreiniging van de slibverwer king. De Raad van State is van mening dat de door GS verleende vergunning voldoende waarborgen biedt om hinder te voor komen. De slibverwerkingsinstallatie is een proefopstelling waarin in de eerste fase niet meer dan tweeduizend ton droge stof per jaar zal worden vergast. Bij een eventuele uitbouw naar de verwerking van zesduizend ton droge stof per jaar zal Slibverwerking Zeeland BV eerst een milieu-effect-rappor tage (mer) op moeten stellen voordat een dergelijke uitbrei ding wordt toegestaan. OUDE TONGE - Uit een woning aan het Lincolnplein in Ou de Tonge zijn in de nacht van zaterdag op zondag onder ande re bankpasjes en geld ontvreemd. Vermoedelijk zijn de onbe kend gebleven inbrekers de woning binnengedrongen door de voordeur open te 'hengelen'. GOES - De Goese Culturele Raad vindt dat het gemeentebe stuur niet moet sleutelen aan het programma van eisen voor een nieuwe schouwburg in Goes. Het is alles of niets, vindt de Culturele Raad, en als een miljoen op jaarbasis niet genoeg is voor een volwaardige schouwburg, dan maar 1,4 miljoen uit getrokken óf alle centen in je zak houden. Met een uitgeklede voorziening, een veredeld dorpshuis, schiet Goes niets op. De Culturele Raad vraag het Goese gemeentebestuur er rekening mee te houden dat Goes een inhaalslag moet maken op het ge bied van podiumkunsten. Het aanbod daarvan zit duidelijk in een negatieve spiraal. De Culturele Raad gaat ervan uit dat half volgend jaar begon nen kan worden met de bouw van een volwaardige schouw burg op de locatie Oosterbaan. Daaraan houdt de raad vast omdat ze vindt dat een schouwburg in of vlakbij het centrum moet liggen. STELLENDAM - Een 62-jarige automobilist uit Colijns- plaat is op de N57 ter hoogte van Stellendam tegen een licht mast gebotst. Hierdoor raakten de auto en lichtmast zwaar beschadigd. De oorzaak van de aanrijding is niet duidelijk. De man bleef ongedeerd. foto Willem Mieras door Esme Soesman OUD-VOSSEMEER - De vezels die, na de brand anderhalve week geleden in een fietsenwin kel aan de Kalisbuurt in Oud- Vossemeer, in zes nabijgelegen woningen zijn aangetroffen zijn geen asbestvezels. Dat blijkt uit onderzoek door TNO. De buurt bewoners zijn maandagmiddag op de hoogte gebracht. De verhoogde concentratie ve zels, die enkele dagen na de brand in zes woningen werd aangetroffen, kan duiden op or ganische of andere vezels. Zeker is. aldus een informatief schrij ven van de gemeente, dat er in de onderzochte woningen geen sprake is van een 'actueel dan wel potentieel blootstellingsri sico aan asbest' TNO komt tot die conclusie na opnieuw lucht- en plakmon- sters te hebben genomen en deze te hebben geanalyseerd met be hulp van rasterelektronenmi- croscopie in combinatie met röntgenmicroanalyse. Deze me thode geeft zicht op het type vezel. De bewoners van de Ka lisbuurt zijn aanvankelijk GOES - Leerlingen van het Groen College in Goes hebben met een sponsorloop een bedrag van zesduizend gulden bij el kaar gelopen. Het geld is be stemd voor de werkgroep Terre des Hommes in Goes. De werkgroep neemt de cheque morgen, woensdag, in ont vangst. Het idee voor een spon sorloop ontstond in november vorig jaar tijdens de opening van het nieuwe Groen College. Terre des Hommes zal het be drag geheel ten goede laten ko men aan een project met het the ma Kinderarbeid. schriftelijk en gisteren monde ling, door burgemeester H.A van der Munnik en GGD-mi- lieuarts H. Jans, op de hoogte gebracht. Brand Bij de brand, die het pas ver bouwde