geld regio Brug Zandkreek vergt Kranten koesteren hun jonge helden niet Prins Ule maakt rentree in Aardenburg Vakantiesalon voor medewerkers BTZ welkome afleiding Echt naar diamante trouwdag uitgekeke zeeland maandag 25 januari 1999 z 10 Uitvoeringen muziekschool Gemeenten moeten bijdragen aan tweede oeververbinding Plavbackshow zonder nieuw carnavalslied Serie inbraken in woningen Ruiten vernield in Terneuzen Auto gestolen en wagens beschadigd Oostburger mag celstraf uitzitten Tweedehands computers voor basisscholen Messentrekker moet bloeden Politie flitst 214 hardrijders A door Frank Gijsel AARDENBURG - Aarden burg heeft zijn nieuwe prins voor het komende carnavals feest. Prins Ule - Norbert van Daele - zal in het Uulehat de scepter zwaaien over het ko mende feest van leut en ple zier. Het tijdperk van prins H. C. I van het Uulehat behoort hier mee tot het verleden- Eric de Cocq, voorzitter van de Aar- denburgse Carnavalsstichting (ACS) De Nachtuuln. maakte zaterdag tijdens het schuur- feest in de loodsen van de fa milie Van Overloop aan de Paardenmarkt de nieuwe prins om elf over elf bekend Met een swingend 'O when the Saints go marching in' van de boerenkapel Tandsjen Bei uit Westdorpe en de plaatselijke kapel de Bloasuuln werd de nieuwe prins, breedlachend en armenzwaaiend, aan het nieuwsgierige publiek voorge steld. In de geschiedenis van de Aardenburgse carnavals feesten was de dertigjarige Norbert van Daele vij f jaar ge leden ook al prins van het Uulehat. De beuk erin Prins Üle deelde na zijn ver kiezing mee dat het komende carnavalsfeest in Aardenburg al weer vólop in de belangstel ling staat. Het stichtingsbe stuur heeft inmiddels al heel wat aanmeldingen binnen voor de optocht. ..Ik heb er heel veel zin in en zal me volle dig inzetten om het Uulehat volledig op zijn kop te zetten. We gooien de beuk erin", deel de de prins vastbesloten mee, waarna hij zich in het feestge druis stortte. De belangstelling kwam za terdag pas laat op gang. Maar na de bekendmaking van de nieuwe prins brandde het feest pas goed los. Tot in de kleine uurtjes werd alvast een voor schot genomen op het grote feest in het Uulehat. door Conny van Gremberghe ANTWERPEN - Belgen hebben iets met eten. Dat bleek het voorbije weekeinde in Antwer pen ook weer eens tijdens de 21e internationale Vakantiesalon, die zaterdag officieel geopend werd door de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in België, Elias Links. Bij de gezamenlijke stand van de Zeeuwse toeristische organi saties is de aandacht van de tientallen hoofdzakelijk Vlaamse belangstellenden voor het Zeeuwse paviljoen vooral gericht op het mandje met bo- terbabbelaars, kletskoppen en andere koekjes. Pas nadat die vermalen zijn tot goed verteer bare brokken willen de stand bezoekers ook nog wel eens we ten of er fietsroutes te vergeven zijn en of er de komende zomer nog bijzondere evenementen in het Zeeuwse te verwachten zijn. Er is veel belangstelling voor het Zeeuwse paviljoen, dat op gesteld staat tussen de kramen van de andere Nederlandse re gio's. ,,In zijn algemeenheid richt de vraag van de Belgen zich op evenementen, water sport en fietsroutes. Op zich ook te begrijpen. Onze zuiderburen zijn geen echte verblijfstoeris- ten. Het zijn dagjesmensen, maar aangezien ze altijd in gro te aantallen Zeeland aandoen, zijn ze voor onze toeristische sector van enorm belang. Dat is ook de reden dat we nu al jaren deze beurs in ons programma opnemen", vertelt Rosemarijn van Schaik van het Toeristisch Bureau Zeeland. Interne problemen Vragen over de interne proble men van het bureau worden door beursbezoekers niet ge steld. Het zal de Vlamingen ook een worst zijn. Onder de mede werkers wordt volgens Van Schaik wel veel over de kwestie gepraat. Zij en haar collega's hopen dat snel een oplossing voor de problemen gevonden wordt. Het weekje beurzen in Antwerpen vormt een welkome afleiding. Terwijl