Brug over Zandkreek vergt steun Al tien jaar spitsroeden lopen PZC Gevelkunst mag niet van de muur Vakantiesalon voor medewerkers BTZ welkome afleiding Boeren geïrriteerd over trage aanpak van wateroverlast Verkeersplan voor oosten Schouwen Ovezandenaar tot aan Raad van State voor bouw woning zeeland 10 Regio moet bijdragen Auto in Goes beschadigd maandag 25 januari 1999 door Rene Schrier GOES - De gemeenten Goes, Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland moeten bijdragen aan de bouw van een tweede brug over de Zandkreek tussen Noord- en Zuid-Beveland. Dat schrijft de Overleggroep Mid den-Zeelandroute aan de drie colleges van burgemeesters en wethouders. Zo'n tweede brug is vooral nodig om te zorgen dat het wegv erkeer de sluis zonder oponthoud kan passeren. Omdat de brug die er nu ligt nogal eens openstaat, vooral in de zomerperiode voor de recrea tievaart, is de Zandkreek een flessenhals op de route Goes- Zierikzee De provincie Zeeland is bereid de doorstroming te ver beteren. Een tweede brug zou de Racistische jongeren belagen vrouw en kinderen MIDDELHARNIS - De politie is op zoek naar vier jongeren in de leeftijd van zestien tot acht tien jaar die vrijdagmiddag in de gemeente Middelharnis een uit Ethiophië afkomstige en in de gemeente Middelharnis wo nende vrouw en haar twee kin deren uitscholden, bedreigden en mishandelden. De jongeren riepen racistische leuzen en schopten, sloegen en bespuugden de vrouw en haar kinderen De vrouw moest bi] huisarts en tandarts worden be handeld. Haar belagers - twee j ongens en twee meisj es - namen de benen na de scheld- en schop- partij. Wie inlichtingen kan verschaf fen omtrent de identiteit van de daders wordt verzocht contact op te nemen met de politie. beste oplossing zijn, maar de kosten daarvan worden ge raamd op vijftien miljoen gul den. De financiering van dit project is nog niet rond. Aan het Rijk wordt verzocht zeven miljoen gulden beschikbaar te stellen in het kader van de zogenaamde De Boer-middelen. Dat geld zou de minister uit kunnen keren,* vooruitlopend op de verwezen lijking van een busbaan. De fi nanciering van de overige acht miloen gulden moet binnen de regio gevonden worden, consta teert de Overleggroep Midden- Zeeland. Deze overleggroep bestaat uit ondememers(verenigingen) en intermediaire organisaties. In de brieven aan de gemeentebe sturen wordt verwezen naar het rapport 'Midden-Zeeland: rou te naar de toekomst' dat het Ne derlands Economisch Instituut april vorig jaar uitgebracht. Uit dat rapport blijkt, haalt de overleggroep aan, dat een veili ge en filevrije Midden-Zeeland route voor de ontwikkeling van het bedrijfsleven in dit deel van Zeeland van groot belang is. Kruispunten Dat hebben overigens de colle ges van B en W van Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland en Goes in het verleden ook ken baar gemaakt, zo wordt in de brieven geconstateerd. Daarin past het plan van de provincie om twaalf miljoen gulden uit te trekken voor investeringen in een busbaan, reconstructie van kruispunten en verhoging van de verkeersveiligheid. Het is echter eveneens van groot belang dat het geld voor een tweede Zandkreekbrug er komt en daarom doet de overleggroep een beroep op de gemeentebe sturen 'om medewerking te ver lenen aan deze uitgelezen moge lijkheid om dit belangrijke structurele knelpunt op korte termijn op te lossen'. Twee uit Congo afkomstige bewoners van het asielzoekerscentrum in Burgh -Haamstede zorgen vooreen muzikaal intermezzo tijdens het derde Happy Hour in het Burghse café De Westhoek. foto Pieter Honhoff Vluchteling te gast bij derde Happy Hour hervormde kerk door Piet Kleemans BURGH - Normaliter wordt hier gezwegen en is slechts het zachte getik van biljartballen tegen elkaar en gemompeld commentaar op een gemiste ca rambole hoorbaar. Zondagmid dag was het biljartzaaltje van het Burghse café De Westhoek de plaats voor een ernstig ge sprek. De hervormde kerk hield er haar derde Happy Hour. Hoewel de serie gespreksuurtjes de titel