PZC zeeland Asielboot is niet welkom MMl»' ür Salvage redt en bereddert Enorme inzet van midden-Zeeuwse brandweerkorpsen -JNP* Jongste aanwinst PSD is kwalitatief een hoogstandje Ouderenzorg speelt kritiek Staten terug Axels kraslot goed voor ton Haven van Vlissingen NV wijst opvang in Buitenhaven af Politie vraagt automobilisten om informatie vermoorde man Afgebrand huis Terneuzen aangestoken CD CD CD «sas?®®? ^Pzc 1900-2000 zeeuwse almanak Nachtrust maandag 25 januari 1999 AXEL - Een familie uit de gemeente Axel heeft een prijs van honderdduizend gulden gewonnen met een kraslot van een rijksdaal der. Het lot was gekocht bij de Bruna-vestiging op het Szydlowskiplein in Axel. Het was de eerste keer in het anderhalfjarig be staan van de Brunawinkel dat een zodanig hoge prijs op een daar verkocht lot viel. THOLEN - De politie heeft dit weekeinde in totaal ongeveer duizend automobilisten aange houden op de Philipsdam. Het ging om een zogenaamd passan- tenonderzoek, in een poging meer informatie te vergaren over de moord op de 29-jarige Cedric Zimmerman. Diens stof felijk overschot is vorige week zondag op de Philipsdam ge vonden. Het onderzoek duurde continu van vrijdagmiddag tot zondag middag. De politie wilde van de passanten weten of ze een week eerder ook over de Philipsdam waren gereden en zo ja of toen iets bijzonders hadden gezien. De automobilisten kregen ook een formulier mee met de be doeling dat ze nog eens over de vraag nadachten. Mocht dat eventueel later nog tot informa tie leiden, dan kunnen ze alsnog contact opnemen met de politie. De informatie die uit het onder zoek is voortgekomen wordt de komende dagen geanalyseerd. Zimmerman zou van Antilli aanse afkomst zijn en familie zijn van leden van een groepe ring uit Breda, die onder meer wordt verdacht van cocaïne smokkel. Verschillende leden van die groepering zijn enkele maanden geleden al in Breda aangehouden. Een ander fami- jlielid werd in Arnhem gearres teerd op verdenking van moord jen poging daartoe. Het lichaam van Zimmerman lag in de berm van de secundaire weg aan de noordzijde van de Philipsdam. door René Hoonhorst en Arjen Nijmeijer VLISSINGEN - De Haven van Vlissingen NV voelt niets voor het voorstel om tijdelijke op vang van asielzoekers in een boot in de Buitenhaven van Vlissingen toe te staan. De Vlis- singse burgemeester J. van der Doei' maakt duidelijk dat als de Haven NV het idee niet ziet zit ten, de gemeente geen mogelijk heden ziet om elders in de stad asielzoekers tijdelijk te huisves ten. De provincie Zeeland heeft het dringende verzoek gekregen om duizend plaatsen voor tijdelijke opvang te creëren. Gedeputeer de J. van Zwieten is de afgelo pen maanden druk in de weer geweest om, vooral de wat gro tere, gemeenten (onder zachte dwang) warm te maken voor het scheppen van extra ruimte voor tijdelijke opvang. In twee nieu we asielzoekerscentra in Mid delburg en Cadzand moeten binnenkort zo'n 660 vluchtelin gen worden ondergebracht. TERNEUZEN - Een onbe woond huis aan de Terneuzense Hondiusstraat is gisterochtend vroeg geheel uitgebrand. De po litie houdt er rekening mee dat de brand is aangestoken. De brandweer kreeg omstreeks kwart over drie een melding van een uitslaande brand. Hoewel de brandweerlieden het vuur vrij snel onder controle hadden, moesten de bewoners van de twee dichtstbijzijnde huizen door de rookontwikkeling de rest van de nacht bij familie doorbrengen. De rook- en roet- schade in de twee naburige wo ningen is aanzienlijk. In Hoek rukte de brandweer za terdagavond tegen zeven uui* uit voor een keukenbrand in de Irisstraat. De brand was ont staan doordat de vlam in een pan met vet was geslagen. De keuken moet als verloren wor den beschouwd. door René Schrier GOES - De brandweer is nog tot zaterdagmiddag bezig geweest met nablussen in het bedrijvencomplex aan de Marconistraat. De meeste korpsen die de nacht tevoren hadden deelgenomen aan het bluswerk waren toen al naar huis. Omdat het een zeer gro te brand betrof heeft de brandweer het vuur in pelo- tonsverband bestreden. Dat wi 1 zeggen dat twee pelo tons van vier tankautospui ten zijn gevormd, aangevuld met elk een ladderwagen, respectievelijk uit