gedeelte van het bedrij f Tweewielerservice Van der Zan- de in de as legde, kwam blauwe en witte asbest vrij. Uit het eer ste onderzoek bleek sprake van een verhoogde vezelconcentra tie. De raadsleden M.AH. den Haan (PvdA) en P.K.M. Stouten (WD) stelden maandagavond, in de raadsvergadering, vragen aan het college van burgemees ter en wethouders. Beiden wen sen uitleg over de informatie verstrekking van de gemeente naar de burger toe. Bovendien wil Stouten duidelijkheid over de alarmering van de brand weer. B en w nemen de vragen mee. VLISSINGEN - Twee politie agentes zijn maandagmiddag gewond geraakt toen hun auto van achter werd aangereden door een taxibus. Het ongeluk gebeurde om streeks kwart voor vier. De poli tiewagen was gestopt bij een ze brapad om een voetganger over te laten steken. De taxibus kon niet tijdig remmen en reed ach terop de politieauto. De 35-jarige agente, die de auto bestuurde, liep nekletsel op, haar 27-jarige collega raakte gewond aan de rug. Beide vrou wen konden na behandeling van hun letsel in het ziekenhuis weer naar huis. De 2 9-jarige be stuurder van de taxibus en zijn passagiers bleven ongedeerd. De deelnemers aan het ontmoetingsproject bespreken het thema 'ziek zijn in Nederland'. door Luc Ogqel GOES - Oosterschelde Thuis zorg in Goes voldoet als eerste van de drie Zeeuwse Thuiszorg instellingen aan alle dertien lid maatschapseisen van de LVT, de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg. Met de lidmaatschapseisen vol doet de organisatie ook aan de vereisten van de Kwaliteitswet voor Zorginstellingen. Ooster schelde Thuiszorg Goes kreeg het keurmerk vorige week maandag officieel in bezit. D. J. van Zwoll, algemeen direc teur van Oosterschelde Thuis zorg in Goes, is blij met het keurmerk: „Het behalen van het keurmerk is voor ons verplicht, om lid te kunnen blijven van de LVT. Een aantal toetsingseisen had daar betrekking op. De an dere waren pure kwaliteitsei sen." Volgens Van Zwoll merken de cliënten niet direct iets van de erkenning op het gebied van de kwaliteit: „Zoiets gaat natuur lijk met van de ene op de andere dag. Het hoort gewoon bij de or ganisatie. En van de eisen die betrekking hebben op het lid maatschap merkt de cliënt toch niets." Onderzoek Oosterschelde Thuiszorg heeft ruim een jaar geleden een klan- tenonderzoek gehouden, waar uit bleek dat de bereikbaarheid niet optimaal is Van Zwoll: „We hebben dat onderdeel meegeno men in de bedrijfsvoering, en het is de bedoeling dat we dit voorjaar een centraal nummer invoeren om de bereikbaarheid te optimaliseren." Enkele van de eisen die direct betrekking hebben op de clienten en waar Oosterschelde Thuiszorg nu of ficieel aan voldoet, zijn onder meer deskundigheid, hygiëne, privacy en zorgaanbod. door Esme Soesman THOLEN - De provincie heeft de grondwatersanering van het terrein van de voormalige gas fabriek in Tholen-stad opnieuw in onderzoek. In het grondwater is onder meer de stof BBSA aan getroffen, waarvan de eigen schappen nog nader worden onderzocht. De huidige zuive ringsinstallatie wordt volgend jaar vervangen. Op het terrein aan de Kaai in Tholeri-stad staan bejaarden woningen. In 1988 is de bodem volledig gesaneerd. De grond watersanering is - ondergronds - nog steeds aan 'de gang. Het einde is nog altijd niet in zicht. Reden voor de provincie om de methode en de resultaten op nieuw te bestuderen. In het grondwater zijn, volgens een medewerker van de provincie, niet de teerachtige stoffen aan getroffen die kenmerkend zijn