ze dat zegt, graait een dame vergeefs in het lege mand je met Zeeuwse specialiteiten. Van Schaik haast zich met het aanvullen van de voorraad. Op de Antwerpse beurs, na die van Utrecht de grootste in de Benelux, zijn zowat alle vakan tiestreken in Europa vertegen woordigd. Zo ook de grotere Belgische touroperators, cara-, van-en motorhomedealers, bu-: reaus voor jongerenreizen en' vertegenwoordigers van een- handvol verre bestemmingen. Zuid-Afrika De stand van Zuid-Afrika; neemt dit jaar een centrale; plaats in op de Vakantiesalon Het land heeft zijn hoop geves tigd op toeristenstromen uit Eu ropa Opvallend is echter dat de meest populaire bestemmingen in Zuid-Afrika (de Kaapprovin cie en Natal) geen plaats in de stand hebben gekregen. Volgen? S. Coetsee van de Zuidaf nkaan- se vertegenwoordiging hadden, die regio's echter onvoldoende] middelen voor handen om op Europese beurzen hun opwach-' ting te maken. De Vakantiesalon in het Ant werpse bouwcentrum loopt nogi tot en met zondag 31 januari. Dp beurs is op zaterdag en zondag geopend van 10 tot 19 uur, op dinsdag en vrijdag van 13 tot 2? uur en op andere dagen van 1: tot 18 uur. Het bouwcentrum» gelegen nabij de Antwerpse Ring HULST - Leerlingen uit de re gio Zeeuws-Vlaanderen van de Zeeuwse Muziekschool treden de komende weken voor hei voetlicht. Vandaag begint dt eerste presentatie om 19.00 uur in de concertzaal van het Bau- deloogebouw in Hulst. De leerlingen laten gedurentk de gehele week hun muzikal vorderingen aan het publiek hfr ren. Een week later, maandag', februari, beginnen de voor speelavonden in het Zoute Vest je in Sluis, De Halle in Axel er Den Hoekzak in Oostburg. Voorspeelavonden hebben to, doel de leerlingen voor te berei den op het spelen voor publiek Er komen zowel beginnende al gevorderde leerlingen van di verse opleidingen aan bod. D toegang tot deze voorspeel! avonden is gratis. Prins Üle van Uulehat voorop in de polonaise. foto Peter Nicolai door Rene Schrier GOES - De gemeenten Goes, Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland moeten bijdragen aan de bouw van een tweede brug over de Zandkreek tussen Noord- en Zuid-Beveland. Dat schrijft de Overleggroep Mid den-Zeelandroute aan de drie colleges van burgemeesters en wethouders. Zo'n tweede brug is vooral nodig om te zorgen dat het wegverkeer de sluis zonder oponthoud kan passeren. Omdat de brug die er nu ligt nogal eens openstaat, vooral in de zomerperiode voor de recrea- tievaart. is de Zandkreek een flessenhals op de route Goes- Zierikzee. De provincie Zeeland is bereid de doorstroming te ver beteren. Een tweede brug zou de beste oplossing zijn, maar de kosten daarvan worden ge raamd op vijftien miljoen gul den. Zeven miljoen De financiering van dit project is nog niet rond. Aan het Rijk wordt verzocht zeven miljoen gulden beschikbaar te stellen in het kader van de zogenaamde De Boer-middelen. Dat geld zou de minister uit kunnen keren, vooruitlopend op de verwezen lijking van een busbaan. De fi nanciering van de overige acht miloen gulden moet binnen de regio gevonden worden, consta teert de Overleggroep Midden- Zeeland Deze overleggroep bestaat uit ondernemers(verenigingen) en intermediaire organisaties. In de brieven aan de gemeentebe sturen wordt verwezen naar het rapport 'Midden-Zeeland: rou te naar de toekomst' dat het Ne derlands Economisch Instituut april vorig jaar uitgebracht. Uit dat rapport blijkt, haalt de overleggroep aan. dat een veili ge en filevrije Midden-Zeeland route voor de ontwikkeling van het bedrijfsleven in dit deel van Zeeland van groot belang is. Kruispunten Dat hebben overigens de colle ges van B en W van Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland en Goes in het verleden ook ken baar gemaakt, zo wordt in de brieven geconstateerd. Daarin past het plan van de provincie om twaalf miljoen gulden uit te trekken voor investeringen in een