Goes en Middelburg en materieel van de regionale brandweer. Uit eindelijk is er ook nog een derde peloton gevormd, voor de aflossing van de brand weermensen die al uren in touw waren. In totaal zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag meer dan honderd brandweermensen in actie geweest. Onder hen bevond zich een meetploeg uit Kortgene, die moest na gaan of er bij de brand scha delijke stoffen vrij kwamen. Dat was overigens niet het geval. De enige locatie waar de brandweer wat dat betreft bezorgd over was, was een koelinstallatie van de Edah, maar die leverde geen pro blemen op. Wel kwamen er verschillende meldingen binnen van mensen die klaagden over stankoverlast. Dat was onder meer te wijten aan het feit dat door het ge brek aan wind en de aanwe zige mist de rook lang bleef hangen. Dompelpomp Assistentie was er van de korpsen van Kapelle, Yerse- ke, 's-Gravenpolder, Hein- kenszand, Vlissingen en na tuurlijk de verschillende korpsen uit de gemeente Goes, in totaal zo'n twintig voertuigen waaronder twaalf bluseenheden. Niet alle brandweermensen moesten zich op het blussen concentreren. Zo liet de re gionale brandweer een grote dompelpomp aanrukken. Die is in een vijver bij de zui veringsinstallatie aan het eind van de Zuidvlietstraat gelaten om op die manier wa ter aan te kunnen voeren. Ook werd met behulp van brandweerauto's water uit de Westvest opgepompt. Ver der was er een pendeldienst tussen de Goese brandweer kazerne voor de aanvoer van materiaal en brandstof voor de brandweerwagens die sta tionair stonden te draaien om de pompen aan te drijven. Het sein 'brand meester' is tegen half vier 's nachts gege ven. Regionaal brandweercom mandant W. P. van Leer- sum, die de bewuste nacht ter plaatse was, sprak van een zeer grote brand. Volgens de Goese brand weercommandant L. P. A van Dijk was het tussen half drie en half vier het span nendst. Het was op dat mo ment duidelijk dat Mikro Electro verloren was. De vraag die de brandweer op dat moment bezighield was of het lukte het vuur uit de Giraffe en de Edah te hou den. Mede om die reden is een derde peloton gevormd. Van Dijk: „Ik heb enkele mensen opdracht gegeven naar bin nen te gaan en goed te luiste ren. Ze meldden dat ze het vuur wel tussen het plafond konden horen, maar niet zien. Het zat er dus wel in, maar we konden er niet bij. Daarom hebben we het dak van buitenaf opengezaagd om water tussen de dubbele plafonds te kunnen spuiten. Ook wilde we op die manier de warmtestuwing vermin deren. Als die warmte tussen de plafonds niet weg kan, loopt de temperatuur zo hoog op dat het spontaan kan gaan branden. Uiteindelijk is het vuur tot halverwege de Giraffe in het plafond geko men." Van Dijk legt uit dat de tus senmuur tussen de Mikro Electro en de Giraffe ener zijds en de Edah anderzijds het goed heeft gehouden. Een probleem was wel dat op en kele plaatsen in die muur gaten waren gemaakt, waar langs het vuur zich kon verspreiden. Daar staat te genover dat de stalen dak constructie bij de Giraffe wel geheel is veiwrongen. Toch is de constructie van het ge bouw hem meegevallen: „We hadden er niet zo veel ver trouwen in." Voor de overige 340 plaatsen mikt de gedeputeerde op Vlis singen, Goes, Tholen en Hulst. Zo is geopperd dat asielzoekers kunnen worden opgevangen in een boot die zou worden afge meerd in de Vlissingse Buiten haven. „Wij hebben enige tijd geleden al toegezegd dat we dat voorstel willen bekijken, als de NV Haven ermee instemt", ver klaart burgemeester Van der Doef. Dat doet de NV dus niet. „Wij vinden dat dit soort op vang niet in een commerciële haven thuishoort", legt direc teur W. van Tatenhove van de Haven van Vlissingen NV uit. „Een belangrijker argument is echter dat het uit een oogpunt van veiligheid en handhaving volgens ons geen goed idee is." Zo ligt in de nabijheid van waar de 'asielboot' zou moeten ko men, het vertrekpunt van de veerdienst op Engeland. Op die vrachtschepen worden regel matig verstekelingen aange troffen, veelal vluchtelingen die illegaal proberen over te steken. Zakelijk „De rederij heeft ons duidelijk te kennen gegeven: als jullie niet zorgen dat de veiligheid slui tend is, moeten wij onze