Happy Hour meekreeg, stonden de gezichten ernstig zondagmiddag Niet ten on rechte want het verhaal van de dertigjarige Ruben Markarov, gevlucht uit Azerbeidzjan en sinds acht maanden in Neder land, was beklemmend. Zelf vat hij de afgelopen tien jaar van zijn leven samen in weinig woorden: 'Tien jaar op drift'. Toen in 1988 oorlog uitbrak in Azerbeidzjan zat Markarov in het Russische leger. Hij hoorde daar maar heel weinig over de toestand op zijn geboortegrond. Er werd slechts gerept over 'een •klein incident'. De waarheid kreeg hij niet te horen. In 1989 nam hij poolshoogte in Azerbei dzjan en was verbijsterd. Hij zag verwoeste huizen, lege stra ten en haat tussen Armeniërs en Azerbeidjani. Zijn familie was onvindbaar. Als Armeniër van geboorte was Markarov zijn leven niet meer zeker in het verscheurde Azer beidzjan. Via Nagomo-Kara- bach vluchtte hij naar Moskou, maar werd geconfronteerd met het feit dat hij ook daar met wel kom was. Vier jaar hield het hij er - illegaal - uit en toen zette hij zijn vlucht voort naar de Oekra- ine. Van daaruit reisde hij uit eindelijk naar Nederland waar hij politiek asiel vroeg. Of hij in Nederland mag blijven, weet hij nog niet. Mijn plaats Die onzekerheid is voor Marka rov het ergste. Nog niet weten waar hij aan toe is na tien jaar spitsroeden lopen. ,,Ik weet niet waar mijn plaats is", verwoord de Markarov zijn gevoel. Hij zoek veiligheid en rust na tien jaar te zijn opgejaagd. Al wat hij meemaakte heeft zijn geloofs overtuiging met aan het wanke len gebracht. .,Ik dank God elke dag omdat ik het heb over leefd." Geloofsovertuiging Het verhaal van Markarov is voor W. Hack uit Burgh, voorzit ter van de Schouwse afdeling van Vluchtelingenwerk Neder land. een van de vele die hij te horen krijgt. Hij koos bijna ze ven jaar geleden - toen in Burgh-Haamstede een asielzoe kerscentrum werd gevestigd - voor hulp aan asielzoekers, be wust vanuit zijn geloofsovertui ging. ,,De bijbel is voor mij het richtsnoer van mijn leven en daarin staat dat je je naaste moet liefhebben als jezelf. Voor mij betekent het dat je voor je naaste moet zorgen." En dat doet Hack, bijgestaan door andere vrijwilligers. „Ik kan niet langs de zijlijn blijven staan." De uren die Hack aan Vluchtelingenwerk besteedt zijn zware men. Niet alleen voor hem. maar voor iedereen die zich bezighoudt met hulp aan vluchtelingen. „Het is vrijwilli gerswerk, maar het vraagt wel heel veel van je. Voor de medewerkers van Vluchtelingenwerk zijn asiel zoekers niet anoniem. En dat maakt het anders. Hack: „Als een vluchteling een gezicht krijgt wordt het moeilijk, want dan komen er emoties bij kijken. Natuurlijk is het dan verschrik kelijk moeilijk als je iemand jaren hebt begeleid die dan te horen krijgt dat hij of zij niet in Nederland mag blijven. Nederland, zo besloot Hack zijn relaas, heeft door de eeuwen heen plaats geboden aan vluch telingen. Wie zich verdiept in wat nu typisch Zeeuwse namen worden genoemd, komt opval lend vaak Franse namen tegen als Jumelet, Rottier en Rentier. Namen van Hugenoten die om hun geloofsovertuiging in eigen land vervolgd werden. De ge schiedenis herhaalt zich. door Conny van Gremberghe ANTWERPEN - Belgen hebben iets met eten. Dat bleek het voorbije weekeinde in Antwer pen ook weer eens tijdens de 21e internationale Vakantiesalon, die zaterdag officieel geopend werd door de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in België, Elias Links. Bij de gezamenlijke stand van de Zeeuwse toeristische organi saties is de aandacht van de tientallen hoofdzakelijk Vlaamse belangstellenden voor het Zeeuwse paviljoen vooral gericht op het mandje met bo- terbabbelaars, kletskoppen en andere koekjes. Pas nadat die vermalen zijn tot goed verteer bare brokken willen de stand bezoekers ook nog wel eens we ten of er fietsroutes te vergeven zijn en of er de komende zomer nog bijzondere evenementen in het Zeeuwse te verwachten zijn. Er is veel belangstelling voor het Zeeuwse paviljoen, dat op gesteld staat tussen de kramen van