busbaan, reconstructie van kruispunten en verhoging van de verkeersveiligheid. Het is echter eveneens van groot belang dat het geld voor een tweede Zandkreekbrug er komt en daarom doet de overleggroep een beroep op de gemeentebe sturen 'om medewerking te ver lenen aan deze uitgelezen moge lijkheid om dit belangrijke structurele knelpunt op korte termijn op te lossen'. SINT JANSTEEN - In een bom volle grote zaal van het gemeen schapscentrum De Warande kreeg het publiek zaterdagmid dag zeventien playbackoptre- dens voorgeschoteld. De Stich ting Steens carnaval hield hier het traditionele playbackfes- tijn. De deelnemers traden in twee leeftijdscategorieën voor het voetlicht. Van de tien optredens in de groep tot en met negen jaar ging het lied 'Last thing of my mind' van Steps met de hoogste eer strijken. Deze hit werd vertolkt door de meisjes Samantha, Car men en Deborah. Als tweede eindigden Liselotte, Marieke, Katrijn en Anniek met de uit voering van 'Groen' van Kinde ren voor Kinderen. In de categorie ouder dan negen jaar waren er zeven optredens. De eerste prijs ging naar Ellen van den Berghe die 'Vlieg met me mee' van Trijntje Oosterhuis te gehore bracht. De oude kra ker Rivers of Babylon' van Bo- nev M.. vertolkt door Emmelou. Kim, Daisy en Mvrthe, scoorde een tweede plaats. Presentator J. van der Veeken reikte aan de winnaars de be kers uit. Alle deelnemers kregen uit handen van prins Remy van de Steense Ratten nog een her inneringsmedaille. De traditionele verkiezing van het jaarlijkse carnavalslied ging deze keer niet door. Voor een live uitvoering van een eigenge maakte tekst op een carnavales ke melodie waren geen liefheb bers. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De krantenuitgeverijen afficheren ze wel als 'Jonge Helden' om hun diensten te verwerven, maar een be hoorlijk loon met degelijke arbeidsvoor waarden staat daar niet vaak tegenover. Reden voor de FNV-bond Kiem (Kun sten, informatie en media) om dit jaar een landelijke ledenwerfactie onder be zorgers te beginnen. De Zeeuws-Vlaam- se afdelingsvoorzitter J. Joosse van Kiem beet zaterdag de spits af en bezocht be zorgers van BN/De Stem en de PZC bij de distributiepunten in Terneuzen. De vakbond overlegt dit jaar met verte genwoordigers van de Nederlandse Dag blad Pers, de bond van krantenuitgevers. Vóór die gesprekken beginnen, wil FNV Kiem de vergoedingen en arbeidsvoor waarden bij de verschillende kranten in ventariseren. ..Dat is nog niet zo makkelijk heeft Joosse al geconstateerd, „omdat elke krant of uitgever een ander betalings- en vergoedingensysteem hanteert. Het schijnt zelfs zo te zijn dat bij de bezorging van dezelfde krant er in verschillende re gio's andere vergoedingen gelden. Bezor gers in de ene plaats krijgen bijvoorbeeld wel een fietsenvergoeding en regenkle ding en bezorgers in een andere plaats weer niet. Dat beloningensysteem pro beren we de komende weken een beetje in kaart te krijgen, zodat we weten waar over we praten als we met de uitgevers om de tafel zitten." Verloop De krantenuitgevers klagen steen en been, omdat het moeilijk is om bezorgers voor langere tijd aan zich te binden. Het verloop is groot en het is moeilijk om nauwgezette, nieuwe bezorgers te vin den. Joosse heeft de indruk dat de uitge vers ook weinig doen om de bezorgers aan zich te binden. „De arbeidsvoor waarden voor krantenbezorgers zijn vaak ronduit slecht. Als ze ziek zijn, moe ten ze zelf voor een vervanger zorgen en die vervanger ook betalen. Zelf krijgen ze dan bijvoorbeeld niks. Bovendien blij ken verschillende oude verworvenheden rustig in één keer gehalveerd of ge schrapt te worden. Hier bij de PZC ken den ze bijvoorbeeld een paar jaar geleden een wintertoeslag en een vergoeding voor het insteken van bijlagen, maar die zijn verdwenen. De Week van de Bezorger, waarbij de rondbrengers werden vergast op een kop koffie en een broodje, is vorig jaar blijkbaar