situatie heroverwegen", verklaart Van Tatenhove. „Wij hebben een stuk verantwoordelijkheid te genover onze opdrachtgevers en die zijn hier heel duidelijk over. Wij krijgen duidelijke signalen dat dit voorstel een stuk werk gelegenheid kan bedreigen, en daarom wijzen we het op strikt zakelijke argumenten af." Als het niet in de Buitenhaven kan, zijn de ideeën op, denkt de Vlissingse burgemeester Van der Doef. „Wij hebben een uit gesproken voorkeur voor deze mogelijkheid, en als dat niet kan, houdt het wat ons betreft een heel eind op. Wij hebben geen locatie in de stad waar we mensen voor een aantal jaren kunnen onderbrengen. We heb ben er serieus naar gekeken, maar hebben die plek gewoon niet." Tijdelijk Burgemeester en wethouders van Hulst zijn 'onder voorwaar den' wel bereid om tijdelijk vijf tig asielzoekers in de gemeente te huisvesten. In het gemeente huis zoeken ambtenaren al naar locaties aan de rand van de stad Hulst. Of er daadwerkelijk op korte termijn asielzoekers naar Hulst komen, is aan het Cen- Jté V VA v\ f --Y' t1 -1 - De brandweer was nog tot zaterdagmiddag bezig met nablussen. door René Schrier G.OES - Redden wat er te redden valt. Dat lijkt vaak de voor de hand liggende opdracht voor brandweerlieden en politie mensen bij een brand zoals in het bedrijvencomplex aan de Goese Marconistraat. Achter de schermen wordt echter ook druk gewerkt om de (persoonlij ke) schade zo veel mogelijk bin nen de perken te houden. Centraal in dat werk staan de medewerkers van Salvage, die tegenwoordig door de Verzeke raars Hulp Dienst, bij een beetje brand worden ingeschakeld. Beredderen is hun motto. De brand vrijdagnacht in Goes was zo groot in omvang dat er twee coördinatoren van Salvage in touw waren, Rob van de Pauw en Leo Paauwe. Omstreeks twee uur 's nachts was Paauwe op de plek des onheils. „Ik heb me eerst bij brandweercomman dant Van Dijk gemeld om te ho ren wat de stand van zaken was. In de bedrijfspanden zelf kon den we niet veel doen, omdat die nog niet door de brandweer wa ren vrijgegeven. Je zag wel over al rook uit komen, maar je weet op dat moment nog van niks. Het was echter wel duidelijk dat het om een omvangrijke zaak ging. Daarom hebben we me teen twee gecertificeerde be drijven ingeschakeld die gespe cialiseerd zijn in het redden van apparatuur en andere spullen. Een daarvan is Dolmans en Van Beek die sinds enige tijd in Goes is gevestigd. De andere is Recontec BV uit Dordrecht, ex perts m het reinigen en herstel len van computers in de breed ste zin van het woord. Alleen al bij de Edah was een heel systeem van prijslezers en computers aanwezig, met waar devolle bedrijfsinformatie. Een andere zorg is de inwerking van koolwaterstof en andere dam pen op het metaal van koel- en vriesinstallaties. Ook die appa ratuur is kostbaar en moet zo mogelijk worden gered. Dat kan als ze binnen 24 uur in speciale ruimtes is opgeslagen waar de luchtvochtigheid tot nul is te ruggebracht. Emoties Teiwijl Paauwe wachtte tot hij en de opgetrommelde mensen de beschadigde panden binnen mochten, richtte hij een soort crisiscentrum in. „Wat dat be treft ben ik enorm geholpen door R. de Dreu van de Renault garage. Geen moeite was hem te veel. Hij maakte meteen een bu reaumet een telefoon vrij en had kannen koffie klaar staan. Daar konden we de bedrijfsleiders en andere belanghebbenden ver zamelen en met hen praten. Het is goed dat zoiets niet op straat gebeurt, want op dat moment komen er ook emoties vrij. Je kimt de mensen vertellen wat de gang van zaken is en we willen ook dingen van hen weten, over bijvoorbeeld hun verzekerin gen." Het is ook de taak van Paauwe en zijn collega's om op ogen schijnlijke details te letten. Zo heeft hij de rijen winkelwagen tjes die bij de Edah onder de lui fel stonden laten verwijderen. Niet alleen om tenminste nog wat te redden. Die kunnen al leen maar in de weg staan voor de brandweer. Op'zijn verzoek heeft de brandweer ook de drempels uit de bedrijven weg geslagen. „Er gaat zo'n enorme hoeveelheid bluswater in. Als ■dat in die bedrijven tien tot twintig centimeter hoog staat kan ook dat weer schade aan richten." Op een zeker moment kwam de bedrijfsleider van de