Foutenfestival nekt Andre Agassi Williams en Prost vol vertrouwen Ids Postma schakelt geschillencommissie in Rob de Vos stopt als trainer EMM Monica Seles stuit op Steffi Graf bij Australian Open Batavus presenteert profploeg Ernest Faber onder het mes Hoekstra weg bij ADO Den Haag Bulls beginnen met nederlaag Debuut Virenque in Parijs-Nice Sunderland blijft bij aanklacht tegen Priem Kasparov vergroot voorsprong op Anand van onze sportredactie MELBOURNE - Dat de Austra lian Open bij de mannen een verrassende winnaar zal krij gen, staat sinds gisteren vast. De enig overgebleven ster, Andre Agassi, had voor het eerst in het toernooi een zwakke dag en werd genadeloos afgeslacht. Beul was zijn landgenoot Vince Spadea, een jaar geleden door Agassi nog achteloos afgeser veerd als 'passant' in het tennis- circuit. Melbourne raakte nog een trek pleister kwijt, al ging het niet direct om een favoriet. Gla- mourgirl Anna Koernikova, die vanwege haar 'golden look' al tijd aller ogen op haar gericht weet. speelde te onvolwassen om de Frangaise Mary Pierce, ook hoog scorend op de 'pin-up- lijst', te weerstaan: 0-6 4-6. Na de uitschakeling van Agassi, 1-6 5-7 7-6 3-6. bleven alleen de Amerikaan Todd Martin (15e) en de Rus Jevgeni Kafelnikov (10e) van de geplaatste spelers over in de kwartfinales. Martin liet zijn knalharde service spre ken tegen Wayne Black uit Zim babwe (7-6 6-4 6-4). Kafelnikov zag in de avondpartij de winst, die voor het grijpen lag, tegen de Roemeen Andrei Pavel haast nog uit zijn handen glippen Hij was in de derde set slechts twee punten van de zege maar zag zich door een opleving van Pavel gedwongen de volle vijf sets te knokken (6-3 7-6 6-7 3-6 6-4). De Duitser Tommy Haas had aan drie sets voldoende te gen de Fransman Fabrice San- toro (6-2 6-3 7-5). De indeling voor de laatste acht is: Martin - Kafelnikov, Haas - Spadea, Rosset - Enqvist en Kucera - La- pentti. Agassi zat er na afloop versla gen bij. Een jaar geleden was hij geduikeld naar de 141e plaats op de wereldranglijst, nu had hij zich omhooggewerkt tot de vijf de positie op de rangschikking van de Australian Open. „Ik wil in 1999 een Grand Slamtoer- nooi winnen", kondigde hij eind vorig jaar aan. Zonder de num mer één Pete Sampras (nog uit geblust) en nadat alle concur renten als kegels omver waren gegaan, deed zich nu een unieke gelegenheid voor zijn wens uit Andre Agassi na zijn uitschakeling: „Ik verspeelde een hoop energie aan de frustratie over mijn spel." foto Rick Rycroft/AP Behalve Andre Agassi raakte Melbourne nog een trekpleister kwijt: Anna Koerniko va. Zij verloor van Mary Pierce. foto Sean Garnsworthy/AP te laten komen. Agassi, die ze ventig missers produceerde, kon zichzelf even niet uitstaan. „Ik bleef maar fouten maken. De bal kwam haast nooit goed tegen mijn racket. Niks voelde lekker aan. Ik het wel het gevoel dat er elk moment iets kon gaan gebeuren, maar dat kwam nooit", treurde hij. Nadat Agas si de eerste twee sets had afge staan, klonk er een kreet van de tribunes: Andre, doe er eens wat aan." Het hielp in zoverre dat Agassi de derde set tegen Spadea, num mer 44 van de wereld, naar zich toetrok (7-6). Het bleek niet meer dan een opleving te zijn geweest. Agassi verviel weer in een foutenfestival en zag in dat hij voor een hopeloze zaak streed. „Ik verspeelde een hoop energie aan de frustratie over mijn spel. Als ik in een dergelij ke stemming ben, gaat er van al les mis." Bij de vrouwen kijkt iedereen reikhalzend uit naar de klassie ker in de kwartfinales tussen St effi Graf en Monica Seles. De onverwoestbare Duitse kan weer eens geschiedenis schrij ven door de Amerikaanse diens eerste nederlaag op Melbourne Park te bezorgen. Maar liefst 32 keer bleef Seles ongeslagen op Australische bodem. Haar laat ste verlies was eind november tijdens de Masters in New York