niet gehouden en de Voorzitter J. Joosse van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van Kiem biedt krantenbezorgers saucijzenbroodjes, informatiefolders en lidmaatschapsformulieren aan. foto Peter Nicolai wachtgeldvergoeding die geldt als de krant later komt door technische storin gen of mist, is gehalveerd, hoorde ik. Dat zijn geen maatregelen, waarmee je men sen aan je bindt." Eisen De afdelingsvoorzitter stelt overigens dat de FNV niet op zoek is naar zonde bokken onder de uitgevers. „Het gaat er om dat we een beeld hebben van de belo ningsstructuur van de verschillende be drijven, zodat er een minimumpakket met eisen op tafel kan komen." De meeste bezorgers weten zaterdag niet direct wat ze van de vakbondsactie moe ten denken. Het blikje fris en het warme saucijzenbroodje worden dankbaar ge accepteerd (alleen enkele islamitische bezorgers geven het broodje beleefd te rug, omdat er varkensvlees in zit). Hoe het met hun arbeidsvoorwaarden staat, weten ze eigenlijk niet. De 17-jarige Da vy Vergeer brengt al bijna drie jaar kran ten voor de PZC rond. Ómdat de PZC ook Volkskrant, Trouw. Algemeen Dagblad. Nederlands Dagblad en Financieel Dag blad bezorgt, rijdt hij net als de meeste anderen vooral zaterdags met een haast onverantwoord dik pak kranten door zijn wijk. Zelf vindt hij dat nog niet zo erg, maar een regenjas van de krant zou hij wel prettig vinden. ,,En het doorbetalen bij ziekte zou ik ook zeer prettig vinden Als ik nu eens echt ziek benmoet ik zei f voor een vervanger zorgen en verdien ik ook nog eens niks." Zijn even oude maat Pe ter Duseijn, die dik een jaar kranten be zorgt, is ook wel gecharmeerd van de wintertoeslag. „Die schijnt er vroeger geweest te zijn voor hele koude winters, maar hele natte winters lijken me ook wel een extraatje waard." Vergeer en Duseijn zijn dan ook vast van plan om de informatie van de vakbond goed te bestuderen en een lidmaatschap te overwegen. Geld zal het ze niet kosten, omdat Kiem (een fusie van de voormalige Kunstenbond en Druk en Papier 'zodat ik kan zeggen dat Anouk en Trijntje Oos terhuis ook lid van hun bond zijn', zegt Joosse) de bezorgers een gratis lidmaat schap aanbiedt. Joosse:Als Druk en Pa pier zijn we van oudsher met het kran- tenbedrijf verbonden. Je kunt nog zo je best doen voor het maken van een krant als 'ie niet wordt bezorgd, is alles voor niks geweest. We hopen landelijk op zo'n duizend bezorgers als nieuwe leden, ook al om een beetje druk te kunnen zetten bij de uitgevers." Joosse wil de komende weken in de gro tere plaatsen Hulst en Oostburg ook per soonlijke wervingsacties houden onder de krantenbezorgers. „In de dorpen zal ik informatiefolders en inschrijfformu lieren af laten geven, zodat iedere bezor ger de gelegenheid heeft lid te worden." Het diamanten echtpaar De Baar-Romijn. foto Peter Nicola TERNEUZEN - Vandalen gooi den zaterdagnacht op verschil- lendeplaatsen in Terneuzen rui ten in. De ruiten van diverse bushokjes sneuvelden en van een school aan de Professor Zee manstraat werd een dozijn rui ten ingegooid. HULST - Zeven woningen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen werden afgelopen weekeinde door inbrekers gezocht. Uit de huizen werden vooral sieraden en geld gestolen. In een woning aan het Hoef blad in Hulst werd in de nacht van vrijdag op zaterdag inge broken. De bewoners missen onder meer sieraden Uit een schuurtje bij een woning aan de Zoutestraat even verderop, werden diezelfde nacht twee fietsen ontvreemd. In de nacht van zaterdag op zondag werd uit een huis aan de Den Wa- ghemakerestraat in Hulst geld gestolen. In Terhole werden die nacht huizen aan de Hulsterweg en de Pastoor Boumanstraat door inbrekers bezocht. In één wo ning werden sieraden ont vreemd, De eigenaar van het andere huis wist nog niet of er geld of goederen waren meege nomen. Ook de bewoners van huizen aan de Jozef Haydn- straat in Terneuzen en