voor een voormalig gasfabriek- terrein. Wel aanwezig zijn CoCl's (ge chloroformeerde koolwater stoffen), hoogstwaarschijnlijk afkomstig van de voormalige viszilverfabriek. In deze fabriek werden schubben van vissen omgezet in parelmoer. Het is de enige plek in Zeeland waar deze vervuiling is aangetroffen. Stof Bovendien is de stof BBSA ont dekt. Deze stof is waarschijnlijk niet afkomstig van de viszil verfabriek, maar het ontbreekt de provincie nog aan voldoende gegevens om hier meer uitspra ken over te kunnen doen. Ook dit wordt, aldus de provinciaal medewerker, op dit moment on derzocht. Zeker is in ieder geval dat de huidige zuiveringsinstallatie wordt vervangen, waarschijn lijk volgend jaar. De nieuw installatie onttrekt op een andere manier grondwater aan de bodem. „Maar daar mer ken de omwonenden eigenlijk niets van." REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Mieke van der Jagt GOES - Wat je er ook van kunt zeggen, van zo'n outletcen trum, het maakt de tongen wel los. Op de plannen van het Brits-Amerikaanse bedrijf BAA McArthur Glen om in Goes een zogenaamd Designer Outlet Centre (DOC) te vesti gen, komen niet alleen reacties uit Goes, maar uit de wijde om trek. Waar de Goese midden stand nog een slagje om de arm houdt, is vanuit Zierikzee, Bergen op Zoom en Roosen daal al min of meer alarm ge slagen. Een dergelijk centrum in Goes zou voor winkeliers in een straal van tachtig kilome ter, met name in de modebran che, omzetverlies kunnen be tekenen. Bestuurlijk zijn in Goes en in Zeeland de opvattingen offici eel nog niet uitgekristalli seerd. Er moet onderzoek ko men, effectrapportages en het Rijk moet ook nog spreken. Terwijl velen zich achter on derzoeken verschuilen, blijken de meningen toch al behoorlijk verdeeld. Twee fracties in de Goese gemeenteraad, Groen- Links en PvdA zijn alvast te gen en na de toelichting van BAA McArthur Glen zijn nogal wat middenstanders ge schrokken. De lichtbeelden vertoonden niet de verwachte graaibakken, maar keurig in gerichte schappen in de lijn van de merkfabrikanten die in een outletcentrum hun over tollige, incourante en testarti kelen moeten gaan verkopen. Wat vind de consument ervan? Zit die te wachten op een win kel waar je zomerkleren in de herfst en wanne winterlaarzen in de lente kunt kopen? Jean- neke Bruijnzeel (19) uit Goes, tussen de middag op weg om een paar nieuwe panty's te ko pen, verwacht niet dat ze de deur zal platlopen bij een out letcentrum. „Ik koop weieens merkspullen maar, inderdaad, alleen maar in de uitverkoop. Het moet dan wel heel goed zijn afgeprijsd. Maar voor mij is winkelen toch wel een beetje meer dan alleen maar in rek ken kijken. Heel vaak koop ik mijn spullen op donderdag avond, hier in de stad of in Middelburg. Dan zijn we met een stel en dan gaan we nog wat drinken. Zo'n groot win kelcentrum, dat is toch de stad niet." Ook Anja Boone (21) uit Yerse- ke winkelt normaal gesproken in Goes en ook weieens in haar woonplaats. „Als het net zoiets is als de tax-free op het vlieg veld, wat ik begrepen heb, zul je mij er niet vaak zien. Veel te duur. Merkkleding interesseert me eigenlijk niet echt. Wel soms voor schoenen, maar die kan ik hier in Goes bij een ge wone winkel ook krijgen. Als zo'n winkel er komt. ga je waarschijnlijk wel een keer kijken, maar als die er niet komt, is het ook goed." Waardeloos De Goesenaar G. Baan, 'Al jaa- ren met pensioen', vindt de plannen 'in één woord waarde loos'. Hij heeft al meer Zeeuw se steden 'naar de verdomme nis