de andere Nederlandse re gio's. „In zijn algemeenheid richt de vraag van de Belgen zich op evenementen, water sport en fietsroutes. Op zich ook te begrijpen. Onze zuiderburen zijn geen echte verblijfstoeris- ten. Het zijn dagjesmensen, maar aangezien ze altijd in gro te aantallen Zeeland aandoen, zijn ze voor onze toeristische sector van enorm belang. Dat is ook de reden dat we nu al jaren deze beurs in ons programma opnemen", vertelt Rosemarijn van Schaik van het Toeristisch Bureau Zeeland. Interne problemen Vragen over de interne'proble men van het bureau worden door beursbezoekers niet ge steld. Het zal de Vlamingen ook een worst zijn. Onder de mede werkers wordt volgens Van Schaik wel veel over de kwestie gepraat. Zij en haar collega's hopen dat snel een oplossing voor de problemen gevonden wordt. Het weekje beurzen in Antwei-pen vormt een welkome afleiding. Teirwijl ze dat zegt, gi'aait een dame vergeefs in het lege mand je met Zeeuwse specialiteiten. Van Schaik haast zich met het aanvullen van de voorraad. Op de Antwerpse beurs, na die van Utrecht de grootste in de Benelux, zijn zowat alle vakan tiestreken in Europa veitegen- woordigd. Zo ook de groten Belgische touroperators, cara van-en motoi'homedealers, buJ reaus voor jongei'enreizen en vertegenwoordigers van een handvol verre bestemmingen. Zuid-Afrika De stand van Zuid-Afriki neemt dit jaar een central! plaats in op de Vakantiesalon Het land heeft zijn hoop geves tigd op toeristenstromen uit Eu- ropa. Opvallend is echter dat c; meest populaire bestemmingen in Zuid-Afrika (de KaapproviR. cie en Natal) geen plaats in ij stand hebben gekregen. Volger: S. CoetseevandeZuidafrikaan se vertegenwoordiging hadde die regio's echter onvoldoend middelen voor handen om a Europese beurzen hun opwacl ting te maken. De Vakantiesalon in het AnJ werpse bouwcentrum loopt no tot en met zondag 31 januai-i. D beurs is op zaterdag en zon^s geopend van 10 tot 19 uur, o dinsdag en vrijdag van 13 tot 2 uur en op andere dagen van tot 18 uur. Het bouwcentrum! gelegen nabij de Antwerps Ring. Politie flitst 125 hardrijders SEROOSKERKE - Bij snt heidscontroles zaterdag op vei schillende plaatsen o Schouvven-Duiveland zijn 1! hardrijders geflitst. Op de Serooskerkseweg bij S rooskerke werden 530 voertu gen gecontroleerd. Negenei twintig bestuurders waren overtreding. Vervolgens werdi radarapparatuur verplaat naar de Lange Blokweg bij Zii rikzee, op een plaats waar zi ventig kilometer per uur de 1 miet is. Van de 505 voertuig! die passeerden deden 37 dat mi te hoge snelheid. Op de Wi naar De Val leverde controle vj 965 voertuigen 59 hardrijde Sc op. De hoogst gemeten snelhe was 120 kilometer per uur, een plaats waar een maximun snelheid van tachtig kilomet per uur geldt. k< th door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Het duurt de landinrichtingscommissie Schouwen-Oost veel te lang eer op een rij is gezet wat er kan worden gedaan om waterover last door langdurige regenval op Schouwen-Duiveland te voorkomen. De kwestie komt woensdag 27 januari aan de or de tijdens de vergadering van de landinrichtingscommissie in het dorpshuis in Serooskerke. Binnen de landinrichtingscom missie is het vooral de vertegen woordiging van Agrarisch Schouwen-Duiveland die zich sterk maakt voor een vlotte aan pak van de problemen. In de cember 1998 bracht ASD dat in een brief Waterschap Zeeuwse Eilanden nog eens onder de aan dacht. In dat schrijven constateert ASD dat, hoewel daar vanxiit de landim-ichtingscommissie her haaldelijk op is aangedrongen. Dode bij frontale botsing bij Hellevoetsluis HELLEVOETSLUIS - Op de N57 in Hellevoetsluis, ter hoog te van Quackjes-water, is zater dag een 26-jarige inwoonster van 's Gravenzande verongelukt toen zij frontaal tegen een tege moetkomende auto botste. Haar 24-jarige passagier raakte zwaargewond. De tegenligger, een 33-jarige bestuurder uit Ouddorp en zijn drie passagiers zijn ter observatie in het Zuider ziekenhuis in Rotterdam ge bracht. Door het ongeval, waar van de