Edah naar hem toe met de mededeling dat een deel van de dagomzet van die vrijdag, ongeveer een ton, nog in de kluis lag. Dat geld is onder begeleiding van de politie in veiligheid gebracht. Omstreeks acht uur zaterdag morgen heeft Paauwe overlegd met de brandweer over het vrij maken van de Marconistraat, zodat de overige bedrijven die daargevestigd zijn weer bereik baar waren. „Doe je dat niet, dan zit je weer met claims van bedrijf schade van die bedrij ven." Zodra de verzekeringsex perts arriveren hebben die de verantwoording voor zaken als inventaris en andere materiële aspecten. Zo was wat nog over was van de voorraad van de Giraffe zaterdag al aan een op koper verkocht. Omdat de mensen van Salvage vaak ter plekke bekend zijn kunnen ze ook een handvat bie den als het gaat om het door starten van de gedupeerde be drijven. Mikro Electro had gisteren al een vervangend pand gevonden, aan de Zaagmolen straat op een plaats waar al eer der een electronicabedrijf was gevestigd. Het is de bedoeling dat donderdag de deuren weer open gaan, vertelt D. Zweedijk van Mikro Electro. Luchtzuivering Zaterdag is veel van de appara tuur van de Edah weggehaald. De levensmiddelen zijn afge voerd voor vernietiging. Bij de Kien is er sprake van rook- en roetschade. Dit weekeinde is bekeken of de lucht in het ge bouw kan worden gezuiverd of dat de kleding moet worden af gevoerd. Het was overigens een druk weekeinde voor Paauwe, die in het dagelijks leven werkzaam is voor het expertise- en taxatie- bedrijf Hettema en Disselkoen. Want in zijn hoedanigheid als coördinator van Salvage moest hij in de nacht van zaterdag op zondag nog drie keer uit zijn bed, voor branden in Hoek, Ter- neuzen en Middelburg. traal orgaan Opvang Asielzoe kers (COA), liet burgemeester A Kessen gisteren weten. Burgemeester Kessen bevestigt dat het college van Hulst het als 'een morele plicht' ziet om het COA en de provincie te hulp te schieten. „Nu de instroom van asielzoekers zodanig toeneemt, kan het natuurlijk niet zo zijn dat wij alle verantwoordelijk heid van ons afschuiven. Voor zover mogelijk willen wij ons steentje bijdragen." Op Tholen circuleerden eerder plannen om asielzoekers tijde lijk onder te brengen op een woonschip in de haven. Op wel ke manier Goes de provincie de helpende hand wil toesteken, was gisteravond nog niet duide lijk. Burgemeester D. van der Zaag was gisteravond niet be reikbaar voor een reactie. "HOVlHCWcy f" In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 25 januari 1997 door Nicole Kluijtmans In 1997 mochten de Provincia le Stoombootdiensten voor de allerlaatste keer een nieuwe boot in gebruik nemen. De nieu we veerboot van de PSD. Prins Johan Friso, moet figuurlijk de brug slaan naar de vaste oever verbinding. Zes jaar na de ingebruikname is de Wester- scheldetunnel af. Maar de nieu we veerboot is nodig om deze laatste jaren te kunnen over bruggen met een volwaardige veerdienst. De intrede van de Johan Friso verliep niet helemaal vlekke loos. Zo werd de opleverdatum een maand verschoven omdat de Koninklijke Schelde Groep moest wachten op onderdelen van het voortstuwingssysteem in verband met een staking in Noorwegen. En op de eerste dag dat de boot werd ingezet moest hij al weer uit de vaart worden genomen. Door een technische storing in de voortstuwing kon hij niet meer betrouwbaar wor den bestuurd. Voorbode Misschien was de doopplechtig heid in het dok van de Schelde in Vlissingen een voorbode. De doop op 25 januari 1997 door minister van Verkeer en Water staat Annemarie Jorritsma ver liep ook al niet zoals gepland. De minister had al het voorge voel dat de champagnefles niet kapot zou gaan. En warempel, de fles stuiterde tegen de wand van de Prins Johan Friso en bleef heel. Daarom deed een schaterlachende Jorritsma het over met de hand. Dit keer met succes. De jongste aanwinst van de PSD kostte maar liefst 69 miljoen gulden. Maar kwalitatief is de boot 'dan ook een hoogstandje. Het gaat om een verbeterde ver sie van de Koningin Beatrix uit 1993. Zo zijn op verzoek van de stuurlui de ramen van de ruime stuurhut groter gemaakt. In de restauratie hangen tv-moni- tors. En de boot is uitgerust met