tegen.... Graf. Zowel Seles als Graf boekte simpele overwinningen, respec tievelijk 6-0 6-3 tegen de Fran- gaiseSandrineTestuden6-l 6-1 tegen de Oostenrijkse Barbara Schett. Ook medefavoriete Martina Hingis bereikte de laat ste acht, maar dat kostte haar heel wat meer zweetdruppels: 6-3 6-7 6-1 tegen de Zuid-Afri kaanse Amanda Coetzer. Na de tweede set vroeg Hingis met succes om een extra pauze om dat ze last had gekregen van de hitte. Haar volgende oponente is Pierce. De andere duels voor de kwartfinales zijn: Davenpoit - Venus Williams en Van Voost - Mauresmo. ANP RIJSSEN - Met aan het hoofd voormalig bondscoach Piet Hoekstra werd gisteren in Ri jssen de derde Nederlandse prof wielerploeg gepresenteerd. Tien beroepsrenners maken deel uit van het Batavus-BankGiroLoterij-BigStar-team. Onder de tien bevinden zich drie voormalig profs: John Talen, Mi chel Cerneus en Johan Bruinsma. Batavus heeft daarnaast een professionele baanwielerploeg en een amateurploeg. De samenstelling: Teammanager: Arend Scheppink. Ploegleiders: Piet Hoekstra (profs), Henk Boeve (amateurs) en Marco van Bon (baan). Profploeg (weg): Johan Bruinsma, Michel Cerneus, KeesJeu- rissen, Rudi Kemna, Maarten Nijland, Rik Reinennk, Paul van Scha len, John Talen, Jan van Velzen, Renger Ypenburg. Baanprofploeg Martin Benjamin, Matthijs van Bon. Martijn Lust Amateurploeg Bart Bouma, Laurens ten Dam. Freddy Haak, Niels Harms, Tim Hiemstra. Marcel Meyn, David Orvalho, Jean-Pierre Verstraten, Mare Willems. ANP EINDHOVEN - PSV-verdediger Ernest Faber ondergaat morgen in Rotterdam een opei-atie aan zijn enkel. Bij de in greep wordt ruimte gemaakt voor een zenuw die nu bekneld zit. Dat bleek gisteren tijdens onderzoek in een Rotterdams ziekenhuis. Faber (27) verliet eind vorige week vroegtijdig het trainingskamp van PSV in Spanje. De centrale verdediger kwam dit seizoen nog niet veel in actie. Na een kortstondige rentree kreeg hij weer last van een oude achillespeesblessure, die hem vorig jaar lang uit de roulatie hield. Fabervreesde dat zijn laatste klachten opnieuw te maken hadden met zijn gere pareerde achillespees. Het bleek echter te gaan om een be knelde zenuw. ANP DEN HAAG - Trainer André Hoekstra (36) vertrekt aan het einde van het seizoen bij ADO Den Haag. Het bestuur van de eerstedivisieclub heeft besloten het contract met de ex-prof van Feyenoord en RKC niet te verlengen. Hoekstra volgde 1 januari vorig jaar in het Zuiderpark hoofdcoach Mark Wotte op, die naar FC Utrecht overstapte. De Haagse clubleiding wil deze week Rob'Meppelink vastleggen als nieuwe trainer. De 33-jarige coach is dit seizoen de assistent van Hoekstra bij ADO Den Haag. Meppelink hoopt over een paar maanden zijn diploma cursus betaald voetbal te halen. ANP CHICAGO - De Chicago Bulls zijn het tijdperk na Michael Jordan begonnen met een nederlaag. In de eerste oefenwed strijd van het ingekorte seizoen verloor de basketbalploeg met 79-71 van de Indiana Pacers. Rik Smits en Reggie Miller maakten beiden twaalf punten voor de Pacers. Jordan beëin digde eerder deze maand zijn caiTière. De voormalig sterspe- ler leidde de Bulls naar zes titels in de NBA Naast Jordan ver lieten ook Scottie Pippen, Steve Kei'r en Luc Longley de formatie uit Chicago. De verwachting is dat ook Dennis Rod man vertrekt. Wegens een geschil over de salarissen begint het seizoen pas op 5 februari. RTR ROME - Richard Virenque maakt in Parijs - Nice zijn debuut voor zijn nieuwe ploeg Polti. De leiding heeft dit besloten na een stage in het Italiaanse Terme Luigiane. De etappekoers heeft plaats van 9 tot 15 maait. Virenque tekende eerder deze maand een contract bij Polti. De viervoudige bergkoningin de Tour had zes weken daarvoor zijn afscheid aangekondigd, na dat Festina hem na de dopingaffaire een verlaagde aanbie ding deed. De formatie moest voortijdig de Ronde van Frank