de Ha zelarenstraat in Koewacht wisten op het moment van aangifte nog niet of de krakers iets hadden meegenomen. TERNEUZEN - Van de Terneu- zense Scheldekade werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een witte Opel Kadett ont vreemd. In Axel werden diezelf de nacht ruitenwissers verbo gen en afgebroken van zes geparkeerde auto's in de Marij- kestraat. OOSTBURG - In Oostburg werd zondag een 47-jarige inwoner van die gemeente aangehouden, die nog een gevangenisstraf van twee weken moest uitzitten. De man bleek ook nog een aantal boetes te hebben openstaan. Hij werd direct ingesloten. KLOOSTERZANDE - Alle ba sisscholen in het werkgebied van de Rabobank Kloosterzan- de-Graauw zijn verblijd met een gebruikte personal compu ter. De goed onderhouden appara ten voorzien van onder meer een cd rom drive werden door be stuursvoorzitter E. Fassaertvan de bank aan de directeuren van de zes basisscholen overhan digd. Namens de schooldirec teuren sprak J. Collet van de Ter Duinenschool uit Kloosterzan- de een dankwoord. Hij liet tege lijkertijd ook weten dat bij een volgende vernieuwing van de pe's door de bank de scholen zich weer van harte aanbevelen. TERNEUZEN - Een 20-jarige Terneuzenaar kreeg zondag morgen een proces-verbaal aan zijn broek, omdat hij bij een vechtpartij in het centrum een mes had getrokken. Bij het op stootje vielen geen gewonden, maar de man bleek nog wel een boete te hebben openstaan. Na dat hij die had voldaan, werd hij heengezonden. KLOOSTERZANDE KVO - De afdeling Kloosterzan- de van de Katholieke Vrouwen Organisatie (KVO) houdt dins dag 26 januari een presentatie- avond over Dr. Vogel producten. De bijeenkomt in zaal Van Leu ven begint om 19.30 uur. door Jean-Lou de Gucht HULST - Jacobus de Baar (88) en Jobina Remijn (82) vierden zondag dat ze zestig jaar met el kaar in de echt verbonden zijn. Eigenlijk hadden ze dat het lief ste in stilte willen doen, zegt me vrouw De Baar-Remijn. „We hadden op voorhand niet zo'n zin in publiciteit." Toch vindt ze achteraf de aandacht die ze ge kregen hebben wel aardig. „Burgemeester en wethouders van Hulst zijn geweest en ze brachten zelfs een fruitmand mee", zegt ze trots. „Maar ik wil absoluut niet m'n hele levens verhaal in de krant, hoor." Jacobus en Jobina zijn beiden afkomstig van Zuid-Beveland. Daar vond het huwelijk zestig jaar geleden ook plaats. En het was een vruchtbaar huwelijk. Vijf kinderen en twaalf klein kinderen hebben ze. „Binnen kort krijgen we zelfs twee ach terkleinkinderen", zegt Jobina. Het jonge echtpaar verruilde na hun huwelijk al gauw Zuid-Be veland voor Zeeuws-Vlaande ren. Ze gingen in Kuitaart wo nen op boerderij Lettenburg. Omdat ze geen opvolgers had den, stopten ze met het boeren bedrijf in 1972. Sindsdien wo nen ze in Hulst. Jacobus en Jobina zijn alletwee nog in het bezit van een goede gezondheid. „Maar je kunt na tuurlijk niet zoveel meer als in je jonge jaren", zegt Jobina. „I heb altijd veel aan volksdanse: fietsen en gymnastiek gedaai Tegenwoordig zitten we vei thuis en mijn man leest wat inó krant. Wat kun je anders nogc deze leeftijd." Jobina is blij dat ze haar zestif jarig huwelijk nog mag meenü ken. „Vandaag is het toch prachtige dag. Heel de familie: aanwezig, wat wil je nog mee We hebben echt naar deze da uitgekeken." HENGSTDIJK - Bij snelheids controles op de Hengstdijk* straat in Hengstdijk en Raptf burg in Vogelwaarde werda vrijdagavond 152 van de 81 passerende automobilisten I* keurd. De weggedeelten waarop wfl gecontroleerd liggen beide bic nen de bebouwde kom. D hoogst gemeten snelheden 1* droegen 95 (Hengstdijk) en! (Vogelwaarde) kilometer V uur. Een dag later werd groot deel van de avond gectf troleerd op de Hulsterweg Kloosterzande (ook binnen' bebouwde kom). Daar reden» van de 314 passerende voeitt gen te hard De hoogst gero# snelheid was 89 kilometer f» uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 36