oorzaak nog onduidelijk is, ontstond een enorme ravage. De weg moest gedurende drie uur worden afgesloten. ANP ZIERIKZEE Vliegende Panters - Het optre den van cabaretgroep De Vlie gende Panters - oorspronkelijk gepland voor vrijdag 22 januari - is uitgesteld wegens ziekte van een van de 'Panters'. Een nieuw optreden van de groep staat nu op de agenda van Theater Mondragon in Zierikzee voor woensdagavond 17 maart om 20.00 uur. Reserveren kan via telefoonnummer 0111-412670. er nog weinig vaart zit in de ana lyse van de waterbeheersing. Dit terwijl waterbeheersing in de ogen van ASD één van de kerntaken van het waterschap is. De brief bleek aanleiding voor een gesprek tussen provinciebe stuur, waterschapsbestuur, de landinrichtingscommissie en de Dienst Landelijk Gebied. Dijk graaf W. A Gosselaar bleek ver baasd over de kritiek. Hij vindt dat de landinrichtingscommis sie in dit geval het voortouw had moeten nemen, wat werd tegen gesproken door voorzitter A P. de Haan van de landinrich tingscommissie. Onderzoek Uiteindelijke uitkomst van het gesprek was dat zo snel moge lijk met het onderzoek naar de waterbeheersing op Schouwen wordt begonnen. Plannen van de landinrichtingscommissie die niets met waterbeheersing te maken hebben, kunnen ge woon worden uitgevoerd. Uit voering van plannen of onder delen ervan die wél invloed hebben op de waterbeheersing, worden uitgesteld tot het onder zoeksrapport over de water overlast er ligt. De Landinrichtingscommissie Schouwen-Oost vergadert woensdag 27 januari in het doipshuis in Serooskerke. De vergadering begint om 09.00 uur. Donderdag 28 januari ver gadert de Landinrichtingscom missie Schouwen-West vanaf 14 uur in dorpshuis De Putmeet in Scharendijke. GOES - Een 56-jarige inwoner van Goes heeft bij de politie aangifte gedaan van een be schadiging aan zijn auto die aan de Bergweg geparkeerd stond. In de nacht van vrij dag op zater dag werd aan een zijde een diepe kras over de gehele lengte van de auto gemaakt. De Goese politie heeft op de Grote Markt in de nacht van za terdag op zondag acht bekeu ringen uitgedeeld omdat auto's hinderlijk geparkeerd stonden. Daarmee belemmerden ze de doorgang van eventuele hulp verleningsvoertuigen. De.boete is tachtig gulden per auto. Het kunstwerk 'Ontwerp voor een nieuwe stad' van Gertjan Evenhuis op de muur van de Koninklijke Schelde in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Lukas Fransen VLISSINGEN - De gevel kunstwerken op de muur van de montagehal van de Konink lijke Schelde en aan de Spuikonnvegin Vlis singen moeten behouden blijven, tot nadere stedebouwkundige plannen voor het gebied bekend zijn. Dat adviseert de adviescom missie beeldende kunst. Zij vindt dat die projecten de meest directe relatie met de ar chitectuur van de dragende gebouwen heb ben. Het betreft het werk 'ontwerp voor een nieuwe stad' van Gertjan Evenhuis en 'een moois signaal' van Eddy Quite. Beide kunstwerken maken deel uit van de kunst route in Vlissingen. Evenhuis refereert met zijn werk aan de voorbereidingsplannen rond de ontwikkeling van het Scheldeter- rein in Vlissingen. Het werk van Quite legt een relatie tussen de reizen van de kunste naar in Spanje en Noord-Af rika en de archi tectuur van het betreffende woonhuis aan de Spuikomweg. De eei'ste wandschildering BURGH - Op initiatief van de stichting Burghse Dag wordt vrijdag 12 februari in Burgh- Haamstede een feestavond ge houden. Deze is in de eerste plaats be doeld voor de vrijwilligers die de Burghse Dag mogelijk maak- Feestavond voor alle Burghers ten, maar in wonei's van Burgh en Haamstede die dit jaarlijkse evenement een warm hart toe dragen zijn ook welkom. Op het programma van de feestavond in restaurant Molenberg in Burgh-Haamstede staat onder meer de huldiging van de win naar van de editie 1998 van de Burghse Babbelaer-competitie. Verder wordt de BurghjeBoven- oorkonde uitgereikt aan een in- door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Een speciale werkgroep binnen de Landin richtingscommissie