rijk verlaten nadat ploegleider Roussel systematisch gebruik van verboden middelen had toegegeven. Virenque heeft altijd ontkend dope te hebben genomen. AFP door Sven Remijnsen BREDA - De aanklacht die de Australische wielrenner Scott Sunderland heeft ingediend te gen Cees Priem is niet ingetrok ken. In tegenstelling tot eerdere berichten vindt Sunderland nog altijd dat de TVM-ploegleider zich voor de rechtbank van het Belgische Turnhout moet ver antwoorden voor de aanrijding tijdens de Amstel Gold Race van vorig jaar. Sunderland viel toen hij in aan raking kwam met de ploeglei derswagen van TVM, die door Pnem werd bestuurd. De Au straliër werd overgebracht naar het ziekenhuis van Maastricht, waar aanvankelijk alleen een hersenschudding wérd gecon stateerd. Bij nader onderzoek in het ziekenhuis van Gent werd een dag later echter een bloed- prop aangetroffen, die zich be vond tussen Sunderlands sche del en huid, boven zijn oog. Na een neurochirurgische ingreep, die vier uur in beslag nam. ver keerde de renner van de Belgi sche Palmans-foi-matie niet langer in levensgevaar. Letsel Sunderland diende vervolgens een klacht in tegen Priem van- dei*ving van inkomsten, omdat de renner door de valpar tij maandenlang was uitgescha keld. TVM-advocaat Joost van Mierlo liet begin december vo rig jaar weten dat de aanklacht was ingetrokken. Volgens de raadsman was de renner, die in hel verleden enkele seizoenen bij de TVM-ploeg reed, inmid dels volledig hersteld. „Hij rijdt alweer wedstrijden en heeft zelfs een koers in Australië ge wonnen", aldus Van Mierlo. Via een Aust ral isch internetma gazine heeft Sunderland echter 'aten weten dat hij nog altijd veel hinder ondervindt van de gevolgen van de valpartij. Vol gens de renner heeft hij inder daad een criterium gereden in het Australische Noosa Heads, Chelsea ontsnapt LONDEN - Chelsea, de ploeg van doelman Ed de Goey, is gis teren ontsnapt aan een afgang 'n het toernooi om de FA-Cup. De koploper van de premier lea gue kwam pas in de laatste mi nuut op gelijke hoogte met eer- stedivisieclub Oxford. Frank Leboeuf maakte het kostbare doelpunt: 1-1. De replay van de wedstrijd uit de vierde ronde is °P3 februari. RTR/ANP maar vanwege de pijn in zijn nek en zijn rug moest hij de hal ve wedstrijd staand op de peda len afleggen. Sunderland zegt nog altijd onder de behandeling van doktoren te zijn. Ook heeft hij blijvend letsel aan zijn rech teroog opgelopen. Sundeiiand weet niet zeker of hij ooit nog als beroepswielrenner actief zal zijn. Doping TVM-advocaat Van Mieiio be vestigde gisteren dat Sunder lands klacht niet is ingetrokken. „Ik heb al ongelooflijk lang niets van de zaak gehoord, maar voor zover ik weet heeft de offi cier van justitie de strafklacht nog altijd in behandeling. Ik verwacht echter dat de zaak op niets uitloopt. Als je de televi siebeelden goed bestudeert, zie je dat Priem geen uitwijkmoge lijkheden had om de valpartij te voorkomen." Ook het onderzoek in de do- pingzaak rond de Nederlandse wielerploeg staat volgens Van Mierlo op een laag pitje. Het laatste contact met de Franse justitie dateert van begin de cember, toen ploegleider Cees Priem, verzorger Jan Moors en teamarts Andrei Michailov na bijna vijf maanden gedwongen verblijf in Frankrijk toestem ming kregen om het land te verlaten. Of het TVM-trio bin nenkort opnieuw moet worden verhoord, weet Van Mierlo niet. „Maar ik veiwacht niet dat de Franse justitie de zaak pas vlak voor de Tour de Finance weer op rakelt. Daarmee zou de Tour de finitief de nek worden omge draaid." Winfield Williams-coureurs Ralf Schumacher (links) en Alex Zanardi poseren met de nieuwe bolide, foto Steve Etherington/EPA van onze sportredactie BARCELONA - Formule-1-renstal Win- field-Williams heeft gisteren in Barcelona de bolide voor het nieuwe seizoen gepre senteerd. „Ik kan niet