zien gaan'. „Kijk naar Vlissingen, met al die rotwin- kels langs het kanaal. Heb je gezien wat ze allemaal probe ren om weer eens een koper in de binnenstad te krijgen? Dat lukt toch van geen kanten. Ik ben te oud om de straat op te gaan, maar als ik een jonge middenstander was, ging ik op de barricaden. Of ik daar wat zou gaan kopen? Never! Ik heb daar niks te zoeken." Toeristen Bij de schrijfwarenafdeling van de HEMA treffen we me vrouw C. Corstanje (56) uit Goes. Ze heeft zich nog niet af gevraagd of ze klant zou wor den bij een mega-super-winkel maar ze heeft het er thuis wel over gehad. „Het leek mijn schoondochter wel leuk maar mijn zoon en mijn dochter zijn bang dat heel Goes overspoeld gaat worden door toeristen. Dat zou best kunnen en je kunt je afvragen of die mensen nog wel wat te verteren hebben, als ze net in zo'n centrum zijn ge weest. Goes vind ik eigenlijk leuk zoals het is. Toevallig heb ik familie in de Verenigde Sta ten en die vinden dat ook. Die doen niks liever dan hier in de stad lopen en overal gaan zit ten. Daar hebben ze alleen maar grote winkels buitenaf en vieze zaakjes in de buurt. Als het een kwestie is van kiezen, geef mij dan maar Goes zonder zo'n outletcentrum." De schoonzusters Maas uit Heinkenszand, allebei begin zeventig, zien een outletcen trum wel zitten. „Als je er maar met de bus kunt komen, komen wij er ook. Je moet er ook een beetje goed kunnen lopen. Wij zij n allebei niet zo best ter been en we hebben geen rijbewijs. Winkelen doen we overal. We gaan naar Breda, Utrecht, Rot terdam, zelfs weieens naar Keulen, met de trein en met de bus. Aan kinderkopjes hebben we een hekel en ook aan van die gladde tegels in sommige over dekte winkelcentra. Maar als ze een beetje rekening houden met ons, oudjes, laat ze dan maar komen." Concurrentie Ander overwegingen heeft J. P. Bakx (36) uit Goes. „Een win kel met goedkopere, goede handel, is prima voor de con currentie. Als ik in Goes een broek ga kopen - ik neem altijd hetzelfde merk - kost die in alle herenzaken hetzelfde. Er zit in de binnenstad nauwelijks con- currentiegeest, ook niet tijdens de uitverkoop. Het lijkt wel af gesproken werk. Dat outlet centrum kan een frisse wind laten waaien. Laat maar bou wen. het kan geen kwaad." YERSEKE - Om stankklachten van het schelpdierverwerkende bedrijf Prins Zeeuwse Banier in Yerseke op te heffen, stellen B en W van Reimerswaal de aanleg van een 'bypass' voor. Dat wil zegen dat het bedrijf met een gesloten circuit op de persleiding Yerseke-Waarde wordt aangesloten. Voorheen loosde Prins, gevestigd aan de Gnntweg, ongezuiverd afval water op het rioolstelsel. Dit le verde herhaaldelijk stank klachten op vanuit de Grintweg ende Azalealaan. De bedoeling van het college is dat er nu een nieuwe rioolpers leiding wordt aangelegd op een perceel grond ten noorden van het perceel van Prins. Over de grond wordt nog onderhandeld. Niet alleen Prins kan straks op de nieuwe leiding lozen, maar ook bijvoorbeeld Champimer. Andere bedrijven langs de Grintweg en eventueel nieuwe bedrijven in de Olzendepolder kunnen eveneens straks worden aangesloten. De nieuwe leiding kost ongeveer drie ton. Het col lege hoopt dat hij er eind juni dit jaar ligt. De commissie openba re werken buigt zich maandag 1 februari over de aanleg. De ver gadering begint om 19.30 uur. De voorziene locatie voor het outletcentrum: tussen de garagebedrijven in aanbouw op bedrijventerrein De Poel II en de A58. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19