Schouwen- Oost werkt aan een verkeers plan voor dat gebied. Het plan moet in maart klaar zijn. De wensen van de inwoners van oostelijk Schouwen voor aan pak van wegen in het gebied, zijn in de zogenaamde Dialoog- sessies op een rijtje gezet. Het pakket aan maatregelen, nodig om aan al die wensen tegemoet te komen, bleek echter veel te duur. De rekenaars kwamen uit op 46 miljoen gulden. „Dit be drag overschreef verre de be schikbare budgetten", zegt de Dienst Landelijk Gebied, onder wiens vleugels de Landinrich tingscommissie opereert, daar zelf over. Daarom werd vervolgens geke ken welke wegen het meest dringend aan een opknapbeurt of reconstructie toe waren, maar ook dat leverde nog niet het gewenste resultaat op. Re den om de zaak opnieuw ond de loep te nemen, een taak weggelegd is voor de Werkgrot Infrastructuur Schouwen Oost. Veiligheid Die gaat op de eerste plaats ki ken naar het effect van reco structie van wegen op de v< keersveiligheid. Op de twee plaats komt de bereikbaarhe van particulieren en bedrijv in het gebied in kwestie. Dekc ten worden in de gaten geho den. Het mag niet te du worden en bij reconstructie vi wegen moet ook naar de lan termijn gekeken worden, een weg op de schop gaat, ra dat de ontwikkeling van hetg bied niet belemmeren. Als de landinrichtingscommi sie het verkeersplan goedkeu mogen vervolgens de inwom van oostelijk Schouwen h zegje er over doen. Uiteindel wordt het definitieve verkee plan voorgelegd aan Gedëp teerde Staten van Zeeland. werd vernietigd door een storm, maar in de herziene versie is de weerspiegeling van de omgeving nog nadrukkelijker aanwezig. In Vlissingen vond van juli tot en met septem ber 1998 het gevelkunstproject plaats. Hieraan namen verschillende kunstenaars deel, die hun tijdelijke kunstwerken aan- brachten op zogenaamde blinde gevels van gebouwen. Het project gaf een beeld vanuit zeer persoonlijke invalshoeken van de kun stenaars in relatie tot de gekozen plekken, foto Ruben Oreel stelling of persoon die zich de afgelopen tijd verdienstelijk heeft gemaakt voor het dorp Burgh. Voorde kinderen is er vi deo Zanger Peter Dieleman zorgt met zij n luisterliedj es voor de muzikale omlijsting van het geheel. De feestavond begint om 20.00 uur. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Er bestaat weinig kans voor de familie A Moerdijk uit Ovezande dat er nog ooit een huis kan worden gebouwd aan de Everingse Binnendijk 2 in Oud^lande. „Als we deze zaak verliezen dan is het afgelopen", zei Moerdijks raadsman K. Moeliker vrijdag na de rechtszitting bij de Raad van State in Den Haag. Moer dijk procedeerde daar in hoger beroep tegen Borsele. De ge meente weigeit om aan hem een bouwvergunning te verlenen voor de plek aan de Everingse Binnendijk waar tot 1978 een huis heeft gestaan. In 1978 had het gemeentebe stuur aan de toenmalige eige naar, P. T. de Graaf, een verbou wingsvergunning gegeven om het pand aan de Everingse Bin nendijk 2 te verbouwen. Nadat De Graaf met de werkzaamhe den was begonnen, trok het ge meentebestuur de verleende vergunning in en legde De Graaf eenbouwstop op. Volgens de gemeente was duide lijk geworden dat de woning 1978 geheel was gesloopt, verbouwen viel er dus n: meer. Nieuwbouw was niet ti gestaan. Moerdijk probeerde in 1994 in 1996 om een bouwverg ning te krijgen. De gemee weigerde weer. Ook bij dei'ec bank in Middelburg ving hij 1 Gisteren vroeg Moerdijk in ger beroep aan de Raad van S te om de uitspraak van de ree bank te vernietigen. Hij hi onlangs foto's bemachti waaruit volgens hem blijkt het pand nooit helemaal sloopt is geweest. De geweig de verbou wings vergunning v om die reden niet terecht, vi hij. Rechter R. Loeb van de Bi van State zei dat Moerdijk g nieuwe gegevens meer kan brengen in de slepende pro dure. En het aanvragen vam nieuwe bouwvergunning isi meer mogelijk, omdat de. meente inmiddels een nieuw' stemmingsplan heeft gemai waarin woningbouw aan Everingse Binnendijk is vef den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 30