voorspellen dat we wedstrijden gaan winnen, maar ik ben vol vertrouwen", zei teambaas Frank Wil liams. De Duitser Ralf Schumacher en de Itali aan Alessandro Zanardi zijn dit jaar de bestuurders. De jongere broer van Ferra- ri-rijder Michael Schumacher is voor zichtig optimistisch over zijn nieuwe au to. „Ik hoop regelmatig in de WK-punten te kunnen rijden. Het zou helemaal mooi zijn als ik eindelijk mijn eerste grand prix kan winnen." Ook manager Alain Prost is blij met de verbeterde Peugeot voor zijn renstal. De viervoudig wereldkampioen hoopt de toonaangevende teams MC Laren en Fer rari te kunnen benaderen. „In technisch opzicht hebben we een grote stap vooruit gezet. Ook de teamgeest is goed. Aan echte voorspellingen waag ik me niet. Maar als we Ferrari en MC Laren kunnen benade ren, zit het wel goed." De wagens van de renstal van Prost wor den ook dit jaar weer bestuurd door de Fransman Olivier Panis en Italiaan Jarno Trulli. DPA van onze sportredactie HAARLEM - Schaatser Ids Postma probeert morgen via de geschillencommissie van de KNSB in Amsterdam zijn deel name aan het WK allround, vol gende week zaterdag en zondag in Ilamar, af te dwingen. De ti telhouder uit Dearsum vecht, moreel gesteund doorzijn coach Henk Gemser, op juridische gronden de selectieprocedure van de KNSB aan. De commissie kernploegen heeft twee weken geleden op grond van de resultaten tijdens het EK allround in Heerenveen de commerciële lijders (Sanex) Rintje Ritsma en Martin Hers- man, geselecteerd voor het WK op 6 en 7 februari. Postma is eer- ste reseive maar meent, op grond van een andere interpre tatie van de reglementen, het recht te hebben om op het WK als tweede lijder naast Ritsma te mogen starten. Ruimte De door de KNSB opgestelde criteria bieden enige ruimte voor discussie. Op grond van de vier EK-deelnemers ging de commissie kernploegen even eens uit van vier deelnemers aan het WK. De eerste twee Neder landers in het algemeen klasse- mentvanhetEK, mits bij deeer- ste zes, plaatsten zich conform de reglementen rechtstreeks voor het WK. De andere twee Nederlandse deelnemers, drie en vier, zouden worden aange wezen. De commissie kernploegen heeft echter geen rekening ge houden met de mogelijkheid dat Nederland met minder dan vier deelnemers aan de start zou ver schijnen op het WK. Door de val van Ids Postma èn het falen van Gianni Romme op het EK, ver speelde Nederland geheel on verwacht in een weekeinde twee startbewijzen voor het WK. De commissie kernploegen be sloot vervolgens de eerste pas sage van de zin - 'de eerste twee mits bij de eerste zes' - tot wet te verheffen. Het gevolg was dat er geen ruimte meer was voor de zogenaamde aanwijsplaats(en), waardoor de deur voor Postma in het slot viel. De aanwijsplaats is ooit in het leven geroepen om te voorzien in calamiteiten, bij voorbeeld ziekte of, in het geval van Postma, een val. Postma zal morgen betogen dat de reglementen niet sluitend zijn nu slechts twee Nederland se schaatsers aan het WK deel nemen. Bovendien wijkt de commissie kernploegen af van het geaccepteerde gebruik om de deur open te houden voor ten minste een aan te wijzen schaat ser. Postma zal de 'rechter' verzoe ken de commissie kernploegen tot een heroverweging aan te sporen om alsnog een aanwijs plaats in het leven te roepen. Op grond van zijn prestaties in het voorbije jaar, Postma is wereld en olympisch kampioen, meent de Fries de meeste aanspraak op een aanwijsplaats te hebben. Naast een sportief belang heeft Postma uiteraard ook een fi nancieel belang bij deelname aan het WK. In Hamar ligt voor de wereldkampioen een cheque van 27.500 dollar (52.000 gul den) klaar. Bovendien vertegen woordigt hij een commerciële waarde voor zijn sponsor Ae- gon. De geschillencommissie zal op korte termijn uitspraak moeten doen. De inschrijvingstermijn voor het WK allround