glijgoten. Bovendien is de Johan Friso de eerste PSD-boot met een gehandicaptenlift. Iedereen was tevreden met het mooie schip. Tijdens de feeste lijke ingebruikname op 23 mei was bij niemand enige somber heid te bespeuren. Iedereen leek tevreden. Dat er spoedig een eind komt aan de veerdienst wist iedereen, maar daar werd even niet bij stilgestaan. £s <pr - - k- Minister Jorritsma stelt scha terlachend vast dat de eerste po ging de Johan Friso te dopen is mislukt. door Maurits Sep KOUDEKERKE - De Zeeuwse instellingen voor ouderenzorg werken wel degelijk goed sa men. Volgens directeur F. Bor- dui van de regio Walcheren van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) slaat de provinciale politiek de plank volledig mis met haar kritiek dat problemen in de ouderen zorg te wijten zijn aan gebrekki ge samenwerking tussen de zorginstellingen. Aanleiding voor de kritische opmerkingen in de vergadering van de Statencommissie wel zijn, vorige week maandag, was een rapport van de provinciale welzijnsorganisatie Scoop. Daaruit bleek dat niet de finan ciering van de zorg tot proble men leidt, maar de samenwer king. SGP-Statenlid G. van Heukelom wilde de organisaties daarom op hun verantwoorde lijkheden aanspreken. M. Wiersma (Delta Anders) meen de dat gedeputeerde G. de Kok (PvdA) de regie in de ouderen zorg strakker in handen moet nemen. „Dat de samenwerking in Zee land minder zou zijn dan in an dere delen van het land kan ik mij nauwelijks voorstellen", zegt Bordui. Integendeel: „De manier waarop wordt samenge werkt heeft soms meer beteke nis en inhoud dan de zogenaam de holdingconstructies in den lande. Je kunt instanties wel on der één dak brengen, maar dat zegt nog niks. Je moet een stukje van je autonomie durven losla ten, dan heb je veel meer be reikt." In de verdeling van zorg tussen de Zeeuwse instellingen gaan jaarlijks miljoenen gul dens om, voegt Bordui daaraan toe. En, verwijzend naar de op merking van Statenlid Wiers ma: „Dat geld wordt zonder eni ge regie probleemloos verdeeld en ingezet." Volgens Bordui worden de zorg instellingen juist belemmerd door de regels 'waarmee het woud aan subsidies wordt om geven'. Subsidies zijn vaak een malig, de aanvragen zijn inge wikkeld, het duurt lang voordat op een subsidie-aanvraag wordt beslist, de eisen die aan aanvra gen worden gesteld veranderen elk jaar. „Kortom, degene die al deze subsidie-eisen bedenkt zou wat mij betreft aan de schand paal mogen." Tot die bedenkers van regels behoort, naast de Ziekenfondsraad en het minis terie van Volksgezondheid. Wel zijn en Sport, de provincie Zee- j land. Over de niuren „Natuurlijk kan het altijd beter en natuurlijk moeten we daar naar streven", erkent Bordui. „Het voelt echter niet goed aan wanneer de politiek haar zorgen op deze manier over je uitstort." Overigens hebben de Statenle den in de ogen van Bordui een flink pak boter op het hoofd. Dat in Zeeland geen grote fusies van zorginstellingen hebben plaatsgevonden en daardoor naar verhouding nog veel kleine zelfstandige instellingen opere ren, is juist het gevolg van een besluit van Provinciale Staten. Die namen in 1994 een motie aan om kartelvorming in de ou derenzorg te voorkomen. Levensmiddelen uit de Edah worden afgevoerd voor vernietiging. foto's Willem Mieras Het was een vermoeiende dag geweest. Nog napuffend van de verhuizing zette het oudere Zierikzeese echtpaar zich neer tusen de dozen en de losse spulletjes.„Voor vandaag redden we het wel", stelde de man van het echt paar een behulpzame zwager gerust. Alles wat er nu nog te doen valt is even het bed in elkaar zetten. Morgen zien we wel verder. Hoe de eerste nacht in het nieuwe huis was bevallen, wilde de zivager de volgende dag als eerste weten. Daar werd niet overwegend en thousiast op gereageerd. „Ik heb heerlijk geslapen meld de de vrouw. „Maar hij niet", wees ze naar haar man. Die was wel een uur op zoek geiveest naar zijn medicij nen. En toen hij die eindelijk gevonden dacht te hebben, bleek de man per ongeluk een plaspil van zijn vrouw te heb ben ingenomen. De vrouiv, de gevolgen sa menvattend: „Hij is zeker ze ven keer uit bed gemoeten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7