sluit vol gende week woensdag 3 februa ri. GPD door Koen de Vries MIDDELBURG - Rob de Vos stopt aan het eind van het sei zoen als trainer van de mannen- handbalploeg van EMM. De Middelburger kan door toene mende werkdruk onvoldoende tijd vrijmaken om het team, dat uitkomt in de eerste divisie, vol doende impulsen te geven. De Vos, gymnastiekleraar aan een school voor voortgezet on derwijs in Goes, constateert de laatste tijd dat hij met enigg te genzin naar de sporthal gaat. Omdat hij onvoldoende tijd heeft om de trainingen voor te bereiden, vindt hij dat hij tekort schiet. „De meeste spelers ken nen mij al jaren. De oefeningen die ik hen voorschotel zijn ge sneden koek. Daar zitten ze niet op te wachten. Het wordt tijd dat ze nieuwe impulsen krijgen. Die kan alleen een andere trai ner hen geven." Zijn besluit om op te stappen heeft niets te maken met de te genvallende resultaten van de laatste weken. „Ik kan met alle spelers individueel heel goed door een deur. Met het team als geheel is dat moeilijker. We heb ben de laatste weken veel moe ten praten. Maar als je drie keer op rij verliest, is dat niet zo bij zonder." Een tegenvaller voor De Vos was dat Erik Lijbers, die aan het be gin van het seizoen met een ern stige knieblessure uitviel, zijn lidmaatschap van de club op zegde. EMM s topscorer, die vo rige week in het ziekenhuis van Vhssingen aan een nieuwe knieband werd geholpen en in middels thuis herstelt, was te leurgesteld in het gebrek aan belangstelling van de trainer en het bestuur na zijn blessure. „Met Rob de Vos heb ik de zaken uitgepraat. Van het bestuur heb ik nog niets gehoord." Waar Lijbers volgend seizoen gaat spelen, heeft hij nog niet besloten. Wel zeker is dat Rob de Vos niet verloren zal gaan voor het Zeeuwse handbal, maar wat hij precies gaat doen is nog on bekend. Voorlopig richt hij zich op de resterende competitiewedstrij den. EMM staat onderin de mid denmoot en is nog lang niet vei lig. „We moeten de competitie op een plezierige manier afma ken. De wedstrijd van afgelopen zondag geeft me hoop (19-17- overwinning op Hellas), omdat de stukken er vanaf vlogen en iedereen voor elkaar knokte." Inmiddels heeft EMM gespro ken met Alex de Brauwer, de Belgische trainer die aan het eind van het seizoen bij Delta Sport (Zierikzee) vertrekt. „Maar dat was puur informeel", aldus De Brauwer gisteravond. „Je kunt daar geen enkele con clusie aan verbinden." van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - Gary Kaspa rov is in het 61e Hoogovenstoer- nooi niet te stuiten. De wereld kampioen bouwde gisteren in Wijk aan Zee zijn voorsprong in de hoofdgroep op de Indiër Vis- wanathan Anand uit tot ander half punt. Kasparov boekte een zege op de Oezbeek Kasim- dzjanov, Anand bleef tegen de Rus Svidler op remise steken. Kasparov moest er tegen zijn jonge tegenstander, dié behoor lijk tegenspartelde, hard voor werken. Maar geduld werd ook in dit geval beloond. Beide spe lers kwamen gelijkwaardig uit de opening. Kasparov slaagde erin zodanige complicaties in de stelling te vlechten dat Kasim- dzjanov in ernstige tijdnood raakte. Met een aardige tacti sche wending maakte Kasparov een toren buit, waardoor het lot van de Oezbeek was bezegeld. Anand was op dat moment al een paar uur klaar. Hij deed met zwart geen enkele winstpoging tegen de eveneens vredelieven de Svidler. Na 25 zetten werd het punt gedeeld. Anand leek zich met de snelle remise te heb ben verzoend met de toernooi winst van de onverslaanbaar lijkende Kasparov, die hij don derdag tegenover zich vindt. Jan Timman kwam door een fraaie overwinning op Ivantsjoek op een score van 50 procent. Jeroen Piket speelde met zwart remise tegen de Amerikaan Yer- molinski, Loek van Wely boekte met wit tegen de Spanjaard Sji- rov eveneens een puntdeling. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17